Ccidóc ©oirtatit Estland verenigt zich in Volksfront 6 Spelen voorbij Recordwinst voor Seoul WD wil geen ruzie over eerste fase plan-Dekker 2 3 4 7 9 Leidse student aangehouden na chantage Oostenrijk Zelfs de straathonden zijn tegen Pinochet BROCCOLI EN GEHAKT Maandag 3 oktober 1988 80e jaargang no. 24233 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apxothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (mcl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm. familieberichten 1.0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. Morgen af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 9 graden. Middagtemperatuur rond 17 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Zon op: 06.46; onder: 18.10. Scheveningen hoog water: 9.42 en 22.34; laag water: 3.38 en 16.23 uur. Hazerswoudse motorcoureur verongelukt HEERLEN Bij de laatste wedstrijden van de strijd om de Nederlandse titels op de weg voor motoren, is gisteren de 32-jarige Arend Rademaker uit Hazerswoude om het leven gekomen. De motor van Rade maker kreeg tijdens de race in de 250 cc op het circuit in Heerlen een vastloper. Over- eenkomstig de beleidslijn dat het programma wordt afge werkt als er geen gevaar voor de toeschouwers bestaat, werd na het ongeluk nog de race in de 500cc-klasse gehouden. DEN HAAG De politie van Den Haag heeft dit weekeinde een 19-jarige student uit Leiden aangehouden op verdenking van bedreiging en poging tot afpersing. De man heeft inmiddels bekend te hebben gedreigd het drinkwater in« Oostenrijk te vergiftigen. De Oostenrijkse rege ring kon dit afkopen door 48 miljoen gulden te betalen, aldus een woordvoerder van de Haagse politie. Begin juli kregen de ambassades van Oostenrijk in Brussel en in Den Haag een brief waarin werd gedreigd dat het drinkwater in Oostenrijk zou worden vergiftigd met de stof dioxine. De schrijver van de brief eiste 38 mil joen Zwitserse frank van de Oostenrijkse rege ring. Dat geld moest in de Belgische Ardennen worden overgedragen, maar de dader kwam daar op het afgesproken tijdstip niet opdagen. Op 19 september kreeg de Oostenrijkse ambas sade in Den Haag een nieuwe brief, waarin weer geld werd geëist. De vorige brieven wa ren in Luxemburg gepost, deze brief was in Ne derland op de bus gedaan. Er moest 48 miljoen gulden worden gedeponeerd bij kilometerpaal 28,8 langs de A4, bij afslag Leiderdorp. Daar' werd afgelopen vrijdag een pakje neergelegd (de politie wil niet zeggen door wie), dat even later door de student op de fiets werd opge haald. Ruimtefoto's Pagina 5: Challenger in de ruimte herdacht Met onder meer een groots vuurwerk zorgde de Zuidkoreaanse organisatie ervoor dat de succes volle Olympische Spelen in Seoul niet als een nachtkaars uitgingen. FOTO: AP iEOUL De Olympische Spelen in Seoul hebben een recordwinst opgele verd. Park Seh-jik, de voorzitter van het organi satie-comité, meldde van- trots dat de eerste :ijfers een netto winst van 349 miljoen dollar, ruim [TOO miljoen gulden, laten tien. Daarmee overtreft M Seoul het resultaat van M jOs Angeles (222,7 miljoen dollar), dat vier jaar gele- len de commerciële Spe- Én introduceerde. Zuidkoreanen namen giste- n in stijl afscheid van de lizenden olympische gasten, t gebeurde met zang, dans. igvertoon en vuurwerk, f.14,( waarbij de vreugde en saam horigheid van de olympische familie nog de meeste indruk maakten. Chef de mission Wim Cornelis kwam het sta dion binnengemarcheerd met een Zuidkoreaanse official op zijn nek. De voorzitter van het Internationaal Olympisch Co mité (IOC), Juan Antonio Sa maranch, noemde de Spelen van-de 24ste Olympiade „de beste en meest universele uit de olympische geschiedenis". „De ware olympische geest heeft hier gezegevierd", waren de woorden van de Spanjaard, voordat hij volgens traditie de jeugd van de wereld opriep in 1992 naar Barcelona te komen. De Oostduitse zwemster Kris tin Otto werd in Seoul uitge roepen tot „meest waardevolle speler" van de Spelen. Otto werd de eerste vrouw die zes gouden medailles veroverde. Vervolg op pagina 13. inbrekers lemen ook fjj, iuto mee »EIDEN Bij een inbraak in f.39,5 en woning aan de Vrouwen- f438 teeg is het afgelopen week- inde voor 4.500 gulden aan ieraden gestolen, evenals een et autosleutels die daarna ferd gebruikt om de auto. waarvan de waarde onbekend is, ook mee te nemen. De 25- jarige bewoonster van het pand ontdekte de diefstal gis termorgen. Bij een inbraak in een woning aan de Morssingel is voor 8.000 gulden aan pandbrieven gesto len. De inbrekers namen ver der nog een hoeveelheid muntgeld, gouden sieraden, verzekeringspapieren en 600 gulden mee. De inbraak werd zondagmiddag ontdekt toen de bewoners van het pand thuis kwamen. Ontslagen man ramt gevel taxibedrijf LEIDEN/VALKENBURG Een 27-jarige Leidse ex-werk nemer van taxibedrijf Kerk hof in Leiden heeft gister avond de pui van de Valken- burgse vestiging van dit be drijf geramd. Boven het be drijf woont bovendien de di recteur van het taxibedrijf. De man was tot zijn daad geko men omdat hij even daarvoor ontslagen was. STEUN GORBATSJOV VOOR NATIONALISTISCHE BEWEGING TALLINN Op de dag van zijn verkiezing tot president van de Sovjet unie heeft Michail Gor- batsjov andermaal op zien gebaard, nu door openlijk zijn steun te betuigen aan het „Volksfront van Est land". Op de oprichtingsvergade ring van het front in Tallin, de hoofdstad van de Balti- sche republiek, werd aange drongen op ingrijpende po litieke hervormingen, waar onder het toestaan van meer partijen dan alleen de communistische. Zeker zo opmerkelijk als de steunverklaring van Gor- batsjov was het feit dat de vergadering rechtstreeks werd uitgezonden door de televisie van Estland. Te meer, omdat verscheidene sprekers een pleidooi hiel den voor het zelfbeschik kingsrecht van de kleine republiek aan de Oostzee. Andere sprekers vroegen om maatregelen ter be scherming van de Estlandse cultuur en taal, grotere reli gieuze vrijheid en de moge lijkheid van vervangende dienstplicht. Volgens de leiders van het Volksfront zijn inmiddels 300.000 mensen bij hun or ganisatie aangesloten. Het Volksfront wil de hervor mingspolitiek van president en partijleider Gorbatsjov steunen. Maar de voor naamste eis van de organi satie is de culturele en eco nomische autonomie van Estland. Ook in Litouwen en Letland zijn soortgelijke Volksfronten opgericht. In een resolutie vroegen de congresgangers om veran deringen in de grondwet, zodat niet alleen de partij, maar ook het Volksfront aan de verkiezingen kan deelnemen. „Wij moeten de kring van parlementsafge- vaardigen in onze republiek uitbreiden en ook andere organisaties het recht geven kandidaten naar voren te schuiven", zo zei Marju Lauristin, een van de lei ders van het Volksfront. Pagina 5: Estland zet zich af tegen Moskou (Van onze speciale verslaggever Eric Vrijsen) SANTIAGO Meer dan een miljoen Chilenen hebben dit weekeinde in de hoofdstad Santiago gedemonstreerd tegen de vijftien jaar oude dictatuur van generaal Augusto Pinochet. De oppositie beschouwt de manifestatie als een duidelijk teken dat de meerderheid van de bevolking tegenstander is van het mili taire regime. Elders in de hoofdstad hielden vele duizenden aanhangers van de militairen eveneens een massale betoging. De manifestaties waren het officiële slot van de verkiezingscampagne van de op positiepartijen. Woensdag wordt in Chili het referendum gehou den over het aanblijven van generaal Pinochet. Als een meerderheid van de Chilenen daartegen „Nee" zegt, moeten volgend jaar vrije presidentsverkiezingen worden ge houden. De betoging van het afgelopen weekeinde tegen Pino chet was een van de grootste uit de Chileense geschiedenis. Zelfs de droevigste straathonden in de hoofdstad Santiago dragen nu stickers en lintjes waarop staat dat Chili „Nee" zegt. Op het toi let van een restaurant heeft iemand midden in de pot een foto van de president geplakt. Pagina 5: Chilenen ondanks traangas in overwinningsroes (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Broccoli, 500 gram Gehakt half-om-half, 500 gSrTS 4.25 "7/IQ kilo sa®® 1049 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Leiden weer in ban 3 Oktoberfeesten Leiden staat vandaag traditiegetrouw geheel in het teken van de 3 Oktoberfeesten. De viering van Leidens ontzet begon vanochtend met de koraalzang in het Van der Werfpark en het uitdelen van haring en wittebrood in De Waag. Vanmiddag volgde de optocht die weer een massale belangstel ling trok. De start van het feest, zaterdagavond met De Taptoe (foto), was opvallend rustig. Een politiemacht van 150 mannen en vrouwen hoefde nauwelijks in actie te komen. Gisteren trok de grote kermis duizenden naar Leiden. 0 x t FOTO: WIM VAN NOORT Pag. 7: Viering 3 Oktober rustig van start. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De VVD s niet van zins het con- lict met staatssecretaris )ees (volksgezondheid) »ver de eerste fase van iet plan-Dekker op de pits te drijven. Verwacht wordt dat de liberale ka merfractie morgen tijdens de voortzetting van het donderdag afgebroken de bat over het nieuwe stel sel van ziektekostenverze keringen geen verzet meer zal plegen. Het afgelopen weekeinde heeft een delegatie uit de VVD-fractie onder aanvoering van voorzitter Voorhoeve in tensief overleg met Dees ge voerd. De staatssecretaris (ook VVD) heeft zijn partijgenoten op een aantal punten gerust kunnen stellen. In het debat van morgen zal Dees beklem tonen dat het kabinet niet uit is op een volksverzekering waarin vrijwel alle medische voorzieningen zijn opgenomen en waarbij de premies voor het overgrote deel naar draag kracht worden geheven. De VVD is daar zeer beducht voor omdat er volgens de liberalen op die manier nauwelijks iets terecht zal komen van onder- linge concurrentie tussen de verzekeringsmaatschappijen. Dees heeft voorts toegezegd dat hij bereid is de eerste fase van het plan-Dekker terug te draaien als volgend jaar blijkt dat er een administratieve chaos ontstaat bij de zieken fondsen en particuliere verze keringsmaatschappijen. Ook zal Dees zijn plannen onge daan maken als er eind vol-, gend jaar nog geen uitzicht is op invoering van de tweede Dekker-fase. Pagina 3: CDA: Dees moet plan ijkprijzen geneesmid delen laten vallen Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Gereformeerde praeses Van Overeem vindt conciliair proces ongelukkige benaming Volker Stevin verzet zich tegen coup HBG Zuidafrika breekt uit het isolement Soile Isokoski wint Elly Ameling- concours Uitslaande brand verwoest in Leiden twee woningen Nog weinig belangstelling voor Noordwijkse borrelbus BINNENLAND 3/4 BUITENLAND4/5 KUNST 6 LEIDEN 7 BOEKEN 8 OMGEVING 9 RADIO EN TELEVISIE 11 VAN HUIS UIT12 SPORT 13 T/M 22 De Olympische Zomei^pelen zijn voorbij. Negen medailles hebben we in de wacht weten te slepen, twee gouden, twee zilveren en vijf bronzen. Met een schitterende, carnavaleske slotplechtigheid zijn de Spelen, die tot veler opluchting gelukkig zonder ernstige incidenten zijn verlopen, definitief gesloten. De 153 Nederlandse deelnemers keren weer uit Zuid-Korea terug, velen van hen met de gedachte dat zij in 1992 in Barcelona opnieuw een gooi naar het goud zullen doen. En ook dan weer staat de re dactie van de Leidse Courant klaar om dit voor u te verslaan. Zorg dat u nu al (proef-)abonnee wordt om dat in 1992 allemaal mee te kunnen maken. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1