Zon spelbreker Lewis loopt weer gouden plak mis )orhouler Kulker lar de eindstrijd Op doping betrapte Christie kan plak niet kwijtraken ■ringruiter Isin der Schans ïïiift zitten Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! EOUL 1988 VERBLINDE KENYAAN MIST WERELDRECORD STEEPLE De Wit toch naar record AGf £eicbc@omant VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 SEOUL Ook Linford Christie is betrapt op het gebruik van doping. De Britse sprinter be haalde zilver op de 100 meter na de deklasse ring van Ben Johnson. Bij Christie, evenals Johnson afkomstig van Jamaica, zijn sporen van efedrine gevonden. Hij zou verboden neus druppels hebben ge bruikt. Christie kan zijn zilver van de 100 me ter overi gens niet kwijtra ken. In de controle, waarin Johnson werd betrapt, ging Chris tie vrijuit. De Brit werd opnieuw voor de doping controle opgeroepen na de finale van de 200 meter waarin hij vierde werd. Ook de Britse judoka Ker- rith Brown, winnaar van het brons in het lichtge wicht, werd gesnapt. De 28-jarige Brown heeft in middels toegegeven dat zijn urine een positief re sultaat te zien gaf. „Ik heb geen idee wat er gevonden is. Ik kan alleen maar af wachten". In aanwezig heid van de betrokkenen zal vandaag de contra-ex pertise plaatsvinden. Het Britse Olympisch Comité gaat de betrapte sporters verdedigen: „Ze zijn niet schuldig en mogen niet uitgesloten worden", aldus een woordvoerder. Het Britse Olympisch Co mité gaat de betrapte Lin ford Christie en Kerrith Brown verdedigen. „Onze atleten zijn niet schuldig. Zij mogen niet worden uitgesloten". Het Comité verdedigt de zaak van de sprinter en de judoka van avond tijdens een bijeen komst met de medische commissie van het IOC. Linford Christie om 'man zeer geconcentreerd in actie tijdens de estafette ■h: 'gg t— Han Kulker uit 7io!oos ut, maar lid van 55.00 [S(? p)e Bataven, en Bruin uit Har- maar lid van SS* fee V&LTC, heb- 51.001-beoul vandaag de ,22 pn respectievelijk 63oo jmeter en het dis- i be werd Jruin slot- als tiende met een 61,66 meter, ikaan Said Aouita, in het wereldrecord 15.78 jfstand, haakte op het iment af. De Marok- nog steeds last van jlessure, die hij bij de had opgelopen, bleef ruim onder de ie-eis van 64 meter, echter slechts door in overbrugd. De da- iploeg voor de 4 x (Cooman, Tromp, en Vader) drong door tot de halve finale. Indi vidueel had Marjan Olijslager minder succes. Zij werd uitge schakeld voor de finale van de 100 meter horden. De atlete uit Capelle aan den IJssel sneu velde met een matige tijd van 13,08 seconden. Het was de slechtste die zij in drie races in het olympisch atletiektoernooi liep. Gemakkelijker Han Kulker drong veel ge makkelijker dan verwacht door tot de finale van de 1500 meter van de heren. De Leidse atleet, twee jaar geleden derde bij de Europese titelstrijd in Stuttgart, hoefde in de eerste halve eindstrijd, geen moment bang te zijn dat 'hij niet zou overgaan. „Er werd wel meer geboemeld dan in de series, maar dat weet je nu eenmaal wanneer de sterkeren overblij ven". Kulker werd in zijn hal ve finale vierde in 3.39,06. Kulker, die zich in de halve eindstrijd aanvankelijk achter in het veld aan de buitenzijde ophield, verkoos na 700 meter toch naar binnen te gaan. „Ik kreeg daar ineens veel meer ruimte en kon toen ook veel gemakkelijker lopen". Kulker zei gelukkig te zijn geweest met het langzaam oplopen van het tempo. „Ik had een veel snellere race verwacht, maar de meesten willen zich toch sparen voor. de finale". Kulker wist bij het uitkomen van de laatste bocht dat hij veilig was. „Ik kon de laatste 100 meter op het electronisch scorebord precies zien wat er achter mii gebeurde". Hij bekende wel dat de halve finale hem meer kracht had gekost dan de serie daags te voren. „In de finale ga ik meer mijn eigen race lo pen", aldus Kulker, die ko mend jaar voorzichtig de over stap wil gaan maken naar de 5000 meter. Wissel Nelli Cooman, Gretha Tromp, Marjan Olijslager en Els Vader komen morgen uit op de halve finales van de 4 x 100 meter. Als het wisselen dan niet beter verloopt, zal een plaats in de finale onbereikbaar blijven. Het Nederlandse kwartet ein digde vandaag in de serie als derde in 43,96 seconden, de tiende tijd van de zestien ge plaatste teams. 105 3/4 r 19 7/8 - 37 1/4 b P 39 5/8 JT mM 52 1/2 M1/4L Drie Nederlandse springruiters ke- ag in het grote olympisch stadion terug -beslissende fase van de individuele waarin de medailles worden verdeeld. [ns, Jos Lansink en Jan Tops zijn van- ,via de tweede kwalificatiewedstrijd Hfrn. Wout-Jan van der Schans bleef zit- BHuiter uit Lunteren stond er niet begrijpend bij na zijn He rit, die hem maar liefst 38,25 strafpunten kostte. Al- ^■iuidkoreaan Moon Hyun-Jin deed het nog slechter. Hr mochten maximaal drie deelnemers terugkeren voor zodat er in elk geval één moest afvallen, ook al zou schans zich bij de beste helft van het veld hebben ge- rie landen kampen met dat luxe probleem: Frankrijk, ïlijke tsland en Groot-Brittannië. De coaches zullen moeten i een welk lid van de ploeg het paard op stal moet laten liar e deelnemers, die zich geplaatst hebben voor de eerste izet i ran zondag in het hoofdstadion, beginnen weer met een oter i. De beste twintig mogen vervolgens in de tweede en de anche hun kunnen tonen, waarna eventueel nog een tan volgen. iet si Ie loo ooffapische verhuizing ^egor SSj n blf 1 - Morgen vindt er in Seoul een gigantische hippische Hg plaats. Omdat de slotwedstrijd om de individuele me- in het springen zondag in het Olympisch Stadion wordt moeten niet alleen 37 paarden met vrachtwagens uit van het bijna twintig kilometer zuidelijk gelegen in Park worden overgebracht, maar ook alle hindernis- ten, stalmateriaal e.d. moet mee. SEOUL De weersom standigheden in Seoul zijn al bijna twee weken ideaal. Toch was de zon er vandaag oorzaak van dat het wereldrecord op de 3000 meter steeple chase overeind bleef. De Kenyaan- se winnaar Julius Kariu- ki vertelde later zich nooit te heb ben gereali seerd zo dicht in de buurt van het we reldrecord van zijn legenda rische landgenoot Henry Rono te zijn geweest. „Ik miste de laatste horde bijna omdat ik tegen de zon in keek. Daardoor struikelde ik ook haast. Was dat niet ge beurd dan zou Rono's tijd ze ker zijn gesneuveld". Kariuki is waarschijnlijk sneller ge weest dan Rono op 13 mei 1978 in Seattle. Zijn tijd, 8.05,4 werd toen met de hand opgenomen. Het verschil tus sen hand- en electronische tijdwaarneming bedraagt ge middeld 0,21 seconden. Kari uki noteerde 8.05,51. Ook het Europees record van de Fransman Joseph Mah- moud (8.07,62) bleef net over eind. De Brit Mark Rowland werd derde in 8.07,96. Koech met 8.11,76 de snelste van dit seizoen, veroverde de zil veren medaille. In de breedte gezien was het de beste stee ple chase ooit gelopen met zes lopers binnen de 8 minu ten en 15 seconden. Huilen Ingrid Kristiansen blijft dit jaar weinig bespaard. Na al lerlei tegenslag dit jaar dwong de geforceerde trai ning om terug te komen haar vandaag in Seoul wegens een blessure aan de rechter-enkel na ruim eenvijfde van de 10.000 meter op te gevefi. Huilend stapte de Noorse van de baan en moest later worden weggedragen. De ti tel ging mede daardoor naar de Russin Bondarenko voor McGolgan en haar landgeno te Joepijeva. Jordanka Donkova had na haar overwinning op de 100 meter horden nauwelijks de tijd echt op adem te komen. De Bulgaarse wereldrecord- houdster (12,21) moest vrij wel onmiddellijk weer aan treden voor de series van de 4 x 100 meter estafette. Don kova, die woensdag haar 27e verjaardag vierde, was een klasse apart. Haar landgenote en wereld kampioene Ginka Zagortsje- va, in wier schaduw Donko va vorig jaar moest leven, was in de series reeds door een val uitgeschakeld even als de Russin Narosjilenko. Concurrentie behoefde Don kova in de finale alleen maar te vrezen van de Oostduitsen Gloria Siebert en Cornelia Oschkenat. Siebert bleef in derdaad het dichtste bij, Osc hkenat maakte zichzelf kans loos door een horde te raken. Pottenbakken Donkova's voorkeur ging aanvankelijk uit naar de ze venkamp. Zij kwam op dit nummer tot ruim 6000 pun ten maar moest noodgedwon gen kiezen voor de horden. Op jeugdige leeftijd heeft de Bulgaarse bij een ongeval in de pottenbakkerij van haar ouders drie vingers aan de rechterhand verloren wat een te grote handicap bleek bij het kogelstoten en speer werpen. Donkova's winnen de tijd was 12,38 seconden, Siebert werd tweede in 12,61. De Westduitse Claudia Zack- ziewicz dit seizoen verschei dene malen verslagen door Maijan Olijslager die in de halve finales sneuvelde, pak te verrassend het brons in 12*75 seconden. Stefka Kostadinova was bij het hoogspringen van de da mes net zo favoriet als haar landgenote Donkova op de horden. De 2^-jarige Bulgaar se beheerst het hoogspringen de laatste jaren volledig. Ne derlagen zijn haar vrijwel onbekend. Vandaag kreeg mooie Stefka echter een gro te teleurstelling te verwer ken. Niet zij maar de Ameri kaanse veterane Louise Rit- ter bleek op het beslissende moment de beste hoogspring- ster. Op 2,03 m, een hoogte waarmee Kostadinova nor maal geen problemen heeft, was het afgelopen voor de Bulgaarse. Louise Ritter had die hoogte, evenals alle daar voor, in haar eerste poging genomen. Voor de 30-jarige Amerikaanse kwam met het goud de beloning voor alle opofferingen, die zij zich ge troost heeft om na zware blessures terug te komen. Ritter brak onder andere in 1980 haar rechter enkel en Julius Kariuki (links) is nog in de vlucht boven de balk, maar zal later naar de winst snellen op de 3.000 steeple, waarop de Nederlander Koeleman in de halve finales was uitgeschakeld. FOTO: AP scheurde twee jaar later de linker achillespees. Kostadi nova won het zilver met 2,01 en de Russische wereldkam pioene 1983, Tamara Bykova, keerde terug op internatio naal niveau door met 1,99 meter het brons op te eisen. Eerste goud De eerste olympische titel van vandaag werd vergeven op de 50 kilometer snelwan delen. De Rus Vatsjeslav Iva- nenko kw^am na 3 uur 38 mi nuten en 29 seconden weer als eerste terug in het Olym pisch stadion, dat vandaag ook weer tot de laatste plaats gevuld was maar waar toch de echte sfeer opnieuw ont brak. Oost-Duitsland vero verde het zilver en brons door respectievelijk Ronald Weigel en Hartwig Gauder. Die uitslag bevestigde dat er op het langste olympische snelwandelnummer in de krachtsverhoudingen nauwe lijks iets is veranderd. Vorig jaar bij de strijd om de we reldtitels langs de oever van de Tiber zegevierde Gauder voor Weigel en Ivanenko. Fast Flo huilt tijdens de huldiging tranen met tuiten van geluk.. SEOUL Door de dis- kwalifikatie van de 4x100 meter heren-estafette ploeg van de Verenigde Staten in de series heeft Carl Lewis geen kans meer op goud. De ploeg werd van daag in Seoul gediskwalifi ceerd vanwe ge overschrij ding van de wisselzone. De laatste overgave van het stokje, tussen Calvin Smith en Lee McNeil, ging fout. De favorieten voor de olympi sche titel wonnen de vierde serie in 38,98. Voor Amerika liepen voorts Mitchell en Ro binson. De diskwalificatie betekent dat Carl Lewis, die pas in een later stadium in actie zou komen, zijn derde gouden medaille kan verge ten. De Amerikaanse estafette ploeg ging in de fout bij de laatste wissel. Slotloper Cal vin Smith startte te vroeg, waardoor Lee McNeil het stokje pas kon overgeven toen $mith al uit de wisselzo ne was. Carl Lewis, die had gehoopt zijn zevende olympi sche goud te behalen, stond aan de kant te kijken. Opvallend was dat de offici als aanvankelijk niet rea geerden op de duidelijk zichtbare wisselfout. Totdat enkele belangrijke concur renten voor olympisch ere metaal, de Sovjetunie, Frankrijk en Nigeria, protest indienden bij de Internatio nale Amateur Atletiek Fede ratie. Daarop diskwalificeer de de jury de Verenigde Sta ten voor de halve finales van* morgen. De ploeg van Amerika op de vier maal honderd meter werd eerder buitenspel gezet tijdens de Spelen van 1912 en 1960. Buiten de' boycot van 1980 in Moskou wonnen de Verenigde Staten verder al tijd olympisch goud op het Blankers-Koen Veertig jaar na de vier gou den medailles van Fanny Blankers-Koen gaat Florence Griffith-Joyner in Seoul een poging wagen dat atletiek- record te evenaren. De ko ningin van de sprint wordt door de Amerikaanse ploeg leiding als serieuze kandida te beschouwd voor de 4 x 400 meter estafetteploeg. Door die ontwikkeling kan Fast Flo haar gouden collec tie uitbreiden tot vier plak ken. De schoonzus van Jac kie Joyner is al zeker van een plaats in de 4 x 100 esta fetteploeg. De 400 meter is voor de wereldreccrrdhoud- ster geen onbekend terrein. In '83 werd ze college-kam pioen van de Verenigde Sta ten in een persoonlijk record van 50.94 seconden. Florence Griffith werd de eerste sprintster na Renate Stecher in 1972 München, die beide gouden sprintme dailles veroverde op de Olympische Spelen. SEOUL Robert de Wit heeft zijn eerste leermees ter Eef Kamerbeek in olympisch opzicht nog niet overtroffen. Achtentwintig jaar geleden in Rome eindig de Kamerbeek als vijfde in de tienkamp. Ro bert de Wit beëindigde het allroundnummer in Seoul als achtste met een score van 8189 punten. Toen Robert de Wit voor de laatste maal zijn spikes uittrok was hij vodr de olym pische tienkamp precies 23 uur in touw geweest, dat was wel een olympisch record. Het was de tierde maal dit sei zoen dat de Eindhovenaar een tienkamp afsloot met een to taal boven de 8100 punten. Zijn nationale record van 8447, dat hij in mei in zijn woon plaats vestigde, deed De Wit lange tijd op de eerste plaats van de wereldseizoenranglijst staan. Die score maakte hem ook enigszins favoriet voor een medaille in Seoul. Op het erepodium kwam de Brabander niet, maar het was zeker niet uitgesloten geweest wanneer hij zijn anders ster kere tweede dag normaal had afgewerkt. Maar juist de twee de serie onderdelen, waarop De Wit dertien uur in touw was, bezorgden hem het ver lies. Stok Het polsstokhoogspringen werd bijzonder, doordat de Engelse wereldrecordhouder en tweevoudig olympisch kampioen Daley Thompson een geweldige smak maakte toen op 4,70 meter zijn stok brak. Thompson hield aan het incident een blessure aan het linker bovenbeen over, maar sprong desondanks 4,90 meter. Op dat moment waren het goud en zilver in wezen al voor de Oostduitsers Christian Schenk en Torsten Voss. De vraag was echter of de gebles seerde Thompson zijn derde plaats na negen nummers zou kunnen vasthouden. De strijd om het brons werd uiteindelijk gewonnen door de Canadees Dave Steen. illlllllllllltlllflIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlimilllli Medailleverdeling 31 25 23 Hongarije Bulgarije Roemenie Groot-Brittannle Italië Zuidkorea Frankrijk China Polen Australië Japan Noorwegen NEDERLAND Tsjechoslowaklje Nieuwzeeland Joegoslavië Denemarken Finland Spanje Kenya Marokko Suriname Portugal Turkije Oostenrijk Zweden Zwitserland Canada Brazilië Chili Costa Rica Jamaica Senegal Ned. Antillen Maagdeneilanden Peru Mexico Belgle Griekenland Filipijnen Thailand Colombia Mongolië Pakistan lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllll Theo Meijer snel verrast SEOUL Voor Theo Meijer duur de het gevecht met de Pool Jacek Beutler in de derde ronde van het half- zwaargewicht slechts 25 se conden. De 23-iarige judoka uit Amersfoort liet zich ver rassen en verloor op ippon. Voor hem was het toernooi afgelopen, want Beutler was vervolgens kansloos tegen de Westduitser Meiling. Voor Meijer dus geen herkansing. De nummer twee bij de we reldtitelstrijd in Essen had Ïfïjn eerste twee partijen met gemak gewonnen van de Chinees Liu en van Fernan- des Torre uit Angola. ngsfl n we le kl aar b

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7