Qeidóc (Bowtani CDA wijst verlaging minimumloon weer af Hoe gaat het? Topambtenaar moet functie neerleggen Pinochet wil tot 1990 n het zadel blijven Prinses Juliana opent schoolgebouw Effatha Beieren neemt afscheid van Strauss Maatregelen nodig tegen witte en zwarte scholen Vrijdag 7 oktober 1988 80e jaargang no. 24237 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telelax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur W. A. Buijteweg Losse nummers f. 1,10 Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Middag- temperatuur ongeveer 13 gra den. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer eni ge tijd harde, westelijke wind. Zon op: 06.53; onder: 18.01. Scheveningen hoog water: 01.35 en 14.06; laag water: 09.41 en 22.08 uur. leizen naar ilgerije afgeraden LGIERS/DEN HAAG In ;rband met de gisteren uitgeroe- >n noodtoestand in Algerije ;eft het ministerie van buiten- ridse zaken in Den Haag vakan- :gangers afgeraden naar de lofdstad Algiers te reizen. Hoe- el de 56 Nederlanders in de lófdstad volgens Buitenlandse iken geen direct gevaar lopen, >emde een woordvoerder een •zoek aan Algiers onder de hui- ge omstandigheden „niet oppor- un". Met name in de winter- aahden is Algerije een populaire nbestemming aan het worden, igina 5: Noodtoestand in Al* rije. PASPOORT-ZAAK EIST WEER SLACHTOFFER DEN HAAG Mr. E.F. Jacobs (43) zal zijn functie van secretaris-generaal van het departement van Buitenlandse Za ken per 1 januari neerleggen. Dit besluit houdt verband met de „ontwikkelingen rond het nieuwe paspoort". Minister Van den Broek zal Jacobs, die pas twee jaar de hoogste ambtenaar is op BuiZa, „in aanmerking brengen voor een nieuwe functie", zo staat er in een vanochtend door het departement uitgegeven com muniqué. De overplaatsing van Jacobs, vermoedelijk naar een post in het bui tenland, komt niet onverwacht. De se cretaris-generaal had veel kritiek gekre gen vanwege zijn aandeel in de paspoort- affaire. Met name de CDA-fractie vond het heel vreemd dat Jacobs voor de en quêtecommissie een verklaring had afge legd die op belangrijke punten lijnrecht stond tegenover die van -de inmiddels afgetreden -staatssecretaris Van der Lin den. Jacobs verklaarde dat hij Van der Linden altijd van alle belangrijke ont wikkelingen op de hoogte had gehouden. De bewindsman ontkende dit met klem en zijn partijgenoten in de Tweede Ka mer zijn geneigd hem te geloven. Als er iemand voor de enquêtecommissie mein eed gepleegd heeft, is het Jacobs, liet CDA-woordvoerder Piet Van der San- den doorschemeren in het afsluitende paspoortdebat. Naar verluidt staat nog een topmabtenaar, mr. dr. H.M. Sondaal, chef directie algemene zaken van bui tenlandse zaken, op de nominatie voor overplaatsing. Ook zijn handelen in de paspoort-zaak werd (door de enquête commissie) zeer kritisch beoordeeld. Amerikaanse gijzelaars bedreigd BAYRUT De Libanese ontvoerders van twee Amerikaanse gijzelaars hebben gedreigd hun slachtoffers te straffen, als de internationale inmen ging in Libanon voort duurt. Bij de verklaring was een polaroid-foto ge voegd van de 58-jarige Jo seph Cicippio, die op 12 september 1986 werd ont voerd. De groep zegt ook de Amerikaanse schrijver Edward Tracy (57) gevan gen te houden. Tracy ver dween op 21 oktober 1986. Afvalverbranding op zee vanaf 1994 verboden LONDEN Met ingang van 1994 zal het verbranden van af val op zee overal ter wereld verboden worden. Afgevaardig den van 63 lidstaten van de zo genoemde London Dumping Convention zijn het daarover gisteren in de Britse hoofdstad eens geworden. Op het ogenblik worden giftig afval op speciale verbrandingsschepen verbrand. Over het verbod op afvalver branding wordt al sinds 1975 gepraat. Tegenstanders wierpen op dat het afval na een verbod op een andere wijze zijn weg naar het milieu zal vinden. Japanse kerken aa halen fel uit naar 1 Hirohito m Noodtoestand in R Algerije V Peruaanse tombe kan zich meten met graf Tutanchamon Van Basten- festival in Milaan LeidsVertaalburo ja vol goede moed van start IV Uitbreiding Hazerswoudse j a nertsfokkerij op |/l losse schroeven I i Nieuwkoop heeft eerste jp stiltegebied van |K Nederland Iw Smalspoor museum in jmm Valkenburg in |7 1990 open II (ADVERTENTIE) autoverhuur F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag HOOFDSTRAAT 104 LEIOEROORP Tel. 071-894040 eestvierende Chilenen nodigden gisteren een politieman uit sa- len met hen feest te vieren. Het antwoord kwam enige tijd later de vorm van traangas en water. foto: epa ANTIAGO Generaal Augusto Pinochet heeft in een toespraak it het Chileense volk zijn nederlaag in het referendum van woens- kg erkend. Maar tegelijkertijd heeft hij gezworen dat hij zijn hui- jge ambtstermijn tot de laatste dag in maart 1990 zal uitdienen, [k erken en aanvaard het meerderheidsoordeel dat gisteren door t burgers is uitgesproken", zei de in een wit militair uniform ge- token dictator, die strak voor zich uit keek terwijl hij met krachti- p stem in de microfoons sprak. Maar hij wees de eis van de opposi- j? van de hand dat hij zou moeten aftreden. Ook weigert hij ver kéringen aan te brengen in de grondwet, zoals door de^. oppositie lëist wordt. „Niets kan de constitutionele orde van de republiek pranderen", aldus Pinochet. „Iedere man en vrouw in dit land pn er absoluut zeker van zijn dat wij de reis volledig zullen vol- |oien zoals dat door de grondwet wordt voorgeschreven". Eerder et een woordvoerder van het militaire bewind weten dat Pinochet et ontslag van het zeventien leden tellende kabinet niet heeft aan aardt. Na de nederlaag van de militairen in het referendum had p regering haar ontslag aangeboden. lagina 5: Chileense oppositie staat voor moeilijke overgang. Ouderen willen groter wonen |EN HAAG Steeds meer oudere mensen willen groter pan wonen en zijn bereid daarvoor meer te betalen. Ook eemt de vraag naar koopwoningen toe onder ouderen. Dit aat in een onderzoeksrapport van het ministerie van volks- uisvesting, dat binnenkort officieel verschijnt. Onder oude- ïn verstaat het ministerie mensen van boven de 55 jaar. Uit et onderzoek blijkt dat deze groep, die snel groter wordt, ?n toenemende behoefte heeft aan logeerkamers, hobby- jimten en werkvertrekken. De vraag naar vier- en vijfka- lervvoningen onder tweepersoonshuishoudens uit deze leef- jdscategorie zal tot 2000 met een kwart stijgen tot 1,2 mil ten woningen. oggen maar resident van de Verenigde Staten word je niet zomaar. De zogeheten „mannetjesmakers" die de erkiezingscampagnes begeleiden, bedenken steeds Iets nieuws om het image van hun kandidaat P te poetsen. Zo moet George Bush vanwege zijn leeftijd vooral sportief overkomen. Daarom: portschoenen en een mooi joggingpak aan en rennen maar. In de Texaanse plaats Fort Worth am de huidige vice-president onder het oog van tientallen camera's plaats op het asfalt om de >ieren te kunnen strekken. foto: ap DEN HAAG Premier Lubbers en mi nister De Koning (sociale zaken) zijn er de afgelopen dagen, ondanks hardnekkig aandringen, niet in geslaagd de CDA-frac tie ervan te overtuigen dat het wettelijk minimumloon alsnog omlaag moet. Fractieleider Bert de Vries en de zijnen geloven nog steeds niet dat daarmee veel meer banen ge creëerd zouden worden; zij zijn bovendien niet bereid een verlaging te accepteren van de sociale uitkeringen, die aan het wettelijk minimumloon gekoppeld zijn. Lubbers en De Koning zijn nu, aan de vooravond van de Algemene Beschouwingen, koortsachtig op zoek naar andere mogelijkheden om de lonen voor laaggeschoolden te verminderen. Daarbij zou de gedachte gerezen zijn werkgevers en werknemers ertoe te bewegen de onderste loon schalen in de cao's te verlagen. De bedoeling daarvan zou zijn te bereiken dat over de gehele linie minder loon wordt betaald aan laaggeschool de werknemers. Ook op die manier zouden er er veel nieuwe banen geschapen kunnen worden, zo schijnen Lubbers en De Koning te redeneren. Immers, de afstand tussen het - al jaren bevro ren - minimumloon en de laagste schalen in de meeste cao's is erg groot geworden. De sociale partners zouden dus zelf ook de oorzaak zijn dat er zo weinig banen meer zijn voor laaggeschool den. Alleen als zij daar via de cao's verandering in willen brengen, zou het kabinet bereid zijn werkgevers financieel tegemoet te komen bij het in dienst nemen van iemand die tot dan toe lang durig werkloos is geweest. Het kabinet zou daar bij denken aan het tijdelijk laten vervallen van de verplichting voor werkgevers om sociale premies te betalen over het loon van dit soort werknemers. Prinses Juliana heeft gister middag ter gelegenheid van het 100-jarig jubileum van het Christelijk Instituut voor Doven „Effatha" in Voorburg een nieuw schoolgebouw ge opend, „De Voorburgh". De prinses is beschermvrouwe van het instituut. De school is bestemd voor dove kinderen van drie tot zes jaar. Met de opening van het gebouw heeft het Effatha definitief af gerekend met het oude schooltje, dat onder meer was opgetrokken uit stoepte gels. De opening was tevens het startschot voor een reeks festiviteiten die Effatha tot het einde van deze maand organiseert. Na de opening lieten prinses Juliana en de kinderen op het terrein Arentsburgh honderden bal lonnen Op.FOTO: CEES VERKERK MÜNCHEN Ongeveer 100.000 mensen hadden de af gelopen drie dagen al afscheid genomen van de maandag overleden Beierse premier Franz Josef Strauss toen van middag de rouwstoet zich in München in beweging zette. Na een kerkdienst in de Frauenkirche werd de kist, overladen met een zee van blauwwitte bloemen naar de Siegestor gereden, de triomf poort in het centrum van de stad. In het gevolg liepen be halve de familie en Duitse po litici ook de beide Zuidairi- kaanse Botha's mee, onder strenge bewaking van gewa pende agenten. Het stoffelijk overschot wordt morgen naar Rott am Inn ge bracht, waar het in strikte fa miliekring wordt bijgezet naast dat van Strauss' echtge note Marianne, die in 1984 een verkeersongeval om heit leven kwam. In heel Beieren geldt dan een „dag van stilte". DEN HAAG Hoewel er geen wettelijke mogelijk heid is om ouders te verbieden hun kinderen op „wit te" scholen te doen, kan de overheid toch veel doen om hen van die stap te weerhouden. Dit staat in een nog interne notitie van het CDA-Tweede-Kamerlid Mi- nouche Janmaat-Abee, die de bedoeling heeft partijge noot-minister Deetman (onderwijs) aan te sporen tot actie. Volgens mevrouw Janmaat moeten de schoolbesturen buiten landse ouders erop wijzen dat ook zij hun kinderen naar een „witte" school kunnen sturen, zodat het resultaat van de „witte vlucht" teniet wordt gedaan. Een goed voorbeeld van hoe het ook kan, aldus mevrouw Janmaat, is Gouda. De schoolbesturen heben daar met elkaar afgeproken dat slechts 25 procent van het aantal leerlingen „zwart' mag zijn. Mevrouw Janmaat vindt dat Deetman een dergelijk beleid in het gehele land zou moeten bevorderen. „Deetman heeft regel matig aangekondigd zich uit te spreken over deze ontwikkeling, maar ik heb nog niets gezien. Nu kan hij zien hoe in elk geval zijn partijgenoten erover denken". Ook vindt het kamerlid dat minister Deetman meer geld be schikbaar moet stellen voor de scholen die nu „helaas" overwe gend „zwart" zijn en ook wel zullen blijven. Alleen op die ma nier kunnen de daar bestaande achterstanden weggewerkt worden. Voorletters: Adres:1 Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. ADVERTENTIE Gaan de premies nu omhoog of omlaag? En hoe gaat het nu precies met de kinderbijslag? Minister Ruding heeft het allemaal keurig voor elkaar, dus ook de Leidse Courant. De krant om te lezen in stiltegebieden of juist als buiten de storm raast. Die boeit, ook als in Joegoslavië de mensen en masse de straat op gaan en in Algerije de noodtoestand wordt afgekondigd. En aj gaan dan de huren met 3 procent omhoog en worden de koophuizen zelfs 4 procent duurder, u kiest voor uw eigen regionale krant, de Leidse Courant Voor 100 procent. Gezellig naar die bruisende Femina! it de groots n bruist van wtjes en de meer demonstraties en attracties! wervelende modeshows hairstyling en huidverzorging dart-kampioenschappen. 1001 woonideeën culinair theater beeld- en geluidshows creatieve hobby's De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. LAATSTE WEEKEND 30 SEPT. -9 OKT. AHOY' Dagelijks van 11.00-17.00 u van 19.00-22.30 uur. Zondags van 10.00-17.00 u

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1