Nieuwveen wil OGB verlagen Nertsen fokkerij geheel overkapt Vliegensvlug geregeld LEIDEN OMGEVING Ccidócepwuuttzaterdag i oktober i98s pagina i. Be volkingsexplosie Recyclingbedrijf start in Alphen Ophalen afval wordt duurder in Warmond AUTOIHEEMSKERI HAZERSWOUDE De nertsenfokkerij aan de Westzijdeweg 33 in Ha- zerswoude wordt waar schijnlijk geheel overkapt en voorzien van een ander mestafvoersysteem. Hier mee komt mogelijk een einde aan de stankover last voor de omwonenden. Eigenaar J. Karens wil zijn be drijf tevens uitbreiden met 7.800 vierkante meter tot een totale oppervlakte 2,5 hectare. Hij heeft bij de gemeente ver gunning gevraagd voor het uitvoeren van deze plannen. De uitbreiding van het bedrijf zal niet leiden tot meer dieren. Volgens de hinderwetvergun- nig mag Karens maximaal 25.000 dieren houden. In de nieuwe situatie zullen twee dieren per kooi worden gehou den, in de huidige situatie zijn dat er drie. De uitbreiding van het bedrijf wordt dinsdag 4 ok tober in de commissie ruimte lijke ordening aan de orde ge steld. Roelevink commissaris KATWIJK De heer H. Roe- levink (53) is gisteren officieel benoemd tot commissaris van de gemeentepolitie van Kat wijk. Roelevink was al sinds februari chef van het korps na het vertrek van commissaris P.B.N. de Jong. De nieuwe commissaris werkt sinds 1979 in Katwijk. Hij begon als agent bij de politie Rijswijk en kwam als inspecteur in Katwijk te recht. (ADVERTENTIE) SM JODENRING: „De Jodenring, een kenteeken, dat de Israëlieten in de middeleeuwen op hun kleeren moesten dragen". Van ring tot ster. bergt, en zijn gebaar is rustig en zijn stem beleefd van klank". De politieman anno 1926 moet een wellevende modelfiguur zijn geweest. Geen functiona ris, destijds, zou het in z'n hoofd gehaald hebben om (zo als wij thans nog wel meema ken) aan een verkeersdeelne mer, die even onoplettend was bij het passeren van een ver keersbord, door het omlaag gedraaide portierraampje de hatelijke opmerking: „Ken meneer misschien niet le zen?!" toe te voegen, alvorens een proces verbaal uit te schrijven. Jawel, het Zondags blad voelde zich knus thuis bij oom agent. Maar dat was veel vroeger wel even anders: „Hoe verschillend met tegen woordig de bestraffing van Onder redactie van Ton Pieters vonnisten werden met dit rad onthoofd". Dan had je ook nog een „strafviool, door welks ga ten de misdadiger hoofd en armen steken moest, als hij in het openbaar te schande werd gezet. Een oude gerechtsbijl en strafzwaard herinneren aan de doodstraf". Als je maar even naast de pot gepiest had kon je de afgrijselijkste straf fen verwachten. En Jood kon je toen ook maar beter niet wezen. Met enthousiaste weer zin toonde het Zondagsblad ook een stel „strafmaskers". Lijstverbinding door huwelijk Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman van Leiderdorp voltrok gistermiddag een po litiek huwelijk. Voor hem, als ambtenaar van de burgerlijke stand, verschenen het CDA-raadslid Carla Schellingerhout en het burgerraadslid Bart Kerner (WD). Als voorzitter van de gemeenteraad had de burgemeester aldus bijna een vol waardige lijstverbinding tot stand ge bracht. De liberale bruidegom stond eni ge tijd geleden immers op de nominatie om het raadslid E. Klerks op te volgen. Hij zag daar vanaf, in verband met zijn verhouding met het CDA-raadslid. De bruid is overigens in het dagelijkse leven directrice van de protestants-christelijke Kastanjelaanschool. FOTO: WIM VAN NOORT Biljartvereniging heeft nieuwe naam SASSENHEIM Biljartvereniging de Oude Haven heeft een nieuwe naam. Sinds 22 september heet de club de Kleine Engel. De biljarters verhuisden vorig jaar noodgedwongen van café de Oude Haven naar de Kleine Engel. Na hier een jaar te hebben gespeeld, is be sloten de naam te wijzigen. De vereni ging is met drie libre-teams en één driebanden-team aan de competitie be gonnen. Voor AOW'er en WAO'er wordt elke dinsdag een biljartmiddag gehouden. De eerste middag is op dins dag 4 oktober, aanvang twee uur. Deelname is kosteloos. Op vrijdag 14 oktober heeft de eerste van zes kaarta vonden plaats. Deze begint om acht uur. NIEUWVEEN De Nieuwveners kunnen volgend jaar rekenen op een verlaging van de on roerend .goedbelasting met vijf procent. De le ges gaan met twee pro cent omhoog en de hum- van het sportcomplex zal met drie procent stijgen. Voorts wordt onderzocht of het mogelijk is een bi bliotheek in Nieuwveen te vestigen omdat de kosten voor de bibliobus blijven stijgen. Dit stel len B en W in de aanbie dingsnota bij de begro ting 1989. Over niet al te lange tijd zal met de uitbreiding van de begraafplaats begonnen worden. Met de eigenaar van het aan de begraaf plaats grenzende pand Kerkstraat 47 is, zoals be kend, overeenstemming be reikt over de aankoop hier van. De uitbreiding biedt genoeg grafruimte voorde komende twintig jaar. Dorpsstraat, consequent zullen worden aangepakt door de rijkspolitie. Op het deel van de Oude Nieuw- veenseweg tot aan het Zaagmolenpad en in de wijk Schoterveld zullen binnenkort verkeersrem- mende maatregelen worden genomen. Er wordt een fietspad aangelegd langs de provinciale weg in Nieuw veen vanaf de W.P. Speel- manweg tot aan de kruising nabij de Achterweg. Met de provincies Zuid-Holland en Utrecht wordt onderhan deld om dit fietspad door te trekken tot aan de Hoefse brug in Mijdrecht. Ook is aan de provincie verzocht om een fietspad aan te leg gen tussen het kruispunt van de Achterweg tot aan de Driesprong. Hierdoor zal er aansluiting zijn op de nog aan te leggen fietspa den langs Blokland. Deze laatste fietspaden zullen waarschijnlijk in 1993-1994 klaar zijn. Een fietspad vanaf de Duikerbrug rich ting zwembad zal op korte termijn niet gerealiseerd worden. Parkeerbonnen Afval B en W melden in de be- In samenwerking met met groting dat parkeerovertre- de gemeenten Leimuiden ders, met name in de en Rijnsaterwoude wordt bekeken op welke wijze de verwijdering van klein che misch afval het beste kan plaats vinden. Nu wordt dit afval nog verwijderd met de chemocar. B en W wil len de grote hoeveelheid huisvuil indammen. Het aanbod is met 25 procent gestegen. Over de bestem ming van de voormalige vuilnisstortplaats is nog geen besluit genomen. Al lereerst moet het onderzoek naar de mogelijke bodem- veronreiniging worden af gerond. In 1989 kunnen vijftien wo ningen in de sociale sector worden gebouwd te weten: acht HAT-woningwetwo- ningen en zeven premie koopwoningen. In 1990 wil len B en W dat er kleine eengezinswoningen in de woningwetsfeer komen. Het college vindt dat een bepaald deel van de wo ningwetwoningen, vooral de duurdere woningen, kan worden verkocht aan de huurders. Nieuwveen wil de provincie inschakelen om Zevenhoven te dwingen meer haast te maken met de aanleg van het woonwa gencentrum bij de W.P. Speelman weg. Nieuwveen en Zevenhoven moeten dit centrum samen aanleggen. De gemeente Nieuwveen zal er van- Nieuwveen gaat overigens per 1 ja- af 1 januari 1989 ongeveer 400 inwo- nuari 1990 samen verder met Zeven- ners bij krijgen. Door de herindeling hoven en Ter Aar. B en W zullen van Utrecht-West zal Vrouwenak- zich blijven verzetten tegen deze her- ker, nu nog gemeente Mijdrecht, bij indeling die moet leiden tot de nieu- Nieuwveen worden gevoegd. Dit be- we gemeente Aarweijden. Zij blijven tekent voor het kleine Nieuwveen, pleiten voor het alternatief: samen- dat 3.235 inwoners telt, een bevol- voeging van uitsluitend Nieuwveen kingsgroei van ruim tien procent en Zevenhoven. 'r'-' Prachtig allemaal, daar in Berlijn. De Duitsers konden er nog wat van leren. Zoiets zou eens nog te pas kunnen ko men in een nieuwe tijd waar in, na de Nacht der lange mes sen, geweld opnieuw de bo ventoon zou voeren, met in plaats van strafmaskers en de ring, de ster en de gaskamers. Tijd voor wat ontspanning op de Zondagsbladse toer. De „automobiel" had 't weer ge daan. „Een landeigenaar had een ouden boer uitgenoodigd voor een pleizierritje in zijn nieuwe auto. Het was jaren geleden en de boer, die nog nooit tevoren een automobiel had gezien, was zeer onder den indruk. Om hem nog meer te overweldigen, gaf de automobilist vol gas en zij vlo gen als de wind eenige kilo meters over den weg, zonder eenig besef van hun snelheid. Plotseling haperde er iets aan de stuur-inrichting en zij bot sten tegen een boom. Wonder boven wonder bleek niets te zijn beschadigd" (sic!; het zal een prototype van een pant serwagen geweest zijn) „en de inzittenden kwamen op het zachte gras terecht. „Da' was fain", zei de boer, terwijl hij opstond en zijn pijp stopte, „maor hoe stop-de nou as d'r gien boom staot?" ALPHEN AAN DEN RIJN Vier afvalverwerkingsbedrij ven starten volgend jaar een groot recyclingbedrijf op het Alphense industrieterrein De Vork. Alphen Recycling, een combinatie van de bedrijven Verkerk, Zegwaard, Jannes Vos en Omzigfr, gaat zich bezig houden met sorteren van bouw- en sloopafval en de bruikbare delen verwerken zódat ze opnieuw kunnen worden gebruikt. De vier bedrijven hebben 8,5 hectare grond gekocht, waar van 3 hectare is bestemd voor de nieuwe firma. Daarnaast heeft Alphen Recycling een optie voor vijf jaar op twee hectare grond om daar een be gin te kunnen maken met composteren van groen-tuin- en fruitafval. Verkerk heeft bovendien in De Vork onge veer één hectare gekocht voor verplaatsing van haar vesti ging in Koudekerk aan den Rijn, die dan wordt gesloten. De vestiging aan de Kalkoven- weg zal in de toekomst ook verdwijnen. Jannes Vos ver plaatst zijn activiteiten, uitge zonderd de containers, ook naar De Vork en hetzelfde geldt voor het loonwerkersbe- drijf van Piet Vos. Voorts heeft Bun nik Grondreiniging ongeveer 1,5 hectare grond in De Vork gekocht. Een gouden tijd, die jaren '20 van onze bijna stokoude eeuw. Als je tenminste het „Geïllu streerd Zondagsblad" mag ge loven. Het besteedde op zater dag 2 oktober 1926 z'n tweede pagina geheel aan een item als „Voor orde en veiligheid". We zien het zó vóór ons. „Voor den straatjongen, in wiens oogen de zucht tot schelmenstreken loert, is de vierkante gestalte van den po litieman een afschrikwekken de, vrees aanjagende figuur. Een dronkeman, die met on- vasten stap in de avondstraat den weg naar huis zoekt, spant zich in om de houding van een redelijk wezen aan te nemen, zoodra hij de blinken de knoopen van een dienaar der wet ontwaart. Het dienst meisje, dat zich verstout om buiten den vastgestelden tijd aan den openbaren weg matjes te kloppen, snelt vlug naar binnen, als om den hoek der straat een agent opduikt, ook al is de man jong en niet onge voelig voor den vriendelijken lach der schoone sekse. De wielrijder, die, al is 't Octo ber, nog altijd vergeten heeft een belastingplaatje te koopen, wankelt in het zadel, als zijn oog den speurenden blik van Hermandad ontmoet. Ieder een, wiens geweten niet heele- maal zuiver is, gevoelt een ze kere vrees voor den politie man, die, gewoonlijk forsch en flink gebouwd, gereed schijnt te staan om den sterken arm uit te strekken en den over treder van wet en verorde ning in den kraag te grijpen. „De krenterige patroon: „Wat ben jij nog vreeselijk ouwer- wetsch, Jansen! Ik zie dat je 'n knoop in je zakdoek hebt ge legd. Bang, dat je anders iets vergeet, ja?" De karig gesala rieerde klerk: „Nee meneer, dat is m'n ontbijt". Toch is in onze tijd de ge rechtsdienaar een veel vreed zamer figuur dan in vroeger dagen. Vandaag kijkt de agent niet meer barsch of dreigend meer, hij wandelt rond in op vallend keurige uniform, die zijn wapenen vriendelijk ver- kleine en groote wetsovertre dingen van vroeger was, dat leeren ons de historische ver zamelingen van strafwerktui gen en andere voorwerpen, die toen den handhavers der orde ten dienste stonden. Te Berlijn (welja, het Zondags blad zat weer eens in Duits land) wordt thans een groote politietentoonstelling gehou den die ons herinnert aan de oude tijden, toen de straf voor het bedreven kwaad meer dan thans bestond uit een om- barmhartige weerwraak. De tentoonstelling laat vaak on- menschelijke strafoefeningen zien die nu uit den tijd zijn ge raakt. Inderdaad: moet aan het rechtsgevoel voldaan worden, even waar is het, dat slechts een straf die uitzicht geeft op verbetering van den misdrijven ten volle aan haar doel beantwoordt". Onthutsend werkelijk, zoals het Zondagsblad in foto's van de tentoonstelling liet zien hoe het „vroeger" was. Je kon toen waarlijk wensen, dat je niet geboren was, met al die middeleeuwsche straf- en fol- terwerktuigen, als het „gru welijke rad met een in de vel ling ingebracht mes; de ge- WARMOND De tarieven voor het ophalen van afval gaan met zes procent omhoog in Warmond. Dat staat te lezen in de begroting voor 1989. Deze verhoging is nodig omdat de kosten zijn gestegen door een groter aanbod van vuil en doordat de verwerking duur der is geworden. Eigenlijk zouden de tarieven met ruim negen procent omhoog moeten, maar het Warmondse college van burgemeester en wethouders vond dat een te drastische stijging. Er zal geen lager tarief voor éénpersoons- huishoudens in flatjes worden ingevoerd. Het is ondoenlijk om te gaan controleren hoe veel vuil een bepaald huishou den produceert. Het hebben van meerdere honden wordt duur in War mond. De eerste hond kost 74 gulden per jaar, het college wil dat hondenbezitters voor een tweede hond 111 gulden beta len en voor een derde 167 gul den. De in 1989 aan te stellen milieurechercheur zal moeten gaan controleren of alle hon denbezitters belasting betalen. De onroerend goed-belasting gaat niet omhoog. Alleen wordt een tijdelijke verlaging van tien cent per eenheid voor de eigenaren ongedaan ge maakt. De gemeente zou jaar lijks 170.000 gulden meer kun nen binnenkrijgen door deze belasting als de beschikbare ruimte volledig werd benut, maar de financiële positie van Warmond geeft daartoe geen aanleiding. Verder komt de laagste tariefgroep van de woonforensenbelasting te ver vallen. Fietspad De gemeente trekt in 1989 254.000 gulden uit voor herbe strating van Jan Steenlaan, Beatrixlaan, Burgemeester Ke telaarstraat en Marijkestraat. Verder zal worden bekeken of er een fietspad /voetpad kan komen tussen Warmond en Voorhout/Sassenheim. Ook wordt onderzocht of een par- Eerste beton Wethouder C.A. van Schagen van onderwijs stortte gister morgen in een drachtige sa menwerking met twee leer lingen het eer ste beton voor de nieuwe ka tholieke basis school in War mond. De jong ste leerling Mi chael Christen (4) en de oudste leerling Ronald Visch (12) assis teerden. Het beton werd vanuit een klei ne betonmolen in een kruiwa gen gestort en vervolgens kon de eerste sleuf in het funda ment worden opgevuld. „Heel Neder land mag dat weten", stelde hij waarna er ballonnen wer den opgelaten om aan die uit spraak ook daadwerkelijk gestalte te ge ven. De kinde ren kregen ver volgens limona de. keerplaats voor vrachtauto's ii het dorp kan worden gereali seerd. Het industrieterrein in d| Veerpoider is bijna volgi boekt. Voor de laatste 6.5C vierkante meter is een serieu. ze gegadigde. Komt de zaal rond, dan kan worden vastge steld dat de hoge investerin, gen die de gemeente in de pol der heeft gedaan zichzelf heb ben terugverdiend. De gemeente bekijkt of er no meer aanlegplaatsen bij het re creatie-eiland Koudenhoon kunnen komen, zonder dat he oeverruimte kost. De toeristi sche aantrekkingskracht vai het eiland komt de Warmond se detailhandel ten goede. Ver der kan de kleine markt oj het pleintje bij het Meerpun aan de Herenweg met nog war staanplaatsen worden uitge breid. De bezuinigingingen van he Rijk op het welzijnswerk gaai in 1989 ook ten koste van d Stichting Welzijn Ouderei Sassenheim-Warmond en d Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek Volgend jaar zal de gemeente deze bezuinigingen nog voo, haar rekening nemen. Over d subsidiëring in de negentiger jaren van deze instellingen za het gemeentebestuur overleg, gen met de andere betrokkei gemeenten. Het college wil de Stichtinj Samenwerking tegen Sexuee Geweld 1000 gulden subsidii geven. Dat bedrag zal ooi worden uitgetrokken voor d plaatselijke prijs in het kade van Internationale Vrijwilli gersdag. Vorig jaar werd di prijs ingesteld. De ontwikkeling van het be. stemmingsplan Klim Op /Leerhoeve (Endepoellaan) om daar woningbouw mogelijl te maken in de negentiger ja ren heeft de hoogste prioritei voor de gemeente. Voor verde re planologische activiteiten i feitelijk geen geld beschikbaai Voor de ontwikkeling van d Broek- en Simontjespolder, bo - ven de Leidse Merenwijk, zoi extra geld moeten worden uit getrokken. Deze polder moe recreatiegebied worden, even als de eilandjes Strengen /Tengnagel. Over inrichtin) en onderhoud bestaat al over eenstemming tussen War mond, Leiden, provincie ei- Stichting Golf, maar de aankopen verlopen moe (ADVERTENTIE) NEUSJE TREK: „Een merk waardig strafmasker voor mis dadigers in de middeleeuwen. Zij droegen dit, als zij aan den schandpaal stonden". Alle maal volgens de Berlijnse ex- postie. STRAFMASKER: „Strafmas ker voor vrouwen, die iemand moedwillig belasterd hadden". EEN VAN DE 30 TYPEN PAST Nissan Sunny Florida I^J Jl |JJ,I II Prijs incl. BTW v a. 23.670,-. exd. aflevenngskosten. T

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14