Brons hoogst haalbare VLAMMETJES Brits goud na 68 jaar Voor het eerst dopingcontrole bij Paralympics l Druk blijft op de ketel SEOUL 1988 Seriese velt Chinese boom Hitoshi Saito bezorgt Japan toch nog judogoud wordt SEOUL Grote vreugde, maar vooral opluchting bij de Nederlandse hockeyers nadat zij zaterdag in de strijd om het brons Au stralië met 2-1 hadden verslagen. Het doel een olympische medaille te halen was bereikt. De Oranje-ploeg beschouwde dat als de oogst van een beloning voor de tijd en arbeid die het afgelopen jaar in de sport was gesto ken. Voor bonds- coach Hans I Jorritsma, die als een kind l vH zo blij was met bronzen plak, beteken- de de zege op Australië erg veel. „Dit was een cruciale wedstrijd", meen de hij. „Het was een kwestie van: welke kant gaan we op? Zijn we de laatste jaren nu wel of niet wat opgeschoten? Nu weten we ten minste dat alle inspanningen niet voor niets zijn geweest". Jorritsma bleef in de euforie de zaken realistisch bekijken en was niet vergeten dat zijn ploeg in Seoul een moeizame start had. „De spelers hebben zich vooral mentaal van de goede kant laten zien. Vergeet niet dat we hier met een jonge ploeg hebben gespeeld. Voor SEOUL Na HHB 68 jaar hebben de Britse hoe- keyheren BUm|| weer olym- pisch goud te pakken. Ze wonnen zaterdag in de finale van het toernooi in Seoul met 3-1 van West-Duitsland dat al dus de zilveren plak van vier jaar geleden in Los Angeles prolongeerde. De Britten, die in 1984 tot brons reikten als invallers voor het niet verschenen Sov jetunie, wonnen voor het laatst goud in 1920 in Antwerpen, toen het internationale hockey nog in de kinderschoenen stond. De andere finalist was toen Denemarken, dat tegen woordig zelfs niet meer op de internationale ranglijst te vin den is. De ploeg van coach David Whitaker was in de finale vooral slagvaardiger in de aanval dan de Westduitsers die het zonder de geblesseerde Blöcher moesten doen. De agressiviteit in de voorste linie uitte zich in twee treffers van linksbuiten Sherwani en één treffer van topscorer Kerly. De tegentreffer van Dopp kwam elf minuten voor het einde. Het olympische heren-hockey- toernooi is een triomf voor Eu ropa geworden. Op de eerste drie plaatsen eindigden landen van het oude continent, iets wat tevoren niet voor mogelijk was gehouden. Wereldkam pioen Australië kwam net als vier jaar geleden iets te kort voor zelfs maar een troostprijs, al werden alle groepswedstrij den gewonnen. Tuur praat met promotor Rogilio Tuur heeft met zijn knock-out tegen wereldkam pioen Kelcie Banks naam gemaakt in de Verenigde Staten. Op de slotdag van het olympisch bokstoernooi werd de ve dergewicht uit Hoogvliet benaderd door een vertegenwoor diger van Top Rank, het grootste boks-promotorsbedrijf ter wereld. Tuur. die probeerde contacten te leggen via Ameri kaanse journalisten, had een kort gesprek met manager Ak- bar Mohammad. Onmiddellijk na terugkeer in Nederland moet de vedergewicht weer contact opnemen met het Ame rikaanse bureau. Mohammad verklaarde goede mogelijkhe den te zien voor Tuur die graag in de Verenigde Staten een prof-loopbaan begint. Zo vaderzo zoon Kruize Bij het olympisch heren-hockeytoernooi ging het gezegde „zo vader, zo zoon"zeker op. Jan-Hidde Kruize heeft nu net als zijn vader Roepie een olympische medaille veroverd. Roepie Kruize won in 1948 in Londen brons en voegde daar vier jaar later in Helsinki nog een zilveren plak aan toe. Bij de Westduitsers gold dit in nog sterkere mate voor de mid denvelder Andreas Keller. Hij evenaarde in Los Angeles al de prestatie van zijn grootvader en vader door zilver te win nen en sleepte in Seoul opnieuw zilver in de wacht. Benninga maakt ereronde in rolstoel Ondanks al zijn ellende had Mare Benninga zaterdag in het Sohgnam-stadion van Seoul toch plezier. De 27-jarige oud- Hagenaar, die een week eerder in de wedstrijd tegen Kenya ernstig aan zijn knie geblesseerd raakte, maakte na afloop van het gewonnen duel met Australië (2-1) in zijn rolstoel een ereronde over de om het veld gelegen atletiekbaan. Zijn teamgenoten duwden hem om beurten langs de rijen ap- plaudiserende toeschouwers. Voor even was Benninga, die onmiddellijk na thuiskomst geopereerd zal worden door dr. Hermans, zijn pech vergeten. Faber: brons voor vijf minuten Vijf minuten voor het einde van de laatste wedstrijd begon voor hockeyer Patrick Faber het olympisch toernooi pas echt. Coach Hans Jorritsma had de 24-jarige student politi cologie tot dat moment slechts enkele keren warm laten lo pen zonder-hem in te zetten. Toen Jan-Hidde Kruize kort voor het einde van het duel met Australië geblesseerd raak te, kon Faber, die al langere tijd in onenigheid met Jorrits ma leeft, toch nog zijn bronzen plak verdienen. Faber moest voor de medaille iets langer werken dan Martine Ohr, die vier jaar geleden goud kreeg omgehangen voor slechts twee minuten spel in de slotwedstrijd tegen West-Duitsland. Bovelander topscorer Floris-Jan Bovelander is met een totaal van negen treffers topscorer van het olympische hockeytoernooi geworden. De 22-jarige speler van Bloemendaal behaalde die score door negen strafcorners succesvol af te ronden. De tweede plaats werd met acht doelpunten gedeeld door de Australiër Mark Hager en de Brit Sean Kerly die werd uitgeroepen tot de beste speler van het herentoernooi. Die eer viel bij de dames de Zuidkoreaanse Lim Kye Sook te beurt. RECORDAANTAL GEHANDICAPTEN NAAR SEOUL Amerikanen vernietigen laatste twijfel SEOUL De volleybalploeg van de Vere nigde Staten heeft zijn olympische ti tel van Los Angeles be vestigd. Op niet mis te versta ne wijze, 3-1 (13-15, 15-10, 15-4, 15-8), werd de Sovjetunie in de finale naar het zilver verwe zen. De Amerikanen vernie tigden zowel het laatste beetje twijfel, in Los Angeles ontbrak immers de Sovjetunie, als de tegenstander met bijna perfect volleybal. Geen ploeg kan de kracht, de variatie, de gewel dige concentratie en de vecht lust van de Amerikanen op brengen. Het team van Selin- ger, uiteraard aanwezig in de bomvolle hal, want ook kijken naar het beste behoort tot het leerproces, zal misschien voor het eerst in twee jaar de woorden van de coach niet zo maar voetstoots aannemen. Selinger immers werkt naar Barcelona met de gedachte de sterksten partij te kunnen ge ven. „De Verenigde Staten en de Sovjetunie zijn nog te groot voor ons, die spelen een ni veau hoger". De vraag blijft of de achterstand op met name de Amerikanen in vier jaar kan worden weggewerkt. Een spelverdeler als Stork wordt niet gemaakt door een trainer; die is geboren. Een blokkeer- der als Buck heeft voordeel van zijn lengte (2,06 meter), maar ook in het achterveld zijn zijn reacties uniek. Aan vallers als Ctvrtlik, Timmons en de vedette Kiraly hebben niet alleen sprong- en slag kracht, maar in de eerste plaats een hoeveelheid over tuiging die zo mogelijk nog be langrijker is. De gemiddelde leeftijd van de basisgroep ligt flink tegen de 28 jaar, maar het zijn zeker geen oude, ver zadigde, volleyballers. De sterkste punten echter in de Amerikaanse ploeg zijn de mentale veerkracht en de compleetheid. fyjdA^SOtl/ta/nt MAANDAG 3 OKTOBER 1988 PAGINA IS ALMERE-HAVEN De Nederlandse Invaliden Sportbond (NIS) presen teert vanavond in Alme- re-Haven een groep van 107 gehandicapte sporters, die in Seoul gaat deelne men aan de Paralympics. In de schaduw van de ruim 11.000 sporters die gisteren de Olympische Spelen beëindigden, strij den van 15 tot en met 24 oktober 3320 invaliden in Zuidkorea om goud, zilver en brons. Zij zullen voor het eerst in de paralympi sche historie ook te ma ken krijgen met doping controle. De achtste editie van de Para lympics is in meerdere opzich ten uniek. Zo is het, naast de aangekondigde dopingtest, voor het eerst dat de Spelen voor gehandicapten worden gehouden in de stad die ook aan de Spelen voor validen onderdak biedt. Sinds in 1960 (Rome) voor het eerst gehan dicapten (vierhonderd in ge tal) onder de olympische vlag tegen elkaar streden, was het nog nooit gelukt tijdens één Olympiade de beide openings ceremonies in hetzelfde sta dion te organiseren. De Zuid- koreanen slagen daarin wel; volgende week zondag wacht een recordaantal invaliden een onthaal in het olympisch sta dion van Seoul dat weinig zal verschillen van de happening op 17 september jongstleden. Geharrewar Nederland is in Seoul van de partij bij negen takken van ge handicaptensport: atletiek, goalball (een sport voor slecht zienden), handboogschieten, luchtgeweer- en pistoolschie ten, rolstoelbasketbal, tafelten nis, voetbal, zitvolleybal en zwemmen. Zonder uitzonde ring bestaan voor de oranje equipe mogelijkheden tot het veroveren van medailles, hoe wel het twijfelachtig is of het aantal van vier jaar geleden (ruim driehonderd!) zal worden overtroffen. Gold dit jaar voor de valide Nederland se sporters de kans op het be reiken van een finaleplaats als globale limiet, voor de gehan dicapten moest een werkelijke kans op een medaille bestaan om voor uitzending naar Seoul in aanmerking te komen. Dat zorgde vooral bij een aantal zwemmers voor geharrewar, want de strenge hantering van de limieten leidde er onder meer toe dat bijvoorbeeld San dy van der Berg (Deventer) ondanks een wereldrecordtijd aanstaande maandag niet mag meereizen. Een voornaam probleem voor de organisatoren van de Para lympics is het bestaan van de tientallen handicap-klassen. Bij de individuele nummers wil dit er bijvoorbeeld weieens toe leiden dat slechts twee sporters in actie komen voor de strijd om drie medailles in hun categorie. Om die reden weigerde een Nederlandse zwemmer vier jaar geleden zelfs zijn prijs Ook in de gehandicaptensport staan de ontwikkelingen ech ter niet stil. Zo is in Skandina- vië voor zwemmen en atletiek een computerprogramma ont wikkeld, dat het mogelijk maakt de prestaties van spor ters met afwijkende handicaps ten opzichte van elkaar te ver gelijken. Dit moet ertoe leiden dat voortaan niet in elk van de vijf categoriën eremetaal Een rolstoelwedstrijd diende in Seoul als voorproefje voor de Pa ralympics, die van 15 tot en met 24 oktober in dezelfde stad worden gehouden. De Fransman Mustapha (links) bleef daarbij de Belg Van Winkel een klein stukje voor. FOTO: AP wordt uitgereikt, maar dat aan het eind van de wedstrijden een totaalstand wordt opge maakt waarna éénmaal goud, éénmaal zilver en éénmaal brons kan worden omgehan gen. Primeur Een dergelijk systeem werd dit jaar onder meer gehanteerd bij de Nederlandse atletiekkampi- oenschappen voor gehandicap ten. Maar bij de grote interna tionale toernooien (zoals de aanstaande Paralympics) is de computertelling nog niet door gevoerd. De internationale be stuursleden hebben tijdens de paralympische Spelen in Seoul dan ook diverse vergaderingen op het programma staan. Aan gemoedigd door Nederlandse officials zal daarin worden ge tracht zo snel mogelijk te ko men tot internationale aan vaarding van dit systeem. Als alles naar wens verloopt, he Assen (waar in 1990 de V reldspelen worden gehoud -y volgend jaar de primeur. Evenals het invoeren van J dopingcontrole duidt dit st ven overduidelijk op het v wassen worden van de geh dicaptensport, die ook door deelnemers zelf steeds seri CA zer wordt genomen. Het aar ip 2 trainingsuren verschilt in v ,en gevallen nog nauwelijks dat van de valide sporters de resulaten ziin er dan a6 naar. De zitvolleybal- en i ve: stoelbasketbalteams van Or rij! je bezitten niet voor niets ecl internationale reputa en „Maar meedoen aan de Pa lympics betekent niet autof n tisch winnen", benadrukt Vei de mission Humpry Peter. £s{ de toenemende acceptatie e j de gehandicaptensport oni meer onderstreept zag d e een geste van de PTT. Ever de Nederlandse deelneirtra aan de Olympische Spe 'ers hebben immers ook de Pa list lympic-gangers gratis een on< lecard" ter beschikking gek ler gen. Daarmee kan een lang gratis naar Nederf worden gebeld. Bijvoorbe Eer om verslag te doen van de I "J I daille-oogst. ROB LANGEVE »ee< SEOUL Angelique Se riese greep zaterdag de laatste kans om Neder land in één van de olym pische demonstratiespor ten aan een medaille te helpen met beide handen aan. Ze moest er wel de Chinëse boom Gao Fenglian, 121,5 kilo gram zwaar, voor vellen. Haar initiatieven in de finale wer den door de jury op waarde geschat en terecht met goud beloond. De 20-jarige admini stratief medewerkster uit Ze venbergen, ruim 30 kilo lich ter, na afloop van de partij: „Ik had nog nooit tegenover haar gestaan. Had wel gehoord dat ze erg sterk was en niet al leen pure massa meebracht. Dat is me meegevallen, zo sterk vond ik haar niet. Na een halve minuut begon ik in mijn kansen te geloven. Ik kon haar vastpakken zoals ik wilde. Afgesproken was, dat ik zou proberen te blijven staan, voorkomen dat ze me naar de grond kreeg. Al vrij snel was ik daar niet bang meer voor. Het werd toen een hele andere wedstrijd. Ik voelde me vrij zeker. Gelukkig vonden de scheidsrechters dat ook", aldus Seriese die daarvoor met koka zowel de Koreaanse Moon Ji- Yoon als de Amerikaanse Margaret Castro-Gomez had verslagen. SEOUL Japan heeft op de laatste dag van de olympische spe len toch nog een gouden medaille in het judotoernooi veroverd. De judoka Hitoshi Saito versloeg in de finale, van de categorie boven de 95 kilo, de Oostduitser Stöhr. Een Olympische titel halen is al niet gemakkelijk, en als favo riet er vier jaar later één verdedigen nog minder. Toch slaagde judoka Saito zaterdagavond in Seoul wel in die opzet. In de hal ve finale won de Japanner in een heet gebakerde partij van de Koreaan Cho. Deze partij bleek later meer de inhoud te hebben van een finale dan de eindstrijd zelf. Saito en Stöhr konden de gemoederen van het Koreaanse publiek geen seconde bezig hou den. Op de afrekening van de Japanner stond na vijf minuten judo slechts chui en de Oostduitser werkte met zijn passiviteit de conduitestaat op tot keikoku, het grootste nadeel op uitsluiting na. Japan had op de valreep dan toch nog een gouden plak in de discipline waarin het jarenlang de absolute macht in handen had. veel spelers was het de eerste kennismaking met Olympi sche Spelen. Zij hebben hier yeel geleerd. Dat is van grote waarde", aldus de bondscoach die nu weer aan een nieuw t,eam moet gaan werken omdat Cees-Jan Diepeveen, René Klaassen, Wijnand-Jan Kooij- man en Tim Steens hun inter land-carrière zullen besluiten. Angelique Seriese is blij met haar gouden medaille. FOTO: AP De Japanse judoka Hitoshi J"' Saito, winnaai in het superzwaar gewicht, kan zijn tranen nie bedwingen ali F hnt unlLcliaH SEOUL Met de vijfde plaats, die de Nederlandse volleyballers dank zij de zeer overtuigende over winning op Bulgarije bin nenhaalden, is de ploeg van Arie Selipger uit de grauwe middenmoot ge stegen naar de top. Vorig jaar in België nog vijfde in het WJ,'ÈWÊÊÊ Europese kampioen schap, dit jaar in Seoul de tweede van het eigen continent, achter fi nalist de Sovjetunie. Het zestal Posthuma, Zwerver, Blangé, Zoodsma, Benne en Grabert hadden tegen de Bul garen slechts vijftig minuten nodig om via 15-6, 15-8 en 15- 10 te zegevieren. De wedstrijd vroeg zo weinig tijd omdat de tegenstander mentaal uiterst zwak was en opmerkelijk on geconcentreerd speelde. De tijdsduur bleef echter voorna melijk beperkt doordat de Ne derlanders de druk op de ketel hielden. Na de tegenvallende wedstrij den tegen Tunesië en Argenti nië (de nederlaag tegen de Ar gentijnen maakte een medaille onbereikbaar), ging de ploeg zeer voortvarend verder. Ach tereenvolgende toemooi-over- winningen op Japan, Zweden en Bulgarije waren nog niet zo heel lang geleden ondenkbaar. Selinger achtte zijn ploeg in de afgelopen twee weken razend snel gegroeid. „De stabilisatie van de groep is gekomen in de wedstrijd tegen Japan en daar na niet meer verdwenen. De investeringen van twee jaar hebben hun rendement heb ben hun rente opgeleverd. De mogelijkheden tot een derge lijke prestatie hadden wij, het verwezenlijken is een heel an der punt. Dat is gebeurd. Maar wij zullen nog verder moeten. Tegen de Sovjetunie en de Verenigde Staten zullen wij nog even moeten opzien. Alle andere landen kunnen wij Zelden zal in een teamsport een Nederlandse ploeg zo na drukkelijk het produkt van de coach zijn geweest, als het hui dige twaalftal volleyballers. Het fanatisme van de Ameri kaan, want dat voelt Selinger zich, is overgedragen op de uitvoerders. De groep aan vaardde zijn harde aanpak in de zekerheid dat er wat mee bereikt kon worden. Vooral in de laatste wedstrij den was de vooruitgang zicht baar. In het slotduel het meest. De variatie van Nederland stak schril af bij de Bulgaarse monotonie, die nog van een vorige generatie is. Hoog en langzaam. Peter Blangé echter stuurde zijn mannen keer op keer onvermoede kanten op en Benne, Zoodsma en Gra bert doorgrondden zonder mankeren de speelse variaties van de opbouwer. Voor het eerst eigenlijk stond Zwerver niet centraal in de Nederland se aanval, hoewel de pas 21-ja- rige Amsterdammer natuurlijk toch zijn klapjes uitdeelde. De Bulgaren raakten het spoor volledig bijster in het Neder landse gewirwar. Het grootste wonder van Se linger blijft dat zijn bankzit ters, de onttroonde oude ploeg, gemotiveerd is gebleven. Za- R1 terdag kreeg Martin Teffew: zijn eerste speelminutei cj| Leeuwerink, Boudrie, Selin ger, Buys en Brouwers werde meer, maar toch incidenteel als stopverf gebruikt. De ban tu heeft zich, de oude vedetl ee Marco Brouwers voorop, bijnde on-Nederlands, weggecijfen ac „Ik heb helemaal niet zo'n bi, hoefte gevoeld in het veld tj!. staan. Ik kan op de bank zitte "J1 en genieten van goed volle) za bal. Dat is gespeeld en wij hel ee ben daar aan bijgedragen, beetje door overdracht van ei varing, maar dat is betrekkf lijk, want niemand van oizo had ooit een olympisch toeec nooi meegemaakt. Maar Er speelt wel in de training Rj spelvormen van een komen< jn tegenstander na, je draagt l tot het verminderen van fz wisselvalligheid, die iede jonge ploeg eigen is". no rie Verbeterd in De werkomstandigheden vaK^ de volleyballers zijn do zij sponsor Nationale-Nederlaitej den aanzienlijk verbeterd. „2|)e zijn nu", constateerde coa< l Selinger, „op een niveau d-, het niet meer zo aantrekkeli f*e is naar het buitenland te gaa ar Zij zullen elders wel wat me ne kunnen krijgen, maar thi fe] zijn weegt op tegen dat veee schil. Ik denk dat de pla blijft". f. Selinger zal ook vrijwel zek 01( bij de groep blijven. Ook iter het Europese kampioenschi als van 1989. „Voor de spelers zi p0 betere condities overeen gek men, ik heb al in princi overeenstemming bereikt n de bond. Het gesprek moet a leen nog maar worden afj rond". t] i. éi Na de eerste wedstrijd tegen Frankrijk kon het Nederlandse volleybalteam nog juichen een vijfde plaats zat er uiteindelijk niet in voor de ploeg van coach Selinger. Meer d juii FOTO: Afcuv Boven: Grote vreugde in het Nderlandse hockeykamp na het behalen van de bronzen medaille. Terwijl coach Hans Jorritsma manager Nico Spits in de armen valt (linkerpaar) gebeurt hetzelfde met de spelers Gert-Jan Schlattmann en Maurits Cruq. Onder: Floris-Jan Bovelander rust even uit in de rolstoel van Mare Benninga na de wedstrijd tegen Australië. FOTO'S: ANP Of Jorritsma zelf aanblijft, is nog niet zeker. Voor de hockeyers was het een historische dag omdat 36 jaar geleden de laatste olympi sche medaille werd veroverd. Dat was in Helsinki toen Oranje zilver won. Het heeft er erg om gespannen of Ne derland nog wel op het erepo dium zou belanden, want na een voorsprong van 2-0 - door twee treffers van Floris-Jan Bovelander uit een strafcorner - kwam Australië acht minu ten voor tijd terug tot 2-1. Het Nederlands team, dat in doel man Frank Leistra zijn absolu te uitblinker kende, hield ech ter stand. In een kritische nabeschou wing kwam Hans Jorritsma tot de conclusie dat in Seoul brons het hoogst haalbare was en Nederland het ook niet verdiende om in de finale te staan. De bondscoach: „We hebben op belangrijke mo menten grote fouten gemaakt. Wil je kampioen worden, dan mag dat niet gebeuren. Ik moet ook constateren dat we te weinig velddoelpunten heb ben gemaakt. Daar staat weer tegenover dat we veel scoren uit de strafcorner. Maar er valt nog wel het een en ander te verbeteren. Dat is hier wel duidelijk geworden". HENK STOUWDAM Nederland - Australië 2-1 (1-0). 23. Bovelander (s.c.) 1-0, 56. Bovelander (s.c.) 2-0, 63. Reid 2-1. Scheidsrech ters: Seidler (Wdl) en Renaud (Fra). Toeschouwers: 9.000. Gele kaart: Hawgood (Aus). Nederland: Leistra; Klaassen; Kooij- man, Crucq, Bovelander; Brinkman, Delissen, Diepeveen; Parlevliet, Kruize (65. Faber) en Van den Ho- Australië: Noel; Davies, Bestall (62. Wark); Wansbrough, Smith; Charles- worth 58. Stacy), Birmingham, Reid; Batch, Hager, en Hawgood (58. Deane).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 18