PLEIN Zuidafrika uit isolement Franz Josef Strauss blijft in levensgevaar Protest tegen „valse" voorlichting Flevohof Hogere koffie prijzen op komst Italianen „dartel" naar volgende zomer Laatste sultan Yogya overleden BINNENLAND/BUITENLAND eeidóeSou/wmt MAANDAG 3 OKTOBER 1988 PAGINA 4 Kosmos boven Afrika verbrand LONDEN De Russische satelliet Kosmos-1900, die uit zijn baan om de aarde was geraakt, is eergisteren bo ven het westen van Afrika in de dampkring verbrand. De Kosmos- 1900 werd op 12 december gelanceerd om de oppervlakte van de oceanen te bestuderen, maar in april viel het ra diocontact met de satelliet weg. Het Sovjet-persbureau Tass berichtte dat de kernreactor van de satelliet zater dag in de loop van de dag was losge koppeld en naar een hoge baan om de aarde geschoten, om te voorkomen dat zich eventueel radioactieve deel tjes over de aarde zouden versprei den. Palme-prijs naar Verenigde Naties STOCKHOLM De stieh- ting ter herdenking aan Olof Palme heeft besloten dit jaar de Verenigde Naties de Palme-prijs toe te ken nen. Later dit jaar zal secre taris-generaal Javier Pérez de Cuéllar de prijs namens de VN in ontvangst kunnen nemen. Het geld dat met de prijs gemoeid is, bedraagt 100.000 kronen (ongeveer 33.000 gulden). Verleden jaar werd de Palme-prijs voor het eerst toegekend, aan Cyril Ramaphosa, de leider van de nationale mijnwerkersbond in Zuid- afrika (NUM). Weer markt op Waterlooplein Het was zaterdag weer feest in Amsterdam, nadat burge meester Van Thijn de beken de Waterloopleinmarkt offi cieel had geopend. Het Wa terlooplein, rondom het nieu we stadhuis-muziektheater, bood daarmee de aanblik van elf jaar geleden, vóór de „tij delijke" verhuizing van de be kende markt: een lange rij stalletjes met nieuwe en stok oude spullen. FOTO: ANP Fransen zijn stembus beu PARIJS De Franse kiezers lijken de stembus beu. Op de tweede dag van dp kantonale verkiezingen, gisteren, was de opkomst lager dan 48 procent. Sinds de Tweede Wereldoorlog waren bij ver kiezingen nog nooit zoveel mensen thuisgebleven. Dit jaar alleen al moes ten de Fransen zes maal naar de stem bus twee maal voor presidentsver kiezingen, twee maal voor parlements verkiezingen en nu twee keer voor de kantons. Maar het was gisteren nog niet de laatste keer. Op 6 november wordt een referendum gehouden over de toe komst van Nieuw-Caledonië. Overigens brachten de verkiezingen van gisteren geen verandering in de rechtse meer derheid in de kantonale raden. Opnieuw etnisch geweld Pakistan KARACHI Aan de gewelddadige botsingen tussen leden van verschillen de etnische groeperingen in het zuiden van Pakistan is ook gisteren geen einde gekomen. In de stad Hyderabad kwa men vijf mensen om het leven, toen ge wapende mannen vanaf een dak hel vuur openden op een groep mensen die in de rij stonden om levensmiddelen te kopen. Het bloedige geweld tussen Mo- jahirs, mensen die in 1947 uit India emi greerden, en Sindhi's, de oorspronkelij ke bewoners van de zuidelijke Paki staanse provincie Sindh, heeft de afge lopen dagen al aan minstens 245 men sen, voornamelijk Mojahirs, het leven gekost. JOHANNESBURG On der grote afkeuring van de zwarte oppositie heeft president Botha van'Zuid- afrika eergisteren een on derhoud gehad met presi dent Mobutu Sese Seko van Zaïre. Het was Bot ha's derde onderhoud met een zwarte Afrikaanse lei der in drie weken. City Press, de grootste zwarte krant in Zuidafrika, beschreef het bezoek aan Zaïre als „lou ter hypocrisie". Stanley Mabi- leza, ANC-vertegenwoordiger in Zimbabwe, zei dat geen en kele zwarte leider contact zou moeten hebben met Botha zo lang in Zuidafrika het apart heidsregime bestaat. „Afrika praat met Zuidafrika", ver klaarde Botha evenwel na af loop van zijn besprekingen. Beëindiging van de oorlog in Angola en de onafhankelijk heid van Namibia waren de belangrijkste onderwerpen van gesprek. De Zuidafrikaanse regering toonde zich zeer verheugd over Botha's diplomatieke of fensief in zwarte Afrikaanse landen. Botha is van plan va ker naar Afrikaanse landen te gaan en heeft Mobutu uitgeno digd voor een tegenbezoek aan Zuidafrika. Drie weken gele den had Botha op een bezoek aan Mozambique president Chissano ook voor een tegen bezoek aan Zuidafrika uitge nodigd. Zowel Chissano als Mobutu hebben de uitnodiging aanvaard, maar een datum voor hun komst is nog niet vastgesteld. Concessies Een van Botha's belangrijkste doelstellingen in zijn buiten lands beleid is de banden met zwarte Afrikaanse landen te versterken, zonder concessies te hoeven doen aan de stemlo ze zwarte meerderheid in zijn eigen land. De zwarte leiders van Mozam bique, Zaïre en Malawi hebben zich toen Botha bij hen op be zoek was, niet in het openbaar uitgesproken ten gunste van de zwarten in Zuidafrika, en hun kritiek op de apartheid is ook altijd mild of afwezig ge weest. Niettemin maakte Mo butu duidelijk dat hij bij Botha had aangedrongen op de vrij lating van ANC-leider Nelson Mandela. Mobutu zei dat hij tijdens het overleg met Botha „de spoedige, onvoorwaardelij ke vrijlating van Nelson Man dela" gedaan heeft gekregen. Botha heeft nog geen enkele officiële mededeling over Mandela gedaan. Volgens westerse diplomaten is Botha van plan om over morgen president Kenneth Kaunda van Zambia te bezoe ken. Kaunda, de oud-voorzit ter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, is een van de bekendste tegenstan ders van Botha. Hij heeft her haaldelijk verklaard dat hij Botha niet wil ontmoeten tot dat ANC-leider Nelson Man dela en andere politieke ge vangenen zijn vrijgelaten. Angola Terwijl Botha en Mobutu in Zaïre praatten, vond duizend kilometer verderop in Gabon een gesprek plaats tussen de Angolese president José Edu- ardo dos Santos, president Omar Bongo van Gabon en president Denis Sassou-Ngues- so van Congo over de oorlog in Angola. In een gezamenlijke verklaring riepen zij op tot een spoedige vredesregeling voor Zuidelijk Afrika. Morgen zijn er in Lusaka nieuwe bespre kingen tussen Kaunda en de leiders van Angola, Zaïre en Gabon over de Angolese oor log. In een interview met de Zuidafrikaanse staatsomroep heeft president Mobutu van Zaïre gezegd dat hij morgen deel zal nemen aan deze be sprekingen. De Sunday Mail schreef in een commentaar dat de recente besprekingen in de regio Botha in de kaart spelen. Hij zou via diplomatieke we gen de mogelijkheid krijgen om de nederlaag van Zuidafri ka in Angola te veranderen in een politieke overwinning. Als gevolg van onderhandelin gen tussen Angola, Cuba, Zuidafrika en de Verenigde Staten heeft Zuidafrika alle troepen uit Angola terugge trokken. Verdere onderhande lingen over de terugtrekking van de Cubaanse tronen uit Angola worden nog gevoerd. President Mobutu Sese Seko van Zaïre begroet de Zuidafrikaanse president Pieter Botha die eer gisteren een bezoek bracht aan zijn land. FOTO: AFP Ondanks zijn zwaarlijvig heid was Strauss ge zond en leg de hij een bewonde renswaardige vitaliteit aan de dag. FOTO:AP (Van onze correspondent Rink Drost) REGENSBURG Na een zware hartaanval verkeert de ministerpresident van de Zuidduitse deelstaat Beieren en voorzitter van de partij CSU. Franz Josef Strauss, al drie dagen in levensgevaar. De 73-jarige pqliticus is nu al gedurende veertig uur buiten bewustzijn. Strauss wordt nog altijd kunstmatig beademd en krijgt medicijnen om zijn long en nier-functies op gang te houden Volgens zijn medische staf is gisteravond een begin geconstateerd van bloedvergif tiging. De Beierse eerste-mi- nister is al vele jaren suikerpa tiënt. Ondanks zijn zwaarlijvigheid was Strauss altijd redelijk ge zond en legde hij een bewon derenswaardige vitaliteit aan de dag. Zo ook zaterdag. Nadat hij te gast was geweest op het oktoberfeest in München, reis de hij naar een landgoed in de Oberpfalz om deel te nemen aan een jachtsessie. Kort na aankomst zakte hij ineen. Na reanimatie werd hij ijlings per helikopter overgebracht naar de afdeling intensive-care in het ziekenhuis in Regensburjg. De kritieke toestand van zijn gezondheid maakt het momen teel onmogelijk de Beierse pre mier over te brengen naar het academisch ziekenhuis van München. Zonder haar leider Franz Jo sef Strauss is de CSU, de Christlich Soziale Union, ern stig onthand. Strauss' leider schap is sedert 1961 als derma te vanzelfsprekend geaccep teerd, dat over zijn opvolger als partijleider nauwelijks is nagedacht. Geen van de ande re vooraanstaande CSU-politi- ci heeft een gezag dat ook maar in de schaduw kan staan van dat van Strauss. Dat gezag geldt in de eerste plaats voor de „Freistaat Bayern", maar zeker ook daarbuiten. BIDDINGHUIZEN De Stichting Lekker Dier heeft de Flevohof gisteren symbolisch een legbatterij aangeboden. Middels een hoogwerker wer den de kooien over de ingang gehesen, terwijl medewerkers van de Stichting bezoekers pamfletten overhandigden waarin de Flevohof wordt verweten dat zij valse voor lichting geeft met betrekking tot de Nederlandse veehoude- „De Flevohof is opgericht om het publiek te informeren over de Nederlandse land bouw en veehouderij. De be zoekers wordt een zonnig beeld van de Nederlandse vee houderij voorgeschoteld, com pleet met koddige, houten var kentjes die vertellen hoe fijn ze het tegenwoordig toch heb ben. Wat echter niet getoond wordt, zijn kippen in legbatte rijen (de huisvesting van 95 procent van de kippen in Ne derland, aldus Lekker Dier), kistkalveren, biggen-batterijen en aangebonden zeugen," al dus L. Westeijn van Lekker Dier. „De indruk die men op de Flevohof krijgt van de bio- industrie is uiterst eenzijdig en daarmee vals". Canada naar de stembus OTTAWA De Canadese premier Brian Mulroney heeft voor 21 november alge mene verkiezingen uitge schreven. Het parlement is in verband hiermee ontbon den. Slaagt de Progressieve Conservatieve Partij van Mulroney er niet in een meerderheid te veroveren dan betekent dat een einde aan het nog niet geratificeer de vrijhandelsakkoord met de Verenigde Staten. De Li beralen en Nieuwe Democra ten zijn tegen het akkoord. LONDEN - De consument zal rekenen moeten houden met hogere koffieprijzen in de winkel nu de 24 producerende en vijftig verbruikende landen van de Internationale Koffie- Organisatie (ICO) het gisteren in Londen eens zijn geworden over beperking van de koffie- export om de prijzen te steu nen. Het akkoord is er op ge richt de wereldprijzen te stabi liseren en er voor te zorgen dat afnemende landen de door hen gewenste soort koffie kunnen krijgen, meestal de Latijns-Amerikaanse arabica. Door het akkoord zal de ge middelde prijs van koffie, nu 1,14 dollar per pound (453 gram) bedraagt, voor het boek jaar 1988-1989 komen te liggen tussen de 1,15 en 1,45 dollar per pound. Voor de koffiepro- ducerende ontwikkelingslan den is dit goed nieuws, maar de prijzen in de winkel zullen stijgen. Over de hoogte van de prijsstijgingen valt momenteel nog weinig te zeggen. De herfst is nog maar net be gonnen, maar de Italiaanse mode-ontwerpers denken al weer aan volgend jaar. Giorgio Armani en Romeo Gigli beten gisteren op dartele wijze de spits af van de Milanese ready- to-wear modeshows voor ko mend voorjaar /zomer. Om het jeugdige karakter van hun col lecties te benadrukken maak ten beide ontwerpers gebruik van tienermodelletjes om hun creaties te tonen. De meisjes van Gigli leken zo weggelopen uit een ballettafereel van De- gas (foto rechts). Armani zocht het meer in de pittige meiden met korte, wnde rokjes (foto Jinks) en „binkies", met stoere jeans en sweatshirts vol kreten en motieven vandaag de dag jé van hét onder de Italiaanse jeugd. Armani zou Armani niet zijn als hij die trend met zou oppikken. De leuzen „100 Percent Summer" en „For Men Only" verlevendigden T- shirts, overhemden en zelfs oorbellen Daarnaast kwam Armani met een nieuwe fol- klore-look. Dieren en geome trische figuren geborduurd, geprint of geappliccerd op jasjes, tunieken, sari-achtige rokken en zwierige broeken deden Indiaas en Peruaans Aruba wil landgenoten uit Nederland terug ORANJESTAD Eeip Arubaanse delegatie on a der leiding van minister president Henny Eman gisteren in Nederland aangekomen om Aruba J nen aan te sporen naaiVi hun eiland terug te keren,c z Aruba voorziet de komenivi de jaren een overschot aaifP vacatures en wil die graatfj opvullen met eigen menta; sen. rc llr In de hotelsector alleen al vers wacht de Arubaanse regering de komende twee jaar bijni 3.500 mensen nodig te hebbehi- na voltooiing van talrijke ho> telprojecten die nu wordefJ uitgevoerd of nog dit jaar vaf^ start zullen gaan. De werk' loosheid op Aruba bedraagt nt minder dan vijf procent en zal naar verwachting de komend) jaren volledig verdwijnen. Iltf Nederland wonen naar schat{ ting zo'n zesduizend Aruba Informatie Premier Eman verklaarde n< niet te kunnen schatten h' veel Arubanen daadwerkelij| terug willen naar hun gebooi te-eiland. „Dat is één van c' redenen waarom we naar N< derland gaan om een exa< beeld te krijgen én om goet' informatie te geven", aldi Eman. ,in( Het gaat volgens de Arubaansjj premier om functies op alle r veaü's in de horeca. „Van mdl nagers tot aan tuinmanneltr toe". De afgelopen maande£|( was reeds een lichte oplevin l te zien in het aantal Arubane dat terugkeert. De delegat lf zal negen voorlichtingsavoi den geven in Den Haag, Anvi sterdam, Utrecht, Breda, Row terdam, Groningen, Zwoll Weert en Nijmegen. JAKARTA De voormalige Indonesische vice-president en de laatste sultan van Yogya- karta, Hamengkubuwono IX, is in een ziekenhuis in Was hington aan een hartaanval overleden. De sultan, die 62 jaar is geworden, was de laat ste bestuurder van koninklijke bloede die overgebleven was uit het feodale Indonesië. Met hem sterft het sultanaat in In donesië uit. Hoewel hij 19 kinderen heeft, van vier vrouwen, is er geen opvolger aangewezen. Ha- mengkubuwnon dankt zijn faam uit de periode van de strijd tegen de Nederlanders. Als enige vorst koos hij des tijds de kant van de nationalis ten onder Soekarno en macht na de machtsoverdracht blij ven. De sultan was vooral in Yogyakarta, waar het hart van het oude Java klopt, een zeer geëerd man tegen wie de be volking opkeek als tegen een heilige. Als de sultan een bad had genomen, werd het bad water niet weggespoeld maar verdeeld onder zijn onderda nen. De begrafenis belooft dan jel ili ook een grootse gebeurtenis worden waarvoor de nodigloi voorbereidingen worden gfle troffen. In 1978 trok Hamen; >lc kubuwono IX zich terug uit c Ce actieve politiek. SindsdieJ.^ heerste hij als het ware als eefuj absoluut vorst in „zijn" gebietvo met de eretitel van gouvepe neur. Hamengkubuwono konPe voort uit het vorstenhuis vaMa* de Mataram dat eeuwenlarjn regeerde voordat de Nederlapte ders in de 16e eeuw Indonesiër koloniseerden. Hamengkubvos wono studeerde in Leiden Iwet dologie, zoals vele vooraaiiW staande Indonesiërs in <fic vooroorlogse jaren, maar zijijr hart lag bij de nationalistejirc Hamengkubuwono maakte oiFe der meer deel uit van de'delfoc gatie die met de Nederlandse regering onderhandelde ovéer de machtsoverdracht. De laa|n£ ste tijd kwakkelde de sultoet met zijn gezondheid. Hij wiur op 14 september voor eaier prostaat- en een oogoperathaj opgenomen in de kliniek v»ei de George Washington univeficl siteit in de Amerikaanihe hoofdstad, waar hij overleed!» SUSKE EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS (ADVERTENTIE) Wat doet Beethoven op de nieuwe Euro cheque-pas? Toenemende schending mensenrechten Salvador SAN SALVADOR Het aantal politieke moorden in El Salvador is „drama tisch" toegenomen. Dat schrijft de organisatie voor de mensenrechten Ameri cas Watch. Volgens de gerenommeerde, in de VS gevestigde organsatie is de Amerikaanse regering van president Ronald Reagan „blind" voor het geweld van de Salvadoraanse regering. Americas Watch heeft ook kritiek op het Salvadoraanse verzet, het Nationale Bevrij dingsfront Farabundo Marti (FMLN). De verzetsstrijders maken zich schuldig aan exe cuties van burgemeesters en .vermeende informanten van het leger (ADVERTENTIE) museum FNV De werknemers van V&D gaan zaterdag 8 oktober ook naar Amsterdam. En ze nemen Arie van der Zwan mee. Kom ook om te horen hoe de FNV met haar plannen voor werk. gezondheid, milieu, bereikbaarheid en jongeren bewijst dat het anders, beter kan. Vanaf 11.00 uur verzamelen op de Dam. Aanvang manifestatie op het Museumplein in Amsterdam 13.00 uur.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4