o rij willig dooi en blind in verkeer Escort en Orion flink verbeterd 69. Rover terug naar oorsprong CcidócSouocmt DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 MILIEUDEFENSIE PLEIT IN CAMPAGNE VOOR AUTOTHEKEN Milieudefensie is gisteren een lancjplijke verkeerscampagne gestart. De vereniging wil hiermee de politiek en het publiek duidelijk ma ken dat het een ..valse hoop" is dat de katalysator in auto's de op lossing is voor de milieuproblemen door het verkeer. Milieudefen sie berekent in een rapport, bestemd voor de Tweede Kamer, dat zelfs een „schone auto" hoogstens vijfduizend kilometer per jaar mag rijden wil het milieu effectief worden beschermd. Auto's rij den thans gemiddeld ongeveer 16.000 kilometer per jaar. Milieude fensie verlangt verder dat de fiscale voordelen voor autogebruikers verdwijnen. Werkgevers zouden hun personeel openbaar-vervoera- bonnementen moeten verstrekken. De vereniging bepleit voorts een onderzoek naar de mogelijkheid van „autotheken", zodat voor veel mensen het afschaffen van de eigen auto mogelijk wnrHt ficidaeSotuont Zaterdag 15 oktober verschijnt bij deze krant de special VERZEKEREN/SPAREN/BELEGGEN Heb je geld, dan kun je huizen bouwen, heb je 't niet. dan kan je stenen sjouwen. In deze special draait 't allemaal om geld: sparen en beleggen, maar ook de financiële aspecten van (levens)verzekeringen komen aan de orde. Informatie over de mogelijkheden tot adverteren in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lippmann, bereikbaar onder num mer 071 - 122 244. FORD ESCORT Modeljaar 1989 Een geheel nieuwe 1.8 liter dieselmotor, een verbeterde 1.3 liter benzinemotor en een - afhankelijk van de modelvariant - gefaseerd in te voeren stuurinrichting met variabele over brengingsverhouding vormen de belangrijkste verbeteringen die op de nieuwe Ford Escortmodellen (links) en Orionmodel- len worden geïntroduceerd. De nieuwe benzinemotor biedt Itzolane# *11* 1 4® 11* 1 "I ichniek staat voor n daar maken we *)aar gebruik van. 5 meer fietsers dra len koptelefoon met lorende walkman en irdduizenden auto- isten telefoneren al d. Het gemak dient ,,Ik vind het naar school te met m'n George- in m'n Daar ga ik zelfs van fietsen, lekker ritme van „Faith", scholier. Van ge- hij niet weten, het andere ver- wel, i ik word muziek zelfs extra plaatsgenoot zou niet meer wil- „Ik ben altijd be- voor mijn familie en 's, dat vind ik een Als er iets is, kun- bellen. Daar wordt op de weg minder van". zijn veel ge niet iedereen is eens. Veilig Ver- (VVN) bij- ziet wel degelijk ge- dit moment onder geen actie tegen valkman-gebruikers ?rende automobilis- Paula Brunsveld ...maar toch denken izorg erl dat dit verschijnsel ge- 'oorlichtifoor de verkeersveilig- ^levert. VVN raadt dan itort uw fe activiteiten tijdens het giro 30Qaf. omdat het in het 70.600.r nodig is dat mensen de volle honderd met de weg bezighou- die de volumek- z'n walkman of auto- 10 zet bijvoorbeeld, is -o- —j mist een be- F aspect van de commu- het verkeer: het ge- hoort geen claxon, en geen achterop- verkeer. Fietsers had- voordeel dat ze heel onden horen wat er heen gebeurt, maar dit Ituurlijk weg met een Een scholier: „George Michael harder van fietsen". walkman. En juist fietsers zijn heel kwetsbaar tussen al het snelverkeer". Politie Het verkeer is een van de werkterreinen van de politie. „Wij letten daarom ook op walkmans en andere afleiden de dingen", aldus opperwacht meester Kaatman van de rijks politie. „Op zich zijn walk mans en autotelefoons niet verboden, maar wij kunnen wel ingrijpen als de veiligheid daadwerkelijk wordt be dreigd", „Volgens artikel 13 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens moet een be stuurder (een automobilist èn een fietser) zijn voertuig altijd onder controle hebben. Is dit niet het geval en slingert ie mand duidelijk waarneembaar als gevolg van het gebruik van de autotelefoon, dan kunnen wij ingrijpen. Wij proberen die mensen altijd eerst op de risi co's van hun gedrag te wijzen, maar we kunnen ook een pro ces verbaal uitschrijven": Maar in het aantal ongelukken dat door niet-geconcentreerde weggebruikers wordt veroor zaakt, heeft de politie geen in zicht. „Er gebeuren veel onge lukken zonder dat de ware in mijn walkman, daar ga ik zelfs foto's: pers unie toedracht bekend is", aldus Kaatman. Ook VVN heeft geen cijfermateriaal. Paula Brunsveld: „Ik denk dat dat komt omdat dit een vrij nieuw fenomeen is. Je verstand zegt dat deze technische snufjes af leidende factoren zijn in het verkeer en dus gevaarlijk. Maar niemand weet hoeveel ongelukken het veroorzaakt. En er zijn „grotere" proble men: alcohol bijvoorbeeld. Uit een pas gehouden onderzoek blijkt dat het aantal mensen dat met een glaasje op achter het stuur kruipt, nog steeds schrikbarend hoog is. Daarom heeft alcohol onze prioriteit. Dat probleem kennen we en dus kunnen we er wat aan doen". Onderzoek Maar wat is bijvoorbeeld het effect op de rijvaardigheid van het geëmotioneerd raken door een radioprogramma? Wat ge beurt er als je partner via de autotelefoon de relatie uit maakt? Hoe is je rijstijl als je tegelijkertijd rijdt en je compu ter bedient? Anita van der Vorst van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) hierover: „Wij heb ben tot nu toe geen opdracht gekregen de invloed van deze afleidende factoren in het ver keer te onderzoeken. Natuur lijk kunnen we ook zelf het initiatief voor een onderzoek nemen, maar op dit moment is er voor ons geen aanleiding dit verschijnsel met spoed te on derzoeken. We hebben al wel geïnventariseerd wat er in het buitenland op dit gebied is ge daan, maar ook daar is geen onderzoek verricht naar de ge varen van de walkman of de autotelefoon". Zij vervolgt: „Onderzoeken zijn heel kostbaar. Eerst moet worden onderzocht wat de beste manier is om het pro bleem te onderzoeken. Zo'n verkennend onderzoek kost al handen vol geld. Daarna neemt het eigenlijke onder zoek ook nog eens een paar jaar tijd en honderdduizenden guldens in beslag. Dit doet de SWOV natuurlijk alleen als de noodzaak van een onderzoek voor honderd procent vast- Allergisch Secretaris Schouten van de Raad voor de Verkeersveilig heid van het ministerie van verkeer en waterstaat ver wacht dat ook in de toekomst weinig aan deze afleidende factoren gedaan zal worden. Schouten: „Minister Smit- Kroes is wat allergisch voor onderzoeken en nieuwe regels. Waarschijnlijk hoopt de rege ring dat gebruikers van deze technische hoogstandjes ver standig genoeg zijn en niet al rijdend allerlei capriolen uit halen. De politie zit ook niet te springen om extra regels te moeten uitvoeren. Ook al zou' dit verschijnsel redelijk mak kelijk te controleren zijn. Je kunt snel zien of iemand een walkman op heeft of al rijdend telefoneert", „Als je de walkman en de au totelefoon in het verkeer ver biedt, kom je aan iets dat ei genlijk iedereen heel plezierig vindt. Politiek gezien is het voor de minister dus helemaal niet interessant hier tegen ac tie te ondernemen. Voorlopig loopt men dus met een grote boog om dit probleem heen. Zolang niet bewezen is dat het echt gevaarlijk is, hoopt men dat het wel meevalt. Alhoewel je gezonde verstand zegt dat het toch wel een beetje linke soep is". „Pas als er een ernstig ongeluk met bijvoorbeeld een fietsende walkman-gebruiker gebeurt, heb je de poppen aan het dan sen. Het is een sombere con clusie, maar blijkbaar moet in Nederland het kalf eerst ver dronken zijn voordat men de put dempt. We hebben een schokeffect nodig. Zolang het nog niet zover is, zal alleen af en toe de discussie over dit on derwerp oplaaien, maar zijn er onvoldoende argumenten om in actie te komen". Ook positief Verder wijst Schouten erop dat autotelefoons en autocom puters ook positieve kanten hebben. „Als er een ongeluk is gebeurd, kun je meteen de po litie en de ambulance waar schuwen. Een fax in je auto is ook prachtig. Bovendien levert het een leuke handel op, wat weer gunstig is voor onze eco nomie". „Als zo'n proces eenmaal op gang gekomen is, kun je het niet meer terugdraaien. Je kunt niet honderdduizenden autotelefoons laten verwijde ren. En de overheid kan nu eenmaal niet .elke technische vinding van tevoren controle ren. Wij zijn in ons kleine landje gehecht aan onze vrij heid; de overheid mag en kan zich niet overal in mengen. De verantwoordelijkheid ligt dus bij de producent en de consu ment". Het ontbreken van een soort vakbond die let op verkeers- onveilige uitvindingen is vol gens Schouten te verklaren uit het feit dat eigenlijk niemand de kosten van verkeersonvei ligheid voelt. „Verkeersonvei ligheid kost ons zo'n zes mil jard per jaar, maar die kosten worden uitgesmeerd over on der meer de verzekeringspre mies. In elk individueel geval is een ongeluk heel akelig, maar financieel heeft niemand er echt last van. Bovendien vallen er jaarlijks in het ver keer „maar" vijftienhonderd doden en vijftigduizend ge wonden en dat is relatief ge zien weinig. Zo werkt het nu eenmaal in onze samenle ving", besluit Schouten. JACQUELINE VISSER De autotentoonstelling in Parijs telt dit Keer 1060 stands uit 27 landen. De vakpers neemt hier nog in alle rust een kijkje bij alle nieuwe c.q. vernieuwde modellen. Het publiek kan de ko mende dagen op veel meer drukte rekenen. F0T0. AP betere prestaties en een tot 13,5 procent lager brandstofver bruik. De nieuwe dieselmotor levert 16 procent meer koppel dan de 1,6 dieselmotor die hij vervangt en is bovendien stil ler. In details is zowel het interieur als het exterieur van de Escort c.q. Orion gewijzigd (o.a. nieuw ontwerp voorbumper en radiateurgrille). foto: pr, deafdet niet honderdduizenden autotelefoons laten verwijderen, dat weet secretaris Schouten van de Raad voor de Verkeersveiligheid van het ministerie van verkeer ten VO( terstaat ook wel. BRUIK AUTOTELEFOON, COMPUTERS EN WALKMAN: GEVAARLIJK OF NIET? De Rover 820 Si Fastback. Ruim twee jaar geleden presenteerde Rover zijn versie van het veelbespro ken samenwerkingspro ject XX met Honda. Het werd een overgang waar sommigen wel moeite mee hadden. Was het niet de overduidelijke Japanse in breng in een zo Britse auto, dan was het wel de overstap van een vijfdeurs model naar een vierdeurs sedan. Toen al werd ge meld dat er op termijn weer een vijfdeurs-versie zou komen, zelfs ver wachtten sommigen een coupé na de verschijning van een CCV-prototype- model. Ondertussen is het veel rusti ger geworden rond die Rover 800. waarop weinig viel aan te merken. Ja, de zescilinder Honda-motor van de topmo dellen had niet zo'n gunstig trekkrachtverloop, en Rovers eigen zestienkleps tweeliter viercilinder was wat luidruch tig. Voor bepaalde klanten was het jammer dat er geen opvol ger voor de 2400 SD turbodie sel kwam, maar er werd vol gens de geruchten samen met motorfabrikant Perkins ge werkt aan een direct ingespo ten dieselmotor voor de 800. Die komt er dus niet, wel moet over een jaar toch weer een turbodiesel op het programma komen. Die stamt dan alsnog van de oude 2400 SD af; er komt een 2,5 liter turbodiesel van het Italiaanse VM in. Ook de SD had een VM-motor, de nieuwe 800 zal dezelfde motor hebben als de Alfa Romeo 164 TD (zeer stil en B6 kW/117 k sterk). Bijna hetzelfde vermo gen als de eenvoudigste benzi nemotor in het nu gepresen teerde gamma. Dat is dan een versie van de Rover tweeliter met centrale brandstofinjectie, goed voor 88 kW/120 pk. Daarnaast is er een versie met inspuitventielen bij elke cilin der, die 98 kW/133 pk levert. Deze 820 Si heeft een kataly sator, evenals de zescilinder- modellen. Dat zijn dan de 827 Si vierdeurs sedan en de top modellen Sterling (vierdeurs) en Vitesse (vijfdeurs), waarbij de laatste als sportief getinte variant terugkeert. Welkome uitbreiding De terugkeer van een vijf deurs Fastback bleek volgens marktonderzoek toch al ge wenst; in Nederland denkt men meer Fastbacks dan vier- deurs-modellen te gaan verko pen, al telt het sedangamma een versie meer dan de vijf- deurs-reeks. Heel duidelijk herinnert de vijfdeurs 800 aan de voorgaande SDl-modellen, terwijl hij toch op dat schuine dak na geheel gelijk is aan de vierdeursversie. Onderling schelen de versies, op de moto risering na, ook niet veel. Ze zijn allemaal behoorlijk luxueus aangekleed. Nog steeds is de zestienkleps tweel- ïter niet echt stil, maar de prestaties en vooral de sou plesse zijn zelfs in de zwakste uitvoering nog heel aanvaard baar. Misschien komt dat mede door de aangepaste ver snellingsoverbrengingen, die nu verder uiteen liggen. De eerste en tweede versnelling werden „korter" voor betere acceleratie, de vierde en vijfde „langer" voor meer rust op kruissnelheid. We waren ook wel benieuwd naar de nieuwe vierentwintigkleps zescilinder, die van 2,5 op 2,7 liter is ge bracht. Dat zorgde voor merk baar meer trekkracht, maar nog altijd is er een „deuk" in de koppefkromme rond 2500 tpm. Je kunt niet zeggen dat de auto aarzelt bij acceleratie vanaf laag toerental, wel dat de motor pas bij wat meer toe ren ineens heel hard begint te trekken. Daaraan helpt ook niet een nieuwe automaat. Die heeft nu niet alleen vier ver snellingen, maar ook twee schakelprogramma's; de bak moet dan eerst van „D" in „S" gezet worden, waarna keus is uit een sportief schakelpro gramma met of zonder ge bruik van de hoogste versnel ling. De automaat is alleen le verbaar in combinatie met de V6-motor. Nieuw in de uitrus ting is verder een standaard diefstalalarm voor alle model len; de Vitesse krijgt standaard ABS-remmen mee. Een in de len neerklapbare achterbank kent de nieuwe vijfdeurs 800 echter niet, het is alles of niets. Prijzen De prijzen zijn voor vier- en vijfdeursmodel in principe ge lijk. De 820e kost dus in beide uitvoeringen 47.500,-, de Si met nog meer uitrusting 6400,- meer. Vervolgens heb ben we de 827 Si (alleen vier deurs) voor 64.900.-, dan de Sterling-uitvoering voor 75.900.- en tot slot de vijf deurs Vitesse voor 77.900.-. Een automaat verhoogt de prijzen van de zescilindermo- delen nog eens met vier mille. Een bescheiden prijsstijging voor de viercilinderversies dus en een behoorlijk forse voor de Sterling. Geen wonder dat men voornamelijk de 820 goed denkt te kunnen verkopen, die wel veel voor zijn prijs biedt. Niet ongelukkig is men dat Honda geen vijfdeurs Le gend (de tweede afstammeling van projekt XX) zal bieden;- misschien dat men ook daar om verwacht dat de klanten juist in het vijfdeurs-model weer een echte Rover zullen herkennen. We vroegen nog even door over de samenwer king met Honda. Die betreft, aldus Rover-Nederland direc teur Van Putten, uitsluitend afzonderlijke projecten. Honda heeft er dus geen enkel pro bleem mee dat Rover nu on derdeel uitmaakt van de Bri tish Aerospace groep. Er loopt 1 nu nog het project YY, dat in middels al in Japan de Honda Concerto opleverde. Het zal nog zeker een jaar duren voor we die in Europa zien als Rover, ter vervanging van de 200-modellen (en de Austin Montego, lijkt ons niet on waarschijnlijk). PETER FOKKER Paris op wielen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11