Joegoslavië wacht op het rollen van koppen VASTGOED Ichip met auto's krijgt zeegraf KRACH'87 Vluchtelingen breken door VN-linies Cyprus PARTIJTOP MOET ANTWOORD GEVEN OP CRISIS Buitenland CcidócSoiucmt MAANDAG 17 OKTOBER 1988 PAGINA 5 (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) BELGRADO In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado is de partijtop vandaag begonnen aan een tweedaagse vergade ring waar, zo is de ver wachting, heel wat kop pen van hooggeplaatsen zullen rollen. Inzet van de bijeenkomst van het Centraal Comité van de Bond van Joegoslavische Communisten is de poli tieke, sociale, economi sche en etnische crisis in het land. In Belgrado heerste vanmor gen een gespannen sfeer. Hoewel er niet meer militie en militairen op de been zijn dan normaal, wordt er nog steeds rekening mee gehou den dat vandaag of morgen de noodtoestand wordt afgekon digd. De liberale partijleider van Slovenië, Kucan, waarschuw de dat het land zich bevindt op de rand van een burger oorlog. Later verklaarde een onderminister van defensie dat het leger van Joegoslavië „ongerust" is over de huidige politieke spanningen in het land. Die waarschuwingen lijken echter niet besteed aan de Servische partijleider Slobo dan Milosevic, die de afgelo pen dagen nieuw geschut in stelling bracht. In een inter view trok hij fors van leer te gen de „deugnieten, dieven en fascisten" in de partijleiding. Eerder dreigde hij al zijn na tionalistische „stoottroepen" op de been te zullen brengen, als hij vandaag en morgen zijn zin niet krijgt. litiek spelen". Volgens Kucan kan de crisis alleen overwon nen worden door het invoe ren van democratische her vormingen en grotere politie ke vrijheden. f Sterke man Daar wil Milosevic echter niets van weten. Gelet op de massale steun die hij vanuit de Servische bevolking geniet en de roep in Servië en ande re republieken om een „ster ke man", achten waarnemers het geenszins uitgesloten dat Kucan op de partijtop het on derspit zal moeten delven. De Servische leider zou dan zijn ambitie kunnen vervullen: in de voetsporen treden van de grondlegger van het moderne Joegoslavië, Tito. Een groep van negentien hoogleraren, schrijvers en beeldende kunstenaars heeft echter vlak voor het weekein de een memorandum opge steld, waarin de in 1980 over leden Tito medeverantwoor delijk wordt genoemd voor de huidige crisis. Tito, wiens naam tot nu toe onaantastbaar was, wordt verweten dat hij een ondemocratisch systeem in het leven heeft geroepen. De voormalige partizanenlei der, wiens foto nog overal in Joegoslavië aan de muur hangt, krijgt nu het verwijt dat hij mede schuldig is aan de ernstige politieke, maat schappelijke en economische crisis, waarin het land is te recht gekomen. In het docu ment van het „Comité voor geestelijke vrijheid", zoals het collectief van de samenstel lers zich noemt, wordt ook de blokvrije positie van Joegosla vië en de luxueuze levensstijl van president Tito bekriti seerd. Milosevic heeft nog niet op het memorandum gereageerd. )PEC wil hoger produktieplafond JYADH Saudiarabië en de andere lan- »n in de Samenwerkingsraad voor de ilf (GCC) zijn bereid het produktiepla- id van de OPEC, de organisatie van je-exporterende landen, te verhogen in in poging de olieprijs te stabiliseren. De «rruiming van de produktiequota's lijkt ook op gericht om de olie-inkomsten in Iraq op hetzelfde peil te brengen als van Iran. De olieministers van de zes Ifstaten zijn gisteren in Saudiarabië bij- igekomen om de vergadering van twee langrijke OPEC-commissies donderdag ïn"i Madrid voor te bereiden. In afwachting de nieuwe afspraken heeft Egypte gis- n de exportprijzen van ruwe olie ver- ;d met dertig dollarcent per vat. Amerikanen gedood in Afghanistan ISLAMABAD Het leger van Afghanistan heeft dit weekeinde naar verluidt twee Amerikanen en twee Pakistanen gedood bij een aanval op Afghaanse opstan delingen in de buurt van Gardez, de hoofdstad van de oostelijke provincie Paktia. De regeringszender „Radio- Kabul" meldde dat het leger een contra-offensief lanceer de op het Afghaanse verzet en daarbij onder anderen twee Amerikaanse „advi seurs" uitschakelde. Het zou het eerste bewijs van directe Amerikaanse inmenging in de oorlog zijn. Verdachte chemicaliën in wrak vliegtuig Zia ISLAMABAD In de wrakstuk ken van het vliegtuig dat 17 augus tus de dood betekende van de Paki staanse president Zia ul Haq, zijn een ontsteker en verdachte chemi caliën aangetroffen die dikwijls in explosieven worden gebruikt. Dit staat in het officiële onderzoeksrap port dat gisteren in Islamabad werd gepubliceerd. Deskundigen die het wrak de afgelopen weken onder zochten komen tot de conclusie dat sabotage „naar alle waarschijnlijk heid" de oorzaak van het vliegtuig ongeluk is geweest. In het rapport wordt een mechanisch defect in elk geval als oorzaak uitgesloten. VS en Filipijnen akkoord over bases MANILA/WASHINGTON De VS en de Filipijnen hebben van daag de verlenging van de huur overeenkomst getekend voor de Amerikaanse militaire bases in de Filipijnen. De overeenkomst geeft de Amerikanen het recht nog twee jaar gebruik te maken van de luchtmachtbasis Clark, de marinebasis Subic Bay en vier kleinere militaire bases. De twee eerste zijn de grootste Ameri kaanse bases in het buitenland. De VS zullen de Filipijnen onge veer 1 miljard guldenr per jaar aan economische, militaire en ontwikkelingshulp verstrekken. Fortuin voor versleten tandenborstel Napoleon MUENCHEN Een met zilver en goud ingelegde tandenborstel van de Franse keizer Napoleon de Eerste is dit week einde op een veiling in München voor 39.000 mark, ongeveer 40.000 gulden, verkocht. De vraagprijs was 48.000 mark. De naam van de koper werd niet bekendgemaakt. Volgens het veiling huis Hermann Historica heeft Napoleon de tandenborstel, die voorzien is van zijn wapen, in 1815 bij de slag om Wa terloo verloren. Een Brits officier vond na de strijd de borstel en bewaarde het kleinood. Aan de authenticiteit van de tandenborstel hoeft niet te worden ge twijfeld, aldus het veilinghuis. Napoleon f zorgde goed voor zijn gebit want de bor stel is behoorlijk versleten. DEN HAAG Vorig jaar gebeurden er op 19 oktober. Zwarte Maandag, gruwelijke dingen op Wall Street en de daaraan met ziel en zaligheid gebonden effectenbeurzen van de wereld. Binnen een dag verminderde de waarde van het gehele effectenbezit op aarde met een bedrag, dat aanzienlijk groter is dan alle schulden van de Derde- Wereldlanden bij elkaar. Voor Amerikanen, die altijd een beetje overdrijven als het om geld gaat, was de totale schade 1,7 triljoen dollar. Maar wij noemen die Amerikaanse triljoenen slechts biljoenen en hun biljoenen zijn miljarden bij ons. Het ging dus om een klap van 3,4 biljoen gulden ofwel 3,4 miljoen maal 1 miljoen gulden. Bij zo'n bedrag kan men zich weinig voorstellen. Je kunt er 1 miljard Chinezen leuk mee op vakantie sturen. En voor het vervoer van bedragen van deze orde zijn waarschijnlijk alle treinstellen van de Nederlandse Spoorwegen niet toereikend. Het is krankzinnig veel geld. De schade die individuele slachtoffers in de Krach opliepen is wat overzichtelijker. De lijstaanvoerder van de vierhonderd rijkste Amerikanen is volgens het blad „Forbes" de supermarktkeizer Sam Walton. Als gevolg van Black Monday en de daarop volgende Terrible Tuesday daalde het vermogen van Sam van ongeveer 17 miljard gulden naar 12 miljard. Dat was een gevoelig verlies van 5 miljard gulden, een bedrag waarmee menig aankomend miljardair al zeer gelukkig zou zijn geweest. In het jaar dat op de Krach volgde, heeft Sam inmiddels 1 miljardje van de schade kunnen herstellen. Een ander vooraanstaand slachtoffer van de Krach is volgens de BBC de kranten magnaat Rupert Murdoch, die een derde van zijn vermogen zag verdwijnen in de vulkaanerupties van de beurspaniek. Er vielen ook honderdduizenden slachtoffers onder kleine beleggers, die door het geweld als vlooien uit de tapijten en gobelins van de financiële instellingen werden geslagen. Weinigen van hen hebben de weg naar Wall Street en de daarbij aangesloten filialen teruggevonden. Ook pensioenfondsen en andere professionele geldbeleggers zijn een flink stuk voorzichtiger geworden. Want er is geen enkele reden om aan te nemen, dat zwarte onlustdagen voortaan aan de beurzen zullen voorbijgaan. Zelfs de Goldrush-cursus van Teleac zal de kleine belegger niet van toekomstig onheil kunnen vrijwaren. Bij alle rampspoed van de oktoberkrach zijn er toch nog inventieve geesten opgestaan, die kans hebben gezien om uit de ellende munt te slaan. De onheilsprofeet Ravi Ba tra is een van de gezaghebbendste financiële guru's geworden door twee jaar voor de Krach alreeds een boek te publiceren onder de sombere titel: „De Grote Depressie van 1990". Daaraan is, na de Krach, een tweede deel toegevoegd onder de -titel: „Overleven na de Grote Depressie van 1990". Piraten als de financier Paul Bilzerian (nog een prille tycoon van 38 jaar) kochten de ondergewaardeerde aandelen van enorme ondernemingen op om die bedrijven vervolgens in stukken met winsten van honderden miljoenen weer van de hand te doen. Oplichters stortten zich ook op kleine beleggers, die hun vertrouwen in de effectenbeurzen hadden verloren. Een favoriete methode van de oplichters is het verkopen van aandelen in niet-bestaande goudmijnen. Investeerders die snel hun verliezen van Zwarte Maandag willen goedmaken, krijgen de gelegenheid om eenheden van honderd ton onverwerkt erts te kopen tegen gemiddelde prijzen van 10.000 gulden, onder de garantie dat er uit de ertshoop voor minstens 16.000 gulden aan baar goud komt. De bedriegers weten steeds opnieuw geïnteresseerde klanten te vinden. De omvang van het financiële leed is groot geweest, hoewel velen niet willen toegeven op Zwarte Maandag door de mangel te zijn gegaan Zij beweren, net voor de Krach uit de markt te zijn getreden en op maandag en dinsdag bij het sluiten van de markt goedkoop te hebben ingekocht. Ik vraag me af hoe die mensen etseerste verjaardag van de Krach van '87 gaan vieren. Milosevic zal zich met derge lijke opmerkingen niet popu lairder hebben gemaakt bij de overige partijleiders, die toch al niets moeten hebben van zijn veldtocht om Servië weer tot de machtigste deelrepu bliek in Joegoslavië te maken. Zijn aanhangers daarentegen hebben inmiddels aangedron gen op een buitengewoon par tijcongres, dat de „vijanden van het volk" definitief moet wegzuiveren. Het is geen gewaagde voor spelling dat het vandaag en morgen zal uitlopen op een ware krachtmeting tussen Mi losevic en de leiders uit de welvarende noordelijke deel republieken, waar Milosevic wegens zijn conservatieve denkbeelden uiterst impopu lair is. In Sloveense en Kroa tische kranten worden Milo sevic en zijn nationalistische achterban zelfs openlijk ver geleken met Hitier en zijn bruinhemden. Volgens de Sloveense leider Kucan maakt Milosevic mis bruik van „de ellende van de mensen". Hij riep de partij op een „einde te maken aan deze waanzin die ons land naar de afgrond voert. Het is makke lijk om een groot aantal onte vreden mensen op de been te brengen en hun de illusie te geven dat zij een rol in de po- Storm Joan treft Aruba en Curacao Tito wordt in Joegoslavië nog steeds vereerd. Bij een protest demonstratie in de stad Sombor dragen deze vrouwen een portret van de overleden vader des vaderlands mee. foto: ap WILLEMSTAD De tropi sche storm Joan heeft gisteren op Aruba, Bonaire en Curasao voor miljoenen guldens schade aangericht. De meteorologi sche dienst op Curacao sluit niet uit dat Joan de komende dagen aan kracht zal winnen en uitgroeit tot een heuse or kaan. Bij het passeren van Cu racao en Bonaire werden windsnelheden gemeten tot bijna tachtig kilometer per uur Van veel huizen werden de daken weggeslagen, bomen ontworteld en elektriciteitslei dingen vernield. Tientallen mensen raakten gewond. door Bert van Velzen Zaterdag 29 oktober verschijnt bij deze krant de special In deze special: nieuwe ontwikkelingen op het gebied van telecommunicatie in bedrijfsgebouwen horeca-voorzieningen in kantoren en fabrieken noviteiten op het gebied van kantoorinrichtingen de stand van zaken op de vastgoedmarkt Informatie óver de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 - 122 244. Bewijs voor gifaanval op Kurden ANKARA Iraq heeft bij aan vallen op Kurdische boeren en docpelingen inderdaad gebruik gemaakt van chemische wa pens. Tot deze conclusie komt een groep Amerikaanse weten schappers die hiervoor na on derzoek in vluchtelingenkam pen in het zuid-oosten van Tur kije „verpletterende bewijzen" heeft gevonden. De weten schappers onderzochten meer dan 100 slachtoffers van de aanvallen en bestudeerden 25 medische dossiers. Taartjes-toren Sommige mensen dromen er wel eens van, dat zij net zoveel taartjes mogen eten als zij maar willen. Voor zo'n tweehonderd Australiërs werd die droom het afgelopen weekeinde werkelijk heid. In Brisbane mochten zij deze met talrijke roomsoezen be klede Eiffel-toren verorberen. De taartjes-toren was een zeer kortstondige bezienswaardigheid op de Expo, die in Brisbane wordt gehouden ter gelegenheid van ,'iet tweehonderdjarige be staan van Australië. 'v FOTO: ap Minister Charasse '1 schokt Fransen met bistro-taal" kw (Van onze correspondent per Bob van Huët) ?t i jRIJS De Franse onder- h nister voor begrotingsza- in Michel Charasse is hard in weg het „enfant terrible" j worden van het kabinet card. De rechtse oppositie n te dit weekeinde niets jf nder dan zijn aftreden na- v t een boze Charasse twee ein rnalistes van „La Cinq", tocvijfde tv-net, had uitge- akt voor „sloeries". AF llega s van het tweetal er igde de minister „één voor n f i te zullen schillen" met be- H lingcontroles. Aanleiding im >r de hoog opgelopen affaire 07 5 een andere uitspraak van arasse, die in Frankrijk in- ddels een zekere faam ge- t vanwege zijn vele bar- tnse en alles behalve parle- ntaire uitdrukkingen. Het tste staaltje daarvan viel de n ige week te horen. Toen iiss inse douaniers een circuit irto »r het witmaken van drugs- d hadden uitgeschakeld ins klaarde de minister tegen- n n t de journalistes van „La bra iq" ..De gasten die jongeren cië t drugs vergiftigen en daar- ?rs i poen verdienen, we zullen laten opvreten". Toch wat om chrokken van zijn ordinai- i IJ bistro-uitdrukking probeer- en Charasse uitzending daar- p ete voorkomen. Maar de elij rnalistes en de redactie van ndi Cinq" vonden die veel te >i en weigerden, wat de lende minister inspireerde venstaande belediging en r ment. lts vond dat de imperti- lle Charasse zich nu wel iogelijk had gemaakt. De rige, liberale oud-cultuur- lister Frangois Léotard zei :hokt te zijn door de affai- Jedi die volgens hem bewees de socialisten hun macht een „instrument van ik" wilden maken. /ooAin Juppé, secretaris-gene- iran de neo-gaullistische vond de belediging aan adres van de journalistes :n opvoedingspro- datjem", maar ontoelaatbaar volgens hem dat een mi- ir „burgers met de belas- {dienst bedreigde om per- ilijke rekeningen te veref- woordvoerder van pre- Rocard probeerde de rdvik te sussen met de oproer ig dat Charasse toch een itekende minister was. „Hij ft nu eenmaal een stijl die lit springt, wat eerder ge ld is. Maar soms gaat hij wat er". De minister zelf vond een hoop ophef om niets bezwoer dat hij zijn macht zou gebruiken om zich te ;ken. De beide journalistes rde hij zelfs een bloemetje. Mickey in Moskou Er zijn nieuwe tijden aangebroken in de Amerikaans-Russische betrekkingen en om dat te illustreren werden gisteren Mickey Mouse en Misha the Bear toegelaten op het Rode Plein. Mickey en Misha, creaties van wijlen Walt Disney, behoorden tot voor kort tot verboden lectuur in de Sovjetunie. foto: ap ASTROMERITIS Duizenden Grieks-Cypriotische vluchtelin gen zijn gisteren door de VN-vredesmacht tegengehouden toen ze probeerden terug te keren naar hun vroegere woningen in het Turkse noord-Cyprus. Velen wisten door de VN-linies en prikkeldraadversperringen te breken en door te dringen tot in het niemandsland, maar geen van hen bereikte de Turkse zijde van de(grqns. In de grenszone patrouillerende Britse VN-troepen achtervolg den de Grieks-Cyprioten en escorteerden de demonstranten, on der wie grijsaards en kleine kinderen, terug naar het Grieks- Cypriotische deel van het eiland. De politie schat dat ongeveer vijfhonderd mensen meededen aan de mars van het plaatsje Astromerites, zo'n dertig kilometer ten westen van de hoofdstad Nicosia, naar het vlak bij de bufferzone gelegen Morphou. Voor ze zich bij de demonstratie aansloten hielden president George Vassiliou en andere Grieks-Cyprioti sche leiders een toespraak. Ze herhaalden dat het Cyprische pro bleem niet kan worden opgelost voor de 25.000 man Turkse troepen en de Turkse kolonisten van het eiland verdwenen zijn. De Turkse zijde verwerpt deze eisen, die worden onderschreven door een reeks resoluties van de Algemene Vergadering en de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Cyprus is verdeeld sinds Turkse troepen het noorden van het eiland in 1974 bezetten om de minderheid van 18 procent Turks- Cyprioten te beschermen. De invasie volgde op een door het Griekse kolonelsregime gesteunde coup-poging van voorstan ders van hereniging met Griekenland. In totaal vluchtten 200.000 Grieks-Cyporioten, eenderde van de totale bevolking, naar het zuiden. Vanuit het zuiden vluchtten 40.000 Turks-Cy prioten naar het noorden. De Turks-Cyprioten richtten in no vember 1983 een eigen staat op in het noorden, maar tot nu toe heeft alleen Turkije deze staat erkend. In augustus zijn Vassiliou en de Turks-Cypriotische leider Rauf Denktash onder VN-toe- zicht aan vredesbesprekingen begonnen. Na vredesbesprekingen in 1976 kwamen de beide partijen overeen op het eiland een fe derale staat te vestigen met twee zones. Maar daar is nooit iets van gekomen omdat beide partijen het oneens zijn over de ver deling van de macht, de terugkeer van de vluchtelingen en het terugtrekken van de Turkse troepen en kolonisten. Tienduizend kinderen vinden de dood in vluchtelingen kamp KHARTOUM Alle tiendui zend kinderen onder de vijf jaar in de met vluchtelingen overbelaste Sudanese stad Abyei zijn overleden. Dit heb ben hulpverleners in de stad, waarheen de Verenigde Staten zijn begonnen met een lucht-' brug voor voedsel en medicij nen, dit weekeinde meege deeld. Een hele generatie is uitgeschakeld door de honger in de stad in de zuidelijke pro vincie Kordojan, aldus de hulporganisaties. De bevolking van Abyei groei de uit naar 100.000 mensen na dat 25.000 mensen van de Din- ka-stam er hun toevlucht had den gezocht, gevlucht voor vervolging van Arabische mi litie-leden, honger en over stromingen. In het gebied woedt al vijf jaar een burger oorlog waarbij christelijke en animistische volksgroepen in het zuiden strijden tegen de Arabische islamitische invloed uit het noorden. De situatie in de stad is echter nauwelijks beter te noemen dan op het platteland waar de Dinka's vandaan komen. Overstromingen hebben de wegen tot Abyei ontoeganke lijk gemaakt en de voedsel hulp kan maar met kleine hoeveelheden tegelijk worden aangevoerd. •SABON De Portugese regering ziet geen kans tegemoet te len aan bezwaren van milieubeschermers en een alternatief inden voor het plan om een Japans schip met 5.400 gloed- we auto's aan boord tot zinken te brengen in de Atalanti- e Oceaan. is geen praktisch alternatief", verklaarde admiraal Silva rta, voorzitter van de Portugese Nationale Raad tegen Ver- ling van de Zee. De eigenaar van de „Reijin" heeft het schip il loss verklaard en weigert voor de kosten van een fatsoen- e berging op te draaien. Verkoop van de lading zal vermoe- ijk schadeclaims opleveren van Japanse autofabrikanten, tgens Horta wordt de Reijin, die 27 april tijdens zijn eerste aan de grond liep, binnenkort al versleept naar een 2.000 meter diep gedeelte van de oceaan dat het Japanse vaartuig tot graf moet dienen. De lading van het schip vertegenwoordigt een waarde van 100 miljoen gulden. Milieubeschermers hebben gezegd dat naar schatting 173 ton ko per en lood, 115 ton verf, 28 ton olie en meer dan 1.000 ton rub ber, plastic en textiel in het zeewater terecht komt als schip en lading tot zinken worden gebracht. De in Parijs gevestigde mi lieu-organisatie Robin Wood noemde het besluit zelfs een „eco logische misdaad". Mdedewerkers van de kustwacht voorspellen dat het wrak bij de eerste de beste storm zal kapseizen en zinken in de ondiepe kustwateren. „Wij zien daarom het dumpen op zee als het min dere euvel", zei Horta. Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer monster wordt woedend en met één reuzenzwaai van zijn tenta kels slaat hij Rob het houweel uit de hand. Nu heeft het dier een van zijn vangarmen om hem heen geslingerd, maar met de uiter ste moeite slaagt Rob er in zich te bevrijden. Nog net op tijdl De snavelachtige bek van de inktvis opende zich reeds om hem te verslinden. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Rob grijpt zijn houweel, het enige wapen waarover hij be- Hij weet dat deze inktvis tot de gevaarlijkste en sterkste behoort. De resuachtige vangarmen slingeren zich om zijn en proberen hem dan dood te drukken. Hoe zal hij zich

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5