Giethoorn in de Randstad DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 Vanaf hun persoonlijke aanlegsteiger stappen de bewoners in kano of zeilboot en varen als het moet rechtstreeks naar Friesland. ficidóc 6omcmt 1 li' i - Bijna iedereen wonen. En Hol- heeft water genoeg. Dus wat ons om niet alleen huizen aan t water te bouwen, maar ook: het te leiden naar waar de hui- i staan? De kosten. Behalve wo- moeten we ook nog autorij- video kijken, skiën in de Al- Dan blijft er niet genoeg over sloten te graven die het water, open boezemwater dat toch wel overal nabij is, naar het ntsoen midden in de woonwijk halen. Of zelfs naar ieders eigen tertuin. technisch kan het wel in de ons jewezen contreien van deze aarde. een woonwijk er uit ziet waar het n water bewust is binnengehaald integrerend onderdeel van het wo- n, is zeldzaam fraai te zien in Voor- En wel in de wijk Bijdorp, de eerste woningen zo'n acht r geleden zijn opgeleverd en die nu n voltooiing nadert. Bijdorp ligt op t eeuwenlang een door sloten door eden weidegebied was tussen de 'et en de monumentale Voorstraat - oudsher het centrum van het rp. Als de wijk óver enkele jaren ge el is, zullen er 700 woningen staan, aar de mooiste buurt in Bijdorp is al ce jaar af. Die heet Meerkoetciland n bestaat uit 90 woningen die alle, in en Giethoornachtigc sfeer, hun eigen faterweg aan huis hebben. Een water- leg die in rechtstreekse verbinding aat met de Vliet en via de Vliet met het open boezemwater in heel Nc- ferland. Vanaf hun persoonlijke aan- jgsteiger stappen de bewoners in hun "eilboot of kano en varen als het moet pchtstreeks naar Friesland. (N DE ZON ten gebronsde bewoonster: „Je lééft het dat water, het hele jaar door. Bij pooi weer in de zomer hoor en zie ie let kabbelen in de zon. In de herfst klotst het zwaar tegen de be schoeiing. En aan het eind van de winter, als de eerste wilde een- den erop neer- strijken, weet je: het wordt weer voorjaar. Steeds is er dat donkere, voortdurend bewegende, maar op een of andere manier toch rustgevende water. Als een soort per manent tegenwicht tegen stress en zor gen". Uniek, in de zin van enig in hun soort, zijn Bijdorp en het Meerkoetei land niet. Ook de ontwerpers van het Waardeiland in Leiden bijvoorbeeld hebben het open boezemwater de woonwijk in geleid. Maar zeldzaam is het fenomeen tot op heden wel. Ande re woonwijken waarbij eveneens een nadrukkelijk gebruik is gemaakt van sloten en vijvers - in Zoetermeer bij voorbeeld, in Delft of in Leidschefi- dam - moeten het stellen met water op polderniveau of zelfs stilstaand wa ter. Maar juist de sensatie van het in verbinding staan met open water, is zo aardig. Als er in de Vliet een flinke boot voorbij komt, is op het Meerkoe teiland de zuiging zichtbaar. En het ni veau van het Meerkoetwater kan, af hankelijk van de activiteit der gema len, wel tot veertig centimeter ver schillen. Ook de vegetatie aan de oevers van het open water in deze buurt is anders dan in wijken die wa ter op polderniveau hebben. Minder welig vooral - en zonder die drabbige kroosvelden. VRIJE SECTOR Meerkoeteiland, gebouwd in de zoge heten vrije-sectorsfeer, is de mooiste èn duurste buurt van de wijk Bijdorp. Sommige bewoners namen er genoe gen met een eenvoudig huisje en wa ren met twee en een halve ton uit de brand. De meesten echter telden drie, vier ton neer - oplopend tot zes ton voor een fraaie, vrijstaande bungalow. Toch is ook de rest van de wijk zeer de moeite waard. Pal naast het Meerkoetei land ligt een buurt bestaande uit de Koper- wiek- en de Koolmeeslaan met 200 premie-koophuizen (circa 150.000 gulden) en woningwet-huur woningen (500 gulden per maand). Ook in deze buurt zijn twee inham men gecreëerd waarin het open water stroomt en ook hier hebben de bewo ners hun privé-aanlegsteiger. Eén van hen: „Voor kinderen is het hier ideaal. De hele zomer door zijn ze in de weer met kano's, zeilbootjes, wa terfietsen. Ze bouwen hun eigen vlot ten en maken daarmee avonturentoch ten waar je versteld van staat. Hele maal naar de Vlietlanden, als ze het in hun bol krijgen. De kleinste kinderen mogen natuurlijk niet spelen zonder een zwemvest aan. Maar je staat er versteld van hoe snel kinderen die aan het water wonen, daarmee vertrouwd raken. Mijn jongste is pas vier, maar toch al een volslagen waterrat. Echt diep is het hier trouwens niet. Zo'n zestig centimeter aan de oever en in het midden misschien anderhalve me ter. Met feestjes zie je ook volwasse nen er wel inspringen - het is heel ac ceptabel zwemwater". KOSTBAAR Eén van de belangrijkste geestelijke vaders van Bijdorp is de heer P.C. Ne- derpel, als stedebouwkundig ontwer per verbonden aan de gemeente Voor schoten. Niet onbegrijpelijk was hij er in 1980 als de kippen bij om ook zelf de hand te leggen op een premie-koop- huis aan het water. De heer Nederpel: „Hèt grote probleem van het invoeren van water in een woonwijk is de fi nanciering ervan. Sloten graven en be schoeiingen aanleggen is een kostbare aangelegenheid. Wij hebben de zaak rond gekregen door een derde deel vrije-sectorwoningen te bouwen, een derde deel premie-koopwoningen en een derde deel woningwet-huurwonin gen. Het water van het Meerkoetei land is bepaald tot uitdrukking geko men in de grondprijs daar. Die be droeg 350 gulden per vierkante meter. Wat 100 gulden meer is dan de grond prijs van vrije-sectorwoningen op an dere plekken in Bijdorp, waar we geen water hebben ingevoerd". „Om een huis te kunnen bouwen heb je toch minimaal wel een kavel van 240 vierkante meter nodig. Dat bete kent dat je op het Meerkoeteiland al leen al aan je eigen reepje water van acht meter 24.000 gulden kwijt was. Bij een kavel van 400 vierkante meter, waarop je met een beetje passen en meten een vrijstaande woning kwijt kunt, kwam je op 40.000 gulden - lou ter voor het genot van water aan huis". Ook waar Bijdorp geen water heeft, mag de wijk geslaagd worden ge noemd. De huizenblokken staan er niet recht toe recht aan maar zijn speels gegroepeerd. Overal zijn woon erven, er is volop groen, en de door gaande verkeerswegen met hun herrie bevinden zich op voldoende grote af stand. WUIVEND RIET Maar Meerkoeteiland blijft toch on vergelijkbaar anders. Een modern soort Giethoorn in de Randstad. Met wuivend riet, bruggetjes waarmee je de waterwegen oversteekt, kinderen die in het water met hoorbaar genoegen rondplassen Bij nader inzien is het wellicht toch het beste om alsnog rijk te worden. De heer Nederpel: „Ten zuidwesten van Bijdorp gaan we binnenkort nog zo'n wijk bouwen: Starrenburg. Vol gens dezelfde opzet en dus ook met ge bruikmaking van open boezemwater in een Meerkoetachtige buurt. Het is de bedoeling dat de eerste woningen in Starrenburg over een jaar of twee ge reed komen en dat deze wijk zo rond het jaar 2000 is voltooid". WILLEM SCHEER wuivend riet, en bruggetjes om de waterwegen over te steken FOTO'S MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23