„Ik wil gewoon een tijdje van die verantwoordelijkheid af' Debuterend Valken gaat voor de titel n ll mal Ie ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 PAGINA VOORZITTER JOHN TER BEEK GEEFT HET VNL-ROER OVER: ZOETERMEER - VNL-voorzitter John ter Beek draagt binnenkort de voorzittershamer over aan Hennie Visser. En daarmee verliest de Leidse afdeling een van zijn meest gedreven voorzitters. Een duizend- ppot, die zich „van binnenuit" al tijd verantwoordelijk voelde voor van alles en daardoor jarenlang zwoegde voor zijn kluppie. Waar die gedrevenheid vandaan komt, waarom hij zich met hart en ziel inzet voor zijn club, verklaart hij met: „Ik weet het niet. Ik rolde eigenlijk vanzelf in het clubleven en dan merk je dat je het gewoon erg leuk vindt om voor de club bezig te zijn. Ik heb een groot ver antwoordelijkheidsgevoel en dan neem je al gauw taken op je". Ondanks de lol die hij eraan beleefde, legt hij de spreek woordelijke hamer toch neer. De festivi teiten rond het 40-jarig bestaan, waar heel VNL nu middenin zit, zorgen voor een maandje uitstel. Afstel komt er niet van. „Ik wil gewoon een tijdje van die verantwoordelijkheid af', motiveert de 42-jarige praeses, die tot 17 oktober de VNL-sceptér zwaait Het „ergens voor verantwoordelijk zijn" begon voor Ter Beek al in zijn tienerja ren. Nu hij terugkijkt weet hij aanvanke lijk niet waarom juist hij steeds voor al lerlei functies en activiteiten gevraagd werd. Na enig filosoferen komt hij ech ter met een voor hem plausibele verkla ring. „Het is deels een groeiproces. Toen ik 16 jaar was werd ik -gevraagd om jeugdleider te worden. Nou, op dat mo ment was ik enorm trots. Ik liep toen mee met een ander, waarbij ik mocht vlaggen en verder mijn mond moest houden. Maar ik bleef echt trots. Ik bete kende wat voor de club". Bijslepen En kijkend naar het recentere verleden: „Natuurlijk is het zo dat ze je, als je con sequent je gezicht laat zien en je mond regelmatig open doet, overal met je ha ren bijslepen. In de derde van de mulo werd ik daardoor klassevertegenwoordi- ger, wat natuurlijk meteen mot oplever de met de leraren, omdat ze vonden dat ik een te grote mond had. Op de school van mijn zoons heb ik een cursus com- puterkunde gedaan, om aan het eind van de cursus weer degene te zijn die iets aardigs voor de docenten moest organi seren". Bij VNL bleef het dan ook niql bij het vlaggen bij de jeugd. Tussen 1963 en 1971 trok hij met een team op in de competitie en tijdens sportkampen en zat hij in het jeugdbestuur. „Die kampen waren heel erg leuk. De eerste keer zat ik nog in dienst en veel geld had ik dus niet. Het tientje zakgeld dat ik van huis meenam had ik na een week nog hele maal over. Ik werd de hele week vrijge houden". Een 'pauzeperiode' tot 1975 vanwege het werk vermocht hem zelfs niet los te weken van zijn club. „In dat jaar nam ik als jeugd voorzitter zitting in het bestuur en ik was al meteen voorbe stemd om op termijn voorzitter te worden. In '80, toen Carel Giezen af trad, heb ik de boot nog twee jaar af kunnen houden, maar in 1982 was het dan toch echt zover". Het waren niet de enige activiteiten van de 42-jarige ad junct-directeur van de Bijlmerbajes. In de jaren zestig schreef hij meer dan re gelmatig voor het clubblad, een activiteit die hij in zijn voorzitterperiode' ook weer opnam. „In de zestiger jaren schreef ik nogal eens scherpe stukjes en die werden dan soms niet geplaatst, waar ik dan weer heel erg boos over werd. Ik wilde er namelijk geen mensen mee beledigen of ze naar beneden druk ken, maar gewoon een beetje oppep pen". Linkerhanden Moeite om zichzelf op te peppen heeft Ter Beek gezien zijn activiteiten nooit gehad. „Je investeert nogal wat tijd in je club, ja. Het begeleiden van je eerste elf tal, de bestuurvergaderingen, het presen teren van de club naar buiten toe door het bezoeken van recepties en vergade ringen en het regelwerk waar je als voor zitter voor aangeschoten wordt, kost bij elkaar gewoon heel erg veel tijd. Maar dat heb ik altijd graag gedaan. Ik was er trots op dat ik voor de club iets kon be tekenen", verklaart Ter Beek. En zijn ge drevenheid nog eens onderstrepend: „Tevens ben ik toen ik al voorzitter was ook nog het clubblad gaan doen, want ik vind dat er een behoorlijk clubblad de deur uit moet gaan". Een indrukwekken de hoeveelheid activiteiten, waarbij de .Zoetermeerder de hand- en spandiensten die hij verricht op de dagen die hij op De Vliet vertoeft, nog buiten beschou wing laat. Veel tijd voor andere activi teiten heeft Ter Beek dan ook niet. „Het lijkt een beetje kaal", analyseert hij. „Werk, VNL en ik lees af en toe een boek. Een goede detective. Er ligt een lap van 20 meter tuin buiten, maar ik kom er niet aan toe". Over dat laatste ligt ter Beek overigens niet echt wakker. „Dat klussenwerk vind ik ook eigenlijk helemaal niet leuk. Ik heb twee linker handen, laat mij maar gewoon een beetje besturen". Groen en geel Met dat besturen is het binnenkort over. Een paar dingen van het bestuursleven zal hij niet missen. „Zoals, het klinkt vreemd uit de mond van een voorzitter van een voetbalclub, het moeten kijken naar de voetbalwedstrijden van het eer ste. Ik weet dat ik me op dit punt genu anceerd moet uitdrukken, maar ik erger me heel vaak groen en geel aan wat er in het veld gebeurt. Aan hoe spelers elkaar van beide kanten zogenaamd professio neel neerleggen, hoe er geduwd wordt, hoe ruw het allemaal geworden is. En als je dan ziet hoe belabberd er vaak geflo ten wordt. Dat scheidsrechters te makke lijk boekingen uitdelen, nogal eens hun oren te wijd open hebben staan en van uit een te autoritaire houding de wed strijd leiden. Daarnaast wil ik nu echt af van het me altijd verantwoordelijk voe len voor allerlei zaken. Ik heb al gehoord dat het me niet zal lukken de boel de boel te laten. Nou, dat wil ik dan wel er varen. Ik laat het trouwens toch niet al lemaal los, want ik ga door met het club blad en ik blijf ook elke week naar mijn zoons kijken die in de jeugd spelen". Op voorhand weet hij al dat hij andere dingen wel zal missen. „Het vergaderen. Ik ben me in de loop der jaren voor ver gaderingen steeds meer gaan verdiepen in de stukken. Dan word je vanzelf spre ker op die bijeenkomsten. Dat aspect zal ik missen. Je zit een stuk lekkerder in de vergadering als je je zaken voorbereid hebt. Dan kun je echt meevergaderen en zorgen dat dingen niet misgaan. Zo vind ik nog dat we het met de beslissing over de periode kampioenscahppen gepiepeld zijn. Dat hebben we als afdeling niet goed gedaan", meldt hij met een strijd baarheid die doet vermoeden dat het in derdaad moeilijk zal blijken het gevoel van verantwoordelijkheid kwijt te raken. Afkalven Zo zit het gegeven dat hij VNL niet gro ter achter kan laten dan de club was bij zijn aantreden, diverse acties ten spijt, hem ook niet lekker. „Dat vind ik jam mer, want we hebben heel veel gedaan om het afkalven van onder af tegen te gaan. In 1969 kwamen we op De Vliet, we waren de koning te rijk. We kregen een enorme toeloop van jeugd, maar na 1975 begon het aantal jeugdleden lang- Helemaal los zal John ter Beek niet komen van VNL, al was het alleen maar doordat hij het clubblad blijft verzorgen: Daarbij blijf je met je neus op zaken gedrukt worden", zaam terufe ic lopen. We hadden gewoon te weinig te bieden. Geen trainingsfacili teiten, we trainden in de Leidse Hout, al mocht dat niet. En we moesten de leden in de winter laten trainen in een zaaltje. Ook nu hebben we nog geen trainings veld, we beschikken slechts over een sur rogaatveldje. Die situatie kwam naast het gegeven dat de jeugd meer alternatie ven heeft voor de vrije tijd. Dat tij heb ben we niet kunnen keren. We hebben wel wervingsacties gehouden, pamfletten rondgedeeld, advertenties geplaatst, maar het heeft niets opgeleverd. Hebben we het wat dat betreft wel goed gedaan, vraag ik mezelf weieens af', beschouwt de clubman pur sang („Bart van Leeu wen heeft me weieens gevraagd om naar UVS te komen als P.R.-man, maar ik antwoordde direct met: Bart hoe kun je dat nou aan mij vragen"). En de gedre venheid breekt weer door: „Ik zou me over die aanpak van de afkalving nog wel eens het hoofd willen breken". Nek Al met al is de 'adjunct hoofd-gevangen- bewaarder' bepaald niet ontevreden over zijn 'regeerperiode'. „Zwoegen om de boel te laten groeien en draaien is niet leuk, maar VNL is wel een goede club, die 150 mensen van de straat houdt. We draaien op de contributie en de omzet en we maken winst. We hebben een ge degen en deskundig bestuur, de ledenad ministratie is geautomatiseerd en het clubblad maak ik ook op de computer. VNL heeft dan ook zeker toekomst". En plots fel verder vertellend, daarmee nog maals aangevend dat het hem best moei lijk zal vallen echt los te komen: „Ik moet ineens weer denken aan wat wet houder Tesselaar een paar jaar geleden gezegd heeft. Dat de kleine clubjes maai de nek moest worden omgedraaid. Daai ben ik toen heel boos over geworden. Het doet me dan ook deugd dat VNL nog zal bestaan als Tesselaar geen wet houder meer zal zijn. Ik zie VNL de 50 namelijk zeker halen". ERIK HUISMAN Onder redactie van Gert-Jan Onvlee Kloppartij Wij van Hutspo(r)t zijn, het zal u, lieve lezeres, geachte lezer niet verbazen, nog al wat gewend als het gaat om sportieve emoties. Wij hebben mensen in hun boosheid hele nare dingen horen zeggen, hele merkwaardige dingen zien doen. En ook hebben wij verheugde sporters soms uiterst opmerkelijke fratsen zien uitha len. Voorbeelden van vaak uitzinnige juichpartijen hebben wij ook regelmatig in deze rubriek opgenomen. Ter lering ende vermaeck. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Welnu, in deze categorie past ook bij gaande prent. Het betreft hier Rijnsbur ger Frea Bodaan, nel nadat hij op sublie me wijze een voorzet van Gijs Collé kop pend in een treffer had omgezet. Een doelpunt dat hij bepaald op unieke wijze vierde. De middenvelder van de Boys koos niet voor de ren met lange glijpartij, opteerde eveneens niet voor een beklim ming van het hekwerk achter het doel van de vijand en besloot al evenmin tot een slalom langs, over en door ploegge noten met knuffelneigingen. Nee, Fred Bodaan koos in al zijn blijheid voor een vrolijke kloppartij op het eigen achter werk. Een vrijwillige 'afstraffing' waar mee hij een plaatsje in onze kolommen natuurlijk niet meer kon ontgaan... Feest In 1919 behaalde de club in het eerste lu strumjaar het kampioenschap van de hoogste klasse van de toenmalige Leid- sche Voetbal Bond. In 1964 werd het 50-jarig jubileum even eens omlijst met een kampioenschap (in de eerste klasse). In 1974 (de club bestond toen 60 jaar) plaatste de vereniging zich voor de toen net ingestelde hoofdklasse. En in 1984 (het veertiende lustrum werd gevierd) sleepte de club het kampioen schap van de tweede klasse binnen. Ons verbaast het dus niets dal UVS zich tegen R VC en DHC zo aardig heeft her steld van de, qua resultaat, zo 'matige competitiestart. Er nadert immers weer een jubileum jaar? Hangmat Hangmat We weten dat het er niet voor is. En de redactie van deze rubriek wil de jeugd ook niet op voor penningmeesters van voetbalverenigingen heilloze gedach ten brengen. Maar desondanks vinden we het plaatje toch te aardig om niet mee te nemen. Een ballen vanger als hangmat: je moet maar op het idee komen... FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Nummer? Het ligt geenszins in onze bedoeling in deze aardige rubriek sporten dan wel ver enigingen in een kwaad daglicht te stel len. Van ons geen kwaad woord derhalve over rugby of nationaal titelpretendent DIOK. Of over de kwaliteit van het rug- byshirt in het algemeen of dat van DIOK in het bijzonder. Ons hoort u niet. Geen woord. Alleen die rugnummers hè... FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Ellen van de Berg: Gemini/K of Voorburg? FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN VOLLEYBALCLUBS KIJKEN NIET NAAR BENEDEN LEIDEN - De meeste volleybal teams in de nationale competitie en promotieklasse bekijken het ko mende seizoen behoudend, maar Optimistisch. Veel teams verwach ten hoog in de middenmoot te ein digen en er zijn maar weinig teams die het somber inzien. Uitzonde ringen naar boven zijn de heren teams van Leython en Valken. Leython, alhoewel minder dan vo rig seizoen, hoopt nog steeds op een kampioenschap. De heren van Valken, die debuteren in de pro motieklasse, denken - bij monde van sekretaris Cees Pierens - ster ker aan een titel, waardoor ze in een jaar door deze klasse zouden wandelen. De heren van Leython 1 zijn zowel ver dedigend als met de opslag sterker ge worden. De aanval is nagenoeg gelijk ge bleven, maar de spelverdeling zal, zeker in het begin, waarschijnlijk het grote struikelblok worden. Door het vertrek van Hans Broere en het niet meer voluit kunnen spelen van een volledige wed strijd door Rob Mudde, zal de spelver deling voor het grootste deel gedaan moeten worden door de minder ervaren spelverdelers Don van Hal en Rutger van Bezooien. Trainer/coach John Groen verwacht wel hoog te eindigen, maar hoe hoog hangt af van de veldver- dediging in de rally en het anticipatie vermogen van de nieuwe spelverdelers. Oud Novo damestrainer Sjaak de Jong is de nieuwe leermeester geworden van Novo 1 heren. Het team is op het vertrek van Wilfred van Duuren (studie en werk) na hetzelfde gebleven en verwacht mag worden dat de ploeg zich, evenals vorig seizoen, bij de beste 5 mag reke nen. In plaats van de nagenoeg gelijkblij vende klassering van Novo, verwachten de heren van het Voorschotense Gemini- K, die vorig seizoen pas in de laatste wedstrijden de degradatie ontliepen, dit seizoen een hogere plaats te bereiken. In aanvallend opzicht is een stuk kracht te rug met de herinlijving van Menno Kiel- man, maar verdedigend hebben zij een gevoelige veer moeten laten: Ruud Mar- chand gaat het volgend jaar in het 3e team wat rustiger aan doen. Vanuit het 2e is Remko van Reijn naar boven geko men. Het bij het Nederlands Veteranen Kam pioenschap 2e geworden Graficon-Do- nar, verwacht een consolidatie van de prestaties van vorige seizoenen. Rolf Groen waarschuwt er echter wel voor dat het team niet te routinematig moet gaan spelen, omdat dan de lol er te snel af zal zijn, waardoor onnodig wedstrij den verloren kunnen worden. Het is al eerder gezegd. Hans Broere is gestopt als speler van Leython 1, maar hij blijft zich bezighouden met volleybal en wel als trainer/coach(/speler) van het 2e heren team van Leython. Dit team heeft een ware gedaanteverwisseling ondergaan. Naast René Leeflang en Robert Maassen en misschien Rob van Dalen zullen 5 nieuwe spelers hun opwachting maken. Leo Torn, Niels van Weeren. Philip van Vianen (allen LUSV), Erwin Sikkema (Reflex) en uit de eigen jeugd Rogier Schalkwijk. Eindigen bij de eerste 3 moet kunnen volgens insiders. Door het vertrek van bovengenoemde spelers naar Leython, is LUSV zijn beste spelers kwijt. Welke spelers deze leemte moeten gaan opvullen en hoe het team - op dit moment ook nog zonder coach - zal gaan draaien is nog onbekend. Er wordt in ieder geval niet gerekend op een erg hoge klassering. Hoge verwachtingen heeft wel de debutant in de promotie klasse, het team van Valken. Sekretaris Cees Pierens en voorzitter Willem Boon ekamp zien het team van trainer/coach Martin Broere zelfs wel kampioen worden. Wel zijn zij bezig nog aanvul ling te krijgen van buiten de eigen vere niging en eigen gemeente. Peter Franke, een van de meest geroutineerde spelers van VCS, stelt zich ondanks de goede klassering van vorig seizoen, wat gema tigder op. Het team is sterker geworden en de nieuwe trainer Buddy Doorenbos (weer terug in ons rayon) legt meer na druk op de minder sterke verdediging. Toch grijpt hij nog niet naar het kampi oenschap, maar mikt boven de midden moot. Veel nieuwe gezichten bij de trai ners dit seizoen, zo ook bij het 2e team van Novo. Qua spelers is er op het bijko men van Jan Halfman (Wato) na niets veranderd. Zij verwachten, evenals vorig seizoen, maar nu onder supervisie van Arjen Buning, ook deze jaargang bij de eerste 5 te eindigen. De dames van Gemini-K hopen op de zelfde prestatie van vorig seizoen (4e), maar nu onder ex-Novo trainer Ronald van Nierop. Vanuit het 2e team komen Anneke Bleichrodt en jeugdspeelster Els- beth van de Berg het team versterken en van Novo is Ingrid Smit overgekomen. Linda Gommans (zus van Nederlands team speler Edwin Benne). is na een jaar afwezigheid ook weer terug. Door een knieblessure zal Anneke Kras voorlopig niet kunnen spelen. En zo vlak voor de competitie wordt het team ook nog ge plaagd door overschrijvingsperikelen. Ondanks het ruim verstreken zijn van de overschrijvingstermijn probeert Voorburg alsnog Ellen van de Berg aan zich te binden. Het aantal spelerswisse lingen in de spelersgroep van Leython 1 heeft zich beperkt tot één: Barry Boon stra van Waterlanders neemt de plaats in van Arine van Vliet. Het team is ster ker dan vorig seizoen, waardoor Gerdi Verwoert minder zwaar belast zal kun nen worden. Ook de opslag moet vol gens Willem Spierdijk meer rendement opleveren en hij ziet zijn team zeker zo hoog eindigen als vorig seizoen. In de promotieklasse spelen 2 Gemini-K teams. Het 2e van vorig seizoen heet nu 3e, en omgekeerd heet het oude 3e nu 2e. Het nieuwe 3e heeft door vertrek van 2 speelsters naar het le een aardige veer moeten laten, maar zij hebben aanvul ling gevonden in Winnifred Paauw (In Up Go) en Ine Lavrijsen (VCO). On danks de spelersverandering wordt weer op een hoge klassering gerekend. Het 2e team bestaat uit speelsters die vorig-sei- zoen de opvullingswedstrijden wonnen en de door terugtrekking en doorschui ving van andere teams opengevallen plaats mogen innenemen in de promo tieklasse. Het team zal naar verwachting redelijk hoog kunnen eindigen, mede door de komst van aanvalster Hannie Loof en spel verdeelster Anneke Martij n, beiden uit het 4e, maar veel zal afhan gen van de competitiestart. Wellicht zijn de in de voorbereiding geblesseerde speelsters dit weekeinde voldoende her steld. Als kampioen geëindigd boven het gepromoveerde Gemini-K, debuteert ook Liusna in de promotieklasse. Het team is door tijdelijke afwezigheid van de beste hoofdaanvalster minder sterk; Tineke Cozijn zal de vervangster zijn van Hanneke ten Brinke. Het vrij lange en daardoor verdedigend wat trage team zal het van zijn aanval moeten hebben. Vorig seizoen nog eenvoudig kampioen, nu zal het team van Hans Broere er ze ker harder aan moeten trekken, maar een plaats in de middenmoot moet tot de mogelijkheden behoren. Het hoogste damesteam van Novo verwacht onder toeziend oog van trainer/coach Pieter Latuharhary (oud Orion) zeker weer bo ven in de middenmoot te eindigen, on danks de grote wijzigingen in de samen stelling. Gestopt zijn Trees Vink, Tineke Bom en Corina van de Bent, naar Gemi ni is vertrokken Ingrid Smit, teruggeko men is Peggy Soet en doorgestroomd vanuit de eigen vereniging zijn Mary Groenedaal (2e) en Gea Popke (3e). ANGENIS VAN DEN CLOOSTER «ARfiNll CcidócSouAOtit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 27