Lothar Matthaus kent geen wraakgevoelens Jong Oranje laat zich kaas van brood eten Duitsers voelen niets voor ruil van shirts Winstpremie voor Belgen vijf mille PREMIE VRIJWEL GELIJK Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! SPORT SaidócQowuwt WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 PAGINA 7 ïuidafrikaanse voetbalbond op bezoek bij ANC LUSAKA De anti-apartheidsbeweging Afrikaans Nationaal Congres heeft ge sprekken gevoerd met de Zuidafrikaanse [voetbalbond. Doel van het overleg is te be kijken hoe het ANC kan helpen het inter nationaal isolement te doorbreken waarin |het Zuidafrikaanse voetbal zich bevindt als te volg van een internationale sportboycot. CHet maakt deel uit van de algemene strijd "Wen de apartheid", zo heeft Tom Sebina, [voordvoerder van het ANC, verklaard. .eiders van de nationale voetbalbond trotseer- ften het misnoegen van de regering in Pretoria 4n reisden, in navolging van de Zuidafrikaanse 'jugby-administratie, naar het hoofdkwartier jLan het ANC in de Zambiaanse hoofdstad Lu* saka. Het voetbal in Zuidafrika is al grotendeels geïntegreerd. Het ANC ziet, volgens Sebina, de besprekingen met de Zuidafrikaanse sportbon den als een uitbreiding van hun beleid zoveel mogelijk steun te krijgen van de sociale en poli tieke groeperingen in Zuidafrika bij hun strijd tegen de apartheid. Sebina verwachtte dat de vier man sterke dele gatie van de Zuidafrikaanse voetbalbond tot vrijdag met het ANC zal praten over drie on derwerpen: de oprichting van één overkoepe lende voetbalorganisatie, sponsoring en steun van de bedrijven en de media die in handen zijn van de staat en het aantrekken van ster spelers uit de buurlanden van Zuidafrika die, als ze gecontracteerd worden door de Zuidafri kaanse voetbalbond, de internationale sport boycot breken. Calderwood naar Heracles ALMELO SC He- racles heeft gisteren de onderhandelingen met de 33-jarige Jim my Calderwood met succes afgesloten. De verdediger, die tegen PEC Zwolle een rede lijk goede indruk maakte en transfer vrij was, heeft met de clubleiding overeen stemming bereikt over een verbintenis tot het einde van het volgende seizoen. BRUSSEL De Belgische internationals zullen voor gewon nen wedstrijden in de kwalificatieronde voor het wereldkam pioenschap voetbal in 1990 een premie van 5500 gulden ont vangen. Plaatsing voor Italië zal de spelers nog eens 21.000 gulden opleveren en de voetballers die in Italië in actie komen kunnen rekenen op een garantiebedrag van ruim 45.000 gul den. Guy Thijs, de Belgische coach, heeft gisteren na de laatste training besloten vanavond in de Heizei tegen Zwitserland Luc Nilis van Anderlecht in de spits te laten spelen naast aan voerder Jan Ceulemans. Cisse Severeyns van Pisa komt daar door op de bank naast de dertigers Gerets, Vercauteren, Veyt en reserve-doelman Vandewalle. De opstelling van het Belgische elftal i$: Bodart (Standard Luik), Grtln (An derlecht), De Mol (Bologna), Clysters en Versavel (KV Mechelen); Emmers (KV Mechelen), VanderElst (Club Brugge), Scifo (Bordeaux) en Vervoort (Anderlecht); Ceulemans (Club Brugge) en Nilis (Anderlecht). T sjechoslo waken beginnen zuinig LUXEMBURG Tsjechoslowakije is de kwalificatiereeks voor een plaats in de eindronde van de strijd om de wereldtitel voetbal, over twee jaar in Italië, gestart met een kleine zege (2-0) in en tegen Lu xemburg. De stand was al voor de rust bereikt. De wedstrijd gold voor groep zeven, waarin verder België, Zwitserland en Portugal uitkomen. Luxemburg - Tsjechoslowakije 0-2 (0-2). 25 Hasek 0-1, 31 Chovanek 0-2. Scheidsrech ter Colic (Joe), toeschouwers: 2500 1 Zwitserland 110 0 2 (4-0) 2. Tsjechoslowakije1 1 0 0 2 (2-0) 3. Belgié 0 0 0 0 0 (0-0) 4 Portugal 0 0 0 0 0 (0-0) 5 Luxemburg 2 0 0 2 0 (0-6) MÜNCHEN Met aan zijn linkerhand Miss Hol land Angela Visser en rechts van hem haar col lega Andrea Stelzer blijkt Lothar Matthaus een heel wat aardiger mannetje dan veel van zijn collega's vaak willen doen geloven. De aan voerder van het West- duitse elftal heeft er in het geheel geen moeite mee te poseren met de twee schoonheden en voegt Angela Visser toe: „Van mij mag je meteen de Duitse nationaliteit krijgen". En dat het in dit geval gaat om een wervende foto voor de drinkyoghurt van één van de sponsors van de ,Na- tionalmannschaft' lijkt de sinds enkele maanden voor Inter Milan acterende mid denvelder in het geheel niet te deren. Zulks in te genstelling tot zijn collega international Jürgen Klins- mann, die eerst wil weten waarvoor de reclamepose precies zal worden gebruikt en in hoeverre hij daar in dat geval iets van merkt in zijn portemonnaie. Omdat hij geen geruststellend ant woord krijgt, weigert hij verder zijn medewerking. Matthaus daarentegen blijft glimlachen en keuvelt ont spannen met de missen en later met de journalisten. In hotel Bachmair in Rottach- Egern aan de Tegernsee is gemoedelijkheid troef. Stil te voor de storm ongetwij feld. Een duel tussen West Duitsland en Nederland verloopt immers nooit zon der veel emoties. En het zal vanavond niet anders zijn. Intelligent „Ik hoop dat de spelers er zich niet door zullen laten beïnvloeden", zegt Matt haus. „En eerlijk gezegd denk ik ook niet dat het zal gebeuren. Er lopen immers allemaal intelligente spelers op het veld, die zich niet la ten ophitsen door wat er rond zo'n wedstrijd alle maal gebeurt. Zelf koester ik ook geen haat en even min revahchegevoelens te gen de Nederlanders. Ik denk ook niet meer aan Hamburg, dat is voorbij. Nederland heeft die belang rijke wedstrijd gewonnen, ik hoop dat wij nu weer aan de beurt zijn". Matthëus draagt vanavond tegen West Duitsland op nieuw de aanvoerdersband. Hermann Neuberger, de voorzitter van de Duitse voetbalbond die zich ook regelmatig met het elftal bemoeit, had deze week ge- suggereerd dat het wellicht Kde voorkeur zou verdienen dat die eer voorbehouden zou blijven aan een speler uit de Bundesliga. „Maar Lothar Matthaus is aan stoot, terwijl Olaf Thon toekijkt. De aanvoerder van de Mannschaft hoopt ook vanavond aan zet te zijn. FOTO: AP dat is bij Franz Becken- bauer helemaal geen punt van discussie", meldt Matt haus. „Hij vindt dat ik daarvoor zijn man ben". Niet geremd door valse be scheidenheid oordeelt hij dan dat die status ook bij hem past. „Tijdens het EK heb ik die verantwoorde lijkheid ook moeten dragen. Grote wedstrijden voor Duitsland had ik daarvoor al gespeeld. Naar ik begre pen heb is het me redelijk afgegaan. En ook in Italië lukt het me aardig weer stand te bieden aan de druk die altijd op een aankoop ligt". Kapitan Binnenkort mag hij als „Kapitan" aan de slag om te proberen bij Neuberger en de zijnen aantrekkelijke premies los te peuteren voor de kwalificatieduels in de aanloop naar het wereld kampioenschap van 1990. Matthaus: „Bij de plaat singswedstrijden voor het EK lagen die op vier- a achtduizend Mark per wed strijd. Ze mogen wel iets omhoog ja, tenslotte worden brood en boter en zelfs de spaghetti in Italië ook steeds duurder". Met een overwinning op Nederland kan Matthaus de bazen van de DFB wellicht wat toeschietelijker stem men. De middenvelder in Italiaanse dienst voorspelde ROTTACH-EGERN Net als de Nederlandse internationals krijgen ook de Westduitsers 40.000 mark (44.000 gul den) als ze er in slagen de eindronde van de strijd om de wereldtitel voetbal, over twee jaar in Italië, te bereiken. De spelers van het Neder lands elftal ontvangen voor de zes kwalificatie wedstrijden 24.000 gul den. Bij plaatsing keert de KNVB de spelers een bonus van 20.000 gulden uit. dezer dagen een zege van 3- 1 voor zijn manschappen, maar erkent dat hij die prognose in feite nergens op baseert. Voor het eerst ook geeft hij toe, dat „Hol land in Hamburg verdiend heeft gewonnen", zij het dat hij niet kan nalaten nog even fijntjes te refereren aan de strafschop waaruit Oranje in Hamburg gelijk maakte en die volgens hem „keiner war". „Ik zie niet in waarom we angst zouden moeten heb ben voor Nederland. Bij beide doelpunten in Ham burg had Nederland een beetje geluk, zoals in het hele toernooi. Maar ik weet dat het erbij hoort in voet bal. Dat hebben wij ook no dig om van Holland te kun nen winnen, want we zijn twee gelijkwaardige tegen standers, die tot de absolute top horen. Ik denk dat je dat rustig mag stellen en dat niet voor niets de hele wereld naar deze wedstrijd zal kijken". Jammer Lothar Matthëus vindt het Erwin Koeman FOTO: DIJKSTRA Koemannen willen er een schepje bovenop doen MÜNCHEN De afwezigheid van aanvoerder Ruud Gullit in het kwalificatieduel tegen West-Duitsland had het Nederlands elftal gisteren nog lichtjes in zijn macht. „We hebben maandagavond afgesproken dat te vergeten", wist middenvelder Erwin Koeman na de training in het Olympisch Stadion van München, „We spelen zonder Ruud. Dat is een gemis, want hij bindt in ieder geval twee mensen en zijn uitstraling heeft effect op de hele ploeg. We zullen dat moeten compenseren door allemaal wat ex tra te doen". Erwins jongere broer, gelegenheidsaanvoerder Ronald Koeman, wilde minder naar Gullit en meer naar de kwa liteit van de huidige nationale ploeg kijken. Na de demon stratie een-tiksvoetbal op de kortgeschoren grasmat van het Olympia-stadion een juiste instelling. „We hebben een goede ploeg. Daar moeten we gebruik van maken. We kunnen vooraf wel vaststellen dat in zo'n kwalicatiewed- strijd voor het wereldkampioenschap een gelijkspel een goed resultaat is. Dat is het normaal gesproken ook, maar na de wedstrijd kan het oordeel wel heel anders zijn. Mis schien heb je negentig minuten gedomineerd en dan heb je reden ontevreden te zijn. Met dit elftal hebben we kans op de winst. Dat moet het uitgangspunt zijn". De hele selectie van Nederland maakte gisteren een fitte indruk. Vooral Marco van Basten oogde bijzonder alert. wel jammer dat Ruud Gul lit niet van de partij is in het Olympiastadion. „Hij hoort er in een grote wed strijd als deze bij. En het zou me ook liever zijn ge weest. Als we nu winnen Wordt er al gauw gezegd dat we dat gedaan hebben tegen een ploeg, die dan wel Europees kampioen is, maar die het zonder zijn sterspeler moest stellen. Óf dat echter een voordeel is waag ik te betwijfelen. Ik denk niet dat Nederland nu voor een ander systeem zal MÜNCHEN Er zal na af loop van hef duel tussen West- Duitsland en Neder land vanavond hooguit op zeer kleine schaal een ruil van shirts plaatsvinden. De meeste Duitsers voelen er niets voor hun tricot af te staan aan hun collega's, na het incident in het Volk sparkstadion van Hamburg, toen Ronald Koeman net deed of hij met het shirt van Thon zijn achterste af- „Zoiets hoort niet", meende Lothar Matthëus, die zelf overigens pas maandag hoorde van de affaire. „Het is onsportief en het is jam mer dat de UEFA er niets tegen gedaan heeft. Ieder een is er vrij in of hij met tegenstanders z'n shirt ruilt. Ik zal het in elk geval niet doen. Al zeg ik er direct bij dat ik die beslissing alleen maar genomen heb om de manier waarop Koeman zich gedragen heeft en waarvan hij misschien zelf ook wel spijt heeft. Niet omdat ik iets tegen Hollan ders heb. En naar ik ge hoord heb denken de mees ten er zo over. Al is het maar, omdat men niet het risico wil lopen dat zoiets nog eens gebeurt". kiezen. Voor ons zou het nu zelfs wel eens zwaarder kunnen worden dan wan neer Gullit wel zou spelen. Als de superstar er niet bij is, presteren anderen vaak beter dan normaal. Dat zie je aan Rijkaard bij Milan. Die swingt en heeft de scepter in handen. Boven dien was de samenwerking tussen hem en Koeman tij dens het EK prima. Steeds schakelde één van de twee zich aanvallend in. Ik denk dat Bosman zal spelen, ten slotte heeft hij jaren samen met Van Basten een goed koppel gevormd". De keus voor Bosman lijkt inderdaad de meest logische voor Thijs Libregts. De vraag is dan nog slechts of Libregts Rob Witschge zal laten debuteren op de plaas, die is vrijgekomen door het wegvallen van Hendrie Krüzen, of dat hij Sonny Silooy zijn rentree laat vie ren in de achterste vier. In dat geval schuift Berry van Aerle een linie op. Bij West-Duitsland lijken zich weinig verrassingen te zul len voordoen. Dat ver schijnt vermoedelijk met: Illgner; Fach; Berthold, Buchwald, Kohier en Breh- me; Matthëus, Thon en Hëssler; Klinsmann en Vol ler. WILLEM PFEIFFER T portwereld Sport op tv VANDAAG Nederland 3. 20.00 uur Voetbal: West Duitsland-Nederland. België Nederlands 2, 22.00 uur: Voetbal: samenvattingen Belgiè- Zwitserland en West Duitsland- Nederland. Duitsland 1, 20.15 uur Voetbal: West Duitsland-Nederland. Duitsland 3, 23.45 uur Basket bal: Leverkusen-Racing Paris. BBC 1, 21.35 uur Sportsnight extra met snooker, rugby en voetbal (Engeland-Zweden). BBC 2, 23.25 uur Snooker. Sky Channel, 22.15 uur Auto- en motorsport. Super Channel, 22.10 uur Golf- nieuws. Super Channel, 22^0 uur: Honkbal. MORGEN Duitsland 1, 10.03 uur: Voetbal herhaling West Duitsland-Neder land. BBC 2, 14.25 uur Paardenraces uit Newbury. BBC 2, 16.00 uur Paardesport en snooker. Voorzitter FA moet aftreden LONDEN Philip Car- ter, voorzitter van de En gelse voetbalbond FA, is tijdens een vergadering gedwongen zijn functie neer te leggen. Carter, eveneens praeses van Everton, en vice-voorzitter David Dein (Arsenal) werden aangesproken voor hun lei dende rol bij de pogingen een super-league op te zetten. Volgens de andere leden van de FA hadden Carter en Dein de belangen van hun vereni gingen, Everton en Arsenal, bij de onderhandelingen over de televisierechten laten pre valeren boven die van de voetbalbond. Carter miste in de stemming de steun van twee verenigingen om in de voorzitterspositie te blijven: 33 1/2- 29 1/2. Dein werd „duide lijker" van zijn functie onthe ven: 37 1/2-23 1/2. Elke ploeg uit de eerste divisie heeft an derhalve stem. Rob McDonald FOTO: SP McDonald wil zich bij SC Veendam in de kijker spelen VEENDAM Hoewel hij SC Veendam aanvankelijk slechts als „revalidatie-oord" wenste te beschouwen viert Rob Mc Donald zondagmiddag mét Veendam z'n rentree in de Ne derlandse eredivisie. Henk Nienhuis kan - voorlopig - in acht competitieduels en een bekerduel (FC Twente) een beroep doen op z'n nieuwste aanwinst. Na die periode, het is dan half december, praat SC Veendam opnieuw met McDo nalds „eigenaar" PSV over een mogelijke verlenging van het huurcontract. „Mijn doel is nog steeds om in Engeland een contract te ver dienen", zegt McDonald. „Ik weet dat er belangstelling voor me bestaat, de makelaar die Gary Brooke naar Wimbledon haalde heeft me dat verteld. Om Engelse clubs te interesse ren moet ik echter spelen, zo dat ze mij kunnen bekijken. Veel kansen krijg ik niet meer om in Engeland voor een con tract als voetbalprof in aan merking te komen, het moet nü lukken. Veendam stelt me daartoe in staat, daarvoor ben ik de club en spelers dank baar. Iedereen heeft me per fect behandeld, veel jongens ken ik nog uit m'n Groninger tijd. De sfeer in de groep is prima, vandaar ook dat ik toch besloot om ook voor Veendam te spelen". •ai ietbal In verband met de dood van een supporter van e Italiaanse voetbalclub Ascoli heeft de Milanese politie >etyee mannen gearresteerd. Zij worden er van verdacht na de idfstrijd Inter - Ascoli de 32-jarige Nazzareno Filippini do- lijke hoofdwonden te hebben toegebracht. e üetbal Terry Venables heeft het spelersarsenaal van fcijn 1 de club Barcelona aangesproken om zijn slecht presterende n lectie van Tottenham Hotspur te versterken met midden- j lder Mohamed Ali Amar. ^«ketbal De Groningse basketbalclub Donar heeft een j, volger aangetrokken voor de vorige week ontslagen Ame- ,e tóan Tim Richardson. Zaterdag maakt de 24-jarige Ameri- >r an Bernard Day zijn opwachting in het competitieduel te- v< n Amsterdam. De 24-jarige forward is afkomstig van Ne- je d aska University. AUGSBURG Jong Oranje heeft gisteravond in Augsburg laten zie hoe het dus niet moet tegen West-Duitsland. De tech nisch beter geschoolde Nederlanders lieten zich na de rust door de West- duitse talenten de kaas van het brood eten. Op basis van inzet en kracht zetten de gastheren het duel in winst om: 2-0. Waardoor de door Nol de Ruiter gecoachte equipe zo goed als uitgeschakeld is voor het EK-eindtoer- Het 9000-koppige en vooral jeugdige publiek werd gister avond weinig fraais geboden. Met uitzondering van de eer ste 25 minuten, waarin de Nederlanders met enkele technische hoogstandjes hun Duitse collega's aftroefden. viel er weinig te genieten. Jong Oranje, waarin het door communicatiestoornissen ge plaagde spitsenduo Viscaal- /Van Ankeren nauwelijks voor gevaar zorgde, liet ver volgens het initiatief aan de ook al door een gebrek aan inventiviteit geplaagde West duitsers. Waardoor het duel verviel in een slappe verto ning. Slechts één man mani festeerde zich: Andreas Möl- ler. De nummer tien van Bo- russia Dortmund, die onlangs debuteerde in het „grote" Duitsland in het duel tegen de Sovjetunie, verdeelde het spel knap, creëerde enkele kansen, maar dat had geen negatieve consequenties voor Nederland. Pas in het laatste half uur besliste West-Duitsland de matte vertoning. Bierhoff en invaller Effenberg zetten het veldoverwicht tegen het ver moeide Oranje om in tref fers. RICHARD THANNHAUSER Jong West-Duitsland - Jóng Oranje 2-0 (0-0). 64. Bierhoff 1-0, 68. Effen- berg 2-0. Scheidsrechter: Negreira (Spa). Toeschouwers: 9.000. Gele kaart: Alflen (Jong Oranje). Jong West-Duitsland: Reek (Werder Bremen); Metz (Karlsruher SC), Binz (Eintracht Frankfurt), Strehmel (VFB Stuttgart) en Luginger (Sehal- ke 04); Steffen (Uerdingen) (Effen- berg/Bor. Mönchengaldbach), Möller (Borusia Dortmund), Dammeier (Hannover 96) en Reinhardt (Lever- kusen); Witeezek (Uerdingen) (Ko- ber/Hamburger SV) en Bierhoff (Hamburger SV). Jong Oranje: De Goeij (Sparta); El- zinga (FC; Twente), Plomp (FC Utrecht), Duim (PEC Zwolle) (Frank de Boer/Ajax) en Scharmin (FC Twente); Alflen (FC Utrecht), Lins- kens (PSV) en Richard Witschge (Ajax) (Vurens/Sparta) Van Anke ren (PEC Zwolle), Viscaal (Beveren) en Laamers (Vitesse). Stand in groep vier 1. West-Duitsland 2 2 0 0 4 (5-0) 2. Finland 2 10 12 (2-4) 3. IJsland 2 0 111 (2-3) 4. Nederland 2 0 111(1-3)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7