Wel Poolse priesters, maar geen evangelisten uit VS in ons land £eidóc6omoite „Engelen zonder boodschap bestaan niet GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld uueer SaidMOowuvnt r- DINSDAG 11 OKTOBER 1988 PAG» Canadese makelaar koopt televisiestation Jim Bakker FORT MILL De Canadese makelaar in onroerend goed Stephen Mernick heeft voor 115 miljoen dollar (ruim 240 mil joen gulden) het failliete televisiestation „Praise The Lord" met het daarbij behorende amusementspark in Charlotte in de staat South Carolina gekocht. Hij is naar eigen zeggen alleen om financiële redenen in het televisiestation geïnteresseerd. Concrete plannen voor de toekomst van het station heeft Mer nick, een orthodoxe jood, niet. De vroegere eigenaar van „Praise The Lord", de evangelist Jim Bakker, kwam vorig jaar in opspraak, toen hij toegaf dat hij zijn secretaresse had verkracht en haar ruim een half mil joen gulden zwijggeld had betaald. Bakker trad af als directeur en droeg het beheer over aan een andere televisie-evangelist, Jerry Falwell. Deze legde zijn functie in juni 1987 neer, nadat het televisiestation uitstel van betaling was verleend. Bakker verklaarde vorige maand dat hij met hulp van een Griekse geldmagnaat bijna voldoende geld bijeen had gebracht voor een eerste aanbetaling om het station terug te kopen. Maar dat voornemen liep uiteindelijk op niets uit. Als een toornig man tot zichzelf komt, is hij vertoornd op zichzelf Meer inkomsten voor Vaticaan VATICAANSTAD De naar schatting achthonderd rooms-katholieken in de we reld hebben in 1987 aanzien lijk meer aan het Vaticaan gegeven dan in 1986. Kwam er via de Pieterspenning in 1986 32 miljoen dollar (onge veer 67 miljoen gulden) bij het Vaticaan binnen, in 1987 was dat bedrag met 18 mil joen dollar gestegen tot 50 miljoen dollar (ongeveer 105 miljoen gulden). Voor dit jaar wordt een verdere stijging tot 84 miljoen dollar verwacht, zo is van onofficiële zijde in het Vaticaan meegedeeld. Deze week vergadert in Vati caanstad de raad van kardi nalen die zich in opdracht van de paus met de financië le problemen van het Vati caan bezighoudt. De rooms-katholieken in de Verenigde Staten zijn het gulst. Zij brachten voor de Pieterspenning vorig jaar meer dan 17 miljoen dollar bijeen. Op korte afstand vol gen de Westduitse rooms-ka tholieken, die 16 miljoen dol lar bijdroegen. Het Vaticaan kampt al jaren met grote financiële tekor ten. Exacte cijfers over het tekort van 1987 zijn nog niet beschikbaar, maar de uitga ven zouden beperkt gebleven zijn tot ongeveer het niveau van 1986. De Pieterspenning is niet de belangrijkste bron van in komsten van het Vaticaan. Veel belangrijker zijn de be leggingen die vorig jaar on geveer 280 miljoen dollar op leverden. PROF. LEA DASBERG VOOR JUBILEREND „EFFATHA": Gehandicapten niet geholpen met positieve discriminatie LEIDEN De gehandicapte wil geaccepteerd worden in de samenleving van de niet- gehandicapten. Niet als een rariteit met andere normen, maar als een normaal mede mens. Er is dan ook geen be hoefte aan positieve discrimi natie. Dat betoogde prof. dr. Lea Dasberg, hoogleraar pedago giek in Jeruzalem, gisteren in Leiden. Ze was een van sprekers op een symposium ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de ver eniging „Effatha" van het prot. christelijk doveninsti- tuut in Voorburg. De bijeenkomst vond plaats in Leiden, omdat daar hon derd jaar geleden de eerste school van de vereniging werd gesticht (Langebrug 87). De hoogleraar, die zelf ge handicapt is omdat ze niet kan lopen, legde met opzet de nadruk op acceptatie in de normale samenleving. Want er gaan stemmen op die aan dacht vragen voor het tegen natuurlijke van het willen moduleren van gehandicapte kinderen. Dasberg waar schuwde voor de natuur als norm, omdat in de natuur het recht van de sterkste heerst. Het is de gave van de cultuur om te proberen mensen gelij ke rechten te geven. Dus de lamme beugels om tóch te lo pen; de blinde braille leren en de dove gehoorapparatuur om te kunnen communice ren, aldus prof. Dasberg. Ze wees er op dat ook positieve discriminatie toch discrimi natie blijft en dat gehandi capten daar niet mee gehol pen zijn. K. Koenen, algemeen direk- teur en drs. H. Menkveld, predikant in Winschoten, gingen onder meer in op de prot. christelijke identiteit van het instituut. Ontstaan in de sfeer van de christelijke barmhartigheid is „Effatha" uitgegroeid tot een dovenin- stituut waar op volwassen wijze wordt nagedacht over de identiteit. Drs. Menkveld gaf in overweging om binnen Effatha-verband een bezin ningscentrum op te richten. Medewerkers, maar ook ou ders kunnen er terecht om na te denken over het werk en de opvoeding van de kin deren die in Voorburg en in de vestiging in Zoetermeer verblijven. Gisteravond werd in de Pieterskerk een her denkingsdienst gehouden, vandaag wordt in Zoeter meer een praktijkdag gehou den. Deskundigen van diver se pluimage komen daar om met deelnemers na te denken over actuele thema's rondom onderwijs en opvoeding van gehoorgestoorde kinderen. MGR. DE KOK OVER DE „VERSCHIJNING" VAN GABRIËL: HAAKSBERGEN Een houding van grote voor zichtigheid en uiterste te rughoudendheid. Zo om schrijft mgr. De Kok de opstelling van de rooms- katholieke kerk tegen over verschijningen in het algemeen en de Haaksbergense in het bijzonder. „Als ik goed ben ingelicht, begon het met de engel Michael, nu blijkt het Gabriël te zijn, en dan is het wachten al leen nog op Rafaël", zegt hij laconiek. „Die groep verontruste katholieken ken ik". De Haaksbergense katholie ken, waar het bij de verschij ningen om gaat, kennen een wat langere geschiedenis. Toen kardinaal Willebrands nog aartsbisschop was, klaag den zij over allerlei misstan den onder de plaatselijke priesters en pastorale wer kers. In een hotel hielden zij eigen eucharistievieringen buiten de parochies om. Mgr. de Kok: „Willebrands heeft hen uitdrukkelijk verzocht, tot twee keer toe, daar mee op te houden. Het feit dat mensen klachten hebben, is nog geen reden om zelfstan dig op te treden." De Kok heeft toen op verzoek van kardinaal Willebrands gepro- A1 enige tijd houdt de bedevaartstrek naar de achtertuin van de familie Holtschlag aan de Buursestraat in het Twentse stadje Haaksbergen, waar de aartsengel Gabriël zou zijn verschenen, de gemoederen bezig. Geparkeerde autobussen van bedevaartsgangers bezorgen de buurt overlast en de gemeente heeft de familie Holtschlag ver zocht de zelfgebouwde bedevaartkapel af te breken om dat het in strijd zou zijn met de bestemmingsplannen. Haaksbergen haalde er enkele weken geleden zelfs het NOS-journaal mee. Wat is de visie van de rooms-katholie- ke kerk op de Haaksbergse „verschijning"? beerd orde op zaken te stel len. Pratend over Haaksbergen en de mogelijke verschijning van engelen, trekt hij voort durend een vergelijking met de „gezonde" Mariadevotie in Lourdes. „Verschijningen be staan en juist daarom is de Kerk zo 1 voorzichtig. De Kerk staat op bepaalde plaat sen een bijzondere verering toe, zonder dat deze verschij ningen tot de geloofsleer worden verheven. Engelen verschijnen niet zo maar. Als ze verschijnen hebben ze een boodschap. In dit geval zijn mij geen specifieke uitspra ken bekend." Bij het erkennen van ver schijningen hanteert de Kerk een aantal criteria, aldus mgr. De Kok. Allereerst wordt nagegaan of datgene wat gezegd wordt in de lijn ligt van de tweeduizendjarige geloofstraditie. „Spoort het met het spreken van de Heer in de mensengeschiedenis? Past het daarbij? De Kerk gaat ervan uit dat er in dit spreken van Godswege een continuïteit zit. En dan, wat wordt er met die verschij ning precies van de mensen gevraagd? Ik behoor hele maal niet tot de devotionelen* van het vrome soort, maar ik ga graag naar Lourdes toe. De Mariaverschijning in Lourdes is een grote oproep tot gebed en bekering onder de verwijzing dat men naar haar Zoon moet luisteren. Het is een oproep tot verdie ping van het gebedsleven. Maar wanneer een verschij ning zich inlaat met dorpsru zies of bepaalde personen is het meteen al verdacht.". In dat verband wijst mgr. De Kok naar de Mariaverschij- ningen in het Joegoslavische Medjugorje en naar Bayside in de Verenigde Staten. De laatste verschijning richt zich rechtstreeks tegen paus Pau- lus VI, die als de „antichrist" afgeschilderd wordt. Als tweede criterium voor een positieve houding ten op- Paus: sociale nood met wilskracht bestrijden NANCY Paus Johannes Paulus II heeft in de Franse stad Nancy een oproep ge daan de sociale noden met geloof en wilskracht te lijf te gaan. De sociale problemen mogen er niet toe leiden dat men de christelijke overtui ging -opgeeft, aldus de paus op de derde dag van zijn be zoek aan Elzas en Lotharin gen. Deze streken die eens centra waren van de Franse staalindustrie, zijn de laatste jaren getroffen door grote werkloosheid. „Belangrijke economische, sociale en religieuze revolu- ties verduisteren de horizon, waardoor vele mensen de hoop kunnen verliezen", zei de paus. Hij noemde de werkloosheid een 'menselijk drama', waaraan christenen voortdurend aandacht dienen te schenken. Hij vroeg bij zondere aandacht voor de christelijke solidariteit met de buitenlanders in Lotha ringen, ongeveer tien procent van de bevolking. Waarschuwingen over het 'gebrek aan geestelijke stand vastigheid' en een 'zwakke geloofsopvoeding' had de -paus laten horen voor de sy node van het bisdom Metz. De 450 afgevaardigden uit de parochies in het bisdom Metz kregen te horen dat de plaat selijke kerken met al hun bij zonderheden de eenheid van de wereldkerk en de rooms- katholieke leer in het oog dienen te houden. De paus zei dat de synode een verga dering van verantwoordelij ke gelovigen hoort te zijn, en geen „forum dat elke mening en discussie aanvaardt". zichte van een verschijning noemt mgr. De Kok de „ge loofwaardigheid van de be trokken personen" en „van de omstandigheden", waar onder de verschijning heeft plaatsgevonden. „Mensen in een bepaalde psychische toe stand kunnen hallucineren. In het maatschappelijk leven kennen we ook de situatie waarin droom en werkelijk heid door elkaar lopen. Je kunt dan niet zeggen dat mensen liegen. Als de ver schenen Maria als twee drup pels water lijkt op het Maria beeld achterin de kapel, dan is de Kerk terughoudend. Met mensen die menen met de beste bedoelingen iets te zien, gaat de Kerk heel voor zichtig om, omdat daarbij hun integriteit in het geding is." Opnieuw trekt mgr. De Kok de vergelijking met Lourdes: de verschijning van Maria aan Bernadette de Soubirous. „Bernadette was iemand die er geen enkel persoonlijk voordeel aan kon behalen, ie mand die na onderzoek niets anders wist te zeggen dan wat ze tijdens de verschijning gehoord had, iemand die geen enkel kerkpolitiek doel had. De erkenning van die Mariaverschijning verliep daarna, volgens de, gangbare procédure: op verzoek van de plaatselijke pastoor werd de bisschop ingeschakeld. Daar na wordt de plaats erkend als een bedevaartsplaats." Bij de Haaksbergense ver schijningen staan volgens hulpbisschop De Kok te zeer concrete personen en mis schien ook de verschijning van de aartsengel Gabriël centraal. „Dan ontstaat er een kerkje op eigen gezag waarbij de bijkomstigheid van het geloof belangrijker wordt dan het hart van het geloof en het belijden van de r.-k. Kerk. Altijd wordt de vraag gesteld of verschijnin gen tot het hart van de Kerk bijdragen of dat ze in de sfeer van buitenissigheden terecht komen. Wanneer verschij ningen met zich meebrengen dat de engel Gabriël belang rijker gaat worden dan de Heer, zal de Kerk daar zeer huiverig tegenover staan. In Lourdes wordt steeds bena drukt dat de Mariaverschij ning verwijst naar de Heer. Verontrusting De Utrechtse hulpbisschop wil de Haaksbergense ge beurtenissen echter niet op zich beschouwen, maar hij plaatst ze in een breder per spectief van verontrusting, die hij met begrip benadert. „Groepen katholieken kun nen terecht verontrust zijn. Van hoog tot laag worden er in de Kerk fouten gemaakt. Een vrijzinnige, moraliseren de interpretatie van het evangelie, grote vrijheden in de katechese, waarbij funda mentele geloofswaarheden, zoals de goddelijkheid van Jezus Christus, die mens ge worden is, niet behandeld worden of worden gerelati veerd. Abortus als middel voor geboortenregeling wordt goedgepraat. Er heerst in het geloof een sfeer van het zelf willen uitzoeken. Zo zijn er nog wel zaken te noe men, waarover mensen zich zorgen maken. Maar het maakt dan een geweldig ver schil of deze verontrusting zich uit in persoonlijke radi cale bekering of in aggressie tegenover anderen. In Lour des worden de mensen opge roepen tot bekering. Er wordt bijvoorbeeld niet ge klaagd over het feit dat er in Frankrijk zoveel christenen onchristelijk leven." Dat de engelenverschijning in de sfeer van sensatie ge trokken wordt, staat volgens mgr. De Kok niet op zichzelf. „We zien het ook bij andere verschijnselen in onze sa menleving." Het heeft vol gens de hulpbisschop te ma ken met wat. hij noemt „het één-dimensionale werkelijk- heidsverstaan". Daarbij over heerst het materiele de gees telijke dimensie van het be staan en erkent men vooral of alleen datgene wat gezien kan worden. Mgr. De Kok: „Dan wordt het moeilijk te geloven in andere wezens dan planten, dieren en men sen. Iets is dan pas bewezen als je het op papier hebt. In de zin van twee plus twee is vier. Door het ééndimensio nale werkelijkheidsverstaan is het moeilijk te geloven in leven na de dood, in een scheppende God die zich met de wereld inlaat, maar die niet te zien is." Lange adem „Geloven is een zaak van lange adpm", besluit de bis schop. „Christen zijn is een werk van eindeloos geduld en vraagt een grote mate van continuïteit. Bidden mqet je elke dag. En de Eucharistie vieren heeft ook het karak ter van de herhaling. We moeten steeds dieper door dringen in het geheim dat de Heer ons toevertrouwd heeft. Maar dat zijn we niet meer gewend. Lang bij dergelijke dingen stilstaan doen we niet meer. Daardoor blijft het aan de oppervlakte, gaan we af op uiterlijkheden en zoeken mensen sensatie." THEO KRABBE PROTESTANTS-CHRISTELIJK VERWIJT AAN KORTE-VAN HEMEL DEN HAAG Het Mi nisterie van Justitie meet in zijn uitwijzingsbeleid met twee maten: wel Poolse priesters in ons land toelaten en Ameri- kaaanse evangelisten het land uitwijzen. Dat ver wijt maken enkele pro testants-christelijke orga nisaties staatssecretaris Korte-Van Hemel. De reden daarvoor is dat en kele medewerkers van de Amerikaanse protestantse Crossroads-kerk in Amster dam mogen niet in Neder land mogen blijven. De echt paren Schubert en Morris, die sinds zomer 1987 voor deze evangelische gemeente werken, hebben van. het Mi nisterie van Justitie te horen gekregen dat hun aanwezig heid niet op prijs wordt ge steld. Eén echtpaar vertrekt vandaag uit Nederland. De protestantse organisaties: Evangelische Alliantie (EA) en de Evangelische Zendings Alliantie (EZA) hebben de staatssecretaris van Justitie, mevrouw Korte-Van Hemel, verzocht de medewerkers een verblijfsvergunning te geven, zodat zij hun werk in Nederland kunnen blijven verrichten. Volgens de secretaris van de EZA, Hans Keijzer, heeft de Crossroads Christian Com munity van de vreemdelin genpolitie te horen heeft ge kregen dat „we in Nederland al genoeg sekten en kerken hebben" en dat er geen be hoefte is „aan een stel Ame rikanen die hier ook - nog eens hun evangelie komen verkondigen". De officiële lezing van het Ministerie van Justitie luidt dat de activiteiten van de Crossroads-gemeente geen wezenlijk Nederlands belang dienen. Keijzer is het hiermee niet eens. De gemeente voor En- gels- en Amerikaansspreken- de chistenen maakt de bui tenlanders bekend met Ne derlandse gewoonten. „De overheid zou daar blii mee moeten zijn. De medewer kers zijn er heus niet alleen op uit om zoveel mogeliik be keerlingen te maken'De overheid doet er volgens Keijzer alles aan om buiten- het kennelijk niet belangrijk dat er aan de geestelijke zorg van buitenlanders wordt ge werkt. Keijzer wijst erop dat de drie Engelstalige kerken in Amsterdam zondags erg vol zitten. Er bestaat grote behoefte aan een evangeli sche gemeente waar Engel sen en Amerikanen terecht kunnen, zegt hij. De diensten van de ruim een jaar oude gemeente worden wekelijks bezocht door 150 mensen. De EZA-secretaris vindt dat er met twee maten wordt ge- meten. Hij noemt het oneer lijk dat drie Poolse katholie ke bisschoppen wel toestem ming krijgen om in Neder land te werken en de Ameri kaanse evangelisten niet. De medewerkers worden betaald door de Christian Associates International, een Ameri kaanse organisatie die bezig is in Europa vaste voet aan de grond te krijgen en inmid dels evangelische gemeenten in enkele Europese steden heeft gevestigd. „Ze ontvan gen hun financiële middelen uit Amerika en zijn ons land dus ook economisch alleen maar nut", aldus Keijzer. Hij ontkent dat de Crossroads- gemeente sectarisch is. „De stijl is Amerikaans: vrolijk en vrij." De advocaat van Crossroads, mr. J. van Santbrink te Bus- sum, heeft bij de Raad van State beroep ingesteld tegen de beslissing van de staatsse cretaris. Aangezien Cross roads het kort geding tegen uitwijzing heeft verloren, zullen de medewerkers de uitslag van de procedure bij de Raad van State niet in Ne derland kunnen afwachten. PTT-cao van grote beteken Het gisteravond bereikte cao-akkoord tussen de amF^ renbonden en de PTT-directie is om verscheidene reParli van grote betekenis. Voorbarige „actievergaderingen'Vfniei mee AbvaKabo-leden dreigden en waar deze week ieielijl in Nederland mogelijk de weerslag van zou hebben «nj vonden, zijn nu afgeblazen. Belangrijker echter is dat h> 1 januari zelfstandig wordende staatsbedrijf nu verzeg t van arbeidsrust in de eerste twee jaar van zijn nieu^ staan, een periode die zeker niet eenvoudig zal zijn. T slotte gaat het om niets meer of minder dan een akkoo^i sen 92.000 werknemers en de grootste particuliere werlj. van ons land, die de PTT na de verzelfstandiging per L_ ari zal zijn. OPZIENBARENDE nieuwe toezeggingen heeft de bej leiding van de PTT overigens niet gedaan sinds de amf~ renbonden met uitzondering van de AbvaKabo onlangs al akkoord hadden verklaard met de voorstellej bonden deden dat echter schoorvoetend en daarom wf| jj ook voor CFO, Ambtenarencentrum (AC) en CMHA 1} der nuttig dat gisteravond enkele onduidelijkheden dl reld uit zijn geholpen. li* HET hoefde tenslotte niet te komen tot de toekenning een extra periodiek, waar de AbvaKabo nog op had n drongen. Óp een ander discussiepunt, een eindejaars-j ring, zal nog verder worden gestudeerd. Partijen zijn (STJ wel overeengekomen dat zo'n extraatje afhankelijk zèn van goede bedrijfsresultaten. Bij een dienstverlenend tobei als de PTT beperken die zich niet louter tot de finajlin| maar dient ook de kwaliteit van het totale prodièste worden meegewogen. Moeilijk meetbare zaken. Beide j N en zijn echter bepaald optimistisch over de haalbaag. T want afgesproken is dat als er in 1989 al goede resuiolgi zichtbaar zijn, volgend jaar reeds een eindejaarsuitkeribbei de mogelijkheden behoort. port lerv kt i Kilte rond patiëntenzorg Fh Al het gedoe rond de medisch specialisten heeft weetij duidelijk gemaakt, dat uitzonderingen daargelaten —1 32 moderne samenleving het beroep van arts al lang nietten vooral een roeping is, maar een vak als alle andere. Eben heeft alle opwinding over het inkomen want het cfl o> draait rond geld en gaat echt nergens anders over 00vei triests. itenl 42 ARTSEN hebben, meer dan menig ander, heel direct l40 ken met mensen. En dan nog wel met zoiets kwetsbal' gezondheid en welbevinden van mensen. Dat vereist nye lijk een zakelijke, vaktechnische aanpak, maar dat alfen i niet voldoende. Er is ook toewijding en betrokkenheidilig: zakelijk, zonder dat een arts nou meteen bij elke pat) ve tranen hoeft uit te barsten. Wie arts wil worden loudan alleen om goed geld te verdienen, is niet per definitief^ schikt, maar zou misschien toch maar beter een anddaat) kunnen kiezen. lent Ivért die Het beetje extra dat nodig is om een goed arts te zijn, siu: in dit conflict meer en meer op de achtergrond. Het l ou\ delen van mensen, lijkt een zaak te worden van gelijk vei steken. Met hun acties wekken de specialisten de indru een almaar killer wordende beroepsgroep, die zich me< gen maakt over het inleveren van een deel van hun welstand dan over het welzijn van anderen. ooi Later opklaringen DE BILT (KNMI) Het ko mende etmaal wordt ons weer bepaald door een lage drukgebied, dat vanuit Bre- tagne naar Engeland trekt. Het bijbehorende neerslagge- beid trekt vanavond via ons land langzaam in noordooste lijke richting weg. Ook mor gen bevindt de grens tussen koelere lucht in West-Euro pa en warmere lucht in Oost- Europa zich nog dicht bij ons land. Dit betekent dat er over het algemeen veel be wolking is waar af en toe wat regen uit valt, later op de dag komen er ook enkele opklaringen. De middagtem- peratuur wordt ongeveer 15 graden. De zuidelijke wind is matig, kracht 3, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe vrij krachtig, 5. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: Bewolkt. Donderdag af en toe regen. Middagtemperatuur van 10 tot 14 graden. Denemarken: Bewolkt. Vooral in de nacht van woensdag óp donderdag enige regen. Mid dagtemperatuur rond 14 gra den. Benelux: Wisselend bewolkt en eerst enige regen. Middag- temperatuur ongeveer 16 gra den. Britse Eilanden: Wisselend be wolkt en regenbuien. Middag- temperatuur van 13 tot 15 gra den. Bondsrepubliek Duitsland: Zwaar bewolkt en perioden met regen, donderdag enkele opklaringen. Middagtempera tuur 16 tot 18 graden. Frankrijk: Zwaar bewolkt en perioden met regen. Donder dag landinwaarts enkele op klaringen. Middagtemperatuur van 14 graden in het noord westen tot 22 graden aan de Middellandse-Zeekust. CHl oop Spanje en Portugal: Peimst met zon. Donderdag aidrij Atlantische kust toeneiTolg bewolking en mogelijk jde regen. Middagtempejoop van 19 graden in het Mwor en noordwest tot 26 gvel aan de Middellandse Zeiski Alpenlanden: Eerst vejiiè 1 wolking en enige regene z< derdag opklaringen. M^isti temperatuur in de dalen wo veer 17 graden. msti j eei Italië, Joegosla visch ech tf Griekse kust: Wisseleiflit j wolkt en een enkele bujreel dagtemperaturen 20 graten Noord-Italie tot 26 28 Jis. elders. WEERRAPPORT HEDENMORGEN sl Don Helder Rotterdam Vllsalngen Zuid-Limburg Dublin Frankfurt Genévo Palm Beach I. bow. Rio da Janeiro rw. bew.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2