Dopingzaak haalt !Rob Ehrens uit balans Dilike tranen na de finale Graf bereikt het hoogste Incidenten tot de laatste gongslag Zuid Korea aanvoerder paleisrevolutie ftjidócSou/i/mt Boksen in gevaar Joegoslavië prolongeert titel SEOUL 1988 •SPORT MAANDAG 3 OKTOBER 1988 PAGINA 17 SEOUL China mag in het olympisch tafeltennis toernooi minder dominant geweest zijn dan ver wacht, het bleef een Azia tische onderonsje. Zuid Korea was de aanvoerder van de paleisrevolutie en slaagde bijna in de machtsgreep. Aan de streep hhh bedroeg het verschil tussen beide rivalen ^5 slechts één zil- VAlfl veren taedail- V^^^B le. China ver- wierf in de vier disciplines twee keer goud, twee zilver en één brons, Zuid Korea twee goud, één zil ver en één brons. De kruimels waren voor Europa: één zilver (herendubbelspel) en twee maal brons (herenenkelspel en damesdubbelspel). De meest prestigieuze titel ging evenwel naar het gast land. In het herenenkelspel kwamen de Chinese topspelers de kwartfinales niet door. We reldkampioen Jiang Jialiang verloor van de Zweed Erik Lindh, nummer twee van de wereld Chen Longcan werd de risée van het toernooi door van de 37-jarige Hongaar Ti- bor Klampar te verliezen. Zo lag de weg open voor Yoo Nam-kuy en Kim Ki-taik, de twee Zuidkoreanen, die China in 1986 afhielden van de titel in de Aziatische titelstrijd. De broedertwist in de finale werd een zege voor de jeugd. Yoo versloeg de zes jaar oudere Kim met 3-1. Kunststukje De 20-jarige Yoo had in de halve finale tegen Lindh een kunststukje nodig de finale te bereiken. In de tweede game trapte hij bij een achterstand van 20-18 het celluloid opzet telijk kapot. Lindh zag het en protesteerde. De arbiters ne geerden zijn protest en brach ten een nieuwe bal in het spel. Lindh was zo van zijn a-pro pos dat hij de tweede game als nog verloor (24-22) en in de derde te laat weer grip kreeg op de rallies (21-19). Klampar, de Hongaarse veteraan die het spel allang niet meer serieus beoefent, had geen schijn van kans tegen Kim (3-0). In het damesenkelspel gokte Zuid Korea vooral op Yang Young Ja, de nummer twee van de wereld. Zij vergalop peerde zich in de achtste fina les tegen Marie Hrachova, die een ronde later ook Bettine Vriesekoop uitschakelde. Door de vroegtijdige uitschakeling van Yang werden de Chinesen zeker van de eerste drie plaat sen. Zhimin verloor volgens opdracht van Li Huifen in de halve finales en het aanvallen de spel van Chen Jing was Hrachova te machtig. In het Chinese onderonsje om goud en zilver streek Chen Jing de hoogste eer op (3-2), Zhimin werd naar verwachting derde, Hrachova de beste Europese op de vierde plaats. Eén van de begeleiders van het Russische voetbalteam wordt door de spelers gejonast na het veroveren van de olympische titel. SEOUL Carlos Silva huilde dikke tranen in de slotfase van de verlenging van de olympische voet balfinale. De coach van Brazilië vond dat hem on recht was aangedaan in het over goud of zilver be slissende duel met de Sov jetunie dat door de Zuida merikanen tenslotte met 2-1 werd verloren. Onrecht door zowel scheids rechter Biguet als door zijn eigen spelers. De Fransman gaf de straf schop, die de Russen weer in de wedstrijd bracht. Zijn spelers faalden omdat ze in hun tweede ach tereenvolgende, en verloren, finale niet het spel op hun ei gen manier hebben bedreven. Silva begon met een gehandi capt elftal. Zowel Ademir Kaefer, zijn sleutelfiguur in de verdediging als Geovani Silva waren door twee gele kaarten buitengesloten. Met dat twee tal was de rust in de verdedi ging verdwenen. Aanvallend zorgde Hamilton Souza ook al voor minder spaktakel dan in de halve finale tegen West- Duitsland. De Sovjets, geregeld optredend als een rode muur voor doel man Garin, werd het daardoor gemakkelijk gemaakt. De druk die bij de Duitsers in fei te alleen doelman Kamps weerstond, werd Lossev, Ke- tatsjvili, Gorloekovitsj en Jaro- venko bespaard. Er bleef dus tijd een degelijke laatste lijn op poten te zetten. De Brazilianen wilden duide lijk niet tussen de raderen van da^rode machine raken, maar daardoor lieten zij de tegen stander wel meer het beeld van de strijd bepalen dan ge zien de individuele kwaliteiten te verwachten was. Sovjet-trainer Anatoli Bisjo- vets had met het inbrengen van Savitsjev voor Narbeko- vas gekozen voor een agressie vere aanvaller om de achter stand van 0-1 (Farias Romario) weg te werken. Hij stuurde bo vendien Mikhailitsjenko veel verder naar voren. De Brazilianen, geen starre verdedigers van huis uit, door grondden het gewicht van de wijzigingen te laat. Savitsjev en Mikhailitsenko vonden el kaar geregeld in snelle acties. Zij reageerden alsof zij water zagen branden en lieten, be halve in het centrum op Do- brovolski en Lijoeti een scher pe bewaking achterwege. Dat leverde de gelijkmaker op. Na dat Mikhailitsjenko, op weg naar het doel door Andrade over de knie genomen was, scoorde Dobrovolski gemakke lijk van de strafschopstip. Na 90 minuten prijkte nog steeeds de 1-1 op het score bord. In de verlenging pro beerden de Brazilianen nog een doelpunt te forceren, maar de ijskoude tegenstander rea geerde gepast. Met een schitte rende solo en een lobje over doelman Taffarel zette Savits jev in een uitbraak het spel- beeld op zijn kop, 2-1. Brazilië reageerde ondoordacht en gooide in de hete slotfase (in totaal twee rode en zes gele kaarten) al het overleg over boord. Mikhailitsjenko en Sa vitsjev lieten nog kansen lig gen, die een nog zwaardere straf zouden hebben betekend voor de Brazilianen, die in de belangrijkste wedstrijd van het toernooi nalieten zichzelf te zijn. Sovjetunie - Brazilië 2-1 n.v. (1-1, 0- 1). 30. Romario 0-1. 62. Dobrolovski 1-1 (strafschop), 104. Savitsjev 2-1. Scheidsrechter: Biguet (Fra), toe schouwers: 80.000. Rode kaart: Ta- tartsjoek (Sov), Edmar (Bra). Gele kaarten: Ketasjivili (Sov), Careca, Andrade, Luiz Carlos en Aloiso (Al len Bra). Sovjetunie: Kjarine; Lossev, Ketasji vili, Gorloekovitsj en Jarovenko; Koeznetzov, Michailitsjenko en Tar- tatsjoek, Narbekovas (Savitsjev), Li- oeti (Skliarov) en Dobrolovski. Brazilië: Taffarel; Luiz Carlos, Aloiso en Andre Cruz en Jörginho; Careca, Andrade en Milton, Bebeto (Paulo), Romario en Neto (Edmar). EOUL De vorige keer at Steffi Graf en Gabrie- i Sabatini elkaar troffen, i de finale van de strijd p Flushing Meadow, ond er meer dan een liljoen gulden op het iel. aterdag in was er leen de glo- e en iets, H aarvoor een. ieuwe naam z) edacht moest J orden: het J ilden-slam of super-grands- m. Voor de motivatie maakte J et niets uit. Steffi Graf was s) et zo ongenaakbaar als bij an- 1 ere gelegenheden en greep j iet twee keer 6-3 ook het lympisch goud. „Ik heb het bereikt. Hierna kan eigenlijk niets meer komen. Ik denk niet dat veel mensen me dit zullen nadoen", realiseerde zij zich in het perskamertje, waar het zo benauwd was, dat zij bijna bezwijmde. Graf kwam niet in de beste vorm naar Korea. De festivi teiten rond het behalen van het Grandslam in New York hadden hun tol geeist. Boven dien was ze veel te laat gearri veerd om het tijdsverschil van veertien uur goed te verwer ken. „Ik voelde me echt be roerd. Het was de eerste dagen uitsluitend een kwestie van doorgaan.- De gedachte aan winnen kwam pas veel later". Er bedreigden Steffi Graf in Seoul nogal wat gevaren. Wel iswaar waren in het dames- toernooi slechts 48 deelneem sters toegelaten, maar daarbij was wel vrijwel iedereen van de top twintig. Bovendien had den de Zuidkoreanen zelf voor een verrassende inbreng ge zorgd. Helena Sukova bijvoor beeld werd het slachtoffer van de onbekende Kim Il-Soon. De als tweede geplaatste Chris Evert, die door haar nieuwe echtgenoot was overgehaald het olympisch avontuur aan te gaan, werd half geblesseerd uitgeschakeld door de Italiaan se Raffaella Reggi. In die kritieke periode flikte Larissa Savsjenko Graf bijna een kunstje. Het Russische meisje leidde in de kwartfina les met 3-1, maar schrok toen van haar eigen bravour. Met zes games op rij greep Graf alsnog de zege. Het overwin nen van die crisis-situatie in spireerde de 19-jarige West- duitse ten zeerste. In dè halve finales werd Zina Garrison werkelijk van de baan ge veegd. In de finale was Ga- briela Sabatini tot wat meer tegenstand in staat. De Argentijnse was de enige, die Graf dit seizoen een neder laag toebracht. Tot tweemaal toe zelf. De tweede keer in Florida op een soortgelijk kunststof-oppervlak als in Seoul. Graf had van die gele genheid geleerd dat zij tegen haar Argentijnse dubbelspel- partner geduld moest oefenen. Met korte backhands en veel slice dirigeerde zij de Argen tijnse van zijlijn naar zijlijn om vervolgens met de vervaarlij ke forehand de laatste klap uit te delen. Sabatini draafde wat ze kon, maar was naarmate de partij duurde, steeds minder in staat iets aan het spelpatroon te veranderen. SEOUL In olympische bokstoernooien wordt voortdurend een loopje genomen met deelnemers die niet uit het gastland afkomstig zijn. Als vrienden dienst of zelfs door omko ping worden er onjuiste be slissingen ge nomen, dat was althans de ernstige beschuldiging die de Amerikaanse chef-coach Ken Adams gisteren na de finales uitte. Zijn pupil Roy Jones was in Seoul juist het voornaamste slachtoffer van de instelling van juryleden om het boksers uit het thuisland extra naar de zin te maken. Zijn finalewed strijd in het zwaarwelter tegen de Zuidkoreaan Park Si-Hun won hij. Dat kon de grootste leek zelfs zien. Het was dat de Italiaanse scheidsrechter Leoni het gevecht niet wilde stoppen, waar in de derde ronde veel aanleiding toe was. De taaie Park bleef staan en verdiende daarmee de titel, omdat de uit vijf man bestaande jury de merkwaardigste scores tevoor schijn toverde. In het schrille fluitconcert tilde Park de Amerikaan op, terwijl hij bij de huldiging niet eens de ei gen handen durfde te heffen. „In de catacomben zei Park te gen mij dat ik de echte win naar was", verklaarde Roy Jo nes na afloop, voordat hij voor de lens van de Amerikaanse televisie-camera in een forse huilbui uitbarstte. Trainer Ken Adams kon het na de schandalige uitslag niet nala ten iedereen en alles te atta queren. „Dit is het ergste dat ik in mijn dertigjarige loop baan heb meegemaakt. Het gevecht was duidelijk. Die uit slag kan niet", waren de eerste nog voorzichtige woorden van Adams. Daarna ging hij steviger door. Hij maakte de grond gelijk met de officials die vooral voor hun eigen belangen op komen. „Ik heb vrijdag en za terdag een man van Aziatische afkomst in de kleedkamers ge zien, die met twee van de bij het gevecht van Jones betrok ken juryleden heeft gespro ken. De eerste keer liet hij goud zien, kleine klompjes. De andere keer ging het om geld. Hij trok zijn portefeuille. Ik kan niet zeggen dat ze omge kocht zijn. Toen ik het zag na men ze het geld en goud niet aan. Althans daar niet". Murw In het zwaargewicht liet de Amerikaan Ray Mercer, in de finale gekomen ten koste van Vanderlijde, tegen Baik Hyun- Man zien hoe je een Zuidko reaan in eigen land aanpakt. In amper twee minuten was Baik murw en ging hij knock out. De andere twee Koreanen in een finale bleven staan en wonnen. Kim Kwang-Sun won het vlieggewicht terecht. Hij maakte zijn reputatie van wereldkampioen waar. Park kreeg het goud, zoals hij ronde na ronde cadeautjes had ge kregen. In alle vier gevechten tot de finale tegen Jones was elke tribuneklant overtuigd van de nederlaag van Park, die in de eerste ronde een Su- danees horizontaal sloeg door een verboden tik op de nier. Dat verlies kwam er telkens niet, zoals hij in de geregis seerd overkomende finale ook uitbleef. Jones had de zaak kunnen redden door een knock out maar zwaarwelters hebben na een zwaar toernooi meestal te weinig punch voor zulke be slissingen. Dat kostte de Ame rikaanse ploeg, die zaterdag lichtvlieg Carbajal ook al du bieus zag verliezen van de Bulgaar Hristov, een zekere gouden medaille. De totale oogst van het kostbaarste me taal bij Olympische Spelen bleef voor de Amerikanen be perkt tót drie, uit zes finales. Oost-Duitsland, in het begin van het toernooi nogal dik wijls benadeeld tegen boksers uit het gastland, kwam net als Korea tot twee overwinnin gen, van Zülov en Maske. De laatste was nota bene in april in Frankrijk nog knock-out gegaan tegen de Nieuwegeiner Peter Zwezerijnen, niet aan wezig in Seoul. De overige vijf gouden medail les werden verdeeld tussen Bulgarije (Hristov), Italië (Pa- risi), Sovjetunie (Janovski), Kenya (Wangila) en Canada (Lewis). Op geen enkel erepo dium, waar Nederland met Vanderlijde (brons) één keer was vertegenwoordigd, kon een Spanjaard worden waar genomen. De bokswereld vraagt zich nu al af hoe dat in 1992 in Barcelona zal zijn. )il rMEOUL Rob Ehrens rg verd gisteren in alle Je rroegte tijdens het ver- e ;ennen van het parcours -a roor de eerste ronde van in le olympische finalewed- trijd voor springruiters 1g!loor coach Henk Nooren m id zijn schouder getikt. Of ik maar *7 ven met hem nee wilde ko nen", aldus de lertigjarige ld lationale ;ampioen uit I Veert. „Toen llu reeg ik van de hoge heren te toren, dat mijn paard Sunrise ositief had gereageerd op een an lopingtest. Het was alsof ik loor de grond zakte. Ik heb in- nijn laarzen maar uitgetrok- ■l- en en de vlechtjes uit de ma- len van mijn paard gehaald, ?ant ik dacht dat de Olympi- u,. che Spelen voor mij voorbij raren. Dat bleek dus niet zo te ijn". !en uurtje later, nadat er al II en stuk of vijftien deelnemers n de ring van het Olympisch - tadion aan het werk waren eweest en dierenarts Rob de ink met Nooren in allerijl m opheldering had gevraagd ij de FEI-officials Widmer Jwi) en Graf von Landsberg Wdl), die zelfs nog even FEI- oorzitster prinses Anne con- fnlteerden, kreeg Ehrens als- lig toestemming om te star- j F Met de mededeling overi- l Ins, dat van Sunrise na af- l fop opnieuw een bloed- en I tinemonster zou worden af- I (enomen. Er zou een procedu- -1 lefout zijn gemaakt, waardoor kt startverbod op aandrang ïan de Nederlandse ploeglei ding moest worden ingetrok- Ehrens, die vier jaar geleden i' in Los Angeles helemaal niet n actie kwam omdat Oscar Drum kreupel was, werd be gin vorige week na de eerste kwalificatiewedstrijd, waarin hij foutloos bleef, door loting voor de dopingcontrole aange wezen. „Pas zondagochtend hoorden we dat er heptaminol was aangetoond", aldus Noor en. „Natuurlijk een idioot tijd stip om zoiets bekend te ma ken. Bovendien wisten we niets af van een contra-exper tise en dat moet wel volgens de regels. Dat beseften de offi cials kennelijk zelf ook wel". Groot raadsel Alle betrokkenen in het Ne derlandse kamp, van veteri nair De Vink tot ruiter Eh rens, zeiden voor een groot raadsel te staan. „Ik heb be grepen dat het om een minus cule hoeveelheid heptaminol zou gaan'.', aldus De Vink. „Dat is een op zichzelf onscha delijke stof, die ook wel in hoestdranken wordt aange troffen. Hoe het in het bloed van Sunrise terecht is geko men mag Joost weteq. Ik ben mij absoluut niet van enig kwaad bewust. Ik heb in de twee jaar, dat ik Sunrise bege leid, niets veranderd wat voer of het toedienen van medicij nen betreft". Het enige, waar de vétérinair niet helemaal zeker van kon zijn was of de gevonden stof eventueel via vitamineprepa raten in het bloed was geko men. De Vink: „Het beroerde is, dat je dat nooit zeker weet. Er kunnen de enè keer hele geringe sporen van in zitten, de andere keer niet. De Zwit serse dressuuramazone Chris tine Stückelberger heeft een jaar geleden een soortgelijk ge val meegemaakt. Toen ging het om theobromide. Zij be toogde, dat haar paard dat via voederbrokken binnengekre gen kon hebben. Bij onderzoek bleken in twee van de tien 1 ty Jones maakt aan het eind van het gevecht met de Zuidkoreaan Park Si Hun een triomfantelijk &baar. De Amerikaan zou later tot verbijstering van vrijwel iedereen tot verliezer worden uitgeroe- i S I FOTO: AFP SEOUL Het Internatio- SEOUL Joegoslavië heeft zijn olympische waterpolo-titel geprolongeerd door, evenals vier jaar geleden in Los Angeles, de Verenigde Sta ten in de finale te verslaan. De zege kwam overigens moeizaam tot stand. Na de vier officiële periodes was de stand nog in evenwicht (6-6). Pas in de verlenging trok Joe goslavië het goud naar zich toe, 9-7. De Joegoslaven bleven ook in de extra speeltijd georganiseerd spelen. Dat gaf de doorslag. Bovendien was de handelingssnelheid in de beslissende fase gro ter. De Amerikanen hadden de zware partij tegen de Sovjetunie, in de halve finale, nog in armen en benen. Dat brak hen op. In de derde periode hadden de Amerikanen op een gegeven mo ment een voorsprong (5-2) van drie doelpunten. Het bleek niet voldoende. nale Olympische Comité overweegt serieus de bokssport van het olym pisch programma af te voeren. De belangrijkste overweging daartoe is de wetenschap dat deze tak van sport een gevaar is voor de gezondheid van de beoefenaren. Bij het nemen van het definitieve besluit zal tevens meespe len de manier waarop scheidsrechters en juryle den zich in Zuidkorea tij dens de 24ste Olympische Spelen hebben gedragen. President Juan Antonio Sama ranch deed tijdens zijn afslui tende persconferentie/nog en kele interessante uitspraken. De kans dat de Spelen in de toekomst met nieuwe sportdis ciplines zal worden uitgebreid, lijkt te moeten worden ver waarloosd. Wie goed luisterde kon vernemen dat vermoede lijk alleen de tennissport nog als officiële sport zal worden geaccepteerd. De steeds doorgaande uitbrei ding van de Spelen is voor het IOC een grote zorg. Als afge leide daarvan moet rekening worden gehouden dat na de Spelen van Barcelona in 1992 voor demonstratiesporten geen plaats meer is. Samaranch: „De groei is een gevaar. We hebben de grenzen bij de zo merspelen bereikt. Bij de win terspelen nog niet. Daar is nog wat ruimte De strijd tegen het gebruik van doping gaat overigens on verminderd voort. Officieel werd bekend gemaakt dat de ministers die sport in hun por tefeuille hebben in november in Moskou bijeenkomen. De agenda van Samaranch is ove rigens al weer aardig volge boekt met vergaderingen. Des ondanks is het niet onmogelijk dat hij ook Noordkorea nog een bezoekt brengt. „Als er een invitatie komt ben ik be reid daar heen te gaan. Het gaat uiteindelijk om de een heid van de olympische bewe ging PETER VAN PUTTEN Steffi Graf is toch niet helemaal een machine. De Westduitse pinkt een traan weg tijdens de huldiging. Jos Lansink in actie tijdens het concours, dat hij besloot met de gedeelde zevende plaats. pakken sporen van dat spul gezeten te hebben. En ook Al- bert Voorn en Piet Raymakers kregen enige tijd terug met zo iets te maken. Het wordt de hoogste tijd, dat er meer dui delijkheid komt en dat er een grens voor een toelaatbare hoeveelheid in voederbrokken wordt gesteld. Anders steekt dit steeds weer de kop op". Uitstekende finale In het Olympisch Stadion van Seoul hadden de Westduitse parcoursbouwer Olaf Petersen en zijn assistenten, voor een uitstekende finale van het in dividuele toernooi gezorgd. In twee manches haalde Petersen het deelnemersveld zo door de zeef, dat voor brons en zilver slechts twee deelnemers, Kar- sten Huck en Greg Best, terug kwamen voor de barrage. De Fransman Pierre Durand, vo rig jaar met Jappeloup ook al Europees kampioen, glipte er als enige door voor goud. Hij gleed twee keer foutloos over de fraai uitgevoerde hin dernissen en kreeg slechts een lichte straf voor iets te weinig tempo. De drie Nederlanders stelden ^jch in het klasseveld niet langs de zijlijn op. Jan Tops begon met Doreen iets minder, maar herstelde dat in de tweede rit. Jos Lansink en zijn jeugdige ruin Felix draai- FOTO: ANP den de volgorde om. Met ieder drie springfouten eindigde het tweetal op de gedeelde zeven de plaats. Rob Ehrens was door het tumult rond de do pingzaak te zeer verdoofd om met Sunrise olympische ver eeuwiging na te streven. Hij maakte in de finale twee springfouten. „Ik heb zo goed en zo kwaad als het kon mijn best gedaan", zei Ehrens. „Ik weet niet of ik beter of slech ter gereden zou hebben als die hele affaire er niet zou zijn ge weest. Maar het geeft je wel een dreun als je zoiets vlak voor de wedstrijd te horen krijgt. Bevorderlijk voor een goede concentratie is het na tuurlijk niet".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17