Vroeger kregen we een emmer water en een schoteltje vim Bezwaar tegen beperking van omspuiten gras LEIDEN OMGEVING £eidóeSomcmt Voorhoe\egk. Lubbers iport kribbig BV L.I.A.M. Vondellaan 45, Leiden 071-769303 SASSENHEIM J. Bouw meester, eigenaar van gronden in de Elsgeesterpolder heeft bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan landelijk ge bied Sassenheim, dat tot dins dag ter inzage lag. Op dat plan is inmiddels een flink aantal reacties gekomen. Die van Bouwmeester is er een van. Hij heeft moeite met de beper king op last van de provin cie van het omspuitèn van grasland tot bollengrond. Het omspuitverbod betekent voor hem een ernstige beper king in het meest doelmatige agrarische gebruik. Hij vreest grote schade. Bouwmeester wees het college tevens op de ernstige geluidshinder die ter hoogte van Rijksstraatweg 1 wordt ondervonden door ver keerslawaai van Rijksweg 44 en de Leidschevaart. Hij pleit te ervoor de aanleg van ge- luidwerende voorzieningen in het plan op te nemen. A. Reuser, woonachtig aan de Menneweg, vroeg de gemeente af te zien van het plan voor een NS-station aan die weg. Reuser vreest dat de rust in dit landelijk gebied ernstig ver stoord zal wórden door de komst van dit station. Reuser, beheerder van de eendekooi aan de Menneweg, vreest bo vendien een aanslag op het landschap en de natuur, waar door de toevlucht van vogels naar de eendekooi zal vermin deren en de vogelstand in het algemeen afneemt. Transportbedrijf H. Tukker Zn., dat in december 1987 het perceel van de voormalige houthandel Van Biezen aan de Pallandtlaan kocht, is bang dat het plan de bedrijfsvoering daar op den duur onmogelijk maakt. Tukker die naar zijn zeggen al geruime tijd uitkeek naar een terrein buiten de be bouwde kom, verkeerde in de veronderstelling dat het alge meen belang er duidelijk bij gebaat zou zijn wanneer zijn vrachtwagens niet meer door het dorp hoeven rijden. M. Verschoor BV Kraanver huur heeft bij de gemeente aangeklopt met het verzoek medewerking te willen verle nen bij het gebruik van het Palenland eveneens gelegen in het plangebied. Verschoor wil een stalling bouwen voor twintig hydraulische kranen. Het bedrijf vraagt de gemeen te de plannen voor de aanpas sing van bestaande bedrijfs ruimten positief te beoordelen. Fusiemogelijkheden Rijnoord onderzocht ALPHEN AAN DEN RIJN Het bestuur van het Riinoord ziekenhuis en de medische staf zijn gisteravond overeengeko men dat er een onderzoek komt naar fusiemogelijkheden. Het onderzoek zal zich richten op het Academisch ziekenhuis Leiden, het Elisabeth zieken huis Leiderdorp en het Diaco- ,nessenhuis Leiden. Doel is de handhaving van een volwaar dig ziekenhuis in de Rijn streek. De fusie mag ook de belangen van het verpleeghuis Oudshoorn niet in de weg staan. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door het Amsterdamse adviesbureau De Greve en Partners dat eerder al door de medische staf in de arm was genomen. DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988PAGINi NI lËn: ZUSSEN HIELDEN DERTIG JAAR DE SCHOOL SCHOON OUD ADE De Oud Adese basisschool Sint Bavo neemt deze week node afscheid van de zus sen Pol en Riet van der Star-Van der Fits. Het duo heeft de school meer dan dertig jaar met veel ple zier schoongehouden. De wekelijkse werkmiddag gaan ze verruilen voor een potje klaverjassen in de bejaardensoos in Café ,,'t Lage Land". „We zijn begonnen toen onze oudste kinderen nog in de kin derwagens lagen en die jon- fens zijn nu al dik dertig", leer dan dertig jaar dus zorg den Pol en Riet voor hun school. „De controleur van het GAK is bij ons nooit aan de deur geweest, want als mijn zus net een baby had gekregen of zich gewoon een keertje niet lekker voelde, deed ik ge woon haar werk erbij. Anders om werkte zij wel eens voor mij", vertelt Riet. Pol en Riet (66 en 58) zijn ge boren en getogen 'Oudajers'. Als dochters van de plaatselij ke sportieve manufacturer Gerrit van der Fits, die jaren lang voorzitter was van voet balvereniging VVOA, maak ten ze al vroeg kennis met het intensieve verenigingsleven van Oud Ade. Zeven van het elf kinderen tellende gezin Van der Fits zijn hun dorp nog altijd trouw. De hechte band tussen Pol en Riet slaat echter alles. Ze zijn op dezelfde dag met de Ripse gebroeders Van der Star ge trouwd en kregen beiden drie kinderen. Tien jaar lang deel den de beide gezinnen éen wo ning. Toen Riet een huis in „de nieuwbouw" kreeg aange boden, bleef Pollie nog vier jaar in het oude huis. Daarna woonde ze drie jaar in de wo ning bij de school om vervol gens de achterbuurvrouw van Riet te worden. Sinds ze niet meer in één huis wonen, wip pen ze iedere ochtend een tel bij elkaar aan om goedemor gen te wensen. Nooit ruzie „Je kunt het geloven of niet, maar we hebben nog nooit ru zie gehad", vertellen ze op recht en vrolijk. Schoolhoofd Ton van der Poel bevestigt: „Pol en Riet zijn echt twee on gelooflijk gezellige mensen". Toen het onafscheidelijke duo het gezamenlijke baantje bij de Bavoschool ruim dertig jaar geleden aanpakte, werkten de zussen voor vijf gulden per week op zaterdagochtend van zes tot negen uur. „Dan waren de mannen thuis en lagen de kinderen nog lekker in bed" Later verlegden ze hun werk tijd naar de zaterdagmiddag. „Ons streven was altijd dat de school bij het begin van de nieuwe week schoon moest zijn". Negen jaar geleden liet het schoolbestuur weten dat Pol en Riet ook recht hadden op een vrije zaterdag. Sinds dien krijgt de Bavoschool op woensdagmiddag de grondige poets-, veeg- en dweilbeurt. Volgens Riet en Pol is het schoonmaken van de school in de loop der jaren veel makke lijker geworden. „Vroeger mochten we maar één emmer warm water en een schoteltje Vim gebruiken. Jaren later kregen we de bus Vim wel mee, maar de helft van dé gaatjes werd eerst dichtge plakt. We begrepen die zuinig heid van toen best hoor; zo konden er weer andere nood zakelijke dingen voor de school worden aangeschaft. We hadden maar één spons, zeem en emmer. Als we samen de ramen lapten, moest een van de twee de noodzakelijke attributen van thuis meene men". Pol, altijd een groot liefhebber van waterballet, gebruikte de tuinslang van thuis om de schoolramen aan de buiten kant lekker nat te spuiten. „Tegenwoordig hangt er een prima brandslang in de gang, er staat een ton met twintig kilo zeeppoeder en er is éen grote voorraad doekjes, be zems en dweilen", verklapt ze lachend. Pol en Riet waarderen die „luxe" intens. „Ik kan niet be grijpen dat iedereen tegen woordig maar klaagt over de bezuinigingen bij het rijk. Je kunt zien dat veel mensen ge woon niet weten hoe het er vroeger aan toe ging", aldus Riet. Schertsend vertellen de zussen over de hulp van fluor- spoelmoeders, leesmoeders en zwemmoeders op school. „We zijn nog niet zo ver dat zich Pol en Riet van der Star: „We zullen de school missen". Netjes Op de Bavoschool hebben ze een leuke werkkring. „De kin deren en leerkrachten zijn ook erg netjes op de lokalen. Er zijn allemaal glazen deuren, maar in de dertig jaar dat wij op de school werken, is er nog nooit een gebroken. Je vindt er ook nooit rotzooi of troep; dat ruimen de kinderen en leerkrachten zelf op". De grote vakantie gebruikten de zussen Van der Star-Van der Fits traditiegetrouw voor de grote schoonmaak. „Daar ging menig vrij uurtje in zit ten". Pol gaat bovendien al vijftien jaar lang mee met het jaarlijkse schoolkamp in Ber gen als kookmoeder. Op de vraag of ze hun werk zullen gaan missen, antwoorden bei den op hetzelfde moment: „Ja, heel erg". „Dat kletsen en even gezellig zitten na gedane arbeid, dat zullen we heel erg missen. Je moet niet vergeten, we horen er echt helemaal bij. We zijn het gewend dat de sleutel van FOTO: WIM VAN NOORT de school aan een spijker in de gang hangt. Als kinderen hun gymspullen zijn vergeten, loopt een van ons even mee om ze te halen, 's Morgens gaan we vaak even naar school om vuile handdoeken en vaatdoekjes te halen om ze later weer schoon terug te brengen. Of we lopen even naar school om te zeggen dat de jongens de vuilniszakken buiten moeten zetten". Hier stopt Riet en kijkt haar zus aan: „Ja, ik weet niet hoe dat nou straks gaan moet". ELLEN VERHAAR Wethouder Meulemans neemt de „handtekeningen" in ont vangst. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Kinderen Hummelhof vragen wethouder nieuwe behuizing LISSE Kinderen van kinderdagverblijf De Hummelhof uit Lis- serbroek hebben gisterochtend aan wethouder mevrouw J. Meule mans van Lisse een boekje met handtekeningen overhandigd. De handtekeningen, tekeningen van handjes eigenlijk, moeten het verzoek om een nieuwe behuizing voor De Hummelhof kracht bij zetten. Het kinderdagverblijf, dat 40 kinderen opvangt, is nu ge vestigd in een kantoorpand aan de Lisserdijk, maar de huisbaas wil dat De Hummelhof daar uit gaat. In afwachting van nieuwe behuizing mag het dagverblijf zolang aan de Lisserdijk blijven. Volgens Rita Horsman, directrice van De Hummelhof, heeft wet houder Meulemans gisteren geen toezeggingen gedaan. Wel heeft zij gezegd dat de gemeente Lisse het tekort aan kinderopvang er kent en vindt dat een kinderdagverblijf geen overbodige luxe is. Meulemans verwacht dat zij eind oktober, wanneer de begrotings behandeling achter de rug is. concreter kan zijn. Rita Horsman heeft haar hoop gevestigd op de Jenaplanschool aan de Lisbloem straat. Deze komt in mei volgend jaar leeg en is volgens Horsman ideaal voor het kinderdagverblijf. „Het probleem is echter dat kunstenaars ook geïnteresseerd zijn. Misschien dat we iets samen met hen kunnen doen, wij hebben belangstelling voor twee van de drie lokalen". Overigens bestaat ook de mogelijkheid dat de school plaats moet maken voor een parkeerterrein. Hoe dan ook, Rita Horsman hoopt op een snelle oplossing. „Het wordt steeds heter onder onze voeten". 1 .1 1 toUBR »ar ver OEGSTGEEST VVfe zeska tievoorzitter in de Tweejn de mer, Joris Voorhoeve pste oi Sisteren in de aula vjancard legstgeester Rijnlander de 1 ceum niet opnieuw loat naai een granaat getrokken, f zeskai perkte zich slechts tot dfeingen statering dat premier Lflenwoc „een beetje kribbig" isker va basis van integriteitsdion van wil hij zwarte Pieten uitltie. On aan de VVD". Voorhoeve ging in sijn si beurt voor de kieskrinj den van de VVD win u vooruitzichten na 1990. p- bij merkte hij op dal voortzetting van de coalitie de grootste maakt. „De VVD en he| staan het dichtst bij elk! ik verwacht dat het ovef jaar ook zo zal zijn". Voorhoeve bepleitte een hardere aanpak criminaliteit. „Als de se villa van een drugi laar onder de hamer 7 zijn jacht in Portugal L eveneens verbeurd ver) is dit zeer ontmoedigen!. Nadien noemde Voorhof aanstelling van Bolkest^N nieuwe minister van Dejïrdba desgevraagd, de eerste^d. fl „Met hem hebben wij rajzen schoten. Een schaap op 1 te" -tfelde tigin ïeen >rdei besc grotir e frac 10 V6 De Alfa Romeo traditie - het bouwen van auto's die hun tijd vooruit zijn - krijgt een schitterend vervolg. De Alfa 164 is gearriveerd. Ofwel de perfecte balans tussen design en functionaliteit. Met een vermogen van 192 paardekrachten brengt de 3 liter V6 injectiemotor de Alfa 164 voorbij de 230 km/h. Nog indrukwekkender is de manier waarop het enorme motorvermogen wordt omgezet in rijcomfort, veiligheid en souplesse Dit is de ware Alfa spint. Sportiviteit in zijn meest exclusieve vorm. Interieur, uitrusting en afwerking zijn van hetzelfde hoge niveau als de techniek en ademen de sfeer van perfectie. Onderstel en remmen, een geavanceerd anti-blokkeer remsysteem is standaard, zijn royaal berekend op het hoge prestatieniveau. Alle reden dus om persoonlijk kennis te maken met de nieuwe Alfa 164, die ook leverbaar is met 2 liter 148 pk Twin Spark motor. Wij nodigen u van harte uit voor een bezoek aan de speciale Alfa 164 introductie-dagen op donderdag 29 september, vrijdag 30 september en zaterdag 1 oktober. Een uitgebreide proefrit leert u dat Alfa de grenzen opnieuw heeft verlegd. Alfa 164 va. fl. 53.800.- incl, BTW af importeur. Leaseprijzen v a. fl 1.259,- excl. BTW gebaseerd op 20.000 km/48 mnd. CZfér rrtaciA/ c/e cftx^Znc/ertc/

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14