Champagne smaakt minder Mecir laat zich even gaan Ben Spijke pareert coi SEOUL 1988 Australië pakt titel Tweede titel voor Russen Spartaanse training beloond SPORT Qeidc&Qowtamt VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 PAlpO] Programma Seoul SEOUL Het program ma van de Olympische Spelen in Seoul voor van nacht en morgen (met Ne derlandse tijden) luidt als volgt: (zie voor rtv-programma de betreffende pagina) 03.15 uur Atletiek: 4x100 m es tafette dames, halve finales; 03.25 uur. kogelstoten dames, fi nale; 03.35 uur: 4x100 m estafet te heren, halve finales; 03.45 uur discuswerpen heren, finale; 03.55 uur: 1500 m dames, finale; 04.10 uur 1500 m heren, finale; 04.30 uur 5000 m heren, finale; 04.55 uur: 4x100 m estafette da mes. finale; 05.15 uur 4x100 m estafette heren, finale; 05.35 uur 4x400 m estafette dames, finale; 06.00 uur: 4x400 m estafette heren, finale. 01.00 uur - 03.30 uur: Boksen, zes finalepartijen. 07.00 uur: Handbal, heren, fina leronde (om de 3e plaats); nr. 2 gr. A - nr. 2 gr. B; 08.30 uurr fi nale nr. 1 gr. A - nr. 1 gr. B. 01.30 uur Handboogschieten, halve finale 70. 60. 50. 30 m da- teams; halve finale 90. 70. 50. 30 m herenteams; 05.30 uur finale 30. 50. 60, 70 m damesteams; fi nale 30, 50, 70. 90 m herenteams. 04 00 uur: Hockey, heren, om de 3e plaats; 06.15 finale. 08.00 uur - 11.15 uur: Judo, zwaargewicht (boven 95 kg). 00.00 uur: Kano. finales: 1000 m KI heren; 00.30 uur 1000 m Cl heren; 01.00 uur 500 m K4 da mes; 01.30 uur 1000 m K2 heren; 02.00 uur: 1000 m C2 heren; 02.30 uur: 1000 m K4 00.30 uur Kunstzwemmen, duet, 02.00 uur. Tafeltennis, damesen kelspel, halve finale; 02.50 uur: herenenkelspel, halve finale; 03.40 uur: damesenkelspel, halve finale; 04.30 uur herenenkel spel, halve finale; 08.30 uur da mesenkelspel, om de 3e plaats; 09.20 uur: herenenkelspel, om de 3e plaats; 11.00 uur: damesen kelspel. finale; 12.30 uur: heren- enkelspel. finale. 02.00 uur: Tennis, heren dubbel spel. finale; dames enkelspel, fi- 10.00 uur: Voetbal, finale. 00.45 uur Volleybal, heren: om de 7e plaats; 03.00 uur: om de 5e plaats. 04.30 uur Waterpolo, finaleron de: nr. 6 gr. A - nr. 6 gr. B; 05.45 uur: nr. 5 gr. A - nr. 5 gr. B; 07 00 uur: om de 3e plaats; lO.OOuur: nr. 4 gr. A - nr. 4 gr. B; 11.15 uur nr. 3 gr. A - nr. 3 gr. B; 12.30 uur finale. 01.00 uur Worstteelen, vrije stijl: 57. 68. 82. 130 kg. voorron den; 08.30 uur: finales. 01.00 uur Judo. dames: zwaarge wicht (boven 72 kg). SEOUL Het kan de Nederlandse hockeysters na het veroVeren van de bronzen medaille tot schrale troost dienen, dat Australië de olympische titel overnam. De Aussies, die Oran je uit de finale hielden, versloegen vanmorgen in de door 20.000 door merg en been gillende Koreanen meebeleefde finale de gastvrouwen met 2-0. Austra lië speelde in de finale het beste en meest welover wogen hockey. De Aziatische dames, die een jaar lang iedere dag drie uur trainden, lieten zien veel aan techniek te hebben geleerd en hun snelheid te hebben behouden. De afronding van de mogelijkhe den liet op de slotdag van het damestoernooi veel te wensen over. Australië kwam in de eerste helft op voorsprong door aanvoerster Deborah Bowman, die de tweede strafbal van Australië wel voorbij keep- ster Chung Eun-Kyung schoof. Arvidas Sabonis was ook tegen Joegoslavië uit blinker. FOTO: AP SEOUL Arvidas Sabonis, 2.23 meter lang en bezig aan zijn eer ste toernooi na een revalidatie van anderhalf jaar na twee ge scheurde achillespezen, heeft de herenbasketbalploeg van de Sov jetunie vandaag in Seoul aan de gouden medaille geholpen. In de finale hield hij persoonlijk Joegoslavië tegen: 76-63 nadat hij in de halve eindstrijd tegen het favoriete Verenigde Staten uitblinker was geweest. Sovjetunie behaal de in Seoul de tweede olympische basketbaltitel na 1972 München. Het brons werd gewonnen door de Verenigde Staten, dat eenvoudig afrekende met Australië. SUWON Jarenlange Spartaanse training door de Zuidkoreaanse handbalsters, afgesloten van de buitenwereld, is beloond met de olympische titel. De Russische overheersing bij het da meshandbal is voorlopig in Zuidko reaanse handen overgegaan. Door een overwinning van 21-19 op de Sovjetunie zorgde het organiserende land van de Spelen voor het eerste grote succes van het Aziatische handbal. De Russinnen, olympisch kampioen in 1976 en 1980, moesten zich tevreden stellen met brons, want in de fi- nalegroep werden ze ook gepasseerd door Noorwegen. Creativiteit verl van de degelijkli H SEOUL De creativi teit verloor het van de degelijkheid; de sponta niteit van de ervaring. De Peruaanse volleybal- sters gingen gisteren in de sprankelende finale in de thrillerachtige ontknopinj der. De Peruaansen verwiervj vijfde en beslissende set drie rul ten. Het was niet voldoende ore sische machine te ontregelen, L grepen de Sovjet-speelsters heil hadden een schijnbaar onovef achterstand in winst omgezet: f 15, 15-13, 15-7 en 17-15. SEOUL De armen gin gen wel omhoog, er werd ook voorzichtig gejuicht, maar de manier waarop Laurien Willemse de stick naar de kant slingerde, was veelbetekenend. De vreugde om de bronzen medaille in het olympisch hockeytoer- nooi kon bij het Neder lands dames team het leed over de gemiste finale niet doen vergeten. Oranje bereikte vanmorgen in het troostduel om de derde plaats tegen Groot-Brittannië (3-1) slechts het doel van die dag. Het doel van het toernooi, de titel van Los Angeles pro longeren. werd in de halve eindstrijd tegen Australië roy aal voorbij geschoten. Over de onbegrijpelijke inzinking, die zich overigens al geruime tijd aankondigde, maar bij gebrek aan voldoende tegenstand tel kenmale werd uitgesteld, raakte bondscoach Gijs van Heumen niet uitgepraat. Het bekijken van de videobeelden zal hem nog regelmatig doen griezelen. Het zal een nuttige bezigheid zijn, want wie te dicht bij de zijlijn zit, wil met de wijsvinger naar het score bord nog wel eens de verkeer de conclusies trekken. De positieve resultaten van Oranje in Seoul verdoezelden, en niet voor het eerst, de in houd van het hockey. De wijze waarop Australië de mythe tot de werkelijkheid terug bracht was schrijnend. Daartegen af gemeten, was het nog een aan gename verrassing dat de Ne derlandse dames de motivatie konden opbrengen de Britse tegenstander voor de tweede keer in dit toernooi te ver slaan. Spits Marjolein Bolhuis, die er in haar afscheidswedstrijd graag iets van wilde maken, bezorgde Nederland al snel een voorsprong. Na de gelijk maker van Mary Nevill bracht strafcorner-specialiste Lisanne Lejeune haar olympische to taal nog voor rust op acht doelpunten: 3-1. In de tweede helft daalde het peil weer be denkelijk, maar was de werk lust bestendig. Dat was vol doende om het verschil aan toonbaar te houden. Temeer daar doelverdedigster Det de Beus bij de vijf Britse straf cor ners - Nederland kreeg er na rust geen enkele - elk gevaar wist te bezweren. Troostprijs Het flesje champagne mocht derhalve toch nog snel even worden aangereikt door chef de mission Wim Cornelis. „De ploeg heeft zich goed hersteld. Als je hier in de halve finale verliest, de eerste keer dat je zoiets overkomt, dan is het een klus de mensen weer op de rit te krijgen", lichtte Van Heu men zijn werk van de laatste dagen toe. „Het klinkt alsof brons een troostprijs is. Maar het is een feit, dat we één fout hebben gemaakt en dat daar door brons ineens het hoogst haalbare was. Het was zeker geen briljant hockey, maar die prijs pakken ze toch maar". Na een dag rust is de damesse lectie gisteren bij de televisie gaan zitten om de video-opna men aan zich voorbij te laten gaan. Een dwingende maatre gel. „Wat ons de laatste twin tig minuten tegen Australië gebeurde, heb ik nog nooit meegemaakt. Vernederend. Deze band bewaren we zeker. Als we denken, dat we weer kunnen hockeyen, draaien we hem af", aldus Van Heumen. Eenmaal beloond met brons, kon hij afstand nemen van de hoe dan ook tegenvallende prestaties. „Argentinië en de Verenigde Staten eindigen als zevende en achtste. Wij héb ben dus duidelijk in de minste poule gezeten. Nadeel daarin is, dat onze zwakke punten dus ook niet op de proef zijn gesteld. Dat gebeurde pas na drie wedstrijdjes door Austra lië. We hadden beter eerder op ons gezicht kunnen gaan. Ik vind het sportief gezien alleen wel jammer dat we niet tegen Korea hebben gespeeld. Dat was in een stadion met twin tigduizend mensen een beleve nis geweest". De bondscoach, die al voor aanvang van de Spelen bijte kende tot na de strijd om de Champions Trophy, volgend jaar in Frankfurt, nam onoffi cieel afscheid van het viertal Marieke van Doorn (die nog net de gelegenheid kreeg haar honderdste interland te laten bijschrijven), Marjolein Bol huis, Aletta van Manen en Sophie von Weiier. Zij beëin digden in Seoul, net als reser- ve-keepster Yvonne Buter, hun internationale loopbaan. Marjolein Bolhuis, Det de Beus en Carina Benninga besprenkelen de bronzen medaille met enigszins slordig geschonken champag ne. FOTO: ANP Nederland-Groot Brittannië 3-1 (3-1): 6. Bolhuis 1-0. 9. Nevill 1-1. 23. Lejeu ne 2-1 (sc.), 34. Lejeune 3-1 (sc.). Scheidsrechters: Tong (Zwi), Crespo (Arg). Nederland: De Beus; Van Manen (Van der Ben). Lejeune. Nieuwenhui- zen, Willemse; Van Doorn, Benninga, Holsboer; Wolff, Bolhuis, Von Weiier (Ohr). Groot Brittannië: Banks; Atkins, Ma cLeod, McBride, Dixon; Ramsay, K. Brown, G Brown (Jordan); Frase, Nevill, Parker (Sixsmith). „Alle teams raken speelsters kwijt. Het is niet belangrijk, al verliezen we natuurlijk wel een aantal persoonlijkheden. Er komt bij ons echter vol doende goede jeugd aan", voorspelde Van Heumen die tevens een vervangster moet zoeken voor manager Cora de Wilde die in het bondsbestuur de technische zaken voor haar rekening gaat nemen. Prijs voor oudste deelnemer De Nieuwzeelandse kanoer Paul MaeDonald heeft giste ren voor een weergaloze prestatie gezorgd. MaeDo nald, tweevoudig wereld kampioen, won brons in de KI. Vervolgens greep hij in de K2 met Ian Ferguson, 36 jaar en de oudste deelnemer in het kanotoernooi, de olympische titel. Israëlische boksbond geschorst De Internationale Boks Associatie (AIBA) heeft de Israëli sche bond voor vijfjaar uitgesloten van internationale wed strijden. Het overkoepelende orgaan acht het afdoende be wezen dat de Israëlische bond wist dat zevèntien van haar leden, onder wie twaalf boksers, in juni en juli een trip door Zuidafrika hebben gemaakt. Op 15 september werden de zeventien reeds voor het leven geschorst. Overigens heeft de schorsing geen consequenties voor het toernooi in Seoul. De drie boksers uit Israël zijn reeds uitgeschakeld. Middagdutje kost medaille Philippe Bocarra, de Franse kanovaarder, zal zich het middagdutje wat hij gisteren tussen zijn twee halve fina leraces wilde gaan doen, lang heugen. Hij besloot zijn tukje op een geheime plaats te doen. Zo geheim dat zijn ploeggenoot Pascal Boucher- den. Toen Bocarra na ver loop van tijd zelf wakker werd, spoedde hij zich naar de start. Daar aangekomen werd hem meegedeeld dat hij te laat was. Starter Mc Cabe was onverbiddelijk en schoot de halve finalisten zonder de twee medaillekan didaten netjes op tijd weg. Eindelijk goud voor België België heeft zijn eerste gouden medaille binnen. De weinig verwende olympische ploeg van onze zuiderburen zag één van zijn vedettes, judoka Ingrid Berghmans, de officiëuze gouden medaille halen in het demonstratietoernooi. In de fi nale van de klasse tot 72 kilogram versloeg ze Mi-Jung Bae uit Zuid Korea op ippon. Studenten blokkeren hoekeyploeg Een groep met stenen en Duitsers werd het verder rij- molotov-cocktails bewapen- den buiten het Olympische de studenten heeft vandaag dorp belemmerd door de ra de herenhockeyploeg van dicalen. De hockeyers reis- West-Duitsland op weg naar den tenslotte met taxi's ver- de training tot staan ge- der. bracht. De spelersbus van de Repetitie slotceremonie gered De organisatoren van de sluitingsceremonie werden dood nerveus toen bleek dat een repetitie van de sluiting in ge vaar kwam. Na afloop van de tienkamp zou een repetitie van de slotceremonie op het programma staan. De tienkamp liep, dankzij de zes uur die de Amerikaan Tim Bright nodig had voor het polsstokhoogspringen, echter een paar uur uit. De IAAF kwam de zenuwachtige Zuidkoreanen tegemoet door de 34 van de 39 overgebleven tienkampers, voor de 1500 meter op te delen in twee series van zeventien. Mandy de Jongh (tweede van rechts) valt in Zoetermeer van de ene huldiging in de andere. De taekwondoka, die in Seoul tij dens het olympi sche demonstra tietoernooi de zilveren medaille veroverde in haar discipline, werd daarom na eerdere blijken van sympathie voor bijvoor beeld haar we reldtitel op het ministerie van onderwijs en we tenschappen ge huldigd. Daar werd zij toege sproken door secretaris-gene raal dr. De Haan (links) en kreeg ze een bloemetje van diens secre taresse (tweede van links). De vriend van Man dy deelt in de hulde. SEOUL Ook Miloslav Mecir blijkt zieleroerselen te hebben. De meestal in getogen Tsjechoslowaak gooide vanmorgen na de met 3-6, 6-2, 6-4, 6-2 ge wonnen finale tegen Tim Mayotte van pure vreugde het racket bijna het sta dion uit. Het besef de eerste olympi sche tennis kampioen van de moderne spelen te zijn geworden deed hem meer dan menig toeschouwer voor mogelijk had gehouden. Vanaf de eretribune keken Jean Borotra en Kitty God free toe; Mecir's directe voorgan gers, maar dan wel van 64 jaar geleden toen tennis voor het laatst op het olympisch pro gramma stond. Uiteraard was ook Philippe Chatrier, de voorzitter van de internationa le tennisfederatie, langs het centrecourt aanwezig. Hij leid de zijn sport vanuit de woes tijn terug naar de olympische familie. Hoewel, woestijn.... Vergeleken met de milde dol larregen, die constant neer daalt op het internationale cir cuit, was de ontvangst bij de thuiskomst niet alleen sober, maar ook ongeorganiseerd. Stefan Edberg, samen met Brad Gilbert winnaar van het brons, werd bij de ereceremo- nie vergeten. De Zweed stapte na enig aarzelen onaangekon digd het ereplatform op. Even had het erop geleken, dat Mecir de eerste olympische kampioen zou worden die het publiek per microfoon be dankte. De kampioen sprak dwars door de muziek van het „Hand in hand" heen, maar was niet te horen. Kennelijk alleen bedoeld voor de mensen thuis in Tsiechoslowakije. Een heel verschil met Navratilo- va's eerste Wimbledon-zege, waarvan de Tsjechoslowaakse kranten destijds zelfs geen melding mochten maken. De internationale tennisge- meenschap kan best leven met een olympisch kampioen als Miloslav Mecir. Hij had het ook kunnen winnen als Mats Wilander, Ivan Lendl, André Agassi, Boris Becker, Pat Cash, Yannick Noah en Jimmy Con nors; al de mensen die boven hem tronen op de wereldrang lijst, er wel bij waren geweest. Mecir is een geweldig tennis-- ser. Alleen is zijn talent om dat te maskeren nog groter. Nie mand kan bij hem naar bin nen kijken. Dat is een beetje het probleem in een sport die van exhibitionisten aan elkaar hangt. Mecir leverde daar staaltjes van op de persconferentie. Al lereerst het antwoord op de stereotiepe vraag hoe hij zich voelde. „Ik voel me als een tennisser die vragen van jour nalisten beantwoordt". Ging er dan niets in hem om? „Na tuurlijk. Maar dat is niet te be schrijven. Laten we het er maar op houden dat ik nog leef en iedereen gezond is". „SCHEIDSRECHTER SCHAr SEOUL Ben Spijkers knipte nog niet zo lang geleden tijdens de wereld kampioenschappen judo in Essen uit pure frustatie de letters Holland van zijn trainingspak. Gisteravond keek hij ont roerd toe hoe in Seoul de nationale drie kleur werd gehezen ter ere van het feit dat een Nederlander in het middengewicht brons had ver overd. Ben Spijkers had reden om trots te zijn. Hoewel hij in de loop der jaren tijdens de verschillende Euro pese- en wereldkampioen schappen altijd redelijk had gepresteerd en vaak met een medaille thuiskwam, geloof den velen dat de top voor hem onhaalbaar was. Het had te maken met zijn achtergron den. In Nijmegen en omgeving stond hij lang bekend als een lastig, opvrtegerig mannetje. Een eigenwijze kerel die zich soms liet verleiden bij me ningsverschillen wat primair te reageren. Voornamelijk dank zij judoleraar Wim Vis ser keerde dat allemaal ten goede. Het was dan ook niet toevallig dat Spijkers het lint met het eremetaal om het hoofd van Visser liet glijden. „Hij is mijn tweede vader", sprak Spijkers eenvoudig. „We hebben een unieke relatie. Hij is er altijd als ik hem nodig heb. Heeft me opgevangen in moeilijke tijden". Lelijke wond De door veel krachtsport zwaarder en sterker geworden middengewicht besloot het ad vies aan te nemen. Dat bleek in Seoul beslisssend. Daar kreeg hij namelijk onder meer René Capo als tegenstander, die hem middels een kopstoot een lelijke wond boven de wenkbrauw bezorgde. Er wa ren twee hechtingen nodig om het vlees weer bij elkaar te brengen. Volgens Spijkers en Visser was opzet in het spel. Hij had in het verleden name lijk al eerder met de Ameri kaan de nodige moeilijkheden ondervonden. Spijkers: „Tij dens de open Hongaarse kam pioenschappen gaf hi ;ie kopstoot. Ik had een op mijn voorhoofd. B schopte hij mijn linke been open. In Engelai^g^ me later opnieuw 5 stoot, waardoor ik ee ken neus opliep. Ditre gziei te hij me op een mo iers ik het niet meer vei Ik ben er zeker vanle opzet was". Het toernooi dat voor lotte zo goed was begon nei op uitschakeling van deje Bazynski leek voorbij was begonnen. Hij ve melijk veel bloed. By <wv mocht de partij volge jag^ gels maar twee keer muten worden ond( Het lukte met pleij bloeden te stelpen krammen maakten v doën mogelijk. Inmid er al een nieuwe p< dernomen om hem evenwicht te breng^am Amerikaanse scheiijr kwam hem vertellen judopak niet voldeedis ooi eisen. De mouwen zq Rei kort zijn. Ben Spijker id n nog wel een maatpakft. Hi; doet aan de normen, jdigi heb mijn oude trail maar aangetrokken, waarmede ik in Los heb gedraaid". de ti mist ii>eslo doe Aanfluiting Het waren opnieuw dat Spijkers moeilijk evenwicht te brengen hij van het verleden leerd. Mentaal keihaif op pergeconcen treerd zoeken aan de sportp: Ooyen zijn hem da; steun geweest - werkt partijen af. Pas in ;n wedstrijd van zijn poi b hij zich gewonnen g<s al Rus Chestakov won n ie een klein technisch Ben Spijkers: „Die ju aanfluiting. Er zijn h vijf goede scheidsrec kwam bij de actie vai or(J op handen en knieën Het was helemaal ge vlJh nisch voordeel". optre De finaleplaats en dusplvc om goud en zilver aan zijn neus voorl Spijkers restte een plaertje zogenaamde kleine de Daarin liet hij de Eij van Densign White geen dert PETER VAN |e ol mer de k hij n ee: wed Judoka Ben Spijkers, met een pleister boven I Tafeltennisduo slechts SEOUL Bettine Vriesekoop en Mirjam het olympische tafeltennistoernooi in het dubt afgesloten. Het Nederlandse duo versloeg var om de zevende plaats het Hongaarse koppel drie games: 21-18, 21-23, 21-17.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8