OOBSÜMS Badkamer in vinyl of liever natuursteen? Je kunt een matras niet blijven keren ËeidóeSouttMit HET KOENEHUIS=TRENDSETTER Sphinx 100 jaar in tegels Verf houdt straling in huis niet tegen DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 KEUKENS BADKAMERS SANITAIR OPEN HAARDEN MARMER, TEGELS PLAVUIZEN Badkamers - zo luidt de klacht van veel ontwerpers - zijn lan ge tijd een achtergebleven ge bied geweest. Woonkamers en keukens hebben altijd de voor keur genoten als mensen geld in hun huis staken. Maar lang zamerhand krijgt ook in onze Hollandse cultuur de lichame lijke hygiëne en ook de luxe van het baden een belangrijker plaats. Veel .mensen durven de stap te zetten zichzelf wat meer te verwennen. Dat gebeurt bij het kiezen van de inrichting van de badruimte, die in veel nieuwe huizen wat ruimer is dan de douche die vroeger in een muurkast moest worden ingebouwd, maar ook bij het toepassen van materialen. De ontwerpers heb ben de laatste jaren danook niet stilgezeten. Gespeciali seerde bedrijven bieden een keuze aan sanitair en tegels waarmee een ware 'badkamer-architectuur' te bedrijven is. GEPOLIJST Toppunt van luxe is het gebruik van natuursteen. Ieder denkt dan gelijk aan marmer, het liefst dan verwerkt in grote wandplaten en vloertegels. Dat kan, maar de poreu ze soorten moeten dan afvallen. Uitsluitend kristallijne soorten kunnen worden gebruikt en een vakman is nodig om dat moeilijke karwei te klaren. Maar voor wie de vele honderden guldens per vierkante meter materiaal graag wil betalen, moeten de arbeidskosten ook geen probleem zijn. Voor wie goedkoper uit wil zijn is er de mogelijkheid pla ten toe te passen waarin marmerschilfers in epoxyhars zijn gevat. Puur natuur zijn ook steensoorten als kwartsiet en lei steen, te koop in prachtige kleurschakeringen die variëren van grijzen en groenen tot tinten van geel en rood. Ze hebben een mooie natuurlijke uitstraling als ze in niet- gepolijste uitvoering worden verwerkt. Ook dat is trou wens werk voor de vakman. Een prettige eigenschap van deze steensoorten is dat zij goed warmte vasthouden en dus uitstekend kunnen worden toegepast bij vloerverwarming. Er zijn ook steensoorten die een compleet glad oppervlak opleveren. Terrazzo bijvoor beeld, dat een naadloze vloer oplevert. Terrazzo, bestaande uit splinters van nauursteen, wordt immers gestort in een I bed van cement of kunsthars en vervolgens gepolijst. Het levert een schitterende gemêleerde vloer op die voor het onderhoud slechts een dweil vraagt. Een bijkomend voordeel is dat terrazzo zo hard is dat het in een dunne laag gelegd kan worden. Graniet levert een vergelijkbaar resultaat, is eveneens keihard, wordt gepolijst afgeleverd, en is in allerlei spik kel-, streep- of vlam motieven, zelfs in allerlei tinten te koop. Ook hier is nauwelijks onderhoud nodig. ZWAAR Stenen vloeren als deze zijn zwaar. Een niet al te beste houden vloer kan dus problemen opleveren. Daar komt bij dat een planken vloer een voorbewerking vereist die erin bestaat dat een ondergrond van beton of epoxyhars moet worden aangebracht om te voorkomen dat de vloer gaat werken. Een controle van de vloer vooraf door een deskundige kan dus geen kwaad. Voor het geval die controle uitwijst dat een natuurstenen vloer te veel van de constructie zou vergen, zij er andere en tevens veel goedkopere oplossingen die op het oog ook een mooi resultaat kunnen opleveren. U kiest dan een vinylsoort met dezelfde marmer- of terrazzomotie- ven als de door u bewonderde stenen uitvoering. Kunst stoftegels aan de wand maken dan van uw badkamer eveneens een fraai ogend geheel. Allerlei voordelen heeft zo'n oplossing: een financieel, een qua behaaglijkheid - een vinylvloer voelt ook zonder vloerverwarming warm aan - en een voor de doe-het-zelver: hij of zij kan daar mee zelf aan de slag. Wie mooie badkamers wil bewonderen kan in de Randstad in tal van toonka- mers terecht. Maar in het bijzonder is de showroom van Sphinx in het centrum van Maastricht een bezoek waard. Bij het honderdjarige bedrijf zijn complete badkamers in klassieke, moderne en zelfs avantgardistische stijl ingericht. Sphinx lanceert weer tal van nieuwtjes. Op technisch gebied zijn er mogelijkhe den van minder spatten, minder geluid en toch beter spoelen in het sanitair in gebouwd. Maar ook zijn er compleet nieuwë produkten te bewonderen. Zo is er een closetcombinatie, voorzien van een geruisloze afzuiginrichting die via de spoelkanalen ook de 'vuile luchtjes' meeneemt. Een schoon milieu dus voor de badkamer, zonder dat in de winter de ramen elke keer open moeten. En spe ciale bouwkundige voorzieningen zijn niet nodig. Sphinx is vooral bekend als fabrikant van tegels. Het Maastrichtse bedrijf is een van de grootste fabrieken in Europa van keramische produkten. In de huidi ge collectie valt op hoe de badkamer- 'objecten' in kleur prachtig kunnen har moniëren of contrasteren met de tegel- of spiegelwanden. Er zijn talloze combi natiemogelijkheden in kleur, vorm en design. Actueel daarbij is, zegt Eelco Wepster, pr-man van Sphinx, het spelen met accentkleuren. „Hetzelfde badka merplan met hetzelfde sanitair kan er volkomen anders uitzien door een sim pele ingreep die niets extra kost: door te spelen met kleuren en tegels. U hebt de keuze uit 'trendy', modern of klassiek. Alles kan op de mensen worden afge stemd. Bij een puur witte klassieke tegel hoort een andere mens dan een zwaar gedecoreerde tegel in donker grijs". Enkele keuzevoorbeelden ij Sphinx: Phoenix is klassiek in wit en beige; Hel- - sinki is zo fris en helder als de wolken hemel boven de Finse hoofdstad; Bogota straalt sfeer en vriendelijkheid uit in wit, aqua en grijs; Kampala onthult een hart stochtelijke natuur door de sprekende zebra-structuur in uitdagend wit en ant- hraciet; Sydney is opwindend en vrijpos tig in giraffestructuur (wit, grijs en bei ge); Atlanta met kleuren 'die dansen door de badkamer': wit en anthraciet; Rangopn met een structuur van tere bla deren in vier tinten: rose, aqua, wit en beige. Een eigentijdse, frisse badkamer waarin zich beige en groene tegels fraai laten combineren met oranje gordijnen (Sphinx) Luxe in klassieke stijl (zie de donkere tegelranden) met toepassing van eigentijdse lijnen in het sanitair. Per nacht verliest een mens gemid deld een kwart li ter vocht en draait hij zich dertig keer om. Per jaar moet een matras dus tienduizend om wentelingen ver duren en honderd liter vocht verwer ken. Ofwel tien tot de rand toe gevul de emmers. Na tien jaar is de rek er dan ook uit en geven zelfs de sterkste ma trassen de strijd op. Kennelijk liggen de Nederlanders daar niet bepaald wakker van. Bijna eenderde van de Nederlanders doet vijftien jaar of langer met zijn matras. Zelfs een gebruik van 25 jaar is geen uitzondering. Veel te lang, vinden de Nederlandse matrassen- fabrikanten. Regelmatig luchten en ke ren verlengen weliswaar de levensduur van een matras, maar je kunt een matras niet blijven omdraaien. Om de consu ment „bedbewuster" te maken - ieder een brengt immers gemiddeld een derde deel van zijn leven in bed door - zijn zij vorige maand een promotie-campagne begonnen met de slogan: „Echt slapen doe je pas op een nieuwe matras". SLIJTAGE Anders dan bij een koffiezetapparaat of een auto is de slijtage van een matras nauwelijks merkbaar. Pas als de nek- en rugklachten ondraaglijk worden, zal de consument ertoe overgaan een nieuw matras aan te schaffen. Tenzij er een nieuwe auto of nieuw bankstel op het verlanglijstje staan. Met een bankstel kun je immers nog pronken, maar aan een saai, onopvallend matras is geen eer te behalen. „Een volkomen verkeerde instelling", vindt J.A. Koornwinder, vertegenwoor diger van de matrassenfabrikanten. „Te lang doorslapen op een oude matras is uit medisch en hygiënisch oogpunt vol komen fout. Na tien jaar intensief ge bruik is het ventilatievermogen van een matras aanzienlijk verminderd. De veer kracht is afgenomen en langzamerhand ontstaat een kuil in het midden van het matras die de wer velkolom onvol doende onder steunt. De wervel kolom zakt door zodat spieren en gewrichten 's nachts niet meer aan ontspanning toekomen. Ge volg: onrustig sla pen, prikkelende armen en benen, pijn in nek en schouders. Wie die problemen wil voor komen, doet er goed aan na tien jaar zijn oude matras bij het groot vuil te zetten en een nieuwe te kopen". LATTENBODEM De keus van een nieuwe matras en ma trasdrager is strikt persoonlijk en zeer af hankelijk van individuele factoren als li chaamsgewicht, lichaamsvorm en leef tijd. Koornwinder: „Een sterke toename of vermindering van gewicht kan alleen al de noodzaak vormen tot de aanschaf van een nieuw bedsysteem". Het grootste marktaandeel hebben de polyether matrassen (53 procent), ge volgd door respectievelijk binnenvering (28 procent) en schuimrubber matrassen 13 procent). Waterbedden en kapokma trassen hebben een zeer beperkt aandeel van drie procent. Bij een nieuwe matras hoort een passen de matrasdrager. De planken- of board bodems zijn de goedkoopste, maar zijn volgens Koornwinder voor de meeste matrassen ongeschikt. „Ze veren niet, ventileren slecht en hebben een ongun stige invloed op de levensduur van het matras. Spiralen daarentegen geven een gelijkmatige ondersteuning en hebben een elastische veerkracht. Steeds popu lairder wordt de lattenbodem variërend van eenvoudige tot zeer ingenieuze con structies met automatische hoofd-, rug- en voetendeelverstelling". Jaarlijks gaan er in ons land zo'n slordi ge 700.000 matrassen over de toonbank. „Een niet gering aantal als je in aanmer king neemt dat de gemiddelde Nederlan der slechts twee maal in zijn leven een nieuwe matras aanschaft", aldus Koorn winder. De doorsnee huishoudverven bie den geen enkele bescherming tegen het radioactieve edelgas radon dat bouwmaterialen uitademen. Er zijn echter professionele verven, be stemd voor speciale doeleinden, die radon voor een groot deel wel te genhouden. TNO in Delft heeft op verzoek van de ministeries van volkshuisvesting (VROM), volksgezondheid (WVC) en economische zaken (EZ) onderzocht hoe veel bouwmaterialen bijdragen aan de stralingsbelasting van de bevol king en wat daar eventueel tegen ge daan kan worden. Volgens TNO is het in principe mogelijk een verf te ont wikkelen die radon tegen houdt. Radon is een radioactief gasvormig vervalprodukt dat in de natuur wordt •aangetroffen bij mineralen die urani um en thorium bevatten. Het komt voor in twee vormen: radon-222 met een vervaltijd van 3,8 dagen en radon- 220 (ook wel thoron genoemd), dat in 55 seconden vervalt. Op zich is radon niet schadelijk voor de volksgezondheid, omdat het geen reacties aangaat met het lichaam. „Het edelgas is echter in die zin gevaarlijk dat de vervalprodukten zich gemakke lijk aan stofdeeltjes hechten. Door ina deming kunnen de radioactieve deel tjes bij het inademen in de longen te recht komen", zo legt ir. P. de Jong van de afdeling Analytische Chemie van TNO uit. HELE JAAR De mens loopt het hele jaar door stra ling op vanuit de ruimte, vanaf de grond, binnenshuis door bouwmateri alen, bij bestraling in ziekenhuizen en als gevolg van kernexplosies en nucle aire ongelukken. De hoeveelheid ra dioactiviteit die een mens op die ma nier per jaar oploopt, is afhankelijk van de plaats waar hij woont of ver blijft. In bergachtige gebieden en hoog gelegen gedeelten loopt de bevolking meer straling pp dan in laag gelegen landen met weinig gesteenten. „Tegen de steeds wisselende kosmi sche straling en straling vanuit de bo dem kan de mens niet worden be schermd, maar radon en thoron die uit kruipruimten onder huizen en uit de muren van woningen komen, zijn wel beheersbaar", aldus De Jong. Bij de meting door TNO is gebleken dat tien centimeter dik beton per vier kante meter twee tot zes becquerel per uur uitstraalt. Bakstenen stralen wei nig uit, evenals gewone gipsplaten. Een gipsplaat van één centimeter dik levert minder dan 0,02 becquerel per vierkante meter per uur op. Erg hoge waarden (tot zestien becquerel) trof TNO aan bij fosforgipsblokken van zeven centimeter dik. „Opvallend" is volgens de TNO-on- derzoeker dat een vochtige lucht sterk van invloed is op de snelheid waar mee radon vrijkomt. Bij gips bijvoor beeld is die in dergelijke omstandighe den zelfs twee keer zo hoog. Bij beton heeft de luchtvochtigheid het tegeno vergestelde effect: minder uitstraling. „Het is ons niet helemaal duidelijk hoe dit komt", aldus De Jong. DOORLATEND TNO testte verschillende soorten van de meest gangbare huishoudverven om te zien of deze radon konden te genhouden. De resultaten van de proefnemingen waren alle negatief: de verven lieten alles door. Gebleken is echter dat verven die voor speciale toepassingen zijn ont wikkeld, de uitademing van radon wel verminderen. Polyurethaanverven bij voorbeeld houden thoron voor hon derd procent tegen en radon voor zes tig tot vijfenzeventig procent, wanneer bouwmaterialen daarmee aan twee zij den zijn behandeld. Als dit soort verf op één kant van het bouwmateriaal is aangebracht, komt slechts vijf tot tien procent radon aan deze zijde naar bui- tén. De resuverlaat het bouwmateriaal aan de andere, onbeschilderde kant. Het moet, zo concludeert De Jong, mogelijk zijn een algemeen bruikbare verf te ontwikkelen die de uitwase ming van radon en zeker van thoron tegenhoudt, zodat de stralingsbelasting binnenskamers zoveel mogelijk ver laagd kan worden. Gericht onderzoek naar dergelijke verven heeft TNO nog niet gedaan. (ADVERTENTIE) ALKURA ALUMINIUM «n KUNSTSTOFRAMEN Ramen, deuren en balkonhekken Beukstraat 29. 2565 XT Den Haag, tel.: 070-63.28.65

Leidse Courant | 1988 | | pagina 27