Noodtoestand in Algerije NEiEMHET LOTIN EIGEN Chileense oppositie staat voor moeilijke overgang ^Labour houdt vast aan eenzijdige ontwapening YAKKIES BUITENLAND w. EeidócSommit VRIJDAG 7 OKTOBER 1988 PAGINA 5 (frika bouwt gedenk- "Ko. eken voor slaven ichip t. EW YORK Afrikaanse landen hebben £tv.internationale competitie uitgeschreven keen oor een ontwerp van een één miljard gul- Tnt en kostende gedenkplaats in Senegal voor Cai je als slaven weggevoerde Afrikanen. Een c ^1 van de gedenkplaats, een monument, ordt gebouwd op het eiland Goree (Goe ie) voor de kust van de Westafrikaanse lat. waar onder andere Nederlandse sla- jnhandelaars hun depots hadden. Het pro- ct omvat verder een theater, een conferen- Dy »zaal, een museum en een instituut voor ht isfudering van de slavernij. Naar schatting vintig miljoen Afrikanen werden tijdens "Hegentiende eeuw in volgepakte schepen s'Slaaf vervoerd naar de Westindische ei nden, Caribische eilanden en naar Noord- Zuidamerika. Stalin-graven in Rusland ontdekt MOSKOU Bij opgravingen in de buurt van het dorp Kuropaty in de Sovjetrepubliek Witrusland zijn 510 massagraven ontdekt waar ten min ste 102.000 slachtoffers van de ter reur van Stalin begraven zijn. Vol gens de krant „Moskou Nieuws" heeft de Sovjetrussischegeheime dienst, die toen Volkscommissariaat voor binnenlandse aangelegenheden (NKVD) heette, tussen 1937 en 1941 deze massale executies uitgevoerd. Sovjetrussische archeologen en offi cieren van justitie hebben de graven ontdekt. Verschillende graven liggen onder een autoweg. MAFFIA-BAAS LAAT STRAAT AFZETTEN (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De schrik zit er goed in bij een aantal ba zen van de Camorra, de georganiseerde misdaad van Napels. Luigi Forcella, de bejaarde baas van de ge lijknamige familie, is zo bang voor een moordaanslag dat hij de straat voor zijn huis af heeft laten zetten. Leden van de familie plaatsten een grote toegangs poort aan de ingang van de straat. Dat deden ze, zo werd er gezegd, om te voorkomen dat omwonenden vuilnis in de straat zouden deponeren. De politie van Napels die de versperring opruimde, weet echter wel beter. De bejaarde Luigi Forcella, die ernstige hart klachten heeft, vreest voor zijn leven. Forcella is een prominent vertegenwoordiger van de zogenaamde oude Camorra in Napels. De laatste jaren is er echter een nieuwe Camorra gevormd onder leiding van Raffaele Cutolo. De mannen van Cutolo, die zelf ge vangen zit, zijn verwikkeld in een meedogenloze strijd met de oude garde. Geen kans voor Solidariteit WARSCHAU De Poolse commu nistische partij heeft iedere moge lijkheid uitgesloten dat het verboden vakverbond Solidariteit gelegali seerd wordt. In een vertrouwelijk partij-document, dat vorige week naar fabrieken in heel Polen werd gestuurd, worden de partijleden op geroepen alle illegale cellen van So lidariteit te melden aan het Centraal Comité en het openbaar Ministerie. De enige toegestane verandering is dat leiders van Solidariteit mogen worden opgenomen in de gelederen van de door de communisten geleide OPZZ-vakbonden. Sovjetunie gaat meer drank maken MOSKOU In weerwil van de door Sov jet-leider Michail Gorbatsjov gestarte anti alcoholcampagne heeft het Kremlin beslo ten dat de Sovjetunie volgend jaar meer bier, wijn, cognac en champagne moet gaan produceren. Op die manier hoopt men iets te kunnen doen tegen de enorme toename van het illegale alcoholstoken, waardoor de vraag naar suiker dermate groot is gewor den, dat dit produkt in veel steden op de bon is gegaan. Met behulp van suiker wordt een thuis gebrouwen alcoholische drank vervaardigd, die bekend staat onder de naam „samogon". De in 1985 van kracht geworden beperkingen op de produktie van wodka en andere sterk-alcoholische dran ken blijft echter van kracht. ENORME SCHADE BIJ RELLEN EN PLUNDERINGEN i. 7 Ut i (Vervolg van de voorpagina) nstsj dszo ALGIERS Algiers, de port hoofdstad van Algerije, ckeljbood vanmorgen de aan- tedblik van een slagveld. Tanks, gepantserde pa- aatsj trouillewagens en tot de >lksj| tanden bewapende mili tairen waakten over de sch rokende puinhopen van '"de'iri brand gestoken over- S^jheidsgebouwen, verniel- i^fjjde staatsbussen, honder- |n. vden autowrakken en in- rdt di geslagen etalages. On- jadanks het uitroepen van de noodtoestand weer- klonk in de nauwe jaafjljxaatjes van de hoofd- oor-i stad nog geweervuur, irs v- i7aiv|.De schade van de „brood- bij.j rellen" van de afgelopen jr fdagen moet in de honder- miljdden miljoenen guldens lo- Brfeljpen. Om de onrust de kop 'k in te drukken stuurde pre sident Chadli Bendjedid gis- teren voor het eerst sinds de onafhankelijkheid 26 !ne jaar geleden, het leger de straat op. Officieel heette het dat alle administratieve en veiligheidsdiensten in het land onder militair ge zag geplaatst zijn. Toen het onrustig bleef, werd tevens een avondklok ingesteld. De rellen braken vorige week op verspreide plaat sen in het land uit, nadat de regering besloten had de subsidies op voedselproduk- ten drastisch terug te schroeven. Aangezien de lo nen in Algerije al maanden bevroren zijn, liep de koop kracht van de burgers in één klap fors terug. Het protest tegen deze economi sche maatregelen begon met een serie stakingen bij bedrijven, de PTT en de luchtvaartmaatschappij Air Algerie. Dinsdag gingen schoolkinderen en studen ten de straat op. Provocatie Fundamentalistische provo cateurs, gewapend met ijze ren staven, probeerden munt te slaan uit de onrust en de demonstraties een godsdienstige toon te geven. Uiteindelijk won echter de volkswoede en werd grote schade aangericht aan over heidsgebouwen en werd op grote schaal geplunderd. Door heel Algiers waren rookwolken te zien. Het mi nisterie van onderwijs en jeugdzaken, een gebouw van de voetbaltoto, een ge meentehuis en een staatssu- permarkt brandden volle dig uit. Buiten het ministe rie lag een groot aantal dos siers over straat. De rellen van deze week vormen het voorlopige hoogtepunt van de eerste ernstige politieke crisis in het land sifids Bendjedid tien jaar geleden aan de macht kwam. Voor zover bekend zijn er geen doden gevallen, hoewel gemeld werd dat het leger met scherp heeft geschoten. Wel is een groot aantal mensen gearresteerd. Algerije heeft te maken met grote economische pro blemen. De inflatie loopt in de 20 procent en liefst veer tig procent van de stadsbe volking, voornamelijk jon geren, is werkloos. t begint natuurlijk allemaal met die prachtige ivoren oorbellen, dat leuke ivoren hangertje dat fraaie gepolijste beeldje, door een oom uit Afrika meëgebracht. Maar het gevolg is inder charmant en sierend: een gezonde olifant, neergelegd en in stukken gehakt omdat de JJarkt goud betaalt voor zijn slagtanden. Gisteren werden elf woudreuzen zo aangetroffen in |n natuurpark van Kenya. foto: ap Met traangas en waterkanonnen werd tevergeefs getracht de overwinningsroes van de Chilenen te smoren. foto: ap POLITIE SMOORT OVERWINNINGSFEEST IN TRAANGAS (Vervolg van de voorpagina) SANTIAGO Met be hulp van wapenstok, traangas en waterkanon nen heeft de Chileense oproerpolitie gisteren in de hoofdstad Santiago een einde gemaakt een het feest over de uitslag van het woensdag gehouden referendum. Het kwam tot een treffen toen de feestende betogers opruk ten naar het presidentiële paleis, om het aftreden te eisen van de verslagen dictator Pinochet. Aanvankelijk hadden de Chi lenen gehoor gegeven aan de oproep van de oppositie zoveel mogelijk binnen te blijven, daarmee het leger geen enkel excuus gevend om in te grij pen. Maar toen de regering haar nederlaag had toegege ven, kwam tot alsnog tot een een uitbarsting van vreugde, gevolgd door het treffen met de politie. Later vandaag houdt de oppo sitie een grote overwinnings manifestatie in een van de parken van Santiago. De vreugde op dat „Feest van de democratie" zal echter niet de onzekerheid kunnen verhul len over de toekomst van Chi li. De dictatuur heeft immers weliswaar een slag verloren, maar is nog lang niet uitge schakeld. En Pinochet is, zoals hij zelf heeft verklaard, voor lopig nog niet van het toneel verdwenen. Grondwet Volgens de grondwet blijft hij tot 1990 president, waarna een burger hem kan opvolgen. De regering moet volgend jaar vrije parlementsverkiezingen organiseren. Pinochet kan echter ook na zijn aftreden als Kresident aanblijven als bevel- ebber van het 57.000 man sterke leger. Maar het belang rijkste is zijn zetel in de Natio nale Veiligheidsraad, een or gaan dat ervoor zorgt dat de militairen een belangrijke rol in de politiek blijven houden. Dat is allemaal in de door de militairen doorgedrukte grondwet van 1980 geregeld. In die constitutie heeft de re gering van Pinochet in feite de militaire alleenheerschappij in Chili tot het eind van deze eeuw verankerd. De burgerlijke politieke macht bestaat uit de president en het Congres. Maar ook al zou de oppositie straks na de verkie zingen van 1989 een meerder heid hebben in het parlement, dan nog is de kans uiterst klein dat zij de grondwet kan veranderen. Voorstellen daar toe hebben een twee derde meerderheid nodig. Maar om dat de militairen een aantal parlementsleden mogen be noemen, kan die twee derde meerderheid moeilijk worden gehaald. Ook op andere terreinen is de macht van het parlement in de grondwet sterk aan banden gelegd. Zo mag het Congres zich niet bemoeien met ar- beids- en andere sociale con flicten en geen voorstellen doen op sociaal-economisch gebied. Het parlement moet verder zijn mond houden over mensenrechtenzaken. Ook heeft het nauwelijks iets te zeggen over het uitroepen of beëindigen van zo'n uitzonde ringstoestand. Dat is de exclu sieve bevoegdheid van de pre sident samen met de Nationale Veiligheidsraad. Veiligheidsraad Tegenover het parlement is de president een machtig man, maar tegenover de militairen heeft hij niet veel in te bren gen. De strijdkrachten, die in een democratie ondergeschikt zouden moeten zijn aan de ge kozen politieke macht, zijn volgens de grondwet een zelf standige, politieke factor. In de Nationale Veiligheidsraad zit ten de bevelhebbers van leger, luchtmacht, marine en militai re politie, de president en de voorzitters van het Hoogge rechtshof en de Senaat. De vier topmilitairen vormen dus een meerderheid in de Raad en kunnen krachtens de grondwet elke regering de wacht aanzeggen als zij vinden dat de „nationale veiligheid" in gevaar is. De Veiligheids raad kan zelfs de staat van be leg afkondigen. Waarnemers zijn het erover eens dat de toekomst van Chili daarom grotendeels afhangt van de opstelling van de mili tairen. De oppositie moet het vertrouwen van de strijd krachten zien te winnen om zo snel mogelijk met hen in dia loog te kunnen treden. Het „Commando voor het Nee", waarin zestien oppositiepartij en samenwerken, is bereid al les op alles te zetten om de mi litairen gunstig te stemmen en hen los te maken van Pino chet. „Een verslagen generaal (Pinochet) is niet betzelfde als een triomferende", aldus de christendemocratische leider en woordvoerder van het „Nee-Commando", Aylwin. Maar het is waarschijnlijk dat de militairen eerst eens af wachten hoe de gematigde op positiepartijen zich zullen op stellen tegenover extreem links en vooral de communis ten. Nu de vijand de eerste slag is toegebracht, is het geenszins zeker of de eenheid van de oppositie behouden blijft. En juist die verdeeldheid binnen de oppositie wordt be schouwd als één van de be langrijkste oorzaken van het langdurige bewind van Pino chet en de zijnen. LACKPOOL De leider van de Britse Labourpartij heeft op ft partijcongres in Blackpool een bittere pil te slikken gekre un, Een meerderheid van het congres sprak zich uit voor on- borwaardelijke eenzijdige ontwapening. En dat was nu juist at Kinnock en zijn hervormingsgezinde volgelingen hadden lillen voorkomen. "linnock had het partijbestuur ervan kunnen overtuigen dat La- bur af moet stappen van de politiek van eenzijdige afschaffing InTfe Britse kernwapens, om aanvaardbaar te zijn voor een pofér kiezerspubliek. Het was echter met name dank zij de steun van de in de Labourpartij uiterst machtige vakbonden, dat dat voorstel aan de kant werd geschoven. De vakbonden moeten niets hebben van een koersverandering van Labour naar meer gematigde en pragmatische standpunten op velerlei terrein. De uitslag van de stemming wijst er dan ook op dat de uiterst radicale linkervleugel van de partij zich nog niet gewonnen heeft gegeven in de strijd om de macht over Labour. Uok al be sliste Kinnock eerder deze week enige belangrijke kwesties wél in zijn voordeel. De Labourleider is overigens niet van plan het erbij te laten zitten. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer 17)-Robert en zijn mannen vervolgen hun tocht, maar ontdek- ln verder niets bijzonders. De inboorlingen laten zich niet zien, I opeens een troep onder wild gekrijs tevoorschijn springt uit Jen hinderlaag en de vreemdelingen de pas probeert af te snij- HlHllfn> Ze zijn beschilderd met felle kleuren en zijn gewapend met isèn fer-en- boaem blaasroeren en messen, maar enkele musketko- Ida Jp's jagen hen gauw weer op de vlucht. Robert heeft echter geen In verdere schermutselingen uit te lokken en de Hollanders gaan aan boord. Het wordt trouwens ook tijd want aan de hori zon pakken zich dikke wolken samen. Er is noodweer op komst en een storm kunnen de schepen beter afwachten in volle zee dan hier, op de rede van een rotsig eiland. De schepen kiezen dan ook snel zee en vluchten weg, voor de wind uit. Dan breekt plotseling een verschrikkelijke orkaan los. Huizenhoge golven storten zich over de schepen; het is stikdonker en de regen valt bij stromen ADVERTENTIE Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook dezé maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje kmg volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ door Roger Simons LONDEN De Engelse taal wordt iedere dag rijker. Het nieuwste woord is „yakkies". Het betekent young, able Kinnockites" ofwel intelligente jonge volgelingen van Labourleider Neil Kinnock. Kinnock is de man die er alles voor over heeft om premier te worden en wanhopige pogingen doet om de Britse socialistische partij te moderniseren. Sedert Labours derde achtereenvolgende nederlaag in de Britse parlementsverkiezingen heeft hij zich omringd met een aantal nieuwlichters, de „yakkies". Eén van hen is Bryan Gould, een welgestelde 49-jarige Nieuwzeelander die vroeger in de diplomatie stond. Samen vormen de „yakkies" de voorhoede van Kinnocks campagne tot modernisering van de partij. Binnen de Labour ontmoeten ze echter grote tegenstand. De partij zit boordevol dinosaurussen die weigeren mee te gaan met de tijd. Vakbondsbaas Ron Todd (61) is er zo eentje. Todd staat sinds 1985 aan het hoofd van de Transportarbeidersbond, met 1,25 miljoen leden de belangrijkste vakvereniging van Groot-Brittannië. Hij verdient 30.000 pond per jaar, verplaatst zich altijd in een peperdure Jaguar met chauffeur en troont op Londens Smith Square in een fraai kantoor, voorzien van de laatste nieuwe data- apparatuur, draadloze telefoons en piepers. Door de ramen van zijn bureau kan hij het conservatieve „Central Office" bespieden. Dat is het hoofdkwartier van Margaret Thatchers regeringspartij. Elke blik die hij werpt in de richting van Fort Thatcher herinnert hem eraan (zo zegt Ron zelf) dat hij een volbloed socialist is van de oude stempel. Ofschoon hii tegenwoordig in weelde baadt en al twintig jaar niet meer in de fabriek heeft gewerkt, geeft Ron zich nog wat graag uit voor een echte arbeider. In sjofele kleren en met een ordinaire pet op. Wat hem betreft zijn de socialistische partijpolitieke inzichten van weleer volkomen onaantastbaar en heilig. Labourleider Kinnock is een levenslustige Welshman, zijn vader werkte in een van de Welse mijnen. Ron Todd is een sluwe Eastender wiens ouders marktkramer waren. Omdat er tot de tweede wereldoorlog zoveel ellende heerste in de krottenwijken van het Eastend van Londen, beschouwen de bewoners van dit stadsdeel zich nog steeds als de enige ware socialisten. Politicus Neil Kinnock genoot universitair onderwijs; vakbondsbaas Ron Todd is compleet selfmade. Desalniettemin doet hij altijd graag onbewimpeld zijn zegje. Kinnock is meer de man van relativerende benadering. „Ik doe niet mee met de yuppies", zei Todd al vóór het nieuwe woord „yakkies" was uitgevonden. De yuppies horen volgens hem thuis bij de gehate „Tory's" van premier Thatcher. Met knorrige vasthoudendheid is Todd van meping dat Labour de partij moet blijven van de kromgewerkte arbeiders van de oude school en dat Neil Kinnock ongelijk heeft haar te willen vernieuwen op leest van de jeugdige carrièremakers. Ron Todd beseft dat Labour een nieuwe aanpak nodig heeft, maar hij houdt niet van yuppies en nog minder van „yakkies". Als een Engelsman „yak" zegt, dan bedoelt hij iets dat erg onsmakelijk is. Todd probeert Neil Kinnock politieke richtlijnen te geven die bij deze laatste hoogst onwelkom zijn. Ron Todd heeft natuurlijk aanhangers, maar ook veel vijanden, waaronder het dagblad Daily Mirror dat met Labour kokketeert. „De wereld is aan Ron Todd voorbijgegaan zei de Daily Mirror nadat Todd het volgens deze krant al te gortig had gemaakt op het jongste Labourcongres. „Hij is zo modern als een wringer. Zijn rechterhand weet niet eens wat zijn stembanden zeggen Voor Neil Kinnock is Ron Todd een lastpost die de Labourleider en zijn „yakkies" wellicht nog lange tijd op de vingers zal zien.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5