üaarscheurtjes in ront specialisten lestaan bejaarden wordt kil en schraal" DE HOLLANDERS BIJ STOUTENBEEK stoutenbEEh CeidaeComcml Meer geld nodig voor hulp slachtoffers van geweld Nijpels wil afvalstort drastisch beperken irstel ïrs door ïwezen SNENLAND DINSDAG 11 OKTOBER 1988 PAGINA 5 JERZOEK SOCIALE DIENST: IRDAM „Wanneer de komende jaren de ile grond onder de voe- i ouderen niet wezen- hardt, wordt het mini- ïstaan op leeftijd kil en Heel anders dan de levensavond die ooit •garandeerd". Zo luidt jonclusie van een on- van de Gemeentelijke Dienst (GSD) in Rot- naar de financiële po- bejaarden in de Maas- De resultaten van het onder zoek van de GSD laten zien dat de positie van ouderen, ze ker van degenen die een inko men op minimum-niveau heb ben, „wankel" is geworden. Als gevolg van de bezuinigin gen op de sociale uitkeringen is het vrij besteedbaar inko men van bejaarden die alleen van de aow moeten rondko men, de afgelopen jaren ge staag afgenomen. Het gaat daarbij om ongeveer de helft van de bejaarden. De overigen hebben meestal een klein pen sioentje. Slechts drie procent van de bejaarden heeft een in komen van modaal of hoger. Vooral alleenstaande, zelfstan dig wonende bejaarden verke ren vaak in armoedige om standigheden. Van de alleen staande bejaarden met een in komen op minimum-niveau geeft ruim een derde meer dan de helft van zijn inkomen uit aan woonlasten en andere on ontkoombare kosten. Bejaarden nemen nog wel deel aan het maatschappelijk ver keer, maar om redenen van geldgebrek is er tevens sprake van een „verdunning" van de communicatie en participatie, aldus het GSD-onderzoek. Zo bezuinigen bejaarden uit geld gebrek op het bezoeken van kinderen en andere familie. Eén op de vijf bejaarden heeft zelfs moeten afstappen van- de gewoonte bij dergelijke bezoe ken een bosje bloemen of iets lekkers bij de thee mee te ne men. Kranten en abonnementen zijn de deur uit gegaan in een kwart van de bejaarde huis houdens, bijna een derde heeft bespaard op de jaarlijkse va kantie en bajaarden laten zich liever bellen dan dat ze zelf opbellen. Vervanging of repa ratie van duurzame consump tiegoederen is er dikwijls niet meer bij. In 25 procent van de bejaarde huishoudens troffen de onderzoekers van de GSD kapotte stofzuigers, koelkas ten, en dergelijke aan. DEN HAAG De ministeries van wvc en defensie moeten meer geld beschikbaar stellen voor de hulpverlening aan men sen die geestelijk lijden aan de gevolgen van oorlog of geweld. Het gaat daarbij niet alleen om slachtoffers van de Tweede We reldoorlog en hun kinderen maar ook om vluchtelingen die zich in Nederland hebben gevestigd, slachtoffers van gijzelingen en tevens kinderen van voormalige NSB'ers. Minister Brinkman van wvc kreeg dit verzoek om extra financiële steun gisteren van de Projectgroep Behandeling Oorlogs- en Geweldsgetroffen, die in zijn opdracht het rapport „Hulp bij verwerken van ge weld" heeft opgesteld. In dit rapport staat een groot aantal aan bevelingen om de geestelijke hulpverlening aan directe en indi recte slachtoffers van oorlog en geweld te verbeteren. Jaarlijks doen in Nederland ongeveer 12.000 personen een beroep op de hulpverlening aan geweldsslachtoffers. Extra geld is volgens de Projectgroep hard nodig om de hulpverlening beter op elkaar af te stemmen en bovendien te zorgen voor uitbreiding van het aantal deskundige hulpverleners. (volg van de voorpagina) STERDAM Al bij- jtwee dagen heerst |schijnlijk grote rust pe afdelingen van de lerlandse ziekenhui- Patiënten zie je er - ve op de verpleeg- aflingen - niet veel, J f doorgaans zo brui dje ziekenhuisleven 1J tot stilstand te zijn i lobmen. De specialisten die volharden in i 3 voornemen voor on- i Jalde tijd zondags- jsten te draaien, hj- i+ s de rijen aardig ge- |n te houden. Offi- I 1 heet het dat alle 10Jalisten meedoen, 1 één uitgezonderd. fesen hanteren velen y ruime normen voor zondagsdienst en wer- [x Jveel specialisten min j aeer gewoon door. 11 patiënt die zich bij een X3 iz&hst meldt, doet dat niet 1 ^hr. Hij bevindt zich voor een noodsituatie. Ik Inderdaad mee aan de 11 maar het mag duidelijk lat ik mijn eigen metho- b gevonden". Deze spe- in het Academisch Me- Centrum (AMC) in •rdam wil onder garan- ]^n absolute anonimiteit zijn specialisme moet :end blijven) wel kwijt 1 at hem betreft de acties kkeltje te drastisch zijn. 1( De dokter wil niet uit de toon vallen, zo blijkt, en houdt daarom maar de schijn op van actief actievoeren, hetgeen eigenlijk gewoon werken is. De vrijgevestigde of in loon dienst werkzame collega's maken dezer dagen naar de buitenwereld toe één front tegen de verlaging van het norminkomen en de prak tijkkostenvergoeding van de beroepsgroep. In het „actie centrum" van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) en de Landelijke vere niging van Artsen in Dienst verband (LAD) staat het aan tal meldingen van specialis ten die niet meedoen aan de actie officeel nog altijd op „nul". Eensgezindheid lijkt dus troef, maar dat is bezij den de waarheid. Desge vraagd zijn verschillende specialisten, en niet alleen in het AMC, bereid in anonimi teit kanttekeningen te plaat sen. Waarom niet open en bloot? „Ik wil niet worden uitgekotst door mijn collega's. Zo is de sfeer op het moment. Doe je niet volmondig mee, dan pleeg je verraad", zo laat een specialist via de officiële woordvoerders van het zie kenhuis weten. Loondienst De specialisten van het AMC, één van de grootste zieken huizen in ons land, werken allen in loondienst. De scepti ci onder hen menen dat de problemen met de kosten van specialistische hulp gro tendeels kunnen worden op gelost, wanneer alle vakbroe- Het personeel heeft deze dagen meer tijd voor langdurige spelletjes als Trivial Pursuit. Het drukke ziekenhuisleven ligt even stil. Alleeen voor spoed gevallen geven de specialisten „thuis". FOTO S: ANP ders in loondienst van een ziekenhuis gaan werken. „Er valt nog best wat te bezuini gen in de gezondheidszorg. Sommige vrije specialisten ontvangen een onkostenver goeding terwijl ze niet eens personeel hebben. Anderen hebben wel mensen in dienst en maken de vergoeding schoon op. Gaat hun kosten vergoeding omlaag, dan zul len ze minder hooi op hun vork moeten nemen om geen personeel te hoeven ontslaan. De verschillen tussen de spe cialisten onderling zijn wat dat betreft al enorm. Wan neer iedereen op de loonlijst van een ziekenhuis komt, wordt de kostenstructuur duidelijker; de kosten worden uit één pot betaald", aldus een aantal loondienst specialisten van het AMC. Deze groep specialisten, van wie er in ons land enige tien tallen tot honderden zijn, heeft gehoor gegeven aan de „oproep tot zondagsdienst" als protest, dat wel. Maar dan uitsluitend als actie tegen het „ringeloren door de rege ring". Zij doen dus toch mee, maar alleen vanwege het „botte en eenzijdige" snoei- optre,den van de overheid in deze kwestie. „In feite staat de patiënt er buiten. Toch wordt hij de dupe. In mijn privé-actie-aanpak probeer ik die schade zoveel mogelijk te beperken", aldus een Am sterdamse specialist. Onder de sceptische actie voerders bevinden zich ook veel jongere, pas gevestigde collega's. Het is duidelijk dat zij met de patiënten vrij zwaar worden getroffen door de gekozen actievorm. Veel jonge specialisten torsen de soms torenhoge goodwill- sommen die zij voor de prak tijk-overname betalen als een zware last met zich mee. Daarnaast kampen zij niet zelden nog met een studielast en heeft een hypotheek de laatste financiële veerkracht opgeslokt. Als specialisten ac tie voeren krijgen zij geen uitkering uit een stakingskas, waardoor volgens sommige berichten al een aantal van hen op de rand van een bankroet zou verkeren. Patiënten rustig De meeste patiënten blijven er intussen vrij rustig onder, hoewel het aantal telefoon tjes naar het overkoepelende Landelijk Patiënten/Consu menten Platform gisteren toch in de honderden liep. Vooral patiënten wier opera tie werd uitgesteld belden boos op; anderen waren niet gewaarschuwd door de spe cialisten over het niet-door- gaan van hun afspraak in het ziekenhuis. LPCP-directeur H. van der Wilk raadt pa tiënten niet af om de specia list een rekening te sturen. „Belangrijker vinden we het echter dat de collectieve ac ties van de specialisten worden afgekeurd". Intussen wenden steeds meer patiën ten zich tot het LPCP en de Consumentenbond met vra gen over hun kansen bij het indienen van een schade claim bij de dokter. „Zo had den we vrijdag al een meneer wiens heupoperatie in ver band met de acties werd uit gesteld", zegt woordvoerder A. J. Zwinkels van de Juridi sche Ledenservice van de bond. „Niet zo prettig na tuurlijk, vooral niet omdat hij al zo lang op de operatie wachtte en al tal van voorbe reidingen had getroffen, die geld hebben gekost. Óver schadevergoedingen kunnen we simpel zijn: die gelden voor patiënten net zo goed als voor klanten van de lood gieter". Inmiddels heeft de bond met succes (soms met hulp van huisartsen) bemiddeld bij po gingen operaties alsnog door te laten gaan. „Soms helpt het ook als ie dreigt met een schadeclaim zegt Zwinkels. „Claims zijn echter in de ge zondheidszorg niet zo gebrui kelijk als elders. Met je dok ter ga je toch anders om, je hebt immers een vertrou wensband. Hoewel je je zo langzamerhand kunt afvra gen hoe het met die band is gesteld". ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG Minister Nijpels (milieu) gaat het storten van afval drastisch beperken door de hoe veelheid afval te vermin deren en het hergebruik sterk op te voeren. De af valstromen die in Neder land ontstaan moeten ook hier worden verwijderd. Export zal slechts bij uit zondering worden toege staan. Dat staat in'de Notitie preven tie en hergebruik afvalstoffen. Nijpels noemt het steeds on wenselijker afval te storten, terwijl de hoeveelheid nog jaarlijks met vijf a tien procent toeneemt. Hij ziet echter geen mogelijkheden om produkten te verbieden die na gebruik afval achterlaten. Er zouden te veel handelsbelemmeringen ontstaan bij de invoer. De minister wil tot het jaar 2000 de afvalstroom met vijf procent verminderen, het her gebruik van afval opvoeren van 35 naar zestig procent en het verbranden van afval op voeren van tien naar 25 pro cent. Het storten wil hij terug dringen van 55 naar tien pro cent. Nijpels wil per afval stroom met de meest betrok ken bedrijven en organisaties om de tafel gaan zitten om vast te stellen welke maatre gelen nodig zijn om deze doel stellingen te bereiken. Eventuele maatregelen zijn onder meer het doorbereke nen van de werkelijke kosten van het storten van afval en het streven naar een zodanige samenstelling van produkten dat ze eenmaal afval gewor den kunnen dienen als grondstof voor het zelfde pro- dukt. Een andere mogelijkheid is het maken van produkten die lang mee gaan en het pro duceren op een manier waar bij weinig afvalstoffen ont staan. Nijpels wil zich verder sterk maken voor de bouw van verwerkingsinrichtingen gericht op hergebruik. Afval preventie en hergebruik, in het kader van de ontwikkeling van milieuvriendelijke techno logie zullen financieel worden beloond. De minister wil wettelijke re gels voor goederen die als af valstoffen tot problemen kun nen leiden. Verder wil hij pro ducenten verplichten om een produkt in het afvalstadium terug te nemen. Het statiegeld op de PET-fles moet worden verhoogd tot vijftig cent. Ook wil Nijpels bedrijven verplich ten afval voor te bewerken op dat het óf kan worden herge bruikt of geen milieuschade oplevert. IGEN Minister In landbouw en visse- gisteren het voorstel 'Zeeuwse vissers om ^vangsten van kabel- op de vismijn aan te de opbrengst ervan BBnmen voor sanering 'loot, afgewezen. 39 je B. Daalder, voorzit- _Jhet Visserijschap, gis- aan de Zeeuwse vis- jHjln vergadering bijeen- jjjde vismijn in Vlissin- Braks zei eenvoudig ■9 va >et voorstel dat Daal- 2 ens de Zeeuwse vis- I7 7/3 gedaan in te kunnen !0 idat dan meteen ook K) 1/2 ire landen die met de- foblemen kampen in l73/8 >p de stoep staan. De n 7/8 heeft wel toegezegd ►4 3/4 inde regeling nog aan 163/4 ëbreid onderzoek te derwerpen. |ta van kabeljauw __pnder drie viscatego- De voorzitter van het Visserijschap, B. Daalder, spreekt de vissers gen bijeen waren gekomen. rieën verdeeld. De boomkor- vloot mag 20 procent, de rond- vissers 62 procent en de k-do- cumenthouders 18 procent van de kabeljauw - aanvoeren. De Zeeuwse vissers die met zeer grote schepen varen vinden die verdeling niet eerlijk. De minister zal nu samen met de visserij-instanties bekijken of er onderling in die regeling nog geschoven kan worden. De Zeeuwse vissers die niet te vreden waren met de uitkomst van het gesprek met de minis ter, zijn gistermiddag alsnog naar zee vertrokken. Ze heb ben beloofd zich te houden aan de aanvoer van de toege wezen hoeveelheid van vijf kisten kabeljauw per schip. Ook zullen ze zich onthouden toe die in de vismijn in Vlissin- FOTO: ANP van gewelddadigheden tegen de controleurs van de AID en mensen van de politie. De vis sers zullen in de loop van de week via de scheepsradio op de hoogte worden gebracht van een eventuele nieuwe ver deling van de kabeljauwtoe wijzing. Daalder zei te hopen dat de regeling voor '89 in ie der geval redelijker zal zijn. 1 EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS Ij al hem met ontsnappen Het lun dieren, rorersIUnebben de handtassen] $esloten en nu ii/n ze oo/s noq met de schat rme kleine sukkelaars Ie drie meeuuen ian stelen Oe meeuuen n 'okkelme, hun Homnjin, 7 genomen (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp Ir. N. Buijsert. CDA-Eerste Kamerlid Buijsert overleden DEN HAAG Na een lang durig ziekbed is zondag ir. N. Buijsert op 62-jarige leeftijd overleden. Buijsert was sinds 1981 voor het CDA lid van de Eerste Kamer en vanaf medio 1983 watergraaf van het zuive ringschap West-Overijssel. (ADVERTENTIE) 0e Metatorm stoel van ontwerper Ruud Jan Kokke. Tijdloos strak en bijna gratisch vormgegeven. Het repeterend lijnenspel roept herinneringen op aan de groten van de Stijlgroep en Bauhaus. Nederland anno NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10, lel: 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1. teL 071-89 9323. Donderdag koopavond. Maandagocbtend gesloten

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5