kerk wereld Benaming conciliair proces ongelukkig Vredesgids van ex-diplomaat voor het Conciliair Proces CcicLcSouocmt lezers GEESTELIIK LEVEN/OPINIE Het moeilijk verblijf onder de wilde dieren CeidóeSomxmt MAANDAG 3 OKTOBER 1988 PAGINA 2 Beroep op alle Europeanen ERFURT Met een optocht door de straten van Erfurt (DDR), een oecumenische dienst en een plechtige slotverkla ring is gisteren de vierde oecumenische bijeenkomst van de Conferentie van Europese Kerken en de Raad van rk bisschop penconferenties beëindigd. In de slotverklaring wordt een beroep op alle Europeanen gedaan te streven naar meer vrede, meer gerechtigheid en meer wederzijds begrip op het conti nent. De bijeenkomst werd bijgewoond door ruim honderd vertegenwoordigers van anglicaanse, rooms-katholieke, ortho doxe en protestantse huize. Gepleit wordt voor herevangelise- ring van de Europese samenleving die „in verregaande mate van het evangelie is vervreemd". Bisschop Ernst en prof. Leenhouwers bij CRK HENGELO Bisschop Ernst van Breda, de Tilburgse hoogle raar dr. P.J.G. Leenhouwers en Rolduc-docent dr. A.H.M. Lemmens zijn de sprekers op het derde symposium van de Stichting Contact Rooms-Katholieken, de tegenhanger van de Acht Mei beweging, dat op 12 november in Vught wordt ge houden. Het onderwerp is 'evangelisatie door de gemeenschap van gelovigen'. Bisschop Ernst spreekt over christelijke ethiek en hedendaagse cultuur, prof. Leenhouwers (bestuurslid van De Roerom, het alternatieve bisdomblad van Den Bosch) over evangelisatie en cultuur, en dr. Lemmens, docent catechese aan het grootseminarie Rolduc van het bisdom Roermond, over kerkelijke verhoudingen in het spanningsveld tussen openba ring en ervaring. Een leugenaar heeft een goed geheugen nodig. KRACHTEN BU GELOOFSOPVOEDING GEBUNDELD Zondagsschool vereniging zoekt samenwerking LAGE VUURSCHÊ Er komt een (protes tants-christelijk) kwar taalblad dat zich richt op de geloofsopvoeding in het gezin: „Kind aan huis". De Nederlandse Zondagsschoolyereniging (NZV) completeert hier mee haar reeks uitgaven voor de geloofsopvoeding in kerk, school en gezin: de uitgaven „Kind op zondag" (voor kinder- kerk, kindernevendien- sten etc.), „Kind op maandag" (voor de gods dienstige opvoeding op school) bestaan al gerui me tijd. De directeur van de NZV, dr. Cil Wigmans, hoopt op een intensieve samenwerking tussen allerlei organisaties en instellingen in ons land met het oog op een verantwoorde geloofsopvoeding. Daartoe haalde hij een groot aantal mensen naar Lage Vuursche voor een bijeenkomst. Enkele concrete afspraken werden gemaakt: de stichting „San- tekraam" (geloof en creatieve expressie) en de NZV gaan samenwerken, maar ook de Unie School en Evangelie, het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum en de NCRV (radio, programma „Dagvaar dig") willen mede verant woordelijkheid dragen voor de plannen van de NZV. Dr. Wigmans verzorgt jaar lijks een groot aantal spreek beurten en „leerhuizenover identiteitsaspecten van de christelijke school. Om meer scholen te kunnen laten de len in die bezinning en prak tijkoefening heeft de NZV samenwerking gezocht met het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum (CPS), de pro testants-christelijke Pabo's (de opleidingsscholen voor leerkrachten basisschool). Deze verzorgen onder meer de nascholing van leerkrach ten. De sectie Eredienst van de Raad van Kerken en de NZV stelden voor het eerst een ge zamenlijk bijbelleesrooster samen. Daarmee kan worden bereikt dat in de kerk, op school en ook thuis steeds de zelfde gedeelten uit de bijbel aan de orde komen. De orde ning verscheen onder de ti tel: „Context" en omvat een rooster voor de jaren 1989- 1992. Cil Wigmans, van huis uit onderwijskundige, installeer de in Lage Vuursche een raad van advies. Hierin heb ben theologen zitting die mede het theologisch en pe dagogisch kader vorm geven waarbinnen de activiteiten van de NZV plaats vinden. De leden zijn de hoogleraren dr. J.P. Boendermaker, K.A. Deurloo, G.H. ter Schegget, drs. K. Schippers en dr. D. Monshouwer. John Kuhlmann hoofdredacteur De Bazuin NIJMEGEN John Kuhl- mann is met ingang van deze maand benoemd tot hoofdre dacteur van het rooms-ka tholieke weekblad De Ba zuin. Hij volgt Karl Derksen van de orde der Dominica nen. Dr. John Kuhlmann (57) is dominicaan en werd in 1957 priester gewijd. Hij is gespecialiseerd in kerkrecht. Hij heeft als co-provinciaal deel uitgemaakt van het be stuur van de orde der Domi nicanen in Nederland en was tien jaar jaar lang in het Pe ruaanse aartsbisdom Cusco werkzaam als begeleider van godsdienstleraren. KRO-PROGRAMMA KRUISPUNT BESTAAT 25 JAAR HILVERSUM Het re ligieuze KRO-radiopro- gramma Kruispunt be staat 25 jaar. Ter gele genheid daarvan confe reerden journalisten, programmamakers en kerkelijke functionaris sen zaterdag een dag lang over het thema: Kerk en samenleving - is daar nog wel een kruis punt voor? Het programma, opgericht onder de bezielende leiding van de inmiddels overleden Joop Reinboud ging ooit van start in de sfeer van euforie die het Tweede Vaticaanse concilie in de rooms-katho lieke kerk - en niet alleen daar - verwekte, zo bracht pater Ambro Bakker, hoofd godsdienst van de KRO- ra dio, in herinnering. Er werd in dit kruispunt stevig gedis cussieerd. Uit het vuur van het debat zou de vonk van de waarheid moeten opspringen, zo werd gehoopt. Ook toen het vuur al lang weg was en de Nederlandse rooms-katho lieke kerk stilaan steeds meer gekenmerkt werd door stagnatie bleef het program- Joop Reinboud foto: pr ma bestaan. Het registreert nu vooral zorgwekkende ge luiden van bezorgde (kerke lijke) functionarissen. De ontmoeting kerk-samenle- ving verloopt, zeker wanneer de hiërarchie in de picture is, erg moeizaam. Sinds enige tijd maakt de KRO meer werk van haar identiteit en KRO media-directeur Ri chard Schoonhoven kon daarom melden dat de pro grammamakers van Kruis punt meer zendtijd krijgen. Zij zijn in het nieuwe radio- seizoen behalve op Radio 5 nu ook te horen op dinsdag in de namiddag op Radio 1. Drie sprekers, de Utrechtse theologe drs. B. de Groot- Kopetzky, secretaris-generaal dr. Hans van Munster van de Nederlandse rk kerkprovin cie en journalist Pieter van der Ven van het dagblad Trouw waren gevraagd hun visie te geven op de verhou ding kerk-samenleving. De theologe meende dat de kerk wel spreekt over maatschap pelijke kwesties, maar dat dit meestal vrijblijvend gebeurt. Er is, zo betoogde zij, behoef te aan communicatief hande len. Waar toe wordt opgeroe pen moet vertaald worden in gemeenschappelijke actie en dat komt slecht van de grond. Er is geen wisselwer king en daarom staat de ge loofwaardigheid op het spel. Dorpsweggetje Secretaris-generaal Van Munster betoogde dat er geen kruispunt is van kerk en sa menleving, neen, kerk heeft volgens hem geen andere plaats dan zich te realiseren in de samenleving, maar he laas, deze visie is niet terug te vinden in de media: daar komt de kerk niet over als het gist in het deeg. Eerder Ambro Bakker lijkt zij, zo werd gereageerd vanuit de zaal, op een dorps weggetje dat door middel van hoge geluidsmuren is ge scheiden van de vierbaans- snelweg waar de samenle ving over heen raast. Die twee komen elkaar alleen te gen wanneer kerkelijke lei ders, zoals paus en bisschop pen, van zich doen spreken. Het brede middenveld in de kerk waar de feitelijke pasto raal plaats vindt, verdampt als het ware onder het publi citaire geweld van bovenaf. Pieter van de Ven bracht het hoopvolle (en destijds indruk makende) conciliedocu- menmt Gaudium et Spes in herinnering, een volwassen stuk over het zelfverstaan van de kerk, die midden in de wereld wil staan. Het do cument zet volgens hem een oerkatholieke visie, die van het samen leven, samen vie ren en samen bidden voort. Maar we zijn nu weer in de greep van de kathaarse ver leiding, die van de wereld- mijding. Maar, aldus Van de Ven, Gaudium et Spes moge misschien geschreven zijn in een tijd dat er optimistisch werd gedacht over de ver houding kerk en samenle ving, ze was toch niet alleen maar bedoeld voor goed weer? Je terugtrekken in de ark is de gemakkelijke weg. Als kerk verblijven onder de. wilde dieren, de weg van de ontmoeting is moeilijker. Ie dereen in die ontmoeting is nu eenmaal een leerling. ,s Middags werd er gediscus sieerd. Maar het nieuwe vuur wilde niet komen. Zij, de aanwezigen, wilden het kruispunt wel nieuw levën inblazen, maar willen de ker kelijke leiders het ook? Zij zouden minder of anders moeten spreken om het naar het oordeel van velen zo ver stopte kruispunt weer be gaanbaar te maken. PAUL VAN VELTHOVEN GEREFORMEERDE PRAESES VAN OVEREEM: AMERSFOORT Er wordt gewaarschuwd voor polarisatie binnen het conciliair proces. Maar als er geen uitspra ken kunnen worden ge daan, wat voor waarde heeft het proces dan? Na tuurlijk, niemand mag bij voorbaat uitgesloten worden, maar ook nie mand mag bij voorbaat uitsluiten, geraakt en ge schokt worden door an dere christenen of ker ken. Dit betoogde ds. E. Overeem, voorzitter van de gereformeerde syno de, zaterdag op een werkdag van de Unie School en Evangelie in Amersfoort over het con ciliair proces. Ds. Overeem was door de unie uitgenodigd als verte genwoordiger van de kerken, die dit proces uiteindelijk ge start hebben. De kritiek die de voorzitter van de unie, drs. K. de Jong Ozn. onlangs uitte op de onduidelijke naam, werd gedeeld door de predikant. De synodevoorzit ter noemde de naamkeuze "hèt bedrijfsongeval" van de wereldraad-assemblee in Vancouver, waar vier jaar geleden het conciliair proces werd gestart. Men kon maar niet loskomen van het idee van een conci lie, aldus ds. Overeem, die de benaming van het proces van gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping af deed als "wereldraad-bar- goens". Veel meer voelde de praeses van de gereformeer de synode voor de aandui ding 'oecumenisch proces', een suggestie van ds. Wim van der Zee, de secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, die het proces be geleidt. "Het woord conciliair werkt juist niet conciliair", zo benadrukte de spreker. Verwondering De Delftse studentenpredi kant dr. ir. M. Hilhorst wees er op dat het geloof zich steeds meer uit de wereld van de exacte wetenschappen heeft teruggetrokken. Het gevolg daarvan is volgens hem dat de verwondering is verdwenen. Geloof en theo logie zullen dan ook weer in vloed moeten laten gelden. Zo kan een nieuwe houding groeien, waarbij alles dat ont staat gezien wordt als een gave van God. Als we alleen al eens zouden leren kijken, aldus ds. Hilhorst. Unie-voorzitter De Jong toonde zich hogelijk ver baasd, dat er in alle publica ties over het conciliair proces nagenoeg niets valt te lezen over het onderwijs dat brood nodig is voor de voortgang ervan. "Men heeft het over het verbond van God met de schepping, over de toekomst, maar nergens over de jonge mensen die straks in die toe komst verantwoordelijkheid gaan dragen voor die schep ping". De doelstelling van het proces is volgens hem te rug te vinden in de trits die het christelijk onderwijs sa menvat: geweten, relatie en perspectief. Agenda Conciliair Proces DEN HAAG Rondom het Conciliair Proces van de We reldraad van Kerken (CP) vinden de komende tijd tal rijke bijeenkomsten plaats in de Haagse en Leidse regio. Artikelen over deze en elders in het land gehouden bijeen komsten zullen herkenbaar zijn aan bovenstaand vignet. Als service aan de geïnteres seerde lezers publiceren wij op gezette tijden een agenda met daarin informatie over gebeurtenissen in het ver spreidingsgebied van onze krant over het Conciliair Proces. Gegevens voor deze CP- agenda kunnen gestuurd worden naar de redactie Kerk en Wereld van Het Binnenhof/Leidse Courant, postbus 89. 2501 CA Den Haag, onder vermelding van „agenda CP". Sinds Edy Korthals Altes en kele jaren geleden met enig publicitair geweld het Neder landse corps diplomatique verliet, is hij een veel-ge- vraagd criticus van het wes terse veiligheidsbeleid. Het aardige daarbij is dat hij zich, ondanks zijn achtergrond uit drukt in uiterst begrijpelijk Nederlands. Het is juist de met technische en tactische termen en begrippen door spekte diplomatentaal, waar mee voorstanders van het tot nu toe gevoerde beleid de zwakte ervan trachten te maskeren. Daarmee is niet gezegd dat Korthals Altes altijd gelijk heeft, maar de manier waar op hij de dingen zegt en schrijft zetten wel aan tot denken. Dat is ook het geval met zijn zo juist verschenen boekje „Een dure keizer zon der kleren". Lees daarbij voor die keizer, die geloofde dat hij in onzichtbare kleren gehuld ging, de westerse sa menleving die voor haar ver dediging ten onrechte ver trouwt op de moderne wa pensystemen. De visie dat de wapenwed loop de wereld er niet veili ger op heeft gemaakt, is na tuurlijk niet nieuw, zoals veel hoofdstukken in het boekje op zich weinig nieuwe ge dachten bevatten. Maar Korthals Altes heeft ze aar dig op een rijtje gezet en ver helderend beschreven, zodat het inderdaad, zoals hij zelf suggereert, dienst kan doen als een soort „vredes-hand- Mr. E.J. Korthals Altes voor hij ontslag nam uit de diplomatieke dienst en ambassadeur was in Spanje. Hier biedt hij de vrouw van de Madrileense burgemeester een bos tulpen aan. foto: anp boek" voor het Conciliair Proces. Korthals Altes doet voortdu rend een beroep op ons „ge zonde verstand", vooral in het laatste hoofdstuk met de titel „Wat kun je als mens doen". Volgens de ex-ambas sadeur is een versnelde be wustzijnsverandering nood zakelijk, omdat onze bescha ving anders ten einde loopt. Essentieel daarbij noemt hij dat de geestelijke waarden weer de aandacht krijgen die ze verdienen. „Het is eenvou dig niet waar dat je er vóór alles bent om lekker van de dingen te genieten", schrijft hij. „Velen gaan voorbij aan de werkelijkheid dat ons be staan in God geworteld is. Zij sluiten zich daarvoor af". Maar „alleen al tegenover het grote mysterie van het leven en onze kosmos past een fundamenteel andere houding dan nu vaak wordt ingenomen. Ontzag en eer bied liggen meer voor de hand dan eigenwijze hoog moedigheid, die vaak geen grenzen kent". Het is volgens Korthals Altes door rationele overwegingen, meditatie of gebed dat de mensheid tot deze bewustzijnsverandering kan komen: „De wereld de baas worden door jezelf te beheersen". Edy Korthals Altes zal de laatste zijn, die niet beseft dat het door hem geschetste ide aal niet van de ene op de an dere dag valt te verwezenlij ken. Maar dat is, zo bena drukt hij, geen reden om niets te doen. Gelet op de stap die hijzelf heeft gezet, heeft Korthals Altes wat dit betreft wel enig recht van spreken en schrijven. JOS TIMMERS E. Korthals Altes: Een dure keizer zonder kleren. Uitgeverij: Kok Agora, Kampen Prijs: ƒ25.- Zuidkorea In Zuidkorea worden honden en katten die bestemd zijn voor de menselijke consumptie langzaam opgehangen of le vend gekookt. Ondanks we reldwijde protesten tegen fiet eten van honde- of kattevlees, blijft de Koreaanse regering zich hard opstellen. Slechts ge durende de nu geëindigde Olympische Spelen was het aanbieden van dit vlees, daar waar toeristen komen, verbo den. De vele duizenden hand tekeningen ook uit Neder land hebben president Roh Tae Woo dus niet kunnen ver murwen. M.C.Th, v.d. Berg, LEIDEN. Anti-semitisme Het gevaar van anti-semitisme ligt voor de hand als gevolg van de politiek van de staat Is rael maar dat is het gevolg van de tragische vermenging van geloof en politiek. Deze staat is geen haar beter dan alle ande re staten die geweld als middel voor hun politiek gebruiken zoals Chili en Zuidafrika. Een bezetter handelt nu eenmaal als iedere bezetter of hij Duit ser of Israeli is. Nederlanders die de bezetting hebben mee gemaakt herkennen dat als zij lezen van razzia's, het zonder vorm van proces opsluiten in concentratiekampen, het op blazen van huizen en dergelij ke. Natuurlijk heeft dat niets met het joodse geloof te maken en is elke vorm van anti-semi tisme op grond van het hande len van de Israëlische regering verwerpelijk. Maar het Over legorgaan Joden/Christenen (OJEC) is meteen bezorgd over propaganda voor de PLO als Pax Christi onderhandelin gen zonder voorwaarden voor af bepleit met de Palestijnen in de bezette gebieden. Deken Kwaaitaal handelt net zo als het OJEC als hij onze terechte verontwaardiging over het op treden van de Israëlische auto riteiten aanmerkt als selectie ve aandacht voor de vijanden van de joden. Wat een zegen zou het trou wens zijn als het geestelijk hoofd van de rooms-katholie- ken zich zou bevrijden van „zijn koninkrijk van deze we reld", te weten de Vaticaanse staat. Nu moet de paus politiek bedrijven in plaats van de blij de boodschap te verkondigen die de wereld van geweld zou kunnen bevrijden. Als hij geen staat meer heeft, hoeft hij Pi nochet noch Botha meer de hand te drukken. J.H.T. Kouwenhoven, DEN HAAG. Tegenspeler of partner DAT Michail Gorbatsjov zaterdag werd gekozen tot voorzit ter van de Opperste Sovjet en nu dus ook formeel staats hoofd is, lijkt het logische vervolg op hetgeen zich vrijdag ir het Kremlin heeft afgespeeld. Toen immers ging het op dr partijtop in eerste instantie om de consequente toepassing van perestrojka, Gorbatsjovs beleid van economische hervor mingen. Na de benoeming van zaterdag kan Gorbatsjov ni ook het veranderen van het Sovjetrussische politieke sy steem in een stroomversnelling brengen. Aan het einde var die weg staat de gekozen president met grote volmachten oj het gebied van de binnenlandse en buitenlandse politiek. WAAROM Gorbatsjov zich reeds nu door de Opperste Sov jet oude stijl heeft laten kiezen en niet heeft willen wachter tot volgend jaar april wanneer een nieuwe Opperste Sovje gekozen wordt, is nu wel vrij duidelijk. Hij had niet meer dr illusie dat het zittende presidium van de Opperste Sovjet al les op alles zou zetten om de door hem voorgestelde termiji voor de staatkundige hervormingen aan te houden. DaT Gorbatsjov haast heeft met de verwezenlijking van restrojka ligt voor de hand. De Sovjet-bevolking wil eindelij] eens resultaten zien in de vorm van betere levensomstandigl heden. Daarvoor is echter een fundamentele hervorminj van het politieke systeem een eerste vereiste. De overdonderende voortvarendheid waarmee Michaij: Gorbatsjov de zaken nu zelf in handen neemt, zal niet alleet de Sovjet-burgers enige moed geven. Ook voor die socialists sche landen zoals bijvoorbeeld Hongarije waar de her vormingen zich reeds in een vergevorderd stadium bevinj den, of in landen als Polen, waar moeizaam een weg naai een eigen perestrojka wordt gezocht, zal de versterking vair Gorbatsjovs positie een krachtige impuls vormen. DAARENTEGEN zal de druk op de conservatieve regimej. in Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije, die tot nu toe de ka uit de boom hebben gekeken, beduidend groter worden. It de afgelopen dagen is immers overduidelijk gebleken dat z| nog lange tijd met een Michail Gorbatsjov aan het roer reke ning zullen moeten houden. En een roerganger die kennelijj bijzonder sterk in zijn schoenen staat, kan men beter al partner dan als tegenspeler hebben. Voor het Westen ligt da trouwens niet anders. j Liberalen door de bocht EVENALS het CDA heeft de PvdA de toekomst van on: gezondheidszorg uitgeroepen tot een van de belangrijksl thema's in de komende verkiezingscampagne. Wim Kok vei zekerde dit weekeinde de partijraad van de PvdA dat de cialisten een algemene volksverzekering willen. Tegelijkei tijd riep hij de VVD op zich niet te laten opjagen door hi kabinet bij een beslissing over het nieuwe financieringsstél sel voor de gezondheidszorg. MORGEN moet de VVD in de Tweede Kamer echter a kleur bekennen over de herziening van onze gezondheids zorg, zoals die is voorbereid door de commissie-Dekker. He is niet uitgesloten dat de oproep van Wim Kok aan de VV| een averechtse uitwerking heeft gehad. Het ziet er naar i dat de liberalen, die alleen van het woord volksverzekerir| al gruwen, morgen in de Kamer akkoord zullen gaan met invoering van de eerste fase van het plan-Dekker, zoals di wordt voorgesteld door hun partijgenoot staatssecretarj Dees. In het weekeinde hebben Dees en de VVD-partijtc daar overeenstemming over bereikt. De VVD, die vorige week nog liet blijken niets voor h^ kabinetsvoorstel te voelen, zal ongetwijfeld voorwaarde) stellen. Slechts als die in de praktijk een soepele afhandelin) van de kwestie in gevaar zouden brengen kan het debi morgen nog een spannend karakter krijgen. Nog zacht DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied dat de afgelopen dagen ons weer bepaalde trekt verder naar het oosten weg. Een zwakke, in Frankrijk aan wezige storing, beweegt zich in onze richting en passeert waarschijnlijk in de komende nacht en morgenochtend van zuid naar noord ons land. Uit de bijbehorende bewolking valt waarschijnlijk nauwelijk of geen regen. Een aktieve en omvangrijke oceaandepressie bereikt mor genavond Ierland en laat ons weer nog ongemoeid. Wel neemt de zuidelijke stroming onder invloed van deze de pressie in de loop van woens dag iets toe. Dan wordt uit Frankrijk nog zachte lucht aangevoerd met af en toe zon. Verwacht wordt dat de aktivi- teit van oceaandepressies zich vanaf woensdag tot over onze omgeving gaat uitbreiden. Dit betekent een overgang naar een koel en wisselvallig weer type. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië: Veel bewolking en eerst nog een enkele bui. Middagtem- peratuur van 14 tot 16 graden. Denemarken en Benelux: Bewolkt en op de meeste plaatsen droog Middag- temperatuur 16 tot 18 graden. Britse Eilanden: Bewolkt en op de meeste plaatsen regen. Middagtempe- ratuur van 13 tot 17 graden. Bondsrepubliek Duitsland: Zonnige perioden en droog. Middagtempera- tuur van 18 tot 21 graden. Frankrijk: Aanvankelijk zonnige pe rioden, woensdag vanuit het westen toenemende bewolking met enige re gen. Middagtemperaturen van 17 graden in het noordwesten tot 25 gra den aan de Middellandse zee. Alpenlanden: Zonnige perioden, woensdag toenemende bewolking. Middagtemperatuur in de dalen rond 20 graden. Italië, Joegoslavische- Griek kust: Zonnig, in Griekenland inl^ middag en de avond kans op r weersbuien. Middagtemperatuur 22 graden in noord-Italiè tot 25 den in zuid-Italië. Ida WEERRAPPORT HEDENMORGEN Eindhoven Den Helder hall bew. 25 18 New Orleans onbew. Paramaribo weerl Palm Beach onbew. Pretoria onbew. Rlo de Janeiro onbew. San F Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2