Yoorhoutse bibliotheek niet bij nieuw raadhuis Kritiek op voorstel aanpassen belasting Bewoners Raadhuislaan klagen over kozijnen Portierswoning noodzakelijk voor landgoed Offem Oegstgeest schrapt idee voor weg langs Endegeest LEIDEN OMGEVING Basisgezondheidsdienst Wassenaar en Leidschendam WASSENAAR De gemeente Was senaar wil voor de op te richten ba sisgezondheidsdienst gaan samenwer ken met Leidschendam en Voorburg. Een poging samen te werken met Zoetermeer en Rijswijk is mislukt. Een samenwerking met de gemeen ten in de bollenstreek is uitgesloten omdat Wassenaar in het kader van de gemeenschappelijke regelingen georiënteerd is op de Haagse regio. Overigens is het Wassenaarse Kruis werk wel afhankelijk van samenwer king met de bollenstreek. De centrale huisvesting voor het samenwerkings verband in de kruiszorg komt in Kat wijk. Jongetje (7) breekt been OEGSTGEEST Een zevenjarig jongetje uit Oegstgeest heeft gis termiddag zijn been op twee plaatsen gebro ken. Hij speelde met een skateboard op de rijbaan van de Hof- brouckerlaan. Daar werd hij aangereden door een bromfiets. Het jongetje hoorde de bromfiets oellen, maar rende precies de ver keerde kant op. Hij is naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Valse snip in N oord wijkerhout NOORDWIJKERHOUT Een Noordwijkerhoutse bak ker is sinds gistermorgen honderd gulden armer. De bakker kwam om tien uur 's morgens geld brengen bij de Rabobank in Noordwijker- hout. Daar werd ontdekt dat hij een vals briefje van hon derd gulden inleverde. Hij had het biljet vrijdag of za terdag in de winkel ontvan gen. De valse snip is in be slaggenomen en opgestuurd naar het districtsbureau van de rijkspolitie in Leiderdorp. Daar wordt de herkomst van valse snippen bijgehouden. Eeidt>a(2owuvnt Expositieruimte in De Paauw later open WASSENAAR De openstelling van de expo sitieruimte in het Wassenaarse raadhuis De Paauw heeft een vertraging van drie tot vier maanden opgelopen doordat de restauratie van een uit het afgebroken Huize Rijksdorp afkom stige plafondschildering langzamer gaat dan was voorzien. Verwacht wordt nu dat de expo sitieruimte in plaats van in november pas in ja nuari kan worden geopend. De gemeente is van plan hier maandelijks een expositie van moder ne en oude schilderkunst te organiseren. Wan neer het met de verzekering geregeld kan worden wordt overwogen ook schilderijen uit de Haagse school ten toon te stellen, naast beel dende kunst en historische voorwerpen. Verder wordt gedacht aan het organiseren van koffie concerten in raadhuis de Paauw. Inbraak in Lisse LISSE Door het slot van de achterdeur open te breken, verschaften inbrekers zich gistermiddag toegang tot een woning aan de Gladiolenstraat in Lisse. De bewoners waren 's middags om half een vertrokken. Om zes uur 's avonds werd de inbraak bij thuiskomst ontdekt. Twee slaapkamers waren volledig doorzocht en overhoop gehaald. Wat er pre cies is verdwenen is nog niet bekend. Wel werd een sieraad achter in de tuin terugge vonden Controle op autogordels LEIMUIDEN/ROELOFARENDSVEEN - Bij controle op het dragen van autogordels is gisteren een groot aantal automobilisten tegen de lamp ge lopen. Op het Kloofpad in Leimuiden werden 's ochtends tussen half elf en half twaalf 36 overtre dingen geconstateerd en op het Noordeinde in Roelofarendsveen tussen kwart voor twaalf en kwart over twaalf 25. De politie deelde geen be keuringen uit. DINSDAG 18 OKTOBER 1988 PAGINA Actie politie tegen diefstallen uit auto's LEIDSCHENDAM Politiekorpsen van onder meer Wass11 naar en Leidschendam, de autodealers die aangesloten zijn bij BOVAG en de detailhandelaren die autoradio's verkopen, zi gezamenlijk een actie begonnen, die erop is gericht om het aai tal diefstallen uit auto's terug te dringen. Door autokrakers ha der aan te pakken en vooral door het merken en registreren v, n geluidsapparatuur in auto's, wil de politie de diefstallen tem -ch, dringen. Het aantal auto-inbraken in de Haagse regio is sin e 1983 gestegen van 11.000 naar bijna 21.000 in 1987. De automol 0j listen kunnen meewerken door hun postcode aan de zijkant v v'ol de autoradio of cassetterecorder te graveren. De politie kan g con randeren, dat autokrakers voortaan niet meer, nadat ze zijn aa van gehouden, binnen een kwartier op straat staan. Ook worden rec, helers zwaarder onder druk gezet. Veel autodealers zijn bere f y op verzoek van een cliënt gratis de postcode te graveren. Da; |j0) toe moeten dan wel eerst eigendomspapieren worden getoor:na, om te voorkomen dat gestolen apparatuur op die manier woi je „gewit". Dealers houden lijsten bij van gemerkte auto's die bij politie in de computer gaan. De auto's worden bovendien vcx zien van een sticker die aangeeft, dat de apparatuur in de ai n"d gemerkt is. DEN HAAG/NOORDWIJK Er moet toch een portiers woning komen op het Noord- wijkse landgoed Offem. Dat stelde gistermorgen bij de Raad van State J. van Gelli- cum, bewindvoerder van het landgoed Offem. Van Gelli- cum protesteerde gistermorgen eveneens tegen het niet mogen bouwen van twee woningen op de plaats waar nu nog het koetshuis staat. Ook het feit dat de overheid een vinger in de pap wil houden bij de be bossingsplannen van het ter rein ten zuiden van het land goed door middel van een stel sel van aanlegvergunningen en bij de herbouw van het landhuis, stuit op bezwaren bij Offem. Van Gellicum meende dat een portierswoning nodig is om het terrein te bewaken. Gede puteerde Staten willen slechts toestemming geven voor de bouw van deze woning als het landgoed voor iedereen toe gankelijk is. „De oude portier woont in de voormalige diens twoning die geen eigendom is. Voor de nieuwe portier moet een nieuwe woning komen. Verder moet de portier selec tief mensen toelaten omdat het landgoed niet openbaar is". Volgens de woordvoerder van de gemeente Noordwijk T. van Leeuwen kon het landgoed be ter met een hek worden afge sloten. Volgens Noordwijk en de pro vincie Zuid-Holland is een stelsel van aanlegvergunnin gen noodzakelijk om het waar devolle landschap te bescher men. „Gedeputeerde Staten willen het landschap open houden", vertelde provincie woordvoerster J. Beynen gis termorgen. Volgens Van Gelli cum is dit onnodig omdat de landgoedeigenaren voldoende weten over beplantingsplan nen. Ook voelde hij er weinig voor om de herbouw van het hoofdgebouw op het landgoed, wat is toegestaan in het be stemmingsplan, voor te leggen aan de gemeente. „Dan moeten we weer door de hele molen", verzuchtte Van Gelli cum die ook klaagde over het feit dat niet voldoende werd onderkend dat de bouw van woningen op het landgoed fi nancieel nodig is. „Het laatste jaar met een positief saldo over het landgoed was 1943", stelde hij. Hotelier bepleit vrij parkeren op boulevards VOORHOUT Nieuw bouw van het Voorhout- se gemeentehuis kan niet worden gecombineerd met de bouw van een bi bliotheek. Dit heeft de architect van van het raadhuis laten weten. Een en ander betekent dat de komst van een bi bliotheek niet meer af hankelijk is van de bouw van het gemeentehuis, zo wordt geconcludeerd in de aanvullende nota bi bliotheekwerk van de gemeente Voorhout. Dit betekent echter niet dat Voorhout binnenkort kan be schikken over een biblio theek. In de nota wordt, zoals eerder al in de begroting voor 1989 werd gemeld, ge steld dat er pas in 1990 even tueel geld beschikbaar is. De nota spreekt zich niet uit over de vraag of Voorhout wel of niet een bibliotheek moet krijgen. Wel wordt ge concludeerd dat het biblio theekwerk in "Voorhout in houdelijk minder zal omvat ten, dan algemeen mag worden verwacht. Voor een goed functionerende „bieb" is niet genoeg geld. In de eerder verschenen nota bibliotheekwerk werd overi gens nog gesteld dat de ge meente Voorhout geen geld heeft voor een bibliotheek. NOORDWIJK „Het parkeren op de Parallel- j boulevard en de Koningin j Wilhelminaboulevard in Noordwijk moet worden vrijgegeven". Dat schrijft directeur M. Kuypers van het Hotel Oranje in een brief aan het Noordwijkse gemeentebestuur. Kuypers beweert dat sinds de opening van Hotel Oranje in 1985 de onroerend goedbelas- ting is omhoog gegaan van 3.500 naar 35.000 gulden en de pacht van de horeca-units van 5.000 naar 22.000 gulden. Ook de toeristenbelasting brengt tonnen op, meent Kuyper. Verder wijst hij erop dat door de bouw van het gemeentehuis op een bestaande parkeer plaats, het plaatsen van paal tjes en de herinrichtingen van straten in Noordwijk aan Zee honderden parkeerplaatsen verloren zijn gegaan. De reste rende parkeerplaatsen zijn al lemaal betaald. „In de zomer maanden mag iedereen overal parkeren maar onze hotelgas ten worden ontmoedigd door honderden parkeerbonnen ter wijl zij rond het hotel parke ren en grotendeels buiten het seizoen". Kuypers schrijft dat het toeris me en conferenties een aardi ge „melkkoe" zijn voor de ge meente Noordwijk. Hij wijst Noordwijk op het feit dat Ho tel Oranje 80 eigen parkeer plaatsen heeft gecreërd, 150 mensen voornamelijk uit Noordwijk in het hotel wer ken en er jaarlijks 150.000 gas ten injiet hotel komen. „Pro motioneel geeft Hotel Oranje Noordwijk een sterke impuls meent de hoteldirecteur. Paard gered uit water VALKENBURG Een geva rieerde groep hulpverleners heeft gistermiddag een pony gered uit het water van de Wassenaarse Wetering in Val kenburg/Wassenaar. Marce- chaussees van het marine vliegkamp Valkenburg ont dekten het te water geraakte dier en sloegen alarm. Brand weermannen van het vlieg veld trachtten de pony in eer ste instantie op het droge te trekken, maar werden gehin derd door het hoge hek rond de vliegbasis. Inmiddels waren ook brandweer- en politie mannen uit Valkenburg gear riveerd op de moeilijke toe gankelijke oever en zelfs en kele agenten van de Leidse ge meentepolitie. In eendrachtige samenwerking kon de pony na veel moeite uiteindelijk met een touw op de wal worden getrokken. Betonwaren- centrum moet sluiten LEIDSCHENDAM Beton- warencentrum W. Th. Over- vliet en Zn. bv moet zijn in richting in de St. Willibrordus- straat in Leidschendam bin nen twee maanden sluiten. Dat heeft de Raad van State, afdeling geschillen van be stuur, bepaald in het beroep dat C.M. Frensch had aange spannen tegen het gemeente bestuur van Leidschendam. Frensch stelde dat B en W hebben geweigerd om te be slissen over het al of niet ver lenen van een hinderwetver gunning aan het betonwaren- centrum. De verzoeker, die aan de St. Willibrordusstraat woont, zegt veel last te hebben van de geluid- en stankover last die het centrum veroor zaakt. Omdat de werktijden van het bedrijf liggen tussen 04.15 uur en 23.00 uur, is dat een ernstige aantasting van zijn nachtrust. B en W ver klaarden Frensch in juni dat zij niet konden beslissen over de hinderwetvergunning, aan gezien de gemeente het terrein van het betonwarencentrum wil aankopen en het bedrijf wil verplaatsen naar een nog aan te leggen terrein aan de Westvlietweg in deze gemeen te. Wel werd aangekondigd dat, indien de onduldbare hin der van het bedrijf voor de omgeving niet kon worden verminderd, de hinderwetver gunning zou worden gewei gerd. Volgens de Raad van State moet deze schikking bin nen een maand gebeuren. VOORSCHOTEN De voorstellen tot aanpassing van de tarieven voor de onroerend goedbelasting in Voorschoten waren gis teren mikpunt van kritiek van CDA en VVD. Verte genwoordigers van beide partijen meenden dat zo'n wijziging hoort bij de be grotingsbehandeling en niet nu apart moet worden behandeld. D66 en PvdA wilden het voor stel wel steunen bleek gis teren in de vergadering Aanranding in Wassenaar WASSENAAR Een 19-jari- ge Wassenaarse vrouw was vannacht om een uur het slachtoffer van een poging tot aanranding. Dat gebeurde na bij camping Maaldrift. De vrouw werd daar van haar fiets gesleurd en naar een schuurtje getrokken. Zij ver zette zich hevig en wist te ont komen. De Wassenaarse poli tie heeft de dader niet kunnen achterhalen. Het signalement luidt: ongeveer 30 jaar, iets ka lend donker haar, gezet pos tuur, 1.70 meter lang en ge kleed in een donker jack en spijkerbroek. Dit werd bestreden door de stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Voor hout (SOBV). Deze ziet wel degelijk mogelijkheden voor de bouw van een bibliotheek. Dat de gemeente Voorhout nu toch enige ruimte laat, heeft te maken met het feit dat de kosten voor de rijden de bibliotheek (de bibliobus) zullen stijgen tot 169.200 per jaar. Een vaste vestiging zal volgens de gemeente Voor hout 289.000 gulden per jaar kosten, terwijl de SOBV uit gaat van 219.000 gulden op jaarbasis. „Gelet op de kosten van de trailer in de nabije toekomst, dient thans de vraag beantwoord te worden of de huidige voorziening nog wel opweegt tegen een van de raadscommissie fi nanciën. Wethouder J. van Dalen (VVD) zette uiteen dat de ta rieven voor de eigenaren ver laagd moeten worden, op grond van wettelijke regels. Die verlaging bedraagt 49.000 gulden. De gebruikers moeten dat extra gaan opbrengen. De verkeerslichten aan de Trompweg, kruising Leidse- weg-Noord functioneren niet goed meer voor het openbaar vervoer. De NZH-bussen krij gen vanaf de Trompweg geen voorrang meer. Onderzoek permanente voorziening", al dus de nota. De gemeente Voorhout gaat bij haar berekeningen uit van een bibliotheek met een oppervlakte van 700 vierkan te meter, de SOBV vindt 500 vierkante meter voldoende. Voorhout geeft de voorkeur aan betaalde krachten, de SOBV wil met vrijwilligers werken. De gemeente gaat uit van een startcollectie van 15.000 banden, terwijl de stichting 12.000 voldoende acht. Tenslotte verschilt het streefbezit. Voorhout gaat uit van 24.000 banden, de SOBV van 20.000 stuks. De aanvullende nota komt op maandag aanstaande aan de orde in een commissieverga dering. heef uitgewezen dat al na 10 jaar de detectielussen niet meer werken. De kosten van vervanging zijn 10.000 gulden. De commissie steunde het voorstel van CDA'er F. ten Have nu al het volledige be drag van 155.000 gulden uit te trekken voor de renovatie van park bos Ter Wadding. Daar mee wordt voorkomen dat dit project eventueel afgeremd moet worden in verband met gebrek aan geld volgend jaar. Nog niet bekend is of de pro vincie bereid is te subsidiëren als eigenaresse. In 1976 kreeg de gemeente Voorschoten het park in gebruik en onderhoud. Minder deelnemers zwemvierdaagse Wethouder C. van der Klaauw gaf gisteren het startschot voor de jaarlijkse zwemvierdaagse in het Noordwijkerhoutse Kokkerbad, waarna in de loop van de middag bijna 150 kinderen hun dage lijkse afstand van bijna 250, 500 meter of nog meer aflegden, 's Avonds was het de beurt aan de groteren. Duidelijk was te mer ken dat de belangstelling voor de zwemvierdaagse de laatste Ja ren terugloopt. Stonden er vroeger nog lange rijen voor de kas sa, inmiddels is het aantal deelnemers gehalveerd. Voor deze te rugslag hadden de badmeesters geen verklaring. FOTO: HENK VAN DEN ENDE OEGSTGEEST Het idee om een weg langs Endegeest-Oost aan te leggen is evenals de aan leg van een fietspad door het Bos van Wijckerslooth geschrapt uit de ontwerp- structuurschets voor Oegstgeest. Dat bleek gis teren tijdens een extra vergadering van de com missie openbare werken die aan dat onderwerp was gewijd. Beide zaken waren eerder al tijdens de hoorzitting naar vo ren gekomen. Bewoners van de wijk „De Grunerie" bleken gisteren bevreesd voor de komst van een fiets-voetpad Strontrace weer pijlsnel De vijftiende Strontrace tussen Workum en Warmond wordt ook dit jaar weer met grote snelheid af gelegd. Een gunstige wind zorgde ervoor dat schipper André Hoek uit Edam met zijn zeilend vrachtschip Utè Striid vanmorgen tegen zeven uur als eerste het keerpunt in War mond bereikte. Hij werd op de hie len gezeten door Frits de Vries met de Lytske Sypke. Na tien minuten kwamen de volgende twee: Pyt Kamstra met De Lege Walden en Rob Ligtenberg met de Onderne ming. Na het verplichte uur rust in park Groot Leerust in Warmond waren de eerste strontschippers derhalve al omstreeks acht uur met volle zeilen weer op de terugweg naar Workum. Daar was gistermid dag de feestelijke start van de jubi lerende race, in aanwezigheid van onder meer het Warmondse colle ge van burgemeester en wethou ders en keermeester Hylke Tromp, die snel moest terugkeren naar Warmond om zijn functie te kunnen uitoefenen. FOTO PERSUNIE VOORSCHOTEN Bewo ners van de gemeente-flatwo ning aan de Raadhuislaan 2a tot en met 6f willen dat hun kozijnen aan de voor- en ach tergevel op korte termijn worden vervangen en dat er eventueel dubbele beglazing wordt aangebracht. Zij doen in een brief aan de raad hun be klag over de naar hun mening zeer slechte staat van onder houd waarin de kozijnen zich bevinden. De brief gaat verge zeld' van 18 handtekeningen. „Het houtwerk is totaal verrot. Dit is niet zo verwonderlijk als u nagaat dat er al 6,14 jaar ge leden voor het laatst een lik verf op gesmeerd is. Het hang en sluitwerk van de vensters functioneert daarom dan ook niet of nauwelijks. Velen van ons kunnen of durven een aantal ramen niet meer te ope nen. Met slecht weer hebben tocht en vocht vrij spel in de woon- en slaapkamers", aldus de bewoners in de brief. De bewoners maken duidelijk dat er verschillende onderhouds beurten zijn gepleegd aan flats in de buurt. Voor volgend jaar is er volgens de bewoners een krediet beschikbaar gesteld om woningen aan de Rem- brandtlaan en Ruysdaalhof op te knappen. Al deze flatwonin gen zijn volgens de huurders later gebouwd dan de flat waar zij in wonen en zij vin den daarom dan ook dat zij eerst eens aan de beurt moeten komen. Volgens de huurders zijn hun flatwoningen nog niet toe aan een grote onderhouds beurt, maar is achterstallig on derhoud noodzakelijk. Man gooit ruit in RIJNSBURG Een 36-jarige man uit Rijnsburg is vannacht aangehouden nadat hij een ruit had ingegooid. Dat ge beurde op de Siegenlaan in Rijnsburg. De dader, die wat alcohol op had, was ontdaan over de verbreking van een relatie en vernielde een ruit van de woning van zijn ex- vriendin. De rijkspolitie van Rijnsburg was snel ter plaatse en kon de man inrekenen. Hij werd ingesloten op het politie bureau en werd vandaag in de loop van de dag vrijgelaten, na het opmaken van proces-ver- baal. DERDE VERZORGINGSHUIS IN ALPHEN AAN DEN RIJN ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn staat als eerste op de prioriteitenlijst voor wat betreft het realiseren van een derde verzorgingshuis in 1989. Dit staat ver meld in het onlangs vastgestelde 'Jaarprogramma Verzorgings huizen 1988'. De gemeente moet nu voor 1 juni 1989 een bouw plan indienen bij de provincie voor een eventueel nieuw verzor gingshuis. De gemeente doet nu een beroep op RIW, het Researchinstituut voor Woningbouw van de universiteit in Delft om de plannen uit te werken. Voor het verkrijgen van een beeldvorming voor nieuwbouw houdt het RIW groepsbijeenkomsten met ouderen, werkers en bestuurders. De Stichting Open Bejaardenwerk en de gezamenlijke ouderen bonden houden op woensdag 26 oktober om 14.30 uur een voor lichtingsbijeenkomst voor ouderen in het Dienstencentrum Driehoorne, Sterrenlaan 112. Ook het RIW is hierbij aanwezig. De Stichting Woonvoorzieningen Bejaarden en het College van B en W en het RIW houden diezelfde woensdag om 20.00 uur :jvt langs de Pastoorsweter jng vanaf de Almondeweg tot i 20 de Van Houdringenlaan. W d i houder Kohlbeck die dit i typeerde als een „recreatii ste weg" kon de bezwaren r wegnemen. Men is bang het pad een doorgaande %ac wordt voor fietsers, bromfi en bezoekers van de afs tergelegen sportterreinen. I zou de rust verstoren, meerderheid van de commi bleef gisteren echter nog vKor aanleg. in Over de Oude Dorpssira ijk, wordt nog een hoorzitting g houden op 8 november. D i»r komt het pad en een eventu ha bebouwing aan de westzi n« van de wetering eveneens em sprake. dr Tijdens de behandeling vw het ontwerpstructuursch pte werd Oegstgeest in vog eve vlucht bekeken. De CDA dat Hellinga vond het spijtig anc er geen commentaar was ot h; vangen van de bewoners vlau winkelcentrum „Lange Voolva en van Buitenlust. In beide it, vallen zijn zijn veranderinj er voorzier), bedoeld ter verst rr king van Lange Voort als a h trum van Oegstgeest. lig Oegstgeest is tegen bebouw e van de Broek en Simontjespem der. De gemeente Leiden e j< daar graag woningen reali Ei ren. Behalve de radicaal wi Eisen spraken de commissie gel den zich er allemaaal teja h uit. „Het zou het bouwen iele wijk in de periferie zijn en tere situatie willen wij niet". De woningbouw in Oegstge wordt na het volbouwen Haaswijk in een lager ten voortgezet. Als „het vul -m. van rotte kiezen en plaat waar geen kiezen meer zi typeerde wethouder Kohlb dat in het kader van een op de plaats en de zorg v het groene dorp". Hummelkom vraagt onderdak in school Cl LISSERBROEK Kinde vang De Hummelkom h aan de gemeente Lisse on< dak gevraagd in de school de Lisbloemstraat in LiJ Deze school komt in mei 1 vrij. De Hummelkom, die nieuw met uitzetting uit Cand aan de Lisserdijk w< |er edreigd, hoopt op deze vi S| toestemming te krijgen var >ert huidige huurbaas om tot de mer in Lisserbroek te mc blijven. De kinderopvang De Ha melkom is al enkele jaren in vestigd in een gehuurd p ze aan de Lisserdijk in Lis ro broek. De eigenaar de Ree het kinderopvangverblijf L ter op straat zetten omdat1 e< het pand voor andere doel het den nodig heeft. De Humr er kom is tot nu toe niet in s joo geweest een ander ondei,an men te vinden in Lisse oi Haarlemmermeer. De Rei inmiddels begonnen met an procedure tot ontruiming or de kantonrechter. Dat sch !n zijn advocaat in een brief Jet Rita Horsman, eigenaresse f de Hummelkom. Rita H u man hoopt door toewijzing 0 twee lokalen in de oude sc!1 z aan de Lisbloemstraat uit gin problemen te zijn. Ook een &n, dere ruimte in Lisse zou jjeN Hummelkom welkom zijn.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14