Passionisten laken beleid bisschoppen Oostduitse kerken willen praten over milieubehoud £eicW Soman; Congres over duivel wekt veel opschudding GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ISRAEL VERBIEDT OMSTREDEN JEZUS-FILM kerk en ■wereld. beroepingen CeicUcSouocmt DINSDAG 18 OKTOBER 1988 PAGI1 JERUZALEM De Israëli sche censuurraad heeft maan dag de vertoning van de om streden film over het leven van Jezus Christus, „The Last Temptation of Christ", verbo den. De film van de Ameri kaanse regisseur Martin Scor sese zou de gevoelens van de christenen in het Heilige Land kunnen schokken. Yohoshua Justman, voorzitter van de Censuurraad voor Theater en Film, zei in een interview: „The Last Tempta tion" raakt aan de wortels van het christelijke geloof. De raad is ervan overtuigd dat vertoning van de film schok kend zou zijn voor de christe lijke gemeenschap". Hij zei dat de beslissing mede was in gegeven door de Israëlische wet, die activiteiten verbiedt die kwetsend zijn voor gods dienstige groepen. In september verdedigde Scorsese zijn film in de Israë lische krant Jerusalem Post als een „een uiting van ge loof". „Het is mijn persoonlij ke geloof en dat is niet nood zakelijk hetzelfde geloof als in de Heilige Schrift.". Hij wees erop dat hij een roman had verfilmd en niet de Bijbel. Scorsese zei dat hij de film aanvankelijk in Israel had willen opnemen, maar uitein delijk voor Marokko had ge kozen omdat daar de produk- tiekosten lager waren. Er is in jalouzie meer eigenliefde dan liefde La Rochefoucauld ORDE PLEIT VOOR „HEILZAME GELOOFSSTRATEGIE' HAASTRECHT Het bestuur van de congrega tie der Passionisten blijft participant in de Acht Mei Beweging. Het ziet het besluit van de bis schoppen om de gesprek ken met de beweging af te breken als een uiting van de „zeer slechte" ma nier waarop op dit mo ment de Nederlandse bis schoppen hun taak ver vullen. De congregatie ziet het als haar taak het lijden aan te pakken van vele rooms-katholieken in Nederland als gevolg van het autoritaire ge drag van de bisschoppen, die „de door de jaren vol- wassener geworden gelo vigen weer als onmondi ge kinderen behandelen", gedrag Dat blijkt uit een brief van het bestuur van de congrega tie aan de bisschoppen. Karei Houben, die zondag door paus Johannes Paulus II zalig werd verklaard, maakte in de vori ge eeuw deel uit van deze congregatie. De congregatie werd in de achttiende eeuw in Italië opgericht en stelt zich ten doel de lijdende me demens een beter en gelukki ger bestaan te bieden. Het bestuur wijst erop dat er in Nederland relatief weinig sprake is van lichamelijk lij den en materiële nood. Maar de laatste jaren is een nieuwe vorm van lijden ontstaan, die zeer schrijnend kan zijn: het lijden aan de katholieke kerk. Niet alleen het teruglopend kerkbezoek en het priesterte kort doen de rooms-katholie ken 'ijden ook het autoritaire w van de bisschoppen is voor een groot deel van de katholieken „zeer vernede rend en in hun nieuw ver worven geloofsstijl onaan vaardbaar". Als voorbeelden van dit lijden noemt het bestuur onder meer dé encycliek Humanae Vitae, die de verantwoordelijkheid van de gehuwden onvoldoen de garandeert, en het door het Vaticaan blokkeren van de dialoog tussen bisschoppen en de overige gelovigen. Ook „het op een autoritaire manier door de paus benoemen van een aantal van U tot bis schop" en het geforceerd we ren van kritische katholieken van deelneming aan het paus bezoek hebben tot dat lijden van rooms-katholieken bijge dragen, zo laat het bestuur de bisschoppen weten. Voorts lijden veel katholieken in Nederland door de letterlij ke toepassing van de kerkelij ke wetten, ook als er andere oplossingen mogelijk zijn. In dit verband worden onder an deren genoemd de gehuwde priesters, die geen dispensatie meer krijgen, en gescheide- nen die niet meer aan de sa cramenten mogen deelnemen. De Passionisten zien het niet alleen als hun taak deze vorm van lijden op te sporen en de oorzaak ervan aan de kaak te stellen, maar ook „de geslagen wonden zoveel mogelijk te helen en een heilzame ge- loofsstrategie binnen de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland te helpen ontwik kelen". Voor de Passionisten is het onmogelijk een gesprek voor tijdig af te breken en groepen buiten te sluiten, zoals de bis schoppen hebben gedaan. Daarom voelen zij zich ook thuis bij de Acht Mei Bewe ging die alle groepen als parti cipant wil aanvaarden. Deze houding komt overeen met die van Christus zelf, zo me nen de Passionisten, want die nodigde ook allen uit, niet al leen de uitverkorenen en reli gieus begaafden, maar vooral ook de armen, hongerlijders en illegalen. De besturen van de Neder landse provincies van de drie orden binnen de franciscaan se familie (Franciscanen, Ca- pucijnen en Conventuelen) hebben eveneens bij de bis schoppen tegen het afbreken van het gesprek met de Acht Mei Beweging geprotesteerd. De besturen hebben er begrip voor dat de bisschoppen be zwaar hebben tegen sommige uitspraken, besluiten en prak tijken van het bestuur van de beweging of van een der 95 participanten, maar zij menen dat een gesprek over aan vechtbare standpunten moge lijk en wenselijk is. Een ge sprek afbreken is het laatste wat je doet in omgang met mensen, aldus de besturen. Kardinaal Simonis schrijft in zijn reactie het zeer op prijs te stellen dat de drie orden be grip hebben voor de bezwaren van de bischoppen tegen som mige besluiten, uitspraken en praktijken die men bij de Acht Mei Beweging tegen komt. De bisschoppen zijn pas na lang wikken en wegen tot hun besluit gekomen. „Wij konden echt niet anders", al dus mgr. Simonis. Hij herin nert eraan dat de bisschoppen nader contact met de bewe ging willen, maar dan moet de beweging wel bereid zijn haar visie op het katholieke kerkbegrip te wijzigen. Israëli's ergeren zich aan toenemende jodenzending JERUZALEM Veel Israë li's ergeren zich aan de toene mende zending van christelij ke organisaties onder joden. In verscheidene grote kranten zijn pagina-grote advertenties verschenen, waarin de joden worden opgeroepen zich tot het christendom te bekeren. Zo stond onlangs in een ad vertentie in de grootste He breeuwse krant Ha'aretz: „Je zus is de Messias. Vele naties hebben er nog problemen mee dat te begrijpen en te geloven, maar de Goddelijke waarheid is onomstotelijk. Ook jij hebt gezondigd, ook jij hebt verlos sing en vergeving nodig". „Jad Le-achim", een organi satie van vooral orthodoxe jo den, die de jodenzending fel kritiseert, beweert dat Ameri kanen de advertenties, die elk meer dan 10.000 gulden kos ten, betalen. De krant Jediot Acharonot weigert voortaan alle advertenties met een op roep zich tot het christendom te bekeren, maar Ha'aretz maakte bekend dat zij alle ad vertenties blijft plaatsen die in overeenstemming met de Israëlische wet zijn. De advertenties dragen de naam van de Israëli Jakob Damkani. Hij deelde desge vraagd mee dat hij 250 posi tieve reacties heeft gekregen sedert de advertentiecampag ne begon. De advertenties worden volgens hem betaald door Messiasbelijdende joden. Volgens statistische gegevens bekeren zich elk jaar minder dat jood wordt zou jaarlijks tussen 300 en 500 liggen. De christelijke zending is in Israël altijd al met argwaan bekeken. De talrijke zendelin gen die in Israel actief zijn, behoren meestal tot evangeli sche kerken en sekten. De grote kerken houden zich of ficieel verre van de jodenzen ding. Alleen de lutherse kerk van Noorwegen is pastoraal actief in joods-christelijke ge meenten. Jodenzending is volgens de Israëlische wet toegestaan. Wel is het strafbaar, als men mensen onder toezegging van materiële voordelen tot over gang naar een ander geloof probeert over te halen. ■nar Protest In Morris Township, in de Amerikaanse staat New Yersey, hebben vijf Karmelitesser kloosterzus ters grote bezwaren egen tegen voorgenomen vernieuwingen in hun orde. Overste Teresa Hewitt en vier mede-zusters zitten al ruim twee weken achter slot en grendel om het protest te onder strepen. Voorafgaande aan hun vrijwillige afzondering hadden de zusters een ontmoeting met een speciale Vaticaanse delegatie die naar het klooster was gekomen om de bezwaren tegen vernieuwingen te bespreken. FOTO: AP jLtn eji Jieyo. (Lcr Je Jlwyt verlryt avertreJtn GcJts (feloJtGtjuJis j. f. TURIJN Een congres over de duivel, dat maan dag in Turijn is geopend, heeft beroering gewekt onder de katholieken in Italië. Deelnemers aan het congres, dat volgens de organisatoren geen enkele propaganda wil maken voor de duivel, en te genstanders raken bijna slaags in de straten van de Noordita- liaanse stad. Affiches die te gen de duivel zijn gericht, hangen tot vlak bij de zaal waar het congres wordt ge houden. Het gemeentebestuur dat een subsidie van ruim 20.000 gulden aan het congres heeft toegekend, heeft om vangrijke veiligheidsmaatre gelen genomen om het hoofd te bieden aan de nieuwsgie righeid van de inwoners van de stad en vooral om versto ringen van de openbare orde te voorkomen. „Spreken over de duivel zal een stroom van negatieve energie naar Turijn brengen", aldus het plaatselijk comité „voor een sereen leven", dat tegen het congres is. Maar de organisatoren houden vol dat alleen historici, theologen, fi losofen en anderen die des kundig zijn op het gebied van de duivel toegang hebben tot de zaal, die is gehuurd van de Turijnse Spaarbank. Tove naars en aanhangers van sa tanskerken, die de RK Kerk heel wat zorgen baren, worden niet toegelaten. Het congres is maandagoch tend geopend in aanwezigheid van de socialistische burge meester van Turijn, Maria Magnani Noya, en hulpbis schop Pietro Rossano van Rome, rector-magnificus van de kerkelijke universiteit van Lateranen. De eerste dagen zijn gewijd aan de manier waarop in de loop van de ge schiedenis over de duivel is gedacht. Daarna komen onder meer de listen en de fysieke aanwezigheid van de duivel aan de orde. MAGDEBURG Met voorstellen voor een bre de discussie over gerech tigheid en milieubehoud is in het Oostduitse Mag deburg de tweede lande lijke bijeenkomst over het conciliair proces in de DDR besloten. Volgend voorjaar zullen de voor stellen op een derde bij eenkomst definitief worden vastgesteld. Intussen moeten de kerken zich reeds op alle niveaus be zighouden met de vragen van gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping. Aan de bijeenkomst Magde burg namen 150 vertegen woordigers van alle kerken in de DDR, inclusief de RK Kerk, deel. De DDR-regering wordt op geroepen de economische be trekkingen met de armste ontwikkelingslanden te ver sterken en de eigen export af te stemmen op de behoeften van die landen. Met „teleur stelling" wordt geconstateerd dat ook de DDR profijt trekt van de wereldwijde uitbuiting van de Derde Wereld-landen. Verder wordt in de voorstel len beklaagd dat de DDR-re gering milieuvraagstukken voor de bevolking verzwijgt door gegevens geheim te hou den. Daardoor wordt de op bouw van een meer milieube wuste mentaliteit verhinderd. Bovendien leidt een doofpot- beleid tot „domme vermoe dens en geruchten" die de voorpagina's halen van de boulevardpers in het Westen. Met het oog op de milieuver ontreiniging door de bruin koolwinning moet de DDR- regering verregaande maatre gelen nemen om het welzijn in de DDR te kunnen garan deren. Dit moet niet alleen in de loon- en prijspolitiek tot uitdrukking komen maar ook door een zuiniger gebruik van water en energie. Kernenergie mag niet de basis van de toekomstige energie verzorging worden, aldus het discussiestuk. Wegens sociale, technische, milieu- en militai re risico's is het onontkoom baar om definitief met kern energie te stoppen. Kerken en gemeenten worden tot een eenvoudiger levensstijl opgeroepen. Een op consumptie gerichte levens wijze afgekeken van het Wes ten, is verwerpelijk. Verder wordt gewezen op alcoholis me, tv-verslaving en de crisis in het gezin. Ook het feit dat de kerken in de DDR nog steeds afhanke lijk zijn van geld dat niet uit de eigen gemeenten komt, wordt bekritiseerd. „Wij moeten leren niet boven onze stand te leven." Tenslotte wordt ook zelfkri tiek geuit in die zin dat het binnen de kerken ook niet al tijd vrede is. De kerk bekriti seert vaak misbruik van macht, maar geeft nauwelijks een goed voorbeeld van een juiste omgang met macht. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot geestelijk ver zorger van het Slotervaartzie- kenhuis te Amsterdam (part time) mw.A.E.J. van Blommen- stein, pred. voor buitengew. werkzaamheden (comm. Kerk en Ziekenzorg), wonende te Amsterdam, die deze benoe ming heeft aangenomen. Be roepen te Workum P.J.H. Noordmans te Haulerwijk. Aangenomen naar Emmen H. Mondeel te Badhoevedorp- Lijnden. Nederlands Gereformeerde Kerken Beroepen te Amers foort F.R. Bruintjes, kand. te Leerdam. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Lelystad i.c.m. de Ned. Geref. Kerk (tweede beroep) J. van Mulli- gen te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerden opgeroepen zuivere koffie" te drinken LEUSDEN Het Cen- trum voor zending en di- akonaat van de Gerefor meerde Kerken in Neder land roept gereformeer den op „zuivere koffie" te drinken. Vanaf 15 no vember hoeven zij voor de aanschaf van deze kof fie niet meer speciaal naar de wereldwinkel, omdat dan in de super markt Max Havelaar-kof- fie verkrijgbaar is. Zending en diakonaat van de gereformeerde kerken zijn vertegenwoordigd in de stich ting die dit keurmerk op de markt zal brengen. Max Ha- velaar-koffie wordt recht streeks ingekocht bij coöpera ties van koffieboeren. Groot grondbezitters en tussenhan delaren blijven op deze ma nier buitenspel, waardoor koffieboeren hun inkomen bijna zien verdubbelen. De stichting Max Havelaar, die in het begin van dit jaar werd opgericht, is een samenwer kingsverband van koffieplan ters uit de Derde Wereld, ker kelijke organisaties in Neder land, Konsumentenkontakt, ideële importorganisaties en het koffiebedrijfsleven in Ne derland. Erevoorzitter is prof. dr. J. Tinbergen. Het Centrum voor zending en diakonaat wijst ook op het voornemen van de Vereni ging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers om een deel van de Nederlandse koffie rechtstreeks in te ko pen bij de kleine koffieboe ren. De vereniging maakte dit begin september bekend, na dat zij intensieve besprekin gen had gevoerd met het In terkerkelijk Overleg Wereld- voedselvraagstuk. Wereldraad opnieuw naar Harare DEN HAAG De Wereld raad van Kerken houdt van 21 tot 25 november in Hara re, de hoofdstad van Zim babwe, een bijeenkomst over de gevolgen van de apartheidspolitiek van Zuid afrika voor de frontlijnsta- ten. Op de bijeenkomst worden ongeveer 200 mensen ver wacht uit alle delen van de wereld. Behalve vertegen woordigers van kerken zul len ook de ministers van buitenlandse zaken uit de frontlijnstaten aanwezig zijn. De Nederlandse kerken worden vertegenwoordigd door de algemeen secretaris van de Remonstrantse Broe derschap, mr. J.W.A. Nieu wenhuijsen. In november 1985 hield de Wereldraad in de hoofdstad van Zimbabwe ook een con ferentie over de situatie in Zuidafrika. De vertegen woordigers van kerken en bevrijdingsbewegingen rie pen toen op tot uitgebreide sancties tegen Zuidafrika. Anderhalf jaar later werd in Lusaka, de hoofdstad van Zambia, opnieuw een bijeen komst aan Zuidafrika ge wijd, die zich op indirecte wijze uitsprak voor steun aan het gewapende verzet in Zuidafrika en Namibië. Tussen hoop en vrees Het zal een samenloop van omstandigheden zijn geJjter dat minister Nijpels het afgelopen weekeinde achtereer lord gens bij NCRV-tv (comedyserie „Prettig geregeld"), VA der radio (Vroege vogels), NOS-tv (Het Capitool) en NCRV-i (Hier en nu) uitgebreid aan het woord kwam over dai"ep waar hij vanuit zijn ministerie het beheer over voert: on n d lieu. De veelzijdige activiteiten van de inmiddels redelij) li pulaire minister, die daags na het weekeinde een belang t c milieuconferentie in Den Haag moest openen, hadden twijfeld alles te maken met de toegenomen belangstellii binnen- en buitenland voor milieuzaken. WAT dat betreft komen we op het ogenblik volop aan trekken. Berichten over nieuwe zorgen en gevaren voo |0 milieu (en dus voor ons) lopen uiteen van de te hoge cor traties cesium in de nieuwe oogst Nederlandse heidehc als gevolg van de Tsjernobyl-ramp, tot de lekkende Ai .j kaanse atoomwapenfabriek, waar de autoriteiten vele lang niets aan hebben gedaan. Er was eenvoudig niet doende geld voor reparatie, aldus een officiële verkla zodat er 135 ton uranium vrijkwam in de lucht en nog |j^ 75 ton uranium in een rivier belandde. jg ■n *st DE Europese Gem .-enschap heeft besloten zich aan te ten bij de overeenkomst ter bescherming van de ozon br Die laag moet voorkomen dat ons te veel ultra-violet zon d bereikt waardoor het leven op aarde ernstige schade za lopen. Het Europese besluit is al een grote stap vooruit ollei gevaren voor de ozonlaag af te weren, zo wordt ons v< kerd. 'fi de. ïti< Op een enkele formaliteit na hebben vrijwel alle laien: zich nu immers verplicht het gebruik van chloor-fluorl waterstoffen (cfk's) in bijvoorbeeld spuitbussen, piepscl en koelapparatuur vóór het jaar 2000 met de helft te ver gis deren. Maar minister Nijpels heeft de internationale mil pecialisten, juristen en politici die twee weken lang insce Congresgebouw in Den Haag over de afbraak van de vergaderen, al glashelder uitgelegd dat de bestaand spraken onvoldoende zijn; 85 reductie op een eerder stip is absoluut noodzakelijk. De internationale organisatie van artsen tegen kernwajjj die enkele jaren geleden de Nobelprijs voor de vrede ving, wijst ons vandaag op een ander voorbeeld van mi vervuiling, waarvan de gevaren tot dusverre zijn onders De normen voor straling in voedsel die thans nog aanvi baar worden geacht, zijn veel te hoog en zouden tien ke laag moeten zijn, aldus de artsenorganisatie. hi; Zo blijven we heen en weer geslingerd worden tussen en vrees. De honderd miljoen gulden waarmee kabini Kamer vorige week de begroting van minister Nijpels volgend jaar hebben verhoogd, vormen natuurlijk een kome aanvulling. Het is echter de vraag of de kleine st waarmee het kabinet in de toekomst nog meer geld wik trekken voor de verbetering van ons milieu, wel volclo zullen zijn. Bescherming van het milieu is bovendienirC probleem dat verder reikt dan onze grenzen: over de wereld zijn in de komende jaren nog forse offers noodzvai lijk. Gr< Vrij zacht DE BILT (KNMI) Boven Frankrijk en Duitsland is een flinke portie zachte, vochtige lucht aanwezig. Er komen middagtemperaturen voor van ruim 20 graden. Koudere lucht stroomt tegelijkertijd vanuit oost-Europa rond een krachtig hogedrukgebied boven Skan- dinavïe eveneens in onze rich ting. Waar beide luchtsoorten samenkomen ontstaat bewol king. Deze bewolkingszone passeert vannacht en morgen ochtend ons land, overigens zonder veel neerslag. Daarna komen er vanuit het zuiden enkele opklaringen. De mini mumtemperatuur ligt van nacht rond 11 graden, morgen middag wordt het ongeveer 18 graden, in het zuiden mogelijk 20. Na morgen blijven de neer slagkansen klein, er is af en toe zon en de middagtempera- tuur komt rond 16 graden te liggen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië en Denemarken: in Denemarken en het zuidelijkste deel van Scandinavië veel bewolking maar weinig of geen regen, wat meer naar het noorden opklaringen. Mid dagtemperatuur 8 tot 12 graden. Britse Eilanden: veranderlijke bewol king. Plaatselijk regen of een bui. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 17 graden in het zui- Noord-Duitsland en Benelux: af en toe zon en een enkele bui. Middag- temperatuur van 15 graden in Slees- wijk-Holtstijn tot 16 a 19 graden el- Midden- en zuid-Duitsland, Oosten- hjke helft van Frankrijk: perioden met zon. Bijna overal aroog. Zacht weer met middagtemperatuur van 18 tot 20 graden, in Frankrijk tot 23 gra den. Alpengebied: vrij zonnig. Aan de zuidzijde soms veel bewolking, vooral meer naar het westen met mogelijk een bui. Middagtemperatuur in de dalen en in het laagland 17 tot 21 graden. Spanje en Portugal: veranderlijk be wolkt. Vooral in de oostelijke Pyre neeën en in mindere mate ook elders in noord-Spanje en noord-Portugal af en toe regen. Middagtemperatuur van 18 graden in het noordwesten tot 25 graden in zuid-Spanje. Italië. Joegoslavische kust en Grie kenland: in het noordwesten van Ita lië veranderlijk bewolkt en plaatse lijk wat regen. Middagtemperatuur 16 tot 20 graden. Elders vrijwel over al zonnig. Middagtemperatuur van 23 graden meer naar het noorden tot 26 graden in zuid-ltalië. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Het aantal slachtoffi van hart- en vaatziekten neemt gelukkig iets al. Uw giften hebben dus resultaat opgeleverd. Maar de strijd gaat voort Want jaarlijks worden in ons land nog altijd 40.0( pro mannen en vrouwen getroffen door een hartii farct en nog eens 20.00 door een herseninfarct. En elk slachtoffer is er een teveel. Alleen als u uw hart laat spreken, kan de Nederlandse Hartstich ting doorgaan met het ondersteunen van het wetenschappelijk onder zoek, het verbeteren va' de patiëntenzorg en hel geven van voorlichting. stort uw bijdrage op giro 300 of bank 70.70.70.600 Bedankt voor uw gyNe.gifH 1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2