Wat De Graaf wil is totaal onwettig" w Van Dijk valt Pont niet af Katwijkse politie vreest problemen VD verwijt kabinet lechte voorbereiding i^fNNENLAND NVOERING SOFI-NUMMER ZET KWAAD BLOED lEUWi Afslanking van overheid ligt achter op schema een noodwetgeving op omst voor beddenreductie nb Huisarts weet vaak geen raad met seksuele klachten Proces-verbaal voor 37 dierenartsen fieidaeScHwant vrijdag 30 september 1988 pagina 3 DOl jmer wil vijf ton meer ior vernieuwing in mbo ze vrr der tijd pj :1 andi j ito lee st gek volop isschi barig at we HAAG De Tweede Kamer heeft staatssecre- i Ginjaar-Maas van onderwijs dringend gevraagd half miljoen gulden extra uit te trekken voor de orvorming en vernieuwing (SVM) in het middel- beroepsonder w ijs. is boter bij de vis", zei het boze PvdA-kamerlid Teil. „Als de staatssecretaris in plaats van twaalf zestien „startlokaties" in het land aanwijst om ,v volgend jaar met het zogeheten SVM-project te ito lee nnen, moet zij ook bereid zijn daarvoor meer geld te geven". De kamerleden Franssen (VVD) en sma (CDA) sloten zich daarbij aan. aar-Maas wilde geen enkele toezegging doen en het op de anderhalf miljoen gulden die zij al het project bestemd had. Wel was zij bereid ite te doen ergens op haar begroting het geld los l euteren. Open deur In de gerenoveerde, half open gevangenis De Maashegge In Overloon een voormalig inter naat wordt op 22 ok tober een open dag ge houden. Bezoekers kun nen dan met eigen ogen zien hoe het leven in een gevangenis zich voltrekt. De gedetineerden zijn overigens niet geïsoleerd van de samenleving. Ze mogen onder begeleiding naar sportwedstrijden en sommigen werken in Ste vensbeek, de gemeente waartoe Overloon be hoort. FOTO: ANP Minderheden worden uit buurten geweerd DEN HAAG Ethnische minderhe den hebben nog steeds meer problemen bij het vinden van een huurwoning dan autochtone Nederlanders. Staatssecre taris Heerma van Volkshuisvesting heeft de gemeenten en woningbouw verenigingen dan ook om extra aan dacht voor de minderheden gevraagd. Uit onderzoek is gebleken dat minder- héden langer op de wachtlijst staan en een minder goede woning krijgen. Ook blijken sommige gemeenten en wo ningbouwverenigingen mi/iderheden uit bepaalde buurten en straten te we ren. Overigens zal het aantal buitenlan ders de komende jaren behoorlijk blij ven stijgen door het toenemend aantal geboorten, gezinshereniging en de komst van meer asielzoekers. tvijnt :houw| iliber Vereld ïeeft 1 meegt zijn n ekend VANDAAGi IN HET itici, nj voorop nover! zelfs JmSTERDAM Dat de nstratijtjchting Waakzaamheid ;sadeujersoonsregistratie niet elukkig is met de ma- ier waarop bestuurlijk natiscjederland zijn onderda- mdernen registreert, is inmid- »ter V#ls wijd en zijd bekend, en. D^e aankondiging van rijzen jaatssecretaris De Graaf leidirfotiale zaken) om per 1 iende)nuari 1989 iedereen kamerlet een sofi-nummer jebou^n duiden, heeft er gis- den véren écht kwaad bloed i zichfezet. j de b< voorl :r niei in eer| tste J; symb< )ben een Ik ben er niet erg blij mee," de onderkoelde eerste re- ïtie die beleidsmedewerker lud Ketelaar op het nieuws b'J geven. Hoe hij er precies rer denkt blijkt even later inneer hii onze parlemen- •ièrs feitelijk aanbeveelt de nens van De Graaf itond in de dichtstbijzijnde papiervernietiger te gooien. Ongetwijfeld denkt staasse- cretaris De Graaf daar heel anders over. In het wetsont werp dat hij daarover deze week naar de Tweede Kamer stuurde zou het fiscale num mer - dat iedere staatsburger sinds kort bij zijn of haar ge boorte krijgt toebedeeld - voortaan ook door zijn depar tement moeten worden be nut. Naast de belastingsdienst zul len dus voortaan met name instanties die sociale uitke ringen verstrekken met de sofi-nummers moeten gaan werken. Omdat die daar vol gens de staatssecretaris al aardig op zijn ingeschoten, zou het gebruik ervan, zegt De Graaf, op de eerstvolgen de nieuwjaarsdag in kunnen gaan. Al was het alleen maar omdat de invoering en het gebruik van de sofi-nummers jaarlijks tussen 330 miljoen en een half miljard kan ople- GAK Of dat zal lukken is overi gens door een woordvoerder van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor al in twijfel getrokken. „Omdat het alleen al bij het GAK om ruim 3,5 miljoen werkenden en niet-werkenden gaat, is een invoerings-termijn van drie maanden niet haalbaar," zegt hij, en voegt er aan toe dat pas met de verwerking en verificatie van de num mers kan worden begonnen als de wet gereed is. Zij het op grond van andere beweegredenen is Ruud Ke telaar het daar volledig mee eens. Het is volgens hem ook in strijd met de wet. „De Wet op de Persoonsregistratie moet nog door de Eerste Ka mer worden behandeld en kan daarom niet eerder dan op 1 januari 1991 van kracht worden. De behandeling van dit voorstel over het sofi- nummer is trouwens nog niet eens door de Tweede Kamer behandeld. Dus wat De Graaf wil is totaal onwettig." Ketelaar heeft twee belang rijke bezwaren tegen de in voering van de sofi-num mers. „Omdat het vooral ter bestrijding van fraude wordt ingevoerd, komt het er feite lijk op neer dat iedereen per definitie schuldig is tot het tegendeel is bewezen. En dat strookt niet met de andere wetten in dit beschaafde land. Verder wil men oog krijgen op het arbeidsverle den van mensen, maar hoe wel daarbij geen sprake is van enige verdenking, klopt dat uit het oogpunt van pri vacy niet". Ketelaar: „Daarbij komt nog dat deze persoonlijke gege vens door de werkgever moet worden doorgegeven. Het gekke is echter dat in de wet ook staat dat, indien de werkgever daarbij in gebreke blijven, de werknemer actie moet ondernemen. Het is toch absurd dat een overheid met dergelijke regels onder linge wrijvingen in de hand werkt." Controles Volgens Ketelaar is het on verteerbaar dat de overheid op deze manier de kans krijgt achter de rug van haar on derdanen om controles uit te voeren. „Er moeten alterna tieven te vinden zijn waarbij men zich specifiek op fraude richt zonder iedereen bij voorbaat maar in het be klaagdenbankje te zetten. Als de overheid een beetje ge- stroomlijnder te werk gaat zijn daar best andere opspo ringsmogelijkheden voor te vinden." Een van de aanlei dingen om tot deze laatste uitspraak te komen is voor Ketelaar een recent rapport van de Algemene Rekenka mer die constateerde dat de overheid veelal allesbehalve efficiënt werkt. „De rijks overheid en een aantal ge meenten hebben miljoenen verspeeld bij het opzetten van allerhande automatise ringsprojecten. Als met name bij enkele bevolkingsregisters betere managers aan het Invoering van het sofi-nummer betekent dat nog weer meer persoonsgegevens aan de computer worden prijsgegeven. De Stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie waarschuwt voor misbruik. FOTO: SP kwaadwillige behoeft te zit ten die misbruik van deze kennis maakt. „En dat is een mogelijkheid waartegen je je goed moet indekken. Sterker gezegd, als je dat niet doet staat onze hele maatschappij op het spel". WESSEL POST hoofd stonden, hadden die kunnen voorkomen dat er miljoenen guldens in de sloot werden gegooid". Ketelaar wijst er verder met nadruk op dat er onder de vele duizenden mensen die dergelijke sofi-nummers on der ogen krijgen maar één •volg van de voorpagina) HAAG De VVD It dat de nu ter discus- morgeistaande aanloop naar plan-Dekker niet g en gjvuldig genoeg door JU"®®1] kabinet is voorbereid. me gaat om de invoering een niet van het inko- \al: wisf afhankelijk premie- ag voor ziekenfonds- gel< ekerden, verkleinig gtempq - n het aden rden t regen. het fondspakket en uiming van de AWBZ-verzekering. Na de verdediging van de voorstellen door de staatsse cretaris besloot de VVD-frac- tie dan ook voor onbepaalde tijd uitstel van de verdere be handeling van het wetsont werp te vragen. De CDA-frac- tie vond dit te ver gaan en stelde voor er dinsdag verder over te debatteren. Dit riep echter groot verzet op van de joenennota en de traditie wil nu eenmaal dat de Kamer de week daaraan voorafgaande vrij heeft om zich daarop voor te bereiden. Na de crisisdreiging van staatssecretaris Dees schikte de VVD zich echter in het CDA- voorstel om toch maar op dins dag het debat af te maken. De verwachting is dat de VVD overige fracties, omdat eerder dan wél, zij het niet van harte was afgesproken dat de Kamer met het wetsontwerp zal in volgende week niet zou verga deren. Over twee weken be ginnen de algemene beschou wingen over troonrede en mil- stemmen omdat men ook over het plan-Dekker op dit mo ment geen kabinetscrisis wil doen ontstaan. Minister Brinkman (rechts) in discussie met zijn staatssecretaris Dees van volksgezondheid, tijdens het heftige debat in de Kamer. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ver mindering van het aantal rijksambtenaren met 25.000 zal in 1990, evenals het beoogde bezuinigings bedrag van 1 miljard gul den, niet worden gehaald. „Maar ik heb goede hoop dat het in 1992 wel het ge val zal zijn". Minister Van Dijk (binnen landse zaken) gaf gisteren tij dens de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over de afslanking van het overheidsapparaat, toe dat de operatie niet zo gladjes ver loopt als men twee jaar gele den verwachtte. „Ook al gaat alles niet even vlekkeloos, toch zeg ik voorzichtig opti mistisch: we vorderen". Bij het aantreden van het tweede kabinet Lubbers werd in het regeerakkoord afgespro ken dat de omvang van het aantal rijksambtenaren in 1990 zou worden gereduceerd met 25.000. De operatie zou 1 mil jard gulden op moeten leveren en het uiteindelijke resultaat zou een beter functionerend overheidsaparaat moeten zijn. Halverwege de afslanking moet echter geconstateerd worden dat de realisatie van de drie doelstellingen nog ver weg is. De Kamer was unaniem in haar kritiek op het feit dat de afslanking vooral lagere en middelbare functies treft Vol gens Van Dijk kan echter een kwalitatief betere overheid niet worden bereikt via een meer dan evenredige vermin dering van het aantal hogere functies. „Dat is inderdaad een andere visie dan twee jaar ge leden toen we afspraken de trap van bovenaf schoon te ve gen. Naarmate de automatise ring voortschrijdt zijn er meer duur betaalde deskundigen no dig en minder lager geschool de ambtenaren. Dat betekent echter ook dat de beoogde kwaliteitsverbetering geld kost". Ontevreden was de Kamer ook over de rol van Van Dijk als coördinerend bewindsman. Minister Van Dijk FOTO: DIJKSTRA .Volgens de Kamer moet de be windsman zijn collega-minis ters beter controleren en aan de gemaakte afspraken hou den. Ook vindt de Kamer dat zij slecht geïnformeerd wordt over de stand van zaken rond de afslankingsoperatie. De CDA-fractie dreigde zelfs even de Rekenkamer in te zullen schakelen als de minister niet met meer informatie zou ko^ men. Het dreigement werd echter door CDA-woord voer der Paulis gisteren voorlopig ingetrokken nadat Van Dijk de toegezegging had gedaan in de volgende voortgangsrap portage meer rekening te hou den met de wensen van de Kamer. „Voorlopig hou ik Re kenkamer nog even achter de hand. Mocht het tweede rap port in de ogen van de CDA- fractie nog steeds onvoldoende zijn, dan zullen we niet schro men alsnog de Rekenkamer in te schakelen", aldus Paulis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk van binnenland se zaken valt zijn direc teur-generaal Hans Pont niet af. „Ook een ambte naar heeft recht op vrij heid van meningsuiting", aldus Van Dijk die Pont omschreef als eigengereid en provocerend, maar ze ker geen slechte ambte naar. Pont, op het ministerie van binnenlandse zaken verant woordelijk voor management en personeelsbeleid, uitte be gin deze week felle kritiek op de afslankingsoperatie bij de overheid. De oud-voorzitter van de FNV sprak in termen van crisismangement en over ambtenaren die zichzelf in de nesten werken door zich te loyaal tegenover de politiek te gedragen. Reden voor de Ka mer om in het debat over de afslankingsoperatie bij de overheid, de bewindsman op heldering te vragen. Gisteren tijdens de voorzetting van het debat in de Tweede Kamer, zei Van Dijk eigenlijk niet op de opmerkingen van Pont in te willen gaan. Hij be riep zich op het feit dat het grondwettelijk recht van me ningsuiting ook voor ambtena ren geldt. „Dat betekent dat er voor een minister een te smal le basis bestaat om zijn ambte naar de mond te snoeren", merkte Van Dijk op. „Een ambtenaar hoeft niet voor al les wat hij zegt het fiat te heb ben van de minister en ander zijds is het niet nodig dat een minister op alles wat een amb tenaar zegt, tekst en uitleg geeft". ust: i: ders v) leratuu noon zuiden roog, volg van de voopagina) plafl ot 22 •ei der 16 HAAG De woord- van staatssecreta- 'ees van volksgezond - ontkende dat er idwetgeving" wordt bereid om de provin- zonodig te kunnen *^gen de beddenreduc- lit te voeren. ordt wel gewerkt aan een ging van de Wet Zieken- 'oorzieningen, waardoor rijksoverheid meer be dheden krijgt ten aanzien het toezicht en beheer ziekenhuizen. Maar daar is „niets geheimzin nigs of geniepigs aan", zegt de woordvoerder. Bovendien is het nog lang niet zover, zoals gisteren door een krant werd bericht, dat er binnenkort al zo'n voorstel naar de Tweede Kamer gaat. Eerder deze week presenteer de de staatssecretaris zijn Fi nancieel Overzicht Zorg en verklaarde toen dat de bed denreductie in de jaren tot en met 1990 een bezuiniging moet opleveren van 455 miljoen gul den. Het gaat hier om een voortzetting van het beleid dat in 1981 in gang werd gezet door minister Gardeniers. Zij kwam met een Nota Bedden reductie, die echter door te genwerking van de machtige „ziekenhuislobby" weinig of niets uithaalde. Staatssecretaris Van der Reij- den, die de portefeuille volks gezondheid van mevrouw Gardeniers overnam, zond in 1985 een „ambtsbericht" naar een aantal ziekenhuizen. Daarin eiste hij alsnog uitvoe ring van het door Gardeniers uitgestippelde beleid. In de re gio Den Haag moesten 450 bedden verdwijnen. De Haagse ziekenhuizen legden zich daar niet bij neer en ging in beroep bij de afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van Sta te. Naar nu blijkt hebben de zes ziekenhuizen gelijk gekre gen, maar praktiscn gezien verandert er niets. KNOLLEN ==l IK. SHA0 tP. G6EKI eAPSr \/AW MCXeH PR HOU ÖE£U HpMOÊN IN DiT PLANTSOEN OF MCGpj 26 a ec. Nier U T -? wen. cecm honpem uitlaten. ROTTERDAM De kwaliteit van de seksuolo- gische hulpverlening door huisartsen laat te wensen over. Ruim de helft (57 procent) van de huisartsen weet deze klachten niet goed te behandelen. Ze hebben te weinig tijd, het ontbreekt ze aan de beno digde kennis en vaardig heden, terwijl ook hun persoonlijke instelling de hulpverlening kan be moeilijken. Dit blijkt uit een onderzoek onder 137 huisartsen dat is verricht in opdracht van het NISSO, het Nederlands Insti tuut voor Sociaal Seksuolo- gisch Onderzoek. De seksuo- loog prof. dr. J. Frenken, een van de onderzokers, presen teerde de resultaten vandaag in Rotterdam op eèn symposi um over seksualiteit en hulp verlening. De Nederlandse huisartsen krijgen jaarlijks ongeveer 400.000 te maken met seksuele problemen van patiënten. Drie keer zoveel vrouwen als man nen komen met deze klachten bij de huisarts. De meest voor komende klachten op het spreekuur zijn: geen zin in seks (mannen en vrouwen), impotentie, conflicten tussen de partners over het verschil in seksuele behoefte en pijn bij de gemeenschap bij vrouwen. De huisartsen meldden ook zelf vaak (27 proeent) of af en toe (54 procent) een tekort te ervaren in hun seksuologische kennis. Ruim een derde weet niet hoe hij een lichamelijk onderzoek moet uitvoeren bij een seksuele klacht. Ook schort het bij de helft aan ge spreksvaardigheid en behan delingsmethoden. De helft van de artsen zei dat de seksuele hulpverlening er in schiet we gens tijdgebrek. DEN HAAG De Alge mene Inspectiedienst van het ministerie van land bouw en visserij heeft te gen 37 dierenartsen pro- ces-verbaal opgemaakt. Ze hadden hoestmiddelen in voorraad, waarin een hoe veelheid clenbuterol zat die vijftien maal de toege stane hoeveelheid over schreed. De AID was de artsen op het spoor gekomen na een inval bij de fabrikant in Raams- donkveer. Minister Braks heeft onlangs de regels voor middelen met clenbuterol aan gescherpt, nadat gebleken was dat kalvermesters hoestmidde len oneigenlijk gebruikten. Bij hoge doses neeft clenbuterol een groeibevorderende wer king. De Maatschappij voor Diergeneeskunde drong er vandaag bij Braks op aan op korte termijn met de betrok kenen naar een oplossing te zoeken voor het clenbuterol- probleem. (Vervolg van voorpagina) KATWIJK— Plaatsver vangend korpschef H. Roelevink van de Kat wijkse gemeentepolitie heeft angstige vermoe dens ten aanzien van de op handen zijnde herver deling van politieperso neel. „Er is nog niets defi nitief vastgesteld, maar er zullen bij ons, verwacht ik, toch wel mensen van af gaan. Als dat inderdaad 20 tot 25 procent wordt, dan komt de sterkte van het Katwijkse korps, mo menteel 61 mensen, onder de 50 en dan krijgen we problemen". Hij wijst op het karakter van Katwijk als toeristenplaats. „In de zomer zitten we 25.000 toeristen extra. Het handha ven van de openbare orde zal dan toch problemen kunnen gaan geven. Ik stel me voor dat er straks samenwerking moet komen met de gemeente politie van Noordwijk, als bei de korpsen naar 40 man worden terugebracht. Het is ook mogelijk dat het Leidse korps, dat aanzienlijk zou worden uitgebreid, in de zo mer mensen afstaat aan de kustplaatsen", aldus Roelevink die zegt de feitelijke ontwik keling nog te willen afwach ten. De Algemeen Christelijke Po litiebond en de Nederlandse Politiebond zijn woedend over de voorgestelde herverdeling. De daarmee gepaard gaande massale verhuizing van poli tiemensen noemt voorzitter Koffeman van de ACP „vol strekt onaanvaardbaar". Zijn collega Van der Linden van de NPB stelde de Tweede Kamer, mocht zij akkoord willen gaan met een dergelijk voorstel, „een geweldig gelazer" in het vooruitzicht

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3