trills De ongrijpbaarheid van „Regilio Voorhoeve Je moet door heel wat schijven voor je zover komt' HIER UW VRIJKAARTJE. PLEIN C BINNENLAND EeidócSommvt ZATERDAG 1 OKTOBER 15,38 PAGINA 4 DEN HAAG Op het Binnenhof wordt gesmuld van de volgende mop: Wat is de overeenkomst tussen Joris Voorhoeve en Regilio Tuur? Als hun te genstanders terug gaan slaan, houden ze er met een mee op... Maar eigen lijk zou de mop nog een vervolg moeten hebben. Wat is het verschil tussen Voorhoeve en Tuur? De bokser accepteert zijn ne derlaag, doch de politicus roept desnoods zichzelf uit tot winnaar van de match. Want het was natuurlijk niet Voorhoeve maar premier Lub bers die vorige week zegevie rend uit de ring stapte. Nadat hij in het finale paspoortge vecht aanvankelijk vele plaag- stootjes van de VVD had moeten incasseren, haalde de - premier in de laatste ronde vernietigend uit: Voorhoeve knock-out. De VVD kon niets anders doen dan de handdoek in de ring gooien en afzien van haar plan minister Van den Broek te dwingen tot de erkenning dat zijn vorige staatssecretaris René van der Linden de Kamer had voorge logen. Maar Voorhoeve krabbelde bliksemsnel overeind. Hij be schuldigde Lubbers ervan zijn eigen kabinet te hebben willen opblazen door er de „zwaarst mogelijke granaat" (dreiging met crisis) onder te leggen. Za terdag op de VVD-partijraad in Utrecht schilderde de frac tieleider de minister-president zelfs af als een gekke chauf feur, die een autobus vol men sen de sloot in had willen rij den, omdat zijn „maat" er geen eigen mening op na mocht houden. Gelukkig was er een alerte VVD-passagier „die fluks naar voren liep en de handrem omhoog trok, waar door de bus nog juist op tijd in de berm tot stilstand kwam". Prachtig vond het liberale pu bliek deze vergelijking. Het beloonde Voorhoeve met een klaterend applaus en een scha terend gelach. Zo kon de arge loze tv-kijker niet anders con cluderen dan dat de VVD- voorman gelijk had en de mi nister-president waarschijnlijk in een lichtelijk overspannen toestand verkeerde. Onpasselijk Hardnekkige geruchten zeg gen dat Ruud Lubbers mo menteel onpasselijk wordt als hij alleen al de naam van Joris Voorhoeve hoort of leest. Dat zou nog verergerd worden, doordat hij niet weet hoe hij déze VVD'er moet aanpakken. Ed Nijpels, de vorige liberale leider, was geen partij voor Lubbers. Het volstond „Edje" af en toe te typeren als een wildebras, wiens dolle streken het kabinet misschien nog wel eens in gevaar zouden bren gen. Aangezien Nijpels weinig deed om dit beeld te corrige ren, geloofde ook een flink deel van de VVD-achterban grif wat Lubbers zei. Dat legde de christen-democraten bij de verkiezingen van 1986 geen windeieren: negen zetels winst, die alle ten koste gingen van de liberalen. Maar dr. ir. Joris Voorhoeve is andere koek. Hoewel maar vier jaar ouder dan de 38-jari- ge Nijpels komt hij over als een bezadigd man. Daarbij helpt uiteraard dat hij zo'n mooie rustige snor heeft en dat hij zich professor mag noemen, vanwege een voormalig bij zonder hoogleraarschap aan de Landbouwuniversiteit te Wa- geningen. Voorhoeve is in al les zo ongeveer het tegendeel van het prototype van de poli ticus. Hij windt zich nooit op, doet geen enkele kiezersvolk in extase te gen en is nog nimmer betrapt op iets wat afbreuk kan doen aan zijn imago van onkreuk baarheid. Wat dat laatste betreft steekt hij gunstig af bij Ruud Lub bers, die een aantal keren is beschuldigd van een vermen ging van belangen. Hij zou ge bruik gemaakt hebben van zijn positie en kennis als (eer ste) minister om het familiebe drijf Hollandia-Kloos te be voordelen, een beschuldiging die overigens nooit waar is ge maakt. Ingewijden zeggen dat Lubbers het niet goed kan hebben dat de VVD haar lei der Voorhoeve voortdurend afficheert als „zo'n vreselijk nette man". Hij zou dat zien als een verkapte aanval op hem. Lubbers heeft zelf trouwens een heel andere kijk op Voor hoeve. Hij vindt dat de VVD- voorman soms op een achter bakse manier opereert. Zoals in de zaak van het Wir-lek, toen de VVD'er Nijhuis - met kennelijke instemming van zijn fractievoorzitter - in een radio-interview suggereerde dat de premier zélf de oorzaak was van het voortijdig bekend worden van de afschaffing van de investeringspremies. Dat bracht Lubbers tot de woedende uitroep: „Politiek vandalisme". Ook de subtiele manier waar op de VVD-fractie haar eigen minister Van Eekelen ten val bracht, heeft weinig bewonde ring gewekt bij de premier. „Sluipmoordenaars", zou hij gezegd hebben. En tot onge veer hetzelfde oordeel kwam Lubbers in het paspoortdebat, toen de VVD almaar bezig bleef minister Van den Broek het bloed onder de nagels van daan te halen. Volgens Lub bers moest hij wel ingrijpen, omdat anders Van den Broek zou zijn afgetreden en juist daardoor het voortbestaan van het kabinet zeer twijfelachtig zou zijn geworden. In die visie was het dus niet de passagier maar de buschauffeur die de hand- én de voetrem bedien de. De vraag is nu natuurlijk: hoe lang kan dit nog zo doorgaan? Het antwoord luidt: heel lang. Geen van beide opponenten heeft er belang bij het kabinet ten val te brengen, al was het alleen maar omdat in de Ne derlandse politieke verhoudin gen de „breker" nog altijd een hoge prijs betaalt. Daarnaast heeft zowel CDA als VVD er groot belang bij dat het regeer programma wordt uitgevoerd. De christen-democraten hou den het oog vooral gericht op het plan-Dekker. Verwezenlij king daarvan zou de vervul ling betekenen van een oud confessioneel verlangen: een volksverzekering tegen ziekte kosten zonder dat dit ten koste gaat van het particulier initia tief. De liberalen gruwen daarvan, zoals deze week weer eens bleek in de Kamer. Maar nu hun eigen staatssecretaris Dees met een crisis heeft ge dreigd, zullen zij volgende week zeker door de pomp gaan. Dat is immers de enige manier voor hen om een ander plan erdoor te krijgen, het zogehe ten plan-Oort. Op een spreek beurt in Oegstgeest rekende Voorhoeve woensdagavond nog eens voor dat dit als „ver eenvoudiging" gepresenteerde wetsvoorstel een netto belas tingverlaging (na afschaffing dus van een aantal aftrekpos ten) betekent van ruim vier miljard gulden! „Alle reden dus om de coalitie in stand te houden en de regeerperiode af te maken", legde Voorhoeve de liberalen van de Kamer centrale Leiden uit. Maar ook velen in het CDA willen dat het kabinet nog ge ruime tijd aanblijft. Immers, de invoering van „Oort" is voorzien op 1 januari 1990, welke datum is gekozen met het oog op de verkiezingen van maart dat iaar. Een fiks fi nancieel voordeeltje zal meni ge kiezer ertoe verleiden dan toch maar weer op één van de huidige regeringspartijen te stemmen. Komt het kabinet voor die tijd ten val, dan haalt de huidige coalitie wellicht geen meerderheid meer. In dat geval is het de PvdA die uit maakt wie er in de regering komt. En wat het CDA beang stigt is dat in die omstandig heid een coalitie van socialis ten en liberalen niet langer is uitgesloten, zoals Voorhoeve en Kok niet moe worden te benadrukken. RIK IN T HOUT (ADVERTENTIE) Komende zaterdag 8 oktober is er weer iets te doen in Amsterdam. Daar willen we u graag bij hebben. Vandaar dit vrij- kaartje voor een grootse manifestatie. Met swingen de muziek. Een kindercir cus. Jaap van de Scheurs trampoline. Bekende arties ten. Een kermis. Enzo voorts. Enzovoorts. Maar het gaat niet alleen om plezier maken. We hebben ook wat met el kaar te bepraten. Want het kan anders in dit land. Be- Het kabinet zegt dat het goed gaat met het land. Da's mooi zegt de FNV. De welvaart groeit weer. We zijn door het dal heen. zegt het kabinet. Prima, zegt de FNV. Maardan ook eer lijk delen. Allemaal vooruit. 8 oktober, manifestatie FNV Museumplein Amsterdam. museum FFslV Vanaf 11.00 uur verzamelen op de Dam. Aanvang manifestatie op het Museumplein in Amsterdam 13.00 uur. Met optredens van: De Dijk, Harry Jekkers, De Gigantjes Sr Gila con el Pasado En niet: wie het goed heeft, krijgt het beter en wie het slecht heeft, houdt het slecht. Dat kan anders, beter. De FNV heeft plannen voor een betere toekomst. Plannen voor: meer banen een betaalbare gezond heidszorg onderwijs voor iedereen een schoon milieu investeringen in de toe komst Uitvoerbare plannen. Betaal bare plannen. Reden voor een feestelijke manifestatie, want in Den Haag moeten ze naar ons luisteren. Net als in de directiekamers trouwens. Kom dus zater dag 8 oktober naar Amster dam. Want het kan anders. Beter. BUSJE ZEVEN MAAL TE ZWAAR GELADEN EMMELOORD De politie heeft gisteren op jarige bestuurder uit Appelscha zijn „vrachtwa- de A-50 van Lemmer naar Emmeloord een Mercedesbusie aangehouden dat bijna zeven maal was volgeladen met het maximaal toelaat bare laadgewicht. In plaats van de 430 kilogram die volgens het kentekenbewijs maximaal mo gen worden vervoerd met het busje had de 18- ren uitladen. gentje" volgeladen met bijna 3.000 kilo materia len voor een sociale werkplaats in Emmeloord. De bestuurder heeft een proces verbaal gekre gen en moest ter plaatse het te veel aan goede- SUSKE EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS (c) Standaard uitgeverij, Antwerpen-Weesp Hallucinaties, roetwolken, dreigende dieren en stemmen van God en Satan. Begrippen die in delen van de occulte wereld tot het dagelijks taalgebruik horen en die voor buitenstaanders vaak aanleiding zijn tot lacherig schouderophalen. Dat schouderophalen verandert in verbijstering als zich in juni 1988 in het rustige Gelderse Velp een drama afspeelt. Drie men sen zijn dan, in de ban van het occulte denken, in staat een elf weken oude baby om het leven te brengen en in een emmer in de wc te „cremeren". Volgende week dinsdag moet het drietal voor de Arnhemse rechtbank verschijnen, maar naar alle waar schijnlijkheid blijft de zitting die dag beperkt tot een dialoog tus sen rechtbank en raadslieden over de keus van een nieuwe da tum. De verdachten worden nog psychiatrisch onderzocht en zullen zich pas over enkele maanden verantwoorden. Een van onze verslaggevers sprak met de Utrechtse psycholoog drs. W.H. Kramer van het Parapsychologisch Adviesbureau over de herhalingskans van dit soort gebeurtenissen en over de vraag: hoe kan iemand zover wegzinken? PSYCHOLOOG KRAMER OVER RITUELE OCCULTE MOORDEN: UTRECHT „Je kunt als het ware de biblio theek ingaan, een paar boeken pakken en adres sen overnemen. En je kunt naar lezingen gaan of advertenties uit de kranten halen. De occulte wereld is erg open. Punt is alleen dat je niet weet waar je terecht komt..." Zo omschrijft de Utrechtse psycholoog drs. W.H. Kramer het gemak waarmee de gemid delde Nederlander kan bin nenstappen in de duistere we reld van het occulte. Het enor me gevaar dat in het occultis me schuilt onderschatten ve len, zegt hij, en dat heeft vol gens hem alles te maken met de populaire toon waarop al lerlei boekjes worden uitgege ven. „Zeker wanneer je alleen die populaire boekjes leest en lezingen bezoekt kom je niet per definitie bij de besten te recht". De rituele moord op een baby die in juni van dit jaar in Velp plaatshad noemt Kremer een uitwas die verklaarbaar is. Toch rijst de vraag of dergelij ke uitwassen zich vaak voor doen in ritueel Nederland en het antwoord van Kramer is duidelijk: „Ik maak regelmatig mensen mee die afdwalen en die een heel eind weg zijn". Mystiek Voordat hij verder ingaat op de behandelproblemen van „afgedwaalden" doet Kramer een poging op een rij te zetten hoe de dwaaltocht van de geïnteresseerden in het occulte kan mislopen. „Er zijn vele wegen die naar Rome leiden. Je kunt zo'n ontsporing feite lijk bij niemand zien aanko men. Wat je ziet is dat er een bepaalde aantrekkingskracht tot het occulte is. Mensen zijn van nature mystiek aangelegd. Dat moet ook wel. Dat is het verschil tussen de mensen en een robot. Normaal gesproken weet je dat mystieke echter te scheiden van de realiteit. Men sen die in de problemen raken zijn in een situatie terechtge komen waarin ze dat onder scheid niet meer kunnen ma ken". De toename van de interesse in het occulte heeft volgens Kramer diverse oorzaken: „Het geloof in de bijbel neemt af en de kerken lopen leeg. Dat is een bekend gegeven. Maar toch is er bij de mensen blijkbaar nog wel een behoef te. Ik zeg wel eens: iemand die niet gelooft gelooft ook. Hij ge looft namelijk dat-ie niet ge looft...". „Een bepaalde interesse in bo vennatuurlijke zaken is ge zond. Als je die interesse niet zou hebben is het, denk ik, veel ongezonder. Want er zijn toch maar weinig mensen die denken: dit is de wereld waar op we leven en verder is er niets, dit is alles... Je denkt mystiek en als dat maar har monieus past in je eigen leven is ei niets aan de hand. Maar als die verhouding wegvalt, gaat het fout". Zwerftocht Vooral als mensen in het dage lijks leven geconfronteerd Psycholoog drs. W.H. Kramer: „De occulte wereld is erg open. Punt is alleen dat je niet weet waar je terecht komt..." FOTO: PERS UNIE worden met zaken als familie problemen, ziekte, of proble men op het werk, is de kans groter dat de zwerftocht in het occulte ontspoort. Kramer: „Stel je iemand voor: hij solli citeert veel maar wordt overal afgewezen. Waarom, vraagt hij zich af. Tegelijkertijd krijgt hij het gevoel, als-ie op straat loopt, dat-ie zich bekeken voelt. Zo iemand kan gaan denken: er is iets met me aan de hand. Dat gaat-ie zich hele maal inbeelden en voorhou den". „Als je er dan van overtuigt bent dat er iets met je aan de hand is kun je twee kanten op: je vestigt je als goeroe omdat je denkt dat je bijzonder bent, maar jé kunt ook gaan denken dat je bezeten bent. Als dat laatste het geval is kom je in een soort neerwaartse spiraal. Dat kan heel snel verlopen, Alles wat die mensen meema ken interpreteren ze dan naar die denkwijze toe. Ze houden zich steeds maar weer voor: ik ben behekst, ik ben bezeten". „Je ziet dat mensen zich gaan afsluiten. Als hulpverlener kun je mensen proberen uit te leggen wat er met hen aan de hand is, maar die verklaring wordt vaak niet ernstig geno men. Het kan zelfs bij de be trokkene het idee versterken. Die man of vrouw denkt nog steeds: ik ben bezeten, en denkt bovendien: ze geloven me niet". „Dan zoekt men een uitweg. Dat is ook wat je in Velp hebt gezien. Ze zaten klem en hun problemen bleven bestaan. Ze waren al helemaal opgegaan in een nieuwe wereld. Toch bleef hun probleem bestaan. Die mensen zijn waarschijnlijk bij elkaar gekomen door een contactadvertentie uit een oc cult tijdschrift. Je probeert doorgaans met iemand in con tact te komen die in dezelfde problemen zit. Gelijkgestem den kunnen elkaar op die ma nier ontmoeten en elkaar op jutten. Wat ik maar zeggen wil: je moet heel wat schijven doorlopen voordat je tot dit soort rituele moorden komt". Zeldzaam Een rituele moord is duidelijk het uiterste waartoe mensen in hun occulte denkwijze gedre ven kunnen worden. Kramer daarover: „Het is zeldzaam, maar het gebeurt toch wel va ker. En niet ieder probleem eindigt met een moord. Zoiets gebeurt ook niet uit voorbe dachten rade. Het wordt, door die hele manier van denken, een soort noodzaak. Maar ze ker geen voorbedachten rade. Vergelijk het met een groep voetbalsupporters. Die zijn vaak ook niet iets vooraf van plan, maar worden soms mee gesleept". Van de roemruchte „duivel- suitdrijver" moeten we ons volgens de Utrechtse psycho loog geen al te spannende voorstellingen maken. „Dat is uiterst moeilijk. Je moet be hoorlijk ingeleefd zijn in de ideeën van de occulte stromin gen om te kunnen optreden. Het vraagt een enorme kennis van de occulte wereld. Het ef fect van de duivelsuitdrijver kan bovendien zijn dat men sen nog verder in de put ra ken". Kramer vindt in dat soort ge vallen de rol van de zoge naamde hulpverlener dubieus: „Als jij zelf denkt dat je kunt zien dat mensen behekst zijn, dan is het leuk als je iemand tegenkomt die denkt dat-ie be hekst is. Hij zal direct aanne men wat jij erover zegt". Hulp Kramer vindt dat landelijk slechts twee hulpverlenende instanties enige naam en faam hebben: het Parapsychologisch Adviesbureau in Utrecht (waar hij zelf werkzaam is) en de groep Mallet (waarin acht tien psychiaters zijn verenigd). De eerste hulpverlenende in stantie verleent ook recht streeks hulp, terwijl de tweede groep met name hulpverleners wil instrueren. De Utrechtse psycholoog is bij beide instel lingen betrokken en ziet in beide instanties belangrijke hulpbronnen voor ontspoor den. Met snelle EHBO-wagen- tjes ziet hij hulpverleners ech ter nog niet uitrukken naar geestelijk verwarden. Kramer: „Het zou zo gek niet zijn, maar het is denk ik een beetje over dreven". Tegelijkertijd signaleert de Utrechtse psycholoog dat be zuinigingen de komende jaren rigoureus zullen snijden in het parapsycholigische werk. „Dit soort groepen blijft door bezui nigingen verstoken van hulp. In 1990 wordt de vakgroep pa rapsychologie bij de Rijksuni versiteit opgeheven. Dreiging Kramer ziet in de opheffing van de Utrechtse faculteit Pa rapsychologie (in 1990) een ernstige toekomstdreiging voor de algehele volksgezond heid. „Het is een vogelvrije markt omdat er moeilijk gren zen aan te geven zijn. Met het opheffen van het vakgebied Parapsychologie snijdt het ka binet zich zelf in de vingers. Als je je afvraagt of je para normale geneeswijzen moet toestaan heb je een scheids rechter nodig. Die scheids rechter kan alleen een weten schappelijk onderzoeker zijn en die heb je niet meer als je de faculteit sluit. Dan wordt het een politiek probleem". Voorziet de psycnoloog de ko mende jaren dan een herha ling van gruweldaden? Kra mer: „Je moet niet raar opkij ken als dit soort zaken zich met enige regelmaat herhalen, omdat er geen regels zijn. Mensen zijn moeilijk aan te pakken en te bestrijden. Ik voorzie een slechte tijd voor de parapsychologie. Er is welis waar een enorme opkomst door de media, maar de kriti sche kijk van de wetenschap per is taboe. Wetenschappelijk onderzoek wordt oninteressant gevonden. Dat zal duren totdat over tien of vijftien jaar de problemen zo groot worden dat er behoefte is aan deskun digen. En die hebben we dan niet meer omdat de opleidin gen gestaakt zijn". ELZO SPRINGER Nieuws wordt pas echt nieuws als er weinig ander nieuws is. Wie ooit nog eens van plan is een proefschrift over journalistiek te schrijven kan met deze stelling zijn voordeel doen. De bewijzen liggen voor het oprapen. Denk alleen maar aan de zomermaanden en de dagen rond kerstmis en nieuwjaar, die wij doorgaans aanduiden als komkommertijd. Doordat er in zo'n periode weinig nieuwsaanbod is worden berichten die normaal gesproken nooit de voorpagina zouden halen opeens tot actualiteit nummer één verheven. Zo kon het in augustus gebeuren dat een justitie ambtenaar groot opzien baarde met zijn pleidooi voor wederinvoering van de doodstraf. Dit kansloze, zinloze en verwerpelijke voorstel, dat hooguit toejuiching zou verdienen indien het betrekking zou hebben op agressieve pitbull-terriers en andere kwaadaardige honden, had ongetwijfeld in tijden met een groot nieuwsaanbod aanzienlijk minder publiciteit gekregen. Ook buiten de komkommertijd behoudt de aan het begin genoemde stelling haar waarde want er zijn altijd wel dagen waarop de wereld wat rustiger draait dan gewoonlijk, zodat Éénoog in het land der blinden de kans krijgt de troon le bestijgen. Een recent voorbeeld. Het nieuws van deze week werd in Nederland beheerst door twee personen: de Japanse keizer Hirohito en de Canadese sprinter Ben Johnson. Het bonsai-boompje en de reuzen-esdoorn. Dat Johnson zo sterk in de belangsteling stond is volkomen begrijpelijk, maar dat de naam Hirohito te onzent dagenlang op de voorpagina 's prijkte is louter en alleen het gevolg van een gat in de nieuwsmarkt, dat afgelopen zondag door de VARA-televisie werd opgevuld. Hoe dat gebeurde? Heel eenvoudig. Na de publiciteitsgolf over Prinsjesdag en de enerverende ontknoping van de paspoort- affaire ontstond er een zekere luwte die „Achter het nieuws" zondagavond alle gelegenheid bood nieuws te creëren waar maandag ongetwijfeld alle andere media op in zouden springen, tenzij er natuurlijk nog onverhoopt ergens een ramp zou plaatsvinden. De redactie van het actualiteitenprogramma dacht dat het, gezien de berichten over de slechte gezondheidstoestand van de Japanse keizer, een aardig idee zou zijn alvast de blik vooruit te werpen op diens begrafenis. Daar zou natuurlijk een vertegenwoordiger van de Nederlandse regering naartoe gaan, zoals bij teraardebestellingen van staatshoofden gebruikelijk is. Maar degenen die de verschrikkingen van de Japanse concentratiekampen in de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt zouden dat vast niet goed vinden. Waarom dan niet een representant van die groep voor de camera 's gehaald om een veto uit te spreken over een Nederlandse afvaardiging naar Tokio? Aldus geschiedde. Het verdere scenario liep precies zoals verwacht. De gevreesde ramp bleef uit en dus werd de uitvaart van de nog altijd levende Japanse keizer maandag in kranten en op radio en televisie tot één der belangrijkste nieuwsberichten verheven, 's Avonds nam Johnson weliswaar de leiding over, maar Hirohito bleef goed meekomen. De fracties in de Tweede Kamer werden benaderd voor commentaar (de meeste woordvoerders liepen op eieren) en vervolgens kwam minister Van den Broek, die in New York vertoefde, met de mededeling dat hijzèlf de omstreden begrafenis zou willen bijwonen. Hij vroeg zich overigens ook af waar de Kamer zich mee bemoeide, maar dat was een pesterijtje (het paspoortdebat lag nog vers in zijn geheugen) omdat hij heel goed wist dat niet de Kamer maar de VARA het balletje aan het rollen had gebracht. Ook als een ministet op reis is wordt hij namelijk zeer nauwgezet van alle politieke ontwikkelingen en de belangrijkste perspublicaties op de hoogte gehouden. Voorlopig zal het Hirohito-balletje nog wel een paar maanden in beweging blijven want deze week werd óók bekend dat de keizer volgens de Japanse gebruiken pas 45 dagen na zijn overlijden ter aarde wordt besteld. T RUBBELS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4