Langs Omwegen Hoe een tandarts Arnoud een schri jver Paul kon worden NAAL OVER VERDOVEN EN TREKKEN EN TRANSCEDENT BEZIG BLIJVEN iet t EIDEN OMGEVING üeidócSouocmt VRIJDAG 7 OKTOBER 1988 PAGINA 15 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 -14 op toestel 10. door Ton Pirtrrs NIEUWKOOP Neder land heeft zijn eerste stil tegebied. Gistermiddag werd door minister E. Nij- pels van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu in het gebied tus sen Nieuwkoop en De Meije een bord geplaatst dat het stiltegebied mar keert. Zo'n gebied is een natuurgebied waar onna tuurlijke geluiden niet ge duld worden. Luidruchti ge knalapparaten, muziekinstrumenten, ra dio's, modelvliegtuigen, speedboten en crossmoto ren en -brommers zijn er derhalve taboe. Nieuwkoop-De Meije is het eerste Nederlandse stiltege bied. In totaal komen er twin tig van deze gebieden in de provincie Zuid-Holland, name lijk in Midden-Delfland, Al- blasserwaard, Krimpener- waard, de duingebieden tussen Monster en Den Haag, tussen Wassenaar en Katwijk, tussen Noordwijk en De Zilk, ten zui den van Pijnacker, tussen Zoe- termeer en Leiden, ten oosten van Leiden, een deel van de Braassemermeer, tussen de Reeuwijkse plassen en Drie- bruggen, bij Rockanje, ten zui- stelling wordt gesponsord en de baten zijn bestemd voor het werk van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest. Toegangskaarten kosten vijf tien gulden. De voorstelling begint om kwart over acht. niet paranormaal begaafd. Dat is het niet. Ik zit daar niet mee. Maar de zakèn daaraan verbonden heb ik me eigen gemaakt. Het zijn spanningsvelden; daar laat ik van alles gebeuren. Vanuit een transtoestand probeer ik verder te gaan en beelden te krijgen. De wisseling tussen mystiek, transtoestanden en realiteit". De tandarts oogt vrolijk en dat zal hij als Paul Rohlof ook wel doen. Maar dan wel heel apart. De apart heid van Paul Rohlof. ,,Ik wil steeds meer leren. Ik zie ook graag goeie films in de bioscoop. Daar ga ik regelma tig naar toe". En als Paul thuiszit en net een beetje weer Arnoud aan het worden is breekt de transcedentie op nieuw los. Ze was blond En dan krijg je van die din gen als: „Ze was blond, haar blauwe ogen met het oogwit enigszins versluierd, keken terneergedrukt de wereld in. Ze was tenger, haar schou dervullingen" u ziet 't: up to date, volgens de laatste mode „gaven haar ranke figuurtje iets hoekigs, iets van een bramzeil, omhoogge- hesen op een windstille avond.... Ze had iets te veel gedronken, maar juist daar door was ze een gangmaak ster in het schemerlicht van een pianobar. Toen hij" duidend op een buitenechte lijke situatie; terwijl ze al een zoon van twintig had „binnenkwam, schoot ze op hem af en sleurde hem mee, in een woeste dans, die alleen gebruikelijk is bij de inwij dingsfeesten van de Maori's En een eind verderop, na een bedfeest „met de sapstroom van een jonge berkestam en verhalen van een verloren passsie, agressie en verloede ring"... „besloot ze te gaan trimmen en vaart te krijgen in haar onwillige benen- ....Plotseling stond ze stil bij een boom en huilde als een eenzaam en uitgestoten step- pedier, beklaagde zich over haar brutale zoon, over hun haat-liefde verhouding, maar in werkelijkheid was het de wanhoop, het desperate ge voel, dat ze er weer niet in geslaagd was de warmte en de initimiteit vast te hou den..." Dat soort dingen ziet Paul Rohlof nu eenmaal', in fantastische vertellingen met een occulte achtergrond liefst, en met veel inlevings vermogen en geplaatst in een heel verrassend plot. Volgens de uitgever kan Paul Rohlof er wat van, en naar verluidt zal Arnoud van der Vorst, als hij weer eens in de huid van Rohlof is gekropen, ook de achtergronden van Bruintje Beer, de broertjes Ko en Nijn, van Wimpie Das en het vaak bij Bruin logerende vrindje Freddie Snuit, en ongetwij feld ook gluiperige Professor Sikbok en Humptie Dumptie (en wie weet, misschien zelfs de Blauwe Fee, en uiteraard ook de achtergronden van Pa met z'n horlogeketting en Moe Beer) in een nieuw, verhelderend daglicht plaat sen. Eerherstel van Rupert the Bear. Eens de onaantast bare uitgave van Het Han delsblad. Als dat nieuwe licht bij Paul doorbreekt, is hij een literaire prijs volop waard. Op dit moment is Paul Roh lof niet bereikbaar. Arnoud is enige tijd afwezig, en de assistente heeft ook een tijdje rust, zegt het antwoordappa raat. Heeft u urgente kies- of tandklachten of onduldbare pijnweeën, dan is daar altijd een behulpzame, vervangen de, sanerende kracht in de buurt. Onnodige pijn heeft nooit in de bedoeling van Ar noud gelegen. Paul zit tot op heden in Amerika, net zoals eens meneer Prikkebeen die, op een incestueus geachte ka- pellenjacht, meende aan zijn zuster Ursula te kunnen ont snappen. Nou, de lezer heeft al sinds tientallen jaren ont dekt, dat Prikkebeen beter thuis had kunnen blijven. Immers, aan Ursula ontkomt niemand. Ook Arnoud Paul niet. jn tamboers in het zilver volt in^3ETERWOUDE De Zoeterwoudse drumfanfare De Riin- wijnboers viert met allerlei festiviteiten dit jaar het zilveren jubi- aan]m. Een van de hoogtepunten is het concert dat morgenavond de Eendenkooi aan het Kooikerspad wordt gehouden, ivang acht uur. Voorafgaand aan het concert, van kwart •r zeven tot kwart voor acht bestaat gelegenheid het bestuur feliciteren. De Rijntamboers vieren op zaterdag 17 december st in de Eendenkooi. a^liatiefnemer van de jubilerende muziekvereniging was in teml3 kapelaan P. van den Bosch. De heer R. Kaiser werd de eer- n J voorzitter. terwijl Piet Straathof als tamboer-maitre werd «vbelgesteld. In 1966 nam de heer Jagel de leiding over van de ste tr Straathof en hij introduceerde een majorettengroep die k lifter in 1986 wegens gebrek aan belangstelling werd opgehe- ïelen. Halverwege de jaren zeventig kwamen de heren R. Punslie aai|A. de Koning naar De Rijntamboers en werd de drumband n 1 drumfanfare. werd voor de eerste maal als officiële drumfanfare deel- 0p bomen aan een bondsconcours. In 1975 werd de heer J. C. vJbbelaar aangesteld als algeheel muzikaal leider; daarnaast peJrd de heer K. de Koning slagwerkinstructeur. Tijdens het ^,Q0Jidsconcours promoveerde de muziekvereniging naar de eer-' jiiivisie. De kwaliteitsverbetering maakte een meer uitgebreid krumentarium noodzakelijk. Piccolo's, trombones, althoorns saxofoons deden hun intrede. Acht jaar geleden vond de laat- J1®! instructeurswisseling plaats. De broers De Koning verlieten [vereniging en de heer S. Dubbelaar broer van de algeheel Opjzikaal leider werd aangesteld als slagwerkinstructeur. ,o^iiformen e bi Rijntamboers hebben altijd veel aandacht besteed aan hun rgaflform. Bekend zijn de oud papier-acties waarmee het benodig- bougeld bijeen wordt gebracht. Bij de twintigste verjaardag in der! 3 werden de muzikanten andermaal in een nieuw uniform et z token. De presentatie daarvan vond plaats tijdens een muzi- eteje nieuwjaarsmatinee in de Eendenkooi en sinds dat jaar is concert een jaarlijks terugkerend gebeuren. Eind 1986 wer- Nol w'tte broeken en witte (tropen)helmen aangeschaft zodat veg Rijntamboers zich in verschillende outfits kunnen presente- t C Rijntamboers waren al lang buiten Zoeterwoude bekend, ar maken inmiddels ook furore buiten Nederland. Optredens ePla!ren er in Frankrijk, België en Duitsland. De jongste loot aan muzikale boom is de blaaskapel De Rijntappers. Enkele en- usiaste leden staken de koppen bij elkaar en zo ontstond de askapel die bij carnaval en andere festiviteiten zijn partijtje eblaast. [J Concert let Wtihrer Kwintet uit lamburg geeft vanavond een meert in de Groene Kerk in egstgeest Het is het eerste !j on cert in een serie van acht nder auspiciën van K O hgstgeest. De concerten i .orden gedeeltelijk door de x 'PRO op Radio 5 uitgezon den. Vanavond worden wer en ten gehore gebracht van fozart en Bruckner, ianvang kwart over acht. -zJl< gul bek-, jaaijii lenersocieteit l-11 'e Stichting Jeugd en Jonge- inwerk in Oegstgeest 1 d SJJO) opent zondag in het ver multifunctioneel centrum in- an het Boerhaaveplein een tienersociëteit. Deze is voort aan iedere zondagmiddag van twee tot vijf uur geo pend. De entree is gratis. De jeugd tussen 11 en 15 jaar is van harte welkom. Er is ook een disco en voor 16 oktober staat onder meer een film voorstelling op het program- Operette In de aula van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest heeft zaterdagavond een uitvoe ring plaats van de operette „Das Dreim aderlh a us" van Franz Schubert. De operette wordt uitgevoerd door het MVO operettegezelschap uit Den Haag onder leiding van Wim Kotterman. De voor- ;n an e/ MINISTER NUPELS PLAATST BORD Minister Nijpels plaatst he' TVT 1 TV H/r 1 I* "XT 11 1 eerste bord dat kenbaar maaki Nieuwkoop-De Meije eerste stiltegebied in Nederland aw'sariix moet gaan. ïouwenaar Arnoud van èr Vorst (46) praktiseert lweer jaren in Leiden, lan de Warmonderweg, lis tandarts. Als de pijn liet meer uit te houden of je bent als patiënt nvoudig met je gebit n een servicebeurt toe, el dan make men een 'spraak. De behande- g van het menselijk laksysteem is bij Van r Vorst in vaardige en de handen. Je zit dan „de stoel", met je '^eJ#önd, ziel en zaligheid ergeleverd aan de vin- rs, de deskundigheid machinerie van ie- land daar er voor gestu re! heeft in Utrecht, raar 's lands tandendok- :rs centraal op hun heil- iam maar als o zo afgrij slijk, ervaren werk irorden voorbereid. j latuurlijk niet in Utrecht al- IQèen; er zijn wel meer institu- In die de ellende van een ikeh jezoek aan de tandarts voor reiden, maar Utrecht heeft h wel in dit opzicht een jzondere en veelbelovende lank. In elk geval is Arnoud de |an der Vorst er gekneed en n jevormd en gespecialiseerd. _Jij boezemt inmiddels in "ëiden zijn willoze en vaak isolate pijnlijders vertrou- en in; verdooft met een ge- iststellend woord en een ik. Arnoud, groot van lijf i leden en met handen als [an een chirurg zo dik, weet fan aanpakken en trekken. w01ij boort met het grootste ge- totioegen tot op de kritieke deilek en steeds zal hij het ont- ,voij"sterde slachtoffer op de ojfoel moed en berusting in- opreken. „Wilt u nu even in pugen?" Tot het bloed erop ;n. Ho\gt. Je zult maar tandarts tel villen wezen. Van der Vorst ra^ilde dat, maar hij wilde lèèr. |at merk je al in de wacht- imer. Daar ligt, tussen tien- len damesbladen en be- imde wekelijkse schriftu- fn, op een tafeltje Paravisie, aandblad over bovenna- penjiurlijke verschijnselen en ngbiternatieve geneeswijzen, bestk Tandarts Arnoud van der Vorst, alias Paul Rohlof, presenteert op de stoel der duizend verschrik kingen zijn bundel Verhalen onder de noemer De Cycloop. En nu maar hopen, dat ook zijn patiënten gretig zullen toehappen. FOTO: WIM VAN NOORT Daarmee komt de dokter, al thans meneer Van der Vorst, schaamteloos uit voor zijn specifieke instelling. Als de tandarts eenmaal z'n dage lijkse praktijkruimte en zijn assistente gedag heeft gezegd, tot de vmlgende morgen, werpt hij de schijn van zich af en wordt opeens Paul Rohlof. Zielenvorser in vrije tijd. Hij kent ongetwijfeld, tot zijn grote vreugde, het sinis tere proces van dr.Jekyll and Mister Hyde, waarbij, in de angelsaksische wereld van suspense and horror, ook een persoonsverwisseling aan de orde was. Alleen gaat het aan de Warmonderweg iets min der griezelig toe. Als Arnoud van der Vorst niet meer met tanden, kiezen en kaken in de weer is, gaat hij lezen en schrijven of mediteren. En plukt daar dan de vruchten van. Maar zelfs overdag, als hij in zijn witte, quasi steriele, uit monstering met korte mou wen, waar beangstigend blo te, bruine armen uitsteken, met trekken of plomberen bezig is, terwijl de assistente de administratie bijhoudt en onderwijl ook de arts bij zijn ingrepen behulpzaam is, kan het voorkomen dat de wele- delgeleerde Arnoud even stokt in zijn bezigheden. Niet dat zijn arbeid hem niet in spireert, verre van dat, maar hij krijgt dan een enkele keer last van een ingeving. Soms bespringt hem, onder de re gulerende arbeid, een bijzon dere gedachte die genoteerd moet worden. Desnoods zegt hij dan tegen zijn achterover- liggende patiënt: „Een ogen blik graag mevrouw, meneer. Ik moet even...". Dan is tand arts Van der Vorst enkele momenten uit de praktische roulatie en denkt hij een paar minuten verder zijn wereld in en schrijft iets op. Het is maar heel kort hoor, en de patiënt hoeft niet echt langer en onnodig in angst te verke- Rohlof: intrigerend Dat komt allemaal omdat hij eens Paul Rohlof is gewor den. Waarom per se Paul Rohlof? „Nou, een patiënt van mij heet zo en ik vond het bovendien een intrige rende naam". Zo kon het ge beuren, dat Arnoud van der Vorst gaandeweg begon „uit te treden". Dat deed ie ook al toen hij nog student was. „Toen schreef ik ook al in al manakken van tandheelkun dige studentenverenigingen in Utrecht. En verzen schreef ik, de vreemdste ontboeze mingen die met plaatsing in het orgaan gehonoreerd wer den". Arnoud is tenslotte toch tandarts geworden en leeft er nu gespleten op los aan de Warmonderweg op de grens van Leiden en Oegst geest. Arnoud leest wereldlitera tuur, zeer consciëntieus. Op het moment is hij met Sartre bezig, aan het losscheuren, maar al langer geleden schreef hij ook romans die door geen enkele uitgeverij geaccepteerd werden. Dat had je nu eenmaal met een tandarts die te maken had met een „gespletenheid in zijn persoonlijkheid". Een uitdrukking daarvan vind je terug in het behang in een persoonlijk vertrek boven. Daar zijn vierkanten te her kennen die de aardgebon- denheid tonen. Op een schouw staan hindoe-figuren, van koper en groen uitgesla gen: Brahma, Visjnoe en Shi va: de scheppende, de onder houdende en de vernietigen de godheden: „een drieëen- heid die in iedere mens schuilt". Aan de muur ook tekeningen van de hand van Arnoud. Alles geeft een an dere kijk op zaken als magie, bijgeloof. „Ik wil alles op een andere manier benaderen. Goed en kwaad: vanuit die optiek". Daar had je het dan: Paul Rohlof schreef 52 verhalen bijeen en bundelde die in vijf jaar tijd tot De Cycloop („Met herschrijven tot vier keer toe"). Toen pas was de tot Paul geworden Arnoud te vreden. De uitgeverij De Beuk in Amsterdam beoor deelde de aanbieding positief. Sinds vorige week ligt De Cycloop te koop bij Kooijker en andere boekwinkels in Leiden. Goed en kwaad bij een, met steeds weer andere hoofdfiguren, vooral uit de late middeleeuwen, „een boeiende periode". De Cy cloop, de Kuklops, de éénoog. Ik denk zelfs even aan de helleveeg en een blèrrend wijf. „Die zag ik tijdens een meditatie. Het „boze oog" kwam op me af en dat maak te grote indruk op mij". Bij Paul ben je met die zaken op goed terrein. Paul Rohlof wordt gedreven door „de liefde, die verbroken wordt, door verraad, haat, agressie. Ook harpijen komen in mijn verhalen voor. En bloemen en planten fascineren mij ook heel erg, de hele natuur zeg maar. En het noodlot speelt een belangrijke rol". Hoe een tandarts tot rust kan komen en tegelijk onrustig kan worden. Bij Arnoud alias Paul draait het om gedach- tentraining, om meditatie. „Dat kost tijd en is inspan nend om wakker te blijven en niet in te slapen. Ik ben mag een stiltegebied geen 'dood' gebied worden waar niets meer gebeurt. „Het ge bied moet toegankelijk zijn voor de mensen en men moet er kunnen genieten van de na tuur en natuurlijke geluiden", aldus minister Nijpels. Bekeuring Om de stilte in het gebied te handhaven is een aparte ver ordening ontworpen, die voor ziet in zaken die niet onder andere wetten zoals hinderwet en luchtvaartwet vallen. De politie voert controle uit op de gang van zaken in een stiltege bied. Zij mag bij overtredin een proces verbaal opmaker „Het bord dat een stiltegebie aangeeft, is geen verbodsbon maar een bord dat aangee: dat het ieders eigen veran» woordelijkheid is hoe hij of z zich er gedraagt. En wie zie er niet aan houdt, mag van m bekeurd worden", aldus Ni, pels. Voor het produceren va lawaai kan voor een bepaald tijd een ontheffing worden gt vraagd. Dit is bijvoorbeeld ht geval bij vuurwerk op Konir ginnedag of muziek op een ijf baan. Nijpels zei blij te zijn dat zow« de provincie Zuid-Holland a Noord-Holland en Utrecht b het eerste stiltegebied betrot ken waren. „Het gaat hier oi een gebiedsgerichte miliei aanpak. En we moeten jui: gebiedsgerichter bezig zijn oi het Groene Hart van de Ranc stad te behouden" en desnooc nog verder uit te breiden". den van Zuidland en ten zui den van Rhoon. Het zijn voor namelijk recreatiegebieden, nationale parken en weidege bieden. De aangewezen stiltegebieden kunnen al vanouds stille ge bieden zijn, maar het kan ook zijn dat er een stiltegebied ge- creërd moet worden. Dan moeten er zaken verwijderd worden om het juiste karakter te krijgen. Voor het creëren van stiltegebieden heeft het ministerie van VROM een miljoen gulden uitgetrokken. Naast vertegenwoordigers van Zuid-Holland waren gister middag ook vertegenwoordi gers van Noord-Holland en Utrecht aanwezig omdat het eerste stiltegebied bij Nieuw koop op beide provincies aan sluit. De gebieden worden aangeduid met een nieuw blauw bord waar in het wit lucht, land en water op aange geven staan. Nijpels maakte gistermiddag tijdens een rondvaarttocht van Nieuwkoop naar de Hollandse Kade, waar het bord geplaatst werd, duidelijk dat het niet de bedoeling is dat er een hek of muur rond een stiltegebied wordt gebouwd. Stiltegebieden worden natuurlijk begrensd door bijvoorbeeld sloten of dij ken. De omgeving van een stiltegebied fungeert als een soort bufferzone voor geluiden van buiten. Volgens Nijpels Vergadering De Rabobank Sassenheim houdt maandagavond de al gemene ledenvergadering in Kassanova. Aanvang acht uur. Na afloop van het offi ciële gedeelte wordt het valu- taspel gespeeld. Vakan tiebonnen Leden van de Industrie/Voe dingsbond CNV in Lisse hebben in de periode van maandag 10 tot en met maan dag 17 oktober de gelegen heid om de vakantiebonnen te verzilveren. Men kan te recht bij de heer Iz. in 't Veld, Julianastraat 128 in Lisse. Vanaf half zeven 's avonds kan men bij hem te recht. Legitimatie verplicht. Actie De Interkerkelijke Prote stantse Commissie Ontwik kel ingssam en werking Sas senheim gaat de volgende week met een nieuwe actie van start. Het gaat dit keer om het revalidatiecentrum Irma Grete, in het Brazili aanse Recife, een stad van 80.000 inwoners, die voor het merendeel arm zijn. In het centrum, in 1982 opgericht door de Nederlandse vrijwil ligster Greet Lodder, richt men zich in de eerste plaats op medische verzorging en fysiotherapeutische behande ling. Verder wordt ook veel aandacht geschonken aan ge handicapten en hun familie. Huis aan huis worden in Sas senheim acceptgirokaarten bezorgd. De vorige actie voor een kindertehuis in Bombay leverde 20.000 gulden. Tuinen De afdeling Leidschendam van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde houdt maan dag een bijeenkomst in het Dienstencentrum Duiven voorde aan de Graaf Willem de Rijkelaan (ingang Zijde singel). Henk Brouwer Schut en A. Zijlstra houden dan een lezing met dia's met als titel „Een wandeling door mooi LeidschendamMen krijgt dia 's te zien van mooie, maar ook van verwilde tuinen, plantsoenen en tuinen bij openbare gebouwen. Tot slot wordt de „Plant van de Maand" besproken en volgt de gebruikelijke gratis verlo ting van planten. Aanvang acht uur. Hans Liberg Cabaretier Hans Liberg treedt dinsdagavond op in Muzenhof Leiderdorp. Hij brengt dan zijn programma Wortel Bach Live". In een zeer hoog tempo spuit hij zijn grappen, waarbij hij ingaat op aspecten van deze tijd, ty pes en stromingen uitbeel dend. Onderhand bespeelt hij de vleugel, een clavecimbel, een tam-tam en een basgi taar, met muzikale variaties die lopen van Bach tot de Be atles. Aanvang kwart over acht, de entree kost twintig gulden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15