Y Nijboer rekent niet op medaille Verraderlijk parkoers voor springpaarden Maximale score bij ritmische sportgymnastiek :n „Johnson slikte ook al voor WK" Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! JSPORT" £eicLc(Souiant ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 PAGINA 9 SEOUL Met het hoogst haalbare puntentotaal van zestig is Marina Lo- batsj uit de Sovjetunie olympisch kam pioene in de meerkamp van de ritmi sche sportgymnastiek geworden. De 18-jarige scholiere had 0,05 punt voor sprong op Europees kampioene Adria- na Dounavska uit Bulgarije. De Oosteuropese over heersing bij de meisjes was groot. Op de eer ste vier plaatsen ein- De Russische Marina Lobatsj werd RSG-kampioen digde beurtelings ie- met een maximale score. mand uit de Sovjetu nie en Bulgarije. In de FOTO: AP laatste sessie scoorde de top-vier een tien op alle vier onder delen: knots, lint, hoepel en bal. Alexandra Timosjenko uit de Sovjetu nie pakte brons in de met 12.500 toe schouwers volgepakte sporthal van Seoul. Ritmische sportgymnastiek hoorde pas voor de tweede keer tot het Olympische pakket. De favoriete voor het goud, veelvoudig wereldkampioene Bianka Panova uit Bulgarije, werd slechts vierde. Tijdens haar oefening met de knots op de eer ste dag maakte zij een fout, die ze niet meer goed kon maken door de maxi male scores van de eerste drie op de slotdag. Vriesekoop zevende in enkelspel ge Vriesekoop nam met de overwinning op de Zuidkoreaanse Hong in de strijd om de zevende plaats. In 42 minuten nam zij met 3-0 (21-10, 21-16, 25-23) revanche voor de nederlaag, die Miijam Kloppenburg in de voorronde tegen Hong had geleden. Eerder op de dag was Vriese koop met Kloppenburg in het dubbelsperook als zevende ge ëindigd. SEOUL Gerard Nij boer is een gelukkig en realistisch mens. Het stemt de verpleegkundi ge tot tevredenheid dat hij zich al tien jaar lang als marathonlope- in de top weet te han .aven. Maar hij realiseert zich tevens dat de concurren tie flink is toegenomen en een tweede olympi sche medaille morgen normaal gesproken on bereikbaar is. „Of alles moet meezitten, maar daar reken ik eerlijk ge zegd niet op". De 33-jarige inwoner van Uf feite zegt dat niet uit valse be scheidenheid of om zich zelf in een underdogpositie te manoeu vreren. Hij meent het. „Ik loop al zoveel jaren mee en weet als geen ander hoezeer de moeilijkheidsgraad is toe genomen. Ik zou graag har der willen lopen, maar kan het niet. Op basis van mijn L .ervaring kan ik me handha ven. Als ik anno 1988 nog moest beginnen, kwam ik be slist niet zover als ik nu ben", verklaart Nijboer, die in Seoul aan zijn derde olym pisch optreden begint. Meer factoren Om succesvol op een mara thon te zijn, spelen meer fac toren een rol dan alleen ta lent en goede vorm. De ge louterde Nijboer weet daar over mee te praten. „De zil veren medaille die ik in Mos kou veroverde, was een pres tatie van formaat. Twee jaar later werd ik in Athene min of meer bij toeval Europees kampioen. Die dag waren werkelijk alle omstandighe den in mijn voordeel. Vier iaar geleden in Los Angeles barstte ik van het zelfver trouwen, omdat ik in de aan loop naar de Olympische Spelen bijna elke wedstrijd won die ik liep. Ik verwacht te een medaille, maar viel na 29 kilometer uit. In Los An geles kwamen ook lopers naar voren, die ik totaal niet had verwacht. Wat is wijs heid, he". In Seoul mikt Gerard Nijboer op een plaats bij de eerste vijftien en hoopt hij uiteraard op meer. „Ik sta er goed voor, maar of dat genoeg is voor een hoge klassering weet je nooithoudt de Drent een slag om de arm. „Het trainingskamp is Japan is een uitstekende voorberei ding geweest. Mijn basissnel heid is goed, bleek uit testen. Maar of de duursnelheid ook voldoende is, zal pas zondag blijken. Tijdens de EK in Stuttgart zat het met mijn ba sissnelheid ook snor, maar werd het niks. En dan heb je het parkoers nog. Vergis ie niet, dat is zeer verraderlijk. Het lijkt niet zo lastig, maar het is licht glooiend. Geluk kig kent bondscoach Wim Verhoorn het traject op zijn duimpje, omdat hij hier eerder is geweest. Zijn advie zen zullen heel belangrijk zijn. Verder speelt de weers- factor mee. De luchtvochtig heid valt mij mee. Dat is een voordeel. Van mij mag het warm zijn; dat ligt me wel". Hoe de wedstrijd zich ook zal ontwikkelen, Gerard Nijboer en Marti ten Kate zullen hun eigen plan trekken. Het heeft volgens de zilveren medaille winnaar van Moskou ook weinig zin om de tactiek op elkaar af te stemmen. Nij boer: „Ten Kate heeft een heel andere loopritme dan ik. Als hij met een kopgroep meewil, moet hij dat doen. Het heeft totaal geen zin om dan iets van mij aan te trek ken. En anderom geldt dat ook". Indruk Wat de concurrentie betreft, is het voor Gerard Nijboer evenzeer koffiedik kijken als voor de gemiddelde geïnte resseerde. „Vroeger maakten twee of drie landen de dienst uit op de marathon, maar die tijden zijn voorbij. Het gevaar schuilt vooral in de Afrika nen, denk ik. Lopers uit dat werelddeel hebben de laatste jaren veel indruk gemaakt. Zij hebben ook de ideale li chaamsbouw, een laag ver- tpercentage en lange, dunne spieren. Daar komt nog bij dat de Afrikanen dichter bij de natuur staan en het zijn gewend om lange afstanden af te leggen. Qua bouw staat Marti ten Kate nog het dichtst bij de Afrikanen. Op dê korte afstanden is hij niet te verslaan en het zou me ook beslist niet verbazen in dien hij zondag voor een ver rassing zorgt. Wat Ten Kate op de tien kilometer heeft la ten zien, vond ik verbluf fend. Die jongen loopt ook zo ontzettend veel wedstrijden, dat is niet te geloven. Ik vraag me wel af noe lang hij Gerard Nijboer. dat nog kan volhouden. Êr is hem al zo vaak gezegd om niet zoveel hooi op de vork te nemen. Maar Ten Kate voelt zich er schijnbaar goed bij". Bij de olympische voorberei ding van Gerard Nijboer hoort ook de nog de schoen, die zijn sponsor Adidas spe ciaal voor het Olympisch op treden van de Drent heeft FOTO: DIJKSTRA ontwikkeld. Gerard Nijboer loopt in Seoul op een schoen waarvan de zoon uit twee de len bestaat, zodat hij tijdens het lopen minder weerstand dan op een gangbare schoen zal ondervinden en een aan zienlijk soepeler tred moet hebben. HENK STOUWDAM From hero to zero in 9,79 seconds Humor in het atletendorp. Toen de Canadese sportploeg gisteren naar buiten stapte, stond op de muur van hun tijdelijke woonverblijf de volgende slogan: 'from hero to zero in 9,79 seconds' (van held tot nul in 9,79 secon den). De verzinners van de spreuk kan niet ontzegd- worden, dat ze in zes woorden en drie cijfers het olympische avontuur van de son treffend hebben samen - Canadese sprinter Ben John- gevat. Westduitser Görtz gearresteerd De Westduitse voetballer Arm in Görtz is kort nadat hij met zijn ploeg een bronzen medaille had gewonnen, gearres teerd. De politie van Zuidkorea hield de verdediger aan op verdenking van diefstal. Hij zou in Seoul een jack hebben ontvreemd. Pas na tussenkomst van de Westduitse ambassa de werd Görtz vrijgelaten. De 29-jarige voetballer had de diefstal in alle toonaarden ontkend. Hij zei de jas van een vertegenwoordiger van een sportartikelen firma te hebben gekregen. Kerkdiensten goed bezocht Wie ziet met welk een en thousiasme voor de start van een of ander duel een kruis je wordt geslagen, zou bijna tot de conclusie komen dat het merendeel van de top sporters in Seoul uiterst ge lovig is. Ook hier lijkt het echter meer een kwestie van het gunstig stemmen van de goden dan van een diep en oprecht belijden. Dat is mis schien maar goed ook want anders zou het religieuze centrum in het olympisch dorp aanzienlijk te klein zijn. Toch blijkt de zich in het centrum bevindende kapel een grote aantrekkings kracht uit te oefenen. Veel atleten proberen daar gees telijke bijstand te vinden. Dominee Yo, een van de 65 daar actieve predikanten, heeft het althans druk. We zijn hier in totaal met 38 Ko reaanse en 27 buitenlandse geestelijken. We houden ze ven diensten per dag in vier verschillende talen. In totaal zijn er zes godshuizen in het dorp waar protestanten, rooms-katholieken, boedhis- ten, islamieten en russisch orthodoxen terecht kunnen. Vanaf het begin van de Spe len hebben we al vierdui zend bezoekers gehad, waar van duizend sportmensen". edailleverdeling Brazilië Finland Marokko i Suriname Portugal Oostenrijk Zweden c Zwitserland C Chili C Costa Rica C Jamaica C Senegal C Nederlandse ^Antil len C Maagdeneilanden C Mexico G Belgie C Griekenland 0 Filipijnen 0 Thailand 0 Colombia 0 Mongolië 0 Pakistan 0 SEOUL Springruiter Jos Lansink stal gisteren de show bij de Nederlan ders. Hij kwam als laatste deelnemer van de eerste groep met Felix in actie op het geraffineerd uitge dokterde parkoers van 630 meter lengte met 13 hin dernissen en 16 sprongen. De 27-jarige instructeur uit Weerselo, in de aan- loqp naar Seoul zo impo nerend met winst in de Grote Prijzen van Geeste ren, Rotterdam en Lana- ken, constateerde met ge noegen, dat zijn zevenjari ge ruin zich niet meer liet afleiden. Morgen wordt in het Equestrian Park het beslissende deel van de individuele wedstrijd ge houden. Wout-Jan van der Schans overleefde als enige Nederlander de kwalificatie niet, Lansink, Tops en Ehrens deden dat wel. „Het kijkerige was er nu wel af. Dat had ik direct door", aldus Lansink gisteren over zijn paard Fe lix. „Dan is het weer heel fijn rijden met Felix. Hij heeft ook vanaf mei wel heel erg veel moeten doen. Daarna kwam die vreemde ervaring van een paar weken quarantaine, waarin er ineens geen wed strijden meer waren. Dan moet zo'n paard er wel even weer inkomen". Heel lang had Lansink, die een kwart tijdfout opliep, de leiding in het tussenklasse- ment. Aan het eind van de dag bleken slechts twee concur renten binnen de tijd foutloos rond gekomen te zijn: de Fransman Michel Robert met La Fayette en de Canadese amazone Lisa Carlsen met Kahlua. Jan Tops en Rob Ehrens de den het niet bovenmatig goed met respectievelijk twaalf en acht strafpunten, maar zij sta ken toch nog gunstig af bij veel deelnemers, en vaak niet de eerste de besten. Bonds coach Henk Nooren: „Toen we vooraf het parkoers bekeken hadden we niet gedacht, dat er zo veel fouten gemaakt zouden worden. We vonden het aan vankelijk zelfs wat aan de ge makkelijke kant. Het zat echt heel geraffineerd in elkaar. Niet te hoog, niet te breed, op tisch goed, van alles wat zat er' in, bij uitstek geschikt voor een olympisch parkoers". Misser Toen Tops na zijn rit met drie springfouten uit het zadel sprong van Doreen la Silla verkeerde hij in de veronder stelling, dat hij uitgeschakeld was. „Dat red ik nooit meer", riep hij uit. „Aan die twee eer ste fouten kon ik weinig doen, misschien is alleen de laatste misser mij en niet mijn paard aan te rekenen". Later klaarde de man uit Valkenswaard op toen hij de nog veel hogere to talen van volgende deelne mers zag. Nooren: „Ik moet zeggen, dat ik het minst tevre den ben over de manier van rijden van Tops. Hij heeft naar mijn smaak toch teveel fouten gemaakt". Ehrens, die in de eerste kwali ficatiewedstrijd foutloos was gebleven, kwam als laatste in de ring met Sunrise. De natio nale titelhouder maakte twee fouten op de combinaties. „Sunrise was iets te fris. Hij kwam wat te hard de piste in- gerend", zei de Limburger na afloop. „Erg is dat niet. Want zondag (morgen, red.) begin nen we weer opnieuw. Dan wil ik die fouten niet maken". v,. ^hHIbI De omstreden arts van Ben Johnson, dr. Jaime Astaphan. FOTO: AP SEOUL Sprinter Ben Johnson wordt van steeds meer kanten beschuldigd doping te hebben ge bruikt. Gary Lubin, trainer van Johnsons voormali ge atletiekclub uit Toronto, heeft verklaard dat de Canadees ook voor het toernooi om het WK in Rome een verboden middel zou hebben geslikt. Johnson won de finales vorig jaar in de wereldre cordtijd van 9,83 seconden. Lubin baseert zich op uitspraken van Johnsons arts, dr. Jai me Astaphan. Deze zou hem hebben gezegd de atleet vlak voor de wereldtitelstrijd in Rome „iets extra's te hebben ge geven", waardoor hij harder liep. Astaphan had Johnson vier dagen en vier uur voor de wedstrijd een speciaal mid del laten slikken. Lubin: „Toen de arts mij dat vorig jaar in december vertelde heb ik onmiddellijk gevraagd of het een verboden middel betrof. Astaphan antwoordde: We hebben dat weten te maskeren". Inmiddels heeft de advocaat van Johnson, Timothy Danson, bekendgemaakt over informatie te beschikken, waaruit blijkt dat zijn cliënt onschuldig is. Wat de informatie precies inhoudt, wil hij vooralsnog niet zeggen. „Maar Johnson was een held, is een held en zal na het bekend worden van dit nieuws een held blijven", iildus Danson. Gorilla Het Olympisch Comité en de overkoepelende atletiekorgani- satie van de Verenigde Staten hebben inmiddels laten weten zeer positief te staan tegenover het voorstel, dat Florence Griffith donderdag deed. De winnares van het goud op de 100 en de 200 meter bood aan, zich op vrijwillige basis weke lijks op het gebruik van doping te laten controleren. De we reldrecordhoudster op dezelfde onderdelen reageerde daar mee op geruchten, als zouden ook haar topprestaties het ge levisie-interview de spierontwikkeling van Griffith niet normaal te vinden. „Ze lijkt op een gorilla", aldus de win naar van het zilver op de 800 meter. Linford Christie vrijgesproken SEOUL De Britse atleet Linford Christie is vrijgesproken van de beschuldiging dat hij doping zou hebben gebruikt. Prins Alexander de Merode, voorzitter van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité heeft dit bekendgemaakt. Christie werd betrapt na de wedstrijd over 200 meter, waardoor zijn zilveren 100 meter-medaille al niet in gevaar kwam. Prins De Merode zei dat de beslissing om Christie in ere te herstellen, met grote meerderheid was genomen. De sprin ter had verklaard geen verboden middelen te hebben ge slikt. Wel gaf hij toe neusdruppels te hebben gebruikt, tegen een verkoudheid. Die zouden efedrine hebben bevat, het middel waarop Christie werd betrapt. De atleet had gezegd dit op doktersadvies te hebben ingenomen. De medische commissie van het IOC nam genoegen met deze verklaring. Kerrith Brown, evenals Christie bij de eerste controle posi tief bevonden, kwam er minder genadig af. De medische commissie van het IOC bleef bij haar advies de judoka te schorsen voor de Spelen en hem zijn bronzen medaille af te nemen. Een woordvoerder van de Britse ploeg liet weten Brown naïviteit te verwijten. „Hij heeft iets gebruikt om een zwelling aan zijn knie tegen te gaan". Nog een dopingaffaire in Engeland LONDEN Gelijk met de zaak van Christie en Brown bij de Olympische Spelen in Seoul werd in Londen een nieuwe dopingaffaire in de Engelse sportwereld bekend. In het grootscheepse onderzoek naar doping onder 5000 amateur-topsporters is een beroemde kampioen betrapt. Dit is gisteren door de Britse Sportraad bekend ge maakt. 1 Zijn naam wordt pas over een maand bekend gemaakt als zijn schuld onomstotelijk vast staat. Dr David Co- wan, het hoofd van het dopingcontrolecentrum in Kings College te Londen, maakte bekend dat het hier om ana bole steroiden gaat Hij is de mening toegedaan dat deze sporter voor het leven geschorst dient te worden. Jamaica nodigt Ben Johnson uit KINGSTON De regering van Jamaica heeft de Canadees Ben Johnson uitgenodigd „naar huis te komen en te ont spannen" De invitatie werd gepubliceerd in de Daily Glea ner. „We hebben Johnson uitgenodigd zo spoedig mogelijk naar huis te komen", verklaarde Ed Bartlett, de minister van sport. Johnson, die zijn gouden medaille op de 100 me ter moest inleveren na de geruchtmakendste dopingzaak al ler tijden, is afkomstig uit Jamaica. „Ben is een Jamicaan, hij is een van ons en wij staan achter hem", verklaarde Bartlett. .„De invitatie houdt niet in dat wij zijn gedrag goedkeuren", lichtte Bartlett toe. „We zeggen dat hij fout was, maar hij blijft een onze zoon. In het noordelijke kustplaatsje Fal mouth worden sinds vrijdag handtekeningen verzameld, die naar de atleet in Toronto zullen worden gestuurd. Johnson werd op zesentwintig jaar geleden in Jamaica geboren. Hij woonde tot 1976 in Falmouth, waarna hij zich met zijn fami lie in Canada vestigde. Zijn vader keerde later terug naar Falmouth, waar hij als telefooninstallateur werkt.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9