I Sterren in de slag voor de Amerikaanse stembus Italiaanse onderduikers verdrongen en vergeten hina weet zich nog geen raad met mil jonairs CeidaeSowcwit DRAMATISCH LAGE OPKOMST GEVREESD BIJ VERKIEZINGEN VERKIEZINGEN '88 Belgrado lijdt onder smog, lawaai en stof JITENLAND ZATERDAG 1 OKTOBER 1983 PAGINA 7 KING In de Chinese ivincie Liaoning heerst /ige verdeeldheid over vraag of het toelaat- ir is, dat miljonairs lid rden van de Commu- tische Partij. Volgens officiële nieuwsagent- iap Nieuw China is het ir het eerst dat de partij lonfontreerd wordt met ingewikkelde pro- 1 em. debat gaat om de 34-jarige Xigui, een boer die op het teland woont aan de rand de provinciale hoofdstad, nyang. Zijn verzoek om toe reden tot de partij is tot nog toe niet ingewilligd. Maar de heer Liu is ook geen gewone boer. Negen jaar geleden nam hij al z'n spaargeld op en leende zo veel als hij maar kon krijgen. Met dat geld schafte hij een oude truck aan. En dan kun nen tegenwoordig ook in Chi na dubbeltjes kwartjes worden, zo is gebleken. Lui Xiguis doet uitstekende zaken met zijn particuliere transportbedrijf. Naar ver luidt, zouden de vaste activa van zijn onderneming op 5,2 miljoen yuan (omgerekend bij na drie miljoen gulden) ko men. Hij heeft een wagenpark van 49 vrachtauto's en 240 werknemers in dienst. Zo kwam het dat toen Liu z'n aanvraag indiende om toe te treden tot de Communistische Partij, de provinciale partij functionaris die zijn aanvraag moest beoordelen zei: „Ik zit nogal in de knoop met die aanvraag. Kan de eigenaar van een bloeiend particulier bedrijf nu wel of niet lid worden van de partij?". Zijn bezorgdheid vloeit voort uit de statuten van de Communisti sche Partij, waarin staat dat partijleden afkomstig moeten zijn van het proletariaat. De provinciale partij zit nog steeds met de handen in het haar en heeft het publiek uit genodigd z'n mening te geven ten aanzien van dit probleem. Liu is altijd een voorbeeldig staatsburger geweest, die ruim een miljoen yuan aan de staat heeft geschonken in de vorm van belastingen en tienduizen den yuan heeft gedoneerd aan de plaatselijke welzijnszorg, zo laat het nieuwsagentschap we ten. Bovendien hebben enkele honderden partijleden schrif telijk laten weten dat ze Liu's verzoek ondersteunen. Een lid schreef vol lof over de „pio niersrol van de miljonair die de dorpelingen leidt in hun strijd voor algemene wel vaart". Anderen daarentegen, voeren aan dat miljonairs hun rijk dom vergaren door hun werk nemers uit te buiten. Het is be spottelijk, vinden ze, dat zo ie mand met hart en ziel commu nist zou kunnen worden en zich zou inspannen om de uit buiting van de arbeiders af te schaffen. Omdat het aantal particuliere ondernemingen dat mensen in dienst heeft hand over hand toeneemt, zal Liu Xigui wel niet de enige blijven die met een dergelijk verzoek komt. En wat nog belangrijker is: het geval Liu is symptomatisch voor de problemen die de Chi nese leiders kunnen verwach ten als ze krampachtig zullen proberen de economische ont wikkelingen in het land en de theorieën van het socialisme te rijmen. En inderdaad, het ziet er naar uit dat er spoedig geen ruimte meer zal zijn voor het onder nemerschap oude stijl, dat schijnbaar zorgeloos jaar in, jaar uit verlies bleef lijden. Faillissementen zullen de lucht zuiveren, zo luidt de vi sie van de regering ten aan zien van een efficiënt China. Toch blijft China officieel vol houden dat het niet de kapita- lische weg inslaat. De regering zegt dat ze veel kan leren van het kapitalisme. En dat de as pecten die uiteindelijk overge nomen worden in feite geen kapitalisch karakter hebben, maar neutraal zijn en daarom toepasbaar zijn op het socialis- Dergelijke omslachtige uiteen zettingen over hoe de econo mische ontwikkeling van Chi na in z'n werk gaat, geven aanleiding tot lange commen taren in de kranten en tijd schriften. En dat ze beslist niet overtuigend overkomen mag wel duidelijk zijn. Intussen duurt dit theoretische gekrakeel voort, terwijl Liu Xigui met smart afwacht of hij het felbegeerde lidmaatschaps plaatje van de Communisti sche Partij mag ontvangen. Eén ding staat echter vast. An dere Chinezen zullen niet na laten pogingen te ondernemen Liu en zijn economische won der naar de kroon te steken. CATHERINE SAMPSON (c) The Times WASHINGTON De re clamespotjes verschijnen bijna dagelijks op de tele visie. In eentje daarvan schittert president Reagan. En de sterren van Hollywood hebben ook hun steentje bijgedra gen. Vooraanstaande De mocraten verschijnen in beeld en spreken met liet geveinsde trots over 'oormalige president- chappen. Deze reclamecampagne wordt echter niet gefinancierd door de aanhang van de kandida ten Bush of Dukakis en er wordt ook niet om steun ge vraagd voor één van beide kandidaten. De campagne is er op gericht de Amerikanen over te halen toch maar voor al te gaan stemmen. Het ge vaar bestaat namelijk dat de komende verkiezingen de laagste opkomst sinds jaren zullen vertonen. Gevreesd wordt dat minder dan de helft van alle kiezers een bezoekje zullen brengen aan de stembus op 8 novem ber a.s. een droevige bla mage voor het democratische proces in een land dat prat gaat op z'n burgerrechten. Geen inspiratie De blaam treft in de eerste plaats vice-president George Bush en gouverneur Michael Dukakis. Ze inspireren ge woon niet. Ze slagen er niet in het land op te zwepen. Ze worden er zelfs van beschul digd de meest saaie presi dentskandidaten van de laat ste decennia te zijn, die zo ver zijn gekomen omdat er sim pelweg geen betere kandida ten waren. Dit is niet nieuw. Iedere ver kiezingsverslaggever klaagt dat de presidentiële titelpre- tendenten steeds' uit dezelfde kringen komen en slecht ge kwalificeerd zijn. En ze wee klagen ook stuk voor stuk over de lage opkomst in de Verenigde Staten in vergelij king met Europa. In 1984, met een president op het hoogtepunt van zijn popu lariteit, bracht zestig procent van de kiezers z'n stem uit. In 1980 en 1976 bedroeg de op komst slechts 55 procent. Over dit fenomeen zijn tal van boeken geschréven en onderzoekers hebben vastge steld welke motieven en Met tv-spotjes, stickers en advertenties worden Amerikanen opgeroepen te gaan stemmen. In voorgaande jaren hadden dergelijke pogingen weinig succes. foto: ap krachten de mensen ervan weerhouden te gaan stern- Deze keer ziet de zaak er ech ter nog somberder uit dan an ders en hieraan liggen ver schillende redenen ten grond slag. De belangrijkste is de wijze waarop de campagnes gevoerd werden. Dit is een bij voorbaat vruchteloze verkie zing, met als kenmerken een tonigheid, vaagheid en gebrek aan politieke betrokkenheid. Het aangaan van verbintenis sen wordt zo gevaarlijk geacht en specifiéke beloftes worden zo lastig gevonden, dat de campagneleiders en publici teitsagenten de kandidaten beperken tot het uiten van cliché's: „betere banen tegen betere lonen" en „let op mijn woorden: geen nieuwe belas tingen". Zowel de Democraten als de Republikeinen geloven heilig dat de moraal van Reagans verpletterende overwinnin gen luidt dat een vaag, chau vinistisch optimisme méér stemmen oplevert dan een uitgesproken begaanheid met rivaliserende belangengroepe ringen. Bovendien nebben beide partijen zo hun eigen redenen voor het vermijden van brede discussies. De campagnemanagers van Bush evenals de regisseurs van de ongelukkige senator Dan Quayle zijn uiterst be dacht op blunders. Er zijn al zoveel versprekingen en fla ters tussendoor geglipt, dat er ernstige bezorgdheid bestaat dat Bush, een man die niet di rect bekend staat om zijn ver bale talent, bij een volgende mogelijke afwijking van het zorgvuldig doorgelichte script in het moeras belandt. En Dukakis, die met succes de eeuwig bekvechtende fracties van de Democratische partij tot een redelijk eensgezinde vechtmachine heeft gesmeed, heeft politieke omzichtigheid tot een heersende filosofie verheven. Zelfs de lang verwachte tele visiedebatten waren zo geëns ceneerd, dat er nauwelijks van een discussie tussen de twee hoofdrolspelers sprake was. Allebei hadden ze de do delijke zinsneden uit hun hoofd geleerd, waarmee ze hoopten de ander in verwar ring te brengen. Voor een stuk of twintig onderwerpen, waarvan ze dachten dat die zouden worden voorgelegd, was van tevoren al een twee minuten durend relaas inge studeerd. Zo is opnieuw ook veel werk gemaakt van de reclamecam- Cagne voor de televisie, waar- ij het in toespraken alleen maar draait om dat kleine brokje informatie van 15 se conden, dat het zo goed doet in het jounaal van zeven uur en om beelden die actie, ener gie en spanning uitstralen. En het werkt, zo weten de media adviseurs. Maar waar ze geen rekening mee hiel den, was dat gefrustreerde persmensen, woedend omdat ze ruwweg opzij geschoven werden om plaats te maken voor de camera's, zich zouden wreken door alle campagne foefjes te onthullen. Breed uitgemeten in de kranten Niet alleen tv-sterren roepen de kiezers op te gaan stemmen. De Democraat Jesse Jackson is al vanaf het begin van de campagne bezig vooral zwarten ertoe te brengen zich als kie zer te laten registeren. In de hoop natuurlijk, dat daardoor de Democraat Dukakis tot president zal worden gekozen. foto: ap stond te lezen, hoe het imago en de kandidaat gemanipu leerd werden. Het resultaat is dat de lezers en kijkers zich bedrogen voe len. In wezen komt het er op neer dat ze onbelangrijk zijn als deelnemers aan een poli tieke dialoog en dat ze slechts als achtergrond dienen. Als gevolg daarvan stellen gewo ne burgers zich tamelijk cy nisch op ten aanzien van het hele proces. De ontluisterende onthullin gen over de manier waarop campagnes werkelijk gevoerd worden en het keiharde rea lisme van president Reagans voormalige topadviseurs, deed de indruk ontstaan dat de spot wordt gedreven met de kie zers' goedgelovigheid. Velen voelden zich dan ook beledigd en boos. De campagnes op zich kun nen ook maar weinig kiezers bekoren. Ze hebben allang hun interesse verloren in een campagne die zich al jaren lijkt voort te slepen. Ze zijn het niet eens met de negatieve publiciteit alhoewel ieder een weet dat het wel effect heeft. De beledigingen die vandaag de dag over en weer vliegen zijn slechts een bloe deloze afspiegeling van de scheldkanonnades waaraan de presidentskandidaten van de vorige eeuw zich te buiten gingen. De schuld voor de ne gatieve stemming en de uitge kookte campagnevoering wordt de pers in de schoenen geschoven. Het is meer dan eens gebeurd dat met de cam pagne meereizende verslagge vers werden uitgejouwd door het publiek, op het moment dat ze hun plaatsje naast het podium innamen. Op hun beurt maken pers mensen zich weer kwaad over het feit dat ze voortdurend op een afstand worden gehouden en dat hen slechts af en toe een uitgekauwd brokje wordt toegeworpen. Ze verwijten zichzelf en elkaar nu dat ze te laf zijn geweest. „In plaats van doortastend en kritisch was de berichtgeving onver schillig, minzaam en passief", luidde onlangs een commen taar in de New York Times. Het gevolg is dat de kiezers uitwijken naar de sportpagi na's en het televisiekanaal met de Olympische Spelen en de hele verkiezing aan hun laars lappen. MICHAEL BINYON (c) The Times Dlini vaardigde een aantal wetten uit die de bewegingsvrij- ivan joden ernstig inperkte. Niettemin schreef hij over de de- ftaties:jullie kunnen alle uitvluchten aangrijpen die je maar t verzinnen om te verhinderen dat ook maar één jood wordt jewezen". i» foto: sp (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Italianen kennen de naam niet van de kapper van Roncabello die gemarteld werd door de Duitse bezetter, maar die weigerde te zeggen waar enkele joodse fami lies waren ondergedoken. De Italianen worden niet graag herinnerd aan de jo denvervolgingen in hun land. De holocaust is een vergeten hoofdstuk uit de hedendaagse geschiedenis. Merkwaardig, want niet alleen de kapper van Roncabello, maar vele duizenden Italianen heb ben er voor gezorgd dat ongeveer 85 procent van de Italiaanse joden de oor log overleefde. Het is een lugubere optelsom van mensenlevens, maar toch: In Denemarken en Italië had den de joden de meeste kans de barbaarse vervolgingen te overleven. Tot nu toe is nau welijks nagegaan hoe dat kwam. Een Amerikaanse ge schiedkundige van Italiaanse afkomst, Susan Zuccotti, heeft daar verandering in gebracht. Haar boek „De holocaust in Italië" heeft een discussie op gang gebracht, die voor velen nog steeds pijnlijk is. Pijnlijk bij voorbeeld voor de Italiaan se intellectuelen en het Vati- caan, die op beslissende mo menten zwegen. Zo keek paus Pius de Twaalfde werkeloos toe hoe de Duitsers, onder zijn ramen, het getto van Rome in oktober 1943 ontruimden. Ook daarna kwam er geen woord van protest uit de mond van paus Pacelli. Het verzet kwam niet van de intellectuelen, maar van de ge wone mensen, van de gewone priesters. Veel priesters namen joodse vluchtelingen op. Non nenkloosters lapten alle regels aan hun laars en boden zelfs joodse mannen onderdak. Ste delingen en boeren hielpen vaak zoveel ze konden. Vaak wist een hele dorpsgemeen schap waar joden ondergedo ken zaten, maar niemand tipte de Duitsers. Hoewel er natuur lijk ook in Italië anti-semitis- me voorkwam, had verreweg het grootste deel van de bevol king een instinctieve afkeer van de maatregelen tegen de joden. Weinig joden In tegenstelling tot bij voor beeld Duitsland, Oostenrijk en Oost-Europa had Italië geen anti-semitische traditie. Dat kwam voor een belangrijk deel door het simpele feit dat er in Italië maar weinig joden waren. Toen de Duitsers na jaar 1943 het land bezetten, telde Italië slechts 45.200 jo den. De Italiaanse joden waren volledig in de samenleving op genomen. Met uitzondering van enkele grote steden waren er geen joodse wijken en buur ten. Maar het geringe aantal joden verklaart niet alles. Italië werd pas in het midden van de vorige eeuw langzaam een eenheid. De Italiaanse eenheid werd uiteindelijk bereikt met de definitieve nederlaag van de reactionaire en anti-semiti sche krachten. Wie daarom in het moderne Italië anti-semi- tisch '"^as telde eigenlijk niet mee. Anti-semitisme hoorde bij een tijdperk dat voor altijd voorbij was. Geen wonder dat de Italiaanse joden het ko- 'ningshuis Savoie, dat de stoot gaf tot de nationale eenheid, verafgoodden. Als geen andere bevolkingsgroep identificeer den zij zich met de staat. Itali aanse joden waren patriotten. Ook het Italiaanse fascisme was oorspronkelijk niet anti semitisch. Mussolini, die in 1922 aan de macht kwam, had tal van joden in hoge functies in het regeringsapparaat en in het leger. Toen de „Duce" in 1938 en '39 een aantal rassen wetten afkondigde deed hij dat met name om Hitier te laten zien hoe serieus hij het bond genootschap met Duitsland nam. Dat maakte de wetten er echter niet minder ernstig om. Er werden geen joden meer toegelaten tot openbare scho len, het huwelijk tussen joden en niet-joden werd verboden, joden mochten geen grote fa brieken leiden, geen uitge strekte terreinen bezitten. De joden, zo toegewijd toch aan de staat, mochten niet meer dienst doen in het leger, ze mochten geen Italiaans huis personeel hebben, niet meer bij de overheid werken, bij banken, bij verzekeringsmaat schappijen. Mussolini ging echter niet zo ver dat hij de nazi's in hun moorddadigheid volgde. „Tot de Duitse bezetting in 1943 droeg de regering van Mussoli ni niet één jood ter deportatie over aan de nazi's. Het lukte de nazi's zelfs niet de joden te rug te krijgen die vanuit Duitsland naar Italië waren gevlucht", schrijft Zuccotti. Deportaties In de periode dat Duitsers en Italianen als bondgenoten nog schouder aan schouder voch ten in Oost-Europa hielden de Italianen de joden de hand bo ven het hoofd. Waar ze kon den saboteerden ze met subtie le methodes de deportaties. Soms werden Duitse opdrach ten gewoon genegeerd. Dat was het geval in Kroatië waar de Italiaanse bezettingstroepen weigerden razzia's te houden voor de Duitsers. In februari 1943 deed de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Ribbentrop zijn beklag daar over in Rome. Wat toen ge beurde is typerend. De Itali aanse commandant in Kroatië portesteerde scherp toen Mus solini hem het verzoek van Ribbentrop meedeelde alle jo den naar Duitsland te sturen. „Okay, okay", suste Mussolini de verontwaardigde militair, „ik ben gedwongen mijn goed keuring te geven aan de uit wijzing van de joden, maar jul lie kunnen alle uitvluchten aangrijpen die je maar kunt verzinnen om te verhinderen dat ook maar één jood wordt uitgewezen. Zeg maar dat we niet genoeg boten hebben om ze over zee te vervoeren en dat er geen mogelijkheid is om ze over land te laten reizen". De moeilijkste periode voor de Italiaanse joden kwam toen de Duitsers najaar 1943 het land bezetten. De woede van de na zi's was groot. Hun bondgenoot Mussolini was afgezet en Italië had de kant gekozen van de geallieerden. De Duitsers be gonnen op grote schaal met de deportaties naar de gaskamers, die voortduurden tot het grootste deel van het land in de zomer van 1944 was be vrijd. De bijna 7.000 Italiaanse slachtoffers van de jodenver volging vielen vrijwel allen in deze periode. Ook nu probeerde de Italiaan se burocratie te redden wat er te redden viel. Het hoofd van de vreemdelingendienst van de stad Fiume liet in het ge heim alle dossiers en namenlij sten die betrekking hadden op de joden verniétigen. Vervol gens gaf hij de ambtenaren van de burgerlijke stand op dracht geen informatie over joden te verstrekken zonder hem eerst te waarschuwen. Zodoende kwam hij te weet wanneer er razzia's dreigden en kon hij de joden waarschu wen. De moedige ambtenaar stierf kort voor het einde van de oorlog in het concentratie kamp Dachau. Ook in Rome verstopte het hoofd van de vreemdelingendienst dossiers en veranderde hij namen. De voorbeelden van carabinieri die joden hielpen zijn legio. De Italiaanse joden overleef den in meerderheid ook omdat zé net als hun landgenoten grote individualisten waren. Ze waren gewend hun eigen f»lan te trekken. In tegenstel- ing tot Nederland lukte het in Italië nooit een Joodse Raad op te richten als doorgeefluik voor de bevelen van de nazi's. Susan Zuccotti kan niet pre cies aangeven waarom in Ita lië zoveel meer joden overleef den dan in andere landen. Had het te maken met het volkska rakter? Italianen zijn gewend de staat niet voetstoots te vol gen. Regels en wetten worden naar believen „geinterpre- teerd" of regelrecht ontdoken. „Heeft de Nederlandse en Duitse traditie van gehoor zaamheid aan de autoriteiten er toe bijgedragen dat slechts zo'n laag percentage van joden overleefde?", zo vraagt Zuccot ti zich tf. BELGRADO De strijd tegen de smog boven één van 's werelds meest ver vuilde hoofdsteden maakt het er voor de inwoners van Belgrado niet gemak kelijker op. De bouwwerkzaamheden aan een enorm centraal ver warmingssysteem betekenen extra overlast in een stad, die al wordt geteisterd door la waai, stof en verkeersopstop pingen. Belgrado werkt aan de grootste renovatie sinds de wederopbouw na de ver woestingen van de Tweede Wereldoorlog. Het centrale verwarmingssysteem moet er voor zorgen dat in de toe komst niet, zoals in elke win ter, vieze dikke rook vol zwaveldampen uit de duizen den schoorstenen opstijgt. De smog is soms zo dik, dat de overkant van rivieren die de stad doorsnijden niet meer te zien is. Maar door de werk zaamheden in de stad is het de hele zomer onmogelijk ge weest een gesprek te voeren op straat of in een cafe. Het lawaai van de drilboren overstemde alles. Buldozers voegden nog stofwolken en stinkende uitlaatgassen aan de ellende toe. Verkeersdrukte De tweede belangrijke bron van luchtverontreiniging, het razend drukke verkeer, verstopt door de werkzaam heden aan de stad nu hele maal de straten. De afgelo pen tien jaar hebben lucht- metingen op de tien drukste kruispunten altijd een veel te hoge concentratie lood aan getoond. 's Winters is het roet-gehalte in de lucht on geveer drie keer zo hoog als maximaal aanvaardbaar is, en hetzelfde geldt voor de concentratie zwaveldioxide. De bekende radiopresentator Djoko Vjestica voert elke dag campagne om de belangrijk ste verkeersader van de stad, de Maarschalk Titostraat, verkeersvrij te maken. Alleen een strakke verkeers regeling of een metro kan de 1,4 miljoen inwoners van de stad enige verlichting bie den. Maar de stad zegt dat ze zich geen ondergrondse kan permitteren, vooral ook om dat het geld wordt opgeslokt door het centrale verwar mingssysteem, een nieuw spoorwegstation en door de reparaties van de stadsbus sen, die 's winters zowat elke dag met panne staan. De stad wil ook een nieuwe rondweg bouwen om het snelverkeer om de hoofdstad te leiden. Nu gaat al dat verkeer dwars door het stadscentrum. Begin september, toen de te rugkerende vakantiegangers de verkeerschaos nog hope lozer maakten, opende het dagblad Vercernje Novisti met de kop „Het spitsuur duurt de hele dag". Toen de temperatuur deze zomer tot boven de veertig graden cel- cius steeg nam het aantal hartaanvallen in de toeteren de verkeersopstoppingen fors toe. Nieuw gezicht Het stadsbestuur heeft be loofd dat het centrum op 20 oktober, bevrijdingsdag in Belgrado, een nieuw gezicht zal hebben, maar het is on waarschijnlijk dat het werk tegen die tijd geklaard zal zijn. In het hart van de stad moet een groot met graniet betegeld plein komen en een oase van groen tussen het Nationaal Museum, het Na tionaal Theater en het be langrijkste winkelcentrum. Maar het standbeeld van de negentiende eeuwse held Kez Mihajlo op het plein is nog omgeven door puin en zeven meter hoge zandho pen. Het plein moet eèn aan vulling zijn op het vorig jaar geopende verkeersvrije Knez Mahajlo-winkelcentrum. De grootscheepse plannen worden vertraagd door de schat aan oudheden die bij de graafwerkzaamheden aan de oppervlakte kwam. Voer voor archeologen, maar de arbeiders werd het soms te veel. Vecernje Noviosti schreef hoe de grondwer kers, „doodziek van de voortdurende vondsten", een waardevolle Romeinse tablet met inscripties hadden weg gegooid. Maar een antieke loden sarcofaag en een ware schat aan gouden zeventien de eeuwse munten werden met meer respect behandeld en zullen binnnenkort ten toongesteld worden. Voor de meeste inwoners van Belgrado is de belangrij- ste beloning van het door staan van een zomer vol stof, lawaai en overlast het terug dringen van de luchtveront reiniging. „Het enige dat ik wil is winterlucht ademen zonder erin te stikken", zo verwoordde de bejaarde Jova Rajkovic de stemming. „Al het andere is alleen maar moor-meegenomen".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7