„Van terugtredende overheid geen sprake Serviërs onrustig door besluiteloosheid partijtop „Bescherming Noordzee vereist meer controle" £aidM<Bowumt Verspreiding chemische wapens bedreigt vrede Herindelingsplannen vallen bij CDA niet goed PROF. DE KAM OP CONGRES OVER VERZORGINGSSTAAT Afbraak ozonlaag gaat twee keer zo snel als voorspeld? Corneille voorkomt veiling van gestolen gouache BINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 PAGINA U LONDEN Het afgelopen jaar valt een „uiterst zorgwekken de" verspeiding te constateren van chemische wapens in het Midden-Oosten. Het doeltreffende gebruik van deze wapens door Iraq heeft andere landen er toe gebracht ook dergelijke wapens te maken of te kopen, zo schrijft het Internationale In stituut voor Strategische Studies (IISS) in zijn jaarlijkse rapport. Volgens het IISS beschikken onder meer Libië en Syrië waar schijnlijk al over chemische wapens en staan Israel en Egypte op het punt arsenalen aan zenuwgassen en andere chemische wa pens aan te leggen. Daarmee is de proliferatie van deze wapens, tot dusverre voorbehouden aan de VS en Sovjetunie, een feit. Het instituut waarschuwt dat de wapens vanuit het Midden-Oos ten snel hun weg kunnen vinden naar andere brandhaarden in de wereld. Om deze reden zijn de VS en Sovjetunie weer serieus gaan praten over een algeheel verbod op de aanmaak, opslag en het gebruik van chemische wapens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CDA laat minister Van Dijk en staatssecretaris de Graaff- Nauta (binnenlandse za ken) op het punt van de gemeentelijke herindeling volgens VVD en PvdA „vallen als een baksteen". Het liberale kamerlid Wieben- ga en zijn PvdA-collega De Cloe vroegen zich gisteren, bij de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken, af of de staatssecretaris nog wel het vertrouwen geniet van haar partij. Wiebenga: „De desbetreffende passage in de begroting is aandoenlijk. De staatssecretaris meldt dat 'de hoofdlijnen ruim worden ge steund, maar dat er zo nu en dan verschil van inzicht is'. Maar het CDA stemde tegen bij de herindeling van Utrecht-West en er waren kri tische uitspraken van CDA- kamerleden in de kranten". CDA-woordvoerder Koetje stelde vast dat de kleinere ge meenten de aandacht van zijn fractie hebben als het gaat om herindelingsplannen. Hij ver meed een nieuwe discussie met de bewindslieden over de hoofdlijnen van het beleid en vroeg om een snelle aanpak van de gemeentelijke herinde ling voor Midden Zuid-Hol land, Waterland, Groningen en de Kop van Noord-Holland. „Daar duurt de periode van onzekerheid over de toekom stige situatie al weer vele ja ren. Dat is niet goed", aldus Koetje. Grote zorgen zijn er bij alle grote fracties over de trage gang van zaken bij het sluiten van bestuursakkoorden tussen Binnenlandse Zaken en ande re departementen met de pro vincies via het Interprovinci aal Overleg (IPO) en de ge meenten via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De CDA-fractie vreest op dat punt „een gigantische mislukking". Koetje vreest dat er kansen worden gemist door Binnenlandse Zaken om tot decentralisatie-afspraken te komen. PvdA-woordvoerder De Cloe deelde die kritiek. Kamerbegroting Minister Van Dijk zal dit jaar vooroverleg plegen met het presidium van de Tweede Ka mer over de raming van de uitgaven van de Kamer. Maar hij is voorlopig niet bereid een duimbreed te wijken van zijn opvatting dat ook het parle ment moet meedoen met de bezuinigingen die de diverse departementen worden opge legd. Vooral CDA-kamerlid Mate- man drong er op aan dat het afgelopen moet zijn met het jaarlijkse voorstel van de mi nister af te dingen op de ra ming van uitgaven van de Ka mer, waarna voorzitter Dol man die bezuinigingen weer ongedaan moet maken door een wijzigingsvoorstel in te dienen. „Een hoogst onver kwikkelijke situatie", aldus Mateman. Hij verweet de mi nister dat hij niet bereid bleek vooraf in overleg de zaak in der minne te schikken. Smallenbroek ma [>r verhuizing van agenten weigeren )C DRACHTEN BurgemeeJ® mr, A. G. Smallenbroek Smallingerland mag hoofdinspecteur en hoofdag "'f' „in alle redelijkheid" toeste ming weigeren om buinl Drachten te gaan wonen, vindt het Ambtenarengere in Groningen, die het berir van beide Smallingerlan korpsleden dan ook ongegri - heeft verklaard Volgens Ambtenarengerecht hebben korpsleden onvoldoende a jl getoond, dat het woonge van het buiten Drachten nen zwaarder weegt dan dienstbelang. LUBBERS: Laten we het paleis maar paleis houden DEN HAAG „Laten we het paleis maar gewoon het paleis houden". Met die woorden gaf premier Lubbers gisteren in de Tweede Kamer aan dat hij een studie naar de moge lijkheid om overheidsge bouwen, inclusief palei zen, voor het publiek open te stellen niet af wijst, maar ook niet toe juicht. In het debat over de begroting van Algemene Zaken plaatste hij enkele kritische kantteke ningen bij het door de kamer leden Alders (PvdA) en Wie benga (VVD) gelanceerde idee om bijvoorbeeld ook het werk paleis van koningin Beatrix aan het Noordeinde in Den Haag gedeeltelijk open te stel len. Volgens de kamerleden kan de openstelling van over heidsgebouwen onder meer de relatie tussen burgers en over heid verbeteren. Ook kan zo de architectonische waarde onder de aandacht worden ge bracht van een breed publiek dat er alleen in de zomerva kantie terecht zou kunnen. Volgens Lubbers is een studie naar de condities waaronder overheidsgebouwen open kun nen worden gesteld „uiteraard altijd goed". Maar hij toonde zich beducht voor mogelijke complicaties en vroeg aan dacht voor het veiligheidsas pect. De kamerleden zijn het erover eens dat het woonpaleis Huis ten Bosch taboe zou moeten blijven voor het toerisme. Maar het werkpaleis aan het Noordeinde zou volgens Wie benga best gedeeltelijk toegan kelijk kunnen worden voor publiek. Met premier Lubbers viel niet te praten over een opwaarde ring van de positie van staats secretaris tot onderminister. Wiebenga haalde het plan voor versterking van de func tie van de staatssecretaris weer eens van stal, refererend aan de voorstellen van de commis- sie-Vonhoff over overheidsbe stuur. Premier Lubbers. DEN HAAG „Er is geen sprake van dat de overheid de afgelopen ja ren is teruggetreden. On danks allerlei gemaakte afspraken in het regeer akkoord is er door de overheid sinds 1983 al leen maar meer geld uit gegeven, is het aantal ambtenaren uitgebreid en is de regeldichtheid toegenomen". Dat betoogde prof. mr. C.A. de Kam, hoogleraar econo mie aan de Rijksuniversiteit Groningen, gisteren in Sche- veningen tijdens een bijeen komst, georganiseerd door het Opleidings- en Onder zoekscentrum voor Bestuurs- en Bedrijfsmanagement. Centraal in de discussie stond, onder de titel „Nacht wakerstaat, verzorgings staat...", de rol van de over heid. De collectieve lastendruk (de overheidsuitgaven in procen ten van het nationaal inko men uitgedrukt) is, aldus De Kam, de afgelopen jaren wel gedaald conform het regeer akkoord, maar de overheid is er desondanks niet kleiner en beter op geworden. „De lastendruk kon dalen door bezuinigingen op uitkerin gen, ambtenarensalarissen, subsidies en minder over heidsinvesteringen. Maar on danks de afslanking van het overheidsapparaat is het aan tal ambtenaren de afgelopen vijf jaar met enkele duizen den gegroeid. In plaats van een terugtredende overheid, groeit en bloeit de verzor gingsstaat". Ook nam de re geldichtheid in die periode volgens de Groningse hoogle raar niet af. „Integendeel, de sociale zekerheid en de belas tingwetgeving zijn alleen maar nog ingewikkelder ge worden". Volgens De Kam zullen er nieuwe maatregelen getrof fen moeten worden om te voorkomen dat de publieke sector in de jaren negentig weer verder uitdijt. Er zal, aldus de hoogleraar, bij het aantreden van een nieuw ka binet in 1990, een nog gede tailleerder regeerakkoord moeten worden opgezet. „Er kan echter niet door worden gegaan met verdere bevrie- De Vries: „Het onderzoek naar de studiefinanciering en de paspoortenquête toonde de noodzaak van een beter manage- ment bij de overheid aan". F0T0: dijkstra zing van uitkeringen en er zullen meer investeringen nodig zijn ten behoeve van infrastructuur en milieu. De financiering zal gezocht moeten worden in het over de hele linie afschaffen van subsidies. Dan blijft er zelfs nog ruimte over voor belas tingverlaging", aldus De Kam. Bert de Vries CDA-fractieleider dr. B. de Vries legde in zijn betoog vooral de nadruk op de ver anderende rol van het parle ment. „Veel meer dan vroe ger is de Kamer doordrongen van economische realiteitszin en politieke nuchterheid. Dat is wel wat anders dan in de jaren zeventig, toen het kabi net Den Uyl met groot elan probeerde grote beloften waar te maken". Het parlement is volgens De Vries ook aanzienlijk kriti scher geworden dan in het verleden. De achtereenvol gende parlementaire enquê tes hebben, aldus de CDA- fractievoorzitter, fors bijge dragen aan verbetering van de kwaliteit van het beleid. „De RSV-enquête bracht het financiële beleid van de overheid onder de aandacht. Het vis-onderzoek en de bouw-enquête legden de vin ger op de spanning tussen re gels en uitvoering. Het on derzoek naar de studiefinan ciering en de paspoortenquê te toonde de noodzaak van een beter management bij de overheid aan", aldus De Vries. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „eigenlijk zouden deze enquêtes en onderzoeken niet nodig moeten zijn omdat de Kamer toereikend geïnfor meerd behoort te worden. Ministeriele verantwoorde lijkheid is vandaag de dag in feite een fictie. Het is niet meer zo als vroeger dat een minister alleen op zijn depar tement langskwam om te vragen of er nog post was. Politiek wordt steeds meer een kwestie van verstandig besturen", aldus de CDA- fractieleider. (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) BELGRADO Terwijl de leiders van de Joego slavische communistische partij in Belgrado gisteren maar geen besluiten kon den nemen over politieke en economische hervor mingen, is het conflict tussen de Serviërs en de Albanese meerderheid in de autonome provincie Kosovo verder geësca leerd. De Servische minderheid in Kosovo heeft nieuwe protest demonstraties aangekondigd, uit onvrede over het feit dat de partijleiding nog niet beslo ten heeft de provincie in te de len bij Servië, zoals zij eisen. Wellicht komt het later deze week tot een Servische mars naar Belgrado. De leden van het Centrale Co mité van de Joegoslavische communistische partij, die sinds maandag vergaderen, hebben wel overeenstemming bereikt over een voorstel de samenleving meer te democra tiseren en de rol van de partij terug te dringen. Politieke einde Vanmorgen was de verwach ting, dat in de loop van de dag beslist zou worden over de personele wijzigingen in het Politburo en het Centrale Co mité. De stemmingen, die voor het eerst geheim zijn, kunnen overigens het politieke einde betekenen van de landelijke partijvoorzitter Stipe Suvar, op \fcie vooral Slobodan Milosevic, de even machtige als omstre den leider van de deelrepu bliek Servië, veel kritiek heeft geuit. Milosevic zelf blijft bui: ten schot, omdat hij alleen door zijn eigen achterban uit het Politburo kan worden ge zet. De Joegoslavische president Raif Dizdarevic waarschuwde gisteren in zijn rede voor „een groot gevaar voor het land" als geen eind wordt gemaakt aan het geharrewar tussen de ver schillende leiders over de etni sche en sociale onrust in het land. Hij leek zich te willen distan tiëren van onder anderen Mi losevic en Milan Kucan, de partijleider van Slovenië. Ku can is eveneens voorstander van een duidelijk eigen beleid voor zijn welvarende deelrepubliek, uit vrees vooral voor Servische overheersing. De oproep van Dizdarevic was echter niet voldoende om de aandacht af te leiden van de nationalistische kwesties, die het debat over de economische crisis naar de achtergrond hebben gedrukt. Milosevic De uitslag van de stemmingen in de partijtop zullen vooral bepalend zijn voor de toe komst van Milosevic. Geboren in 1941 behoort hij tot de na- partizanen generatie. Zijn vrouw doceert marxisme aan de universiteit van Belgrado een collega dus van me vrouw Gorbatsjov en zij vervult de rol van ideologische Cerberus. Na een korte, suc cesvolle carrière in het zaken leven hij was onder meer bankier werd Slobodan Mi losevic partijsecretaris van Belgrado. In die functie ontdekte hij al gauw dat Servië en naar zijn mening ook heel Joegosla vië er alleen maar bij ge baat zijn indien een radicaal einde wordt gemaakt aan het typische politieke handjeklap van de Balkan. Bovendien be greep Milosevic dat er einde lijk een oplossing moest ko men voor het zwaarwegende, emotionele Servische pro bleem Kosovo. En, dat werd het derde element in zijn stra tegie, hij had al gauw in de ga ten dat beheersing van de me dia van buitengewoon belang is voor een succesvolle dema gogische politiek. Dit laatste kwam hem te stade toen hij in Servië de partijleiding wilde overnemen en daarvoor eerst enkele rivalen uit de weg moest ruimen. Inmiddels heeft Milosevic de Servische media stevig in de hand gekregen. En de krant met de oudste traditie in Joe goslavië, het dagblad Politika, dat zelf onder Tito nog onaf hankelijke kritische geluiden liet horen, fungeert nu als ge hoorzame spreekbuis van Mi losevic. President Raif Dizdarevic leest zijn toespraak tijdens de zitting van het Centraal Comité even als alle andere woordvoerders van papier. F0T0; Ap Met name in de noordelijke republieken Slovenië en Kroa tië wordt Milosevic als een ge vaar voor Joegoslavië be schouwd. In de Kroatische pers wordt hij al „Vozd" ge noemd, dè letterlijke vertaling van „Führer". Dat is in zover re niet zo vreemd, omdat Milo sevic in Servië inderdaad als de grote leider wordt vereerd. Het gaat hem overigens intus sen allang niet meer om Koso vo of om ^ervië. Hij heeft zijn zinnen op heel Joegoslavië ge zet. Zover is hij echter nog niet. Want zowel in de rijkste republieken Slovenië en Kroa tië alsook in het leger en bij de militie heeft Milosevic felle te genstanders. Maar met de on voorwaardelijke steun van ze- .ven miljoen Serviërs en de hoofdstedelijke media, kan hij het wel een heel eind schop pen. SUSKE EN WISKE EN DE DUINDUIKERS (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Wei DEN HAAG Na alle zeerampen van dit jaar is het duidelijk dat de mi lieubescherming van de Noordzee meer controle vereist. Dat schrijft de internationale federatie „Seas at Risk" (SAR) aan de vertegenwoordigers van de Noordzee-landen die vandaag en morgen de agenda voor de Derde Noordzee Con ferentie in 1990 samenstellen. Bij SAR zijn onder meer de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de Werkgroep Noordzee en het IUCN leden- kontakt Nederland aangeslo ten. In de brief bepleit de SAR de oprichting van een onafhanke lijk controlesysteem door de Noordzee-landen dat de illega le lozingen en dumping van afval aanpakt. Er moet ook Vijf klokken met reclame in Leidschendam LEIDSCHENDAM In Leidschendam zullen bin nenkort vijf klokken, voor zien van reclame, verschij nen. Dat heeft wethouder mevrouw J. J. van Nievelt- Volmuller de leden van de raadscommissie openbare werken meegedeeld. Een landelijke publiciteitsonder- neming heeft vorig jaar in Leidschendam al een aantal plattegronden. een lijst komen van landen en bedrijven die direct of indi rect verantwoordelijk zijn voor de vervuiling van de Noordzee. In de Derde Noord zee Conferentie moet de na druk liggen op voorzorgsmaat regelen en niet op herstel van de schade, aldus de SAR. Hoewel de Tweede Noordzee Conferentie van 1987 in Lon den een stap in de goede rich ting was, blijken de daar voor gestelde maatregelen onvol doende. Veel afspraken die op deze conferentie zijn gemaakt, zijn nog niet of nauwelijks uit gewerkt. De ramp met het gif schip Anna Broere, de brand op het olieplatform Piper Al pha, de algenplaag en de zee honden-epidemie hebben de meeste landen er inmiddels echter van overtuigd dat er iets moet gebeuren. Agenten in Hoorn hadden gisteravond voor minister De K< van sociale zaken een niet alledaagse ontvangst in petto, de minister arriveerde voor een spreekbeurt voor het CDA, J den de dienders, gewapend met spandoeken, op hem te waclfl en zetten vervolgens de dienstauto in een wielklem vast. Ze j, den hiermee hun grieven kenbaar maken over de afslanking (Ja het politie-apparaat. i Ivai DEN HAAG De zeventig topexperts uit vijfèén twintig landen die deze dagen in Den Haag overi s plegen over de afbraak van de ozonlaag, zijn het ijki elkaar eens: de situatie is ernstiger dan gedacht. De verandering in de ozonlaag op het noordelijk halfrond gff* rende de winter bleek twee keer zo groot als aanvankelijk p.J berekend. De afname bedroeg vier procent, terwijl de deskuf 'r gen gerekend hadden op een vermindering met twee proeeF'g Het gat in de ozonlaag boven de Zuidpool was dit jaar nie diep als vorig jaar. Hieruit mag evenwel niet worden afgel' dat de situatie zich aan het verbeteren is. Het gat in de ozonwy was in dit jaar even groot als in 1984 en 1985. De gegevens waarover de wetenschappelijke onderzoekers] beschikken, tonen volgens hen onomstotelijk aan dat de cl die voorkomen in koelsystemen, spuitbussen, blusmiddelen! gebruikt worden bij de fabricage van kunststofschuim^de v^ naamste oorzaak zijn van de afbraak van de ozonlaag. Daarnl J aarschijnlijk nog enkele andere stoffen, zoals chlf strachloride, die een schadelijke invloed hebben op ozonlaag. Op grond van deze bevindingen vindt directeur Tolba van Milieuprogramma van de Verenigde Naties (UNEP) dat ver gaande maatregelen nodig zijn dan staan vermeld in het Pr col van Montreal. Dit protocol voorziet in een reductie van c met de helft. „Met de huidige voorziene maatregelen zal het in de ozonlaag boven de Zuidpool nooit worden gesloten", a Tolba. Er is volgens hem ten minste een reductie met 85 procen waarschijnlijk wel een complete stop op de uitstoot van sch lijke stoffen nodig om de ozonlaag te herstellen. „We moeter rug naar de jaren zestig, toen de situatie nog normaal Sindsdien is de uitworp van schadelijke stoffen met spror toegenomen", zegt de UNEP-directeur. De Europese consumentenorganisaties en milieubewegin gaan samen de strijd aanbinden tegen het gebruik in de EG cfk's. Ze willen dat binnen vijf jaar de produktie van deze si delijke stoffen volledig wordt gestopt. Ze gaan boycotactie touw zetten in alle lidstaten waar tegen het eind van,dit geen maatregelen zijn genomen om het gebruik van cfk' drijfgas voor spuitbussen binnen twee jaar met 90 procen verminderen. AMSTERDAM De Utrechtse advocaat mr. Vink heeft mens de Nederlandse schilder Corneille aan het Lond" veilinghuis Sotheby gevraagd een gouache van Corn morgen niet te veilen. „Femme au Chat" is twee jaar gelf uit het huis van Corneille in Italië gestolen. Volgens heeft Sotheby nog niet besloten het kunstwerk uit de vei te nemen, maar zal dat hoogstwaarschijnlijk wel gebeu" Het stuk vertegenwoordigt een waarde van 10.000 a 2(fc— gulden. De gouache is volgens Corneille gestolen door de liaan Franco P. tijdens een bezoek aan hem. Franco P. h een hoge adviserende positie bij het Italiaanse ministerie cultuur. De schilder deed aangifte bij de Italiaanse jus maar de zaak is nog altijd onopgelost. De gouache is niet de Italiaan op de veiling in Londen ingebracht. Vermoed heeft P. het werk aan een niets vermoedende verzamelaf^ kunsthandelaar doorverkocht. Kamer wil extra geld voor noordelijk orlj DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) moet vol^. Tweede Kamer meer geld uitrekken voor een nieuw noordT orkest als vast staat dat het door de bewindsman beschik gestelde bedrag van 10 miljoen gulden niet toereikend is onj Frysk Orkest en het NFO te laten fuseren. Zo'n nieuw noö lijk orkest moet volgens CDA en VVD zo goed mogelijk wt» uitgerust. Minister Brinkman (WVC) moet volgens de Kami den Beinema (CDA) en Van Heemskerck (VVD) de daaif benodigde gelden op tafel leggen. In die geest moet de bew man volgens de Kamer vandaag in Rijswijk het overleg r Friese en Groninger bestuurders voeren.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4