,Ze lopen over de vluchtstrook alsof het de Kalverstraat is VASTGOED Ook smetteloos wit voor bruid van de jaren negentig fcidóeSoiviant 4)ÏNNENLANDÊcidaeSoiwmttWOENSDAG 19 OKTOBER 1988 PAGINA 3 Benzine duurder WEGENWACHT LET MEER OP VEILIGHEID AUTOMOBILIST 'echter vervolgd negens ontucht Schadevergoeding voor veroordeelde ex-bankier EN HAAG - Gestoken Strdhun feloranje regenpak vi de bijna zevenhon- injd Wegenwachters in de tp lande de komende ja- lent verzekerd van een ex- stisJ stuk veiligheid. Bo- e rifdien zijn hun wagens niddels voorzien van fciaal retro-reflecterend h<teriaal waardoor ze in nis stralen van koplampen j een passerende auto- ctHl bilist in één oogopslag ïn g kenbaar zijn. *in dUtomobilistenbond is dan uiterst tevreden over de t. Hipte maatregelen. De We- par wachters hebben door mid- '66- van een boekje ook uitge- de voorlichting gekregen ze aan de veiligheid van rande automobilisten kun- denken. Die staan zelf Iniet stil bij het gevaar de weg: „Ze lopen vaak de vluchtstrook alsof het alverstraat is. Daar heb- tve onze mensen ook op ezen. Meestal willen be- 'egenwachters staan, maar is veel veiliger wanneer de mobilist rustig in zijn auto zitten", aldus de Markelo- BREDA „Een bruid van een jaar of negentig? Nou, die gaat maar mooi alleen op reis". Eén Bre dase passant had het bord bij de Grote Kerk van Breda gisteren niet goed begrepen. Ter gele genheid van haar 12l/z-ja- rig bestaan presenteerde Creatie Libel 's middags en 's avonds een zeer originele en afwisselende show waarin de „bruid van de jaren negentig" centraal stond. Onder anderen directrice Lia Hack, Peter Willems en Cou ture Dinand tekenden voor de ontwerpen, die ondanks veel onvermijdelijk wit gn pofmouwtjes spectatuculair genoemd mogen worden. De bruid van de nabije toekomst zal zowel in het wit als in echte kleuren gekleed kun nen gaan voor het ja-woord, zo menen de ontwerpers. Zij blijven geloven in romanti sche bruidjes in lange, smet teloos witte japonnen, maar trendsetters zullen toch de creaties in zwart, felrood/ zwart, zalm en zwart/zalm zijn. Libel koos voor de beste kwaliteiten satijn, tule, taft, chiffon, zijde, jersey en bro- caat. De invloeden van oude c.q. andere culturen zijn in veel japonnen duidelijk maar rustig aanwezig; veel bruids kleding is multi-functioneel, zodat je er na je huwelijk meer aan hebt dan vulling voor een doos nostalgie en een rekening tussen de 800 en 1200 gulden. Het is uniek dat een fabri kant van en een groothandel in bruidskleding zijn produk- ten zo onder de aandacht heeft gebracht als gisteren gebeurde. Maar iedereen was vol lof voor het Roosendaalse bedrijf, dat ontwerpt, fabri ceert, exporteert en impor teert. Het levert aan de mees te Nederlandse bruidsmode huizen, maar heeft ook afne mers in andere Europese lan den, de Verenigde Staten en Canada. De grote vrouw ach ter Creatie Libel, Lia Hack, kon haar tranen gisteren am per bedwingen toen de show werd afgesloten met een handvol Nederlandse arties ten als model-bruidegom. „Ik hou hier niet zo van", beken de ze eerlijk, „daar ben ik te gevoelig voor. Ik ben liever bezig met zaken doen over de hele wereld". Tijd en zin om cijfers en fei ten over haar groeiende be drijf te noemen had ze giste ren in alle drukte niet, maar ze toverde wel een nieuwe partner tevoorschijn in een nieuwe activiteit van haar veelzijdige imperiumpje, de bekende Canadese tv-per- soonlijkheid en pr-man Dou glas Leopold, in zijn land be ter bekend als „Coco". Deze slanke uitvoering van Paul Anka liet zijn praatsnelheid en charme vechten om de hoogste eer, en bleek verrukt van Lia Hack. „Wij gaan vanaf maart lekkere, vrije weekendkleding uitbrengen in Europa en het Caraïbisch gebied. En alles heel prak tisch: acht kleuren en maar drie maten, want alles is zo elastsich dat je er in kunt blijven eten. En je hoeft niet bang te zijn als je een keer een kledingstuk verliest, want voor 500 dollar heb je al 25 stuks. Het is vrij klassieke kleding, met een link naar Laurent. Het is voor jong en oud, mijn moeder draagt het ook als ze naar de club gaat", aldus Coco. HERMAN JANSEN Ook in de jaren negentig zullen veel bruiden nog gekleed gaan in lange, smetteloos witte japonnen. FOTO: PR Nederland blijft bij landpunt zoutverdrag kes EN HAAG Nederland blijft bij het mdpunt dat het Rijnzoutverdrag nutteloos als Frankrijk aan het einde van de jaren gentig alsnog miljoenen tonnen zout in de jn zou mogen storten. Premier Lubbers ieve»eft dit al eerder door minister Smit-Kroes Bil erkeer en waterstaat) in Bonn kenbaar ge- aakte standpunt gisteravond nog eens toe dicht aan de Franse premier Michel Ro- rd. De laatste bracht een onverwacht blik- ervtfinbezoek aan Den Haag om kennis te ma- dot 'n met zijn Nederlandse ambtgenoot en te- lijkertijd enkele Europese onderwerpen te spreken. Lubbers heeft er nog eens op ge- :zen dat ons land de bijdrage van 100 mil- n gulden aan het Rijnzoutverdrag „weg- gooid geld" vindt als het opgeslagen zout 'slotte toch in de Rijn terecht komt. Gasstoring Goirle gevolg van defect GOIRLE Niet blikseminslag maar een defect aan een drukregelaar in een gassta- tion is de oorzaak geweest van de verhoogde druk die het gasnet van de gemeente Goirle op 7 oktober te verwerken heeft gekregen. Dat is de voorlopige conclusie van het gasin- stituut in Apeldoorn dat de zaak in Goirle heeft onderzocht. Door de gasoverdruk ont stonden spontaan branden. Op last van de burgemeester bleef de 'gehele bevolking twee etmalen van gas verstoken, totdat con troleurs huis voor huis de gasapparatuur hadden gecontroleerd. De gasstoring in Goirle kostte de PNEM 350.000 gulden aan extra arbeidsloon. Bovendien ziin er door inwoners van Goirle 125 schadeclaims inge diend. ROTTERDAM De prijzen voor ben zine gaan morgen met twee cent per li ter omhoog. Voor autogasolie, gasolie en huisbrandolie is de stijging 2,4 cent. De stijging is een gevolg'van de stijging van de olieprijzen in combinatie met de dollarkoers, aldus de Rotterdamse ben zinehandelaren. De meest gangbare prijs van een liter super aan de zelf- tankpomp wordt 159 cent. Euro lood vrij gaat 153 cent kosten. Aan de be diende pomp liggen deze prijzen zes cent hoger. Diesel gaat 81,8 cent per li ter kosten, aan de bediende pomp is dat één cent meer. Precies een week gele den gingen de prijzen nog met twee cent omlaag. De verhoging werd wel verwacht, omdat vorige week al de olieprijzen voor het eerst in lange tijd stegen. Faber komt met drie getuigen ZWOLLE - De Hooge- veense burgemeester Sytze Faber heeft drie mensen gevonden die ten gunste van hem kunnen getuigen tegenover de rijksrecher che. Zij zouden kunnen verklaren dat Faber tij dens het uitstapje met col lega Smallenbroek (gem. Smallingerland) naar Zwolle niet onder invloed van alcohol was en boven dien niet op zoek was naar een seksclub. Zijn advo caat mr H. Anker uit Leeuwarden heeft dit ver klaard. ijl automobilisten met een snelheid van ruim honderd kilo- [ter per uur langsrazen, zijn pal langs de snelweg Wegen- Lhters in de weer om gestrande reizigers te helpen. Een ris en |jf karwei getuige enkele ernstige ongelukken die zich hebben rag(prgedaan, vooral in het nachtelijk duister. De gevaarlijke ste iP"omstandigheden zijn zo'n vier jaar geleden door de Veilig- de ^5COm/7,'S5'e van de ANWB geïnventariseerd en dat heeft ge- n tot diverse maatregelen. Als laatste daarvan: nieuwe regen- iken voor de Wegenwachters. Die moeten hen niet alleen be rmen tegen neerslag, maar vooral beter zichtbaar maken. JDNINGEN Het openbaar ministerie in Gronin- Jheeft besloten tot strafvervolging van de 43-jarige Irmalig kinderrechter mr. Th. v.d. V. uit Arnhem, tlman zal in Groningen terecht moeten staan op ver- [king van het plegen van ontucht met minderjarige tens. fcroninger persofficier van justitie mr. M.H. Severein kon 4ren nog niet zeggen hoeveel gevallen van ontucht mr. Van V. ten laste zullen worden gelegd. In het gerechtelijk voor- rzoek dat onlangs is afgesloten zijn vier aangiften van jon- overeind blijven staan, aldus Severein. inuari van dit jaar bekende de voormalige Arnhemse kin- echter dat hij in 1987 ontucht heeft gepleegd met twee jon- van respectievelijk 17 en 19 jaar oud. Hij is vervolgens op i verzoek eervol ontslagen. Nadat de kwestie in de publici- was gekomen zou door nog zeven jongens een aangifte tegen der V. zijn ingediend. ;en met levende lokgans verboden HAAG Minister Braks van landbouw en visserij heeft gebruik van levende lokganzen bij de ganzenjacht met in- van vandaag verboden. Aanleiding voor het verbod zijn de assen bij de jacht. Met behulp van levende lokganzen wer- soms grote aantallen van deze vogels per jacht geschoten, verbod komt niet onverwacht. Al vorig jaar kwam Braks interim-maatregelen. Maar mede onder druk van de Kamer 1 besloten het gebruik van levende lokganzen geheel te ver en. Daarbij heeft meegespeeld dat de controle op een wette- beperking moeilijk zou zijn. Een jager die zich niet aan het tod houdt kan voor vijf jaar de bevoegdheid tot jagen den ontzegd. KNOLLEN ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft aan ex-directeur R. Slavenburg van de voormalige Slavenburg's Bank een schadevergoe ding van ruim 68.000 gul den toegekend. Slavenburg werd vorig jaar wegens het feitelijk leiding ge ven aan valsheid in geschrifte door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden en een boete van 25.000 gulden. De veroordeling geschiedde op één onderdeel van de dagvaar ding. Van de overige ten laste gelegde punten werd hij vrij gesproken. Op grond hiervan vroeg raadsman mr. M. Wladi miroff een kostenvergoeding voor rechtsbijstand en reis- en verblijfskosten, die nu door de rechtbank is gehonoreerd. De raadsman spreekt van een „unieke" uitspraak, die grote consequenties kan hebben. Volgens Wladimiroff is een kostenvergoeding voor een cliënt, die gedeeltelijk is vrij gesproken nooit eerder ge vraagd omdat juristen ervan uitgingen dat hiervoor geen rechtsgrond was. De raadsman heeft tijdens het „proefproces" aangevoerd dat zijn cliënt voor een schadevergoeding in aan merking moet komen als ware de ten laste gelegde feiten in aparte dagvaardingen neerge legd. De rechtbank heeft die redenering gevolgd. Tegen de toewijzing van de schadevergoeding is geen beroep mogelijk. Wladimiroff verwacht dat het openbaar mi nisterie in Rotterdam de zaak inhoudelijk zal latei door de Hoge Raad. Campings willen bijdrage aansluiting riolering DEN HAAG Wanneer alle kampeerterreinen op de riole ring aangesloten moeten worden, zoals minister Nijpels blijkens zijn „Lozingenbesluit bodembescherming" wil, zul len veel campings in financië le problemen raken. Zij zullen daardoor hun kampeertarie- ven moeten verhogen en dat zal weer leiden tot leegloop en in een aantal gevallen sluiting van de terreinen, aldus de ANWB en de organisatie van recreatie-ondernemers Recron. se districtschef A.J. van den Heuvel. De omvangrijke veiligheids campagne heeft de ANWB de afgelopen jaren zo'n 750 dui zend gulden gekost. „Allemaal opgebracht door de leden", zegt Van den Heuvel. Haastig voegt hij eraan toe dat „de vei ligheid van de mensen de ANWB dat bedrag volledig waard is". Geen cent over heidssubsidie is er in is ge stopt. Van den Heuvel is sinds vier jaar lid van de Veiligheids commissie van de ANWB en maakte mee hoe destijds enke le ongevallen met Wegen wachters aanleiding waren tot uitgebreide studie. Die leerde dat passerende automobilisten in tienden van seconden moeten vaststellen wat er langs de weg gebeurt. Het sim pel aanbrengen van reflecte rende stroken op de wagens van de Wegenwacht was on voldoende. „Het bleek al rap dat automobilisten niet direct het verband konden leggen met wat er gaande was". Aan en uit Wegenwachters kregen daar om enkele jaren geleden een werkvest uitgereikt dat voor zien was van duidelijke mar keringen. Reflecterende lijnen op de rand moesten voor de passerende automobilisten di rect duidelijk maken dat in het duister een mens stond. Het reflecterende werkvest bleek achteraf toch zijn nade len te hebben. Wegenwachters moesten in zomerse tijden bij voorbeeld het vest over een blouse aantrekken, maar kon den het weer uittrekken als bij het werk een stofjas noodzake- Snelheid Met behulp van een rollenbank controleerde de Amsterdamse politie gisteren vlakbij het Rijksmuseum of passerende bromfietsen wel goed waren af gesteld. Vooral de zogenoemde bromfietskoe riers moesten er aan geloven. Meerderen van hen kregen een bekeuring om dat hun ver voermiddel veel harder kon rij den dan toege staan. Sommi gen moesten zelfs hun brom fiets inleveren. FOTO: ANP (ADVERTENTIE) Zaterdag 29 oktober verschijnt bij deze krant de special In deze special: nieuwe ontwikkelingen op het gebied van telecommunicatie In bedrijfsgebouwen horeca-voorzieningen In kantoren en fabrieken noviteiten op het gebied van kantoorinrichtingen de stand van zaken op de vastgoedmarkt Informatie over de adverteermogelijkheden In deze special wordt u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 - 122 244. lijk was. „Dan ging daar het vest weer overheen en als la ter een overall aangetrokken moest worden ging eerst dat vest weer uit en later weer aan", aldus Van den Heuvel. De splinternieuwe regenpak ken voorkomen in dat opzicht veel extra werk. De jassen zijn voorzien van een uitneembare voering waardoor de jas zowel in zomer- als wintertijd gedra gen kan worden. Samen met de broek heeft de Wegen wachter bovendien een fraai pak dat neerslag tegenhoudt maar wel naar buiten door lucht. De kleur wijkt af van eerdere pakken: oranje in plaats van geel. Van den Heu vel: „De Wegenwachter had eerder een regenpak in dezelf de kleur als zijn wagen. Dat was niet bevorderlijk voor zijn herkenbaarheid". Wagens De wagens van de ANWB'ers hadden vroeger te veel onder linge verschillen en werkten daarom misverstanden in de hand. Besloten werd alle Golf jes op eenzelfde wijze te voor zien van reflecterend materi aal. Dat materiaal is bij dag licht vrijwel onzichtbaar door dat het dezelfde gele kleur heeft als de wagens. In het donker reflecteren de stroken echter het licht van koplam pen opvallend. Tegelijkertijd is intern bij de ANWB hard gewerkt aan een forse verandering van de werkwijze. De Wegenwachters dienden hun reflecterende wa gen namelijk in het vervolg achter de pechwagen te plaat sen om het effect van de ref lecterende stroken niet verlo ren te laten gaan. „Een heel ingrijpende stap", vindt Van den Heuvel. „Tevoren was im mers alles er op gericht dat de Wegenwachtauto voor de pechauto stond. Meestal moet je immers onder de voorklep van de pechwagen zijn en dan is het makkelijk om je eigen wagen met de achterzijde te gen die wagen te zetten. Dan hoef je bijvoorbeeld minder Districtschef A.J. van den Heuvel (links) en W.A.M. Dierselhuis (in het nieuwe regenpak) tonen delen van een Wegenwacht auto die van reflecterend materiaal zijn voorzien. met je gereedschap te sjou wen". Maar ook voor het ge bruik van startkabels en het verlichten van de pechwagen was met name de achterzijde van de Wegenwacht-wagens van allerlei snufjes voorzien. Die extraatjes zijn nu ook aan de voorzijde van de wagen be schikbaar. Bovendien hebben de Wegenwachters een handig gereedschapskoffertje gekre gen, waardoor constant heen en weer lopen wordt verme den. Van den Heuvel heeft overi gens niet de illusie dat het nu gedaan zal zijn met alle veran deringen. Als voorbeeld noemt hij de proef die nu genomen wordt met de alarmlicht-in- stallatie van twee wagens. Die wagens zijn nu nog uitgerust met vier knipperlichten die in paren van twee om en om knipperen. Die frequentie zal gewijzigd worden. „Het wordt zoiets van één, twee en dan even uit. Dat is een manier om meer rust in het beeld te bren gen".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3