Advies aan synodes: ook Samen op Weg bezuinigen CcicLeSotvtcmt11 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Tekort Vaticaan wordt kleiner boekwijzer Toenemend protest tegen terugroepen priester Haïti „Pater Houben was man die zich vooral zorgen maakte om de ander CeidoeSotwoni MAANDAG 17 OKTOBER 1988 PAGINjmjj PAUS MAANT „ONGEHOORZAME" THEOLOGEN VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de rooms- katholieke theologen gemaand gehoorzaam aan het leergezag te zijn. De onfeilbaarheid zit niet alleen in plechtige verklarin gen van de paus en de concilies, maar ook in de dagelijkse richtlijnen van het leergezag. Zonder de Amerikaanse moraal theoloog Charles Curran te noemen, zei de paus zaterdag tot een groep Amerikaanse bisschoppen dat de RK Kerk bereid is een legitiem pluralisme in de theologie te erkennen. Daarbij moet echter worden gelet op de eenheid van het geloof en de overeenstemming met het authentieke leergezag van de RK Kerk, aldus de paus. Verder riep hij de rooms-katholieken in de Verenigde Staten op zich aan de ethische uitspraken van de RK Kerk te houden Daarbij sprak hij van „schadelijke gevolgen" die „het recht op een eigen mening" kan hebben. Het geweten is niet vrij te be slissen over dat wat goed of kwaad is, maaar het geweten is altijd onderworpen aan „de ethische waarheid" van de RK Kerk. Curran is zijn leerbevoegdheid kwijt geraakt omdat hij inzake ethische kwesties (abortus, homoseksualiteit) het recht op een van het Vaticaan afwijkende mening bepleitte. Wie twee meesters dient, moet tegen een van hen liegen Spaans spreekwoord 11 LEIDSCHENDAM De Nederlandse Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken moeten een gemeenschappelijk bezuinigingsplan door voeren. Zo'n „Samen op Weg-reorganisatieplan" is veel beter dan de plannen van de afzon derlijke kerken. Deze mening heeft de Raad van Deputaten Samen op Weg, die voor de synodes van beide kerken het proces van eenwording voorbereidt. De gecombineerde synode van beide kerken komt eind van deze maand bijeen in Lunteren. De Raad schrijft in zijn werk verslag 1986-1988 dat moet worden voorkomen dat het werk van de Raad van Deputaten wordt gezien als alibi: de Raad doet het werk voor Samen op Weg wel; de synoden blijven doen zoals ze doen; enigszins gedistan tieerd van het proces van eenwording. Eigenlijk zou er een gemeen schappelijk dagelijks bestuur gevormd moeten worden, meent de Raad, dat in sterke mate bij de dagelijkse leiding van het proces wordt betrok ken. De raad heeft de afgelopen tijd in eigen kring veel aan dacht besteed aan de ver schillende opvattingen over het Samen op Weg-proces binnen de hervormde kerk en de gereformeerde kerken. Zo hield dr. A. Noordegraaf een inleiding over de toege nomen pluraliteit binnen bei de kerken en sprak de secre taris van de Gereformeerde Bond en lid van de raad, ir. J. van der Graaf, over de be zwaren van de Bond tegen het Samen op Weg-proces. De raad heeft ervaren hoe moeilijk het is de groeiende sfeer van begrip en vertrou wen in eigen kring over te brengen op bij voorbeeld de synodes en de kerkleden. Niettemin wil hij de komen de tijd het brede kerkelijke gesprek proberen te bevorde ren, maar „in verband met de zorgvuldige voorberei ding" geeft hij niet aan in welke richting de gedachten gaan. De raad verzet zich te gen de idee dat de hervorm de kerk en de gereformeerde kerken eerst de vragen rond de pluraliteit zelf moeten op lossen alvorens hun oecume nische betrekkingen uit te breiden In de spanning tus sen eenheid en verscheiden heid, die de kerken in het verleden niet bevredigend konden oplossen, ligt juist een gemeenschappelijke op dracht waarbij zij van eikaars geschiedenis in het omgaan met verscheidenheid kunnen leren, zo meent hij. Nederlandss Hervormde Kerk Beroepen te Leerbroek W. Roos te Harskamp; bedankt voor Amers foort W. Arkeraats te Giessendam- Neder-Hardinxveld. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Axel voor de missionai re dienst te Gent A.J. van Zuijlekom te Franeker-Sexbierum; te Grijps- kerk i.c.m. Niezijl drs.K.P.A.Moedt. kand.te Dalfsen; te Pretoria (Die Vrye Geref.Kerke) F.H. Folkerts te Stadskanaal. Bedankt voor IJmut- den en voor Harderwijk (wijk Noord) G. Zomer te Vlissingen. Christelijke Gereformeerde Ker ken Bedankt voor ,s-Gravenzande, voor Harderwijk-Zeewolde (tweede pred- .plaats) en voor Rotterdam-West H.E. Sterk te Ulrum i.c.m. Lutjegast; voor Zaamslag en voor Nieuwkoop A. van Heteren te Werkendam. VATICAANSTAD Dank zij spectulair stijgende in komsten uit de Pieterspen ning is het tekort van het Vaticaan van bijna 50 miljoen gulden in 1986 teruggelopen naar ongeveer 25 miljoen gulden in 1987. De rest wordt uit het kapitaal gefinancierd. In feite is het verschil tussen de uitgaven (ruim 250 mil joen gulden) en de eigen in komsten van het Vaticaan (ruim 130 miljoen gulden) veel groter. Dit verschil van 120 miljoen gulden is zelfs een record. Dit blijkt uit cijfers die zater dag bekend werden gemaakt na afloop van de vergadering van acht kardinalen die op verzoek van de paus toezicht moeten houden op de finan ciële situatie van de RK Kerk. Paus Johannes Paulus II be sloot enige jaren geleden ope ning van zaken te geven na het faillisement met de Itali aanse bank Ambrosiana, waarbij de bank van het Va ticaan zijdelings was betrok ken. Het Vaticaan heelt uit eigen beweging ongeveer 250 miljoen gulden betaald aan schuldeisers van de Ambrosi ana. Aanklachten tegen de Amerikaanse aartsbisschop Paul Marcinkus, directeur van de bank van het Vati caan, werden vorig jaar als in strijd met de grondwet nietig verklaard. De inkomsten van de Pieter spenning. waarvoor wereld wijd wordt gecollecteerd, ste gen van 67 miljoen gulden in 1986 naar 105 miljoen gulden vorig jaar. De stijging was vooral te danken aan royale re bijdragen uit de Bondsre publiek Duitsland en de Ver enigde Staten, die respectie velijk 35 miljoen gulden en 38 miljoen gulden opbrach ten. De Nederlandse bijdrage aan de Pieterspenning waar voor jaarlijks wordt gecollec teerd, is 120.000 gulden. Het Vaticaan rekent erop dat het tekort voor dit jaar dat op 100 miljoen gulden is begroot, volledig door de stijgende in komsten uit de Pieterspen ning wordt gedekt. Ruim de helft (54 procent) van de uitgaven van het Va ticaan worden besteed aan salarissen en pensioenkosten voor de 2325 werknemers. De grootste bron van inkomsten wordt gevormd door beleg gingen in land, onroerend goed en aandelen. PAUS: GEEN OORDEEL OVER EIGEN PONTIFICAAT VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II vindt zichzelf niet in staat een oordeel over de eerste tien jaar van zijn paus schap te geven. Dit zei hij zondagmiddag tijdens een bijeen komst in het Vaticaan met enkele duizenden Polen, onder wie kardinaal Glemp. Wel is duidelijk, aldus de paus, „dat ik ben geworteld in het geloof, de cultuur en de geschiedenis van Polen". Op 16 oktober 1978 werd hij gekozen tot opvolger van paus Johannes Paulus I. Het Ware Christendom In de zeventiende eeuw was Johannes Arndt in Europa een van de bekendste schrij vers „Het Ware Christen dom" dat hij schreef, ver scheen in talloze vertalingen in diverse landen, ook in Ne derland. Het functioneerde bij duizenden gelovigen als het belangrijkste boek naast de bijbel. Tot aan het eind van de negentiende eeuw is het boek populair gebleven, daarna is het in de vergetel heid geraakt. De Amsterdamse lutherse predikant ds. J. Happee ver taalde het derde boek van „Het Ware Christedom" en maakte er een toelichting bij. Het belang van het boek ligt onder meer in de manier waarop Arndt een relatie legt tussen de middeleeuwse mys tiek en de reformatorische theologie. Het boek is uitgegeven bij Kok en kost 35.-. Over de Waldenzen De Waldenzen, een kleine groep protestanten in Noord- Christelijke bedevaarten Bij uitgeverij Dekker Van de Vegt in Nijmegen ver scheen een studie naar het verschijnsel christelijke bede vaarten Onder redactie van M. van.Uden en P. Post leve ren negen auteurs bijdragen over diverse aspecten van het opmerkelijke (geloofs verschijnsel. Sommige arti kelen zijn wetenschappelijke bijdragen over bijvoorbeeld „religieuze houdingen van bedevaartgangers" of over „motievenonderzoek bj bede vaartgangers naar het Belgi sche Wittem", een ander arti kel. Een interessant artikel werd opgenomen van de hand van J. Weima over „vi sioenen en hallucinaties" bij de „zieners van Medjugoije". Het boek „Christelijke bede vaarten, op weg naar heil en heling", kost 25,-. Italië is altijd een betrekke lijk onbekend gebleven, hoe wel de geschiedenis interes sant genoeg is: In de twaalfde eeuw was er in Lyon een rij ke burger. Valdensius, die zijn rijkdom aflegde en net als de apostelen een leven van armoede en evangelische volkomenheid leidde. Dat was het begin van een nog altijd bestaande (geloofstra ditie in Noord-Italië. Eigen lijk gaat het hier om de eer ste protestanten. De betrek ken met Nederland reiken tot ver in het verleden: steun van de Staten-Generaal, fi nanciële hulp van overheid en burgers. Bij uitgeverij Van Wijnen in Franeker ver scheen een gezaghebbend boek over de geschiedenis van de Waldenzen van Gior gio Tourn. Waldensisch theo loog en historicus. Het werd vertaald door Gerard van Bruggen. Op een zeer aan trekkelijke wijze wordt de geschiedenis verteld: met do cumenten, kaartjes etc. „De Waldenzen", uitgave Van Wijnen, prijs 37,50., De oplosbare vis Het lijkt zo weinig met gods dienst en levensovertuiging te maken te hebben: de kwantummechanica. Maar dat is slechts schijn. Einstein bracht in een van de vele de batten over de „nieuwe na tuurkunde" immers te berde dat hij niet wilde geloven dat „God zou dobbelen". De kwantummechanica is een voor leken moeilijk te begrijpen materie en de fun damentele discussies die plaatsvinden onder natuur kundigen en filosofen drei gen hen dan ook te ontgaan. In het boekje: „De oplosbare vis en andere paradoxen" proberen S. Ortoli en J.P. Pharabod een en ander uit de doeken te doen. Of dat echt gelukt is, moet worden be twijfeld. Na het lezen, herle zen en nog eens lezen begrij pen de „niet-ingewijden" misschien waar het nu eigen lijk allemaal om gaat. Het boekje werd uitgegeven door Van Gennep in Amster dam. PORT-AU-PRINCE In Haiti zijn betogingen gehouden te gen het terugroepen naar Rome van Jean-Bertrand Aristide, een priester die bekendstaat als aanhanger van de zogenoem de bevrijdingstheologie. In de hoofdstad Port-au-Prince richtten ongeveer achtdui zend betogers met brandende banden een blokkade op, toen het gerucht kwam dat Aristide op het punt stond het land te verlaten. De medestanders van de priester willen dat de kerk op Haïti geen gehoor geeft aan het bevel zijn orde, de Salesianen van Don Bosco in Rome, die wil dat de priester terugkeert. In het verleden heeft Aristide zich herhaaldelijk uitgespro ken tegen vermeende schendingen van de mensenrechten op Haïti. De plaatselijke kerk meent dat hij daarnaast mensen heeft aangezet tot politiek geweld. In de kerk van Aristide is op 11 september een bloedbad aangericht door leden van de Tontons Macoutes, de para-militaire eenheid van de verdre ven Haïtiaanse alleenheersers Duvalier. PAUS BIJ ZALIGVERKLARING: ROME Op de dag dat hij de tiende verjaardag van zijn pontificaat vier de, heeft Johannes Pau lus II de Limburgse pa- ter-passion ist Karei Hou ben (1821-1893) zalig- verklaard. De bijna 3 uur durende plechtigheid op het Sint Pietersplein, waar de temperatuur tot tegen de 30 graden opliep, werd bijgewoond door enkele duizenden pelgrims on der wie honderden Ne derlandse. Bischop Gij- sen van Roermond was een van hen. Tegelijk met Houben werden een Italiaanse en Poolse priester zalig verklaard. De preek voor de uit Mun- stergeleen afkomstige Hou ben werd door de paus in het Engels uitgesproken. Hou ben, die in 1821 werd gebo ren, trok op 35-jarige leeftijd naar Ierland om te werken aan de opbouw van het klooster Mount Argus bij Dublin. Al tijdens zijn leven werd hij door de Ieren „De Heilige van Mount Argus" genoemd Vandaar dat er gis teren ook een grote Ierse af vaardiging op het Sint Pie tersplein was. „Wij zijn met drie chartervliegtuigen," ver telde een Iers passionist. „We zijn met zo'n 600 mensen zijn, onder leiding van de aarts bisschop van Dublin Des- mond Connel." De paus prees de zalige pater Houben als „een man die zich dagelijks zorgen maakte over de moeilijkheden van anderen. Hij volgde het voor beeld van Jezus, die niet kwam om geholpen te worden, maar om te helpen De congregatie van de Pas- sionisten werd in het midden van de 18e eeuw gesticht door de Italiaan Paolo Danei, de latere heilige Paulus van het Kruis. In 1741 wordt de congregatie van het Lijden officieel goedgekeurd door paus Benedictus XIV. De congregatie streeft ernaar deelgenoot te zijn in het lij den van de mensen en dit lij den zo mogelijk op te heffen. De Nederlandse provincie van de Passionisten, die in 1924 werd gesticht, telt iets minder dan 100 leden. Ze zijn fiastoraal werkzaam in eigen and, de Duitse Bondsrepu bliek, Indonesië en Brazilië. Het provincialaat van de Ne derlandse Passionisten is ge vestigd in Haastrecht. Het andere klooster van de con gregatie staat in Grave. Alleen al vanuit Limburg waren meer dan 500 pelgrims gekomen. Pater-passionist J. van der Eijden, vice-postula- tor voor de zaligverklaring in Nederland, mocht samen met de paus de plechtige mis cele breren. Na afloop van de dienst werd hij met twee an dere leden van de Neder landse delegatie door de paus ontvangen. Bij die gelegen heid overhandigden zij de paus een bronzen plakkette, die herinnert aan leven en werken van de Limburgse pater. Op het Sint Pietersplein was ook een grote groep uit pater Kareis geboorteplaats Mun- stergeleen. Tussen de duizenden op het Sint Pietersplein ook een fa milielid van de zalige pater: Maria Luyten. De moeder van pater Karei was de diep gelovige Elisabeth Luyten. „Ik ben de laatste uit het ge slacht Luyten," vertelde Ma ria. „Het is geweldig, dat ik dit mag meemaken." iei Verdeeld Joegoslavië GEN - als Op de vandaag in Belgrado begonnen bijeenkomst van h Centrale Comité van de Bond van Joegoslavische Comm [jj vj nisten moeten voor de zoveelste maal „beslissende maatreg re len ter bestrijding van de crisis" worden genomen. Maar h ruikt ziet er niet naar uit dat de daad bij het woord gevoegd j an 5 worden. Aan de eis van de bevolking dat de partijtop ve*1 11 jongd wordt wil het Partijpresidium weliswaar tegemoetk men door een derde van de leden van het Federale Centra ?ej d Comité te vervangen, maar het is de vraag of dat de gewe ,noe ste doorbraak zal brengen. Al jarenlang wordt in Joegoslav el t over etnische problemen en over de economische misère gteJ delibereerd zonder dat er ooit spijkers met koppen zijn gesl ^htz gen. Vit VaN alle leidende organen is het Federale Centrale Comi het meest vooruitstrevend. Een verjonging van dit geziygj schap lijkt dan ook veel minder urgent dan een forse zuiv ring van het Partijpresidium. Daar zal het echter wel n mo van komen, want in Joegoslavië heeft men er al jaren e handje van de eigenlijke problemen te verdoezelen. Verrnc«pl- delijk zal de bijeenkomst van vandaag uitdraaien op een fe confrontatie tussen de Servische partijleiding onder aanvc IEN ring van Slobodan Milosevic en diegenen die zich sterk t ken voor democratische oplossing van de problemen op fe raai niveau. De belangrijkste verdedigers van een pluralistisch Joegosl 0^' vië zijn de Slovenen, die forse steun krijgen uit de republi ken Kroatië en Bosnië-Hercegovina. De federalisten vera had( ten zich hevig tegen de centralistische ideeën van de Sen les sche partijleider Milosevic, die alle gebaseerd zijn op de we ij vei het overwicht van Servië, de grootste republiek in de Joeg Slavische federatie, te herstellen. Dat zou, aldus de Sloveni ®*rIS( een terugkeer naar vooroorlogse toestanden betekenen keri waartoe dat heeft geleid, herinneren Slovenen en Kroat ge p zich nog maar al te goed. Ier, De noordelijke (en rijkere) republieken moeten niets h< ben van de demagogische methoden die Milosevic gebrui c Hij heeft er al de partijleiding van de autonome provini «ie Vojvodina mee ten val gebracht, terwijl de door hem geinsjan reerde interne partijstrijd in het meest omstreden gebit *r- Kosovo, en in Montenegro nog niet is beslist. De front 'aft] waarop het nationaliteitenconflict, de strijd om de macht t s, de partij en de verschillen van mening over de aanpak v it c de economische problemen worden uitgevochten verlop n oc uiterst grillig. Dat komt vooral doordat de Servische voll E held Slobodan V bereik komen. volstrekt uit haar voegen gebarste economie, om de bestaa ;t hu de politieke structuren aan te vallen. Maar voor de econoi] sche problemen zélf heeft Milosevic ook geen oplossing. C ppoi der zijn druk heeft de federale regering weliswaar enk keri maatregelen afgekondigd die de stringente bezuinigingen i i* 8e verzachten. Maar daardoor komt de Joegoslavische reger weer in conflict met het Internationale Monetaire Foif (IMF) en met een hele reeks buitenlandse schuldeisers, juist een streng saneringsprogramma hebben afgedwongi Op dat front is Milosevic ondertussen ook in de aanval gaan door de door hem gecontroleerde Servische pers tea het IMF en de buitenlandse schuldeisers te laten agei^ maar dat lost natuurlijk niets op. HeT belangrijkste wapen van Milosevic is echter het natl nalisme. Sinds hij in Servië aan de macht is, wordt daar e harde campagne tegen de Albanese minderheid in Joego! vië gevoerd. En de woede van de Servische bevolking ri<f zich ook tegen degenen die haar het recht ontzeggen in Idt omstreden provincie Kosovo eindelijk met krachtige hairuil Servische orde op zaken te stellen. Het lijkt er daarom ni9 op dat het Centrale Comité vandaag een uitweg uit de vei voudige crisis zal vinden. Joegoslavië zal daardoor wai schijnlijk blijven balanceren op de grens tussen burgeroorl rtagi en noodtoestand. fé er Af en toe zon DE BILT (KNMI) Een dun ne wolkenlaag op zo'n 800 me ter hoogte bepaalde ons weer de afgelopen dagen in ongun stige zin. Deze bewolking ont stond boven de zuidelijke oost- zee en dreef via de noord- Duitse laagvlakte naar ons land. Boven deze bewolking stroomt echter al enkele dagen veel warmere uit het zuiden afkomstige lucht over onze omgeving. De in deze tijd van het jaar zwakke zonnestraling kan de bewolking niet meer oplossen: wij moeten wachten op een richtingverandering van de grondwind om deze be wolking kwijt te raken. Het ziet er naar uit dat dit morgen het geval zal zijn. Na een be wolkte nacht kan het dan af en toe opklaren, het eerst in het zuiden van het land. Dit komt omdat de wind van oost naar zuidoost gaat draaien. De middagtemperaturen vaneren morgen van 16 graden op de Wadden tot 20 graden in het zuiden. Ook op woensdag is het zacht en overwegend droog weer. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië en Denemarken: Droog. Wolkenvelden en vooral meer naar het noordoosten ook zon. In west-Noorwegen echter af en toe wat regen of motregen. Middagtem- peratuur van 11 graden in het zuid westen tot 6 graden meer naar het noorden Britse Eilanden: Half tot zwaar be wolkt. Vooral meer naar het zuid westen af en toe wat regen of een bui. Vooral in het oosten ook af en toe zon. Middagtemperatuur van 13 graden in het noordwesten tot 17 gra den in het zuidoosten. Benelux en noord-Duitsland: In het uiterste noorden van Duitsland veel bewolking bij rond 14 graden. Elders af en toe zon en in de middag 17 tot 20 graden. Vrijwel overal droog Midden en zuid-Duitsland en noord oost-Frankrijk: Perioden met zon en droog. In de ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur op veel plaatsen tot rond 20 graden, in zuid- Duitsland plaatselijk oplopend tot 23 graden. Middagtemperatuur 2(5 "»E„V graden, in Bretagne wat lager. Alpengebied: Vrij zonnig, aai zuidzijde van de Alpen vooral 1 Frankrijkk en het westen van It zenc bewolking en mogelijk een regen onweersbui. Middagtemperatuur het laagland en de dalen meest t sen 19 en 23 graden. Spanje en Portugal: Vooral in jQ midden en westen en in Porti «d. veel bewolking Plaatselijk regen dag onweer Middagtemperatuur m »nsoi tussen 20 en 24 graden, op Mallo.-na| rond 26 graden Griekenland: Overwegend Middagtemperatuur van 21 gradei oost-Griekenland tot 24 gra< westen. WEERRAPPORT HEDENMORGEN WNf Mai Min IM 'gen Amsterdam zw bew. 13 Den Helder Barcelona Budapest Innsbruck Klagen furl Kopenhagen lienc i,1 kunr void Rio de Janeiro zw. bew. San Francisco half bew. Sao Paolo zw. bew Seoul zw. bew. Singapore zw. bew. Bokt 'rins f ud BI e< «ngst Mr k; EK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2