TJA,MS HETUNIET Presidentschap als kroon op machtsgreep Gorbatsjov 7 "BUITENLAND SChilenen ondanks traangas jJal in een overwinningsroes Estland zet zich af tegen Moskou Challenger in ruimte herdacht CeidócSou/ua/nt MAANDAG 3 OKTOBER 1988 PAGINA 5 Boer zat vijf jaar aan boom geketend HARARE De Zimbabwaanse overheid «heeft zich ontfermd over een 45-jarige boer, die door mede-dorpsbewoners vijf rjaar lang aan een boom geketend was ge- ihouden omdat hij agressief en oneven wichtig gedrag aan de dag legde. Wairos Dube was vijf jaar geleden onder behan- jdeling van medicijnmannen. Toen deze •)behandeling geen verbetering opleverde •werd besloten hem aan een boom vast te ketenen. „Hij was gewoon te gewelddadig -geworden en kon alleen zo in bedwang ^worden gehouden", zei Frank Dube, de broer van het slachtoffer, dat nu in een verzorgingstehuis in de hoofdstad Harare verder wordt verzorgd. Hij is onder toe ven .«icht van de overheid geplaatst. Kinnock herkozen als leider Labour BLACKPOOL Neil Kinnock (46) is met een grote meerderheid herkozen als voorzitter van de Britse Labour-partij. Dat gebeurde op de openingsdag van het zes daagse congres van de partij in Blackpool, in zuidwest Engeland. Kinnock is sinds vijf jaar leider van de oppositiepartij. Kinnock was zeker van zijn' overwinning nadat hij de steun had weten te krijgen van de vakbonden, van ouds de geldschieters en mogelijke machtsbrekers van de Labour-par tij. Kinnock zal zijn overwinning vrijwel zeker gebruiken om verder te werken aan een gematigder koers voor Labour. Partijen toegestaan in verkiezingen Pakistan RAWALPINDI Het Opperste Gerechts hof van Pakistan heeft bepaald dat de poli tieke partijen wel mogen meedoen aan de algemene verkiezingen van 16 november. Het Hof vernietigde met die uitspraak een wet, waarmee president Mahammad Zia Ul-haq, die anderhalve maand geleden bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam, de oppositie buiten de deur probeerde te houden. De uitspraak maakt de weg vrij voor de eerste verkiezingen met partijen sinds ruim elf jaar. Volgens de meeste poli tieke waarnemers zal de oppositionele Pa- kistaaanse Volkspartij van Benazir Bhutto het meest van het vonnis profiteren. Sinds de dood van Zia lijkt in Pakistan de demo cratie een steeds grotere kans te krijgen. Walvissen in nood Met dekens en em mers zeewater probe ren honderden vrijwil ligers de walvissen in leven te houden die dit weekeinde aan spoelden bij de kust van het Australische Augusta. De walvissen waren al zo zeer ver zwakt dat de pogin gen van de hulptroe pen vergeefs waren. Op een nabijgelegen strand waren de vrij willigers er eerder in de week wel in ge slaagd 33 walvissen te redden. FOTO: AP Beul van Haïti met pensioen PORT-AU-PRINCE Kolonel Jean- Claude, de bataljonscommandant van de Haïtiaanse Dessalines-elitetroepen en tot voor kort een van de machtigste mannen in het Haïtiaanse leger, is met pensioen gestuurd. Tegen Paul, die nauwe banden onderhield met de verdreven dictator Duvalier, loopt in de VS een aanklacht wegens drugssmokkel en de VS zullen waarschijnlijk om zijn uitlevering vragen. Volgens sommigen zou Paul met pen sioen zijn gestuurd om uitlevering for meel mogelijk te maken en de Amerika nen in één klap ook een reden te geven, hun financiële hulp van ongeveer 100 miljoen dollar aan Haïti te hervatten. ^Noodweer treft Zuid-Spanje dDe eigenaren van deze auto kunnen op zoek gaan naar een nieuwe. De auto werd in de nacht van vrijdag op za terdag meegesleurd het water, dat onfaan de Spaanse ter^u'dkust plotseling ijmet bakken omlaag ikwam en rivieren rnbuiten hun oevers lba'deed treden. Zeker laaivijf mensen kwamen renjom het leven toen jzij door het water ien|verrast werden. De aaitP,otse,inge re9enva' ^trof onder meer toe ristische plaatsen Malaga, Fuengi- rola en Mijas. Ook in andere delen van ver Spanje was het rinfzwaar weer. )ijnt FOTO: AP ben end! I (ADVERTENTIE) Zaterdag 8 oktober verschijnt bij deze krant de special Innovatie. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lipp- mann, bereikbaar onder telefoonnummer 071 -122 244. (Vervolg van de voorpagina) TALLIN De vergadering van het Volksfront in Tallin werd geopend door de partijleider van Estland, Vajno Vjaljas. Hij geldt als een van de krachtigste aanhangers van het beleid van partijleider Gorbatsjov. Uit deze officiële sanctionering van het congres bleek de veranderende houding van de autoriteiten, die tot voor kort een ieder met nationalistische ideeën gevangen zouden hebben gezet. De kwestie van de etnische betrekkingen is van groot belang voor Gorbatsjov, die kampt met onrust onder de meer dan honderd verschillende bevolkingsgroepen in de Sovjetunie. Een Estlandse boer zei gisteren op het congres dat „wij zijn vervallen tot slaven in een landhuis." Hij zei dat hij al 34 jaar in een collectief werkte en verontwaardigd was dat de Sovjet-leiders nu de produktiviteit willen verhogen door staats- grond aan boeren te verpachten. Verder werden op de tweedaagse bijeenkomst oproepen gedaan de immigratie uit de andere Sovjetrepublieken aan banden te leggen en Estse recruten de gelegenheid te geven hun militaire dienst in Estland te vervullen. In een andere resolutie werden de autoriteiten gevraagd de deportatie en executie van tiendui zenden Esten onder partijleider Jozef Stalin officieel te bestem pelen als „misdaden tegen de menselijkheid". CAPE CANAVERAL De astronauten van het ruimteveer Discovery hebben gisteren hun col lega's herdacht die in ja nuari 1986 bij de ontplof fing van het ruimteveer Challenger om het leven kwamen. De vijf bemanningsleden lazen op het middendek, voor een foto van de bemanning van de Challenger, om beurten een deel voor van een verklaring. „Op dit moment, voelen wij ons door onze plek in het uit spansel nader tot hen dan ooit tevoren... Lieve vrienden, wij hebben de reis hervat die we hadden beloofd voor jullie voort te zetten", luidde de ver klaring. Vooralsnog noemt het Amerikaanse ruimtevaartbu reau NASA de vlucht van de Discovery een „volledig suc ces". De bemanning heeft zich vandaag de gehele dag voorbe reid op de „warme" landing, die rond half zes vanmiddag zou plaats vinden op de vlieg basis Edwards in Californië. Doordat het koelsysteem aan boord van het ruimtevaart- schip buiten werking bleef, zou de temperatuur aan boord bij het binnengaan van de dampkring oplopen tot meer dan 35 graden. (ADVERTENTIE) Rust in Burma teruggekeerd BANGKOK Tienduizenden stakers hebben vandaag in Burma gehoor gegeven aan het bevel van het nieuwe mili taire regime om weer aan het werk te gaan. Volgens een op positielid is negentig procent van de stakers teruggekeerd naar de kantoren en fabrie ken. Hiermee lijkt een einde te zijn gekomen aan zes weken van stakingen en anti-rege- ringsbetogingen. Voor het eerst sinds weken rijden er weer bussen naar de industrie gebieden. Ambtenaren en werkers riskeren ontslag of vijf jaar gevangenisstraf als ze niet op hun werk verschijnen. OveraJ in de hoofdstad Ran goon hangen nog posters waarin studenten de arbeiders oproepen opnieuw het werk neer te leggen of op hun post te blijven zonder te werken fraude verloren gaan, als tege lijkertijd meer dan een miljoen Chilenen deelnemen aan een manifestatie tegen Pinochet? Midden op de brede betonbaan van de Panamerikaanse snel weg heeft de oppositie een po dium gebouwd. Zangers en dichters brengen de mensen massa tot een uitzinnige vreugde. „Geen moeder zal meer huilen om haar kinderen die verdwenen zijn. Geen schrijver zal meer vrezen dat zijn boeken worden verbrand. Vandaag begint de Chileense lente", kondigt een van de sprekers hoopvol aan. En de massa heft spreekkoren aan: „Chi, Chi, Chi, Je, le, le. Dat hij weggaat Pinochet!" Tot aan de horizon ziet men mensen wild enthousiast met vlaggen zwaaien. „Hij gaat vallen. Hij gaat vallen", zingt men nu. Slechts even valt er een doodse stilte. Dat is wan neer een tiental in het zwart geklede vrouwen op het podi um verschijnt. Allen houden het portret vast van hun ver dwenen man, zoon of broer. Dan dansen zij de traditionele „cueca", de volksdans van Chili. Zij hebben geen geliefde meer met wie zij kunnen dan sen, daarom dansen zij slechts met in hun hand het portret van hun naaste, die nimmer terugkeerde uit de gevangenis cel. Everï later wordt het feest van de oppositie weer vrolijk. „Om tegen Pinochet te stemmen, heb je een enorme blijdschap nodig en een klein streepje", zingt een artiest die zojuist in Chili is teruggekeerd na een ballingschap van vijftien jaar. Een ander zingt: „Ik schrijf je naam op de muren van mijn stad: Vrijheid". Gebalde vuis ten gaan massaal omhoog. Er weerklinkt het dreigende lied „Een volk verenigd, zal nim mer overwonnen worden", dat de militaire potentaten van Zuid-Amerika zo bijzonder veel angst inboezemt. Allende Vlak voor het einde van de manifestatie arriveert de we duwe van ex-president Allen de. Omstanders schreeuwen dat zij het woord moet voeren. Maar Hortencia Allende glim lacht slechts. Het volk mag dan wel in een euforie verke ren, de militairen hebben nog de werkelijke macht. En dat weerhoudt mevrouw Allende ervan het woord te voeren. Haar dochter, Isabel Allende, spreekt namens haar: „Dit is het grootste moment uit mijn leven. Wij Chilenen staan weer rechtop om onze rechten te verdedigen. Ik voel geen haat of wraakgevoelens tegen de martelaars en de tirannen. Ik wil slechts rechtvaardig heid", laat de echtgenote van de vermoorde president we ten. De voorzitter van de christen democratische partij Patricio Aylwin spreekt van „het einde van het keizerrijk van de angst". Maar niet iedereen is zo optimistisch. „Ik geloof niet dat de militairen zomaar met de oppositie zullen onderhan delen over een werkelijke de mocratie. Zelfs niet als wij het referendum met een grote meerderheid winnen", zegt la ter Fabiola Letelier, voorzit ster van het Comité voor de verdediging van de rechten van het volk. Traangas Tegen de avond laten vele duizenden jongeren zich op nieuw meeslepen in de over winningsroes. De Avenida O'Higgens in het centrum van Santiago is nu het toneel van de feestvreugde. Als de beto gers de weg trachten te ver sperren, rijdt een lichtblauwe Volvo pardoes op de menigte in. Een jongeman komt op de motorkap terecht, probeert zich wanhopig aan iets vast te klampen, terwijl de auto met een razende vaart verder rijdt. Dan verschijnen de waterka nonnen en de traangaskanon nen van de militaire politie. Persfotografen dragen gasmas kers. Met een collega uit Uru guay vluchten we e.en huisje binnen, waar een vriendelijke vrouw azijn op onze zakdoe ken sprenkelt. Dat is de beste remedie tegen de brand die het traangas op je gelaat heeft aangericht. Op straat wordt een Amerikaanse persfoto graaf van achteren aangeval len door een politieman met een knuppel. Voor het huis waarin wij schuilen verschijnt een politieauto. „Aan tafel gaan zitten en net doen of je hier gewoon zit te praten," zegt onze gastvrouw angstig. „Niets respecteren ze. Hoeveel moorden hebben zij al begaan in deze vijftien zwarte jaren?". Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ MOSKOU Drie kwar- tier slechts duurde zater dag de buitengewone zit ting van de Opperste Sov jet, het parlement van de Sovjetunie. De 1.500 leden ervan waren met de groötste spoed uit alle de len van de Sovjetunie naar Moskou gekomen om partijleider Michail Gor batsjov tot staatshoofd te kiezen. Die verkiezing vormde het sluitstuk van de „machtsgreep", waar mee de partijleider zich binnen 48 uur wist te ont doen van de voornaamste tegenstanders van zijn hervormingsbeleid. Gorbatsjov werd met algeme ne stemmen door de 1.500 le den van de Opperste Sovjet gekozen, nadat Andrej Gro- myko zijn ontslag had inge diend. De 79-jarige Gromyko had vrijdag al zijn plaats in het Politburo verloren bij een „schoonmaak" in de partijtop, die ook een aantal andere con servatieven hun post kostte. De Opperste Sovjet ging ver der akkoord met de benoe ming van de 64-jarige Vladi mir Kijoetsjkov tot chef van de geheime dienst KGB. Hij is de opvolger van Viktor Tsje- brikov, een van de vertegen woordigers van de behouden de vleugel van de partij, die vrijdag tot partijsecretaris voor justitiële aangelegenheden werd benoemd. Gezag Sovjets In een korte toespraak voor het Sovjet-parlement zei Gor batsjov dat hij vastbesloten is het tempo van de hervormin gen te versnellen en sprak hij zich uit voor versterking van de rol van de „sovjets", de ge kozen raden. De kersverse president zei het als zijn taak te zien „alles te doen om het gezag van de sovjets te bevor deren en te vergroten". Gorbatsjov zette verder het tijdschema voor de door hem nagestreefde politieke hervor mingen nog eens uit. In no vember moet de Opperste Sov jet de grondwet herzien, zodat begin volgend jaar verkiezin gen kunnen worden gehouden voor een nieuw parlement, dat meer bevoegdheden krijgt dan het oude. Dit „Congres van Volksafgevaardigden" moet verder een president met vrij uitgebreide bevoegdheden kie zen. De woordvoerder van het Sov jetministerie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasimov, zei dat de wijzigingen in het Politburo bedoeld zijn om de economische hervormingen te versnellen. „De oude garde treedt af en de nieuwe genera tie doet haar intrede", aldus Gerasimov, die waarschuwde dat het wel twee tot drie jaar zal duren voordat blijkt of de hervormingen vrucht afwer pen. Niet onaantastbaar Deskundigen zijn het erover een dat Gorbatsjov zijn positie aanzienlijk heeft versterkt met de schoonmaak in het Politbu ro. Maar sommige deskundi gen, zoals prof. Marshall Gold man van Harvard, waarschu wen dat Gorbatsjovs positie nog lang niet onaantastbaar is. Het afscheid van Andrej Gromyko: de leden van het Politburo aanvaarden zijn ontslagaanvraag. Op de foto rechts Gromyko's opvolger, Michail Gorbatsjov. FOTO: AP Een andere Amerikaanse Sov jet-deskundige, Stephen Co- hen, verklaarde dat Gorbats jov kennelijk geen volledige zege heeft behaald, omdat zijn voornamaste opponent Ligats- jov de supervisie heeft gekre gen over de landbouw. Dat is nu juist een sector van de eco nomie die door Gorbatsjov als cruciaal voor zijn hervormin gen wordt beschouwd. Cohen sprak van een „ingewikkeld compromis" dat volgens hem uit de bus was gekomen, en vergeleek de zeggenschap van Ligatsjov over de landbouw met „en vos op het kippenhok laten passen". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz verklaarde dat het moeilijk was de veranderingen onmiddellijk op hun waarde te schatten. Maar, zei hij, „de heer Gorbatsjov is een krach tig en vastberaden persoon. Hij werkt aan een belangrijk her vormingsprogramma, en als er één ding valt op te maken uit deze gebeurtenissen dan is het Oosteuropese leiders waren er zaterdag snel bij met felicita tietelegrammen aan Gorbats jov. Er waren er van de Hon gaarse partijleider Karoly Grosz en president Bruno Straub, de Tsjechoslowaakse president Gustav Husak, de Poolse leider Wojciech Jaru- zelski en de Roemeense leider Nicolae Ceausescu, die Gor batsjov volgende week in Mos kou komt opzoeken. Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer Op de Spaanse vloot heerst grote verwarring. Reeds zijn schepen geheel in vlammen opgegaan en nu naderen ook het langzaam, de Hollandse schepen. Snel worden de en- gehesen, maar dan ploffen van links en rechts de fles- met kruit neer op de dekken van de Spaanse schepen, met knal uit elkaar spattend. Er dreigt een paniek uit te breken de vijand en daar moet Robert Janszoon het van hebben, beveelt het grootste Spaanse schip te-enteren. Vlug springen de Hollandse matrozen over en aan dek ontstaat een hevig gevecht, waarbij de Spanjolen zich echter goed weren. Robert Janszoon, die de strijd van de campagne van zijn schip af gades laat, merkt, dat de overige Spaanse schepen zich nu in slagorde opstellen en hij beveelt zijn mannen, terug te trekken en aan boord te komen. Zal hij de strijd, die zo gunstig verliep, nu nog verliezen? j(Van onze speciale verslagge- Eric Vrijsen) 1ANTIAGO Het Chi- eense volk heeft zijn ingst verloren. De bevol- ïxaciking van Santiago en an- ;oedWere grote steden demon- ddt^treert massaal tegen ge- eraal Pinochet, die het ind vijftien jaar lang in n ijzeren greep heeft ge- mahouden. Groepen jongelui nnetrekken schreeuwend nc*«Hoor de straten van de ïoofdstad. Pas overmor- lgat {en wordt het referendum ivoi gehouden, maar reeds nu An viert de oppositie de over- Ro winning van de democra- "oU tie. ,Hij gaat vallen. Hij gaat val- en", gillen de demonstranten. In de deuropening van haar ïuisje staat een oude vrouw lie telkens de armen om zich als wil zij alle beto- even persoonlijk omhel- Het is een onvergetelijk De vrouw huilt van De betogers lachen en applaudisseren, proberen leden van gehate militaire politie aan te bieden, meisje plakt een sticker caJwpo met Pinochet" op op de een carabinero. Ze hardhandig ingerekend, menigte reageert furieus, carabineros laten hun va lachtoffertje gaan en smeken Kun u/aiw talky om ver- later arriveert van carabine- die met de wapenstok alle uit elkaar drijft. Chilenen verdragen de niet langer. Daarom we niet meer bang voor de zegt een van de mede van het Commando het Nee, waarin alle par- van de oppositie zich heb- verenigd. Nog slechts een beheerst de Chilenen: gevaar dat de carabineros identiteitskaart in beslag Want als dat gebeurt, men woensdag niet stern en heeft men geen kans uit te spreken tegen Pino- wat maakt het uit, die stemmen die door deze

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5