Igerijnen verwachten einig van referendum Chaos in Frankrijk nog veel geld te verdienen vrouwenhandel valt ook nu Iran wilde vliegtuigen in ruil voor gijzelaars Sufferds a lUITENLAND CcidócSomant WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 PAGINA 5 Lord Carrington: Britten zijn vies LONDEN Het eerste dat Lord Carrington op viel toen hij na vier jaar in Brussel te hebben ge woond weer domicilie koos in Groot-Brittannie, was het vuil. „Londen is absoluut goor. We zijn een smerig ras geworden", al dus de voormalige secreta ris-generaal van de NAVO in een vandaag gepubli ceerd interview. Carring ton (69) vertelt onder meer hoe in zijn jeugd de men sen zeiden: „Je kunt in Frankrijk niet naar een toilet gaan omdat ze er zo smerig zijn". „My good ness, als je nu naar een toi let gaat in Frankrijk is het er brandschoon, terwijl ze hier verschrikkelijk goor zijn. We zouden ons moeten schamen", aldus Carrington. fge'A OT RUN AWAY" OVER CRIMINELE ORGANISATIES Iran en Iraq akkoord over gevangenen NEW YORK Iraq heeft bij monde van een diplomaat bij de VN in New York ingestemd met het vrijlaten van alle Iraan- se krijgsgevangenen uit de Golfoorlog. De enige voorwaar de is dat Iran hetzelfde doet. Volgens het Internationale Rode Kruis heeft Iran 50.182 krijgsgevangenen, en Iraq 19.284. Maar VN-medewerkers schatten dat Iran tussen de 60.000 en 70.000 Iraakse solda ten gevangen houdt, en Iraq tussen de 30.000 en de 50.000. Miljoenen van Marcos mogen naar Filipijnen GENÈVE Een Zwitserse rechter heeft bepaald dat de miljoenen dollars die de verdreven Filipijnse president Ferdinand Marcos op bankrekeningen in Geève heeft gezet, ter beschikking van de Fili pijnse regering kunnen worden gesteld. Voorwaarde is wel dat een Filipijnse rechtbank een strafrechtelijk proces te gen Marcos begint en hij de kans krijgt zich te verdedigen. De tegoeden van Marcos in Zwitserland worden geschat op meer dan een miljard dollar. Zwitser land heeft in deze zaak het bankgeheim opzij geschoven, omdat bij de overboe king van de gelden naar Zwitserland waarschijnlijk misdaad in het spel is ge weest. AMBTENARENSTAKINGEN VUURDOOP PREMIER ROCARD PARIJS Stiptheidsac ties, werkonderbrekingen en stakingen van zo onge veer alle ambtenarenbon den hebben gisteren en vanmorgen een ware cha os gecreëerd in Frankrijk. In Parijs kwam het open bare leven goeddeels tot stilstand als gevolg van een staking bij de Tnetro en ander openbaar ver voer. Er stonden files van meer dan dertig kilometer op de toegangswegen. Vandaag zou ook de luchtvaartmaatschappij Air France aan de acties deelnemen. De sociale onrust bekent een vuurdoop voor premier Ro- card, die de inflatie per sé wil intomen door matiging van de salarissen. De bonden denken daar anders over en vinden dat ook hun leden de vruchten moeten plukken van de groei die de Franse economie momenteel door maakt. Hoewel de animo om aan de eerste acties van vorige week deel te nemen niet bijster groot was, heeft het ambte- narenprotest de afgelopen dagen behoorlijk aan kracht gewonnen. Voor morgen hebben zeven ambtenaren bonden een 24-uursstaking aangekondigd waaraan mo gelijk vijf miljoen overheids dienaren gehoor zullen ge ven. Politieke waarnemers wijzen erop dat de regering Rocard te snel is gezwicht voor de eisen van de luchtverkeers leiders en gevangenisbe waarders, die lange tijd staakten voor meer loon. Ge sterkt door het succes van hun collega's eisen andere ambtenaren nu ook hun deel, maar het kabinet ontbeert de drie miljard gulden die nodig is om aan alle eisen tegemoet te komen. Kruisraket Militaire experts zetten de cirkelzaag in de eerste kruisraket die gisteren in het kader van het INF- akkoord vernietigd werd op een militaire basis in Arizona. De sloop werd waargenomen door elf Russische inspecteurs. De komende dagen worden totaal 41 kruisraketten in de VS ontmanteld. FOTO: AP Gevecht over videobanden op Heizelproces BRUSSEL In het Heizel proces in Brussel tegen 26 Britse verdachten is een juridi sche strijd ontbrand tussen aanklagers en verdedigérs over de vraag of videobanden als bewijsmateriaal mogen worden gebruikt. Volgens aanklager Pierre Erauw is de zestig minuten lange compilatie van beelden van de rellen een „meester werk". Georges Henri Beau- thier, een van de tientallen ad vocaten die de verdachten vertegenwoordigen, betoogde dat de band geen feitelijk weergave van de gebeurtenis sen van destijds geeft. „Een reclamespotje voor een film is niet hetzelfde als de film zelf". Op de videoband is" onder meer te zien hoe Britse voet balsupporters het vak met Ita liaanse fans bestormen. De Ita lianen probeerden te ontko men. In de paniek die toen ontstond werden tientallen mensen onder de voet gelopen. Er vielen 39 doden, onder wie 34 Italianen. De rechtbank heeft zich nog niet uitgelaten over de videobanden. ïapngetje gedood oor plastic kogel ïn (UZALEM Israëlische soldaten |fes iben gisteren in Nablus een vijfjarig estijns jongetje doodgeschoten. Het illetje was aan het spelen op een tolterrein, toen de soldaten het vuur nden op demonstranten in de buurt. plastic kogels troffen de kleuter, in >ors, de maag en in een hand. Even werd een 14-jarige Palestijnse jon- doodgeschoten, eveneens met plas- nunitie. Voor het eerst raakte ook ?£r' buitenlandse journalist ernstig ge- d in Israel. De 37-jarige Amerikaan- s .itograaf Neal Cassidy uit Californie a d door een plastic kogel in de knie ^offen. Roh pleit voor top met Noordkorea NEW YORK President Roh Tae-woo van Zuidkorea heeft gisteren in een rede voor de Verenigde Naties opgeroepen tot een „voorjaar van verzoe ning" en een lans gebroken voor een topontmoeting met de Noordkoreaanse leider Kim II Sung. Volgens Roh kan zonder voor waarden vooraf met Noordko rea gesproken worden. In zijn opmerkelijk milde toespraak vroeg Roh de VS en andere bondgenoten hun beleid ten aanzien van Noordkorea te versoepelen. Geen laatste top Reagan- Gorbatsjov WASHINGTON Er komt definitief geen vijfde topconfe rentie tussen de Amerikaanse president Reagan en zijn Sov- jetrussische ambtgenoot Gor- batsjov. Reagans woordvoer der Marlin Fitzwater zei giste ren dat er „geen kans" is dat er een laatste top zal komen, voor Reagan half januari zijn functie overdraagt aan zijn op volger. Reagan en Gorbatsjov ontmoetten elkaar in novem ber 1985, oktober 1986, decem ber 1987 en mei 1988. Dukakis slaat harde toon aan WASHINGTON De Democratische presidentskandidaat Michael Dukakis heeft in zijn campagne een hardere toon aangeslagen, nu opiniepeilingen wijzen op een enorme achterstand op zijn Republikeinse rivaal, George Bush. Volgens één peiling ligt Bush momenteel zo'n zeventien procent voor op Dukakis. Campagne-advi seurs van Dukakis gaven in vertrou welijke gesprekken toe dat het inder daad uiterst moeilijk wordt voor hun kandidaat. Bush verklaarde dat hij zich door de cijfers van de peilingen niet in slaap zal laten wiegen: „Ik blijf campagne voeren alsof ik tien procent achter lig". RESIDENT VOELT NIETS VOOR MEERPARTIJENSTELSEL ~3IERS De bloedige isten van de afgelopen en in Algerije zullen leiden tot vergaande eke hervormingen, kident Chadli Bendje- heeft gisteren duide- 1 gemaakt dat het één lij-systeem niet ter dis- lie staat bij het refer pum op 3 november de hervorming van irondwet. De illegale oppositiegroeperin gen in Algerije hebben met diepe teleurstelling gereageerd op de toelichting die bij de aangekondigde hervormingen werd gegeven. Politieke waar nemers verwachten dat de rel len in Algerije weer kunnen oplaaien en het referendum geboycot zal worden. De wijziging die Chadli Ben- djedid voorstelt, komt hoofd zakelijk neer op een nieuwe machtsverdeling tussen presi dent en premier. Daarbij zou de premier voortaan tegenover het parlement verantwoording moeten afleggen voor het re geringsbeleid. Nieuw is vooral dat de premier degene wordt die het regeringsprogramma moet uitvoeren. Er wordt ech ter geen enkele aanzet gedaan tot de vorming van een meer- partijen-systeem. Andere veranderingen zitten nog in de pen, maar daarover wil de FLN eerst vergaderen op haar congres dat voor begin december staat gepland. Voor begin volgend jaar staan presi dentsverkiezingen op het pro gramma. Een groepje van zeven Alge rijnse studenten van de uni versiteit van Bab-Ezzouar bij de hoofdstad Algiers is giste ren een hongerstaking begon nen. Zij eisen een algemene amnestie, invoering van de de mocratie en stopzetting van mishandelingen door de poli- imografische ntjdbonT harder dan acht UZALEM De Pale- le bevolking in de bezet- [-*• ebieden bedraagt min- jj? 1200.000 meer zielen dan ifficiële Israëlische cijfer 1,5 miljoen. Dat blijkt uit k pnderzoek van de Isrüe- f ie wetenschapper Meron renisti. Volgens hem is 1'alestijnse bevolking op Westelijke Jordaanoever n de Gazastrook sinds met 75 procent geste van 973.227 tot 1.701.435 vijf én. In de Israëlische po ver speelt de Palestijnse i kingsgroei een belang- wordt gesproken „tikkende tijdbom", de groei zo hard gaat, joden over dertig jaar zullen zijn in land. WASHINGTON Iran heeft onlangs getracht Ameri kaanse gijzelaars die in Libanon worden vastgehouden te ruilen voor Amerikaanse F-5 gevechtsvliegtuigen. De VS zijn niet op het voorstel ingegaan, aldus het Amerikaanse tv-station ABC. Volgens ABC News was de opzet van de zaak ingewikkeld. Iran zond een internationaal team van wapenhandelaars naar Chili om daar zestien F-5 toestellen te kopen. Toestemming van de VS aan Chili voor de verkoop van de vliegtuigen was de prijs die Washington zou moeten betalen voor de vrijheid van gijze laars in Libanon. De Amerikaanse wet schrijft voor dat de rege ring het doorverkopen van Amerikaanse wapens aan derde lan den moet goedkeuren. Het Iraanse aanbod behoort blijkbaar tot gebeurtenissen waar de Amerikaanse minister Shultz twee we ken geleden naar verwees. Hij zei toen dat „derde partijen zich in Iraans-Amerikaanse aangelegenheden mengden". Volgens ABC waren bij het aanbod wapenhandelaren en tussenpersonen betrokken in Chili, Israel, Thailand en Argentinië. De Ameri kaanse regering kwam in 1986 en 1987 in opspraak door wapen verkopen aan Iran om Amerikaanse gijzelaars vrij te krijgen. Een deel van de opbrengst daarvan ging naar de Contra's in Ni caragua. Filipijnen opgespoord en is hij op 26 juli j.l. tot (slechts) drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Drie weken later echter werd de opvolger van Placer, Macario Balansag, vermoord. De Nederlandse Stichting te gen Vrouwenhandel, die be trokken was bij het maken van de film, legt een duidelijk verband tussen de „Nena- zaak" en deze moord. Gisteren heeft de Stichting, samen met andere Nederlands-Filipijnse organisaties, een petitie aange boden" bij de Filipijnse ambas sade in Den Haag waarin ze onderzoek naar de moord ei sen. De Nederlandse regering is gevraagd „meer alert" te zijn op het opsporen van vrou wenhandel. Misdaad De film, die tijdens de Utrechtse Filmdagen een no minatie voor het Gouden Kalf heeft gekregen, is geregisseerd door Hillie Molenaar en Joop van Wijk. Hillie Molenaar: „Het idee om een film over vrouwenhandel te maken be stond al langer, maar het was ontzettend moeilijk om slacht offers te vinden die wilden praten". Tijdens de research hebben de regisseurs vaak te horen ge kregen: „Vrouwenhandel? Be staat dat nog? Toch niet hier?". Hillie: „Er bestaan weliswaar geen keiharde cijfers, maar de Stichting tegen Vrouwenhan del heeft ons verzekerd dat de internationale zwarte-slavin- nenhandel welig tiert. Het is een georganiseerde misdaad waarin veel geld valt te ver dienen". Ondanks de pogingen van Jus titie, komt niet alle vrouwen handel aan het licht. De mees te slachtoffers hebben niet de moed over hun mishandeling te praten. Daarnaast reageert de omgeving vaak niet alert genoeg, zoals de Friese huis arts in de film. Nena en Alma waren door hem onderzocht op geslachtsziekten, maar de arts had nooit iets gemerkt van mishandeling of ver- krachting of van het feit dat ze gedwongen werden tot prostitutie. Hij beschouwde hen als „gewone patiënten". Corruptie In de Filipijnen is prostitutie de laatste jaren enorm toege nomen hoewel het in de wet verboden is. Talloze officiële instanties en personen zijn be trokken bij de organisatie van prostitutie. Voornaamste oor zaak is de hoge werkloosheid waar vrouwen de eerste slachtoffers van zijn. Pas als de Filipijnse economie zich herstelt, is er een kans dat de corruptie ophoudt. Nena echter wil daar niet op blijven wachten. Zij blijft vechten voor haar eer en de eer van vele andere vrouwen. De veroordeling van Jan S. is de eerste helft van het ver haal. De andere helft is de vervolging van Nestor Placer, officier van justitie in de Fili pijnen. Nena: „Ik blijf vechten voor mijn rechten als mens". JEANNETTE v. LEEUWEN oude krachten terugkomen en een stevige oorlam doet de rest. ,,SKip, jongen", zegt hij, „dat scheelde maar een haartje of de baas was niet meer teruggekomen". Skip kijkt hem aan of hij alles begrijpt. „Maar nu komt nog een moeilijk karwei. Skip", vervolgt Rob. „We moeten die kisten aan boord zien te krijgen. En zijn we daarin geslaagd, dan zijn we rijk, hoor.... rijker dan de rijkste Amerikaanse millionairl". „Ik blijf vechten voor mijn recht als mens". DEN HAAG Een tragi sche combinatie van valse voorwendsels en gedwon gen prostitutie. Zo wordt in de film „Cannot Run Away" het verschijnsel vrouwenhandel omschre ven. In deze aangrijpende documentaire die mor genavond door de VARA op Nederland I wordt uit gezonden vertellen Nena en Alma hoe ze door de Nederlandse sexbaas Jan S. en de Filipijnse of ficier van justitie Nestor Placer naar een Friese sexboerderij werden ge lokt. Doordat zij de moed hadden naar de Nederlandse justitie te stappen en in de Filipijnen aangifte te doen bij de opvol ger van Placer, is de zaak aan het rollen gebracht. Met be hulp van de Nederlandse ca meraploeg werd Jan S. in de Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer uitgeput bereikt Rob de oever van het meer. Hij er nog in zijn helm af te schroeven, maar dan valt hij be tegen een rotsblok. Hij heeft teveel van zijn krachten Zo vindt Skip, zijn trouwe hond, hem. Skip springt te- iaas op, blaffend, zo hard hij kan. Waarom zegt de baas Gelukkig, de frisse lucht brengt Rob spoedig bij en bei- zich aan boord van „De Vrijheid". Rob vdelt zijn door Roger Simons LONDEN Het verbaast mij niets dat voor veel Britten de plaats van hun land op de landkaart een ondoorgrondelijk geheim is. Wie niet eens beseft dat zijn land bij Europa hoort (en dat de meeste onderdanen van premier Thatcher heel wat moeite hebben om dit te kunnen begrijpen, ervaren wij hier elke dag) heeft er uiteraard geen flauw benul van waar op de wereldkaart hij zijn vaderland moet zoeken. Duizend eilanders, lukraak gekozen uit dit volk van stoere zeevaarders en slimme on tdekkingsreizigers, werden kortgeleden onderworpen aan ehn lichte intelligentietest. De eerste vraag luidde of ze Groot- Brittannië even konden opsnorren op de kaart. Zo'n zeven procent van de ondervraagsen deed radeloze inspanningen om „God's Own Country", zoals wijlen William Shakespeare Engeland placht te noemen, te ontwaren in de omgeving van Noord-Amerika, ter hoogte van de Zuidamerikaanse kust of in het Verre Oosten. Drie procent van deze duizend oliedomme lieden dacht dat Groot-Brittannië een Afrikaanse natie was. Zelfs het feit dat zij op een eiland wonen, bleek deze mensen compleet te verrassen. Aardrijkskunde is dus zeker niet de sterkste zijde van de moderne Brit. Maar zijn kennis van de rekenkunde deugt evenmin. In dezelfde test bleek 42 procent van de ondervraagde personen geen gewoon rekensommetje te kunnen maken. Zij kregen een menu overhandigd en moesten berekenen hoeveel een gewone hamburger, een portie friet, een stuk appeltaart en een kop koffie samen zouden kosten. Nadat hen een spoorboekje was voorgelegd, bleek 46 procent niet wijs te kunnen uit de overigens tamelijk ingewikkelde dienstregeling van British Rail. Wat hun vaderlandse geschiedenis betreft bleef een groot deel van de dames en heren het antwoord schuldig op de vraag wat in 1066 gebeurde. Sommigen dachten dat toen de Eerste Wereldoorlog was begonnen. Vroeger wisten alle Britse schoolkinderen dat Willem van Normandië in 1066 de Engelse koning Harold versloeg in de veldslag van Seniac of Hastings. Het is sedert die historische datum dat de Britten Frans praten met een sterk Engels accent. Met hun taalkennis is het trouwens ook nog steeds droevig gesteld. Op het terrein van de algemene kennis werd doodonschuldig gevraagd wie Ian Paisley was. De meeste Britten bleken Ulsters demagoog, die de paus als een anti-christ beschouwt, voor een prominente rooms-katholiek te houden. Een op zes van de ondervraagde Britten wist niet wie (minister van financiënNigel Lawson was. Foutloos spellen konden zij evenmin. Niet zo verwonderlijk dus dat minister van onderwijs Kenneth Baker de uitslag van de test „sterk verontrustend" noemde. Hij zei in een interview: „Het bewijs is nu geleverd dat in ons land op het gebied van onderwijs nog heel wat te doen valt". Van Ierse zijde werd met het mes nog wat in de open wonde gewroet. De Britten houden hun Ierse broeders wat graag voor „allemaal even oliedom". Maar uit een test met dezelfde vragen in de Ierse hoofdstad Dublin bleek, dat dAér bijna iedereen wèl de juiste antwoorden wist.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5