Patiënt mondiger door gerichte voorlichting BIJ ANDEREN HEET HET STATIEGELD, BIJ ONS KUNSTUITLEEN. EU I deOHJtal uit de weekblad „Als eerste leg ik altijd een ELSEVIER Htf Nieuwe Europese richtlijn voor veevervoer op komst DE TIJD BINNENLAND/BUITENLAND Ceicbe Soiwmit DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1J88 PAG^ T i Ach, het waren mooie tijdeft WD-kamerlid en oorlogsveteraan Ad Ploeg terug In Seoul. Korea - veteraan Ad Ploeg zonder trauma in Seoul SEOUL De Olympische Spelen zijn niet slechts een podium voor sportlie den. Zoals bij elk groot toernooi houden zich in de luwte vogels van verschil lend pluimage op. Zelfs Nederlandse kamerleden, zo blijkt. Tijdens de laatste week van de Spelen verblijven kamervoor zitter Dolman en oud-staatsse cretaris Ad Ploeg in Seoul. De links-liberale combinatie ver enigt het nuttige met het aan gename. En - in het geval Ploeg - om oude banden aan te halen. Het VVD-kamerlid is een Korea-veteraan, die aan het Aziatische schiereiland be paald meer dan vervlogen herinneringen heeft overge houden. Geen trauma, ontkent hij met klem. Ad Ploeg beweert psy chisch ongeschonden uit de Korea-oorlog te zijn gekomen, terwijl velen van zijn toenma lige strijdmakkers hun leven lang een litteken op hun ziel blijven dragen. „Bij onze jaar lijkse reünie blijft ook altijd een aantal weg, om niet met de herinneringen te worden geconfronteerdgeeft Ploeg de gevoeligheid van de „ver- teten oorlog" weer. „Velen onden bij terugkeer hun ver halen niet kwijt; voor lang niet iedereen was er een klankbord. Weer anderen voelden zich miskend en vluchtten in misdragingen. Er waren in die tijd nogal wat kriigsraadzaken. Dat mag je welzeggen, ja". De Nederlandse militairen, die allen vrijwillig naar Korea trokken om onder de vlag van de Verenigde Naties ten strijde te trekken tegen de Noordko- reanen en de Chinezen, kre gen de grootst mogelijke ellen de over zich uitgestort. Of zo als Ad Ploeg het uitdrukt: „Het was een fighting war". Hij gaat liever niet op details in, maar dat de verschrikkin gen groot zijn geweest, laat hij duidelijk blijken. „Vóór mijn Koreaanse tijd heb ik twee jaar in Nederlands-Indië ge diend. Dat stelde in vergelij king met Korea weinig voor. In Indië was het ten eerste al tijd warm, terwijl de winters in Korea bitter koud waren. Het vroor er vlot 30 graden. En in onze voormalige kolonie was het meer patrouille lopen, terwijl we in Korea daadwer kelijk een stellingoorlog uit vochten; we zaten doorlopend aan de frontlinie. En altijd werd er 's nachts gevochten. Op pad gaan zonder helm of pantservest was ondenkbaar. Na een paar weken in Korea was ik dodelijk vermoeid. Ik heb ook regelmatig gedacht: mijn God, waar ben ik aan be gonnen?" Dierbaar Pas 21 jaar na de Koreaanse oorlog, waarvan de demarca tielijn op de 38e breedtegraad een grimmige getuige vormt, keerde Ad Ploeg voor het eerst terug naar het land dat hem immer dierbaar zal blij ven. „Ik wist niet wat ik zag, zoveel was er veranderd", her innert Ploeg zich nog als de dag van gisteren. „Seoul was pool. Het Korea zoals ik dat kende, trof ik aan bij de grens met Noordkorea. Daar zie je nog de stellingen, die nooit zijn opgeruimd". Ploeg is later nog vijf keer te rug geweest, ook in gezelschap van andere oorlogsveteranen, onder wie oud-soldaten die in Korea ernstig gewond waren geraakt. Voor die mensen was het een emotioneel bezoek. „Ik ben er met een man terug ge weest die in Korea blind is ge worden. Hij rook het land weer, dat voelde je. Om stil van de worden", vertelt Ploeg, die in de Koreaanse oorlog als eerste-luitenant het bevel voerde over een peloton. Het 60-jarige, geharde kamer lid heeft voor zijn aandeel in de oorlog verschillende Zuid- koreaanse onderscheidingen gekregen. De waardevolste voor Ploeg is wel het erebur gerschap van Seoul. Toen hij in 1976 kennis maakte met het nieuwe Korea, kreeg hij de gouden sleutel van de stad uit gereikt. De oud-staatssecreta ris is daarmee de enige Neder lander. Geen naamloze Hij is in Seoul ook bepaald geen naamloze. Toen de auto riteiten merkten dat de ere burger aanvankelijk was on dergebracht in het olympisch familiedorp, werd in een oog wenk een kamer voor hem ge regeld in het sjieke hotel Lot te. Zo ga je immers niet met je beste vrienden om, redeneren de gastvrije Zuidkoreanen. Bo vendien hebben Ploeg en Dol man doorlopend een limousi ne, voorzien van een banier met de Nederlandse vlag, tot hun beschikking. Beiden zijn ook niet zomaar in Seoul. Dolman is er op uitno diging van zijn Zuidkoreaanse collega-parlementsvoorzitter en Ploeg is te gast als voorzit ter van de vaste kamercom missie voor defensie. Tussen de werkzaamheden en be leefdheidsbezoeken door vindt het tweetal nog tijd om wat van de Olympische Spelen mee te pikken. Ploeg zag on der anderen de Nederlandse hockeyheren en was aanwezig toen Regilio Tuur zijn Water loo in het bokstoernooi vond. En uiteraard dineerde hij sa men met partijgenoot Henk Vonhoff, de NÖC-voorzitter. Ploegs eerste daad na aan komst in Zuidkorea was echter een bezoek brengen aan Hong- song, waar een molen als mo nument is ingericht voor de Nederlandse slachtoffers van de Koreaanse oorlog. In aan wezigheid van de Nederlandse ambassadeur legde Ad Ploeg een krans. „Altijd als ik in Zuidkorea kom, doe ik dat als eerste", stelt hij met grote van zelfsprekendheid. HENK STOUWDAM STICHTING MAAKT FILM OVER BAARMOEDEROPERATIE DEN HAAG De tijd dat een patiënt zich lijdelijk onderwierp aan het gezag van de huisarts of specia list lijkt voorbij te zijn. Pa tiënten zijn mondiger ge worden, komen meer voor zichzelf op en willen we ten wat hen bij een even tuele operatie te wachten staat. Een hele vooruit gang, die vooral te dan ken is aan meer voorlich ting, zowel van de kant van de ziekenhuizen als door de patiëntenvereni gingen. Maar toch kan het nog beter, vindt de Stichting Voorlich ting Patiënten (SVP). Deze in 1986 opgerichte stichting houdt zich bezig met de pro- duktie en distributie van voor lichtingsfilms (video) voor pa tiënten en hun familieleden. Gistermiddag werd het eerste resultaat, de videofilm „Zon der baarmoeder verder?" in Den Haag aangeboden aan het VVD-Tweede-Kamerlid Erica Terpstra. De films zullen uit eindelijk de aanzet moeten ge ven tot de oprichting van af delingen patiëntenvoorlich- tings in alle Nederlandse zie kenhuizen. Een plek waar pa tiënten informatie kunnen op doen, films en brochures bekij ken of gewoon eens wat na praten met een voorlichter. Volgens SVP-voorzitter mr. W. Renardel de Lavalette wordt goede patiëntenvoor lichting steeds belangrijker. „Door de voortschrijdende me dische kennis kan de arts steeds vaker verschillende al ternatieven met steeds wisse- btfP 4 lende neveneffecten aan de patiënt voorleggen. Maar de laatste kan alleen dan een ver antwoorde beslissing nemen, als hij voldoende informatie heeft". Voor sommige ziekenhuizen en patiëntenorganisaties was dat in het verleden al aanlei ding om zelf filmpjes of fol ders te maken. „Maar dat wa ren eenmalige, verbrokkelde initiatieven", aldus mr. Renar del. „De SVP werd opgericht om tot een gestructureerde, landelijke aanpak van de voorlichting te komen". Sponsoring „Zonder baarmoeder verder?" is een twaalf minuten durende videoproduktie over het ope ratief verwijderen van de baarmoeder. Er worden geen moeilijke woorden gebruikt en de beelden, veelal animatie, zijn informatief. „De kracht van de filmpjes is dat de SVP kan steunen op het brede draagvlak van de op richters van de Stichting, na melijk de Landelijke Specialis ten Vereniging en de Vereni ging Van Artsen-Automobilis ten", aldus huisarts S. van Binsbergen. „Over alle onder werpen die aan bod komen be staat een eensluidende me ning. Er is dus geen plaats voor medische stokpaardjes". De SVP wil jaarlijks drie films gaan maken, die per stuk on geveer zeventigduizend gulden kosten. Voor de eerste film kreeg de Stichting een subsidie van de overheid (preventie- fonds) en zorgde het bedrijfs leven voor sponsoring, het geen werd „beloond" met een vermelding op de aftiteling. Ziekenhuizen kunnen de films tegen kostprijs kopen of, het geen de SVP hoopt, een abon nement nemen. Voor elk onderwerp wordt een aparte werkgroep samenge steld. Hierin zitten onder meer twee specialisten, een huisarts, een verpleegkundige en verte genwoordigers van de betref fende patiëntenvereniging. Zo was de organisatie Vrouwen Zonder Baarmoeder (VZB) be trokken bij de produktie van de eerste film. Nieuwe films die op stapel staan, hebben als onderwerp de overgang en hoge bloeddruk. De stichting vindt overigens wel dat er in de film te weinig aandacht wordt besteed aan het seksuele aspect van een baarmoederoperatie. Erika Bosch: „Er wordt alleen ge zegd dat een operatie niets hoeft te veranderen aan de seksuele beleving van de vrouw. Dat hoeft ook niet. maar ik zie in de praktijk dal zowel vrouwen als hun part ners in hun seksleven licha melijke en geestelijke proble men kunnen krijgen". Hulpmiddel Voor de SVP is het uitgangs punt dat de films slechts een hulpmiddel zijn. „Het is niet de bedoeling dat de film in de plaats komt van de voorlich ting door de arts", aldus Van Binsbergen. „Ze zijn een aan vulling daarop, om de patiënt mondiger te maken. De pa tiënt moet een betere ge sprekspartner worden van de arts". Kamerlid Terpstra noemde de initiatieven van de Stichting Voorlichting Patiënten „een geweldige stap vooruit" en deed de suggestie ook biblio theken en videotheken de films in hun pakket te laten opnemen. Naar aanleiding van de tweede voortgangsnota pa- tiëntenbeleid, die nog in de Tweede Kamer besproken moet worden, zei ze toe zich sterk te zullen maken voor een uitbreiding van het budget voor patiëntenvoorlichting. (ADVERTENTIE) Al sinds jaar en dag beschouwen we statiegeld voor bierflesjes als de gewoonste zaak van de wereld. Maar soms is het meer dan dat. In één geval zou je zelfs kunnen spreken van een bescheiden vorm van kunstuitleen. Een mooie traditie, die het beugelflesje en het bier van Grolsch met ere voortzetten. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. f/ioékcA VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP SUSKE EN W1SKE DE DAPPERE DUINDUIKERS (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp DEN HAAG Er wordt gewerkt aan een nieuwe Europese richtlijn voor het vervoer van vee, die een verbetering in de be staande praktijk moet brengen. Óm het welzijn van dieren tijdens hun transport beter te garan deren zal de nieuwe richt lijn meer dan tot nu toe uitgaan van de verant woordelijkheid van de lid staat waaruit het transport afkomstig is. Mr. J.P. van Zutphen, direc teur-generaal landelijke gebie den en kwaliteitszorg van het ministerie van landbouw en visserij wees hier gisteren in Den Haag op nadat hij het rap- 6>rt van de Stichting Lekker ier over misstanden bij het veevervoer in ontvangst had genomen. Volgens Van Zutp hen valt het te respecteren dat Lekker Dier voor het welzijn van het dier op komt, maar moet zijn departement een af weging maken van alle belan gen, zoals de economische waarde, 1,3 miljard gulden, van de export van levende have. Nationale maatregelen - zoals het idee van Lekker Dier om al het vee hier al netjes te slachten en ingevroren te ex porteren - zouden door andere landen niet geaccepteerd worden, aldus Van Zutphen. Hi ziet meer in betere controle op de naleving van bestaande en nieuwe regels. zaterdags tussen 14.00 Verdronken man blijkt vermoord LEUSDEN De in de nacht van 10 september in de haven van Amersfoort verdronken autohandelaar M. Drenth (29) blijkt te zijn vermoord. Het onderzoek van het gerechtelijk laboratorium van de politie in Rijswijk naar de dood van het slachtoffer heeft aangetoond dat in zijn bloed bestanddelen van een slaapmiddel zijn aan getroffen. Inmiddels zijn de ex-vrouw van het slachtoffer en twee andere familieleden door de politie gearresteerd op verdenking van moord dan wel doodslag. Uit het onder zoek is vast komen te staan dat het slachtoffer zich op de ach terbank van de wagen bevond toen deze te water raakte. Verder is uit een anonieme ge tuigenverklaring gebleken dat verscheidene mensen hebben gezien dat de wagen door een drietal personen over de kade van de Amersfoortse haven werd geduwd. Zo zijn daar de jaren tachtig. Komt niet meer goed. Ze zullen als een onbetekende periode in de geschiedenis boeken verdwijnen. Zegt een Amerikaanse professor in De Groene. Over Ameri ka. En hier dan? Hier lezen studenten minder dan tien. twintig jaar geleden men leze De Tijd. Hier draagt een aanhanger van de Centrum partij de Nederlandse vlag het stadion van Seoul bin nen. Hier wordt een mega- ego minister zie HP. Hier lijkt alleen Van Mierlo nog een kater te kunnen krijgen (Elsevier). Hier herdenkt men alleen rebellen. Uit de speakers klinkt tus sen het applaus boegeroep en geloei, Vlaanderen is boos want zijn dochters worden beledigd. „Ach, het waren mooie tijden", zegt Caillau, vriend van het eerste uur van Jaques Brei, in De Tijd. Op 9 oktober tien jaar gele den overleed de zanger, tekstdichter, acteur en regis seur. „Hij was een vriend. Een rebel. Iemand met zo n buitengewone persoonlijk heid heb ik nooit meer ont moet". De student van nu? „Die leest minder dan die van twintig jaar geleden. De bes te student is niet meer dege ne die het meest heeft gele zen, maar degene die met wat hij heeft gelezen het meest kan uitrichten. Prak tische kennis is nu voor een academicus belangrijker dan boekenwijsheid". Volgens sociale zaken is er geen armoede in Nederland. Niemand die het kan contro leren, want: „Het is bijna obscuur, niemand heeft er enig zich op". Zegt een offi ciële regeringscommissie die de ernst van de armoede on derzocht. Want die is er dus wel. Het rapport wordt aan geboden aan de vaste ka- merc'ommissie van welzijn, niet aan die van sociale za ken. Geen geld over om naar Lesbos te gaan, het eiland waar Dukakis zijn roots had? Ben Haveman was er en schrijft daar over. Dat zegt genoeg. „De klacht van zijn gasten dat er tijdens het dou chen elektrische schokjes werden gevoeld, wimpelde hij glimlachend af met de geruststelling dat zulks „no problem" was en juist „very good for the heart". Alleen wanneer het wc-papier op was, brulde hij boven zijn chocolade-ijsje iets in de spe lonk waar meestal het ge snurk van zijn hoogbejaarde moeder onbevoegden op eer biedige afstand hield". norm is die boven het. lang van de macht ui Frits Bolkestein wilde graag eerst weten hoeveel hij kon vangen voor een bijdrage in de Haagse Post, daarna vroeg hij waarover het moest gaan. HP deed het maar zelf. Pech voor de nieuwe man op Defensie, die de rest van zijn politieke le ven wel achtervolgd zal worden met de typering mega-ego. HP is in de kleine stukjes trouwens toch venij nig; in een bijna onopval lend kadertje wordt bewezen dat Eric Swinkels, vlagdra- ger in Seoul, wel degelijk lid is geweest van de Centrum partij en vergaande sympat hieën heeft voor de huidige CP van Danny Seegers. Men gelieve vervolgens het essay te lezen over München '38. Nu het dan toch, weer, over fascisme gaat, Alberto Fran- ceschini weet er alles van. De leider van de Rode Bri gades komt over twee jaar vrij na een gevangenisstraf van veertien jaar. Een her innering: „Ik was dertien. De neo-fascisten waren in het parlement gekozen en een steunpilaar van de chris tendemocratische regering geworden. Hun partij, de MSI, had een congres in Ge nua gehouden, waarbij het tot gevechten was gekomen met havenarbeiders. In Reg- gio ging de communistische vakvereniging GGIL de straat op om te protesteren. De politie opende het vuur. Vijf mensen werden gedood, onder wie een vriendje van me. Dat beeld van schieten de politie-agenten op vreed zame demonstranten ik kan het niet verdringen". Nee, blij is-ie niet met de val van Van Eekelen en Van der Linden. Van Mierlo, op positie toch, heeft eerder het gevoel alsof-ie te veel whi sky's op heeft. In Elsevier: „Het begint er griezelig op te lijken of het gaat om het af schieten van mensen. Met name de regeringspartijen wekken de indruk. Kijk een hier, roepen ze, we hebben twee dooien! -dat hebben we er toch maar voor over. Daarmee zijn we op gevaar lijk terrein gekomen. Want het ging bij al die affaires niet over de vraag of er dooien vallen, maar over de vraag of er een politieke die vraag aan de nokken de regeringsfr?* af. Ik vind dat ze zich i ll. hoekje moeten gaan nsc schamen". ^nt Dat vind Koos Postem^}^ van heel veel „collega' Aad van den Heuvel televisie een afschuv medium. Ondertussen de slag om het nieuws der: wie heeft de best/i bekeken actualiteil briek? De VARA mi teel; Ron Witteman sl waar Jan Nagel faalde, en Nu is nog altijd he genkindje en Nieu wordt het meest aang len. Als Elsevier aan Daalmeijer vraagt of geen schooltelevisie i[]}^ als er geen „instapdrei( is, ontploft de redacteu Veronica. „Dit neem ik Opgedonderd! Eruit! wezen! Nu!". Na vijf ten is de woede van meijer wat bekoeld. maar ik word hier altij emotioneel van". Het enige dat Elsevier kan aanvullen op de van den Ende story va Tijd vele weken gel zijn wat opmerkingen de amusementskoning Want dat had hij het bl enige gegund. „Ach, ill eraan gewend dat mi tegen me zijn. Ik zet mr af tegen de intellect!n0^ dat is alleen andersom ben vóór Nederland 3. prima dat je daar ci,e kunt opdoen. Maar ik tegelijktertijd dat die intellectuelen dan niet zeuren over de amuse 5 gedeelten van de ander? derlanden". lop reili, hel ig. Misschien hebben scho te hier iets aan: een litfae boekengids in Vrij N ali land. Aan de hand van zes door bekende (iaiap"" derlanders en dan m^. thema „jong zijn en vcT sen worden". Veel jareJ tig natuurlijk; Salinger 1-1 op. van Albert Goldman; braak van een rebel, de Bondsrepubliek wi hevige discussie over voor RAF-leden, waai erst links en uiterst het helemaal met eens zijn. En de muziek dan, g< daar tegenwoordig niets? De beroemdste vim! landse musicoloog, proces Reeser, heeft een leuJ werk gemaakt van Di<" t borck, maar die overlep 1921. En dan nog, hetj% Reeser voornamelijk brieven van de com], „Die muziek Ach, il een paar platen gel Maar om nou te zeggel die me geweldig bri, nee". Willen de stud^tl; even goed naar de fotqale Reesers kamer kijken ken, boeken en nog boeken). ite !tgl De school kan heel goednn; hel zijn voor kinderen.jger van der Meer laat daar M misverstanden over beh d in zijn boek „De zondjva van de klas" noch in pn. vormd Nederland. Qger van een meisje van 15 ptti „Zonder huisdieren halnn misschien wel zelfmoorge pleegd". Uit onderzoek f St dat kinderen die pesterlnni vaak spijbelen, voortijdji a school verlaten, zich stam dig maken aan vandalrn en later vaak criminee|rle drag vertonen. Verzet. Piet Wijbenga,! KP-leider in Friesland,io< er wel raad mee. „Mijn é®1, tuiging houdt in dat moeten vechten tegeiij^ duivel, de boze geesten t hemelse gewesten, strijd". Voor prof. Arthur Sell ger jr., gezeteld op defl gressieve vleugel van Amerikaanse democrat! partij, zal Reagan zelfs1 welijks rimpeltjes acht ten in de geschiedenis acht jaar reaganisme zj uiteindelijk onbeteken® ken. Schiesinger is eni overtuigd dat zijn lantf de vooravond staat vanj nog een paar jaar te vrl De nestor van de Nedeif se psycho-analyse, prt^ Kuiper, kreeg zelf zes^^ geleden een klassiekep= chotische depressie. VijjMi was hij uit de runningjj^" weer genezen, tegenov^ji Groene: „Wat je dan bagj is paniek, continue pa1 Als er een hel is, is die Hij houdt van Platoi Nietzsche, van menseir© I de grote vergezichten. Pn- nialiteit vind ik ietsr1 ontroerends. Het slotP®'1 Mozarts Figaro, isIS 'e nieteen Godsbewijs*1 DICK HOFLPnd

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4