Viering 3 Oktober rustig van start n£eld6e6ou/tci/rit STAD OMGEVING GROTE POLITIEMACHT KOMT WEINIG IN ACTIE Rijverbod voor ruim veertig automobilisten Uitslaande brand legt twee woningen in de as Crescendo het „netst"in lange Taptoe Mogelijk minder welzijnswerkers Meidengroep In 't Breehuys aan de Breestraat 19 gaan morgen weer twee meidengroepen van start. In beide groepen is nog plaats voor belang stellenden. De meisjes van 13 tot en met 16 jaar ko men bijeen van 19.30 tot 20.30 uur en van 20.45 tot 23.00 is het de beurt aan de meisjes van 17 tot 25 jaar. Voor informatie op aanmelding' kan men bel len met Paulien of Ingrid, tel. 130983. Lezingen De Vrije School Mareland organiseert een serie lezin gen door de antroposofi sche psychiater dr. A.J. Weiman die zal spreken over de levensloop van de mens. Morgen zal hij het hebben over de ontwikke ling tot het 21e levensjaar, een week later over ziele- ontwikkeling en op dins dag 25 oktober over de be tekenis van levensmoei lijkheden voor de toe komst. De lezingen worden in de school ge houden. Zuidamerikaans Zuidamerikaanse muziek staat centraal tijdens een lezingencyclus die de Leidse organisaties TUYA/INTI in de maand oktober houdt. De lezin gen worden op de dinsda gen 4, 11, 18 en 25 oktober gehouden in het gebouw. INTI aan de Hogewoerd 75. De toegang is gratis. MAANDAG 3 OKTOBER 1988 PAGINA 7 Pakjesactie voor Ibrun groot succes JDIDEN De pakjesactie voor de 'oolse zustergemeente Torun is een root succes geworden. Voorzitter Ï.P. den Os van de 3 October-Veree- liging deelde zaterdagavond mee dat r al 3000 pakjes waren ingeleverd. Jaar verwachting zijn dat er van- laag, na de optocht. 6000 geworden. ,Veel meer dan verwacht, een groot Jcces", aldus Den Os. Een gezel - chap van ongeveer 50 inwoners van Torun is deze dagen in Leiden. Daar- iij zijn leden van een volksdans groep, een muziekgroep en een Jluesformatie. Zij zijn vrijdag aange- [örtien in Leiden, waar zij een afwis- elend programma volgen. De Polen 'értrekken morgen weer naar huis. Provincie op Floriade LEIDEN De provin cie Zuid-Holland wil tij dens de Floriade, die in 1992 wordt gehouden in Zoetermeer, een audio visuele presentatie ver zorgen met de titel „Het landschap van Zuid- Holland", en enkele deelpresentaties over de bemoeienis van de Pro vincie met het land schappelijk gebied. In totaal is er 500.000 gul den voor de presentatie nodig, waarvan de tien recreatieschappen een derde op tafel leggen. Leidenaren op hoofd geslagen LEIDEN Twee inwoners van Leiden hebben dit weekeinde aangifte gedaan van mishandeling. Een 41-jarige man kreeg za terdagochtend een stomp op zijn hoofd van de bestuurder van een vrachtwagen, met wie hij ruzie kreeg bij de wegversmalling in de Zoeterwoudse Singel. Zijn bovengebit werd vernield en hij liep kneuzingen op aan zijn hoofd. De politie verwacht de chauffeur aan te kunnen houden, omdat zijn kenteken bekend is. Een 27-jarige Leidenaar raakte zaterdag nacht om drie uur even buiten bewustzijn nadat iemand hem op de Korevaarstraat enkele klappen had gegeven. Met twee vrienden werd hij daar aangesproken door zeven mannen. Eén van hen haalde uit, hoewel het slachtoffer niet had gereageerd op hun uitdagingen. Brandje in leerzaak LEIDEN De leerzaak Sala aan de Haarlemmer straat heeft zaterdagmid dag lichte schade opgelo pen bij een binnenbrandje. Het bovengelegen maga zijn van een kledingwin kel en de belendende schoenen- en kledingzaak liepen rook- en waterscha de op. Het vuur werd kort na sluitingstijd ontdekt. Het is mogelijk ontstaan door een brandende peuk van een klant. De brand weer had het vuur snel onder controle. De winkel zou binnenkort worden verbouwd en hield leeg- verkoop. Huurster met pistool bedreigd door huisbaas LEIDEN Een jonge Leidse vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag door haar huisbaas met een luchtdrukpistool bedreigd en uit de door haar gehuurde woning aan de Ververstraat gezet. De vrouw vertrok zo overhaast dat ze zich 's ochtends om vijf uur op kou sevoeten op het politiebureau meld de. De 30-jarige verhuurder is kort daarna aangehouden. Hij was dron ken. De man woont bij familie el ders in de stad maar wilde kenne lijk plotseling over zijn huis in de Ververstraat beschikken, aldus een politiewoordvoerder. Symposium over mensenrechten LEIDEN In het Centraal Faciliteitenge bouw aan de Cleveringaplaats 1 wordt op vrij dag 14 oktober een symposium gehouden over ernstige schendingen van de mensenrechten. Ee nieuw onderzoek naar de oorzaken van martelingen, verdwijningen en politieke moor den zal daarbij ter sprake komen. Het onder zoek is voorbereid door het Project Interdisci plinair Onderzoek Oorzaken Mensenrechten schendingen (PIOOM) op initiatief van Dam Backer, voormalige voorzitter van de Neder landse afdeling van Amnesty International. Tijdens het ochtendgedeelte van het symposi um dat om 9.30 uur begint, zal een aantal bui tenlandse gastsprekers het woord voeren, 's Middags is er een plenaire zitting onder lei ding van de Leidse hoogleraar dr. P.R. Baehr. Petitie Amnesty LEIDEN Amnesty Interna tional roept ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens alle rege ringen op om de mensenrech ten te respecteren. Zij doet dit door middel van een petitie die op 10 december aan de Vere nigde Naties en de betrokken regeringen aan te bieden. Men sen die de aktie willen onder steunen kunnen op 8 en 22 ok tober in Leiden een petitielijst ondertekenen. De Leidse werk groep van Amnesty Internatio nal richt hiervoor een stand in op de Haarlemmerstraat. „Feest moet ook op zondag kunnen" LEIDEN „Het moet mogelijk zijn om 3 Okto ber ook op zondag te vie ren. Leidens Ontzet is het feest van bevrijding en tolerantie. Kritiek daarop gaat terug op een onjuiste interpretatie van de geschiedenis. Maar wij zullen die kri tiek onderzoeken en daar lering uit trekken". Die woorden sprak voor zitter D.P. den Os van de 3 October-Vereeniging zaterdagavond na afloop van de Taptoe. Daarmee weersprak hij de kritiek van enkele kerkelijke instanties dat het niet passend zou zijn om ook op zondag feest te vie ren. De organisatie heeft daartoe dit jaar voor het eerst besloten om het gat tussen de Taptoe en 3 ok tober zelf te overbrug gen. „Na rijp beraad", lichtte secretaris J. Kar stens nader toe. „De tij den zijn veranderd. Men sen denken daar tegen woordig anders over dan vroeger. Bovendien: deze kwestie is wettelijk ge regeld; er bestaat een zondagswet. En daar houden wij ons aan". Het programma begon gisterochtend om half elf met een bridge-drive in de Stadsgehoorzaal. De kermis was open tus sen één uur en half zes. Overigens speelt dit pro bleem pas weer in 1993 en 1994. Getuige de publieke be langstelling was de uit breiding van het pro gramma met de zondag een geslaagde greep. Zo was het Pieterskerk- plein te klein om de vele duizenden belangstellen den te herbergen voor de muzikale Taptoe van het 60-jarige K&G, korpsen uit Rotterdam en Schie dam en het optreden van de Poolse volksdans groep Mlody uit zuster stad Torun. Ook de ker mis, de vlootschouw en de wielerkoers werden goed bezocht. (ADVERTENTIE) umavond CDA Leiden 'DEN Afdeling Leiden erd(1 het CDA houdt woensdag >rot( forumavond in het ge- ïraalw Nieuw Minerva aan de ,rcje immarkt 23. Bezoekers krij- erfs1 gelegenheid vier CDA- E die zich kandidaat hebben rk e le'd voor de verkiezing van •ma Europees Parlement aan pli land te voelen. Aansluitend jSt lijdens de ledenvergade- Ve§ de kandidatenlijst voor verkiezingen worden ,'esteld. De bijeenkomst Int om acht uur. LEIDEN/REGIO Bij een grootscheepse alcohol controle in Leiden en om streken is zaterdagnacht 42 automobilisten een rij verbod opgelegd omdat zij te veel alcohol in hun bloed hadden. In totaal werden 1.016 automobilis ten gecontroleerd in Lei den, Voorschoten, Oegst- geest, Leiderdorp, Zoeter- woude en Alkemade. Vanrhen werden er 38 na de blaastest aangehouden en voor een bloedproef meegenomen naar het bureau. Aan zes man werd vervolgens een rijverbod opgelegd, 32 chauffeurs kre gen bovendien een proces-ver- baal aan hurt broek. Voorts moesten zes bestuurders hun auto na onderzoek ter plaatse laten staan. De- controle werd gehouden door de Leidse poli tie in samenwerking met de rijkspolitie. De Leidse politie maakte gebruik van een zeer modern ademanalyseapparaat. Dat maakt het mogelijk om het alcoholpercentage te me ten zonder een bloedproef. Overigens maakte slechts één chauffeur gebruik van de mo gelijkheid om direct de boete te betalen. De meeste chauf feurs hielden hun geld liever in de zak om 3 Oktober te kunnen vieren. Spreekbeurt Deetman over onderwijsplannen LEIDEN Minister W. Deetman spreekt woensdag 26 oktober op een openbare ledenvergadering van het CDA over zijn on derwijsbeleid. Aan de orde komt onder meer zijn plan om een driejarige basisvorming in te voeren in het voortgezet onderwijs. De vergadering begint om 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Op de bijeenkomst voeren ook meerdere betrokkenen uit het voort gezet onderwijs het woord. Bij een uitslaande brand zijn zaterdagochtend om kwart over vijf twee bovenwoningen aan de Lage Rijndijk in Leiden uitgebrand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand werd ontdekt door de bewoner van het pand op nummer 59. Met enkele andere bewoners probeerde hij het vuur te doven. Het kon zich echter snel uitbreiden omdat de meeste deuren in het huis openstonden. De twee kamers waarvan de deuren wel dicht waren, bleven gespaard. In de twee bovenwoningen wonen in to taal zes mensen op kamers. Zij konden zich tijdig in veiliqheid stellen. De brandweer had het vuur binnen een half uur geblust. Het ver moeden bestaat dat dit is ontstaan door een defect aan een gas kachel. Een bewoner had die voor het eerst na de zomer weer aangedaan. Hij zag vlammen rond de kachel in het beginstadium van de brand. De panden naast de twee uitgebrande woningen liepen zware rook- en waterschade op. Ook de leegstaande win kel op de begane grond onder de bovenwoningen liep grote schade op. foto: wim van noort LEIDEN De viering van 3 Oktober is het af gelopen weekeinde op vallend rustig begonnen. De 150 man die de Leidse politie dit weekeinde pa raat had voor de eerste twee dagen van de fees ten hoefden in tegen- Leidse erepenning voor verraste Jan van Zijp LEIDEN Jan van Zijp is zaterdagavond onderscheiden met de erepenning van de ge meente Leiden. Burgemeester C. Goekoop reikte hem de penning uit in de burgerzaal van het stadhuis. Van Zijp was aangenaam verrast door de onderscheiding. Tot op het laatste moment wist hij niet dat de keuze op hem was ge vallen. Het college van B en W ken de de heer Van Zijp de pen ning mede toe wegens zijn grote verdiensten" voor de Leidse middenstand. Hij ver vulde talloze functies in on dermeer het Leids City Cen trum, het Koninklijk Onder nemers Verbond en in organi saties, verbonden met de rij wielbranche. Hij was ook ac tief in kerkelijke organisaties. Ondernemer Van Zijp had namens het KVP, later het CDA, twaalf jaar zitting in de gemeenteraad en was ook voorzitter van de Leidato. Nu is hij nog voorzitter van de at letiekvereniging De Bataven. zo'n vechtpartij stapte zondag nacht rond half twaalf het po litiebureau aan de Lange- gracht zo overhaast binnen dat een ruit van de voordeur sneuvelde. De 28-jarige Leide naar had een bierglas in zijn gezicht gehad en bloedde he vig uit een snijwond. De man is direct naar het AZL ver voerd. Volgens een politie woordvoerder kan hij nog een rekening verwachten voor de vernielde ruit. Ook bij een vechtpartij in een café aan de Nieuwe Beesten markt liep een man zondaga vond dusdanige verwondin gen op dat hij die moest laten hechten bij het AZL. Een 21- jarige Leidenaar werd tegen negenen aangehouden in een eethuisje aan de Haarlemmer straat. Hij zou klappen heb ben uitgedeeld aan de eige naar van een Indisch restau rant aan het Noordeinde. Twee toevallig passerende niarechaussee's hadden ge hoord waar hij naar toe ging, zodat hij daar kon worden aangehouden. In discotheek Mezzanotte aan de Pieterskerkchoorsteeg raakte zaterdagavond een 18- jarig meisje uit Leiderdorp ge wond aan haar gezicht. Een jongen met wie zij ruzie had, gooide een bierglas naar haar toe. Taptoe Drie druivengooiers van 14, 15 en 16 jaar werden tijdens de Taptoe opgepakt door de politie. In de loop van de avond werden zij weer vrijge laten. Een 16-jarige jongen werd meegenomen omdat hij met een bierblikje had ge gooid en een jongen van 17 wegens het gooien van vuur werk. Nog voor de start van de Taptoe hield de politie een LEIDEN Korfbalvereniging Crescendo was zaterdagavond de vereniging die zich het „netst" presenteerde in de Taptoe. Een optre den waarmee de vereniging de Cornelis Jop- pensz Prijs, groot 1.000 gulden, in de wacht sleepte, vóór Sportschool Van den Berg (750 gulden) en UVS (500 gulden). Optochtcommis saris J. Karstens sprak zijn tevredenheid uit over de grote deelname, „maar de discipline was bij enkele verenigingen ver te zoeken". Karstens was teleurgesteld over het gebrek aan orde bij veel verenigingen. „Jammer is dat", keek hij na afloop terug. „Vroeger was dat ondenkbaar, dat je gewoon maar een beetje meeliep. Ik begrijp wel dat het niet allemaal even netjes kan, dat brengt het karakter van de optocht met zich mee. Maar ik herinner me van vroeger dat vooral gymnastiekverenigin gen bijzonder gedisciplineerd waren. Ze moes ten wel, want anders schreef het bestuur het volgend jaar gewoon niet meer in. En dat wil den de leden voorkomen". Uit de woorden van de Leidse notaris mag niet geconcludeerd worden dat de Taptoe zou zijn gedegenereerd tot een bij elkaar geraapt zootje dat verveeld over straat slentert. Zeker niet. Ook zaterdagavond probeerden de meeste ver enigingen er iets leuks van te maken: gymnas ten die op straat een radslag maakten, honk ballers die een stootslag ten beste gaven en een wielrenner die op een hometrainer aan het massaal opgekomen publiek voorbij trok, zorg den er voor dat de traditionele opening van de viering van Leidens Ontzet het aanzien zeker waard was. 22-jarige man aan die enkele agenten beledigde. Twee mannen van 19 en 22 jaar werden aangehouden om dat zij zich verzetten tegen twee politiemannen in burger. Die hadden gezien hoe het tweetal met vuurwerk gooide toen het slot van de stoet aan de hoek van de Papengacht met de Breestraat voorbij was getrokken. Bij de aanhouding ontstond een vechtpartijtje. Het ging in genoemde geval len steeds om inwoners van Leiden. Een 77-jarige man uit Leiden werd zaterdagavond om kwart voor acht onwel toen hij op de Taptoe stond te wachten. De bejaarde is voor nader onderzoek naar het Academisch ziekenhuis ge bracht. Van een 27-jarige vrouw uit Leiderdorp werd op de kermis een portemon nee gerold. Er zat 300 gulden Los van de Taptoe werden za terdag nog diverse mensen aangehouden. Een 22-jarige Leidenaar gooide om kwart voor twaalf een ruit in bij Club 70 aan de Stationsweg. Een 17-jarige jongen sloeg in een driftbui een ruitje in bij The Jam aan de 4e Binnen vestgracht. Een 20-jarige Lei derdorper schopte zaterdag nacht kort na drie uur een deuk in een politiebusje op de Nieuwstraat. Een Leidenaar en een Leidse van 23 werden zaterdagnacht ingesloten om dat zij te dronken waren om op hun benen te kunnen staan. Gisteren mochten zij, ontnuchterd, weer naar huis. Van de grote politiemacht trad ongeveer de helft in bur ger op. Politiewoordvoerder D. Graveland: „We proberen opstootjes in de kiem te smo ren. Dat is ook nu weer uit stekend gelukt", aldus politie woordvoerder D. Graveland. aT~ flDEN Het is niet ^gesloten dat in Leiden (inder welzijnswerkers èrden ingeschakeld bij oplossing van proble- die zich in een wijk ^>rdoen, bijvoorbeeld migranten en oude- Dat kan worden afge- ld uit de opmerking van tthouder H. van Dongen (daal cultureel werk) de gemeente daar ko- jaar over gaat dis- isiëren. Daarentegen is de bedoeling dat de kin deropvang in de Stevens hof wordt uitgebreid. De wethouder deed de aan kondigingen bij de opening van het nieuwe welzijnsge bouw in de Stevenshof. Daar worden de mogelijkheden van kinderopvang volgend jaar per- 1 januari uitgebreid. Niet al leen met een tweede baby- groep, maar ook met een ex tra, 3-urige, peuterspeelzaal- groep. Het bestuur heeft de welzijnsvoorziening Winnie Mandela genoemd. Onderdeel van het gebouw is het kinder dagverblijf Lotte. De wethouder noemde het zeer belangrijk dat de moge lijkheden van kinderopvang in de Stevenshof worden uit gebreid. Daar wonen immers veel gezinnen met jonge kin deren. Voor het starten van een buitenschoolse opvang geen geld. Zij sprak de hoop uit dat met de komst van het nieuwe centrum de wachtlij sten voor sociaal-culturele ac tiviteiten snel tot het verleden zullen behoren. stelling tot de verwach tingen nauwelijks in actie te komen. Met een rustdag tussen de Taptoe op zaterdagavond en 3 oktober zelf, lag het voor de hand dat feestvierders zaterdag tot ver in de ochtend het glas zouden heffen. Het mooie weer sterkte die verwachting, maar echte problemen bleven uit. Er waren wel enkele incidenten in en om cafés, maar nauwe lijks meer dan in andere weekeinden. Een van de slachtoffers van Tevreden en nog enigszins verrast bekijkt Jan van Zijp de ere penning, die hem zojuist is overhandigd door burgemeester C. Goekoop (links). Mevrouw Van Zijp applaudiseert voor haar echtgenoot. foto: wim van noort Hij was initiator van de Lei dato Sportpriis, die elk jaar wordt toegekend aan de sportvrouw, sportman en sportploeg- of vereniging van het jaar. Burgemeester Goekoop noem de Van Zijp „een bescheiden man met een ongekend orga nisatietalent" en „een inne mend en veelzijdig mens. Als raadslid had hij een groot re lativerend vermogen", herin nerde Goekop zich. De uitreiking van de penning had drie kwartier later plaats dan gepland. De reden: Van Zijp had diezelfde avond zit ting in de jury van de Taptoe. Tijdens de juryvergadering besloot hij spontaan naar de uitreiking te gaan. Begeleid door secretaris J. Karstens van de 3 October-Vereeniging kwam hij het stadhuis binnen, waar genodigden en zijn fa milie reeds langer dan een half uur zaten te wachten. „Pas toen ik na mijn binnen komst werd gevraagd om naar de B en W kamer te gaan, begreep ik wat er aan de hand was", aldus de glun derende Van Zijp na de uit reiking.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7