Nijpels bepleit verbod drijf gas over hele wereld SAMEN Aperitiefje 3 4 5 b m- Amerikanen geschokt over resanctioneerd atoomlek HE PRINTER Zoeterwoudenaar slaat moeder met hamer VOORDEWERELDSPELEN GEHANDICAPTEN ASSEN. Modelarbeider Stachanov valt postuum van voetstuk Britten weten eigen land niet te vinden BLEEKSELDERIJ EN SLAVINKEN VANDAA CeicUc 0omcuvt Uitgave Westerpers. behorende iot Sijlhofl Pere. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.74 (autbetaling), kwartaal f70,93, jaar I. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)|. 0.65 per mm, familieberichten f. 0.59 per mm. telefax 070 902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur I I. Hallewas. Chef-redacteur W.A. Buiiteweg. Maandag 17 oktober 80e jaargang no. 24245 Morgen droog weer met in de loop van de dag geleidelijk meer zon. Minimumtempera tuur rond 10 graden, middag- temperatuur ongeveer 18 gra den. Matige zuidoostenwind. Zon op 07.09; onder: 17.39. Scheveningen oog water: 7.18 en 19.38; laag water: 2.25 en 13.32 uur WASHINGTON BLEEF JARENLANG PASSIEF WASHINGTON In Amerika is ge- -hokt gereageerd op de onthulling dat et Witte Huis op de hoogte was van een rnstig lek in een atoomwapenfabriek, iaar het jarenlang naliet in te grijpen. Op ie manier kon vanaf 1951 totaal 135 ton ranium in de lucht terecht komen, ter ijl nog eens 75 ton uranium in een nabij- lfegen rivier werd )e wantoestanden bij de atoomfabriek in incinnati, in de Amerikaanse staat Ohio, ierden aan de kaak geesteld door de De mocratische afgevaardigde Thomas Luken die dit weekeinde sprak van een „chemi sche oorlogvoering van het ministerie van energie". Dertig jaar lang zou niet tegen het atoomlek zijn opgetreden, aldus Lu- ken. „Het leek wel of het ministerie zich zelf had toegerust met een bijna pauselijke volmacht om zonden te vergeven". In een reactie zei een woordvoerder van het mi nisterie van energie dat de fondsen een voudig ontbreken om de kerncentrale in Ohio te repareren. In verschillende rap porten is niettemin al een verhoogde fre quentie van kanker onder de bevolking rond de centrale vastgesteld. Het is niet voor het eerst dat kerncentra les in opspraak komen. De afgelopen we ken werden al twee kerncentrales, in South Carolina en Colorado, om veilig heidsredenen gesloten. Dinsdag bleek tij dens een Senaatszitting dat het ministerie van energie bovendien verzuimd heeft voldoende veiligheidsmaatregelen te ne men in zijn laboratoria voor nucleair on derzoek. Libregts schrijft Gullit nog niet af ZEIST Bondscoach Thijs Libregts van het Nederlands elftal zal mogelijk vanavond nog een poging doen om Ruud Gullit beschikbaar te krijgen voor het WK-kwalificatieduel woensdag tegen West-Duitsland. AC Milan, Gullits werk gever, wil de voetballer niet vrijgeven, omdat hij nog niet voldoende hersteld zou zijn van een enkelblessure. Als Gullit echter vanavond na de training aangeeft fit te zijn, zal de Nederlandse bondscoach AC Milan nogmaals benaderen. Hij wil de captain van de Europees kampioen in ie der geval naast zich op de spelersbank hebben. In München zullen de komende dagen 1800 po litiemensen worden ingezet. Men verwacht dat duizenden Nederlanders zonder toegangskaart naar de Beierse hoofdstad zullen komen. issen de brandende wrakstukken van de neergestorte Boeing iren reddingswerkers uren in de weer de slachtoffers weg te ipen. foto: ap Vliegramp Rome eist 30 levens OME Een stokoude Boeing 707 van de Ugandese luchtvaart- aatschappij is vannacht neergestort bij de Romeinse luchthaven umicino. Bij het ongeval zijn dertig mensen, allen Afrikanen, n het leven gekomen en 22 gewond. Een aantal van de gewon- m is er ernstig aan toe. De Boeing was op weg van het Londense iegveld Gatwick naar Uganda en zou in Rome een tussenstop aken. Aangenomen wordt dat de piloot misleid is door de zeer chte mist. Nadat het toestel een fabriekshal had geraakt, sloeg t tegen de grond. Het scheelde maar een haar of het vliegtuig is op de auto-weg van Rome naar Fiumicino terecht gekomen. SCHADE AAN OZONLAAG BLIJKT NOG ERNSTIGER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nijpels van mi lieu wil een wereldwijd verbod op stoffen die schadelijk zijn voor de ozonlaag. De bewindsman zal dit pleidooi doen tijdens de conferentie van de milieuorganisatie van de Verenigde Naties, IJNEP, die van daag in Den Haag is begonnen. Aan de conferentie wordt deelgenomen door mi lieudeskundigen en politici uit ruim veer tig landen. Nijpels wil een wereldwijde uitbanning van drijf- gassen in spuitbussen en gevaarlijke stoffen in koelinstallaties vóór het jaar 2000. De aantasting van de ozonlaag leidt tot een „broeikast-effect", met als gevolg een oplopen van de temperatuur op aarde waardoor de kans op huidkanker toe neemt. De schade aan de laag blijkt ernstiger dan toe nu toe werd gedacht. Tijdens de internationale milieuconferentie vorig jaar in Montreal werd een verdrag over de be scherming van de ozonlaag gesloten. In een pro tocol werd vastgelegd de produktie van drijfgas- sen in 1990 te bevriezen en in 1999 met ten min ste de helft terug te brengen Nijpels wil een ver dere aanscherping van deze afspraak en stelt een vermindering van schadelijke stoffen met tachtig procent voor. Hij verwacht tijdens de conferentie voldoende medestanders te krijgen. Volgens Nijpels maakt Nederland zelf goede vor deringen met het terugdringen van schadelijke stoffen. Ons land zal de uitstoot in 1990 met een kwart hebben gereduceerd. In 1999 zullen de zo geheten cfk-gassen (chloofluorkoolwaterstoffen) in Nederland geheel zijn uitgebannen. 'rouwen gewond ij berovingen EN HAAG Drie vrouwen m 48, 68 en 69 jaar uit Den lag, alsmede een echtpaar èdie stad, zijn zaterdag op braUle wijze van hun tassen beroofd. De twee oudste vrou- moesten respectievelijk in hel Bronovo-ziekenhuis en Leijenburg-ziekenhuis worden ipgenomen, wegens een arm- n een heupbreuk. De eerste trd 's middags in het park rendsdorp, de ander 's a- inds rond tien uur in de Oos- rhesselenstraat overvallen, tiden kwamen ongelukkig te Jlen door het geweld dat de ef gebruikte bij het losruk- n van hun tas. Een echtpaar de bosjes van Pex werd nd half acht beroofd. Het igste slachtoffer moest voor ar woning aan de Jacob Jor- tnstraat 's avonds rond /art voor twaalf haar tas af- ven. Het hoogste bedrag dat trd gestolen was honderd Iden. In alle gevallen betreft l signalement van de daders inde kkenrollerij sentwintig aangiftes van ikenrollerij heeft de Haagse litie afgelopen vrijdag en za- dag genoteerd. Veertien lal sloegen dieven hun slag de binnenstad van Den ig, met name bij bus- en mhaltes. Op de markt van Herman Costerstraat wer- zes mensen gerold. De trige delicten vonden elders de stad plaats. In totaal trd voor 12.000 gulden gesto- KLEURKOPIEËN kiden Morsstraat 2.071 - 149103 Haag. Or Kuyperstrl? 070-64— 122 "dam. Oostpiem 99.010 413 2555 Dode bij brand in Katwijk Een 22-jarige Katwijker is za terdagochtend omgekomep bij een brand in een woning aan de Kamperfoeliestraat 3, een kleine steeg tussen de Drie Plassenweg en het Kamperfoe lieplein in Katwijk. De brand - werd door de moeder van de jongeman rond half zevert ont dekt. Toen stonden het hele woonhuis en het aangebouwde zomerhuis al in lichterlaaie. De moeder is in paniek naar bui ten gerend. De jongen, van wie de identiteit nog niet bekend is gemaakt, lag vermoedelijk te slapen. Zijn stoffelijke over schot werd later aangetroffen in het zomerhuis. Zijn vader, een visser, verblijft nog op zee. De moeder was 's nachts rond half vijf even wakker, maar er was toen nog niets aan de hand. De zoon is waarschijnlijk later thuis gekomen. De politie veronderstelt dat de jongen is uitgeweest en bij thuiskomst iets wilde eten. alvorens te gaan slapen. Vermoedelijk is er bij het klaar maken van het eten iets mis gegaan. Men denkt aan oververhitting van een frituurpan. De moeder werd vroeg in de morgen kuchend wakker en is, bij het zien van de vlammen zee, het huis uit gevlucht naar de overburen. Ze probeerde nog via de achterzijde de wo ning in te gaan, maar kon de deur niet open krijgen. De brandweer was tot onge veer half tien bezig het vuur te doven. Volgens de woordvoer der van de politie woedde de brand zo hevig omdat de dub bele plafonds van het vooroor logse huis erg brandbaar wa ren. De woning en het zomer huis zijn binnen geheel uitge brand. Bij de buren is veel rook- en waterschade. De recherche stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de brand en de exacte doods oorzaak van de Katwijker. foto: wim van noort ZOETERWOUDE Een 24-jarige Zoeterwoudenaar is gister middag aangehouden nadat hij zijn moeder en een vriendin met een hamer op het hoofd had geslagen. De twee zijn met ernstige verwondingen door buren naar het Academisch Ziekenhuis Lei den gebracht, maar verkeren inmiddels buiten levensgevaar. Een familievete was de oorzaak van een ruzie, die de zoon uit eindelijk met de hamer wilde beslechten. Hij sloeg eerst zijn moeder. Zijn broer en de vriendin probeerden hem te overmees teren waarop ook de vriendin klappen op haar hoofd kreeg. (ADVERTENTIES) Kijk donderdagavond 27 oktober, 20.30 uur AVRO-tv Nederland 2. krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 jo.oo uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond Krantenbezorger redt jongetje uit gracht LEIDEN Een 15-jarige krantenbezorger heeft gister ochtend om kwart over acht een tweeëneenhalf jaar oud jongetje gered. Het jongetje was in het water van de Leid- se Oranjegracht gevallen toen hij een kat achterna rende. De krantenbezorger sprong on middellijk in het water. Het jongetje liep geen letsel op. Het kind was in een onbewaakt ogenblik de straat opgelopen. MOO* Nederlands Congresgebouw - Den Haag 18-19-20-21-22-23 oktober 1988 Openingstijden: dagelijks van 10 tot 18 uur (zondag van 10 tot 17 uur) MOSKOU De mijnwerker Aleksej Stachanov, die onder Stalin aan de Sovjetarbeiders ten voorbeeld werd gehouden nadat hij in één nacht meer dan honderd ton kolen had gedolven, is postuum van zijn voetstuk gevallen. De Sovjetkrant „Komsomolskaja Prav- da" onthulde dit weekeinde dat Stachanov bij zijn „record" een handje geholpen werd door twee andere mijnwerkers. Volgens de „Komsomolskaja Pravda" wisten de plaatselijke autoriteiten van Stachanovs bedrog, maar zorgden zij ervoor dat niemand er lucht van kreeg door zijn twee kameraden te waarschuwen dat zij als „vijanden van het volk" zouden worden beschouwd, als zij hun mond opendeden. De onthulling van de krant berooft de Sovjetindustrie van een van zijn grootste helden. Stachanov werd in 1935 een nationale held in de Sovjetunie, nadat hij erin geslaagd was binnen zes uur 105 ton kolen te delven in een mijn in de Oekraïne. In het hele land wer den Stachanov-brigades gevormd van arbeiders die beloofden de gestelde produktienormen te overtreffen. Stachanovs reputatie raakte vorige maand al enigszins in verval toen een ander blad een beschrijving gaf van de treurige levens loop van de modelarbeider, die voor zijn heldendaden beloond werd met een goede baan in Moskou, maar later aan de drank raakte en zijn laatste dagen sleet als een eenzaam en verbitterd man. MELK 3 CENT DUURDER RIJSWIJK De minimumprijs voor zowel volle als halfvolle melk gaat, als het bestuur van het Produktschap voor Zuivel daar woensdag mee akkoord gaat, weer omhoog. Ditmaal bedraagt de prijsverhoging drie cent per liter. De minimumprijs voor volle melk wordt dan 1,32 gulden per liter, die voor halfvolle melk 1,11 gulden per liter. Reden voor de verhoging is de stijging van de prijs voor de grondstof melk, aldus een woordvoerder van het schap. De verhoging gaat volgende week maandag in. LONDEN Een op de zes Britten is niet in staat om Groot-Brittannië op de kaart te vinden en meer dan de helft kan de woorden „embarrass" en „satellite" niet spellen. Dit blijkt uit een onderzoek dat gisteren in de Britse Sunday Times is gepubliceerd. Zeven procent van de Britten had geen idee waar hun eigen land lag en en kele anderen dachten het te vinden in Noord-Amerika, Zuid-Amerika, het Midden-Oosten of Afrika. Ook reke nen vormde voor veel Britten een groot probleem: 42 procent was niet in staat een eenvoudige restaurantreke ning op te tellen. Volgens professor David Hargreaves van de universiteit in Cambridge toonden de resultaten dat „Groot-Brittannië het gevaar loopt een generatie van domkoppen te creëren". ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vl ees y in de aanbieding Bleekselderij, CQ per struik OÏ7 Slavinken, 100gfc391.19-|f\Qrk kilo Jj;4£90lU.yU ,'s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Tekort Vaticaan wordt kleiner Collega's steunen Zeeuwse vissers niet Peking pakt corrupte onderneming hard aan Joegoslavië wacht op het rollen van koppen Stadsgehoorzaal tm gevuld met fans van The Boss I Martin Ros komt met nieuwe Vestdijk- biografie 8 Fiets voor 2500e a lid Genootschap U Oud Noordwijk V geestelijk leven 2 opinie/weer2 binnenland 3/4 buitenland 4/5 leiden 7 kunst 8 omgeving 9 van huis uit 10 radio en televisie 11 sport 13 t/m 20 Motorrijder verongelukt SCHEVENINGEN De 23- jarige Belgische motorrijder Josephus A.I. Mermans uit Dessel is in de nacht van za terdag op zondag dodelijk ver ongelukt in Scheveningen. De man was met zijn motor tegen een ketting aan gereden die was gespannen tussen twee paaltjes, zogenaamde Amster dammertjes. De motor kwam veertig meter verder op de Dr Lelykade terecht. Het slacht offer werd honderd meter weggeslingerd. Over de verde re toedracht van het ongeluk is de politie nog niets bekend Bij aankomst van de GG en GD bleek de Belg al een uur te zijn overleden. Het ongeluk moet gebeurd zijn vanaf half twee 's nachts. In Schevenin gen werd gisteren de Veroni- ca-Strandrace gehouden. Mo gelijk was de man een bezoe- De wasautomaat heeft vandaag zijn werk weer ge daan. Witgoed en bont, het droogt aan de lijn, op zolder of in de wasdroger. Moeder of - als de rol len zijn omgedraaid - vader kan even rustig een aperitiefje drinken. Wat zou het leuk zijn als er nu een krant op de mat zou vallen op deze maandag middag? Maar nee, hij of zij moet daarvoor eerst nog even twee straten verder lopen. Want daar pas is dit exemplaar van de Leidse Courant in een kiosk te bemachtigen. Want tot nu toe heeft hij of zij zich immers nog niets aangetrokken van de stukjes, die hier altijd staan om iedereen erop te wijzen wat ze missen als ze nog geen abonnement hebben. Op de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1