Publiek gelooft niet meer in schone Rijn Goed jaar ANWB Specialisten denken nog niet aan acties Student ie pabo mo£' voldoendi kunnen - rekenen w Lydia Chagoll rekent af met Hirohit EG: Frankrijk moet Nissan Bluebirds als Europees beschouwen Justitie terughouderM bij illegale Surinamem Groen licht voor nieuwe opleiding jachtvliegers G0EDBEKEKEN L'ï BINNENLAND/BUITENLAND ficidaeSommtt VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 PAGI] in,te Aids Fonds start inzamelingsactie DEN HAAG Het Aids Fonds is van daag een reclame-campagne gestart onder de titel „No pay, no cure Met deze cam pagne hoopt het fonds geld bijeen te bren gen om de 605 aids-patiënten en de tien tot twintigduizend sero-positieven in ons land hulp te bieden. Het fonds verwacht dat er een „enorm" bedrag nodig zal zijn. Niet alleen voor de ontwikkeling van een vaccin, maar ook met het oog op een eventuele aids-explosie. Het percentage sero-positieven dat daadwerkelijk aids krijgt wordt namelijk steeds groter. Enke le jaren terug werd dat percentage geschat op tien tot twintig procent, nu wordt al gesproken over dertig, misschien zelfs vijftig tot zeventig procent. Het bestuur van het Aids Fonds met de tekst die van daag in verschillende landelijke dagbladen te lezen is DEN HAAG De me disch specialisten zullen voorlopig geen acties voe ren, nu de bemiddelings poging in het conflict over hun inkomen is mislukt. „Acties zijn op dit moment in het geheel niet aan de orde", zegt een woordvoerder van de specialistenvereniging LSV. Staatssecretaris Dees van volksgezondheid moet nu de knoop doorhakken. Hij neemt volgende week een beslissing, en de verwachting is dat hij de vergoeding voor de praktijk- kosten van de specialisten met 40.000 zal verlagen tot 65.000 Voormalig Philips-topman dr. Wisse Dekker probeerde te be middelen in het conflict tussen specialisten, ziekenfondsen (VNZ) en particuliere ziekte kostenverzekeraars (KLOZ). De VNZ ging niet akkoord met het resultaat. Volgens de LSV was op „uiterst belangrij ke punten" tussen alle deelne mers aan het overleg al over eenstemming bereikt. „De ge volgen van het afhaken van de ziekenfondsen zijn ernstig. Niet in het minst omdat bij een overeenstemming een her stel van de medewerkersrela tie tussen ziekenfondsen en specialisten tot de mogelijkhe den had behoord", aldus de LSV. Het is nu al maanden zo dat ziekenfondspatiënten hun spe cialist rechtstreeks moeten be talen in plaats van dat de nota naar het ziekenfonds gaat. Met het afhaken nemen de zieken fondsen een zware verant woordelijkheid op zich, zowel ten aanzien van hun verzeker den als ten aanzien van hun plannen tot vernieuwing van de gezondheidszorg, zo waar schuwen de specialisten. Het overleg had een uurtarief opgeleverd van 200 waarin zowel de praktijkkosten als het inkomen van de specialist waren opgenomen. Dit bedrag zou dan moeten worden „ver taald" in tarieven op grond van het tijdsbeslag dat met be paalde verrichtingen is ge moeid. Volgens algemeen se cretaris mr. N. de Jong van de VNZ zou dit leiden tot grote verhogingen in plaats van tot een vermindering van de kos ten. Hij sprak over een „ader lating" van 100 miljoen. Daar komt dan nog bovenop een verhoging van 150 miljoen door de doorwerking naar de kosten van specialisten die in loondienst werken. ROTTERDAM De mensen in de landen aan de Rijn geloven niet dat er ooit nog veilig en zon der gevaar voor de ge zondheid in deze rivier zal kunnen worden gezwom men. De meesten vinden dat de Rijn er ook lang niet meer zo mooi uitziet ^ls vroeger. De waterkwaliteit wordt door de vele vervuilende indus trieën langs de rivier zo sterk aangetast dat men in de Rijn staten zeer pessimistisch is ge worden over de toekomst van de rivier. Dat is gebleken bij een groot onderzoek dat is verricht in Nederland, de Bondsrepubliek, Zwitserland en Frankrijk. De enquête, waarvan de uitkomsten van daag bekend zijn gemaakt, is gehouden in opdracht van de gemeente Rotterdam. Meer dan 300 Duitsers, 300 Ne derlanders, 200 Zwitsers en 200 Fransen zijn door de uni versiteiten van Nijmegen, Düsseldorf, Straatsburg en Konstanz uitgebreid naar hun mening gevraagd over de toe stand van de Rijn. De scepsis van de bevolking gaat gepaard met een gebrek aan vertrou wen in de politici die zich met de Rijnvervuiling bezighou den. Vier van de vijf onder vraagden zijn van mening dat politici in hun redevoeringen over de Rijn de waarheid niet vertellen. Slechts strenge wet geving en zware straffen kun nen de Rijn er in de toekomst misschien weer bovenop hel pen, meent 90 procent. Niet minder dan 96 procent vindt dat de rivier er op dit moment slechter aan toe is dan vijftig jaar geleden. Dat het de komende vijftien jaar net zo slecht blijft gaan, be twijfelen echter de meeste on dervraagden. Dat de Rijn er in 2002 nog slechter aan toe is dan nu, gelooft slechts 44 pro cent. De helft van de onder vraagden meent dat de Rijn dan zelfs een stuk schoner zal zijn. Het publiek (althans 97 pro cent van de ondervraagden) is duidelijk in de mening dat de industrie de allergrootste boos doener is bij de vervuiling. Als antwoord op de vraag wie het meest aan de Rijnvervuiling bijdragen, krijgt Frankrijk van 88 procent de zwarte piet, ge volgd door de Bondsrepubliek (87 procent), Zwitserland (73 procent) en Nederland, dat de rij sluit met 66 procent. Scherpere EG-wetgeving en - maatregelen worden door 54 procent aangegeven als sterk ste wapen in de strijd tegen de Rijnvervuiling. Wetten en maatregelen van nationale overheden worden als snelste en meest effectieve hulpmaat regelen gezien. Desondanks vindt de meerderheid dat voorlopig liederen in de geest van „Warum ist es am Rhein so schön", maar moeten worden afgeschaft. De gemeente Rotterdam over legt met tal van bedrijven langs de Rijn over het terug brengen van de lozing van af valstoffen in de rivier. De ver vuiling concentreert zich aan het eindpunt van de rivier, in de haven van Rotterdam. Daar moet jaarlijks zo'n tien miljoen kubieke meter havenslib worden opgeslagen, omdat dit op zee noch op andere wijze gebruikt mag worden. De ge meente is een Project Onder zoek Rijn begonnen dat ervoor moet zorgen dat de Rijn in 2000 een behoorlijk stuk scho ner is, zodat het havenslib weer in zee' gestort kan worden. Men heeft berekend dat in 2002 de Slufter, het bek ken op de Maasvlakte waarin het nu nog wordt gestort, vrij wel zeker helemaal vol zal zijn. Rotterdam kan en wil zich geen tweede Slufter ver oorloven. De meeste mensen in de Rijnlanden vinden dat liederen in de geest van so schön", voorlopig maar moeten worden afgeschaft. ,Warum ist es wa aa eve 1 ïble DEN HAAG Eeprs jaars studenten van d#en dagogische acadef voor het basisondef (pabo's) moeten vooil bij het begin van hunl die een test afleggen f rekenen en wiskundej de uitslag niet voldo is, worden zij verp hun kennis in eigen bij te spijkeren via eei genoemd zelfstudiepa dat door de pedagogj academies is ontwikkP Deze nieuwe regels zijn uitvloeisel van het p- „Reken maar" dat vorig jlSTC opgezet vanuit de HBO- dat het advies- en overlcgor" D voor het hoger onde y Aanleiding vormde een port van de onderwijsinj tie, waaruit bleek dat d 1 kenvaardigheid van pab< lachl denten in een aantal gevj^g onvoldoende is. :tes k ben iteve Vanaf het studiejaar 1992 is wiskunde een verplichl voor toelating tot de Tot die tijd moet elke student na het eerste jaait0eji: toets afleggen waarvan htu^g( veau vergelijkbaar is me vak wiskunde A in het i examenpakket van de ha Twee weken geleden we) ook al de eisen aan de stu" ten voor het vak Nederl ter discussie gesteld. De spectie hoger onderwijs seerde toen dat er een moet komen aan de nu geldende praktijk dat bij| op de drie pedagogische mies studenten nog kunnen slagen met een oi doende voor Nederlands. Ier h Ric :entr naa nstri jrnac Ce 1S1 DEN HAAG De ANWB heeft 1987 afgesloten met een positief saldo van 15,5 miljoen gulden. De be drijfsopbrengsten bedroe gen in totaal ruim 372 miljoen gulden. In 1986 leed deze grootste vereni ging van Nederland (meer dan 2,6 miljoen leden) een verlies van 7,2 miljoen gulden. Dit jaar verwacht de ANWB eveneens een positief resultaat van 15 miljoen gulden. In de jaren negentig mikt de bond op drie miljoen leden, zo ver meldt het gisteren gepubli ceerde jaarverslag. Het positief saldo is vooral te danken aan het wegvallen van de eigen reisorganisatie, een stijging van het aantal lid maatschappen, hogere be drijfsopbrengsten en minder kosten („overheadkosten") van de hulpdiensten. De Wegen wacht had een druk jaar. Het aantal hulpverleningen kwam uit op 645.000; een kleine 12.000 pechgevallen meer dan in 1986 (633.537). Zoals bekend kampt de Wegenwacht met een gebrek aan gekwalificeerd personeel, reden waarom de ANWB de laatste jaren zoge noemde „open dagen" organi seert. In 1987 werd deze op 9 mei in Badhoevedorp gehou den. De informatiedag werd door 250 mensen bezocht. Van hen solliciteerden 72 personen. Uiteindelijk werden er zeven wegenwachten aangesteld. AlrnhnlrnntrnlÉ» digde en versnelde procedure voor de afhande- Aiconoiconiroie |jng van rjj£jen onder jnv,oed van aicoho, tot doel heeft. Het nieuwe apparaat kan de hoe- Een agent van de gemeentepolitie ,n Emmen vee)heid a|coho| in h ^aam „an een ver- bekijkt de resultaten van het nieuwe ademana- dachte onmiddelliik vaststellen lyse-apparaat tijdens een demonstratie met een aacme onmiaaeinjK vaststellen, proefpersoon. Morgen start de politie in die plaats met een experiment dat een vereenvou- FOTO: anp FELLE AANKLACHT TEGEN STERVENDE KEIZER (Van onze correspondent Frans Boogaaid) BRUSSEL „In een op welling van woede, keizer Hirohito, wenste ik u een dood met meer lijden dan mijn vader op zijn sterf bed. Een lange agonie met uiterst veel pijn Maar zo ben ik niet. Ik ben op standig, maar ik wens nie mand een pijnlijke dood toe. Wat ik wil is, dat ver dachten van oorlogsmis daden worden berecht. Dat er een proces komt". Toeval of niet, maar uitgere kend op de dag dat de Vlaam se filmregisseuse Lydia Cha goll (57) deze ontboezeming publiceerde, zag de doodzieke Japanse keizer zich gedwon gen al zijn taken aan zijn zoon, kroonprins Akihito, over te dragen. Het tijdperk-Hirohito, de 63-jarige regeerperiode van een uiterst omstreden mo narch, lijkt daarmee ten einde. Chagoll zal daar niet onder lij den. Met haar ouders en zus bracht zij drie jaar door in de beruchte Jappenkampen, die haar en zo ontelbaar veel an deren voor het leven getekend hebben. En die haar er nu, 42 jaar later, toe brengen alsnog aan te dringen op een proces voor de doodzieke keizer. Lydia Chagoll, die in Vlaande ren carrière maakte bij het ballet, was helemaal kapot toen ze in 1946 in Nederland kwam waar ooit haar ouders hadden gewoond. Vanaf haar negende jaar is ze op de vlucht geweest voor het nazisme of is ze erdoor onderdrukt. Van Brussel naar Nederlands-In- dië, vandaar naar vijf Jappen kampen. In haar boek over de Japanse vorst, dat ze de vorm van een open brief heeft gegeven, mengt Lydia Chagoll herinne ringen aan de gruwelpraktij- ken in deze kampen met over vloedige documentatie over aantallen slachtoffers en over de betrokkenheid daarbij van de Japanse keizer. Met kille cijfers en aangrijpen de verhalen over de martelin gen en honger, roept zij het beeld op van een monster, een gevoelloos man die miljoenen de dood heeft ingejaagd, ook Japanners, maar die zich na de oorlog op zijn goddelijke af komst kon beroepen en zich zonder enige gewetenswroe ging kon wijden aan zijn grote hobby: de zeebiologie. In korte zinnen rekent zij af met de uitleg die Hirohito aan het confucianisme en shintoïs- me heeft gegeven; twee den krichtingen die zij verant woordelijk houdt voor het feit dat het Japanse volk zich zo makkelijk tot het fascisme liet verleiden. Vol verontwaardi ging vraagt zij Hirohito hoe hij de dood van zoveel miljoenen verantwoordt. Met evej verontwaardiging zich af waarom de Jajj keizer niet het Neuren^ proces heeft gehad, Hitier zich door zelfni onttrok. De aanklacht van Chagifc aangrijpend, een noodtzett van onverwerkt leed. Eni voeren de boventoon, te£ af en toe. Sterker is de v van Chagoll aan het Belg|ri,në koningspaar waarom heflijkl keizer een officieel bq heeft gebracht en Hiri heeft toegelaten aan een tegenbezoek te brei£ Aan de discussie die miif Van den Broek (BuitenlJ Zaken) daarover in Nedeft heeft losgemaakt, levert goll met haar boek een drukwekkende bijdrage. rende an v. Hirohito, keizer van J#se h een vergeten oorlogsmFn z' diger? door Lydia Chalwer' uitgeverij Houtekiet, f JPrdei BRUSSEL - De Franse im portbeperkingen op de door het Japanse autoconcern Nis san in Groot-Brittannië gepro duceerde personenwagens van het type Bluebird zijn in strijd met de regels van de Europese Gemeenschap inzake het vrije verkeer van goederen, zo meent de EG. Daarmee heeft de Japanse autoproducent een sterke troef in handen wan neer de onderneming volgen de week de eerste exemplaren van dit type op de Europese markt brengt. De Franse regering hanteert de norm dat tachtig procent van de onderdelen van de be treffende auto van Europese makelij moet zijn. De Bluebird van Nissan bevat „slechts" ze ventig procent aan in Europa vervaardige onderdelen. Het Franse quoteringsstelsel houdt voor Japanse bedrijven in dat zij zich tevreden moeten stel len met drie procent van de Franse automarkt. „Deze auto's zijn in de Europe se Gemeenschap gemaakt en moeten in principe vrij ver handelbaar zijn", aldus een woordvoerder van de Europe se Commissie gisteren. Vol gens een woordvoerder van het Britse ministerie van han del en industrie heeft zijn mi nister, Lord Young, reeds pro testbrieven naar de Franse re gering en de commissie in Brussel gestuurd. De brief was volgens de Brusselse woord voerder nog niet ontvangen. De houding van de Franse re gering is strijdig met het stre ven van de EG om tegen het eind van 1992 alle interne handelsbelemmeringen binnen de EG te hebben weggewerkt. In theorie moeten dan ook alle nationale quoteringsstelsels zijn verdwenen. Ook gaat de Franse houding tegenover de Nissan Bluebird in tegen de pogingen van de EG om haar handelstekort met Japan te verkleinen door Japanse be drijven te stimuleren binnen de EG te investeren. De kwestie wordt echter ge compliceerd omdat er geen EG-bepaling is die expliciet stelt hoeveel van de onderde len van een auto van Europese makelij moeten zijn voordat het produkt Europees kan worden genoemd. De woordvoerder van de EG verwees naar een soortgelijk geval in 1982. Toen weerde Italië de in Groot-Brittannië geproduceerde Triumph Ac claim, gemaakt door British Leyland - nu Rover Group - en ontworpen door de Japanse autoproducent Honda. Uitein delijk toonde Italië zich bereid om de Triumph als Europees te beschouwen en geen scher pere bepalingen bij de import aan te leggen op voorwaarde dat de auto voor zestig procent aan Europese onderedelen zou bevatten. DEN HAAG Staatssecretaris Korte-Van Hemel justitie heeft de Tweede Kamer gisteren een terug! dende opstelling toegezegd bij het terugsturen vai ons land gedoogde illegale Surinamers. Dat geldt in elk geval tot zij in een plenair debat daarover? het parlement van gedachten heeft gewisseld. Het voor gistfe geplande debat over het terugsturen van Surinamers die^1 verblijven sincjs de burgeroorlog in hun land tussen Boutenl Brunswijk losbarstte, ging wegens agendatechnische perili niet door. SUSKE EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS DEN HAAG De Twee de Kamer heeft staatsse cretaris Van Houwelingen van defensie het groene licht gegeven voor de aan schaf van tien lesvliegtui- gen en andere leermidde len voor de verbeterde vooropleiding van jacht vliegers. De staatssecretaris hoopt met de verbeterde vooropleiding het percentage uitvallers bij de daarop volgende opleiding in de Verenigde Staten met de helft te kunnen terugbrengen, waardoor miljoenen guldens worden bespaard. Met de or der, die wat de vliegtuigen be treft geplaatst wordt bij het Zwitserse bedrijf Pilatus Air craft, is een bedrag van 47 mil joen gulden gemoeid. Volgens Van Houwelingen zullen hier voor rond 32 miljoen compen satie-orders voor de Neder landse industrie tegenover staan. Als er niets meer tus senkomt kan de nieuwe oplei ding in februari volgend jaar van start gaan. De vooroplei ding wordt uitbesteed aan het particuliere bedrijf Schreiner Luchtvaartgroep en zal op de vliegbasis Woensdrecht worden gegeven. Actie tegen overstromingen NEW DELHI Na jaren van onenigheid zijn Bangladesh en India het eens geworden over een gezamenlijke aanpak van de overstromingen, die beide landen jaarlijks enorme schade toebrengen. Na afloop van een bijeenkomst tussen de Indische premier, Rajiv Gandhi, en de Bengalese president, Ershad, is in New Delhi officieel de op richting bekend gemaakt van een gemeenschappelijke taak groep. De deskundigen zullen binnen een half jaar met voor stellen moeten komen. Prins Bernhard opent In het Fries museum in Leeuwarden de tentoonstelling „Putten uit het verleden, geschiedenis van de drink watervoorziening In Friesland" Later op de dag stelt de prins in het gebouw van de Provinciale Persvereniging voor Friesland in Leeuwarden een offset-rotatiepers In ge- (ADVERTENTIE) Bekijk dit weekend ons buurmanneke *ns van dichtbii Want zaterdag en zondag zijn er in België weer de Tref Tram-Bus-dagen. Dan reis je voor weinig Francs doorl hele land. Kaartjes zijn te koop op de grotere NS-statio4 'OOI WAAR ZOUDEN WE ZIJN P ZONDER DE TREIN? 2

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4