Zuid Korea heeft zijn doel bereikt .DDR verliest heerschappij VLAMMETJES Doping schaduw over Spelen ÊcidócSoiwatit MAANDAG 3 OKTOBER 1988 PAGINA 1 Alsnog medaille voor Carl Lewis Carl Lewis kreeg zaterdag uit handen van de Italiaan Primo Nebiolo, de voorzitter van de Internationale Atletiek Federatie, alsnog de gouden medaille voor de 100 meter. Lewis eindigde oorspronkelijk als tweede, maar na de diskwalificatie van winnaar Ben Johnson, kreeg Lewis alsnog het goud omgehangen. Tijdens de sobere plechtigheid ontving de Engelsman Linford Christie het zilver. Brons was er voor Lewis' landgenoot Calvin Smith. FOTO: AP Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.25 uur: AVRO's Sportpanorama. Nederland 3, 21.15 uur: Sport Studio. België Nederlands 2, 21.30 uur: Wielrennen: Zesdaagse Antwerpen. België Frans, 19.24 uur: Paar- denkoersen. Sky Channel, 22.20 uur: Mo torsport. Super Channel, 22.30 uur: Voetbal. MORGEN SEOUL Het doping-probleem heeft Een overzicht van de „gepakten", hun ondei als een schaduw boven de Olympische deel en het verboden produkt: Spelen van Seoul gehangen. Tien deel- Atletiek: nemers werden betrapt op het gebruik Ben Johnson <Can) 100mSUmozol< van verbonden stimulerende middelen. Gewichtheffen: Sprinter Ben Johnson was de bekendste, Gravlev (Bul) tot 56.0 kgFurosemic gewichtheffen met vijf gevallen de Guenchew (Bul) tot 67,5Furosemic meest gedrogeerde sport. Manaca (Spa) tot 67,5Stanozolt Csengeri (Hon) tot 75.0Pemolir Szanyi (Hon) tot 100.0Stanozolt Bij vijf sportmensen, allen mannen, werd een prijs afgenomen: goud van Johnson en de Bul- Moderne vijfkamp: gaarse gewichtheffers Grablev en Guenchew, Watson (Aus)...„cafein zilver van de Hongaarse gewichtheffer Szanyi, Quesada (Spa)beta-blokke brons van de Britse judoka Brown. Clementie Judo: was er voor hardloper Linford Christie. Hij had Brown (Eng) tot 71 kgFurosemid tegen verkoudheid neusdruppels, met efedrine. Worstelen: genomen. Alidad (Afg) tot 62 kgFurosemidt SEOUL Een tienjarig jongetje hoepelde in vol strekte eenzaamheid bij de openingsplechtigheid over de vlakte in het Olympisch Stadion. In en om het stadion, tussen de 80.000 was de stille aan wezigheid van divisies mi litairen voelbaar. Het één zowel als het ander was tekenend voor de Koraan- se aanpak bij de organisatie van de Spelen van de 24e Olympiade. Tot een vrijwel onpeilbare diepte toonden de Koreanen hun oog voor het detail en de volmaakte uitvoe ring daarvan. Tot een nog niet bereikte hoogte waren veilig heidsmaatregelen genomen. Seoul, met een kwart van de Zuidkoreaanse bevolking, is uiterlijk zeer snel verwesterd. De stad is explosief gegroeid. Ruim 100.000 inwoners bij de eeuwwisseling, het tienvoudi ge aan het eind van de Kore aanse oorlog in 1953 en tien miljoen mensen tijdens de Spe len. Het beeld wordt bepaald door de schone straten, geen poep op de stoep bijvoorbeeld, vrij wel geen hond ook. Slechts een spaarzame kleine, die de moeite van het opeten niet waard is, of een enkele grote herder, die daarvoor te duur, te „geleerd" is en bij de politie werkt als snuffelaar. In de stad heerst een bijna onwezen lijke verkeersintensiteit tussen de zich steeds herhalende wij ken met nieuwbouw-toren- flats. Bijlmer na Bijlmer na Bijlmer. Kaalslag voor enorme kantoorgebouwen, ook in het hart van de stad, voortgezet na de verwoestende strijd van de broeders, die na hun bevrij ding van Japan geschoold werden in een manier die zo verschillend was en nog meer afweek van de hunne. Slechts het mooiste werd gespaard, veel van het eigene verdween in de metropool. De stad van de Spelen, die bij een Nederlander vragen op roept. Bijvoorbeeld deze: zou Amsterdam, dat een jaar gele den door het Internationaal Olympisch Comité werd afge wezen als organisator voor 1992, ook iets dergelijks voor elkaar hebben kunnen krij gen? De vraag stellen, is in fei te het antwoord geven en te gelijkertijd een beetje twijfelen aan Barcelona. De Spelen passen niet meer in een klein huis. Olympisch dorp en persdorp, tijdelijk door hekken gescheiden, zijn geves tigd in één uitbreidingsgebied en boden tijdens de Spelen (veel) ruimte aan een kleine twintigduizend mensen. De oplevering van iets langer be staande flatgebouwen van vijf tien woonlagen en in totaal een duizendtal appartementen is uitgesteld vanwege de lig ging vlak bij de onderbrenging van de buitenlanders. Ook een veiligheidsmaatregel. Busdienst In Seoul kan alles en niets. Als er een twee-uurs busdienst was naar een bepaald sport complex, afgestemd op de tijd stippen van de wedstrijden en het evenement liep iets uit, dan vertrokken de bussen leeg en de volgende gingen prompt twee uur later. Indien de be langstelling groot was, werden er geen extra bussen ingezet, maar werd de ruimte benut als in de ondergrondse, die van ochtend tot late avond geen onbezette zitplaats kent en in de spitsuren wordt volge stouwd. Improvisatie is nau welijks bekend. De denkwijze van de Koreaan wordt immers bepaald door de overweging dat geduld het geheim van een lang leven is. De zomertijd werd, ondanks de protesten van de oppositie, ingevoerd. Het daglicht kwam later en bleef een uur langer op een voor de productiviteit minder geschikt tijdstip. Voor de Spelen, maar vooral voor de Verenigde Staten en de te levisie, die daardoor één uur won van het ongunstige tijds verschil. NBC betaalde ook ruim 300 miljoen dollar voor de uitzendrechten. Spelen van de massacommuni catie en evenzeer van de mas sa. Deelnemers en vertegen woordigende landen zorgdén voor een nieuw record. Juan Antonio Samaranch haalde de hele wereld naar het land waar gewerkt kan worden als in zijn eigen omgeving, maar waar tegelijkertijd de financië le middelen kunnen worden vrijgemaakt in een orde van grootte, die in de Westerse de- mocratiëen ondenkbaar is. Het vierjaarlijks evenement is een propaganda-object. Al meer dan een halve eeuw, sinds Berlijn 1936. Zuid Korea zocht nog meer. Naamsbe kendheid. Erkenning. De wil het bewijs op tafel te leggen dat de snelst groeiende econo mie van de wereld niet alleen goedkoop kan werken, maar ook kwalitatief iets bijzonders kan. Dat is één kant. De tweede is het broedervolk met de andere scholing zijn kracht te tonen. Natuurlijk zijn organisatie, het begin van iedere militaire operatie, maar ook zijn veiligheidssysteem en zijn beveiliging. Grootmoedig tonen iets te willen weggeven. zoals een deel van de Spelen, maar op hetzelfde moment zeer duidelijk maken dat het een gunst is met beperkingen. De minder aantrekkelijke sporten en een heel klein mondmaatje van een paar an dere. Seoul kon zich alleen maar wensen dat Pyongyang in het aas zou happen uit zijn zekerheid dat de eigen sportie ve prestaties aansprekender zouden zijn, maar vooral dat de organisatie in Zuid Korea niet overtroffen kon worden en eigenlijk niet eens geëven aard. Betrokken De Spelen leefden in Seoul, meer dan in Los Angeles waar slechts de in sport geïnteres seerden zich erbij betrokken voelde. Nooit tevoren zijn er zoveel vrijwilligers beschik baar geweest voor onaantrek kelijke klussen. Zelden zal het chauvinisme zo'n hoogte be reikt hebben en zo vaak van invloed zijn geweest bij de be oordeling in jury-sporten. Ge regisseerd chauvinisme trou wens. Niet spontaan zoals in Los Angeles, waar vrijheid blijheid regeerde. Het onge- dwongene van Los Angeles was in de Koreaanse hoofdstad niet te vinden. Juan Antonio Samaranch kan niet anders dan tevreden zijn. Een enkel relletje bij boksen is niet nieuw. Dopinggebruik is aangetoond sinds het begin van de controles, zij het nooit zo prominent als bij Ben John son. Miskleunen van officials horen bij de sport als de trai ning van de atleet. Hij heeft 160 landen naar Seoul gekre gen, mede profiterend van de Perestrojka. De kleinste naties met steun van de olympische solidariteitsgedachte, één van zijn stokpaardjes. Het bracht deelnemers naar het olympi sche evenement die er niets te zoeken hadden. De rijken die vroeger op eigen kosten kwa men spelen, zijn vervangen door de armen die de hulp van rijke sportorganisaties krijgen. Samaranch wil die achterblij vers vooruit helpen. Hij wil dat streven tot de leidende olympische gedachte maken van zijn bewindsperiode. Spe len voor de besten, vrijwel zonder beperking, werken aan niveauverbetering van de minder bevoorrechten. De fi nanciële klapper die het IOC Ook in de laatste fase van de Spelen verslapten de veiligheids maatregelen niet. Dagelijks werden de burelen van de media door een lid van de explosieven- dienst met een hond bezocht. FOTO: ANP in Seoul heeft gemaakt kan daartoe bijdragen. De president, zoals Anton Geesink de voorzitter van het IOC altijd noemt, zal waar schijnlijk hopen dat de ver nieuwde Spelen in de toe- Seoul. Het is een wens, want er zijn natuurlijk weinig lan den, waar de goede zaken van vorige Spelen verbeterd geco- pieerd worden. Misschien bestaat er maar één zo'n land, Korea. Hoewel er daar juist twee van zijn. Na 2 oktober echter zal er voorna melijk over één van die twee gesproken worden. Zuid Kore a's president Roh Tae Woo, oud-voorzitter van Seouls or ganisatiecomité, heeft zijn doel bereikt. De Russische ploeg op de 4x400 meter volgt gespannen de laat ste deelnemer. De Russinnen werden olympisch kampioen. FOTO: AP Uitgeput valt Griffith na afloop van de de 4x400 meter race in de armen van haar ploeggenoten. FOTO: AP Han Kulker, zichtbaar achter winnaar Peter Rono, wordt zesde op de 1500 meter. FOTO: ANP SEOUL De Verenigde zusje Jackie Joyner- Kersee, lijk nooit meer zal lopen blijft De 1500 meter finale was in- bleef Elly van Hulst. Ze werd strijd liep, betekende toe SEOUL De Verenigde Staten hebben de meeste d^ gouden medailles behaald tijdens het atletiektoer- nooi tijdens de 24e Olym pische Spelen. Van de in totaal 42 nummers (18 bij de dames en 24 bij heren) wonnen de Amerikanen er elf. De Sovjetunie ver gaarde tien olympische ti tels, gelijkelijk verdeeld over de dames en heren. In de formatie van de Vere nigde Staten bleven heren de da mes met een maal goud meer, voor. rd^Oost-Duitsland, dat de beide >rik fo glii strijd om de wereldtitels in Rome de loef afstak met tien ade wereldtitels, bleef nu ruim op i wi die score achter met zes olym- Noi pische kampioenschappen. Dat zo€ verlies is voornamelijk te wij- rlto ten aan het doorbreken van de ie u heerschappij op de sprint bij de dames en de beide estafet tenummers. Opvallend was het zwakke op treden van de Westeuropese •r landen, die slechts drie gouden medailles veroverden door twee maal winst op de mara- jar< thon. Bij de dames door de aal( Portugese Rosa Mota, bij de n d hiannen door de Italiaan Ge lindo Bordin. Het derde West- sprteuropese goud was voor de age Finse speerwerper Tapio Kor- Lot jus. agei Naast Florence Griffith-Joy- zusje Jackie Joyner- Kersee, die de zevenkamp en het ver springen op haar naam bracht. De familieleden deden niet voor elkaar onder. Jackie Joy ner verbeterde haar wereldre cord op de zevenkamp tot 7291 punten, Florence Griffith bracht de beste wereldpresta tie op de 200 meter via 21,56 op 21,34 seconden. In het derde wereldrecord dat bij de dames sneuvelde, had Florence Griffith indirect ook de hand. De 26-jarige Ameri kaanse kwam 35 minuten na dat zij haar ploeg op de 4x100 meter winnend over de eind streep had gebracht als slot- loopster op de 4 x 400 meter in actie. Zij dreef daarbij olympi sche kampioene Olga Bryzgina zo op dat de Russische ploeg een nieuw wereldrecord liep van 3.15,18. Evenaring Bij de heren bleef het bij de evenaring van een van de twee oudste wereldrecords die de atletiek kent. De Amerika nen Danny Everett, Steven Lewis, Kevin Robinzine en Butch Reynolds liepen met 2.56,16 even snel als een for matie landgenoten twintig jaar geleden in Mexico Stad bij de Olympische Spelen. De 19-jari- ge Steven Lewis stelde met zijn individuele overwinning op de 400 meter met 43,87 se conden zijn wereldrecord voor junioren scherper. De fantastische 9,79 seconden van Ben Johnson kwam na zijn diskwalificatie uiteraard niet meer in aanmerking voor erkenning als wereldrecord. lijk nooit meer zal lopen blijft de Canadees wereldrecordhou der met 9,83 seconden, een prestatie die hij vorig jaar in Rome leverde. Op de 100 me ter werd de Engelsman Lin ford Christie met 9,97 de eer ste Europeaan die onder de tien seconden kwam op de 100 meter. Naast Carl Lewis op de 100 meter en het verspringen, mag ook zijn landgenoot Roger Kingdom zich weer vier jaar olympisch kampioen op de 110 meter horden noemen. Diploma Nederland vaardigde naar Seoul negen dames en negen heren af. Het was de grootste delegatie na de Tweede We reldoorlog. Een medaille, zoals vier jaar geleden in Los Ange les (goud voor Ria Stalman op discus) zat er niet in. Slechts één olympisch diploma werd verdiend. Han Kulker eindig de als zesde op de 1500 meter. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie behoefde daar om maar een keer in de pre- miepot te tasten. Kulker werd door zijn prestatie 2000 gulden rijker. Kulker was wel tevre den met zijn zesde plaats. „Ik voelde mij goed. Het tempo lag lekker constant en zeker niet Er werd in Seoul slechts één De 1500 meter finale was in derdaad een wedstrijd zoals Han Kulker, de geslepen tacti- kus, graag heeft. Een niet te hoog tempo, waarin hij zuinig lopend zijn sprintkracht in de laatste fase kan uitspelen. Het heeft de Leidse computerpro grammeur al in vele finales succes gebracht: bij de Europe se indoorkampioenschappen en twee jaar geleden in Stutt gart bij de Europese titelstrijd in de open lucht, waar hij de bronzen medaille op de 1500 meter veroverde. Discuswerper Erik de Bruin had in de finale slechts een geldige worp: de eerste van 63,06 meter. De afstand leek de Nederlandse recordhouder bij de laatste acht te brengen, die nog drie pogingen kregen. Net als vier iaar geleden redde De Bruin net net niet. De westduitser Alois Hannecker verdrong de Nederlander in zijn laatste kwalificatie worp met 22 centimeter, de doorsne de van een discus. De Bruin eindigde als negende op de zelfde plaats als in Los Ange les. Het enige verschil met destijds was dat hij nu iets ver der wierp: 63,06 tegen 62,32 meter. bleef Elly van Hulst. Ze werd negende op de drie kilometer. Op de 1500 meter haalde de Rotterdamse, die in de halve finales in kansrijke positie een duw en een trap van de Ame rikaanse Gallagher kreeg, de eindstrijd net niet. Robert de Wit (tienkamp) en Marjon Wijnsma (zevenkamp) volde den evenals de marathonlo- strijd liep, betekende toen zelfs nog enige minuten een we reldrecord. Het Nederlandse kwartet wis selde in tegenstelling tot een dag tevoren wel vrijwel opti maal. „Ik geloof dat dit het maximum is dat de ploeg op dit moment kan," stelde Van de Goolberg vast. „Er zat niet meer in". De trainer, die half pers Gerard Nijboer en Marti juli in Groningen de vier te hoog. Het ging langzaam sneller en dat ligt mii wel. Toen ik over de streep kwam was ik teleurgesteld omdat ik mij nog redelijk fit voelde. Op 200 meter voor de finish had ik nog voldoende kracht om aan te vallen maar de medail- ner imponeerde haar schoon- Hoewel Johnson waarschijn- leplaatsen weg. Ik heb gewoon op 300 •meter een -stomme fout ge maakt". Nederlands record geëven aard. Die eer kwam toe aan Nelli Cooman op de 100 meter met een tijd van 11,08 secon den in de kwartfinales. De ko ningin van de indoorbaan ging in de halve finales ten onder. Olympische Spelen i toen al te ver Beneden de hoog gespannen verwachtingen, vanwege haar beste wereldseizoenprestatie op de 3000 meter'in Zürich, ten Kate, die op de tien kilo meter een fraaie negende plaats bereikte. Voor Tineke Hidding duurde het olympisch toernooi het korst. De Noord hollandse zevenkampster moest wegens een blessure al tijdens de 100 meter horden opgeven. Teleurstelling De constatering van trainer Toine van de Goolberg dat zijn ploeg uitstekend had gelopen, hielp zijn vier sprintsters nau welijks over de teleurstelling. De 43,48 seconden, die de for matie Nelli Cooman, Gretha Tromp, Marjan Olijslager en Els Vader, zaterdag in de hal ve finales van de 4 x 100 me ter liepen, was niet voldoende voor een plaats in de eind strijd. Het viertal eindigde als vijfde. Van de Goolberg en zijn mei den hadden in elk geval gere kend op een verbetering van het nationale record, dat Wil- ma van de Berg, Mieke Sterk, Truus Hennipman en Corrie Bakker twintig jaar geleden in Mexico Stad liepen. De tijd van 43,44 seconden, die de for matie destijds, zowel in de se rie en halve finale als eind- sprintsters na een conflict bij elkaar bracht, heeft te weinig tijd gehad om de vier atletes tot een hechte groep te den. Johnson denkt al aan Barcelona Ben Jonhson laat zich niet uit het veld slaan. De sprinter uit Canada, betrapt op het gebruik van doping na de 100 meter, denkt alweer aan de Olympische Spelen van 1992. „Ik wil er in Barcelona bij zijn. Ik ben onschuldig. Het lijkt me redelijk dat ik een kans krijg dat te bewijzen", verklaarde hij in een interview met de Toronto Sun. Eén miljoen aan souvenirs De souvenirswinkel in het olympisch dorp heeft de afgelo pen twee weken uitstekend geboerd. Aan de mascotte Hodo- ni, T-shirts, speelgi *d en souvenirs werd een omzet gehaald van ruim één miljoen gulden. Goede tweede werd het tele fooncentrum van de Zuidkoreaanse PTT. De ongeveer 32.000 inwoners telefoneerden voor meer dan één miljoen gulden. De PTT had overigens ook veel werk aan de ver werking van ansichtkaarten en brieven. Er werden 183.000 stuks op de bus gedaan, met ruim 300.000 gulden aan postze gels. In de bank meldden zich 24.000 cliënten die bijna 30 miljoen gulden omwisselden in Zuidkoreaanse Won. De kapper werd ook goed bezocht. De salon ontving 2500 atle ten, die voor 30.000 gulden lieten knippen. De kroeg daaren tegen liep niet bijzonder goed. Wel in aantal, er kwamen 8000 atleten over de vloer, niet in omzet: ze verteerden voor 6000 gulden. Griffith geen Blankers-Koen Florence Griffith is nog geen Fanny Blankers-Koen. De Amerikaanse atlete slaagde er zaterdag, als slotloopster van de 4x400 meter-estatteploeg, niet in het record van Blan kers-Koen te evenaren. De Nederlandse veroverde veertig jaar geleden tijdens de Olympische Spelen in Londen vier gouden medailles. „Fast Flo" bleef in Seoul steken op drie maal goud en eenmaal zilver. Brons van Brown naar Swain De Amerikaanse judoka Alike Swain ontving zaterdag in Seoul de bronzen medaille voor de klasse tot 71 kilogram. Swain kréég de eerder aan Kerrith Brown uitgereikte plak. De Brit moest de prijs inleveren omdat hij op doping was betrapt. Het brons was voor Swain was met recht een troost prijs; vorig jaar werd de judoka uit Santa Clara in Essen de eerste Amerikaanse wereldkampioen. ADVERTENTIE NEEM GEEN ONNODIG RTSICO Een polsblessure kunt u zo oplopen. Eén verkeerde of onverwachte beweging bij het klussen, het huishouden of het sporten kan al genoeg zijn. En u voor korte of langere tijd 'buiten spel' zetten. Bent u bang om (weerl een polsblessure op te lopen en wilt u het risico daarop verkleinen, draag dan een Push-brace. Een stevige steun voor uw polslen) waarmee u blessures kunt voorkomen. U kunt de Push- braces zelf gemakkelijk en snel aanleggen. Bovendien kunt u ze wassen en dusvele malen gebruiken. De Push-braces zijn uiteraard medisch getest Ze zijn verkrijgbaar bij uw drogist en uw sportzaak. Ga ze halen, want met Push-braces kunt u presteren zonde.r u te blesseren. PUSH KACEsj presteren zonder blesseren

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15