rijd ik privé 99 „De Rolls is van de zaak9 de Ferrari Postzegelen moet worden overgebracht op jeugd INNENLAND Problemen rond financiering TGV Nieuwe wet versterkt positie gemeenteraad CikUeSoutant DINSDAG 18 OKTOBER 1988 PAGINA 3 Egidius Janssen: „Wij leven in een belastingland. Daar moet Nederland iets aan gaan doen". AMSTERDAM Wie dertig jaar in het ar beidsproces meedraait voor een modaal inko men van 41.000 gulden per jaar, waarvan netto een dikke 29.000 over blijft, zal nooit een mil joen bij elkaar verdie nen. Volgens de laatste gegevens van het CBS zijn er 27.000 Nederlan ders die zoveel geld „ge woon" bezitten. Vglgens de Tilburgse hoogleraar belastingrecht D. Juch zijn het er zelfs drie keer zo veel, omdat het CBS geen rekening houdt met te lage belasting-opga ven, zwart geld en ver zwegen vermogen. De meeste miljonairs blijven het liefst anoniem, enkelen wilden er wel over praten ten behoeve van het vandaag verschenen boekje „Zes nul len en meer". Wat is er zo boeiend aan rij ke mensen? Macht hebben ze niet of nauwelijks. Dat is voorbehouden aan de puis sant rijken waarover twee jaar geleden een boek ver scheen; mensen als Freddy Heineken, Anton Dreesmann en de Piersons. Neem nou zo'n Egidius Janssen. Werkt hard, is bezeten van auto's en koopt liever één lekkere, glimmende appel dan een halve kilo van mindere kwa liteit. Niets bijzonders toch. Nou ja, hij rijdt in een Rolls Royce en een Ferrari. Maar ach: „De Rolls is van de zaak, de Ferrari rijd ik privé". Trouwens, dat-ie dat nog redt, met ons hoge belasting tarief. „Ik verdien nu ongé- veer een half miljoen per jaar, waarvan ik netto 140.00 gulden overhoud. Wij leven in een belastingland. Daar moet Nederland iets aan gaan doen". Hein Fentener van Vlissin- gen, arm geworden rijkaard, schrijft in het voorwoord dat „dit boek ook een aanmoedi ging is rijkdom eens van de andere kant te bekijken". Dat „andere" is dan toch weinig meer dan successto- ry's van ondernemers met een goede visie en een dosis geluk, die zeggen dat ze echt niet zo gek veel kunnen ko pen, omdat het geld meestal in de zaak zit. „Iemand die een prijs in de loterij wint heeft meer te besteden, denk ik". Er zijn natuurlijk uitzon deringen, zoals Leo van Leeuwen, prins van Lignac, die zich eerder al in onze krant uitgebreid op zijn lu xueuze jacht als levensgenie ter liet uittekenen. Al is ook zijn kapitale geschiedenis toch die van de slimme za kenman en hoort hij niet zo zeer thuis bij de gemiddelde rijken. Ziekenhuis Meer doorsnee dan Tom Rietveld is er eigenlijk niet. Hij is eigenaar van de koffis- hops/winkels in ziekenhui zen. Een gat in de markt dat hij zelf heeft gegraven. Twintig jaar na zijn met veel hoongelach begeleidde start heeft hij meer dan dertig winkeltjes met 290 perso neelsleden en een jaaromzet van 25 miljoen. Wat heeft zo'n man ons nou te vertel len? „De mensen willen het graag snel gemakkelijk heb ben of snel rijk zijn. Het is niet zo dat als je de eerste tijd door bent dat het dan vanzelf loopt. Volgens mij denken veel starters dat dat wel zo is, dat ze na twee of drie jaar de boot kunnen kopen of wat dan ook. Op zo'n moment gaat het dan meestal mis. Ze zijn minder beschikbaar en hebben minder over voor de zaak". „Het gaat niet om geld; het gaat in het leven om visie". Zegt miljonair Joost R.. Rit- man. Hij is gek op westerse filosofie en heeft daarvan een unieke bibliotheek opge bouwd. Zijn kapitaal heeft hij overigens vergaard met plas tic bakjes en bestek voor de vliegtuigindustrie en ook hij werd destijds door velen nog al wazig aangekeken. Hij vindt dat geld vooral aange wend moet worden om kunstvoorwerpen in Neder land te houden. En rijkdom hoort daar ook een beetje bij. „Nederland heeft roofbouw gepleegd op zijn eigen cul tuur door de rijke mensen te verdrijven. Want juist deze mensen zijn vaak bereid en in staat om in cultuur te in vesteren. De Nederlandse staat zou de mensen die veel geld in cultuur investeren moeten ontlasten, waardoor een gunstige wisselwerking pntstaat. Maar als je ziet op welke wijze er door de belas ting op deze mensen jacht ge maakt wordt, dan verwon dert het mij niet dat ze maar al te vaak vertrekken". En daarbij zouden ze dan naar schatting zo'n 25 miljard meenemen, inclusief een fors bedrag waar de fiscus nu naar kan fluiten. Overal Miljonairs kom je overal te gen, vooral in Den Haag. De Hofstad herbergt er 1205; meer dan Amsterdam (1110), Rotterdam (785) en Utrecht (220). Aangezien mensen die binnen zijn graag buiten wo nen, scoren gemeenten als Bloemendaal (1 op de 52,8 in woners) en Wassenaar1 (1 op 56,7) heel mooi. Miljonairs zijn er ook in alle soorten en maten. De meestèn (7400) zijn directeur van een NV of BV. foto: sp 5000 zijn zelfstandig, 2100 zijn als werknemer of werkloze ingeschreven, 700 werken als ambtenaar, 600 zijn arbeids ongeschikt. Een kleine 70% van de miljonairs is 55 jaar of ouder; tweehonderd zijn de 25 nog niet gepasseerd. Van al deze rijkaards heeft cén op de drie een bestaadbaar jaar inkomen van 82.400 of meer, de rest verdient min der. Uit een enquête onder Ne derlanders blijkt dat 47% denkt dat miljonairs hun geld verdienen met hard werken. Elf procent vermoedt dat cri minele activiteiten als basis Voor de rijkdom dienen. Als ze zelf miljonair zouden worden, bleef 66% gewoon in Nederland wonen. Geheel in de traditie van de rijken die in het boek aan het woord komen. Ernst. H. van Eeghen verwoordt hun (ambivalente) gevoelens zo: „Ik bén Neder lander, ik bljjf Nederlander en ik zal het wel en wee van mijn land meedragen". DICK HOFLAND „Zes nullen en meer" door Hans Lormans. Uitgeverij: Bzztóh. Prijs: 19,50. echercheteam in ude Pekela ontbonden RONINGEN Het onderzoek naar mogelijke nderporno in Oude Pekela heeft geen resul- en opgeleverd. Het rechercheteam van vier .zes man dat zich met deze zaak bezighield is orlopig ontbonden. „We hebben alles gedaan ,t we konden, maar dat heeft geen nieuwe ju ten opgeleverd. Mochten die zich alsnog _ei ordoen dan gaan we uiteraard door met ons Vjj derzoek", aldus hoofdofficier van justitie mr. ït/ ök. De ontuchtaffaire kwam vorig jaar mei Y'; het licht. Tussen de veertig en vijftig kin- "a' ren uit het dorp zouden seksueel misbruikt on n door volwassenen. Onderzoek van de poli- elijl leverde geen daders op. Toen justitie daarop ansonderzoek begin dit jaar min of meer af- ?ncot een storm van Protest °P Daarop rd een vervolgonderzoek ingesteld Dat 1 >ft opnieuw niets opgeleverd. Pas op Elke keer is het weer raak. Auto's komen in de Ringvaart door de Haarlemmer meerpolder te recht als gevolg van te snel rij den. Daarom zijn er sindskort op vallende ver keersborden neergezet. Deze moeten de auto mobilisten tot kalmte manen. „OMA WERD SUFGEBELD" PTT trekt folders terug AMSTERDAMS De PTT gaat tienduizenden folders uit de primafoonwinkels verwijderen, nu blijkt dat daarin het telefoonnummer van een in woonster van Amsterdam vèrmeld staat. De Am sterdamse werd de afgelopen weken sufgebeld door grapjassen die haar vrolijk als „oma" begroet ten, omdat in de folders een telefoon staat afgebeld met daarop belangrijke nummers als die van poli tie, brandweer, dokter en oma. Voor „oma" had de PTT een zevencijferig nummer gekozen dat begon met een zeven; dergelijke nummers komen in de praktijk niet voor. De eerste zes cijfers vormden echter het nummer van de Amsterdamse en de te lefooncentrale maakt in zo'n geval automatisch contact. Daar had de PTT niet op gerekend. Nu de veelgeplaagde „oma" zich gemeld heeft, herstelt de PTT haar fout door de folders terug te trekken. Aantal agenten met schnabbels gering (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal politie functionarissen dat in het bedrijfs leven wat „bijschnabbelt" bedraagt slechts enkele tientallen. Ook is het verloop van agenten naar de parti culiere veiligheidsindustrie te ver waarlozen. Dat concludeert drs. A.B. Hoogenboom van het Wetenschappelijk onderzoek- en documentatie centrum van het ministerie van justitie in het rapport: „particuliere recherche: een verkenning van enige ont wikkelingen". De conclusie dat slechts weinig agenten er wat in hun vrije tijd bij verdienen staat haaks op recente uitlatin gen van voorzitter Koffeman van de christelijke politiebond ACP. dat het met de bijbaantjes van politiemensen „gierend uit de hand zou lopen". Volgens Hoogenboom trekt de particuliere veiligheidsindustrie vaak gewezen politie mensen aan, maar is het percentage, als het wordt afgezet tegen de politiesterkte, gering. In het rapport wordt de aanbeveling ge daan de huidige wetgeving op het punt van controle op de veilgheidsindustrie, aan te passen. Verder constateert Hoogen boom dat de communicatie tussen beide sectoren niet optimaal is en dat een dis cussie over vormen van samenwerking noodzakelijk is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is onwaarschijnlijk dat er op korte termijn een besluit zal worden genomen over de aanleg van de hogesnelheidstrein TGV. De vijf bij het project betrokken spoorwegmaatschappijen in Nederland, Bel gië, Frankrijk, West-Duitsland en Engeland zijn het niet eens geworden over de verdeling van de aanleg- kosten en rendementen. De Nederlandse Spoorwegen gaan er vanuit dat de kosten en baten over de verschillende landen worden verdeeld. De Frans en Duitse spoorwegen voelen er echter weinig voor om bij te dragen in de kosten van andere landen. Dat betekent dat de Ne derlandse Spoorwegen een bedrag van 1,4 miljard gulden moet bijdragen. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat is het niet waarschijnlijk dat, gezien de hoge investeringen, het TGV-pro- ject voor ons land ooit winstgevend zal worden. Bovendien is het ministerie niet van plan de NS een „blanco cheque" te ge ven. Minister Smit-Kroes heeft donderdag met haar collega-mi nisters uit de vijf betrokken landen overleg over de aanleg van de TGV. Concrete besluiten worden op korte termijn niet ver wacht. DEN HAAG Het kabinet vindt dat de positie van de gemeenteraad als hoofd van de gemeente moet worden versterkt. Dat blijkt uit de Memorie van Antwoord bij het voorstel voor een nieuwe Gemeentewet, die van daag bij de Tweede Kamer is ingediend. Nadrukkelijk wordt gesteld dat het gemeentelijk bestuur zoveel mogelijk moet worden vrijgelaten bij het vormgeven van het be stuur naar eigen inzichten. Het toezicht van andere overheden moet zo gering mogelijk zijn. Wel worden waarborgen gegeven voor verantwoord democratisch functioneren en voor een ster kere positie ten opzichte van andere overheden. 'Ook heeft het ontwerp aandacht voor de bescherming van frac ties die geen vertegenwoordiger in het college van b en w heb ben. Bij de instelling van gemeentelijke commissies moet een re geling worden getroffen voor informatieverschaffing aan raads leden die niet in die commissies zitten. Tijdige toezending van agenda en voorstellen wordt verplicht gesteld. De versterking van de gemeenteraad wordt onder meer bereikt door wettelijk niets vast te leggen over de verdeling van de be voegdheden tussen raad en college. De bewindslieden van bin nenlandse zaken vinden dat de raad het laatste woord moet heb ben. Ook doen zij geen uitspraak over de meest gewenste colle- gevorm (afspiegelingscolleges, colleges op brede of smalle basis). Ze vinden dat de raad moet uitmaken welke collegevorm het best is. De raad krijgt de bevoegdheid de taakuitoefening van B en W te regelen en mag de ambtelijke organisatie voor een groot deel zelf vormgeven. Ook krijgt de gemeenteraad meer vrijheid bn het bepalen van het aantal wethouders. MEESTE MILJONAIRS WONEN IN DEN HAAG Visserij- inspecteurs eisen betere bescherming DEN HAAG Inspecteurs die belast zijn met de controle op de visvangst eisen een bete re bescherming bij de uitoefe ning van hun beroep. In het overleg van vandaag tussen politie, openbaar ministerie en de inspecteurs van de Algeme ne Inspectie Dienst is deze eis besproken. De inspecteurs die vorige week vrijdag betrokken waren bij de controle in de haven van Vlissingen vonden hun veiligheid ondanks de aanwe zigheid van 300 politiemensen niet voor 100 procent gegaran deerd. Zij hebben hun werk vrijdag pas uitgevoerd nadat zij daartoe bevel hadden ge kregen van hogerhand. Een woordvoerder van het minis terie ontkent overigens dat de controleurs afgelopen vrijdag in Vlissingen niet of nauwe lijks zouden hebben gecontro leerd. Wel was de afspraak dat de controle zodanig zou zijn dat de gespannen sfeer in de haven niet verder zou oplo pen, aldus de woordvoerder. Vrouw eist ton smartegeld na aanval pitbull DELFZIJL Mevrouw A. Schut (40) uit Delfzijl, bij wie drie weken geleden een oor werd afgebeten nadat een 25- jarige plaatsgenoot zijn pitbull- terrier op haar had losgelaten, gaat een eis tot smartegeld in dienen van honderdduizend gulden. Mevrouw Schut heeft haar advocaat, mr. E. de Kruyf, meegedeeld geen ge noegen te nemen met de 1500 gulden die via een strafrecht procedure maximaal aan een slachtoffer van een misdrijf kan worden toegewezen. In een civielrechtelijke zaak staat het een slachtoffer van een misdrijf vrij de hoogte van de eis tot schadevergoeding vast te stellen, aldus justitie. De pit bull-terrier is in het weekein de na het gebeurde afgemaakt. De heer Rietveld, erevoorzitter van het Uitvoerend Comité Filacept en vice-voorzitter van de Stich ting Filatelie toont prins Bernhard een gedeelte van de postzegelcollectie die is tentoongesteld in het Congresgebouw. foto: cees verkerk (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Tijdens de toespraken die gisteren ter gelegenheid van de of ficiële opening van de Fi lacept B8 werden gehou den, bleek het voortbe staan van deze hobby een grote zorg te zijn voor de Nederlandse filatelisten. Zij willen er alles aan doen om de jeugd voor deze hobby te interesse ren. Minister Smit-Kroes haalde aan, dat filatelisten (postzegel verzamelaars) hun vrijetijdsbe steding graag aanduiden als „de hobby van de koningen" en de „koning onder de hob by's". Op veel tentoonstellin gen zijn gedeelten van collec ties van vorstenverzamelingen te zien. bijvoorbeeld van de koningin van Engeland en van prins Rainier van Monaco. Ook in Nederland is de filate lie een hobby van leden van het Koninklijk Huis. Prins Bernhard is een verwoed ver zamelaar en bekend is. dat hij zijn hobby heeft overgebracht op prins Willem-Alexander. Dat laatste nu is een belang rijk punt. De heer Rietveld, vice-voorzitter van de Neder landse Stichting Filatelie, acht het van het grootste belang dat de liefde voor het postzegel- verzamelen (in de wandelgan gen postzegelen genoemd) wordt overgebracht op de jeugd: „Door de vele mogelijk heden, die de jeugd tegen woordig ten dienste staan op het gebied van ontspanning, dreigt onze hobby bij déze leeftijdsgroep in het gedrang te komen". De Stichting Fila telie wil hierin een actieve rol spelen, en is in gesprek met „een van onze grootste televi sie-organisaties". Verwacht wordt dat in het najaar van 1989 een cursus van acht les sen over het verzamelen van postzegels op de televisie zal worden uitgezonden. Op de tentoonstelling zelf is een spe ciale jongerenhoek ingericht, w^ar met de hobby kan Op de tentoonstelling zijn fraaie themaverzamelingen te zien over dieren, planten, landbouw, ruimtevaart, ge neeskunde, muziek, treinen en sport, maar ook over de wa tersnoodramp van 1953. De mooiste verzamelingen zullen bekroond worden. De collec ties die in het Erehof worden getoond, doen niet mee omdat ze al vaker bekroond zijn. De uitslag wordt 22 oktober be kend gemaakt. Ter gelegenheid van de ten toonstelling is een speciale postzegel ontworpen, waarop een roos, een narcis en een blauwe zeedistel staan afge beeld, met als achtergrond een oude plattegrond van Den Haag. De zegel is op de ten toonstelling bij het postkantoor verkrijgbaar. De tentoonstelling is tot en met zondag 23 oktober iedere dag van 10.00 uur tot 18.00 ge opend, behalve zondag. Dan kan men tot 17.00 uur terecht De toegang is gratis Prinses slaat munt uit familie Tijdens een numismatische veiling in Amsterdam zijn gisteren 110 munten van prinses Christina'geveild. Op de foto een munt uit 1863 waarop Willem I, II en III staan afgebeeld. foto: anp Ministerie van WVC werkt met niet^-naleefbare voorschriften DEN HAAG Het minis terie van welzijn, volksge zondheid en cultuur werkt met voorschriften „waarvan elke ingewijde weet, dat ze niet volledig (kunnen) worden nage leefd." De accountants die de begrotingsuitvoering over 1987 van het ministe rie hebben nageplozen „constateren ook dat niettemin voor dergelijke uitgaven begrotingsgelden worden aangevraagd en door het parlement goed gekeurd." „Tevens blijkt dat de autoritei ten, die belast zijn met het toe zicht op de naleving van de voorschriften, het niet-nale- ven als een gegeven aanvaar den," zo concluderen' de ac countants in een toelichting op hun rapport. „Wij vragen ons daarom af of deze voorschrif ten voor de accountantsdienst nog wel de norm vormen, waaraan het financiële beheer dient te worden getoetst." Een uitspraak daarover ligt niet op hun weg, zo menen zij. Overigens signaleren de ac countants dat een complex van maatregelen in gang is gezet om het financiële beheer te verbeteren. „Naar verwach ting zullen door deze verbete ringen de belemmeringen voor een goedkeurende accoun tantsverklaring worden weg genomen." ■BIB iele laakt cOl ieh<ferichten over 'faire rond Tirgemeesters 108 IMEN De pers gaat de affaire rond burge ester Faber van Hooge- >n en zijn collega Smal- izonlbroek van Smallinger- •nd ver over de schreef, a t de publicatie van al- iit o lei persoonlijk getinte is v ails overschrijden de dia de grens tussen de jlieke en persoonlijke enssfeer. .commissaris der koningin pscl Jrenthe, ir. A.P. Oele, zei ver gisteren in Emmen bij de milining van het Noordelijk a jf icentrum. De burgemees- zijn in opspraak geraakt hun betrokkenheid bij vechtpartij in Zwolle. Het dgemeen zou zijn ontstaan at ze de weg hadden ge- igd naar een sekshuis. Haagse politie gaat in eigen lwaIig op zoek naar een lek. wil te weten komen wie compromitterend voorval jers rbij Faber in 1985 betrok was, in de publiciteit heeft •acht. Een woordvoerder cende het incident aanvan- jk stellig. Maar vanochtend hij alsnog toe, nadat uit iopnamen was gebleken korpsleden van het voor op de hoogte zijn. Er zou- overigens geen strafbare in zijn gepleegd. tiënten richten Hen re ravage aan DNINGEN Vier patién- 5°dZvan de Van Mesdagkliniek Groningen hebben gister- Id een ravage aangericht >n van de recreatiezalen, likten radiatoren uit de p en sloegen de tv, bank- (n en ander meubilair Aanstichter was een 28- |e patiënt die boos was om zijn bezoekregeling nog was verruimd. Volgens Mesdagdirecteur drs. van Ie heeft de man al eerder, Ie TBR-kliniek Veldzicht Wereest, amok gemaakt, laders werden meteen af- nderd doordat bewaarders iluisdeur van de afdeling lot deden. De gemeentepo- legde een cordon rond de êk om te voorkomen dat nten zouden ontsnappen stukgeslagen ruiten. Na iur gaven de vier zich De schade wordt ge ld op enkele tienduizen- guldens. ld voor tunnels ug naar schenkers iTERDAM De stichting Iswerving Tunnelbouw dzeekanaal gaat het geld jgeven dat zij heeft inge- ld voor een versnelde van een tweede Coen- el en een Wijkertunnel. gaat om 4,5 miljoen gul- De stichting acht zichzelf bodig nu minister Smit verkeer en waterstaat een tunnelplan voor de Istad in uitvoering heeft, nüari 1987 hebben de Ka- van Koophandel d-Holland de stichting in leven geroepen om zelf Mjdrage van 5,5 miljoen te len leveren voor de aan- 'an nieuwe tunnels onder Noordzeekanaal ter ver- Ul ing. van het fileprobleem. inwerkers Peru gen werk neer A In Peru zijn gisteren 10 mijnwerkers in staking an uit protest tegen de re- ig. Na de vorige mijnsta- ^fin augustus, die het land ^•^jiroduk tie verlies van meer T rtii honderd miljoen dollar 20 0Ctweehonderd miljoen '^>n) opleverde, beloofde de ing voortaan cao's af te !n voor de hele industrie, aats van aparte arbeidso- enkomsten per mijnbouw- ijf. KNOLLEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3