Istronauten Discovery naken een tropenreis Gorbatsjov in het offensief tegen partij-bureaucratie lijvende argwaan over ïdoelingen Zuidafrika PLO WIL EIGEN STAAT UITROEPEN Kaping Brazilië eist drie levens Kosmos 1900 AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB NOBELPRIJS PLUIM VOOR BLAUWHELMEN VAN PÉREZ ^TENL'AND CeicUcSouAont VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 PAGINA 5 1 waarschuwing t ie aanslag SEL De vier militan- I Of>n cle strijdende commu- 'he cellen in België, heb- iewaarschuwd vóór de afinslag die 1 mei 1985 op ü-usselse Centraal station evens eiste. Dat is giste- ïbleken uit een bandop- van het waarschuwende jngesprek, die op de dag van het CCC-pro- y-k or het Brusselse Assisen- II »rd afgedraaid. De waar ing werpt een ander ip de verantwoordelijk- an de verdachten voor od van de enige twee Ee ffers bij meer dan 25 an di !en' cade ande „FERGIE LAAT HAAR KIND TE VEEL ALLEEN LONDEN Britten die hun koningshuis een warm hart toedragen, zijn geschokt dat de hertogin van York, familiair Fergie geheten, haar pasgeboren kind wekenlang alleen laat met het kindermeisje. Fergie is momenteel op reis door Australië en liet gisteren weten nog twee weken te willen blijven. Ze wil met haar gemaal, zeg maar Andrew, een weekje naar Tasmanië en daar zelfs zonder kind haar ver jaardag vieren. Vervolgens wil ze een week naar haar zus die in Australië op een boerderij woont. Daardoor zouden moeder en kind zo'n 24 dagen ge scheiden zijn. De krant „Today" heeft uitgerekend dat Fergie haar dochtertje Beatrice op die manier al een derde van haar nog korte leven alleen heeft ge laten. Fergie wil blijkbaar vasthouden aan een eeu wenoude traditie van de Britse aristocratie om ande re vrouwen voor de kleintjes te laten zorgen, omdat adellijke vrouwen wel wat beters te doen hebben. BAGHDAD Het Uitvoerend Comité van de PLO zal het parlement van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie adviseren een voorlopige regering te vormen en een onafhankelijke staat uit te roepen in de door Israel bezette gebieden. Dat heeft Bassam Abu Sharif, de voornaamste woordvoerder van PLO- voorzitter Yasser Arafat, gisteren in Baghdad gezegd. Het. PLO-parlement, de Palestijnse Nationale Raad, komt van 1(J tot 14 oktober in Algiers bijeen. Het zal door het Uitvoerend Comité voor de keus worden gesteld tussen de vorming van een voorlopige regering, het uitroepen van een eigen staat, of een combinatie van de twee. Volgens Abu Sharif beveelt het uitvoerend Comité deze laatste mogelijkheid aan. Eén en an der zou impliciet betekenen dat de PLO de staat Israel erkent. Algemeen wordt verwacht dat het uitroepen van een Pale stijnse staat in de bezette gebieden het vredesproces in het Midden-Oosten een nieuwe impuls kan geven. Spaanse politicus geschorst vanwege Chili-standpunt MADRID De grootste Spaanse opposi tiepartij heeft één van haar leiders en op richters gisteren geschorst na zijn uitlatin gen voor de Chileense televisie dat een dicatatuur in sommige omstandigheden het beste alternatief is. De rechtse Volk salliantie vond dit standpunt van onder voorzitter Juan de Arespacochaga onver geeflijk. „Het heeft ernstige schade toege bracht aan de partij", zo luidde de officië le verklaring. De Allianza Popular had net als alle andere partijen in Spanje op geroepen tot vrije verkiezingen in Chili. Explosie oorzaak ramp met „Piper" LONDEN Een ontploffing in de hoofd-gascompressor op het Britse booreiland Piper Al pha is waarschijnlijk de oor zaak van het ongeluk op 6 juli, dat aan 167 mensen het leven kostte. Dat blijkt uit een voor lopig rapport van Britse des kundigen, dat gisteren in Aberdeen is gepresenteerd. De explosie vernielde een deel van het systeem van pijplei dingen op het olieplatform, dat onder hoge druk een mengsel van gas en olie uit de bodem van de zee naar het booreiland stuwde Door een vonk is dit mengsel gaan branden. liep; origjlSTON „Zorg er- HBO| dat jullie flink drin- Dat twijfelachtige krees de vijfkop bemanning van het [teveer „Discovery" icht van de vlucht- op Houston. Ier hadden comman- 19921 Hauck en Da- plich|hlmers. Richard Co de pi George Nelson en •Ike i Lounge gemeld dat :e jaajoeling in de cabine u litgevallen. Sovjetunie onthult eigen veer MOSKOU Uitgerekend op de dag van de lancering van het Amerikaanse ruimteveer Discovery heeft de Sovjetunie gisteren de eerste foto's vrijgegeven van haar eigen toestel voor pendelvluchten naar de ruimte. De foto's werden door het officiële persbureau Tass verspreid op ongeveer hetzelfde tijdstip dat het Ameri kaanse ruimteveer volgens plan gelanceerd zou worden. De Tass-foto's gaven een sterke gelijkenis te zien met de Amerikaanse space shuttle. Een datum voor lancering werd niet bekendgemaakt. het de ha| ;n wi ?ederjtentrum' gespannen kij god, wat moeten ze het hebben", fluisterden ici in het vluchtlei- van de Discovery succesvol was verlopen, moeten de as tronauten nu een ware tro penreis door de ruimte ma ken. d. De, naar de temperatuur- „ïstrumenten. Rond 'Js ernacht was het 30,5 een h Celcius in het ruimte- Hoewei de lancering Ie nu bij che at Bij de lancering, op 16.37 Ne derlandse tijd, hield heel Amerika zijn adem in. De start was door de NASA 98 minuten opgehouden in af wachting van verandering van het weer. Pas toen Dis covery exact volgens schema twee minuten en vier secon den na de lancering zijn twee draagraketten afwierp kon men opgelucht ademhalen. Een defect aan een draagra- ket had op 28 januari 1986 de Challenger 73 seconden na de start laten exploderen, waardoor zeven ruimtevaar ders de dood vonden. Afgezien van het probleem met de koeling verloopt de nieuwe ruimtereis van Ame rikaanse piloten voorspoedig. De „lancering" van de satel liet, die het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA in de toekomst van bijna onaf gebroken radiocontact met de ruimteveren moet verzeke ren, was de belangrijkste op dracht van de vijfkoppige be manning. De nieuw ontworpen draag raketten hebben goed ge werkt en zullen uit het water worden gevist en zorgvuldig onderzocht alvorens gereed te worden gemaakt voor her gebruik. Als alles goed gaat zal het ruimteveer maandag op de luchtmachtbasis Ed wards in Californië terugke- Het lichaam van de vermoorde co-piloot wordt weggedragen, direct nadat de kaping van de Brazi liaanse Boeing vanmorgen was beëindigd. foto: epa RIO DE JANEIRO Aan de kaping van het verkeersvlieg tuig in Brazilië op het vliegveld van Goiana is vanmorgen een einde gekomen na een schoten wisseling tussen de politie en de kaper. De kaper, een geeste lijk gestoorde man, raakte ern stig gewond toen hij met de ge zagvoerder van de Boeing, die hij als gijzelaar had meegeno men, wilde overstappen in een kleiner vliegtuig. Tijdens de kaping zijn de co-piloot en twee passagiers gedood. De overige passagiers van het gekaapte toestel zijn voor zover bekend ongedeerd gebleven. Het toe stel, een Boeing 737 van de Braziliaanse maatschappij VASP, werd gekaapt toen het met 98 passagiers op weg was van Porto Velho in het Amazo ne-gebied naar Rio de Janeiro. Na een tussenlanding in Belo Horizonte zette het plotseling koers naar de hoofdstad Brasi lia. Door slecht weer moest de piloot echter uitwijken naar Goiania. snds ISTE VN-WAARNEMERS NAAR NAMIBIA It vraag e Jap ïuren zelfn Chagifr dn°Err t Bel|_ m he 1 el b^vi HAAG/WIND- Een eerste van waarnemers e Verenigde Naties het door Zuidafri- zette Namibia ver- Zij zullen n gaan toezien op de ig'ring van het onaf- lijkheidsplan als ordt aanvaard pOr Zuidafrika wordt ®peld aan het vertrek 8Te Cubaanse militai- het noordelijke iiknd Angola. in Ji ogsm Chat ?mel 4 erugl^i n v« s die outen peril) ra2set ende gesprekronde over in wérd gisteren in de hoofdstad Brazzaville :n zonder dat een ak- werd bereikt. Binnen- j irden de gesprekken tus- idafrika, Angola, Cuba Verenigde Staten echter Izet en alle partijen blij- op houden op een spoe- ing. rtrek van de VN-waar- naar N^nibia had ove- i >ok een symbolische be- het was gisteren pre- •n jaar geleden dat de 'de Naties resolutie-435 rdden, waarin werd op- in tot de onmiddellijke ikelijkheid van Nami- amibia, een vroegere kolonie, werd jarenlang ■r^uidafrika in opdracht Volkenbond bestuurd idaatgebied, als voorbe- op onafhankelijkheid. Tweede Wereldoorlog et gebied bij Zuidafrika d. De enorme hoeveel- xlemschatten is een van enen, waarom de rege ring in Pretoria pas onder zwa re internationale druk bereid lijkt te zijn "Namibia zijn onaf hankelijkheid te verlenen. Discussiedag Ter gelegenheid van die tiende verjaardag van de VN-resolutie werd vandaag in het Institute of Social Studies (ISS) in Den Haag een discussie gehouden over Namibia. In de gesprek ken werden de internationale gevoelens van hoop echter overheerst door wantrouwen over de bedoelingen van Zuid afrika. Een van de sprekers op de dis cussie was Nico Schrijver, do cent volkenrecht aan het ISS. „Ook bij de recente ontwikke lingen blijft het wantrouwen overheersen. De laatste vijftien jaar is de zelfstandigheid van Namibia al zo'n drie, vier keer binnen handbereik geweest En steeds vond Zuidafrika weer een argument om de zaak te traineren of de klok terug te draaien. Bovendien is in het nieuwe akkoord opnieuw niets geregeld voor de kwestie-Wal visbaai, de grote Atlantische zeehaven. Zuidafrika wil die voor de regio belangrijke door voerhaven als enclave behou den. Daardoor worden de le venskansen van een onafhan kelijk Namibia al geminimali seerd. Dat gebeurt helemaal als de Zuidafrikanen serieus werk maken van hun eis, dat de ge maakte onkosten voor het be heer van het land bij de toe komstige Namibische regering in rekening moeten worden ge bracht. Die kosten kunnen hoog oplopen want de bureaucratie is enorm: het land is opgedeeld in elf thuislanden zodat er bij voorbeeld elf ministeries van onderwijs zijn". Schrijver meent dat afgezien van de Amerikaans-Russische toenadering, en de druk die daarvan uitgaat, vooral de mili taire feiten Zuidafrika er toe hebben bewogen in te stemmen met onderhandelingen over Na mibia. „Zuidafrika kan de strijd in Angola niet langer aan. Maar juist doordat de militaire feiten doorslaggevend lijken te zijn geweest voor Pretoria, ben ik er niet gerust op dat Zuidafrika Namibia nu zo maar zal opge ven". Hij noemt drie redenen waarom Namibia van groot belang is voor Zuidafrika. „Vanuit mili tair oogpunt is Namibia belang rijk als oefenterrein en buffer zone. Vervolgens is het voor de blanke conservatieven van psy chologische waarde: als blijkt dat een gebied met een miljoen inwoners niet meer te behou den is voor het blanke cultuur goed, hoe moet dat dan met ei gen land, waar een blanke min derheid van vijf miljoen men sen gesteld staat tegen een overmacht van twintig miljoen zwarten en kleurlingen". Als laatste factor noemt Schrij ver de economische waarde van het gebied. Namibia, dat in de plaatselijke taal gelijk staat aan „woestijn" of „dor gebied", is enorm rijk aan natuurlijke rijk dommen. Met teleurstelling heeft Schrij ver geconstateerd dat West-Eu ropa sinds de aanvaarding van de VN-resolutie nauwelijks meer heeft getracht invloed uit te oefenen op het vredesproces. „Minister van buitenlandse za ken Van den Broek heeft het een paar jaar geleden nog wel geprobeerd; toen Nederland voorzitter was van de EG. Maar telkens stuitte hij toen op Brits verzet. Sindsdien is er weinig meer gebeurd". Beveiliging volgens Sovjetunie: Brandstofkern wordt uit de reaktor gestoten. Uranium verstuift In de dampkring en verspreidt zich over de aardbei. Waarnemingssatelliet Sovjetunie Oorspronkelijk In een baan van 270 kml boven de aarde Kosmos 1900 Gelanceerd 12 dec. 1987 Reactor bevat 90kg verrijkt uranium Met 1 km per dag zakt de satelliet. Tussen 1 enl 19 okt. zal deze ergens I op aarde neerkomen. I De satelliet „Kosmos" zal mogelijk tussen 1 en 15 oktober op aarde neerstorten. illustratie: anp „Geen gevaar" bij terugkeer Kosmos MOSKOU De met een kleine kernreactor uitgeruste Sovjetsatelliet Kosmos 1900 zal „geen gevaar" uitrichten wanneer hij volgende maand naar de aarde terugkeert, zo meldde het partijblad Pravda gisteren. De Kosmos beschikt volgens Pravda over twee veiligheids- sytemen. Het eerste systeem zou automatisch op een hoogte van 100 kilometer in werking moeten treden en de satelliet in een hogere baan op 800 ki lometer hoogte brengen. Als dit systeem faalt, zoals in 1978 en 1983 gebeurde, moet de splijtstof uit de reactor worden gestoten, opdat het uranium in de dampkring verbrandt. Vol gens deskundigen is er een kleine kans dat de Kosmos op Nederlands grondgebied te rechtkomt. MOSKOU De bijzondere zit tingen van het Centraal Comité van de Russische Communisti sche Partij (vandaag) en het parlement van de Sovjetunie (morgen) lijken bedoeld om de partij in éen keer te ontdoen van tegenstanders van het her vormingsbeleid van partijleider Gorbatsjov. Vanuit Moskou is nog steeds geen officiële duidelijkheid ge komen over het preciese doel van de spoedzittingen, waar voor tal van hoge functionaris sen hun buitenlandse bezoeken moesten afbreken. Waarnemers houden het er echter op dat Gorbatsjov de zittingen heeft bijeengeroepen bij wijze van verrassingsaanval op de tegen standers van zijn hervormings beleid binnen de partij-bureau cratie, die het succes van de economische hervormingen zouden belemmeren. Daar komt bij dat door de „glasnost", de openheid, het gezag en de privileges van de partij worden ondergraven. Als bewijs daar van wijzen Gorbatsjovs tegen standers op de problemen in Armenië en in de Baltische sta ten, waar de plaatselijke partij leiding allang niet meer is op gewassen tegen de druk van de nationalisten. Gorbatsjov wil daarom de rol die de partij in het politieke be stel speelt ingrijpend verande ren. Het is de bedoeling dat de partij een groot deel van-haar taken afstaat aan de „sovjets", de bestuursraden die nu niet veel meer zijn dan de trouwe uitvoerders van de bevelen van de partij. Volgens Gorbatsjov moet de partij zich alleen met het bepalen van de „strategie" bezighouden, maar het dagelijk se beleid overlaten aan de staat sorganen. Verder moet het partij-appa raat, dat is uitgegroeid tot een reusachtig, log leger van miljoe nen ambtenaren, drastisch worden afgeslankt. Verder wil hij de helft van de 22 departe menten van het Centraal Comi té, die vrijwel hetzelfde werk doen als de gewone ministeries, opdoeken. De departementen die op de nominatie staan het eerst te verdwijnen, zijn de af delingen voor de zware indus trie en de landbouw. Voor een aantal van deze voor stellen kreeg Gorbatsjov al het groene licht tijdens de bijzonde re partijconferentie in juni. Nu moeten ze hun beslag krijgen. Hoe de bijeenkomst zal aflopen hangt vooral af van de houding van de lokale partijleiders, die bijna één derde van de zetels in het Centraal Comité bezetten. In 1964 zorgde juist deze groep ervoor dat Chroesjtsjov ten val gebracht werd, toen hij hun macht aan banden probeerde te leggen. Het ligt voor de hand dat er ook nu bij de lokale par tijfunctionarissen niet veel en thousiasme bestaat voor de plannen hen van een groot deel van hun macht te beroven. Daar komt bij dat wie zich te gen de afslankingplannen ver zet, op het partijkantoor thuis op veel sympathie kan rekenen. Maar of zij de moed zullen heb ben tegen Gorbatsjov in stand te komen, valt nog te be zien. Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer orzien van een primitief maar bruikbaar zeil worden de s in de richting van de Spaanse vloot gestuurd. De lonten en en zijn zo lang gemaakt, dat het vuur het kruit en het II hebben genaderd, wanneer de branders midden tussen aanse schepen zijn geraakt. De Spaanse admiraal denkt, I inlanders hem een bezoek komen brengen en pas wan- >e branders de vloot dicht zijn genaderd, zie hij het gevaar in. Wanhopig slaat hij zijn armen ten hemel. Die vervloekte Hol landers ook.... Die kerels bedenken telkens wat nieuws. Snel geeft hij zijn bevelen en de matrozen vliegen in het want om de zeilen te hijsen. Anderen werpen zich op het ankerspil, om zo spoedig mogelijk de schepen te kunnen laten vertrekken. Zullen zij er in slagen weg te komen, voor de kano's de vloot hebben bereikt? Het is misschien een kwestie van minuten OSLO Het Noorse Nobelco- mfté heeft gisteren de VN-vre- deskorpsen in de hele wereld uitgeroepen tot winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede van 1988. In zijn toelichting zei het comité dat de bijna tienduizend man die in verschillende delen van de wereld dienst doen voor de Verenigde Naties de landenor- ganisatie zo'n vertrouwen heb ben bezorgd dat deze een steeds grotere rol kan spelen in we reldzaken. VN-secretaris Javier Pérez de Cuéllar toonde zich verheugd over de toekenning. „Door de vredesprijs vandaag toe te ken nen aan de vredeskorpsen er kent het Nobelcomité dat het streven naar vrede een univer sele onderneming is die alle lan den en volkeren van de wereld omvat". De prijs heeft betrek king op het totaal van de veer tien blauwgehelmde vredes machten die sinds 1948 door de Verenigde Naties zijn ingesteld. De VN-vredestroepen zijn mo menteel actief op zeven crisis plaatsen in de wereld. Naast drie verschillende plaatsen in het Midden-Oosten, bevinden zich VN-troepen óp Cyprus, in India en Pakistan, Iran en Iraq en in Afghanistan. De Sovjetunie is overigens niet zo tevreden over de taakvervul ling van VN-waarnemers in Af ghanistan. De VN-Missie van Goeae Diensten in Afghanistan en Pakistan (UNGOMAP) zou „haar taak niet naar behoren" uitvoeren en „onvoldoende con trole over de toestand" hebben. Sovjet-minister van buitenland se zaken Sjevardnadze heeft eergisteren een lijst met ver dragsschendingen op tafel ge legd tijdens een bijeenkomst van de Veiligheidsraad. In totaal waren voor de Nobel prijs van de Vrede 97 personen en organisaties genomineerd. Het was de vijfde maal sinds de instelling van de priis in 1901 dat een met de VN gelieerde or ganisatie deze kreeg toegekend, en de zestiende keer dat een or ganisatie, in plaats van een per soon. werd onderscheiden Ook president Reagan en Sovjet-par tijleider Gorbatsjov waren se rieuze kandidaten voor de vre desprijs in verband met het INF-akkoord. Verschrikkelijke liefde BONN Liefde kent geen izen. Soms heeft een grensoverschrijdende liefde verschrikkelijke gevolgen. In de geschiedschrijving, de literatuur en de muziek zijn daarvan dramatische voorbeelden voorhanden. Goed, dat zijn menselijke drama 's, maar ook in de dierenwereld spelen zich dramatische liefdesaffaires af, waarbij grenzen worden overschreden. Een schrijnend voorbeeld daarvan heeft zich voorgedaan in het Sauerland. Schrijnend was de gebeurtenis niet zo zeer voor', de betrokken dieren. Die hebben zich heel strikt aan de wetten van de natuur gehouden. Nee, de pijn was voor een echtpaar, dat zich vóór de liefdesaffaire eigenaar wist van twee 1 kostbare honden van vrouwelijken kunne, behorend tot het zeldzame Pon-ras. Dat ras is van Poolse afkomst. Een leek ziet zo gauw het verschil niet tussen een Pon en een Bobtail, want wees nou eerlijk, bij beide hondesoorten zit nogal wat haar de herkenbaarheid in de weg. Maar zeg tegen de eigenaar van een Pon nooit dat-ie een fraaie Bobtail heeft, want volgens hem is het verschil net zo groot als tussen een Mercedes 300 SEL en een Trabant. Goed, Pon-teven dus, gegarandeerd raszuiver, met stamboompjes om Sie tegen J te zeggen. Zeer gevraagd voor de fok, wandelende goudmijntjes zogezegd, met een handelswaarde van meer dan tienduizend Duitse Marken. Per hond, wel te verstaan. Nee, dan hond Bobby van de buurman. De tegenstelling kon niet groter zijn. Geslacht: reu. Ras: vuilnisbak. Handelswaarde: nihil. Vrienschapswaarde: onschatbaar. De baas had veel begrip voor de wijze waarop het nabuur-echtpaar- met honden omgaat Om „ongelukjes" te voorkomen had hij met hen afgesproken, dat Booby slechts aangelijnd buiten zou vertoeven. De man hield zich keurig aan de afspraak, maar hoe gaat het in de praktijk? De natuur bleek sterker dan de leer. En ook sterker dan het leer, want toen een van de dure Ponnen, luisterend naar de naam Margarytka, loops in de tuin vertoefde en Bobby de geur opving, scheurde de riem. Door een gat in de omheining wist het dier bij Margarytka te komen. Het resultaat: vijf allerliefste kleine halfbloedhondjes en een razend eigenaarsechtpaar. Margarytka is door deze schandvlek op de stamboom voor verdere ras fok uitgesloten. Ook de tweede Pon-dame mag niet meer voor de fok worden gebruikt, alleen al omdat de verdenking bestaat, dat buurmans Bobby ook bij haar een bezoekje had afgelegd. Twintigduizend Mark schadevergoeding eisten de eigenaren grootmoedig van de buurman. Die vond dat wel wat hoog, en zijn verzekeringmaatschappij ook. Vrijwillig betaalde de verzekering 2000 Mark, maar met die „fooi" namen de teleurgstelde hondenfokkers geen genoegen. De civiele kamer van het Oberlandesgericht in Arnsberg moest eraan te pas komen om een voor alle partijen bindende uitspraak te doen. Die uitspraak liet aan duidelijkheid weinig te wensen over. Adam en Eva hadden ervoor model kunnen staan. Margarytka had Bobby verleid. Volgens de rechtbank gaat het gevaar van een verboden liefde tussen honden in eerste instantie uit van de teef, die immers met de door haar verspreide geur reuen lokt. Aangezien loopse teven van alle kanten reuen aantrekken, hadden de eigenaren hun Ponnen constant in de gaten moeten houden, aldus de rechtbank. Bobby gaat vrijuit. Maar toch heeft hij het gelag moeten betalen: zijn baas heeft hem laten castreren.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5