JeidócScHwcMit Vier jaar geëist voor aandeel in bouwfraude Fraaie reiswekker Tesselaar laat ons vallen STAD OMGEVING Kort geding LDM tegen Staatsbosbeheer Plan voor bedrijvencentrum bij station Lammenschans WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 PAGINA 11 lidenaar slaat vriendin gebroken neus DEN Een 21-jarige Leidenaar heeft afge- n nacht zijn 18-jarige ex-vriendin in haar ing aan de Thorbeckestraat mishandeld. De drong even na kwart over vier de woning het meisje binnen. De twee waren kort gele- uit elkaar gegaan, nadat ze een tijdje verke- hadden gehad. De Leidenaar verraste het rige meisje in haar slaap en ook een 19-jari- riendin die bij haar sliep. De man begon er >ns de politie direct op los te slaan. Bij de rmutseling liep de ex-vriendin een geboken op, waarvoor ze in het Academisch Zieken- jn Leiden behandeld moest worden. De Lei- ar ging er na de vechtpartij vandoor, maar de zich even later vrijwiliig bij het politie- au aan de Langegracht, waar hij is ingeslo- Hem wordt huisvredebreuk en zware mis- eling ten laste gelegd. LABORATORIUM BIOMATERIALEN LEIDEN Aan de Medische Faculteit Lei den wordt vrijdag de sectie Biomaterialen van de vakgroep Celbiologie officieel geopend. Deze sectie staat onder voorzitterschap van de nieuwe hoogleraar Biomaterialen prof. dr. K. de Groot. Biomaterialen zijn stoffen die in het lichaam gebruikt kunnen worden ter vervan ging van lichaamseigen materiaal. Het onderzoek van de sectie Biomaterialen krijgt drie zwaartepunten: het vervangen van delen van het skelet, de toepassing van biolo gisch afbreekbare polymeren (een soort plas tic) en de ontwikkeling en toepassing van po lyether polyester polymeren, een elastische kunstof die zich in het lichaam aan bot hecht en in de toekomst gebruikt kan worden om patiënten met bepaalde soort middenoordoof- heid een nieuw trommelvlies te geven. Herinrichting Breestraat begint morgen LEIDEN Met de herinrich ting van de Breestraat wordt morgen begonnen. De bushal tes aan weerszijden van de trap bij het Stadhuis en de bushalte tussen de Diefsteeg en de Pieterskerkchoorsteeg worden vernieuwd. De stoep bij het Stadhuis wordt ver breed en voor de trap wordt een bredere loopstrook aange legd. Ook het trottoir tussen de huisnummers 99 en 113 wordt breder gemaakt. Er komt daar geen bushalte. Noordwijker flest werkgever met lege flessen NOORDWIJK De Noordwijkse politie heeft gisteren een 17-jarige Noordwijker aangehouden, die de afgelopen tijd zijn werkgever, een supermarkt aan de Kerk straat, voor minstens 1.500 gulden heeft be nadeeld. De jongen nam lege flessen van klanten in ontvangst, maar leverde gere geld al ingeleverde flessen en kratten op nieuw in. Daar kreeg hij statiegeldbonne tjes voor, die vrienden van hem weer ver zilverden. Ook ging hij zelf af en toe naar vestigingen van de supermarkt in de omge ving van Noordwijk om de bonnetjes te verzilveren. Nadat zijn chef lucht had ge kregen van de praktijken van de Noordwij ker, werd de jongen een ochtend lang ge volgd, waardoor hij betrapt kon worden. Werkloosheid Zuid-Holland in september toegenomen LEIDEN De werkloosheid in Zuid-Holland is in september toegenomen met 1.200 personen, dat is 0,8 procent. Vorig jaar nam in deze maand het aanbod af met 800 personen, ofwel 0,6 procent. De toename deed zich zowel bij mannen (400) als bij vrouwen (900) voor. De werkloosheid van mannen onder de 25 jaar bleef op hetzelfde niveau als in augustus. Bij vrouwen nam het aanbod toe met 300. Tegenover een groei van de werkloosheid in Den Haag (600), Leiden (300), Delft (200) en Dordrecht stond een afname in Alphen aan den Rijn (100), Spijkenisse, Rotterdam, Nieuwe Waterweg Noord en Gorinchem. De stijging van het aanbod was het grootst onder kantoorperso neel (400), onderwijzend personeel (400) en sociaal-ge neeskundig personeel (300). Het aanbod van bouw- vakpersoneel nam af met 300. De vraag naar perso neel nam in september af met 100. Programma over incest bij Moker LEIDEN Het pro- gramma van de weke lijkse radio-uitzending van Moker bevat van avond morgen een her haling van de uitzen ding over incest. Ge sproken wordt met het maatschappelijk werk, politie en het samen werkingsverband tegen seksueel geweld. De uit zending begint om 19.00 uur op FM 105.7 en via de kabel op FM 88.1. FISCUS VOOR VELE TONNEN OPGELICHT -IEN HAAG /LEIDEN Achttien maanden en ier jaar gevangenis. Dat aren de straffen die 'ficier van justitie mr. van Straelen gisteren oor de Haagse recht- ank eiste tegen twee rdachten in een om- ingrijke bouwfraude in Leidse regio. De vee, een 26-jarige Lei- anaar en een 49-jarige iwoner van Lisse, wa in volgens de officier et de hoofdverdachten de fraude, maar fun- lerden als zogenaamde atvangers: stromannen e de klappen opvan- n. De hoofdverdach- n in de fraude, de va ir en een broer van de ?idenaar, komen begin cember voor de recht- nk. de fraude ts voor vele wen verduistèrd, geld dat de belasting en bij de be- jfsvereniging Sociaal nds Bouwnijverheid te- ht had moeten komen, ddelpunt van de fraude was een besloten vennoot schap, die onder de naam Metselbedrijf Leiden vanuit Rijnsburg aannemers werk verrichtte. Begin dit jaar kwam aan het licht dat het bedrijf loonsta- ten vervalst had: er waren in werkelijkheid meer werknemers in dienst ge weest dan werd opgegeven. Ook zou er volgens de boe ken werk zijn uitbesteed aan een paar onderaannemers, terwijl de bouwvakkers vol gens justitie gewoon in dienst waren van Metselbe drijf Leiden. Aan die onder aannemers werden dan be lasting en sociale premies overgemaakt via de zoge naamde G-rekening, die al leen voor dergelijke doelein den gebruikt mag worden. De rekeningen van die on deraannemers waren echter vaak hoger dan de rekening van Metselbedrijf Leiden aan de opdrachtgever. Het geld op de G-rekening van de onderaannemers kwam uiteindelijk terecht bij auto bedrijven in Katwijk en Rot terdam. die op hun beurt weer auto's en contant geld van de betrokkenen bij Met selbedrijf Leiden terecht lie ten komen. Het Metselbe drijf ging vorig jaar failliet. De 26-jarige Leidenaar die gisteren terecht, stond was van 1984 tot juni 1986 direc teur van het Metselbedrijf geweest. „Ik had wat geld gespaard en wilde wat voor mijzelf beginnen", aldus de verdachte. Van de malversa ties in het bedrijf wist hij niet af. zo verklaarde hij. „Ik werkte zelf altijd mee in de bouw, ik ben geen jongen die op kantoor zit". Wel zet te hij geregeld handtekenin gen, maar hij vertrouwde daarbij op zijn 31-jarige broer en de boekhouder van het bedrijf, die samen de ad ministratie deden. De broer komt begin december voor, de boekhouder is inmiddels overleden. Officier van justitie Van Straelen meende dat de Lei denaar wel degelijk van de malversaties afwist, al zag hij hem niet als de hoofdver dachte. Het brein achter de fraude was volgens Van Straelen de 54-jarige vader van de jongen, die dan wel iswaar geen directeur was, maar wel alles na liep. Hij schatte de schade voor fiscus en bedrijfsvereniging op zo'n vijf ton. De officier eiste voor het aandeel van de Lei denaar een gevangenisstraf van achttien maanden. Vol gens raadsman Karstens was de Leidenaar echter slacht offer geworden van de BV's waar werk in onderaanne ming werd uitbesteed en de onbekwame boekhouder, die geregeld dronken zou zijn geweest. Volgens hem was er geen sprake van opzet en hij vroeg dan ook vrijspraak. Bouwschandaal Een 49-jarige inwoner van Lisse, die ook van fraude werd beschuldigd, eiste de officier een veel zwaardere straf: vier jaar gevangenis. De Lissenaar was dan ook op meerdere fronten actief geweest in de bouwfraude en was in het verleden al betrokken geweest bij de Le- mij-affaire, een bouwschan daal waarbij voor miljoenen gefraudeerd was. De ver dachte had het Metselbedrijf Leiden in 1986 overgeno men, en onder zijn direc teurschap was het failliet ge gaan. Ook had hij geknoeid als directeur van enkele vennootschappen waaraan het Metselbedrijf geld via de G-rekening overmaakte. Het werk in onderaanneming had volgens het onderzoek door de politie echter nooit plaasts gewonden. De Lissenaar had het geld op zijn beurt overgemaakt aan de autobedrijven in Kat wijk en Lisse, volgens zijn zeggen als voldoening van gokschulden. Van twee van zijn bedrijfjes was vervol gens de administratie zoek geraakt. „Ik heb geprobeerd wat van die bedrijven te ma ken, maar mede omdat ik drankproblemen had is dan niet gelukt", aldus de ver klaring van de Lissenaar. Hij meende wel verantwoor ding te dragen voor sommi ge vervalsingen, maar was volgens eigen zeggen niet van alles op de hoogte. Officier van justitie Van Straelen rekende voor dat de bedrijfjes van de Lisse naar tezamen de fiscus en bedrijfsvereniging meer dan een miljoen gulden hadden onthouden. Hij merkte de verdachte wel aan als stro man, maar rekende hem zijn rol zwaar aan. „Door dit soort mensen komt de bouw in een kwaad daglicht te staan. De heren verrijken zich ten koste van de fiscus. Ik vind een zeer aanzienlij ke gevangenisstraf op zijn plaats", zo motiveerde hij zijn eis van vier jaar gevan genisstraf. Raadsman Hin- nen vond dat een „buiten proportioneel hoge eis" en meende dat in de meeste on derdelen van de tenlasteleg ging geen sprake van opzet was. Uitspraak in beide zaken over veertien dagen. Knutselen in het museum Vierentwintig kinderen hebben gistermiddag hun best gedaan om de Chinese kunst van het maken van vliegers te evena ren. Zij kregen daarvoor de kans in het Rijksmuseum voor Volkenkunde dat in de herfst vakantie elke dag een speciaal programma voor kinderen van 9 jaar en ouder heeft opgezet. Tijdens het ochtendprogram ma kunnen de kinderen kennis maken met de verschillende werkzaamheden in het mu seum. 's Middags is er dage lijks een korte rondleiding over de tentoonstelling 'China, fo to's van Hiroji Kubota' waarna een knutselmiddag volgt. Gis teren werden er papieren Chi nese vliegers gemaakt, van daag waren dat schimmenpop- pen. Donderdag wordt er pa pierknipwerk gefabriceerd en vrijdag wordt er een speciaal Chinees knikkerspel gespeeld. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) heeft een kort ge ding aangespannen tegen Staatsbosbeheer omdat deze weigert een vergun ning af te geven voor ka naal „winning 8". Het kort geding dient op 1 no vember. Staatsbosbeheer sluit zich aan bij de afdeling LNO (Land bouw, Natuur en Openlucht recreatie) van het ministerie van Landbouw en Visserij. Het LNO vindt dat er nog al ternatieven zijn voor winning via kanaal 8. Het LNO daar het nieuwe kanaal is gepland in een „gevoelig" natuurge bied. De LDM zou meer water moeten kopen van het Haagse drinkwaterleidingbedrijf. Di recteur J. Haijkens van de LDM is het daarmee oneens. „We maken nu al gebruik van de mogelijkheid van steunle- veranties. We zitten aan het maximum. De transportleiding wordt overbelast als we die methode toch moeten uitbrei den en dat is niet verant woord". De LDM wordt in die opvatting gesteund door de in spectie Volksgezondheid. De maatschappij wil in maart of april 1989 met waterwinning beginnen. De provincie Zuid-Holland had wel een vergunning afge geven, maar volgens milieuge deputeerde J. van der Vlist is dit gebeurd onder druk van de Raad van State. Bovendien heeft de Provincie benadrukt dat de duinen zo min mogelijk moeten worden beschadigd en dat er gewerkt moet worden aan een (veel minder schade lijk) systeem van diepte-infil tratie. armondse Fles voor Lakenhal Warmondse Fles wordt dinsdagavond 25 oktober aan- )den aan het stedelijk museum De Lakenhal in Leiden, gebeurt door.de Vereniging van Belangstellenden in De inhal die de fles aankocht met steun van de firma Dek- Jit Warmond. Het is een donkergroene fles die in 1690 I gegrafeerd door de Warmondse school- en schrijf ster Bastiaan Boers. anbieding heeft plaats na afloop van een lezing over 'de se fijnschilders' door dr. E.J. Sluyter. In het Leidse mu- - is tot en met 4 december deze tentoonstelling met ze- I schilderijen en twintig tekeningen te zien. FOTO: PR ndleiding in Lakenhal IN In het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude wordt zondag een rondleiding gegeven langs de tentoon- [en 'Verzameld en getoond: spaarpotten' en de expositie erijen zoeken sponsors VII'. De spaarpotten zijn een lust 5 oog en met name voor kinderen de moeite waard. De ding begint om 15.00 uur en is kosteloos. De toegang tot •seum kost een rijksdaalder voor volwassenen met een Van een rijksdaalder voor een bezoek aan de expositie maar fijn' over Leidse fijnschilders. Kees Koornstra wint Strontrace WORKUM/WARMOND Schipper Kees Koornstra uit Bolsward heeft voor de tweede achtereenvolgende keer de Strontrace Workum/War- mond gewonnen. Met zijn skutsje De Eenvoud zeilde hij vannacht om 3.31 uur als eer ste de haven van Workum binnen. Kees Koornstra arri veerde ongeveer tegelijkertijd met André Hoek uit Edam voor de Friese kust, maar slaagde er in één keer in naar binnen te zeilen. Hoek, die met zijn skutsje Ute Striid nog als eerste op het keerpunt in Warmond aankwam had veel meer tijd nodig voor het ma noeuvreren bij ongunstige wind en verloor op dat mo ment de wedstrijd. Derde werd Rob Ligtenberg uit Vijf huizen met het skütsje De On derneming. De vijftiende Strontrace is snel gevaren, maar er is geen nieuw record LEIDEN Het Leidse aannemingsbedrijf Erica heeft bij de gemeente een plan ingediend voor de bouw van een bedrijven centrum bij het station Lammenschans, aan de zijde van het Kamerlingh Onnesplein. Dat centrum zou plaats moeten bieden aan Van de Greft televisie video service, een dans school en een makelaars kantoor. Ook Erica zelf wil er naar toe. Het gaat om een gebouw van drie tot vier verdiepingen, met een totale oppervlakte van zo'n 2000 vierkante meter. Op de begane grond is een plaats ingeruimd voor Van de Greft. Het bedrijf is nu geves tigd aan de Gerrit Doustraat „en veroorzaakt daar nogal wat overlast voor de buurt", aldus directeur A.H.F. Swaak van Erica. Dat geldt volgens Swaak ook voor de dansschool die op de eerste verdieping moet komen. Om welke dans- sschool het gaat, wil hij niet Evenals een Leids makelaars kantoor wil Erica zelf ook graag naar het station Lam menschans. Nu is het nog ge vestigd in een pand aan de Lammenschansweg waar ook de RIAGG in is onderge bracht. Die kan de ruimte die vrijkomt bij een vertrek van Erica goed gebruiken. De plaats waar het bedrijven centrum is gepland, is opgeno men in de zogenaamde Inbrei- dingsnota, een opsomming van plaatsen in de stad waar de ge meente huizen en kantoren wil bouwen. Bij het station heeft de gemeente de moge lijkheid van een flat met 54 3- kamerwoningen aangegeven, maar een vermenging met kantoren zeker niet uitgeslo ten. Aandacht provincie voor problemen na-oorlogse wijken LEIDEN Het geld uit het provinciale Stimuleringsfonds stads- en dorpsvernieuwing wordt in Zuid-Holland de komende jaren uitsluitend besteed aan dorpsvernieuwing en de problema tiek van de na-oorlogse wijken. Slechts voor heel bijzondere nieuwe experimenten die iets wezenlijk nieuws aan de stads- en dorpsvernieuwing toevoegen, wordt een uitzondering gemaakt. Gedeputeerde Staten hebben deze boodschap naar alle Zuidhol landse gemeenten gestuurd. Volgens GS doen zich in de na-oorlogse wijken van enkele ge meenten soms problemen voor als leegstand, verval, betonrot en sociale problemen. Hoewel het geld uit het Stimuleringsfonds ei genlijk niet voor deze wijken is bedoeld, wil de Provincie op deze manier toch het toepassen van frisse ideeën stimuleren. Te vens hoopt zij zo meer inzicht te krijgen in de aard en omvang van de problematiek. De organisatie van het dorpsvernieu- wings-proces blijft in aanmerking komen voor subsidie. De pro- jekten krijgen maximaal 25 duizend gulden. Het Stimulerings fonds, dat ruim tien jaar bestaat, wordt in 1991 opgeheven. Voor de komende twee jaar is nog twee miljoen gulden beschikbaar. BEWONERS LAMMENSCHANSWEG: LEIDEN Bewoners van de Lammenschansweg zijn hevig teleurgesteld in wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting). De wethouder steunt het plan van woningbouwvereniging Ons Doel om 56 benedenwo ningen tussen de Zoeterwoud- seweg en de Tomatenstraat te vergroten tot 28 woningen. Een groot aantal bewoners wil niets weten van dat plan, maar voelt zich met de rug tegen de muur gezet. „Als we er niet mee akkoord gaan, krijgen we alleen maar groot onderhoud vergoed. Dat zal verloedering van de wijk in de hand wer ken", aldus mevrouw L. Ram- saran van de bewonerscom missie. In de 56 benedenwoningen aan de Lammenschansweg wonen nu één- en tweeper soons huishoudens. De wo ningbouwvereniging wil de muren tussen de huizen door breken, zodat 28 grotere wo ningen ontstaan. Achterliggen de gedachte is dat er een grote behoefte bestaat aan die soort (vierkamer)woningen. „Het zijn bovendien huizen die in slechte staat verkeren. Op die manier kunnen we er goede huizen van maken. Dat is de meest logische keuze bij die woningen. Ze zijn moeilijk te verhuren en erg klein. Dan moet je een afweging maken", licht H.W.A. van Leeuwen van de gemeente toe. De bewoners, die wethouder Tesselaar gevraagd hebben te bemiddelen in het overleg met Ons Doel, zijn het met die af weging niet eens. Zij menen dat er wel degelijk een grote behoefte bestaat aan hun wo ningen, zeker als die iets zou den worden vergroot door ze aan de achterkant uit te bou wen. „Alleen heeft de woning bouwvereniging daar geen geld voor over. Het is een op lossing die ongeveer een mil joen meer kost dan het door- braakplan", weet technisch be wonersadviseur F. de Munk van de directie welzijn. Als de woningen worden doorgebro ken, zullen de huren, exclusief energiekosten, stijgen van 183 naar 506 gulden per maand. Dwang De Munk meent dat „Tesse laar iets te makkelijk stelt dat er zo'n grote behoefte is aan vierkamerwoningen. Vooral bejaarden willen graag wonen in de bestaande woningen. Ze zijn op de begane grond, de le veranciers komen hier aan de deur en ze zijn niet te groot. Ze moeten alleen wel worden opgeknapt. En inderdaad, wij willen graag dat ze iets worden vergroot". Een andere klacht van de be woners is dat zij gewongen worden te verhuizen als zij wel met de doorbraakplannen akkoord gaan. Zij komen na melijk niet in aanmerking voor de grotere huizen. Ons Doel is verplicht voor vervan gende woonruimte te zorgen, maar dat zal in een andere wijk zijn. „De mensen willen hier graag blijven wonen". zegt Ramsaran. Tesselaar laat ons vallen". Van Leeuwen benadrukt dat nog niets vaststaat. „Als bewo ners het niet willen, zullen er heus niet onder dwang muren worden doorgebroken. Ons Doel is dan verplicht om groot onderhoud te blijven verrich ten". De bewoners menen dat dat geen goede oplossing is. Ramsaran: „Dan zullen de wo ningen er toch verder op ach teruit gaan en verloedert de wijk. Dan worden het wonin gen voor mensen snel weer uit weg willen. Mensen die zich helemaal niet betrokken voe len bij hun wijk, hun tuin ver waarlozen en wie hun woning nauwelijks interesseert. Dat zal de sfeer in de wiik zeker niet ten goede komen Bewoners, gemeente en wo ningbouwvereniging praten verder zodra de gemeente met een definitief voorstel komt. Naar verwachting is dat in no vember of december. Van Óns Doel was niemand bereikbaar voor commentaar. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 j Stuur als dank de reiswekker naar I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 25(X) VD Den Haag (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: Ceidóë Qowuvnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11