VN vraagt gedeeltelijke kwijtschelding schulden oegoslavische leiders stellen esluiten uit Duizend vogelsoorten met uitroeiing bedreigd Geweld in Bonn bij bezoek van Turkse president Monopoly klaar voor sprong naar Moskou Artsen eisen strengere normen radioactiviteit Rem op invoer van tropisch hardhout L ÜITENLAND DINSDAG 18 OKTOBER 1988 PAGINA S [ongerend Sudan heeft liljard gulden nodig [ARTOUM Het door rampen en een jgeroorlog getroffen Sudan is met hulp van Verenigde Naties en de Wereldbank drin- id op zoek naar een miljard gulden. Van bedrag moet voedsel worden gekocht om miljoenen honger lijdende mensen in het te helpen. De VN en de Wereldbank ho- verder op korte termijn tweehonderd Ijoen gulden te krijgen om directe hulp te nnen verlenen aan twee miljoen slachtof- ;van de burgeroorlog in het zuiden van land. Sudan, het grootste land van Afri- heeft overigens al een buitenlandse uld van elf miljard dollar. De overstro men van de afgelopen twee maanden heb- i een miljardenschade aangericht, terwijl burgeroorlog de regering zeker twee mil- gulden per dag kost. „Geen tweede man meer in Kremlin" MOSKOU Een officiële Rus sische woordvoerder heeft giste ren verklaard dat in het Krem lin onder secretaris-generaal Michail Gorbatsjov geen echte tweede man meer bestaat.' De woordkeuze wijst er op dat Je- gor Ligatsjov, zoals werd aange nomen, zijn positie als tweede man in het Kremlin inderdaad is kwijtgeraakt. „Wat jullie een nummer twee noemen, bestaat niet. Alle leden van het Politbu ro zijn gelijk en sommigen zijn meer gelijk dan anderen", aldus woordvoerder Gerasimov in een gesprek met westerse jour nalisten. Britse verdachten, die zich zeer rustig gedroegen, gisteren even naar buiten. FOTO: AP Heizelproces hervat ondanks bommelding BRUSSEL Na enkele valse bommeldingen is gisteren in Brussel het proces hervat rond het voetbaldrama in het Heizelstadion dat in mei 1985 aan 39 mensen het leven kostte. De ochtend zitting werd tweemaal onderbroken wegens bom alarm. „Verwacht wordt dat we om 10.59 uur de lucht in vliegen", zei gerechtspresident Pierre Verlynde, waaraan hij toevoegde dat het iedereen vrijstond een veilig heenkomen te zoeken. Er ge beurde niets en explosieven werden niet gevon den. Van de 26 Britse gedaagden (in leeftijd va riërend van 18 tot 23 jaar) verschenen er 24. De twee afwezigen zitten in Groot-Brittannië een ge vangenisstraf uit. De Britse verdachten zijn aan de hand van tv-beelden geïdentificeerd als de be langrijkste aanstichters van de rellen bij de Euro pacup-finale tussen Liverpool en Juventus. Couppoging op Haïti verijdeld PORT-AU-PRINCE De militaire rege ring van Haïti heeft een couppoging door twee officieren tegen president generaal Prosper Avril verijdeld. De couppoging zou zijn geleid door sergeant Patrick Frantz Bo- chard, hoofd van het lotto-bureau van de regering, en door ex-kolonel Samuel Jere- mie. Over het motief voor de couppoging is niet veel duidelijk. De 50-jarige generaal Avril heeft sinds hij de macht greep enkele voorzichtige stappen in de richting van de mocratische hervorming gezet. Tientallen legercommandanten zijn buitenspel gezet, hij heeft een grotendeels civiel kabinet be noemd en beloofd de grondwet weer in ere te herstellen. W YORK Regerin- en particuliere geld is. strekkers moeten een lij- il van de schulden van landen in de Derde ireld kwijtschelden, als tenminste willen dat landen er ooit nog itomisch bovenop ko- Dat schrijft secreta- genraal Perez de Cuel- van de VN in een gis- teren gepubliceerd rap port. Volgens het rapport zal het „aflossen van de schulden elke investering in de betrokken ontwikkelingslanden om zeep helpen. Als de huidige ontwik keling zich voortzet, zal de schuldencrisis de komende tien jaar een obstakel blijven voor de groei in de schulden landen". Het afschrijven van schulden, nog maar een jaar geleden on denkbaar in de financiële we reld, is volgens de VN niet langer een taboe sinds de ze ven grote democratische in dustrielanden afgelopen zomer op hun topontmoeting in To ronto pleitten voor het schrap pen van een deel van de schuld van de landen in Afri ka. Het VN-rapport zegt dat via schuldkwijtschelding in de vijftien landen met de grootste buitenlandse schuld voor tien miljard dollar kan worden ge ïnvesteerd. Het gaat daarbij om Argentinië, Bolivia, Brazi lië, Chili, Colombia, Ivoorkust, Equador, Mexico, Marokko, Nigeria, Peru, de Filipijnen, Uruguay, Venezuela en Joego slavië. Samen staan die landen voor driehonderd miljard dol lar in het krijt bij particuliere banken. Eind 1987 beliep de totale schuld van alle ontwik kelingslanden samen 1,2 bil joen dollar, dat is 2.500.000.000.000 gulden. Volgens het VN-rapport zullen de investeringen die ontwik kelingslanden kunnen doen na kwijtschelding van een deel van de schuld leiden tot in voer van kapitaalgoederen uit de rijke landen. De VN ver wacht dat de export van de in dustrie in de rijke landen er door met één procent zal groeien. de LGRADO In de goslavische hoofdstad grado is het crisisbe- van de partijleiding n daag voortgezet. Giste- leverden twaalf uur pderen alleen een cherping op van dë ^stellingen, die het ndireigen te verscheu- jjs was voorzien werd de ;n. enkomst van gisteren over- ist door het Servische na- alisme. Nationaal partijlei- Stjpe Suvar had in zijn ig- jningswoord nog gewaar- pwd dat het nationalisme centrale gezag in het land j|t te vernietigen. Hij keer- ich tegen Servische pogin- de politieke macht over land in handen te nemen. de Servische leider Slo- in Milosevic had daar geen ele boodschap aan. Hij zei de overige republieken steun te verwachten. r de Servische partijleider sterker nationaal gezag Ier zijn leiding als op- ng ziet voor de politieke economische problemen, nationaal partijleider Su- op tot ingrijpende politie- en economische hervor mingen. „Weg met alle ideolo gische dogma's", was één van de thema's die hij aansneed. „Vernieuwing van het socialis me houdt in dat het zijn oude, knellende pak wordt uitge trokken en dat de mensen in een nieuwe omgeving kunnen ademen", waarbij het eenpar- tijstelsel overigens wel rrioet blijven bestaan. Suvar pleitte voor meer privé- eigendom, meer buitenlandse investeringen en sluiting van onrendabele bedrijvèn. Hij waarschuwde de arbeiders dat hun ontslag boven het hoofd kan hangen, maar beloofde ook voorzieningen voor werk lozen. „Niemand hoeft honger te lijden in Joegoslavië. Aan ieders basis-behoeften moet worden voldaan. Onze hervor mingen zullen anders zinloos zijn en wij geloven niet dat ze dan door de arbeiders geaccep teerd zullen worden". Suvar merkte verder op dat er een groeiende en voor hem onver teerbare kloof is ontstaan tus sen enkele rijke mensen en de rest van de 23 miljpen inwo ners van het land. Voorstellen Een andere hoge partijfunctio naris deed een reeks concrete voorstellen, waaronder halver ing van" het aantal dienstreizen van managers en functionaris sen, ontslag van een derde van De Joegoslavische partijleider Suvar. FOTO: EPA alle ambtenaren, directe gehei me verkiezingen van volks vertegenwoordigers en sluiting van alle hotels en restaurants die uitsluitend toegankelijk zijn voor mensen met privile ges. De verwachting was vanmor gen, dat zeker tien van de 23 leden van het Politburo van daag uit hun functie zullen worden ontheven. Door de bij zondere politieke constellatie in Joegoslavië is het heel goed mogelijk dat de Servische lei der Slobodan Milosevic bij deze stoelendans buiten schot blijft, terwijl de landelijke par tijchef Stipe Suvar wel ge dwongen kan worden het veld te ruimen. iroep tot jj| mocratie in jj jechoslowakije Een nieuwe choslowaakse groepering, de ,ve8'ng voor Vrijheid van gers" genaamd, heeft giste- n een manifest opgeroe- tot politiek pluralisme, nieuwe democratische idwet en vrijheid van in- ctueel leven. Volgens de iwe beweging, die op 15 iber werd opgericht, is de •ritaire regeringsvorm de kelijke oorzaak voor de in Tsjechoslowakije. LONDEN Meer dan duizend vogelsoorten worden met uitroeiing bedreigd. Dit staat in een boek dat de Brit Guy Mountford, een van de oprichters van het Wereldnatuur- fonds, gisteren heeft gepubliceerd. In tien jaar tijd is het aan tal bedreigde vogels verviervoudigd, van 290 naar 1.029, al dus Mountford. In de' meeste gevallen is het menselijk han delen, en dan vooral de ontbossing in tropisch gebied, daar voor verantwoordelijk. Maar ook de handel in zeldzame vo gels en verzamelaars krijgen van Mountford een gele kaart. De auteur wijst er op dat er 85 jaar geleden wel vogels, maar geen vliegtuigen waren. „Nu zijn er bijna zesduizend typen vliegtuigen in gebruik en dreigen de negenduizend vogel soorten met duizend verminderd te worden". BONN Kurdische demonstranten hebben de Turkse president Kenan Evren op de eerste dag van zijn be zoek aan West-Duitsland een warm welkom bezorgd. „Fascistische moordenaar" was een van de kreten, die hij in Bonn naar het hoofd geslingerd kreeg. Toen de Turkse president een bezoek bracht aan het stadhuis van Bonn, kwam het tot een handgemeen tussen vijftig Kurden en aanhangers van Evren. Een demonstrant .stak de Turkse vlag in brand. De politie voerde vervplgeps met knuppels charges uit en verrichtte later een tiental arrestaties. In verband met de grote spanningen tussen Turkije en de Kur den, die een eigen staat eisen, waren de veiligheidsdiensten in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Scherpschutters hiel den van talloze daken het centrale Middeleeuwse plein van Bonn in de gaten en tientallen politieagenten met kogelvrije vesten en automatische geweren stonden voor het stadhuis. Evren, die sinds de militaire staatsgreep in 1980 president van Turkije is, zal zes dagen in de Bondsrepubliek blijven. De West- duitse president, Richard von Weiszacker, zei dat het bezoek van Evren de reeds 150 jaar durende „zeer nauwe en harmoni sche" Duits-Turkse betrekkingen onderstreept. In zijn tafelrede zei Von Weiszacker verder dat Turkije een „parlementaire de mocratie is die vastbesloten de ingeslagen weg naar Europa ver volgt". De geschiedenis heeft laten zien dat „Europa Turkije net zo hard nodig heeft als Turkije Europa". Evren zei in zijn toe spraak dat de toetreding van Turkije tot de EG geen last maar een aanwinst zou zijn. Hij sprak de hoop uit dat de Bondsrepu bliek de Turkse wens tot volledig lidmaatschap actief zal onder steunen. Maar vooralsnog lijken de Westeuropese landen daar toe niet genegen. Ravage Nieuwsgierige mensen kijken naar de overblijfselen van een bomauto, die gisterochtend in de Spaanse stad Pamplona explo deerde op het moment dat een paramilitair gepantserd voertuig voorbij reed. Een politieman werd gedood en zeven anderen raakten gewond. Vermoed wordt dat de Baskische organisatie ETA verantwoordelijk is voor de aanslag. FOTO: AP LONDEN Monopoly, het van origine Amerikaanse spel dat generaties over de hele wereld heeft geleerd ware kapitalisten te worden, is nu ook uitge bracht in een versie voor de Sovjetunie. Dit is gisteren bekendgemaakt aan het eind van de achste Wereld kampioenschappen Mono poly in Londen. Russisch is de 23ste taal waarin het spel wordt uitgegeven. De fabri kant, de firma Parker Bro thers, heeft namen en be grippen aangepast voor het Sovjettaalgebied, maar het kapitalistisch karakter van het spel behouden. Elisabeth in Madrid Koningin Elisabeth in specteert samen met koning Juan Carlos de erewacht tijdens haar eerste bezoek aan Spanje. Elisabeth en haar echtgenoot prins Philip blijven bijna een week in het land van Don Quichote. In Madrid spreekt men van een „historisch" evenement, omdat het voor het eerst is dat een regerende Britse vorstin Spanje be zoekt. De Spaans- Britse betrekkingen zijn aanzienlijk verbe terd nadat Londen in 1984 had laten weten dat het wil onderhan delen over de politie ke toekomst van Gi braltar. Vorige maand bracht premier Mar garet Thatcher een bezoek aan Spanje. FOTO: AP AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer ;n Rob begrijpt dat hij tegenover dit ondier een andere tactiek «toeDassen. Vluchten kan hij niet, want daarvoor moet hij 51 fijn duikerpak aantrekken en daar zal het monster hem wel 1 tijd voor laten. Rob springt in het gat, dat hij heeft gegra- ^steunend tegen de steen. Hij voelt echter dat de steen be- 9ten hem dreigt te verpletteren. Hij zet zich schrap en met inspanning van alle krachten gelukt het hem de steen in een an dere richting te duwen. Het zweet gutst hem van het voorhoofd, maar tenslotte komt er beweging in de steen en met een doffe plof valt de steen de andere kant uit. Uitgeput klimt Rob uit het gat en ziet hij, dat de steen zijn redding is geweest: de steen klomp heeft de inktvis bedolven; het pndier is verpletterd. ROTTERDAM De internationale organisatie Artsen tegen Kernbewapening heeft gisteren op een symposium in Rotterdam aangedrongen op strengere normen voor radioactieve besmet ting. Volgens een woordvoerder van de organisatie, die in 1985 de Nobelprijs voor de Vrede verwierf, zijn de schadelijke gevol gen van radioactieve straling en besmetting tot dusverre syste matisch onderschat. In Europa hanteert elk land momenteel nog zijn eigen veilig heidsmarges voor stralingsniveaus. De artsen zijn van mening dat de „soepele" landen zich aan moeten passen aan de strengste normen. Oud WHO-voorzitter prof. J. van Londen, thans direc teur-generaal van het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, waarschuwde voor uitputtende discussies over de kernbewapening in de Wereldgezondheidsorganisatie. „De mid delen zijn beperkt en daarom moeten we prioriteiten stellen", aldus Van Londen. Onder het motto „schoenmaker hou je bij je leest" bepleitte hij meer aandacht voor de eigen campagne „Ge zondheid vooj iedereen in het jaar 2000". Waigel volgt Straüss op MÜNCHEN Het bestuur van de Christelijk Sociale Unie, de regeringspartij van Beieren, heeft gisteren zonder stemming Theodor Waigel aangewezen als kandidaat voor het voorzitterschap van de partij. Op 18 en 19 novem ber kiest het congres van de CSU in München officieel de opvolger van wijlen Franz-Jo- sef Strauss. De 49-jarige Wai gel is voorzitter van de CSU- „Landesgruppe" in Bonn, die één fractie vormt met de CDU van bondskanselier Helmut Kohl. EUROPARLEMENTARIËR: DEN HAAG De socia listische Europarlementa riër Hemmo Muntingh (PvdA) wil de invoer van tropisch hardhout in de Europese Gemeenschap aan banden leggen om verdere afbraak van de tropische regenwouden te voorkomen. Hij heeft daartoe een initia tief-voorstel ingediend om de invoer te quoteren. Tegelij kertijd zouden de .exporte rende landen met financiële steun van de Gemeenschap bosbeheer- en beschermings plannen moeten opstellen. Muntingh heeft dit gisteren gezegd tijdens een bijeen komst in Den' Haag. Zijn voorstel sluit aan op de campagne „Hart voor het Regenwoud" die vorige week is gestart. Muntingh ver wacht dat een verordening op z'n vroegst begin 1990 in werking zal kunnen treden. Het voorstel moet eerst nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement voor het in april volgend jaar in de Europese Commissie komt. Alleen landen die zelf nog bossen hebben zouden tro pisch hardhout mogen uit voeren. Om illegale handel Te voorkomen, staat het voorstel alleen import toe uit landen waar het nout direct vandaan komt. Muntingh: „Op deze manier is het on mogelijk dat landen hun qu ota ontduiken en via een derde land toch hout expor teren". Na Europa wil Mun tingh ook de invoer hard hout in de Verenigde Staten en Japan proberen af te rem- Fonds Uit een nog op te richten Tropisch Bos Beheer Fonds zou de Gemeenschap geld aan de ontwikkelingslanden moeten geven, bijvoorbeeld voor herbebossingsplannen. Muntingh schat dat voor een dergelijk fonds minstens eni ge honderd.eri miljoenen gul dens nodig zijn. Hij verwacht echter geen problemen met het beschikbaar stellen van dit geld, als het Europese Parlement zich eenmaal in beginsel heeft uitgesproken voor zijn voorstel. De Vereniging van Milieude fensie, een van de organisa toren van- de campagne voor het regenwoud, is zeer blij met het initiatief van Mun tingh. „Dit voorstel is de eer ste aanzet om de bescher ming van de regenwouden in de wet vast te leggen", aldus een woordvoerder van Milie- defensie. Het voorstel dat de Neder landse Houtbond vorige maand heeft gedaan om een importheffing van een tot vijf procent op hardhout te introduceren veegt Mun tingh smalend van tafel. „Dat is veel te weinig. Zo'n importheffing moet mini maal honderd procent bedra gen, wil die effect hebben. Bovend en heeft het geen zin alleen beperkingen te stellen en niets aan de bosbouwpoli- tiek in de betreffende landen te doen". Mars tegen Reagan Met kruizen, waarop de namen van omgekomen inwoners van Midden-Amerika, liepen demonstranten gisteren langs het Ame rikaanse ministerie van defensie, het Pentagon. De betoging was gericht tegen het Midden-Amerika-beleid van de regering- Reagan. FOTO: A?

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5