jteidóeOowtcmt Leids Speciaal Onderwijs klaagt nood over kortingen STAD OMGEVING CDA nagelt Kuijers aan schandpaal Kunstenaars willen speciaal centrum Een cadeau van formaat X DINSDAG 11 OKTOBER 1988 PAGINA 11 Ji ii an Lint: college laat aaghwijk in de steek 1IDEN Het Leidse college laat bewoners van de Slaaghwijk in de ek bij hun pogingen om de buurt fbaarder te maken. Afspraken Drden niet nagekomen, er wordt danks toezeggingen nauwelijks ge- igeerd op het Plan van Aanpak dat opgesteld. Dat stelt het Links Lei- n-raadslid R. van Lint in schrifte- ce vragen aan het college. Van at wil dat het college op korte ter- jn gaat overleggen met de bewo- rs om concrete afspraken te maken er de verdere procedure. Ook zou voor 1 november een gemeentelij reactie moeten zijn op het Plan a aanpak, vindt Van Lint. Compact discs en computer ontvreemd LEIDEN Bewoners van een woning aan de Dotterbloem merkten gisteren bij thuiskomst dat inbrekers zich over hun com puter, tuner-versterker en 20 compact discs hadden ontfermd. De bewoners waren twee dagen van huis geweest. De inbrekers hebben de achterdeur ingetrapt. Duo vernielt autospiegels LEIDEN Twee Leidenaars van 18 en 20 jaar zijn vanochtend om half zes op de Langebrug aange houden door de politie. Het duo had daar enkele autospiegels ver nield. Ze zijn vandaag aan de offi cier van justitie voorgeleid. Binnen week gehele Agaatflat verwarmd LEIDEN Binnen een week zijn alle bewoners van de Agaatflat voor zien van verwarming. Die toezegging deed wethouder D. Tesselaar (volks huisvesting) gisteravond aan de Soci- alistiese Partij (SP). De SP beklaagde zich erover dat een aantal bewoners ondanks toezeggingen van de wo ningbouwvereniging op 1 oktober nog geen verwarming had. Op die datum zou de flat zijn aangesloten op de stadsverwarming. Een aantal be woners heeft nog steeds geen ver warming. Tesselaar gaf de schuld gis teravond aan een verwarmingsbe- drijf „dat zijn beloften niet nakomt". „Maar het probleem wordt deze week hoe dan ook opgelost". Vandalen aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gister middag rond vijf uur een 24-jarige Leide- naar aangehouden die met samen een 31- jarige plaatsgenoot een ruit van een wo ning aan De Bleek in de Merenwijk had ingegooid. Omwonenden die het ingooien hadden gezien hielden de 24-jarige man aan de praat tot de politie arriveerde. De andere man was er inmiddels vandoor. Volgens de Leidenaar was de ruit gesneu veld toen hij de maat van het raam op nam. 's Avonds om negen uur werd bij toeval ook de 31-jarige Leidenaar, die door getuigen op politiefoto's was her kend, aangehouden. De man reed met zijn auto op de Rijn en Schiekade in de rich ting van de Telderskade, waar hij op een paaltje botste. De man brak daarbij zijn been. Hij is overgebracht naar het zieken huis. Vrouw breekt enkel LEIDEN Een 66-jarige Leidse vrouw is gistermid dag rond drie uur door on bekende oor zaak op de Dr. Lelylaan ten val gekomen. Ze is met ver moedelijk een gebroken en kel naar het AZL ver- Cursussen Noorderwiek LEIDEN De lhno-school De Noorderwiek gaat cursussen voor volwassenen verzorgen op het gebied van mode. Daartoe heeft de school een aparte stichting opgericht. Het gaat om cur sussen naald vakken/ patroontekenen, voor be ginners en gevorderden en een cursus kinder kleding vervaardigen. Inlichtingen: 071-315151. Verzet tegen pad over dijk Merenwijk LEIDEN Er moet geen fiets- en of wandelpad komen over de dijk ten noorden van de Karpers en de Forellen in de Merenwijk. Dit schrijven bewoners aan de gemeente. Zij vinden dat zo'n pad hun privacy ernstig aantast. Fietsers en voetgangers kunnen vanaf de dijk in hun huizen kijken. De bewoners baseren hun bezwaren op ervaringen uit de periode dat de dijk nog niet was afgesloten, wat nu het geval is. Het pad zou op anderhalve meter hoogte komen te liggen. Van Riel bespreekt provinciale politiek LEIDEN De politiek van de provincie Zuid-Holland is donder dagavond het onderwerp van een spreekbeurt van M. van Riel in Het Koetshuis aan de Burgsteeg 13. Het VVD-lid van de Provinci ale Staten besteedt onder meer aandacht aan de 4e nota over ruimtelijke ordening en de nood zaak van samenwerking tussen de gemeente Leiden en omliggende gemeentes op terreinen als volks huisvesting, bedrijfsterreinen en recreatie. De spreekbeurt is voor iedereen toegankelijk en begint om negen uur.. De Leidse afdeling van de VVD houdt om half nege neen korte ledenvergadering over de begroting voor 1989. BRANDBRIEF AAN TWEEDE KAMER LEIDEN De directies van de veertien Leidse scholen voor Speciaal Onderwijs hebben een brandbrief gestuurd naar alle Tweede-Kamerle den, waarin aandacht wordt gevraagd voor de problemen in het Spe ciaal Onderwijs. Met name de toenemende wachtlijsten met leerlin gen en het inkrimpen van het docentenkorps baren de directies grote zorgen, aldus de veertien scholen in de gezamenlij ke brief. Het schrijven is opgesteld naar aanlei ding van de behandeling van de Beleidsnotitie Speciaal Onderwijs in de Tweede Kamer. Het Speciaal Onderwijs is be stemd voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden. Volgens de directies van de Leidse scholen worden die moeilijkheden al leen maar groter als de be zuinigingsplannen worden doorgezet. „Ouders die einde lijk, soms na jaren emotionele ellende, te horen krijgen dat hun kind aangemeld moet worden op een school voor Speciaal Onderwijs, krijgen na toelating nu te horen dat hun kind bijna een jaar mag wachten", aldus de brief. De wachtlijst heeft tot gevolg dat kinderen vooral op soci aal-emotioneel gebied verder achterop raken, zodat er pro blemen thuis ontstaan, de in te lopen achterstand groter wordt en de basisscholen be last worden met kinderen die daar eigenlijk niet thuisho ren, aldus de veertien direc ties. Het aantal leerlingen op de Leidse scholen voor Spe ciaal Onderwijs bedroeg be gin dit jaar ruim 1530. De di recties denken dat in de loop van dit schooljaar de wacht lijst zal aangroeien tot zo'n 200 leerlingen. Korting Ook de korting op het aantal formatieuren leidt er volgens het Leids Speciaal Onderwijs toe dat er geen adequaat les meer gegeven kan worden. De gevolgen zijn ernstig, zo menen de scholen: Er komen drie tot vier verschillende leerkrachten voor een groep, de begeleiding wordt minder, de groepen worden groter en er komen nog meer kinderen op de wachtlijst. „U zult be grijpen dat wij, indien we het bordje Speciaal Onderwijs nog boven onze deur mogen hangen (en daar twijfelen we zo langzamerhand aan) vra gen om intrekking van zo wel de wachtlijsteffecten als de boventalligenregeling", al- Ook beklagen de directies zich in de brief over het voortdurend aantasten van de positie van leraren. Dat leidt er toe dat steeds minder mensen voor een baan in het onmderwijs kiezen en de zit tende onderwijskrachten ge demotiveerd dreigen te ra ken. „Een van de oorzaken van de groei van het Speciaal Onderwijs is het slechte ba- sisonderwijsbeleid dat de laatste jaren gevoerd is. En nu zou de oplossing zijn om de deur dicht te gooien voor de leerling die in nood is", al dus de directies in hun brief. •nderzoek onstructie and Gamma 1IDEN De Gamma- uwmarkt aan de Hal- iweg zal pas weer open iin na een uitgebreid lüerzoek naar de con- uctie van het gebouw. )lgens adjunct-directeur Witkampf van Goed- rt bv uit Alphen, eige- ar van de Leidse vesti ng van de bouwmarkt, dat besluit in overleg et bouw- en woningtoe- i genomen. „Wij wil- een goed en veilig d". Hij hoopt ïttemin de zaak snel eer gedeeltelijk te kun- n openen. Gamma lijdt or het twee keer in kor- tijd instorten van het ik een zeer groot omzet- rlies. Witkampf wil erigens niet uitwijden er de precieze omvang arvan. el is al een forse claim in- diend bij de eigen verzeke- ig. Of die de eigenaar van t pand (of diens verzeke- ir), het bouwbedrijf Kors- igen, zal aanspreken weet itkampf niet. „Dat is een ik voor de maatschappij- De. schade aan het ge- uw wordt net als de vorige er geschat op twee tot drie De reparatie wordt snel hand genomen. „We achten nu niet op de verze- ring", aldus Witkampf. j zegt dat het ongeluk van ndag vooral hard is aange wen bij het personeel. Dat d de afgelopen tijd keihard werkt om de zaak weer ten te krijgen. „Iedereen as enorm gemotiveerd. Dit diep triest voor het perso- *1". et dak van de bouwmarkt Drtte op 25 augustus, vroeg de morgen, voor het eerst Afgelopen zondag begaf ■t het voor de tweede keer tder het geweld van hevige gen. Juist van het gerepa- erde en verstevigde deel m het dak kwam ongeveer >nderd vierkante meter op- ^euw naar beneden en viel P de winkelinventaris, idertijd werd dat toege- hreven aan het zeldzame tschijnsel van een bolblik- fm. Volgens Witkampf is er 'en reden om daar aan te "djfelen nu precies hetzelf- deel van het dak opnieuw ingestort zonder dat daar liksem aan te pas kwam. Sen getuige heeft het ge- en". De betrokken verze eraars zijn er volgens hem verigens nog niet uit. I ontvangen Bel tussen 18.00 en zaterdags tussen 14.00 en 15.00 «etetoonnr 071-122248 en uw krant '>og dezelfde avond nabezorgd. WETHOUDER KRIJGT TOCH LAATSTE KANS LEIDEN Ondanks bij zonder felle kritiek van het CDA en D66 en wat gematigder aanmerkingen van de PvdA op het falen de beleid van wethouder F. Kuijers (cultuur), krijgt hij nog één kans om zijn beloften aan de gemeente raad waar te maken. De fractievoorzitters van CDA en D66 maakten gis teravond, tijdens de alge mene beschouwingen voor 1989, echter wel dui delijk dat de grenzen van het aanvaardbare zijn be reikt. „Kuijers belooft wel veel, maar hij komt keer op keer zijn beloften niet na. Dat is een slechte zaak, die vraagt om een openbare verantwoor ding. Het is tijd om hem aan termijnen te binden en hem te vragen om een rechtvaardi ging van zijn zwakke optreden van de laatste paar jaar". I BEGROTING'88 I CDA-fractievoorzitter J. Wa lenkamp liet er gisteravond geen twijfel over bestaan. Al drukte hij zich relatief gema tigd uit, het oordeel over VVD-wethouder Kuijers was keihard: zijn beleid deugt niet en moet zeer snel veranderen. Toch wenste de voorman van de grootste oppositiepartij geen motie van wantrouwen te ver binden aan zijn uitlatingen. „Ik geef hem nog een half jaar J. Walenkamp: „Verantwoording afleggen". Wethouder F. Kuijers: „Geen commentaar". FOTO: TEJO RINGERS om al die beloofde nota's als nog af te maken. Dat is heel, heel redelijk. Dan is het mo ment van oordelen aangebro ken". Diezelfde mening was ook J. Hoekema toegedaan. Enigszins verrassend gezien zijn uitspra ken over Kuijers, die aan dui delijkheid niets te wensen over lieten: „Het beleid schiet tekort. Kuijers heeft verschil lende malen veel te weinig of veel te laat informatie gege ven". De fractievoorzitter van D66 beschuldigde hem van een „permanente niets aan de hand of goed nieuws show" en sprak over „zijn voorliefde voor de weg van de slimme truc of de zachte manipulatie van de gemeenteraad". Vol gens Hoekema zou Kuijers „zijn fouten gewoon moeten erkennen, al zijn er excuses, zoals een gebrek aan ambtelij ke ondersteuning. Daarom past een zekere terughoudend heid bij de 'weg met Kuijers- campagne'". Nadat PvdA-fractievoorzitter S. de Vreeze vrijdag al had FOTO: WIM VAN NOORT duidelijk gemaakt dat Kuijers mag blijven zitten, sloot ook Links Leiden, de derde colle gepartij, zich daarbij aan. „Kuijers heeft niet alleen fou ten gemaakt, zaken als Ende geest en het muziekverzamel- gebouw heeft hij bevredigend afgerond. Wij hebben er ver trouwen in dat resterende pro blemen komend jaar worden opgelost", aldus J. Laurier. M. van der Nat (VVD) liet zich in dezelfde bewoordingen uit. De zwaar bekritiseerde wet houder zelf vluchtte na afloop van de vergadering weg voor de kritiek. Het enige wat hij kwijt wilde, was: „Geen com mentaar". Vanavond is de eerste ant- woord-ronde van burgemees ter en wethouders. De aanvang van de vergadering is niet zeven uur, maar acht uur. In de wandelgangen wordt daaruit afgeleid dat het college nog niet gedetaileerd in zal gaan op de kritiek, maar zich vooral zal beperken tot het be antwoorden van onschuldige vragen. „Meer doen aan werkgelegenheid" LEIDEN Niet alleen F. Kuijers, maar ook de tweede liberale wethouder J. Fase (economische zaken) kreeg gisteren kritiek op haar beleid te verwerken. CDA, PvdA, Links Leiden en D66 vonden dat er te weinig wordt gedaan om de werkgelegenheid in Leiden te vergroten. Een aan tal fracties wil dat er snel een derde bedrijfsverzamelgebouw komt voor startende bedrijfjes en dat de doorstroming daar van wordt bevorderd door de huur op te trekken. Er zou meer geld moeten worden uit getrokken voor kleine onder nemingen. Ook kreeg Fase de boodschap mee zich meer in te spannen om bedrijven aan te trekken voor het Schutters veld. Extra politie moet de wijk in LEIDEN Als Leiden inderdaad ruim 60 extra politiemensen van de overheid krijgt, zoals uit een voorlopig rapport blijkt, moeten deze vooral worden ingezet bij het wijkgericht werken; het surveilleren en rond lopen in een wijk door steeds dezelfde agenten, wat de herkenbaarheid vergroot. Dat vindt het CDA, dat gisteravond voor die opvatting steun kreeg van PvdA, Links Leiden en D66. Het CDA bepleit een uitbreiding van de surveil lance te paard. De PvdA en D66 willen dat de gemeente onder zoekt of in Leiden een gemeentelijke veiligheidsdienst kan worden ingesteld om de politie te ontlasten. D66 drong aan op een concreet actieplan tegen criminaliteit, een plan waar de ge meenteraad twee jaar geleden al om heeft gevraagd. D66 wil referendum LEIDEN D66 wil dat de be volking volgend jaar door middel van een referendum (volksstemming) haar mening uitspreekt over het verruimen van de sluitingstijden in Lei den. De Democraten proberen, in samenwerking met Leiden Weer Gezellig, al enige tijd een discussie op gang te bren gen over het vrijgeven van de sluitingstijden van cafés. Gemeente Leiden moet klantvriendelijker zijn LEIDEN In het kader van een klantgerichte benadering van de burger moet de gemeente Leiden mensen die een brief hebben gestuurd binnen twee weken de ontvangst bevestigen. Dat vinden CDA en D66, die menen dat de ge meente hooguit vier weken mag gebruiken voor het versturen van een antwoord. Hoofden van directies moeten daarvoor verantwoorde lijk zijn, stellen de democraten. Het CDA wil ook dat meer mensen het gemeentelijk spreek uur kunnen bezoeken. Dit moet niet van 11.00 tot 12.00 worden gehouden, maar vanaf 8.30 uur of na 16.00 uur. Verschillende raadsleden merkten op dat niet alleen ambtenaren zich meer klantvriendelijk moeten gedragen, zoals het college van Ben W wil, maar ook de raadsleden zelf en burgemees ter en wethouders. Kerkje maakt plaats voor negen woningen De Gereformeer de Kerk aan de Middelstegracht 3 maakt plaats voor negen ap partementen van het type premie- A of -B. De ge meente heeft het bouwplan van aannemingsbe drijf Erica uit Lei den inmiddels goedgekeurd. Als geen bezwaar schriften worden ingediend, kan de sloop van de kerk volgend jaar maart beginnen. Het bestem mingsplan moet worden veran derd om de bouw mogelijk te ma ken. De Leidse architect Barke- ma heeft de nieu we appartemen ten ontworpen. Erica, dat de kerk onlangs heeft gekocht van de Evangeli sche gemeente, investeert ander half miljoen gul den in het pro ject. LEIDEN De Stichting Kunstenaars Belangen Leiden heeft, omdat een gemeentelijk beleid uit blijft, zelf het voortouw genomen en een notitie geschreven over een te voeren kunstbeleid. Daar in wordt gepleit voor de oprichting van een nieuw Centrum voor Beeldende Kunst in de stad. Daarin moeten alle activiteiten op het gebied van de beelden de kunst waarbij de gemeente betrokken is, worden onder gebracht. Onder het beheer van het centrum zou ook een stadsgalerie kunnen worden opgericht, evenals een docu mentatiecentrum voor moder ne kunst. De initiatiefnemers vergelij ken de rol die hen voor het centrum voor ogen staat, met die van de stichting Welzijn voor het welzijnswerk in Lei den. In de opsomming van ac tiviteiten noemen ze onder an dere het beheer van de kunst uitleen, het organiseren van het gemeentelijke opdrachten- beleid, van subsidieregelingen en van ateliervoorzieningen. In het bestuur van het cen trum zou de gemeente verte genwoordigd moeten zijn door de wethouder cultuur en door de conservator moderne kunst van De Lakenhal. Daarnaast moeten in het bestuur verte genwoordigers van „de dage lijkse leiding" van zowel het centrum als van de kunstuit leen, beeldende kunstenaars en een „kunstminnaar" te vin den zijn. De initiatiefnemers pleiten ervoor dat de gemeente jaar lijks enige aankooprondes voor moderne kunst organiseert. Die zouden gepaard moeten gaan met een expositie in een goede tentoonstellingsruimte. Bij de aankopen moet dan kwaliteit voorop staan. Het vormen van een samenhan gende collectie is een taak voor De Lakenhal. Gemeente moet huurschulden van sportclubs kwijtschelden LEIDEN De gemeente moet sportverenigingen die hun huurschuld niet kunnen voldoen, niet meteen de huur van hun accommodatie opzeggen. Eerst moet worden beke ken of het wel redelijk is om van zo'n club te eisen dat deze alle huur betaalt. Sommige clubs kunnen dat ge woon niet. Indien mogelijk moet worden gezocht naar een andere oplossing, of moet de gemeente de schuld kwijt schelden. Dat schrijven de fracties van de PvdA en het CDA in één van de 54 moties die gisteravond bij de algeme ne beschouwingen werden in gediend. De VVD stelt voor om de tarieven voor de kabel televisie te verlagen, nu de ge meente daarop veel winst maakt. PvdA en Links Leiden hebben het gemeentebestuur gevraagd om te onderzoeken of in Leiden de tram weer kan worden ingevoerd om bus- en autogebruik te beperken. De socialisten stellen dat de auto zich in Leiden aan de fietser moet aanpassen en niet an dersom. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal per adceptgiro f 70,93 Stuur als dank handdoek naar Adres: Postcode/plaats: - Stuur deze bon in ccn open envelop - postzegel niel nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. j CckLaSomant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11