CeiclócSommit i Tekort aan vrijwilligers bedreigt begeleid wonen l STAD OMGEVING Een cadeau van formaat WEEK EINDE ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 PAGINA 13 &oekoop koopt eerste ot Muziekverzamelgebouw ,EIDEN Met het kopen van het eerste lot heeft burgemeester Goekoop gistermiddag het startsein gegeven voor de Superlo- ;rij ten bate van het Muziekverzamelgebouw. Er zijn 1000 loten (an 100 gulden per stuk. Hoofdprijs is een auto. Verder zijn er legen fietsen te winnen. )e burgemeester noemde de loterij een goed initiatief. Het is één ian de manieren waarop vijf Leidse muziekverenigingen geld linnen willen krijgen voor het Muziekverzamelgebouw, dat nu i De Waard wordt gebouwd. Het zal worden gebruikt door Al- gro Vivace, Con Fuoco, De Burcht, Kunst en Genoegen en '/ërkmans Wilskracht. De vijf verenigingen moeten met elkaar Hl miljoen gulden bijdragen aan hun gezamenlijke nieuwe onder- _H|o(nen. K en G neemt hiervan de helft voor zijn rekening, Ie trekking van de loterij is op 1 april. Naast burgemeester Goe- 2.oop kochten ook de wethouders D. Tesselaar (volkshuisvesting) n F- Kuijers (cultuur) een lot. Graanpakhuizen weer in gebruik LEIDEN Wethouder M. van der Mo len van ruimtelijke ordening heeft gis termiddag 14 appartementen voor stu denten in de verbouwde graanpakhui zen aan de Oude Rijn officieel geopend. De graanpakhuizen maken deel uit van het vroegere Huiszittenhuis, eigendom van de Hervormde Diakonie. Drukkerij Brill was er tot 1980 in gevestigd, daar na stonden de pakhuizen leeg. Nadat het plan voor een bedrijfsverzamelge bouw was verworpen, werden de pan den aangeboden aan de stichting Leidse Studentenhuisvesting, die er een-, twee- drie-, vier- en vijfkamerappartemen- ten in liet bouwen. Vandaag krijgen de eerste bewoners de sleutel. 3 Oktober bij Rijnland LEIDEN Omroep Rijnland wijdt maandag via de radio een lange uitzen ding aan de 3 Oktoberfeesten. Boven dien wordt een tv-programma over 3 Oktober gemaakt. In het radioprogramma wordt maandag tussen 10.00 en 17.00 uur verslag worden gedaan van de feestelijkheden in de stad. Onderwerpen die in het pro gramma worden opgenomen zijn ko- raalmuziek, haring en wittebrood, zak- lopen, kartrace, skeelermarathon en op tocht. Rijnland is te beluisteren via 88.1 FM op de kabel of 105.7 in de ether. Het televisieprogramma over 3 oktober wordt zaterdag 8 oktober tussen 18.00 en 19.00 uur uitgezonden en op zondag 9 oktober op dezelfde tijd herhaald. Rijn land TV is op kabelkanaal 2 te ontvan gen. Bobcolor in Leiden LEIDEN De soulband Bob Color treedt rond 3 oktober drie keer op in Leiden. Vanavond staat de band vanaf 22.30 uur in de tent bij café De Grote Beer, zondag (vanaf 22.00 uur) in café In den Ouden Marenpoort en maandag vanaf 16.00 uur op het straatfeest in de Hogewoerd. De band, waarin Neder landse popmuzikanten spelen die eerder hun sporen verdienden bij Hauser Or kater, Bram Vermeulen, Lois Lane en The Scene brengt swingende, uitbundi ge soul uit de jaren zestig. Candy Dulfer treedt zondag met haar band Funky Stuff op in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. In het voofprogramma staat de Leidse Pup band. Aanvang: 21.30 uur. Russische televisie bij universiteit LEIDEN Met een druk op een knop heeft programmamaker Frits Spits gistermiddag bij de Rijksuniversiteit Leiden een schote lantenne in gebruik gesteld waarmee Russische zenders ontvangen kunnen worden. De apparatuur, bestaande uit een antenne, televi sie en videorecorder, stelt de studenten Ruslandkunde en Slavische taal- en letterkunde in staat dagelijks naar Russische programma's te kijken. Anderhalf jaar geleden groeide bij de studenten het besef dat zij te weinig in aanraking kwamen met praktisch Russisch en ontstond het idee om een stichting in het leven te roepen die zich met de exploitatie van een schotelantenne zou moeten gaan bezig houden. Tienduizend gulden was ervoor nodig om de wensen tot uitvoering te brengen. Het bedrag kwam in korte tijd op tafel dankzij giften van docenten, studenten, hoogleraren en een subsidie van 4.500 gulden van het Leids Universiteits Fonds. Door een technisch mankement aan een satelliet moest de ingebruikname tot gister middag worden uitgesteld. en LEIDEN Het voortdu rende tekort aan vrijwil ligers is een groot knel punt waardoor de conti nuïteit van de activitei ten van de Stichting Be geleid Wonen De Scha kel in Leiden in gevaar komt. Dat meldt de Stichting in haar jaarver slag over 1987. De Stich ting heeft als doel het begeleiden van zelfstan dig wonen door ex-psy chiatrische patiënten en zwakzinnigen. Er zijn verschillende woonpro jecten in onder meer Lei den, Katwijk en Alphen. Er bieden zich steeds meer vrijwilligers met een be roepsopleiding bij de Stich ting aan in plaats van vrij willigers zonder gerichte op leiding. De Stichting hecht er echter aan om zoveel moge lijk met niet-professionele mensen te werken. „Er wordt gestreefd naar 'zo ge woon mogelijk wonen' en dat vergt begeleiding door men sen die ook 'zo gewoon moge lijk' steun moet bieden", al dus de stichting. Het aantal vrijwilligers dat zich aan biedt, neemt echter sterk af en daardoor wordt het steeds moeilijker om mensen te vin- Andere problemen waarmee de stichting kampt, liggen op het financiële vlak. Door be zuinigingen moet vaak van veel minder geschikte, maar wel duurdere voorzieningen gebruik worden gemaakt. Aparte financiële regelingen voor probleemgevallen, wer ken volgens de stichting stig matisering in de hand waar door de betrokkenen niet normaal aan de maatschappij deel kunnen nemen. De Stichting vraagt zich dan ook af waarom er geen bete re voorwaarden voor het be geleid wonen geschapen worden. „Begeleid zelfstan dig wonen is een noodzakelij ke en effectieve vorm van hulpverlening met een hoog rendement", aldus de stich ting. ,EIDEN Dat veel brom- etsbezitters erg hardleers zijn Is het om het opvoeren van |B un vehikels gaat. is de afgelo- Hfen week gebleken tijdens een bromfietscontrole door joede Ie'politie. Werd er twee we- ien igeleden al een groot- cheepse controle gehouden in ïieuwl e' gemeenten Voorschoten, legstgeest, Leiderdorp, Zoe- oelen erWoude, Alkemade en Lei- 91*3. En, het resultaat van die actie l m. «te de politie ertoe aan de Twintig bromfietsers voor tweede keer gepakt controle deze week te herha len. Precies 834 bromfietsers wer den de afgelopen vijf dagen gecontroleerd. Veertig moes ten hun voertuig tijdelijk af staan omdat het opgevoerd was. Twintig daarvan bleken ook twee weken geleden al bij de eerste controle betrapt te zijn. Nadat de politie de brom fiets destijds ontdaan had van die onderdelen waarmee het voertuig opgevoerd was, kre gen de eigenaren deze weer te rug. Deze week bleek echter dat de bestuurders binnen een week weer de ontbrekende de len op hun brommer gemon teerd hadden, zodat zij hun Vorige keer waren er in totaal 25 brommers in beslag geno men. De eigenaars kregen bei de keren een proces-verbaal. Van de in totaal 834 gecontro leerde bromfietsers, kregen er 236 een bon. Acht bromfietsen bleken te zijn gestolen. Andere veel voorkomende gebreken die beboet werden waren de fecte remmen, het produceren van teveel lawaai en kapotte verlichting. Politiewoordvoer der D. Graveland zei gisteren dat op korte termijn nieuwe bromfietscontroles uitgevoerd zullen worden. „Bromfietsers vragen duidelijk onze aan dacht en die zullen wij ze ge ven ook". Zuydtwijck viert alvast 3 oktober De bewoners van het Leidse verpleeghuis Zuydtwijck werden gisterochtend onthaald door de 3- October Vereeniging. Zoals elk jaar barstten de feestlijkheden rond de viering van Leidens Ontzet weer het eerst los in de Leidse rust- en verpleeghuizen. De echtgenotes van de bestuursleden van de 3-October Vereniging verblijdden de bewoners met allerlei presentjes. In Zuydtwijck kregen de bewoners snoepgoed en sigaren. Na het uitdelen van de presentjes waren er optredens van Leidse Kees en Marina Mets. Gastvrouw van het feest was voor het elfde en laatste jaar mevrouw Riny Bouwmeester. In januari volgend jaar neemt zij afscheid. „Ik heb alle feesten en activiteiten altijd met veel plezier gedaan. Ik had het echter nooit gered zonder de hulp van zo'n achttien vrijwilligers die zich bij elk evenement hier geheel belangeloos inzetten". FOTO: WIM VAN NOORT Specialist Met bijdragen van Paul van Ier Bijl, Julia van Bohemen, 'ieter Evelein, Kees van Her pen en Peter van der Hulst. Wreed Voor de meeste sportliefheb bers was dinsdag 21 juni 1988. een gedenkwaardige dag. Sinds de autoloze zondagen in 1973 waren de straten in Ne derland in de avonduren niet meer zo leeg geweest. Maar wat wil je ook als de halve fi nale van het Europees Kam pioenschap voetbal tussen Ne derland en West-Duitsland op de beeldbuis wordt vertoond. Zelfs zij die normaliter het roetbal verafschuwden waren ipeens in de ban van Oranje. En na het doelpunt van Mar- co van Basten kende Neder- and een „Wij-gevoel" dat .'volledig indruiste tegen onze ^nuchtere landsaard. •De avond begon voor een be- loorlijk aantal Leidenaars i thter heel wat minder vro- ijk. In menig huisgezin sloeg de opgewonden stemming bij iet inschakelen van de televi- ne om in ergernis. Voorzien ran bier, nootjes en Ruud ïullit-petjes zaten de belang- tellenden naar sneeuw te kij- ten. Een beetje morrelen aan iet stukje technisch vernuft iracht daar geen verandering r n en ook een harde klap had i net het beoogde effect. let idee voor deze irritante wending van de avond kwam ut het Stadhuis. Onder het notto „Wie niet betalen wil nóet maar voelen" besloot de i ifdeling Stadskabei van de emeentë Leiden op deze Dol le Dinsdag eens het wanbeta- len te gaan aanpakken. Bij de abonnees met een betalings achterstand werd gewoon de ,knop omgedraaid. !en even wrede als succesvol- j t actie, zo bleek afgelopen week tijdens een vergadering ;an de beheerscommissie ladskabel. Luttele weken na Ie glorieuze revanche op de osterburen bleek het aantal 'anbetalers namelijk dras- j isch gedaald. I 'erhalve zal niet alleen in het KNVB-sportcentrum in kist geduimd worden voor ,j iwalificatie van het Neder- i ands elftal voor het Wereld- j ampioensehap voetbal in '990 in Italië. Ook het incas- lobeleid van Stadskabei zou net een kwalificatie aardig ijn gediend. Deze Leidse firma is in een vrij bijzonder gat in de markt ge doken. Voor zover bekend is dit bedrijf het enige dat zich openlijk als specialist in wate ren afficheert, zoals op de eta lageruit in de Breestraat te le zen valt. Op de belendende toegangsdeur wordt de geïn teresseerde cliënt echter ver wezen naar een ander winkel pand in de Breestraat, omdat de firma onlangs is verhuisd. Het nieuwe adres bevindt zich pal tegenover de Vrouwen- steeg, luttele meters verwij derd van studentensociëteit Minerva. Toeval? Waarschijn lijk eerder een weloverwogen keuze, gezien de manier waar op grote aantallen corpsballen de Vrouwensteeg in de avond uren benutten. FOTO: WIM VAN NOORT Orgineel De gemeentelijke herindeling komt dichterbij en dat ontgaat in het bijzonder de' Koude- kerkse politiek niet. Houden de gemeentelieden van Ha- zerswoude en Benthuizen zich vooral bezig met de begroting 1989 en algemene beschou wingen, het Koudekerkse col lege duikt verder de toekomst in en maakt zich al druk over de naamgeving van de nieuw te vormen gemeente waartoe het Rijndorp gaat behoren. De provincie heeft voorge steld deze nieuwe gemeente, Hazerswoude, Benthuizenen Koudekerk samen, de naam Rijneveld te geven. De Kou- dekerkers zijn het hier echter helemaal niet mee eens. Wat moet je je nu voorstellen bij de naam Rijneveld. Volgens B en W van Koudekerk hele maal niets. Nee, de naam Rembrandtwoude zou veel ge schikter zijn. Volgens B en W een naam met veel uitstraling en ook niet gek voor de be- vordëring van het toerisme. Dat laatste riekt echter naar goede sier maken met ander mans naam. Rembrandt was, zoals bekend, van oorsprong Leidenaar. Hij is misschien ooit met zijn schildersezel in Koudekerk gesignaleerd of had er misschien familie wo nen, maar echt affiniteit met Koudekerk heeft hij volgens de geschiedenisboeken toch nooit gehad. Wat weten B en W van Kou dekerk van Rembrandt dat kunsthistorici niet weten? Verbergen zij iets of is het een even loos voorstel als bijvoor beeld de naam Jan Steenwou- de voor het samen te voegen Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge, in plaats van het door de provincie voorge stelde Jacobswoude. Tenslotte woonde Jan Steen ooit in Warmond. Op een steenworp afstand van Woubrugge toch? In dat geval zou het trio Ter Aar, Nieuwveen en Zevenho ven op kunnen gaan in Frans Halsweijden en niet in het voorgenomen Aarweijden. Wie weet wat Frans Hals ooit allemaal .heeft uitgespookt in Ter Aar. Misschien is het voorstel van Koudekerk niet door histori sche achtergronden maar door het streven naar orgina- liteit ingegeven. Per slot van rekening beperkt zich het aantal gemeenten dat naar een schilder is vernoemd zich tot welgeteld één: Appelscha. De Koudekerkse vroede va deren dienen dan echter wel te weten dat het toerisme daar niet zo'n vlucht genomen schijnt te hebben als werd verwacht. Wennen Als voorzitter van de gemeen teraad haalde Noordwijks kersverse burgemeester Jan Hoffmann deze week de teu gels strak aan. In ten hoogste twee ronden liever nog in één konden de raadsleden hun zegje doen, maar dan was het ook uit. Een derde discus sieronde stond de voorzitter niet toe. PvdA'ster Coby Voorham-Bartens moest zich op een gegeven moment zelfs redden overigens zeer in ventief met een beroep op een stemverklaring. De nieuwe burgervader was overigens niet onvriendelijk. Maar acteerde, soms met een lachje of wat humor, echter voor Noordwijkse begrippen ongekend beslist. Daarbij lette hij er nauwgezet op, dat de sprekers zich aan het onder werp hielden. Verbale uit stapjes naar bijkomende za ken werden prompt de grond in geboord. De raadsleden kregen dan te horen, dat ze buiten de orde waren. „Wij zullen aan uw stijl moeten wennen", was de overigens goedbedoelde reactie van Wil lem Schelvis, nestor van de raad. Ad rem reageerde Hoff mann daarop met de medede ling dat het wennen wel we derzijds zou zijn. De straffe wijze waarop Hoff mann de voorzittershamer hanteert luidt een nieuw tijd perk in voor de Noordwijkse raad. Men heeft er decennia lang een andere praktijk op nagehouden. De politici dis cussieerden frank en vrij, zonder noemenswaardige be perking, vaak tot in de kleine uurtjes. In de reacties van de raadsleden op Hoffmanns voorzitten was dan ook een wrange ondertoon te bespeu ren. De drang tot efficiënt verga deren die Hoffmann uit Oost- voorne heeft meegenomen moet echter toegejuicht worden. De raad wordt geacht de gemeente te besturen en niet op doordeweekse avon den als een brainstormende denktank dl gezellig ge- spreksgroepje te fungeren. Hoffmann zal de komende tijd nog wel eens kritiek krij gen op zijn hervormingspoli tiek. maar vermoedelijk zal hij ook die vriendelijk doch beslist weghameren. Vakantie (1) Een hypermodern bedrijf met 2000 werknemers, wie wil dat niet binnen zijn stadsmuren hebben? Leiden uiteraard wel. Denk maar eens aan die prachtige wervingsfolders die naar buitenlandse bedrijven worden gezonden en waarin de vermelde reistijd van Lei een soort trein beschikt waar bij de TGV, de Franse 'flits trein', in het niet valt. Anders gezegd: elk bedrijf dat groot of anderszins indrukwekkend is, wordt met open armen bin nengehaald. Het Europees Octrooi Bureau (EOB) is zo'n gigant. Nu nog met 1200 werknemers geves tigd in een betonnen kolos in de sfeerloze Rijswijkse Plas- poelpolder, maar naarstig op zoek naar een lokatie 'op stand' in een door de modern ste architecten ontworpen ge bouw, als je dat platte woord al mag gebruiken voor zoiets spectaculairs dat 350 tot 500 miljoen gulden moet gaan kosten. Een ruimte die plaats moet kunnen bieden aan 2000 werknemers, want het bureau floreert als nooit tevoren en verwacht aanzienlijk uit te breiden. Groot was daarom afgelopen week de verbazing toen nie mand bij de gemeente Leiden iets kon vertellen over de kansen van Leiden, laat staan dat ook maar iemand wist wie er naar de vergadering met de provincie zou gaan waarop één en ander duidelijk zou worden. En dat terwijl, aldus een voorlichtster ten Provin ciehuize, de provincie in sa menspraak met het EOB Lei den als één van de vijf kandi daten had geselecteerd. Vakantie (2) Medewerkers van diverse Leidse wethouders troffen weliswaar volle agenda's aan, maar geen aantekeningen die ook maar het. geringste aan knopingspunt konden bieden. Vergadering? EOB? Miljoe nencontract? „Nooit van ge hoord". Anders lag dat met Saskia Groenewegen. die namens de gemeente Leiden een dagtaak heeft aan het in de wacht sle pen van lucratieve vestigings contracten. „Ja, ik heb er wel iets van gehoord. Maar hoe het nu precies zit, dat weet ik echt niet. Er wordt reuze ge heimzinnig over gedaan". On waarschijnlijk allemaal. En zie, navraag bij de voorlicht ster leerde dat deze zich had „vergist". Niet Leiden, maar Leidschendam behoorde tot de kandidaten. Gelukkig voor de voorlicht ster was er op het Leidse stad huis nog geen massale polo naise losgebarsten uit vreugde over de Leidse kandidatuur voor het miljoenenproject. Saskia Groenewegen was zelfs uitermate vriendelijk in haar commentaar op het ge beurde: „Er doen in dit circuit zoveel mooie verhalen de ron de die achteraf nergens op zijn gebaseerd. En wie weet komt Leiden alsnog in beeld. Dat moet je nooit uitsluiten". Te hopen valt dat de betrok ken voorlichtster op dat mo ment met vakantie is. Daar lijkt zij na deze „vergissing" in elk geval hard aan toe. Schietschijf De woningbouwvereniging Alkemade lijkt in de gemeen teraad een politieke schiet schijf te zijn geworden. VVD, PvdA en PPR nemen de ver eniging regelmatig onder vuur, waarschijnlijk omdat twee leden van de CDA-frac- tie nauwe banden hebben met de vereniging. Het gaat om Joop Kret en Paul van der Meer, respectievelijk direc teur en voorzitter van de wo- n i ngbouwvereniging. Afgelopen maandag kwam het weer tot een flinke schiet partij. Oorzaak was het in middels veelbesproken wo ningmarktonderzoek. De wo ningbouwvereniging heeft de Nationale Woning Raad na mens de gemeente Alkemade opdracht gegeven voor dit on derzoek. Dit is voordeliger omdat de woningbouwvereni ging korting krijgt. Alkemade betaalt negentig procent van de onderzoekskosten, de wo ningbouwvereniging de rest. VVD, PvdA en PPR trachtten de woningbouwvereniging voor de helft van de kosten te laten opdraaien. Een vreemde rol in deze zaak werd gespeeld door VVD- wethouder Luuk Beelen. Als loco-burgemeester had hij meer dan een jaar geleden of fertes aangevraagd voor een dergelijk onderzoek. Maandag bleek hij echter ineens tegen stander te zijn van het wo ningmarktonderzoek en nam hij de woningbouwvereniging ook lafhartig onder vuur. Beelen trof echter geen doel, want het CDA. dat nog altijd over de absolute meerderheid beschikt in de gemeenteraad, trok een kogelvrij cordon om de vereniging heen. Of schoot de wethouder weer met losse flodders? Klaverjassen voor het goede doel LEIDEN Café de Grote Beer houdt morgen een grote klaver- jaswedstrijd in het gebouw aan de Rembrandtstraat 18 De op brengst komt ten goede aan het comité Leiden van het Natio naal Fonds Sport Gehandicapten. Belangstellenden kunnen zich dagelijks vanaf 15.30 uur aanmelden bij de Grote Beer. tel 071- 121719. Deelname kost 3,50 per persoon. Het evenement begint zondag om 13.30 uur. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank handdoek naar Adres: Postcode/plaats: I Stuur dere bon in etn open envelop postzegel mei nodig naar fJepOJPl I leidse Courant, Antwoordnummer 99S, 2500 VD Den Haag CcicbcSoiwcMvt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13