Hegemonie oranjedames ten einde riv Van Thi jn laakt bestuur van Ajax Louati wint in zevende partij Naaldwijkse supporter houdt niet van sport ACTION SKOATTER WEER IN MÜNCHEN SPORT, £eidóc0omont DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 PAGIN* DEN HAAG Voor het toppaard Action Skoatter is gisteren met spoed een lading voedsel van Heerenveen naar München vervoerd. Het paard won zondag 45.000 gulden in de draverij om de Münchener Bokaal. Die zege maakte zoveel indruk op de baandirectie dat de „Vliegende Friezin" meteen voor een wed strijd van komende zondag werd gecontracteerd. Het prijzengeld is ongeveer 230.000 gulden, waarvan de helft voor de winnaar. Skoatter doet daardoor niet mee aan het Kampioenschap der Vijfjarigen op Duindigt en de deelneming aan het Europees kampioenschap is daardoor onzeker geworden. In Nootdorp was gisteren geen uitgesproken favoriet te vinden. Maar liefst drie paarden werden er uitgeschakeld en één sprong er door het stek. Daardoor werd Cor Berg niet in de uitslag opgenomen en was er ook geen trio-uitbetaling. De inzet van het trio ging over op de tweede koers die verrassend werd gewonnen door Ank Westfrisia met Aad Pools voor Amor Yoly en Carry Buitenzorg. DEN HAAG Mourad Louati heeft gisteravond in een matig bezet Amicitia ook zijn zeven de partij bij de profs gewon nen. De Haagse middenge wicht deed dat niet tegen de aangekondigde Brit Paul Mit chell, die al de plaatsvervan ger was voor zijn landgenoot Mike Holden. Maar zoals dat in bokskringen kan gaan, ver scheen Mitchell niet. „Wegens griep", deelde promotor John Kristalijn. De Haagse boksschoolhouder, die gisteravond voornamelijk eigen pupillen de ring instuur de in Amicitia, had „via goede contacten" een remplacant voor Mitchell gevonden in de persoon van de uit Oostenrijk afkomstige Joegoslaaf Sinisa Popovich. In de slotpartij van de avond, die pas tegen mid dernacht eindigde, mocht Mourad Louati zijn kunsten vertonen tegen deze afge traind ogende routinier. En dat is de donkere Hagenaar niet meegevallen. Popovich bleek een opponènt, die om welke reden dan ook niet bereid was veel initiatief te nemen. Dat leverde een nogal vervelende partij op, die Louati wel op punten won, maar die nauwelijks een test bleëk voor diens mogelijkhe den. Popivich zocht het voort durend in lijf-aan-lijfwerk en zodra er enigermate gevaar dreigde bij een offensief van Louati dook de Joegoslaaf in de armen van zijn tegenstan der. Daardoor kon ook Louati, die elke stoot onmiddellijk ge volgd zag door hangwerk, nauwelijks scoren. Maar door dat de Hagenaar in elk geval het meeste initiatief ontplooi de. werd hij terecht winnaar. De rest van de avond leverde een aantal aardige, maar meer mindere partijen op. Waarbij vooral de scheidsrechters op vielen. Het betrof een duo „uit de provincie" dat voor het eerst in Den Haag werd uitge test. Dat bezorgde bijvoorbeeld Hagenaar Willy van Delden een vervelende smaak in de mond. In zijn A-partij pres teerde de arbiter, gespitst op een zo goed mogelijke presta tie, het om de Hagenaar in de tweede ronde volkomen onno dig voor de tweede keer acht tellen rust te geven. Dat bete kende volgens de regels een voortijdig einde van het gevecht tegen de Brabander André de Klerk, die Van Del den eenmaal eerder had ont moet en toen op punten had verslagen. Mourad Louati. Helene van de Ben en Annemieke Fokke kijken versuft voor zich heen na de uitschakeling van het dameshockeyteam. FOTO: ANP SEOUL Voor het Ne derlands dameshockey team is vandaag een tijd perk van onaantastbaar heid afgesloten. Acht jaar lang ontbrak Oranje nim mer in de eindstrijd van een belangrijk evenement. De gedachte niet te kun nen verliezen, nestelde zich daardoor gemakke lijk in de hoofden van de speelsters en supporters en was daar ook door kleinere misstappen niet meer weg te branden. De vingerwij zing. die Au stralië in april bij het zeslan- dentoernooi in Perth gaf. werd afgedaan als een toeval ligheid. In de halve finale van het olympische toernooi ge beurde het vandaag opnieuw. Australië won volkomen te recht met 3-2, bondscoach Gijs van Heumen sprak van een incident. Het was wel degelijk meer. De voorbereiding op de verdediging van de olympi sche titel wees het al uit. Het huidige Oranje is niet meer de ploeg van vier jaar geleden. De reeks zeges hield de waar heid van die constatering lang verborgen. In Seoul werd die pijnlijk duidelijk. De teleurstelling over de ge miste finale was de Oranje- hockeysters niet aan te zien. Wellicht komt het besef pas later, maar nog op tijd voor de strijd om het brons tegen de Engelse dames, die met 1-0 van Zuid Korea verloren. Te lang heeft de selectie van Gijs van Heumen geteerd op de vaak dikke uitslagen. Te wei nig werd gedacht aan de soms magere manier waarop die werden bewerkstelligd. Daar om heerste er in het Songnam- stadion vooralsnog ongeloof. De tijd was rijp voor de ont wenningskuur. De Nederland se hockeysters dachten scherp en geconcentreerd te kunnen beginnen tegen Australië. Ze oogden echter alsof er net uit gebreid was gedineerd. De- snelle treffer door eep straf- corner van Tooth, die al na twee minuten raak sloeg, zorg de even voor beweging. Het elftal was echter al zo afge bluft, dat het inititatief al met een na de gelijkmaker van Li- sanne Lejeune omsloeg in ver trouwen in de goede afloop. Scherp oog In feite berustte het alleen op hoop op voldoende strafhoeks lagen en een scherp oog van Lejeune. niet op goed hockey. Een kwartier deed de olym pisch kampioen, vooral de goed solerende en vrijdag ook afscheid nemende Von Weiier, mee. Er kwamen strafcorners, maar het uitzicht op de finale kwam niet mee. Australië schreef de wedstrijd en het tempo voor. Nederland kon niet volgen en raakte in de de fensie te vaak de kluts kwijt. De aanvalsopbouw werd er lo gisch door verminkt. „We zijn vijftien minuten in de wedstrijd geweest", stelde Van Heumen vast. „En wat ons nog nooit is overkomen, dat gebeurde nu. Er werden zoveel fouten gemaakt, dat we het duel uit handen gaven. We hebben nog nooit zo slecht te gen Australië gespeeld. Lejeu ne is even naar voren geweest, maar die heb ik maar weer snel terug gehaald". Het zou niet baten. De ver wachting, dat de Australische hockeysters in de tweede helft verder zouden moeten rusten, kwam niet uit. Middenveldster Sharon Patmore, na een jaar afwezigheid door coach Bryan Glencross weer opgehaald, deelde de beslissende tikken uit. Haar eerste treffers f„Ik heb ze bewust bewaard") van het toernooi, kegelden Oranje omver. Dat Bolhuis acht minu ten voor tijd de rebound van een strafcorner benutte, was alleen de versmalling van de marge op het scorebord, niet de verkleining van het ver schil op het veld. Nederland-Australië 2-3 (1-1) 2. Tooth 0-1 (s.c.). 15. Lejeune 1-1 (s.c.). 49. Patmore 1-2. 56. Patmore 1-3, 62 Bolhuis 2-3. Scheidsrechters: Assel- man (Bel) en Hernandez (Spa). Toe schouwers: 6000. Nederland: De Beus; Van Manen. Le jeune. Nieuwenhuizen en Van der Ben; Holsboer, Benninga en Willem-, se; Wolff (Ohr). Bolhuis en Von Wei- ler. Australië: Partridge; Belbin. Tooth. Clement en Michelle Capes; Patmore. Dorman en Bowman. Lee Capes. Pe- reira en Small. KOERSE DEN HAAG Onze tips \L I de koersen van morgenmidj9,7! op Duindigt luiden. en. >e«n Duindigt woensdag 14.00 uui le koers: Cokkes. Chanel Grc Bestseller (2-6-4). 2e koers: Miss Leone, Marshal 1 Donald. Nasib Baik (1-2-5). OC 3e koers: Carlina D'Almere, 0 ja; Mendel. Carmel Westland (7-5-4j«' 4e koerS: Zorkana, Belinda W, BR" ty Starlet (8-6-2). I 5e koers: Bono. Spain RaaplLfi King's Power (3-10-4). dU 6e koers Zinarro A. Ayres VryÉllV se. Zep Star Last (4-3-7) 7e koers Statenprojekt. Mooi- Beauty Mountain (*-1-2-6). UWl 8e koers: Amazone Cede, Wilm Wish of Thijssen (4-5-6). 9e koers: Zebrano du Bois, Ifraff Fortuna, Yester P (5-6-4). B-e> Luijendijk negende in Nazareth NAZARETH De Nearer landse autocoureur Arie endijk is als negende g> digd tijdens een wedstrijdu de CART-serie. De race.fng' dertiende in een serie van $isc tien gehouden in Nazaretljan de Amerikaanse staat sylvania, werd gewonnen d de Amerikaan Danny St hij van. Michael Andretti ein' de de als tweede, derde werd pnc rio Andretti. en-, irs LEDENRAAD BESLIST OVER TOEKOMST IN WATERGRAAFSMEER AMSTERDAM De Wa tergraafsmeer gisteren. Al vroeg verzamelen de vaste supporters zich rond het drassige trainingsveld. Discussies laaien hoog op. Uiteraard is het terugtre den van het bestuur het onderwerp van de dag. Voor- en tegenstanders van het „kabinet Harm- sen" bestrijden elkaar met argumenten. Slechts over één ding is iedereen het eens. De slechte resulta ten, het voortijdige ver trek van trainer Kurt Lin- der en het aftreden van de clubleiding doen het wankelende bolwerk Ajax geen góed. De Europa Cup voor bekerwinnaars, die in mei vorig jaar werd veroverd, had de eerste aanzet moeten worden voor een definitieve te rugkeer aan de Europese voetbaltop. Daarvan lijkt Ajax nu, iets meer dan een week voor de return in de eerste ronde van de Europa Cup, verder dan ooit verwijderd. Het nieuws, waarvoor het be stuur zondagavond had ge zorgd, sloeg in Amsterdamse kringen in als een bom. Nie mand had verwacht dat voor zitter Ton Harmsen en zijn medebestuursleden Ajax in deze crisisperiode in de steek zouden laten. „Wij waren alle maal verrast", geeft trainer Spitz Kohn na enig aandrin gen toe. Vervolgens snelt Kohn de veilige kleedkamer in. Het bestuur van Ajax. dat zich overigens gisteren niet liet zien, neeft de toekomst van de club in handen gelegd van de ledenraad, die van avond in spoedzitting bijeen komt. Het 27 man tellende ge zelschap moet zijn goedkeu ring geven aan het terugtre den van de clubleiding. En waarom zouden zij dat niet doen Solidair Naast het bestuur heeft ook al gemeen-directeur Arie van Eijden zijn ontslagbrief inge diend. De werknemer van Ajax, die twee jaar geleden een goede baan opgaf voor een job bij de club waar hij toen vice-voorzitter was, toont zich daarmee solidair met de lei ding. Hij is wel aanwezig in De Het trainersduo Louis van Gaal (links) en Spitz Kohn verlaat het veld. De training werd gisteren, naast de vaste supporterskern, door politie Ajax misschien voor langere tijd uitgesloten en ook in de competitie kunnen wij niets permitteren. Vorig jaar moes ten wij al een wedstrijd zonder publiek spelen en er staat nog steeds een voorwaardelijk duel. Er hoeft maar iets te ge beuren of Ajax speelt weer een duel zonder toeschouwers". Over de eigen veiligheid wil niemand wat zeggen. Wel wordt duidelijk dat vooral de familie Harmsen telefonisch, schriftelijk en zelfs persoonlijk werd bedreigd door zich Ajax- supporter noemende mensen. Desalniettemin vinden de sup porters het vreemd, dat het bestuur nu ineens de bedrei gingen serieus neemt. Een fan: „Sinds het vertrek van Cruijff wordt Harmsen lastig geval len. Als hij zo bang zou zijn, dan had hij wel eerder zijn conclusies getrokken". Drogreden Burgemeester Ed van Thijn van Amsterdam bekritiseert eveneens de reden van het be stuur. „Een drogreden", ver klaart Amsterdams eerste bur- Meer, maar weigert de verza melde pers te woord te staan. „Op dit moment heb ik niets te zeggen", meldt Van Eijden. Harmsen sluit zich daarbij aan. De voorzitter wacht net als alles achter de rug is, ben ik bereid wat te zeggen. Nu houd ik mijn mond". Secretaris Jan Neefies sluit zo goed als uit dat het bestuur te rugkomt op het besluit. „Als je op een gegeven moment ge noodzaakt bent om af te tre den, lijkt het mij vrijwel uitge sloten dat je terugkomt op die beslissing". Niemand wil in gaan op de reden die in het communique werd opgegeven. De bestuursleden kunnen niet langer instaan voor de veilig heid van zichzelf, familie, spe lers en technische staf. Boven dien weigert men langer de verantwoording te dragen voor het gedrag van de fans in competitie- en Europa Cup wedstrijden. Neefjes daarover: „Als het in de FurnDa Cup mis gaat. wordt F-side ontkent bedreigingen AMSTERDAM De voorzitter van de stichting F-Side, R. Pieloor, heeft gisteren ontkend dat het Ajax-bestuur door F-Side- supporters is bedreigd. „Als ons iets dwars zit, ui ten wij dat heel direct. Wij zijn geen mensen die in te lefoonboeken gaan zitten snuffelen om vervolgens brieven te schrijven of op te bellen. De afgelopen wedstrijden heeft het hele stadion staan schreeuwen om het vertrek van het huidige bestuur dus als er al sprake is geweest van bedreigingen kunnen die ook uit andere hoeken ko men", aldus Pieloor. „Het bestuur is er waar schijnlijk van uit gegaan dat ze naar ons wel kan trappen, omdat we toch al in een verdomhoekje zit ten. Maar het aftreden van het bestuur is de meest lo gische stap na de reeks missers van de afgelopen periode". Volgens Pieloor waren de F-Siders wel bezig met het voorbereiden van ludieke acties om de onvrede naar het bestuur te uiten. „Maar die acties hadden een vreedzaam karakter zoals het ophangen van een metershoog spandoek, het bezetten van net voet balveld of het laten rond cirkelen van een vliegtuig met een tekst waarop onze onvrede staat". Volgens Pieloor ziin die acties voor onbepaalde tijd uitgesteld „gezien de huidige situa tie". ger in het NOS-journaal. „In Amsterdam hoeft niemand af te treden, omdat hij wordt be dreigd. Bovendien is de relatie tussen de Amsterdamse politie en het bestuur van Ajax altijd goed geweest. Als het opstapt gezien de resultaten of verkeerd beleid, vind ik dat logisch. Maar om het op de veiligheid te gooien is echt be lachelijk. Men hoeft maar te kikken en er wordt bescher ming geboden". Bijna alle spelers reageren net als de technische staf gelaten op het vertrek van het be-, stuur. Alleen John van 't Schip, momenteel de best ver- FOTO:DIJKSTRA dienende speler van Ajax, laat duidelijk merken het niet erg te vinden. „Ik heb het zien aankomen", zegt hij. „Als het slecht gaat, wordt er altijd veel kritiek uitgeoefend. Logisch dat er dan geruchten de ronde doen. Het is duidelijk dat er bij Ajax bestuursleden moeten komen die dagelijks bij de club betrokken zijn. Nu hebben de meesten nog een kantoorbaan en volgen ze de ontwikkelin gen vanaf de zijlijn. Als top club moet je een professionele re structuur hebben". Cruijff Dat de naam van Johan Cruijff, die begin dit jaar ver trok na onenigheid te hebben gehad met de clubleiding, de laatste weken weer nadrukke lijk in De Meer circuleert, is volgens Van 't Schip normaal. „Cruijff heeft met Ajax goed gepresteerd. Sinds hij weg is, gaat het stukken minder. Be grijpelijk, dat de roep om Cruijff daarom nog niet is ver stomd. De periode Cruijff was voor ons spelers heel belang rijk. Ik vind 't nog steeds jam mer, dat hij is vertrokken". De spelers ontkennen overi gens bedreigd te zijn en ook de technische staf voelt zich niet opgejaagd. „Ik ben nog door niemand lastig gevallen, maar ben ook pas een paar dagen as sistent", zegt assistent-trainer Louis van Gaal. „Maar ook van de spelers heb ik geen verhalen over bedreigingen gehoord. Wat bestuursleden over zich heen hebben gekre gen, weet ik niet. Wel dat dit alles heel slecht is voor de club. Jammer"... RICHAPD THANNHAUSER SEOUL Het kost enig speurwerk, maar ze zijn er wel degelijk: de Ne derlandse supporters. De enkeling die naar Seoul is afgereisd om de Olym pische Spelen bij te wo nen is zonder uitzonde ring enthousiast, 's We relds grootste sporteve nement maakt diepe in druk op onze landgeno ten, van wie het meren deel gisteren de hockey wedstrijd Nederland-Pa- kistan in het oranje en gewapend met de natio nale vlag bijwoonden. Zelfs zij die normaliter nooit een sportwedstrijd bezoeken. Tot die categorie behoort Rien van Dop uit Naaldwijk. Hij beweert in het geheel geen sportliefhebber te zijn. Toch geeft hij, zwaaiend met de Nederlandse driekleur, nadrukkelijk van ziin aanwe zigheid blijk. De olympische koorts laats zelfs Van Dop niet onberoerd.„De reis naar de Spelen heb ik gewonnen", verklaart hij zich nader. „Ik ben verkoper bij een garage en dong mee naar die prijs, omdat ik een bepaald aantal auto's heb verkocht. Normaal interesseert sport me niet. Ik kijk hooguit naar de televisie als er ergens Nederlanders bij betrokken zijn. Ik heb nog overwogen om niet naar Seoul te gaan. maar ben toch gegaan. Het is een prachtige gelegenheid om Zuidkorea te bezoeken. Daar zou het an ders nooit van zijn gekomen. Maar nu ik hier eenmaal zit, vind ik de Olympische Spe len erg leuk. Ik vermaak me tenminste uitstekend". Rien van Dop en zijn echtgenote, die de reis ook mocht mee maken, trekken op met twee andere echtparen, van wie de man ook via de autoverkoop in de Olympische prijzen viel. Terwijl ze elkaar voor dien niet kenden, spraken zij af alle lief en leed in Seoul te delen. Tevreden Het leed kwam al snel, want de yogwan, een zeer eenvou dig Zuidkoreaans hotel, waarin zij waren onderge bracht, beviel slecht. Een te lefoontje naar Nederland bracht uitkomst, want de zes kregen toestemming om op kosten van de autofirma een beter hotel te nemen. Zij zijn nu tevreden over de kamer. Hetgeen ook wel mag voor de prijs is 150 gulden per nacht. In het gezelschap van Van Dop is Bert van Harse laar met zijn vrouw. De Ede- naar is een sportliefhebber, zij het dat zijn favoriete tak niet op de Spelen wordt be oefend. Hij houdt van de mo torsport. „Bij hockey kom ik nooit; dit is de eerste keer", merkte hij gisteren lachend op. „Maar ik vind het prach tig, vooral de sfeer. Het meest heb ik genoten van de atletiekwedstrijden, waar we een dag zijn geweest". Peter Upperman en zijn vrouw uit Wijchen vormen het derde prijswinnende echtpaar. Hij verwondert zich het meest over het ge drag van de Zuidkoreanen. „Je wordt hier voortdurend bekeken", heeft Upperman ervaren. „Het gekste vind ik wel dat veel Zuidkoreanen met ons op de foto willen. We schijnen zeer bijzonder te zijn. Maar ik geniet hier, hoor. Vooral van atletiek. Het was fantastisch om dat een keer mee te maken". Iemand de de reis naar Seoul geheel uit eigen zak heeft be taald, is Peter Oussoren uit Maassluis. Samen met zijn vriendin Marjan Boog besloot hij in april om zijn vakantie tijdens de Spelen in Seoul door te brengen. En daar heeft het tweetal nog geen moment spijt van. „We wil den eens wat anders dan de standaardvakantie naar Spanje of Griekenland. Toen Foutjes fataal voor Van der Plas LEIDEN Van der Plas ging gisteravond in eigen huis met 3- 5 onderuit tegen Ceverbo. Halverwege gaf de thuisploeg nog met 2-1 de toon aan. Al vlot scoorde Jaap van Duyn de ope ningstreffer tegen de ploeg die het spel niet wenste en kon ma ken. Vervolgens zorgde Kees Varkevisser voor 2-0. In het rust- signaal „sloot" Ceverbo echter aan, 2-1. Vlak na de pauze resul teerde balverlies aan Van der Pias-zijde in de gelijkmaker en kort daarop zelfs voor de eerste voorsprong voor de gasten, 2-3. hJaap van Duyn bracht zijn ploeg nog wel naast Ceverbo, maar Ceverbo, dat de fouten van Van der Plas ondubbelzinning af strafte en de kansen beter benutte, scoorde in de slotminuten nog tweemaal, 3-5. De derby tussen Glasbergen en Autoverbaan vond geen door gang, daar Autoverbaan zich niet in Cleijn Duin meldde. Overige uitslagen: De Maas - riermes DVS 4-1; Hogenboom - Datagold 1-4. g« mijn vriendin opperde bfbij dan maar naar Seoul te gaa1 G veronderstelde ik in eerêv instantie dat dat te duur zdkt worden. Dat bleek mee felijs vallen, zodat we de stouiw; schoenen hebben aangetrolter ken. We zijn beiden sportful naten, vandaar". Per Peter Oussoren, die al bij hïre zwemmen, volleyballen, tu> ai nen, hockey en boksen is gM weest, is enthousiast geraal over sporten die hij normah 2 gesproken amper een .blf— waardig keurt. „Vooral bf volleybal heeft mijn hart gÊ stolen", meldt hij enthousiaï „Dat komt natuurlijk oo! omdat je hier de wereldtop h| actie ziet. Ik denk dat hl een tegenvaller wordt als [I in Nederland eens naar eJ. volleybalwedstrijd ga. Tti nen was ook prachtig. Op h[ hockey had ik me zelfs eta beetje voorbereid, want L ben met het oog op de Olyif pische Spelen naar het toé nooi in Amstelveen geweeslBf Oussoren heeft inmiddirai vriendschap gesloten rAfl] voordien onbekende landa. noten. In het vliegtuig na) Seoul maakten zij kennis rrr Wibo Haver en Gabriëler Teunissen uit Apeldoorn. Ife 1 23-jarige Haver heeft, het 1 zoek aan de Spelen, eveni de autoverkopers, te dankf aan een prijs. De Apeldoa ner was de gelukkige in t loterij van een computed! ma, waarvoor hij als ver» per werkt. „Ik heb voor tw personen een budget 1 10.000 gulden tot mijn schikking. Daarbij is de inbegrepen. Boven dat drag moet ik de kosten w ophoesten", vertelt Wibo ligC ver, die in zijn vrije tijd vo jj, zijn plezier bij De Man&,n tennist, maar zichzelf ni> echt een sportliefhebl(aj| noemt. „Maar hier raak }jn steeds enthousiaster. In Njjn derland is het ondenkbaLr dat ik naar turnen, boksen^ atletiek ga kijken". HENK STOUWD^» 'no "Vei Geen winnaar lotvt DEN HAAG Lotto 2 de geen winnaar van de prijs op. De zeven winnf van de tweede prijs krijgeri ƒ42.857,10. Ie prijs: geen prijs: 4900x 40,90, 5e prijs: ƒ5,00. Cijferspel 38: Zes cijfers goed:!G winnaar. Vijf cijfers goed: geenij naar. Vier cijfert goed: 31 win Drie cijfers goed: 213 v cijfers goed: "ftc f 126,70, 3e prijs: Toto-gelijk 38: le prijs: geen naar. 2e prijs: 1 x 310.70, 3e pri x 81.70. 4e prijs: 486 x ƒ5.10.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8