Somcwit Kritiek op uitblijven wijkteams bij politie Hoekon Willem K. ineens wereldreis? STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Schuilen in schoonheid op Werkloosheid Leidse regio licht gestegen Schrijfmap met calculator PECIALISTEN AZL: Inlopen achterstand kost een paar dagen JIDEN De medisch jcialisten van het AZL __i weer aan de slag. Net s in de andere academi- ziekenhuizen gold Ifandaag als overgangsdag ,n wordt vanaf morgen Ifeer normaal gewerkt. woordvoerder .uren van de specialis- i in loondienst van het is de achterstand die >or de actie is opgelopen inzienlijk. „Het is heel [iidelijk dat we flink wat lierk in te halen hebben, let gaat zeker een aantal dagen duren eer we weer helemaal bij zijn". Volgens Fleuren waren de specialisten zelf verheugd met het opschorten van de acties. „De zorg die we verleenden liep door de acties duidelijk terug en dat zat ons niet lekker. Daarbij gaven de teruglo pende inkomsten van het ziekenhuis zorg, want minder inkomsten bete kent minder geld voor materiaal en apparatuur". De specialisten zijn weer aan het werk gegaan na gesprekken met minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen. „We hebben deze week al ge sprekken gevoerd. Daarbij hebben we duidelijk onze zorg uitgesproken over de bezuinigingen, die een duidelijke invloed hadden op de kwaliteit die we als ziekenhuis kunnen bieden. Tevens hebben we, met de ervaringen van de stipte naleving van de 38-urige werkweek, benadrukt dat er extra specialistenplaat sen moeten komen. De uit gesproken zorg is bij de minister overgekomen". Zand gestolen LEIDEN De bewoner van een huis aan het Be goniadal heeft bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal van drie kubieke meter wit zand. Omdat een spoor zandkorrels naar een andere woning aan het Begoniadal leid de, wordt vermoed dat deze bewoner van het zand gebruik heeft ge maakt. Een stoepje bij dit huis is pas geleden opge hoogd. AUTO'S NOG NIET DOOR BREESTRAAT LEIDEN Automobilisten maken nog geen gebruik van de mogelijkheid om door de Breestraat te rijden. Dat is sinds gisteravond zeven uur weer toegestaan, zij het slechts in de richting van het Kort Rapenburg en tot elf uur 's ochtends. Vanochtend bood de winkelstraat echter het ge bruikelijke beeld van bussen, vrachtwagens van leveran ciers en taxi's die met te hoge snelheid van de relatieve rust profiteerden. Een mogelijke verklaring is dat bij het begin van de Bree straat, ter hoogte van 't Gan getje, wel zeer opvallend een bord prijkt met een inrijver- bod, maar dat het bordje daar onder veel minder opvalt. En juist dat bordje geeft aan voor welke tijden het verbod geldt. De heer M. Kuzee (directie verkeer) gelooft dat veel auto mobilisten inmiddels al aan een andere route gewend zijn geraakt. „Maar bestemmings verkeer zal zijn weg door de Breestraat zeker gaan vinden. De situatie is nu echter nog te nieuw, de mensen moeten er aan wennen". De gemeente zal de „openingstijden" overigens niet gaan promoten. „De be- De politie is inmiddels begon nen met automobilisten attent te maken op de nieuwe ver keerssituatie in het centrum. Dat had gisteren al moeten ge beuren, maar werd uitgesteld omdat een verkeersbord op het Kort Rapenburg nog niet was neergezet. Dat bord staat er sinds gistermiddag en ver biedt automobilisten rechtsaf te slaan naar het Noordeinde. Een woordvoerder van de po litie kondigde aan dat chauf feurs die de borden negeren „vrij snel op een bon kunnen rekenen". Kampioenschap computerschaken LEIDEN De Computer Schaak Vereniging Nederland (CSVN) houdt samen met het Cen traal Rekeninstituut (CRI) van de Leidse uni versiteit op 22 en 23 en 29 en 30 oktober de Ne derlandse Kampioenschappen computerschaak. ■- Er wordt gespeeld tussen 9.00 en 14.00 en 15.00 en 20.00 uur. Op zondag 30 oktober, de laatste dag van de kampioenschappen, wordt er tussen 13.00 en 18.00 uur gespeeld. De wedstrijden worden gehouden op de eerste etage van het Rekeninstituut aan de Niels Bohrweg 1 in Lei den. Er zijn in totaal zestien computers met spe- ciaal ontwikkelde programma's beschikbaar waarmee het publiek de krachten kan meten. De toegang is gratis. De prijsuitreiking is op 30 oktober na afloop van het toernooi. ID66, PVDA EN LINKS LEIDEN WILLEN SPIJKERS MET KOPPEN SLAAN LEIDEN Het wordt hoog tijd dat de Leidse politie wijkgericht gaat werken. Er moeten bin nen enkele jaren drie ba sisteams komen met elk 30 tot 40 agenten, die in de toekomst een eigen bureau krijgen. De drie teams nemen een eigen deel van de stad onder hun hoede. Er is een dui delijke reorganisatie no dig, want tot dusverre komt het wijkgericht werken in Leiden nau welijks van de grond. Dat staat in het plan dat de fracties van D66, PvdA en Links Leiden gisteren gezamenlijk hebben gepresenteerd. De drie partijen dringen al jaren aan op de invoering zogenaamd wijkgericht werken, en willen dat er aan de hand van de nieuwe noti tie eindelijk eens spijkers met koppen worden geslagen. „Er moet binnen enkele maan den een invoeringsplan ko men", aldus R. van Lint (Links Leiden). De notitie van de drie partij en herhaalt voornamelijk de standpunten die al eerder verkondigd zijn. De drie wil len dat de politie dichter bij de burger staat, dat agenten binding met een bepaalde wijk krijgen. De agenten ra ken zo breder georiënteerd en krijgen meer verantwoor delijkheid en gevarieerder werk. In het collegeprogram ma werd twee jaar geleden al opgenomen dat er wijkteams gevormd moesten worden. In moties hebben de drie partij en en ook het CDA er in de raad onlangs nog op aange drongen dat dat nu eens van de grond komt. De invoering van wijkteams stuit echter op bezwaren van hoofdcommissaris H. Mostert en burgemeester C. Goekoop. Het zou een reorganisatie vergen, en gezien de hoge werkdruk en de schaarste aan personeel vindt de korpsleiding dat geen haalba re zaak. Het wijkgerichter werken blijft daarom voorna melijk beperkt tot het verde len van de Geüniformeerde Dienst over drie gedeelten van de stad. Daarnaast zijn er in sommige wijken nog spe ciale wijkagenten actief. Cijfers In de notitie, die opgesteld is door D66'er P. Langenberg, beamen de drie partijen dat het instellen van bijvoor beeld zeven kleine wijkteams momenteel niet haalbaar is, maar dat er meer moet ge beuren dan nu het geval is. Ze wijzen daarbij op de cri minaliteitscijfers die in Lei den een minder goed beeld geven dan in gemeenten waar wel geprobeerd wordt wijkgericht te werken, zoals Haarlem. Langenberg heeft zich met zijn collega-raadsle den H. Koek (PvdA) en R. van Lint (Links Leiden) in de situatie in die gemeenten verdiept. Ze vinden dat Lei den toch voldoende mogelijk heden heeft om het wijkge richt werken „meer handen en voeten te geven", waarbij ze wel uitgaan van de huidi ge sterkte en de bestaande driedeling van de stad. Daar bij is de binnenstad opge splitst over de drie „taart punten". In het plan wordt een soort herverkaveling van afdelin gen voorgesteld. Zo gaan er taken en mensen over van de centrale recherche naar de basisteams. Ook wijkagenten, de hondenbrigade en de mo torbrigade moeten onderdeel worden van de drie basis teams. Al met al moet vol gens de drie partijen 50 tot 65 procent van de korpsleden werkzaam zijn bij de basis teams. Nu komt maar 35 tot 40 procent van de agenten op straat. De drie raadsleden denken dat Goekoop en de korpslei ding zo langzamerhand niet meer om het wijkgerichter werken heen kunnen. „Wij hebben daar altijd al op aan gedrongen, de VVD heeft zich er in het collegepro gramma mee akkoord ver klaard en ook het CDA heeft er vorige week in een motie op aangedrongen, al koppel den zij het aan de ev.entuele uitbreiding van het Leidse korps", aldus Langenberg. Volgens hem is de reorgani satie haalbaar met de huidige sterkte van zo'n 210 agenten. Het hoeft ook niets te kosten, denkt Van Lint: „Goekoop heeft wel eens twee miljoen genoemd, maar dat is onzin. Overdreven simpel gesteld komt het neer op het veran deren van roosters. Het zou natuurlijk ideaal zijn als de teams allemaal een eigen on derkomen krijgen, maar dat is op korte termijn niet haal baar, dat realiseren we ons ook wel. Maar je kunt voor Het wordt tijd dat de Leidse politie (hier bij een bromfietscontrole) zich meer op straat vertoont, menen D66, PvdA en Links Leiden. FOTO: TEJO RINGERS lopig denken aan spreekuren in buurthuizen of politiebus- jes in de wijk". Opeltjes Ook de weerstanden binnen het korps zelf kunnen vol gens Langenberg overwon nen worden. Die weerstan den zijn er vooral bij de jus- tiële dienst, die ten dele weer de straat op moet en niet lan ger vanachter een bureau van negen tot vijf processen verbaal afhandelt. Een der gelijke baan heeft binnen het korps ook meer status dan de surveillance. „Zo'n reorgani satie is aantrekkelijk voor de pakweg tachtig agenten die nu alleen maar in Opeltjes rondrijden en bij wijze van spreken alleen maar brandjes blussen. Bij het wijkgericht werken pakken ze zaken structureler aan, gaan over leggen met mensen om pro blemen te voorkomen en op te lossen. Nu tikken ze een vaak een proces verbaal dat door iemand anders overdag vanachter een bureau verder behandeld wordt", aldus Langenberg. In het plan van de drie partijen blijven erg gespecialiseerde afdelingen als de jeugd- en zedenpolitie bestaan. Mocht het Leidse korps er binnenkort agenten bij krij gen, dan kunnen de wijk teams wat groter worden, denken de drie raadsleden. Ook zouden projecten kun nen blijven bestaan. Dergelij ke projecten, zoals het terug dringen van vandalisme en strenge controle op brom mers, houdt de polite enkele malen per jaar. Volgens Lan genberg hebben die echter alleen een korte periode enig effect. „Er is nu sprake van een projectmatige aanpak met daarnaast gebiedsgebon den werken. Wij willen een wijkgerichte aanpak met daarnaast eventueel projec- iehandeling gkanker iet licht IDEN Een nieuwe be deling van tumoren in het is in de toekomst mogelijk behulp van chemische fen en licht. Dat conclu- rt de heer N.A.P. Franken morgen promoveert aan de universiteit. ir de opsporing en behan- ng van pigmentcelkanker lanoom) in het oog is de nische stof HPD geschikt leken in dierproeven. Het hierbij om een kleurstof zich ophoopt in de tumor, licht van een geschikte lengte gaat de tumor op- ten, waardoor opsporing lenvoudigd wordt. Boven- maakt de stof de kanker oelig voor behandeling met Deze vorm van behande- is nog in een experimen- stadium. Uit de proeven ludeert Franken dat de nische stof HPD een zeer hikte kandidaat is om ook le mens te worden toege- LEIDEN „Schuilen in schoonheid". Zo omschreef wethouder M. van der Molen (openbaar vervoer) het gevoel van de Leidse busreiziger die in het Hollandse klimaat op de bus wacht. Namelijk in een „mupi", de nieuwe soort bus hokjes die de komende maan den in Leiden in een hoog tem po de oude zullen opvolgen. De nieuwe hokjes zijn gemaakt van materiaal dat minder uit nodigt tot vandalisme en daar ook minder gevoelig voor is. De vormgeving is strak en op vallend; ze zijn bijna helemaal doorzichtig. Leverancier Pu- blex heeft zich verplicht de abri's te onderhouden. Repa raties worden binnen enkele dagen verricht, grafiti wegge- boend. In totaal worden er 191 in Leiden geplaatst. De zijkan ten worden gebruikt voor re clame en gemeentelijke mede delingen. „Stijlvol, schoon en goed. Dat is een filosofie die mij aan spreekt", zei de wethouder. „Met deze hokjes is geen eer te behalen aan vernieling". In Amsterdam. Maastricht en Haarlem zijn de ervaringen met de hokjes bijzonder positief. De oude Leidse bushokjes worden ter beschikking gesteld aan sportverenigingen. Zij kun nen eenvoudig worden omge bouwd tot dug out. Om de tevredenheid over de de komst van een bushokje nieuwe hokjes nog eens te on- voor haar woning heeft verzet, derstrepen, komen op de mu- heeft de gemeente speciaal pi's posters van een Leidse fa- verzocht of zij een mupi voor milie met de tekst „Geen won- de deur kon krijgen", zei Van der dat Leidenaars weer trots der Molen nog. zijn op hun stad". „Een Leidse vrouw die zich jarenlang tegen Wethouder M. van der Molen probeerde met haar twee zoontjes de eerste mupi uit. Zeer tot haar tevredenheid, zo als uit de foto blijkt. FOTO: WIM VAN NOORT Panfluit Kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar kunnen op don derdag en vrijdag meedoen aan een workshop panfluit bouwen. Maximaal dertig kinderen kunnen tussen half twee en vier uur meedoen. De kosten bedragen vijf gul den per kind per middag. Inschrijven kan op maandag 17 en dinsdag 18 oktober op Hogewoerd 75 of telefonisch via nummer 123481 (tussen 19.00 en 20.00 uur). Japan Drs. J. W. Stumpel van de Nederlandse ambassade in Japan houdt donderdag van af 20.30 uur een lezing over het onderwijs in Japan. De lezing wordt gehouden in het Centrale Voorzieningen- gebouw aan de Cleveringa- plaats 1. Toegang gratis. Presidentsverkiezing Studentenvereniging SSR- Leiden houdt donderdag een thema-avond over de Ame rikaanse presidentsverkie zingen. Prof. dr. Andeweg, hoogleraar geschiedenis en prof. dr. Lammers hoogle raar politicologie hebben zit ting in het forum van die avond dat wordt voorgeze ten door Remco Vahl. Aanvang 20.00 uur in het SSR-gebouw Hogewoerd 108. Psychiatrie Het Inloophuis Psychiatrie vertoont donderdag een film van de psycholoog dr. J. de Jong over psychiatrie in Afrika. De film, die is opge splitst in twee gedeelten, duurt in totaal 80 minuten. De voorstelling begint om kwart over acht. (ADVERTENTIE) Lottotrekking: zaterdagavond Ned. 3,19.45 uur. :rb i ittowinnaars zie je niet, maar ze zijn er wel. U staat irbaasd, hoeveel mensen er ineens de wens van dromen kunnen vervullen. Op wereldreis, bij- rbeeldIets voor u? !h UJTTO LUKT EEN SPELLETJE,TOTDATJE 'M WINT. Z>? TTO n de Gouden Gids voor de inleveradressen. LEIDEN Het aantal werklozen dat staat ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) Leiden is in september met 324 toegenomen. De stijging bedroeg bij de mannen 137 en bij de vrouwen 187. Er zijn in het Leidse rayon in totaal 9023 mensen op zoek naar werk. Bij het arbeidsbureau Lisse daalde het werkloosheidscijfer met 32 tot 1368, wat volledig op het conto van de vrouwen geschreven kan worden. Ook in de Alphense regio nam de werkloosheid iets af. Het aantal mannen dat bij het Alphense arbeidsbureau ingeschreven stond daalde met 35, het aantal vrouwen met 4. De toename van het aantal werkzoekenden in Leiden staat in contrast met de cijfers over september 1987. Toen daalde de werkloosheid bij zowel mannen als vrouwen. De toename van de werkloosheid wordt vooral veroorzaakt door mensen ou der dan -23 jaar. De jeugdwerkloosheid daalde namelijk met 63. De sector Onderwijs is verantwoordelijk voor een groot deel (182) van de stijging van het aantal werklozen. Deze toename is ongebruikelijk. De grote hoeveelheid zojuist afgestudeerde academici is de voornaamste oorzaak. Verder nam de werkloosheid toe in de sectoren Horeca/Huishouding (53), Kantoor (76) en Verzorging (38). Er schreven zich in Lei den meer mensen in dan uit. Het aantal inschrijvingen be droeg 1518, het aantal uitschrijvingen 1470. Het aantal werkloze vrouwen in Lisse daalde met 33 tot 580. De beroepsgroepen Kantoor en Algemene Dienst namen het grootste deel van de terugloop voor hun rekening. De daling (5,4 procent) is overigens minder dan in september 1987 toen het aantal werkloze vrouwen met 11,7 procent terug liep. Bij de mannen was er in september een zeer geringe stijging van één; in de vergelijkbare periode van het vorig jaar daalde het werkloosheidscijfer nog met 6,8 procent. De beroepsgroepen Horeca/Huishouding (+21) en Algemene Dienst (-19) „werk ten elkaar tegen". Er zijn nu 788 werklozen, waarvan bijna 15 procent onder de 23 jaar. De openstaande vraag in het rayon Leiden daalt sinds juni 1988. In juni stonden er nog 718 vacatures open, aan het eind van de vorige maand waren dat er nog 502. Er werden in sep tember 260 nieuwe vacatures ingediend, tegen 133 in augus tus. In Lisse waren eind septemeber nog 419 vacatures niet ingevuld, 86 meer dan een maand eerder. Ongeveer de helft van de vervallen vacatures van vorige maand in het gewest zijn vervuld door het GAB, een hoeveel heid die bij het arbeidsbureau tot tevredenheid stemt. De werkloosheid ontwikkelde zich de afgelopen maand in de Leidse regio als volgt: Mannen Vrouwen aug '88 sep '88 aug '88 sep '88 Alkemade 94 96 85 84 Katwijk 471 451 229 207 Leiden 3762 3902 2253 2451 Leiderdorp 331 335 229 236 Oegstgeest 202 213 171 183 Rijnsburg 79 74 53 49 Valkenburg 25 27 21 16 Vgorschoten 270 275 197 202 Warmond 58 54 42 43 Zoeterwoude 65 67 62 58 Hillegom 145 142 149 104 Lisse 161 144 121 116 Noordwijk 240 245 149 171 Noordwijkerhout 90 99 68 66 Sassenheim 90 96 77 75 Voorhout 61 62 49 48 Totaal 6144 6282 3955 4109 Rijnstreek Mannen Vrouwen Aug '88 Sep '88 Aug '88 Sep '88 Ter Aar 51 44 56 55 Alphen a/d Rijn 840 823 780 785 Hazerswoude 85 97 85 74 Koudekerk 44 36 39 33 Leimuiden 37 31 30 34 Nieuwkoop 99 93 85 84 Nieuwveen 14 15 20 23 Rijnsaterwoude 17 17 11 14 Woubrugge 47 41 38 38 Zevenhoven 18 20 15 16 Deze handige schrijfmap (22 x 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort.: Adres:. Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 23,74 j kwartaal per acceptgiro f 70,93 j Stuur als dank de schrijfmap en calculator naan Naam: J Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. V85S ^i\)NZ I CeidóeSotnamt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11