Uittocht veteranen zet Gorbatsjov vast in zadel Mister njet" boegbeeld van buitenlandpolitiek Bush opnieuw in opspraak r>r> -^BUITENLAND £eidóc Commit ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 PAGINA 5 irussel opent jrootste bioscoop [ter wereld DEN HAAG/BRUSSEL Het Omni- versum in Den Haag heeft er een ge duchte concurrent bij gekregen. Giste ren werd in Brussel de grootste Omni- •wax-bioscoop ter wereld geopend; even- lis het Omniversum een bioscoop waar- fin <le toeschouwers op de rug gelegen naar een bolvormig projectiescherm kij- :ken. Niemand minder dat NASA-astro naut kolonel Grabe opende de bios met de film „The dream is alive", een ver slag van Amerika's ruimtevaartpro- igramma. Het Brusselse filmtheater, in de schaduw van het Atomium, is „Kine polis" gedoopt. Pinochet in boetekleed SANTIAGO De Chi- leense dictator Pinochet heeft met het oog op het referendum van volgende week, dat hem nog eens 8 jaar aan de macht moet houden, tegenover de kie zers het boetekleed aange trokken. „Als ik iets verkeerd heb gedaan, vraag ik om vergiffenis" zei de militaire machtheb ber in een vraaggesprek van een kwartier op de Chileense televisie. Hij voegde daar overigens aan toe dat hij vindt dat er meer voor dan tegen hem spreekt. Britse commando's vrijgesproken in Gibraltar-zaak GIBRALTAR De Britse commando's die op 6 maart drie IRA leden in Gibraltar op straat doodschoten zijn gisteren door de jury vrij gesproken. Negen van de 11 juryleden vonden dat het doden van de IRA-le- den gewettigd was. Na het schietinicident op Gibraltar bleek dat de IRA-leden on gewapend waren. De ver denking rees dat het com mando, op instructie van Downing Street, de IRA-le den doelbewust had dood geschoten. Geweld in Burma eist 76 levens RANGOON Burmaanse regeringstroepen hebben deze week zeker 76 mensen gedood bij hun acties om de orde te herstellen. Daarbij raakten ook 24 mensen gewond en werden er 269 gearresteerd. Gisteren her overde het leger enkele buitenposten bij de Chinese grens die door communistische rebellen waren inge nomen. Een vertegenwoordiger van een rebellen groep van de etnische minderheid van de Karen maakte bekend dat een kleine 2000 tegenstanders van het Burmaanse bewind, voornamelijk studenten, naar door Karen-guerrillastrijders beheerste gebieden bij de grens met Thailand zijn gevlucht. Zij zouden zich bij de rebellen militair willen laten scholen. Volgens officiële cijfers zijn al meer dan 425 mensen om het leven gebracht sinds generaal Saw Maung op 18 sep tember de macht greep en het leger opdracht gaf hard op te treden tegen betogers voor democratie. Gevluchte studenten oefenen met Amerikaanse gewe ren in het grensgebied met Thailand. FOTO: AP NAAR EEN MEER EFFICIËNT STAATSAPPARAAT MOSKOU Gorbatsjov staat met zijn pere- strojka-beleid een ingrijpende herstructure ring van het politieke systeem in de Sovjetu nie voor ogen. Gisteren en vandaag slaagde hij er in de grootste obstakels op de weg naar een efficiënter staatsapparaat en meer gedecentraliseerd bestuur, uit de weg te rui men. Hieronder volgt een overzicht van de organen die thans de basis vormen van de Sovjet-staat: Politburo: een 13 leden tellend college van topfiguren uit de communistische partij, dat in wezen de dienst uitmaakt in de Sovjetunie. Vooral door dit machtscentrum heeft secretaris-ge neraal Gorbatsjov de bezem gehaald. Opge stapt of uitgerangeerd zijn partij-ideoloog Ligatsjov, president Gromyko en het lid Viktor Tsjebrikov die zich had ontpopt als „conservatief". Het Politburo houdt weke lijkse, besloten vergaderingen. Centraal comité: het beleidvormende orgaan van de partij en in theorie het top-orgaan dat de partijzaken waarneemt tussen partijcongressen, die om de vijf jaar worden gehouden. De 300 leden worden gerecruteerd uit nationaal en plaat selijk partijkader, regering, leger, KGB en andere belangrijke diensten. Het Centraal Comité werd gisteren bijeengeroepen voor een spoedvergadering. Opperste sovjet: officieel het hoogste wetgevende lichaam, maar in werkelijkheid meestal weinig meer dan een groep ja-knikkers die de besluiten van de partijleiding zonder weerwoord kracht van wet geeft. De Opperste Sovjet telt 1.500 leden, afgevaardigden van plaate- lijke sovjets, verdeeld over twee kamers. Gorbatsjov wil de Opperste Sovjet uitbrei den met een derde, eveneens 750 leden tel lende kamer, Uit dit vergrote orgaan wil hij 400 leden laten kiezen die zich full-time met de politiek bezig houden en mede daardoor als een alerter, kritischer volksvertegen woordiging kunnen optreden. Communistische partij: de enig toegestane partij sinds de revolutie van 1917. Gorbatsjov wil de bemoeienis van de partij met zaken van dagelijks bestuur en staatshuishouding terugdringen en haar rol beperken tot theorievorming en het uitstip pelen van het beleid op de lange termijn. Gorbatsjov heeft er echter geen misverstand over laten bestaan dat de communistische partij haar unieke positie zal behouden en dat politieke oppositie niet zal worden geto lereerd. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Drie jaar na zijn benoeming tot secre taris-generaal van de communistische partij zit Gorbatsjov vaster in het zadel dan ooit tevoren. Vandaag zal het parle ment zonder de grootste schoonmaak in het Kremlin sedert 1957 met applaus begroeten. Kremlin-waarnemers die meenden dat conserva tieve krachten Gorbats jov zouden kunnen wip pen', hebben ongelijk ge kregen. Behalve Gromyko zijn niet minder dan vijf leden van het Politburo de hoogste instantie van de partij op gestapt. Solomentsev (74), eveneens volledig lid van het Politburo, en de kandidaat leden Pjotr Demitsjev (70) en Vladimir Dolgich (63) hebben hun langste tijd in het Krem lin gehad. Ook de voormalige ambassadeur in Washington, Anatoli Dobrynin, heeft zijn functie als secretaris van het Centraal Comité belast met internationale zaken neerge legd. De laatste „veteraan" die opstapt is Ivan Kapitonov (73), die lid van de Commis sie voor herzieningen. Zowel op Gromyko als Solomentsev was tijdens de 19e Partijcon- Aan Vadim Medvedev was gisteren de eer gegund om de veranderingen in het ferentie in juni en juli ernsti- Politburo tijdens een speciale persconferentie aan te kondigen. ge kritiek geuit. FOTO: AP Ingrijpender is de overplaat sing van partij-ideoloog Jegor Ligatsjov, de belangrijkste conservatieve rivaal van par tijleider Michail Gorbatsjov en vaak betiteld als de „tweede man" van het en voorzitter van het secreta riaat van het Centraal Comi té, maar heeft als voorzitter van de landbouwcommissie duidelijk minder in de melk te brokkelen. Medvedev, opvolger van Li gatsjov, zei gisteren dat er geen veranderingen te ver wachten zijn in het beleid dat tot nu toe door het Kremlin is gevoerd. „We doen geen stappen achteruit", zei hij. Volgens Medvedev heeft de reis die Gorbatsjov half-sep- tember naar Siberië maakte hem „de bevestiging gegeven dringende maatregelen te ne men". Bij deze gelegenheid werd de partijleider gecon fronteerd met een stroom van kritiek van de bewoners van dat gebied, die vooral klaagden over de nijpende voedseltekorten in het land en het uitblijven van tastbare resultaten van de perestrojka in hun dagelijks leven. Er werd niets gezegd over het lot van Pjotr Demitsjev (70), die sinds 1986 eerst plaatsvervangend staatshoofd was en die als hij niet met pensioen was gestuurd, tot maart de taak van Gromyko had moeten vervullen. Het ziet er bovendien naar uit dat een andere sterke man van de Sovjet-leiding, het hoofd van de veiligheidsdienst KGB, Viktor Tsjebrikov, „met de zachte hand" wordt verwijderd van deze post. De Opperste Sovjet zal daar van daag over beslissen. Tsjebrikov heeft er herhaal delijk voor gewaarschuwd dat Gorbatsjovs democratise- ringsbeleid uit de hand kan lopen. Evenals Ligatsjov ver wees Tsjebrikov onder meer naar de onrust in de Kauka- sische republieken en uitte hij twijfels over het nut van glasnost (openheid), vooral in de pers, die volgens hem het aanzien van de partij schaadt. Wijziging Gisteren werd bovendien een ingrijpende wijziging van het Centraal Comité bekend ge maakt. Er zijn zes nieuwe commissies opgericht, die de meer dan twintig verschil lende afdelingen moeten ver vangen. De maatregel heeft tot doel de besluitvorming over vooral economische vraagstukken te verschuiven van de partij naar gekozen instellingen. Zo wordt Alek- sandr Jakovlev (64), die als architect van de glasnost wordt gezien als een van Gorbatsjovs trouwste bondge noten, hoofd van de nieuwe Commissie voor buitenlandse zaken. Het voorzitterschap van de Commissie voor eco nomische en sociale zaken komt toe aan Nikolaj Sljoen- kov (59), die ook reeds lid was van het Politburo. muöKOU Op 2 juli 1985 werd in Moskou een haast ondenkbare benoe ming bekendgemaakt. Andrej Gromyko, bijna 76 jaar oud en al 28 jaar minister van buitenlandse zaken van de Sovjetunie, kondigde aan dat hij voortaan de ceremoniële post van president zou gaan bekleden. Nu, nog geen drie jaar later, is een definitief einde gekomen aan Gromyko's politieke loopbaan als boegbeeld van de buitenlandpoli tiek. Gisteren moest hij zijn lidmaatschap van het Politburo opgeven en vandaag treedt hij af als president. Na een economische en land bouwkundige opleiding werk te Andrej Gromyko enkele ja ren als hoofdmedewerker bij het economisch instituut van de Academie van Weten schappen voor hij in 1939 in de buitenlandse dienst be landde. In die tijd voerde Sta lin een zuivering door binnen het ministerie van buiten landse zaken, waarbij hij het vooral gemunt had op joodse diplomaten. Gromyko kwam terecht op één van die open gevallen plaatsen; in 1943 volgde de eervolle benoeming tot ambassadeur in Washing ton. Volgens Gromyko's overgelo pen medewerker Arkadi Sjevtsjenko had hij in die tijd veel ontzag voor Stalin en ook na diens verkettering heeft Gromyko zich nooit negatief over hem uitgelaten. Deze neutraliteitspolitiek is teke nend voor Gromyko; de di plomaat met het stalen ge zicht die elke broodheer kon dienen. Gromyko was ook betrokken bij de gesprekken over de op richting van de Verenigde Naties, waarbij hij de eerste Sovjetambassadeur werd. In die eerste jaren van de Koude Oorlog verwierf hij daar de bijnaam „mister njet" wegens zijn 25 opeenvolgende veto's. Na de dood van Stalin werd Gromyko benoemd tot minis ter van buitenlandse zaken. Een jaar eerder had hij zijn intrede gedaan in het Cen traal Comité van de commu nistische partij. Maar ook als minister van buitenlandse za ken onder Stalins opvolger, Nikita Chroesjtsjov, bleef zijn invloed beperkt. Een uitlating van Chroesjtsjov over Gromy ko typeert de verhoudingen het treffendst: „Als ik Gro myko opdracht geef met zijn broek naar beneden op een blok ijs te gaan zitten, dan doet hij dat zonder manke ren". Invloed Pas onder het bewind van zijn derde broodheer, Leonid Brezjnev, groeide de invloed en het prestige van Gromyko gestaag. Hij slaagde er dan ook langzamerhand in de in vloed van zijn ministerie, tot dan toe duidelijk onderge schikt aan de internationale afdeling van het Centraal Co mité, te vergroten. Volgens Sjevtsjenko was de als „hardliner" bekendstaan de Gromyko niettemin toch één van de voorstanders van de détente met de Verenigde Staten. Hij zou daar in het Po litburo een conflict over heb ben gehad met de toenmalige minister van defensie, Grets- jko. Beide mannen zouden tij dens de SALT-1 onderhande lingen zelfs wekenlang geen woord met elkaar hebben wil len wisselen. De loopjongen van het eerste uur won de machtsstrijd: SALT-1 werd getekend. Gromyko ontpopte zich in de internationale politiek als een sluw pragmaticus, die alles voor zijn land overhad, maar weigerde alles met een ideolo gisch sausje te overgieten. Gromyko genoot in die jaren het absolute vertrouwen van Brezjnev, die zich tijdens on derhandelingen nog al eens liet ontvallen: „Regel de bij zonderheden maar met Gro myko, die weet alles". Maar ook westerse diplomaten sta ken hun bewondering voor Gromyko niet onder stoelen of banken. Zo stelde Henry Kissinger dat onderhandelen met Gromyko zonder een ui terst grondige feitenkennis gelijk stond aan „zelfmoord". Het was Gromyko die in maart 1985 in het Politbureau de doorslag gaf bij de stem ming over de benoeming van Gorbatsjov. Als „oude rot" wist Gromyko nog geruime tijd een oogje in het zeil te houden op de gang van zaken in dit beleidsbepalende machtscentrum. Maar volgens sommigen begon met dienst benoeming tot president de ondergang van de nestor van de Russische politiek. Over het persoonlijke leven van de stroeve staatsman is weinig bekend. Toen een journalist hem ooit een per soonlijke vraag stelde ant woordde Gromyko onbewo gen: „Mijn persoonlijkheid in teresseert mij niet". Zijn hu mor, die hem wel eens ont zegd wordt, lag op het cyni sche, soms zelfs sinistere vlak. Toen hem ooit werd gevraagd naar wijzigingen in het Polit buro, reageerde hij met een dunne glimlach: „U weet hoe het hier is, zoiets als de Ber muda-driehoek, af en toe ver dwijnt er iemand van ons". Gromyko ontpopte zich in de internationale politiek als een sluw pragmaticus, die alles voor zijn land overhad. FOTO: ANP DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer 182) Maar het is te laat. Het landwindje is voldoende om de branders zachtjes naar de Spaanse schepen te doen drijven, maar de grote zeilen worden er nauwelijks door bewogen en on danks alle moeite, die de vijand aanwendt, komen de schepen nauwelijks van hun plaats. Daar ontploft de eerste brander. Witte en gele steekvlammen schieten omhoog en reeds is het eerste Schip in brand geraakt. Een dikke rookwolk kolkt omhoog. Som mige schepelingen, bevreesd, dat lun schip In de lucht zal vlie gen, springen overboord en proberen zwemmend de kust te be reiken. Ondertussen is men aan boord van de Hollandse vloot druk bezig. De branders kunnen onmogelijk alle Spaanse sche pen vernietigen en het zal ongetwijfeld wel tot een gevecht ko men. Maar dan zullen de mannen van Robert Janszoon ook goed beslagen ten ijs komen. Met behulp van flessen en potten maken zij allerlei gevaarlijke ontploffingsmiddelen klaar, die straks goe- c*e diensten zullen moeten bewijze)». Britten herstellen betrekkingen met Iran LONDEN GTOot-Brittannië en Iran hebben besloten weer volledige diplomatieke betrek kingen aan te knopen. De be trekkingen waren vorig jaar tot het minimum terugge bracht: beide landen waren in eikaars hoofdstad vertegen woordigd met slechts één di-' plomaat. De aanleiding was de arrestatie van een Iraanse di plomaat in Manchester wegens winkeldiefstal. De Iraanse re gering beschuldigde de Britse politie daarop ervan de man te hebben mishandeld. Als ver gelding kreeg een. Britse diplo maat in Teheran een afram meling. ONDERZOEK ROL CIA IN CHILI BELEMMERD WASHINGTON Na de af faire-Noriega is de Ameri kaanse vice-president en pre sidentskandidaat George Bush opnieuw in opspraak geraakt. De Los Angeles Times onthul de gisteren dat Bush ooit ge probeerd heeft een stokie te steken voor een justitieel on derzoek naar het optreden van de CIA in Chili. Dat was in 1976 toen hij directeur was van de gelieime dienst. Volgens de Los Angeles Times probeerde Bush documenten achter te houden die het mi nisterie van justitie wilde heb ben voor zijn onderzoek naar de activiteiten van de CIA in Chili. Ook trachtte Bush te be letten dat CIA-medewerkers zouden worden opgeroepen om te getuigen voor een grand jury. Door zijn handelwijze kwam Bush in botsing met de toenmalige president Ford en het ministerie van justitie. De krant baseert zich op dos siers die zich bevinden in de Gerald-Fordbibliotheek in Ann Arbor. Bush rechtvaar digde zijn optreden met het ar gument dat hij de bronnen van de geheime dienst wilde be schermen. De CIA werd ervan verdacht een belangrijke rol te hebben gespeeld in de militai re staatsgreep tegen het demo cratisch gekozen bewind van Salvador Allende in september 1973. Geslaagde coup MOSKOU Toen woord voerder Gerasimov van het Sovjetrussische ministerie van buitenlandse zaken eergisteren het plotselinge vertrek uit New York van minister She vardnadze moest verklaren, zei hij gekscherend dat het bij perestrojka per slot van reke ning om een revolutie gaat. Welnu: zelden heeft een woordvoerder zo strikt de waarheid gesproken. Wat zich gisteren in Moskou heeft afgespeeld, is niets meer of minder dan een in alle op zichten geslaagde paleisrevolu tie. Op de plenaire zitting van het Centraal Comité, die nau welijks twee uur duurde, heeft secretaris-generaal Michail Gorbatsjov één van de meest omvangrijke personele opera ties uit de geschiedenis van de partij tot een verbazingwek kend goed einde gebracht De lijst van slachtoffers is in drukwekkend. Andrej Gromy ko en Michail Solomentsev, beiden reeds op de in juni ge houden partijconferentie door vertegenwoordigers van de partijbasis mede verantwoor delijk gesteld voor de stagnatie onder Brezjnev, moesten het Politburo verlaten. Gromyko zal bovendien vandaag zijn ontslag aanbieden als voorzit ter van het presidium van de' Opperste Sovjet. De voornaamste tegenstanders van perestrojka, Jegor Ligats jov en Viktor Sjtsjebrikov, blij ven weliswaar nog lid van het hoogste partij-orgaan, maar hebben hun belangrijkste functies verloren, de eerste als partij-ideoloog, de tweede als voorzitter van de machtige KGB. Ligatsjov, die ook als de voornaamste rivaal van Gor batsjov werd beschouwd, krijgt nu de supervisie over de land bouw, en is dus op een schop stoel terecht gekomen. Want sinds de etalages weer leger en de rijen weer langer worden, richt het geschut van de partij top zich meer en meer op deze sector. Alle sleutelposities worden nu bezet door lieden op wie Mi chail Gorbatsjov blind kan va ren. Vadim Medvedjev be heert voortaan de portefeuille voor ideologie en is daarmee automatisch „tweede man" in de partijleiding geworden; Alexander Jakovlev wordt verantwoordelijk voor de bui tenlandse betrekkingen, en Grigorij Razumovskij krijgt het partijkader onder zijn be heer. Met deze trojka achter zich kan Gorbatsjov zijn pere strojka met meer succes dan voorheen voortzetten. De volgende fase is reeds door het Centraal Comité ingeleid: de partij zal een groot aantal van haar competenties over dragen aan het bestuursappa raat dat weer in handen moet komen van de „Sovjets": de raden. Daarmee wordt dan weer een grote stap gezet op het pad van de democratise ring, welke uiteindelijk, in april van het volgend jaar, moet leiden tot de verkiezing van een president met ruime volmachten. Michail Gorbatsjov heeft der halve twee vliegen in een. klap geslagen. Met de wijzigingen in de partijleiding en in het partij-apparaat heeft hij im mers al zijn conservatieve te genstanders uitgerangeerd en alle centrale posten met over tuigde aanhangers van pere strojka bezet. Tegelijkertijd echter heeft hij ook gedicteerd hoe de structurele hervormin gen moeten worden gereali seerd, hervormingen niet slechts van het partij-apparaat, maar van het hele politieke systeem in de Sovjetunie. Ook al is de secretaris-gene raal nu ongetwijfeld een zeer machtig man geworden, zijn macht beperkt zich voorlopig nog tot de top. Het zwaarste karwei staat hem nog te wach ten: de herstructurering, lees: zuivering van het middenka der, van de bureaucraten die de dienst van alledag uitma ken. Gorbatsjov heeft nu wel iswaar een belangrijke slag, maar nog niet de hele oorlog gewonnen. Doch met de stra tegische kwaliteiten die hij gis teren heeft getoond, kan hij van zijn eindoverwinning al bijna zeker zijn. LEO VAN VLIJMEN (ADVERTENTIE) Bel voor informatie over de adverteermogelijkheden in de special WINTERVAKANTIE van deze krant 071 - 122 244 Ceidóc Commit Papandreou aan hart geopereerd HAREFIELD In het zie kenhuis van Harefield ten noorden van Londen is de Griekse premier Andreas Pa pandreou gisteren aan zijn hart geopereerd. Volgens een woordvoerder van de Griekse ambassade was de ruim zes uur durende ingreep naar wens verlopen. De vier kinde ren van de 69-jarige premier en zijn vriendin, de 34-jarige Dimitra Liani, waren in het ziekenhuis om het resultaat van de operatie af te wachten. Papandreou's vrouw Margaret, van wie de Griekse premier zich wil scheiden, was niet in Londen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5