Euroforie grijpt om zich heen BEVEILIGING? Gom öiir- Geen eer te behalen 125.000 „eopd, DAMESBEURS NEDERLAND LOOPT EINDELIJK WARM VOOR EENWORDING IN 1992 spü Juridische fusie Crédit Lyonnais en NCB van kracht 7 Beurs van Amsterdam ^ECONOMIE £«idóc6ommtt ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 PAGINA 6 AMSTERDAM Een rustige beurs ligt achter ons. Geen op schudding, geen opvallend be drijfsnieuws, geen grote koers schommelingen maar een kal me markt met soms een vrien delijke stemming. De omzetten bleven echter bescheiden. Hoogstens konden overname- geruchten de vraag naar enke le fondsen opvoeren en als dan het aanbod wegbleef, kon de koers aantrekken (o.a. Assu rantiemaatschappij Stad Rot terdam, transportbedrijf Frans Maas). De rust op de markt weerspie gelde zich einde eerste helft van de week in een bijna niet van zijn plaats komend Alge meen ANP-Indexcijfer. Maar donderdag kwam er gelukkig wat beweging in. Het indexcij fer liep twee punten op tot .272,8. Die stilstand staat niet op zich zelf. Ook Wall Street hield zich erg kalm. Het Dow-Jones- gemiddelde voor Industrieaan delen bleef tussen de 2080 en -2090 schommelen. Er was geen stimulerend nieuws. En ook als het algemene economische nieuws gunstig uitviel, d.w.z. dat van een oververhitting van de economie beslist niet meer gesproken zou kunnen worden, dan bleef menige be legger toch twijfelen. En van daar dat steeds weer op nieu we bewijzen gewacht wordt dat de economie niet te snel groeit, want het beleggende publiek is als de dood voor een stijgende inflatie en een ver der oplopende rente. De hier door ontstane afwachtende houding duwt ook de omzetten naar beneden. De stilstand in Amsterdam en New York moet ook gezien worden tegen de achtergrond van de in Berlijn gehouden vergadering van het Interna tionale Monetaire Fonds, waarbij bijna alle landen in de wereld zijn aangesloten. Het is ook al zover dat de grote ban ken in de werelcf bij gebrek aan beter de vorderingen op de arme landen met een soms grote korting aan anderen ver kopen. Dat verlies schrijven zij af maar zij hoeven niet meer voortdurend om betaling aan de bel te trekken. De vergade ringen van het Internationale Monetaire Fonds èn van de Wereldbank, die tegelijkertijd plaatsvonden, waren voor de finahciële wereld daarom toch wel belangrijk en daardoor ook voor de grote beleggers en de beurzen. Goudprijs Dat moet in feite ook gezegd worden van ander financieel nieuws. De goudprijs is op de Londense beurs enkele dollars beneden de 400 dollar per troy ounce (31.1 gram) gezakt. Be gin van dit jaar lag de goud prijs nog iets boven de 480 dol lar. De gedaalde kooplust schrijven financiële deskundi gen toe aan de wegebbende vrees voor de waardedaling van het geld. De momenteel lage inflatie wordt zeker ook gesteund door de lage olieprij zen, waarvan grote oliever bruikers (denk aan de KLM) zeker zullen profiteren. AKZO kwam in het nieuws door de deelneming met 50 procent in een nieuwe onder neming in Zuid-Korea. Van de vervoersondernemingen trok de KLM wat kooplust. Dat was nog meer het geval met het transportbedrijf Frans Maas. In deze vervoerdersrij hoort ook Maatschappij Zee land thuis. Er blijken enkele gegadigden te zijn voor over neming van het gehele aande lenkapitaal dat voor 70 pro cent in handen van de staat is. In de verzekeringshoek blijft er vraag naar Assurantiemaat schappij Stad Rotterdam in de veronderstelling dat het be trekkelijk kleine bedrijf eens overgenomen zal worden. Uit de aannemingssector kwam het nieuws dat Volker Stevin in het eerste halfjaar een winst van 2,6 miljoen behaalde. Voor geheel 1988 wordt een winst van 15 miljoen gulden ver wacht. De situatie op de bag- germarkt blijft slecht. En de Bataafse Aannemings Maat schappij wist de winst met 40 procent op te voeren tot 4,2 miljoen gulden. Verder viel de winstexplosie tot 15,7 miljoen gulden op bij de Mplukse Han dels Vereniging (dank zij een bijzondere bate). Wie geld wilde beleggen, kon deze week inschrijven op de obligatielening van de Europe se Investerings Bank. De rente was 6.5%, maar de inschrij- vingskoers niet minder dan 101,375. Verder gaf het onroe- rend-goedfonds Uni-Invest aandelen uit tegen een koers van f.120. En wie liever wacht en zijn geld tijdelijk wil stal len, - zeg drie maanden - kan bij een bank voor grote bedra gen 5% rente krijgen. Al naar de grootte van het bedrag en de duur van het stallen is de rente natuurlijk wel anders. (ADVERTENTIES) HEDEN de INDUSTRIEBOND HEEFT EIS VAN 2% ACHTER DE HAND (Van onze sociaal-economische redactie) NUNSPEET De Industriebond FNV zal in de komende cao- onderhandelingen een looneis van ten minste twee procent stel len indien op centraal niveau werkgevers, vakbeweging en ka binet geen overeenstemming bereiken over de aanpak van de werkloosheid. Leidt het Najaarsoverleg tussen sociale partners en het kabinet eind deze maand wel tot een centraal akkoord, dan zal de industriebond, conform de FNV-lijn, zijn looneisen matigen tot één procent. Voorzitter B. van der Weg van de In dustriebond FNV maakte dit gisteren in Nunspeet bekend. Hij toonde zich pessimistisch over de haalbaarheid van een centraal akkoord. Het gaat in totaal om 140 cao's voor ruim 400.000 werknemers die vernieuwd moeten worden. De FN V-bond wil éénjarige con tracten afsluiten. De industriebond zal ook arbeidstijdverkorting weer inzet maken van de cao-onderhandelingen. „Of de werk gevers het nu willen of niet, de atv-discussie komt weer terug", aldus de voorzitter van de industriebond. Nieuwe activiteiten Akzo voor plastics DELFZIJL Akzo wil nieu we chemische activiteiten ont plooien in Delfzijl. Behalve zout en basischemicaliën wil Akzo er ook chemische pro- dukten maken die nodig zijn voor de produktie van plastics. Dergelijke nieuwe chemische activiteiten kunnen in Delfzijl alleen worden ontwikkeld wanneer er ethyleen kan worden aangevoerd. Daartoe dienen er terminals in de Eemsmond te worden ge bouwd met een pijpverbinding richting Delfzijl. Ondernemingsraad ontbreekt bij ruim helft bouwbedrijven GOUDA - Nog niet de helft van de bouwbedrijven in Zuid- Holland voldoet aan de wettelijke verplichting om een onder nemingsraad te hebben. Dat heeft de bouw- en houtbond FNV in deze provincie ontdekt tijdens een onderzoek bij 194 aannemingsbedrijven. Volgens de wet moet elk bedrijf met meer dan 35 werknemers een ondernemingsraad hebben. Volgens de bouwbond proberen de werkgevers onderne mingsraden stelselmatig buiten de deur te houden om hun be sluiten niet met werknemersvertegenwoordigers te hoeven bespreken. Van de 194 bedrijven hebben 81 (42 procent) een ondernemingsraad. Van de grote bouwbedrijven met meer dan tweehonderd personeelsleden beschikt 96 procent over een ondernemingsraad. Onder de bedrijven met minder dan honderd werknemers heeft slechts dertig procent een OR. De FN V-bond in Zuid-Holland gaat nu de bedrijven die nog geen OR hebben op hun wettelijke verplichtingen wijzen. De le den-werknemers zullen worden gestimuleerd om hun recht op een OR bij de directies af te dwingen. Goedkoper vliegen, in Griekenland betalen met Europees geld, je eigen scheerap- paraat daar in het stopcontact kunnen steken; en op je eigen draagbare tv'tje, dat je voor een habbekrats hebt aangeschaft, onder de Griekse zon ook nog Studio Sport kunnen ontvangen. Wie wordt er niet lyrisch van 1992? Dertig jaar na de oprich ting, en maanden na de meeste andere Westeuropese landen, begint ook Nederland voor het verenigd Europa warm te lopen. Een databank, een 06-nummer, 1992- rubrieken in de kranten en een splinternieuwe staatssecretaris voor Europese Za ken: Europa kan niet meer kapot in Nederland. Op naar '92! (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL - Jarenlang heeft ze een meer dan sluimerend bestaan ge leid, maar van de een op de andere dag zijn alle remmen losgegooid: Eu ropese eenwording moet! Hoe het er allemaal gaat uit zien na 1992, welke voor- en nadelen ons in dat precaire jaar precies te wachten staan, wat er voor de doorsnee-bur ger in de praktijk van alledag allemaal verandert - nie mand die het weet. Maar dat het niet mis is staat vast. Voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie pleégt zelf van een „stille re volutie" te spreken als hij het heeft over de veranderingen die de totstandkoming van één grote Europese eenheids- markt met zich mee zal bren gen. De Commissie is het uit voerend orgaan van de EG en de motor achter de Euro pese eenwording. Van haar komen de voorstellen om de Europese samenwerking, in eerste instantie vooral op economisch gebied, van de grond te krijgen. Op 31 december 1992, 's nachts om twaalf uur, moet het zover zijn: dan worden tegelijk met het vuurwerk alle douaneposten opgebla- i zen. Geen rijen vrachtauto's meer voor de grens. Bijna ge lijke belastingen in heel Eu ropa. Gelijke milieu- en an dere normen. Gelijk gewaar deerd onderwijs. Als dokter je eigen praktijkje op een zonovergoten Sicilië. Dak pannen uit Portugal op je tuinhuisje in Rotterdam noord. Van Jutland tot Gi braltar, van Schotland tot Rhodos, van Faro tot Trave- münde alles hetzelfde, behal ve de taal en het weer. Door de decennia heen heb ben over de Europese een wording nogal wat verschil lende ideeën bestaan, en voor een groot deel is dat nóg zo. Wie de inmiddels beruchte speech leest die mevrouw Thatcher vorige week in Brugge afstak, wie bovendien de overeenkomsten ziet tus sen haar woorden en de da den van haar collega's, die beseft dat nog heel wat dis cussie nodig is voor elk nieuw stapje richting Europa. Toch is het vreemd dat „1992" nu zoveel emoties los maakt. Volgens het oprich tingsverdrag van de EG uit 1957 had de interne markt er al in 1969 moeten zijn. Maar ook toen zat het weieens te gen. De Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, zoals de zes landen tellende gemeenschap aanvankelijk heette, had last van groeistui pen, en twee keer was er een energiecrisis die de Europese liefde bekoelde. De politiek had andere besognes. Het Eu ropese bedrijfsleven niet. Dat bleef zitten met hoge kosten en bureaucratische regeltjes in twaalfvoud. Wisse Dekker Oud-Philips-topman Wisse Dekker, die aan elk apparaat dat zijn fabrieken verliet een andere stekker moest laten monteren, had er het eerst de Ook premier Lubbers en voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie werken ai lang toe naar een verenigd Europa. Op 31 december 1992 is het zover, 's nachts om twaalf uur. a FOTO'S: AP van ambtenaren en politici. Dat geldt ook voor het vrije verkeer van werknemers (artsen en advocaten die ook in andere lidstaten aan de slag moeten kunnen, een operatie waarvoor wederzijd se erkenning van diploma's nodig is), de vrije markt voor diensten (financiële diensten, banken, verzekeringen), het Europese vennootschapsrecht en de controle op fusies. Het feit dat Brussel moet gaan beslissen over fusies waarbij grote nationale bedrijven be trokken zijn, raakt naar het gevoel van veel regeringen te zeer aan hun souvereiniteit. Datzelfde geldt voor het der de hoofdstuk uit het witboek van Cockfield, de gelijkscha keling van btw en accijnzen. Een wezenlijk bestanddeel van de interne markt, dat ontkent niemand, maar tege lijk een krachtproef voor de Europese samenwerking. Zonder min of meer gelijke btw en accijnzen kunnen de binnengrenzen niet worden geschrapt. Maar daarvoor is nodig dat alle ministers van financiën afstand doen van twee hoofdmiddelen om hun nationale tekorten aan te zui veren. Beatrix zal dan ook vóór '92 niet meemaken dat in plaats van Lubbers, Jac ques Delors haar Troonrede schrijft. balen van. Begin '85 publi ceerde hij „Europa 1990: een agenda voor actie"; het was een vijfjarenplan om alle ad ministratieve, fiscale en tech nische handelsbelemmerin gen in Europa op te heffen. Samen met Volvo-topman Gyllenhammer richtte hij de Europese Ronde Tafel op, een praatclub van industrie- bonzen (samen 1,8 miljoen werknemers) wier portemon nee onder het gebrek aan sa menwerking het meest leed. Delors en zijn Europese Com missie reageerden razend snel. Zomer '85 al publiceerde Lord Cockfield, de uit Enge land afkomstige commissaris voor de interne markt, zijn „witboek", een onleesbare waslijst van meer dan drie honderd besluiten die samen tot de interne markt moesten leiden. Dekkers vijfjarenplan werd een Europees zevenja renplan, een spoorboekje met net als in het echt maar zel den op, tijd rijdende treinen. Maar het belangrijkste was dat het spoorboekje er was. En dat bij alle tien de lidsta ten, sinds '86 twaalf, de wil er was ergens in die trein mee te rijden. Sommigen stapten pas op het laatste mo ment in en wilden dan ook nog eerste-klas rijden, zoals Helmut Kohl ooit zijn Britse collega voor de voeten wierp. Af en toe gooide iemand wei eens een blok op de rails. Maar te stoppen is ze niet meer. De Europese Akte, die 1 juli vorig jaar in werking trad en die bepaalt dat voor een aan tal besluiten geen unanimi teit meer nodig is maar een gewone meerderheid van stemmen, was een stap voor uit. Tijdwinst! Zo ook de aanvaarding van het „drieluik" van Delors, begin dit jaar, dat voor de pe riode tot '93 de financiering van de EG-uitgaven veilig heeft gesteld. Dat een eind heeft gemaakt aan de gigan tische landbouwoverschotten die Europa zo'n slechte naam bezorgden, en dat de econo misch zwakkere EG-broeders de gelegenheid biedt zich op de grote markt voor te berei den zonder dat in '93 hun ei gen economie totaal wordt ontwricht. Sinds die obsta kels zijn weggeruimd, is ie dereen ervan overtuigd dat de Europese eenwording er gens in de jaren negentig een feit wordt; en dat het een kwestie van tijd is om de be sluiten uit het witboek van Cockfield zo ongeschonden mogelijk door de ministerra den te loodsen. Niet makkelijk Vaart Makkelijk is het alle maal niet. Europa-kenners als de Nederlandse christen democraat Bouke Beumer zeggen dan ook al heel blij te zijn als op oudejaarsavond van 1992 driekwart van het witboek zal zijn afgerond. Maar volgens diplomaten in Brussel zit de vaart erin. De Grieken, die dit halfjaar de Europese ministerraden voorzitten, werken nu aan een tussenbalans, die begin december op Rhodos aan de regeringsleiders wordt aan geboden. Een echt triest verhaal wordt dat niet. Hoofdstuk I van het witboek, de opheffing van de administratieve barrières, is er al grotendeels door. Perso nencontroles aan de grenzen zijn er al bijna niet meer, en ook vrachtwagenchauffeurs wachten er al minder lang. De veterinaire en fytosanitai re controles zijn uit dit hoofdstuk nog het moeilijkste punt. Met hoofdstuk II, de techni sche barrières, is ook al goe de voortgang gemaakt, maar tegelijk is op dit uitgestrekte terrein nog een berg werk blijven liggen. Normen voor machineveiligheid, milieu normen voor auto's, normen vooi' cosmetische en farma ceutische produkten, voor conserveringsmiddelen - ze vragen een meer dan gemid deld uithoudingsvermogen Bubbeltjes Euro-pessimistenhebben lang gelijk gehad. Ze hebben dat nóg als ze zeggen dat na dertig jaar EG de balans ui terst mager is, en er nog da gelijks nieuwe tegenstellin gen opduiken. Maar Euro-op timisten staan evenmin met de mond vol tanden. Zij zien een toenemende belangstel ling van de VS, van Japan, van andere Europese en Noordafrikaanse landen voor de veranderingen in de ge meenschap. Het Cecchini- rapport heeft indruk ge maakt. Cecchini, zelf oud topambtenaar bij de EG, voorziet dalende prijzen (tot min zes procent), een econo misch voordeel van 500 mil jard gulden en twee tot vijf miljoen nieuwe banen, als er gens in de jaren negentig het hele witboek erdoor is. Oos tenrijk, Zwitserland en de Scandinavische landen, die in de vorm van de Europese Vrijhandels Associatie hun eigen 'EG' hebben, staan te dringen om daarvan een graantje mee te pikken. Ge heel uit eigen vrije wil stem men zij hun normen af op die van de EG, en op sommige terreinen zijn ze daarin ver der dan de gemeenschap. Grote bedrijven werken sa men over de nu nog bestaan de landsgrenzen heen, om klaar te zijn voor 1992. Recla mejongens en bedrijfsadvi seurs verdienen goud aan de organisatie van symposia, conferenties en congressen met 1992 als onderwerp. Veel vragen worden opgeroe pen, veel meer dan er nu al kunnen worden beantwoord. Hoeveel bubbeltjes moeten er na 1992 in een Europese fles mineraalwater? Welke bij sluiter bij een Europese doos pijnstillers? Wat wordt de Europese maximum-snel heid? Wat de netspanning? Hoeveel kalk, chloor en fluor in het drinkwater? Het tem po is. nauwelijks bij te benen, ook niet voor de meest door gewinterde Eurocraten. Re geringen en bedrijven zijn vindingrijk als hun belangen in het geding zijn. „Goede" Europeanen zoals de West duitsers vullen hun lijst van inmiddels 45.000 technische omschrijvingen dagelijks met gemiddeld veertien nieuwe definities aan. „Goede" Euro peanen zoals de Nederlan ders hebben een gigantische achterstand met het opne men van de Europese milieu afspraken in de eigen wetge ving. „Goede" Europeanen zoals de Fransen blokkeren maandenlang een nieuwe mi lieunorm voor kleine auto's, zodra maar één nationale au tofabrikant daar uit puur ei- genbelang zijn mond over opentrekt. Gelukkig maar dat altijd Thatcher er nog is om op af te reageren. En ge lukkig maar dat elke keer het bedrijfsleven de van tijd tot tijd haperende Euroma chine weer over dode punten heenhelpt. Ondernemers met visie, die verder kijken dan een gemiddelde kabinetspe riode, hebben al lang inge zien-dat zij het zonder Euro pese samenwerking moeten afleggen tegen veel efficiën ter werkende collega's in de VS, Japan en andere landen in het Verre Oosten. Landen die met een begerig oog kij ken naar de grootste consu- mentenmarkt-in-wording (meer dan 320 miljoen zie len), die de EG nu is. Met meer dan vlaggetjes, Euro-postzegels en een eigen Europese munt moet ook de Europese burger in de Euro- forie worden betrokken. De Europese burger die verder wil, maar van wie één op de twee, óók in Nederland, dit voorjaar nog nooit van de "Europese Commissie had ge hoord. Voor hen, voor veel van hen, is „1992" nog onein dig veel verder weg dan vier jaar. Olieprijzen naar nieuw dieptepunt LONDEN De prijzen van ruwe olie op de internationale vrije markt zijn verder gedaald en liggen nu op het laagste niveau sinds augustus 1986. De handel stond in het teken van specula ties dat Saudiarabië erop uit is andere OPEC-landen te dwingen tot naleving van de produktie-afspraken door zijn eigen produk tie fors te vergroten. De notering van olie uit het Noordzee-veld Brent voor directe levering daalde gisteren met nog eens 0,55 dollar tot 11,95 dollar per vat (van 159 liter). De daling sinds het vruchteloze overleg van het prijzencomité van de OPEC in het afgelopen weekeinde kwam daarmee op 1,35 dollar. BETROUWBAREUNETO ERKENDE-ELECTRONISCHE BEVEILIGING ROTTERDAM - Sinds van daag is een juridische fusie van kracht tussen Crédit Ly- onnais Bank Nederland (CLBN) en Nederlandse Cre- dietbank (NCB). De NCB zet al haar activiteiten nu voort on der de statutaire naam Crédit Lyonnais Bank Nederland. Als gevolg hiervan zijn alle rech ten en verplichtingen van de NCB overgegaan op CLBN. Sinds de verwerving door CLBN van het aandelenkapi taal van NCB per 31 december 1987 hebben de twee banken maatregelen genomen om de afzonderlijke organisaties te integieren. Aangezien echter de integratie van de admini stratieve en geautomatiseerde systemen van beide instellin gen nog enige tijd zal vergen is er sprake van een overgangs periode, waarin de voormalig^ NCB-kantoren tijdelijk de handelsnaam NCB Bank zul len voeren. De aansluiting van de NCB-kantoren op het CLBN-systeem zal per kantoor geschieden en naar verwach ting vóór ultimo 1989 zijn af gerond. Het samengaan van beide ban ken wordt beschouwd als een vooruitlopen op de liberalise ring van de financiële en eco nomische markten binnen de EG na 1992. Daarnaast vindt een welkome uitbreiding plaats van het pakket van pro dukten en diensten, met name op gebieden van investment banking, kredietverlening in de gezondheidszorg en in de particuliere sector via de Di- rektbank. begemann belindo c beriiel blyd will bobel boer druk 255.80 260.00 boer wink c 57.00 56.80 bos kalis c 9.40 9.30 braai bouw 865.00 899.00 bredero 4,60 0NG bredero c 2.00 0NG breevast 4.50 0NG breevast c 4.20 0NG brink mol 0.80 ONG burg heybr 3300.00K 3300.00K calvè 754.00 752.00 cahré c 754.00 752.00 calvé pr 4050.00 4050.00 calvè pf c 4050.00 4050 00 center pa c chamotte 56.00 56.00 10.10 10.30 desseaux 165.80 16600 dordtse pr 202.00 204 00 dorp groep 35.50 36.00 econosto 159.50 162.00 emba 99.50 99.50 enral-non c 34.50 35.50 eriks c 248.50+ 251.00 furness 57.70 59.50 gamma hold 58.00 58.50 gamma h pr 5.75 5.75 getronics 22.80 23.90 geveke(gth) 33.80 33.30 gessen 62.00 64.00 goudsmit 135.00 136.00 143.50 145.00 ibb-kondor 532.50 535.00 kas-ass 30.80 31.00 kempen b 200.00H - kiene 1235.00 1235.00 mulder bosk 45.10 multihouse 9.80 mijnbouw c 399.00 naefl 225.00 nagron c 41.20 nat.inv.bnk 480.00 nbm-bouw 11.20 nedap 240.00 n sprit c 7700.00 nkf c 165.00 noril 475.00 npm c 28.90 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 26920 - 27420 26870 - 27370 onbewerkt 385 - 455 385 - 455 bewerkt 29020 28970 bewerkt 500 500 Opgav»; Drijfhout, A'dam 171/4 173/8 58 5/8 573/4 43 42 5/8 106 3/4 1051/2 20 195/8 38 1/4 383/4 45 3/8 453/8 54 3/4 545/8 17 173/8 40 3/4 397/8 52 5/8 523/4 56 3/4 563/4 Stemming blijft vriendelijk AMSTERDAM De Amster- damse effectenbeurs slaagde er gisteren in de vriendelijke stemming, die donderdag volg de op een dagenlange ongeani- meerdheid, vast te houden. De vaste stemming op Wall Street van de vorige dag en de tot laat in de middag stabiele dol lar vormden daarbij een stevi ge steun in de rug. De belangrijkste aandelen ver lieten de markt in overgrote meerderheid hoger en op de lokale markt vielen zelfs en kele opvallende uitschieters te noteren. De algemene stem mingsindex sloot 0,3 punt ho ger op 99,3 bij een omzet die alleszins behoorlijk mocht he ten. In aandelen werd ruinj, ƒ550 miljoen omgezet. Op de obligatiemarkt ging voor bijna ƒ755 miljoen om, waarbij de meest verhandelde staatslenin gen goed prijshoudend in de markt lagen. Zeer goed gestemd was Heine- ken, die 3,90 hoger sloot op 145,70. Bols kwam 3,30 ho ger uit op 141,80. In de inter nationale sector trok Akzo verder aan tot 148,60, wat een winst betekende van (1,30. Op de optiebeurs was et chemie-aandeel koploper met een omzet van 9.000 con tracten. Hoogovens, waarin eveneens een drukke optie- handel omging, werd 1 duur der op 65 en Koninklijke Olie verliet de markt ƒ1,30 hoger op 225,40. Verzekeraar Aegon klom ƒ1,40 naar ƒ98,20, maar Stad Rotterdam, die eerder in de week in de schijnwerpers stond, moest nu 1,50 terug naar 138,50. Voor Pakhoed werd op 86 een daalder meer gegeven, maar Océ van der d Grinten moest als één van de weinige fondsen een veer la ten. Het kopieeraandeel werd ƒ5 goedkoper op ƒ271.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6