„Onhaalbaar komt niet meer in mijn woordenboek voor" De erfenis van het jansenisme kerk wereld CcidocSotLtcmt >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eid&iQowitmt ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 PAGINA Geen goedkeuring benoeming Tilburgse theoloog in Bonn TILBURG Het Vaticaan heeft de be noeming van dr. K.W. Merks tot hoogle raar katholieke moraaltheologie aan de Universiteit van Bonn verhinderd. De Westduitser Merks (49) is sinds 1981 hoogleraar moraaltheologie aan de Theo logische Faculteit Tilburg. Het Vaticaan heeft bezwaren tegen de opvattingen van Merks over de invloed van de cul tuur op de ethiek en de positie van het kerkelijk gezag in ethische kwesties. Merks stond als aanvankelijk als tweede op de voordracht voor de opvolging van de vermaarde moraaltheoloog Franz Böckle, maar schoof een plaats op toen de eerste kandidaat Gerfried Hunold zich had teruggetrokken. Het Vaticaan heeft onder meer kritiek op Merks' opvatting dat in kwesties van goed en kwaad altijd argumenten de doorslag moeten geven. Als het kerkelijk gezag iets goed of kwaad noemt, zal het dat met argumenten moeten omkleden. De bezwaren zijn, zo zegt Merks, het ge volg van misverstanden en van het feit dat citaten uit hun verband zijn gehaald. „Het Vaticaan heeft mij onrecht aange daan." Hij heeft schriftelijk de bezwaren weerlegd, maar dat heeft niets aan de houding van de leiding van de RK Kerk veranderd. Merks is indertijd gepromo veerd op een proefschrift over Thomas van Aquino dat door internationale Tho mas-experts zeer wordt geprezen. Wie in een twist het eerst zwijgt, is van goede familie door Marinui van der Berg Zondag „Met het oog op morgen" laat al z'n bekende en ook bekriti seerde afscheidsklanken ho ren. als ik nog terugzie op één van de 52 zondagen die een jaar telt. Een mooie zondag, ondanks het weer. De zondagmorgen is de meest stille morgen van alle weekda gen. Ik luister naar religieuze muziek gezongen door het koor van de Universiteit voor Theologie en Pastoraat en be reid me voor op de kerkdienst van deze zondag. Het is de zondag van de machtsstrijd: „Wie is er de eerste?" Jezus zet een kind in het midden! De kwetsbare is de eerste. Vandaag is Gerard jarig. Hij is klein van gestalte en zijn ver mogen om te leren is beperkt, Zijn oma is in het verpleeghuis en daarom komt Gerard er ook. De oude bewoners ken nen hem en er verschijnt een glimlach op hun gerimpelde gezicht, als ze zijn vrolijke stem horen. Ik heb geen ka- dootje, want ik hoor pas vijf minuten voor het begin dat hij jarig is. Maar gelukkig is er nog een klein waxine-lichtje in een glaasje. Hij mag het aan steken en plaatsen op de Ta fel van de Liefde. Het gaat vandaag in de verkondiging over de vraag: waarvoor kies ik in mijn leven: „carrière, geld maken, of voor een ande re rijkdom: écht leven, aan dacht voor anderen, omzien naar de schepping"? Als de viering bijna voorbij is, zetten we Gerard op een stoel en we zingen: „Lang zal hij leven". Met de handen in de zij, hoort hij het aan. Een gesprek met iemand die zegt: „Je kunt inderdaad in je leven steeds meer willen, altijd weg zijn van huis, maar je kunt ook kiezen voor minder, meer thuis zijn en dan merken dat je kinderen graag thuisko men, omdat er warmte is en aandacht". Aan de koffie pra ten we nog over grote dure cadeau's of dat kleine mooie zakdoekje dat een veel kost baarder geschenk blijkt te zijn van oma. Enkele uren later gaat een oude wens in vervulling: een bezoek in het Friese Workum aan het museum van Jopie Huisman. Jopie Huisman heeft een moeilijk leven achter de rug: werkkamp in de oorlog, een vastgelopen huwelijk, ar moede. Hij is „oude rommel" gaan verzamelen, zoals we vroeger wel die voddenman nen kenden, die met een handkar langs de deur kwa men. Uit zichzelf is Jopie Huis man gaan schilderen: oude voor de afvalhoop bestemde dingen, zoals een suikerpot en een botervloot van rood emaille. Twee poppen in oude rieten stoelen, die elkaar om armen: vriendschap. Het is niet goed met woorden te beschrijven wat Jopie Huis man heeft geschilderd. Je moet het zien. Er spreekt een diepe liefde uit voor het oude, het veelgebruikte en voor de schroothoop bestemde din gen. In die liefde laat Jopie Huisman een ontroerende en diepe eerbied voor alles wat in het leven kwetsbaar is, zien. Zijn schilderijen en tekeningen zijn zo dichtbij het leven dat iedereen zichzelf kan herken nen. In de tekening van zijn moe der, met een schort voor, en het breiwerk in de handen, zie je je eigen moeder. Wie zich laat aanspreken, wordt getrof fen door het vogelnestje met twee eieren van een merel. Ja renlang vloog de merel door het raampje van een oude schuur en legde er eieren in een nest. Totdat de oude man naar een rusthuis ging en het schuurtje dichtging. De merel kan het ei dat nog niet is ge broken, niet uitbroeden. Jopie Huisman heeft het nest met het gebroken en het nog niet gebroken ei geschilderd. Ik moest denken aan Pasen, aan die Ene die is doorgebro ken in het Nieuwe Leven. Die Kwetsbaarste van allen. De schilderijen van Jopie Huis man brengen me dichterbij het evangelie van deze zon dag: de meest kwetsbare zal de eerste zijn. Ik ben twee maal naar de kerk geweest deze zondag: in het verpleeg huis en in het museum in Wor kum. Terecht is dit museum op zondag geopend. CONCILIAIR PROCES BRON VAN INSPIRATIE VOOR JELTE HUIZINGA ZOETERMEER „Het woord onhaalbaar" komt niet meer in mijn woor denboek voor. Hoe langer ik mij bezighoud met het Conciliair Proces (CP), hoe optimistischer ik te gen het leven aankijk. Gewoon beginnen en ge loven dat het goedkomt. Niet bij de pakken neer zitten of denken: „er is toch niets aan te doen". Voor Jelte Huizinga uit Zoe- termeer is het Conciliair Pro ces van de Wereldraad van Kerken een geloofszaak ge worden. Hij is vice-voorzitter van een stuurgroep die in Zoetermeer voor aanstaande zaterdag een informatie-dag rondom het Conciliair Proces heeft georganiseerd. Naarma te hij dieper in de achtergron den van het CP dook, werd zijn enthousiasme groter. „Al lezend in het materiaal van het Conciliair Proces ging ik steeds meer beseffen dat het geloof in God en het wil len aanvaarden van zijn op dracht, mensen in beweging moet zetten. Kern voor het CP is voor mij het begrip „verbond". God heeft met mensen een „contract" geslo ten en dat heeft z'n conse quenties. Bijvoorbeeld voor de verhouding van mensen on derling en van de mens tot de aarde. Heel concreet betekent dat verbond van God en men sen voor mij dat ik anders ben gaan kijken naar mens en we reld. Het verbond verplicht mij tot het doen van gerech tigheid, het streven naar vrede en naar „heelheid" van de schepping, ingekaderd in de trits: gebed, beraad en be slissing. De omgang met men sen wordt er anders door, je bekijkt de praktijk van alle dag met andere ogen. 't Gaat vaak maar om kleine dinge- Jelte Huizinga. tjes, maar ze zijn erg belang rijk denk ik. Bijvoorbeeld: ik let nu op het gebruik van plastic zakjes voor het boter hammetje op het werk. Je kunt moedeloos worden van de enorme milieuproble matiek die een bedreiging is voor het leven op aarde. Maar wie de opdracht van God se rieus neemt, namelijk de we reld te behoeden en te dienen, die vindt het een daad van geloof om te letten op dat kleine plastic zakje. Moede- FOTO: MILAN KONVALINKA loosheid wordt omgezet in een positieve ervaring van iets dóen. En dat is een heel vreugdevolle ervaring. Ieder een kan afhankelijk Van „ta lenten" en omstandigheden aan de slag. Je kunt hetzelfde zeggen over zo'n actie als die voor „zuive re koffie". We worden opge roepen om rechtvaardig met elkaar om te gaan, dus ook in handelsverhoudingen. Zo'n actie die probeert de kleine koffieverbouwers in de derde wereld een reële prijs te bie den voor hun produkt, is een heel goede mogelijkheid om vorm te geven aan de overtui ging dat je iets moet en kunt doen". Viering De stuurgroep in Zoetermeer is samengesteld uit vertegen woordigers van een groot aantal kerken en groepen. Theologisch zijn er heel wat verschillen en in het officiële kerkelijke verkeer hebben ze lang niet allemaal contact met elkaar. Huizinga: „Het was een fantastische ervaring om in die stuurgroep elkaar te vinden in het werk voor dat Conciliair Proces. Je herkent elkaar in je geloof dat het an ders moet en kan. Sommige kerken hebben laten weten niet méér met ons -mee te doen; in eigen kring gaan ze aandacht geven aan de uit gangspunten van het Conci liair Proces. Met hun verte genwoordigers die eerst wel met ons meededen, hebben we toch die positieve geza menlijke ervaring van elkaar herkennen beleefd". De stuurgroep ervaart de be hoefte om die gemeenschap pelijke geloofsgrond te vieren. „We proberen op een eigen manier vorm te geven aan die geloofsbeleving. We zingen andere liederen dan zondags in de kerk en er worden an dere gebeden gezegd. Daar mee is niets miszegd over die zondagse kerkdienst. Integen deel. Ik denk wel dat als veel mensen betrokken raken bij het CP, dat een oecumenisch proces is, die zondagse kerk dienst anders wordt. Dat moet wel, je wordt zelf immers an ders, is mijn ervaring en die van anderen". Vandaag houdt de Stuurgroep in het gebouw van de Em- maüs-Mavo aan de Kurt Weilrode een informatie-dag. Op allerlei manieren worden de bezoekers geinformeerd over wat het Conciliair Proces wil zijn en hoe je daar vorm aan kunt geven. Er zijn ook sprekers uitgenodigd, onder meer Jan ter Laak van Pax Christi, Hans Bouma (dichter en theoloog) prof. dr. Harry de Lange en mevrouw A.M.G. Matti, adviseur Raad van Kerken. De Stuurgroep heeft nog an dere plannen. Een daarvan is het vaststellen van knelpun ten in de Zoetermeerse sa menleving en het uitzetten van een strategie om die pro blemen op te lossen. Huizinga: „Het Conciliair Proces richt zich op mens en wereld. Niets en niemand is uitgesloten. Dat kan ook niet, want bij God is niets en niemand buitengeslo ten. De kerk is er toch niet voor zichzelf, maar ze is toch kerk in de wereld? We proberen na te gaan met allerlei organisaties op het ni veau van onze plaatselijke sa menleving waar problemen zijn. Criminaliteit zou zo'n on derwerp kunnen zijn, maar net zo goed een gevaarlijk kruispunt. Het is een ken merk van het CP dat mensen verplichtende afspraken ma ken tot verandering. Wij ho pen dat op deze manier te kunnen doen ten dienste van de Zoetermeerse samenle ving" LÜTSEN KOOISTRA In Frankrijk houden de protesten tegen de film De laatste verzoeking van Christus aan. De rechter heeft een naschrift bij de film laten opnemen waarin gewezen wordt op het feit dat de film de ka tholieken in hoge mate kan kwetsen. Het is eigenlijk niet zo verwon derlijk dat uitgerekend in Frankrijk de film van Scorsese op zoveel bezwaren stuit, ter wijl er hier getuige de bezoek cijfers minimale belangstelling voor bestaat. Meer dan in enig ander land is immers in het Franse katholicisme nog steeds de invloed van het jansenisme merkbaar, die zeventiende- eeuwse doctrine die samengaat met kuisheid en een onberispe lijke levenswandel. Er zijn il lustere namen aan verbonden als die van Pascal en Racine, hetgeen al aangeeft dat het jansenisme geen louter clerica- le aangelegenheid was. Het jansenisme werd als doctrine door de kerk verboden - met name de jezuïeten hadden daarop aangedrongen omdat zij in deze geloofsijveraars ge vaarlijke concurrenten zagen - en het belangrijkste jansenis tenklooster, dat van Port Royal bij Parijs, werd in 1710 zelfs door Lodewijk de Veertiende met de grond gelijk gemaakt omdat het gezien werd als een bedreiging voor de staat. Toch zou het jansenisme als mentali teit doorwerken. Het bleek een dam én een antwoord op de steeds wijder om zich heen grijpende morele en intellec tuele vrijdenkerij. Grote delen van de katholieke Franse bourgeoisie zijn zeer lang gestempeld geweest door dit jansenisme. De zonde van het vlees was de ergste zonde die begaan kon worden, zo merkt de Franse auteur Yves Leroux op in een recent artikel over het jansenisme bij Fran cois Mauriac dat onderdeel vormt van een bundel met stu dies naar het geloof van deze grote katholieke romanschrij ver. Als kuisheid voor de gelo vige een absolute deugd is hoe veel te meer geldt dat dan voor Christus zelf, in de jansenisti sche optiek het symbool van zuiverheid en opofferende lief de bij uitstek. Daarom: de protesten tegen een film waarin diezelfde Christus wordt voorgesteld als een man met seksuele harts tochten, zijn zeker invoelbaar. Pascal Interessant in dat verband is een soortgelijk conflict in het leven van Mauriac waarin dat jansenisme een grote rol speel de. Voor Mauriac zijn jansenis me en Pascal onscheidbaar en de laatste fascineerde hem. Met zijn Pensées heeft Pascal de meest indrukwekkende, men selijke en nog steeds moderne verdediging van het christen dom geschreven die er waar schijnlijk bestaat. Het beperkt zich zeker niet tot een apologie van de onthouding of van een restrictieve moraal, in de ver ste verten niet. Mauriac heeft op zijn eigen wijze in Pascals sporen willen treden. Niet van uit de theologie maar geba seerd op zijn eigen ervaringen (onder meer met de Schrift) heeft Pascal de vrijdenkers van zijn tijd hun plaats willen wijzen. Het is een groots, on ontkoombaar maar niettemin ook kwetsbaar antwoord. Toch zou datzelfde jansenisti sche christendom toen Mauriac aan het begin van deze eeuw als jonge literator was neerge streken in Parijs hem in de problemen brengen. Hij is dan al in grote lijnen vertrouwd met de rationalistische kritiek van de negentiende eeuw op het christendom, zij brengt hem niet van zijn stuk. Èven- min kan daar het bangelijke integralisme voor zorgen dat heerste in het begin van deze eeuw onder het pontificaat van Pius X en dat iedere toenade ring tot de moderne denkwe reld uitsloot. En ook het milieu waaruit hij afkomstig is, dat van rijke landeigenaren en succesvolle zakenlieden, voor wie naast kuisheid bezitsver werving de grootste deugd is, vervreemden hem niet van het christendom. Gehechtheid Verhelderend voor Mauriacs positie zijn de debatten die de jonge Alain Cajac, het alter ego Frangois Mauriac. van Mauriac voert met Simon Duberc in zijn laatste in '69, een jaar voor zijn dood ver schenen roman Un Adolescent d Autrefois (Een adolescent van vroeger). Alain is de gefor tuneerde jongeman die al op jonge leeftijd de contradicties onder ogen ziet van zijn eigen christelijk milieu (diep vroom en preuts, en tegelijk vol be zitsdrang) en zijn tegenspeler de arme Simon Duberc die het seminarie voortijdig verlaat. In zijn verdediging van de kerk tegenover Simon verge lijkt Alain - Mauriac dus - haar met een oud pijpleidingenstel sel. Sommigen (zijn moeder maar ook de plaatselijke pas toor) zien in die volgens Alain antieke constructie de waar heid voor eens en altijd beli chaamd, de anticlericalen drij ven er de spot mee. Maar wat is het voor Alain? Ondanks al FOTO: FLAMMARION zijn verstoppingen en omlei dingen die er in de loop van de kerkelijke geschiedenis zijn aangegroeid, is het toch door dit stelsel dat de woorden van het eeuwig leven stromen. De kerk wilde Mauriac dus niet loslaten, maar in Parijs zou hij, toen hij al geruime ja ren was getrouwd, in een crisis terecht komen precies op basis van dat jansenisme waarin hij was opgegroeid. In zijn op het eind van zijn leven gepubli ceerde getuigenis Ce que je crois schrijft hij over die crisis „Ik dwaalde door Parijs als een aan zijn lot overgelaten hond." De wrede keuze te moeten kie zen voor de ziel óf voor het vlees, spleet hem als het ware door midden. En in een ander stuk zei hij daarover: in de voorstelling van het jansenis me wordt alles ontnomen aan de mens om het te geven aan God. Maar hoe zou dit kunnen als God liefde is? Volgens zijn tijdgenoot Georges Hourdin, die in bovengenoemde bundel over Mauriacs geloof eveneens aan het woord komt, was het de seksualiteit in de grote zin van het woord die hem kwel de, die welke bezield wordt door de geest, en die zich ver taalde in de aantrekkings kracht voor mensen aan wie hij zich bijna op het wanhopige af toe voelde aangetrokken. In de vorm van een paradox gaf Mauriac er in zijn Ce que je crois deze oplossing aan: welke man of vrouw zou waar Liefde het spel bepaalt, zelfs wanneer deze tegen alle wet ten en regels ingaat, achteraf het moment betreuren waarop zij of hij misschien in haar of zijn bestaan werkelijk ten volle heeft geleefd? Niets in deze wereld tplt immers zozeer als de liefde. Maar juist uit naam van de liefde moeten wij zui ver zijn: „het is voor ons chris tenen de enige reden voor onze dwaasheid". Hoe rijk en succesvol het leven voor Mauriac ook was - tijdens zijn leven was hij overladen met roem, hij was christen én deelnemer aan zijn tijd, aanwe zig in alle belangrijke debatten die er zijn gevoerd, toch, zo mag men wel concluderen, ging zijn leven als christen be paald niet over rozen. Over te gemakkelijke schikkingen heeft hij zich zijn leven lang het hoofd gebroken. Het is wellicht gemakkelijk wat schouderophalend aan dit conflict tussen geest en vlees voorbij te gaan, het te zien als iets dat tot het verleden be hoort, maar Mauriac was - hoe zeer hij zich ook engageerde, niet slechts een horizontale christen zoals de meeste chris tenen nu. De relatie naar „bo ven" bepaalde tevens de relatie tot zijn tijdgenoten, zijn mede mensen. Misschien is er daar om wel aanleiding met de er varingen van Mauriac in het achterhoofd het conflict van Franse katholieken - en zij niet alleen - met wat meer toege vendheid te bezien. PAUL VAN VELTHOVEN La foi de Frangois Mauriac (Het geloof van F.M.). Ca hiers Frangois Mauriac. Uitgave Grasset, Parijs. Succes in Seoul? NiEMAND zal zich erover hoeven te verbazen als de slotce remonie van de Olympische Spelen in Seoul morgenochtend net zo'n boeiend en kleurrijk schouwspel wordt als de ope ningsceremonie op 17 september. Maar een dag voordat in het stadion de vlam wordt gedoofd, de vlag wordt gestreken en de atleten de koffers gaan pakken, kan al een eerste voor zichtige balans worden opgemaakt. Niet alleen van de Spelen als sportief evenement, maar evenzeer van de politieke bete kenis van deze Olympische Spelen. VOORGAANDE edities van de Spelen werden steeds aan geduid met een kenmerkende toevoeging, bijvoorbeeld: de Commerciële Spelen van 1984. Seoul 1988 kan worden gety peerd als de Spelen van de Doping. Niet minder dan tien at leten werden betrapt, van wie vooral de gewichtheffers het wel erg bont hebben gemaakt. De Bulgaren trokken niet voor niets de hele ploeg terug, nadat hun eerste in actie ko mende spierbundel was betrapt. HeT heeft er de schijn van dat de controlerende instanties de achtervolging hebben ingezet op de medische begeleiders van de atleten. Die zijn uiteindelijk in hun laboratoria dege nen die aan de hand van de lijsten met verboden middelen het plan trekken. Of die inhaalrace ooit met goud zal worden bekroond is de vraag, maar de Doping Spelen van 1988 heb ben wel aangetoond dat er nu iets drastisch moet gebeuren, of de hele olympische beweging valt in de kuil die medici hebben gegraven. De massaliteit maakt een volslagen water dichte controle vooraf en een bevredigende testmethode tij dens het evenement onmogelijk. In Seoul kon je er bijna de klok op gelijk zetten: elke dag werd wel een géval van doping-gebruik bekendgemaakt. Behalve de doping, heeft ook de politiek een stempel ge zet op de Spelen. Sport en politiek zijn immers niet van el kaar te scheiden. Zo is het altijd geweest en zo zal het ook altijd wel blijven. De landenploegen, vlaggen en volksliede ren dragen daar allemaal toe bij. Er zijn voorbeelden te over van sportontmoetingen die een substituut zijn geworden van de elders verloren gegane strijd om nationale eer en prestige. We hoeven daarbij alleen maar te denken aan onze eigen re acties na de overwinning op West-Duitsland tijdens het re cente toernooi om het Europese voetbalkampioenschap. Er zijn ook voorbeelden van landen die sporters misbrui ken als pionnen in het internationale krachtenspel. En lan den waar sportprestaties ondergeschikt worden gemaakt aan de menselijke waardigheid. Tenslotte zijn er steeds ook weer de politici en bobo's, die volstrekt schaamteloos het succes van sporters aan zichzelf toerekenen. MAAR met deze negatieve constateringen alleen wordt de sport groot onrecht aangedaan. Sport kan ook een positieve politieke werking hebben. Grenzen doorbreken, zoals ge beurde met de tafeltennis-diplomatie tussen Amerika en Chi na. Of in de sportwereld onbeduidende landen in het middel punt van de aandacht plaatsen, zoals gebeurde door de vol- leybalsters uit Peru, een zwemmer uit Suriname en hardlo pers uit Afrika. HeT sterkst in de aandacht stond echter Zuidkorea zelf. Voor het land zijn de Olympische Spelen zonder meer een succes geworden. Nog nooit namen er zoveel landen aan de Spelen deel. Aanvankelijk werd gevreesd voor rellen met de radicale studenten, maar dat is tot enkele incidenten beperkt gebleven. Bovenal heeft Zuidkorea gewonnen aan politiek prestige. Het heeft zich voor het oog van de wereld kunnen presenteren als een land in opkomst. Er zijn voor het eerst diplomatieke contacten gelegd met het Oostblok en zelfs in het ijzige conflict met het vijandige buurland Noordkorea is een lichte dooi te bespeuren. De grote vraag die overblijft zodra het vuur in Seoul is ge doofd is evenwel wat in Zuidkorea gebeurt zodra het sport- circus eenmaal is verdwenen. Of de regering bereid is het succes van de Spelen te vertalen in meer democratie en meer economische en sociale rechten: kortom, of de Zuidkoreaanse bevolking er uiteindelijk beter van wordt. Als dat niet ge beurt, hebben de sporters en de miljarden tv-kijkers, die al len op hun manier hebben bijgedragen aan het succes van Seoul, alle reden zich ernstig bedrogen te voelen: net zo'n ge voel als toen bekend werd dat de super-sprint van Ben John son gebaseerd was op leugens en bedrog. Rustig herfstweer DE BILT (KNMI) Na een nacht en ochtend met plaatse lijke mistbanken en mini- mum- temperaturen rond het vriespunt wordt het vandaag een overwegend zonnige dag waarbij de middagtemperatu- ren tot waarden rond de 15 graden oplopen. Buien worden niet meer verwacht. Het zal vrijwel windstil zijn. Er mag dus gesproken worden van een fraaie, rustige, enigszins nevelige vroege herfstdag. Dit weerbeeld wordt veroorzaakt doordat het centrum van een omvangrijk hogedrukgebied vrijwel recht over ons land trekt. Zo'n tweeduizend kilo meter naar het westen gaat het er op de Atlantische Oceaan heel wat onstuimiger toe. Daar koerst de voormalige tropische cycloon Helen nu als een zeer aktieve depressie van gematigde breedten langzaam naar het noorden en veroor zaakt in een gebied dat een groot deel van de noordelijke Atlantische Oceaan beslaat, winden van orkaankracht. Weersvooruitzichten voor diverse eu- ropese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Noorwegen en zuid-Zweden: Veel bewolking met aan de Noorse westkust af en toe regen. Maandag in zuid-Zweden ook af en toe zon. Mid- dagtemperatuur van 12 graden aan de westkust tot 16 graden elders. Denemarken: Droog, wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op- och tendmist Middagtemperatuur rond 16 graden. Britse Eilanden: Wolkenvelden met in Ierland en Schotland wat regen of motregen. In Engeland kans op mist. Middagtemperatuur 13 tot 17 graden. Beneluxlanden, Duitsland: Droog, ochtendmist en wolkenvelden. Mid dagtemperatuur rond 17 graden. Frankrijk: Aan de westkust in het al gemeen bewolkt. In het noorden en middag kans op mist. Aan de zuid kust flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten tot 25 graden in het zui den en zuidoosten. Spanje en Portugal: Zondag aan de oostkust nog kans op een bui. Maan dag in de noordwesthoek bewolkt, el ders zonnige perioden. Middagtempe ratuur van 19 graden in het noord westen tot 30 graden in Andalusie. Italië, Joegoslavische kust In het noorden eerst nog enkele wolkenvel den. Overigens flink wat zon. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Alpenlanden: Geleidelijk meer zon. maar wel kans op mist of nevel. Mid dagtemperatuur in de dalen rond 20 !;raden, in hardnekkige mistgebieden ager. De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Vlisslngen Aberdeen Klagenfurt Kopenhagen Damascus onbew. Los Angeles mist New York zw. bew. New Orleans zw bew. Paramaribo I. bew. Palm Beach onweer Pretoria onbew. Rlo de Janeiro zw. bew. San Frandsco onbew. Singapore zw. bew. Tel A

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2