Twistappel Taba gaat naar Egypte fenland QeiduzQcwiant Gifschepen mogen lossen in Italië YN PROTESTEERT TEGEN PLASTIC KOGELS ISRAEL ïuwe premier Polen voelt |h thuis in de jungle n GOEDtMEKEKEN? 0NTUREN VAN KAPITEIN ROB CCC-leden zwijgen bij proces Ik wist niet wat ik met het smeergeld moest IGINL DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 PAGINA UN VOOR SN OCHET jKKELTAF nljjV AGO Met nog enke- biinaP te 8aan voor het Pre" ■omanfe referendum op 5 ok- ucerJirokkelt de steun voor »venf"JAuSusA0vPin0Chet de mierder af- een aan" t tw6ere naaste medewer- kurf1 de dictator voeren nu een (Pe teSen herverkie- h da P Pinochet- Intussen is r Hp ^opiniepeiling gebleken Achet nog slechts op 20 Ij| van de stemmen kan ...T De Chileense dictator f niet of met verach- «de uitlatingen van zijn e politieke vrienden Sunday Times te zwaar voor kran tenbezorgers LONDEN De zondagskrant Sunday Ti mes wordt veel te zwaar voor Britse kran tenjongens en -meisjes. Om persoonlijk let sel te vorkomen wil jde Britse Nationale Federatie van de Kleinhandel in Dagbla den en Tijdschriften verhinderen dat het gewicht van de Britse zondagkranten nog meer toeneemt. Rupert Murdoch, de grote baas van de uitgever van The Times en Sunday Times, is van plan zijn zondags krant in oktober uit te breiden tot tien lij vige katernen. Elk exemplaar van de Sun day Times zal dan bijna anderhalve kilo wegen. Het gewicht van de Sunday Times bedraagt nu al meer dan een kilo zodat steeds meer krantenwinkels besluiten de zwaarlijvige bijlage pas op maandag te la ten rondbrengen wanneer de vracht van de bezorgers vele kilo's lichter is. ROME De autoriteiten van Manfredonia, in het zuiden van Italië, en van Ravenna, aan de Adriatische kust, hebben de laatste twee van de drie schepen met Italiaans af val toestemming gegeven te lossen in hun havens. Voorwaarde is wel dat het afval el ders wordt opgeslagen en verwerkt. Volgens de Italiaanse minister van milieu is het in Ravenna te lossen afval niet giftig. Het vuil aan boord van de Deep Sea Carrier, met be stemming Manfredonia, en de Karin B, die eerder de haven van Livorno binnenliep, zou wel chemisch afval bevatten. Het afval op de schepen is afkomstig uit Nigeria. De Italiaanse bedrijven die het daar illegaal ge lost hadden, moeten opdraaien voor de kos ten van de gehele operatie. Man opent vuur in lagere school GREENWOOD In Green wood in de Amerikaanse staat South Carolina is giste ren een gewapende man van in de twintig een lagere school binnengelopen, waar na hij ogenschijnlijk in alle rust het vuur opende. Eén leerlinge werd gedood, tien anderen raakten gewond. Een gymnastiek-leraar hield de verdachte aan nadat deze zijn vuurwapen had wegge gooid en naar buiten liep alsof er niets gebeurd was. „Hij bleef rustig en bood geen verzet", zei leraar Phil lip Browning. Overstroming India eist 300 doden NEW DELHI In het noorden van India hebben de grootste overstro mingen sinds jaren tot nu toe meer dan 300 mensenlevens geëist. Ook vandaag waren vele gebieden in de Punjab nog van de buitenwereld af gesloten. De meeste treinen in de provincies Punjab en Himashal Pradesh reden niet meer. Gisteravond werd in New Delhi alarm geslagen omdat de Ya- muna-rivier buiten zijn oevers trad en enkele krottenwijken al onder water kwamen te staan. Naar schat ting 17.000 mensen zijn dakloos ge worden. Duizenden runderen zijn verdronken. JERUZALEM Functionarissen van de Verenigde Naties hebben bij het Israëlisch leger geprotesteerd tegen het wijdverbreide ge bruik van nieuwe plastic kogels om de Palestijnse opstand in de - bezette gebieden te onderdrukken. Door die nieuwe kogels zouden - soldaten veel sneller het vuur openen op betogers, waardoor het aantal slachtoffers drastisch is toegenomen. Bij nieuwe geweldda digheden vielen maandag twee doden en 67 gewonden. Het was het op één na meest bloedige treffen sinds het begin van de op stand, nu negen maanden geleden. De botsingen vielen samen met een algemene staking onder de Palestijnen op de Westelijke Jor- daanoever en in de Gaza-strook als protest tegen de gevangenne ming van duizenden Arabische activisten. Een functionaris van de VN-hulporganisatie UNRWA verklaarde dat het aantal Palestijnse slachtoffers in de Gaza-strook is verzesvoudigd van 19 in juni tot 130 in september, de gewonden van gisteren niet meegerekend. Sinds de opstand negeneneenhalve maand geleden begon zijn 247 Palestijnen en zes Israëliërs om het leven gekomen. AU Mieczyslaw die gisteren werd gen als nieuwe pre- >ur tirf1 Polen, staat bekend 1 het geharde politicus met gekend overlevingsta- i vermogen de talrijke 'stormen in de jungle PERSP te overleven hebben Jiinaam „de oude vos" :d of de wat minder [betiteling „de zwem- e bijst 2 bontming is een nieuw in Vor 61-jarige Rakowski, fgerinjl in 1985 uitgespeeld nlandj hij wegens zijn her- drag jgezinde ideeën het auwelhierschap verloor en Keitejn werd naar het par ot (ontvaar hij de post van Ier Rizitter kreeg. Twee taire (keerde hij terug in de 15 mien in juni van dit jaar 'P tegj de zware post van letaris voor ideologi- vrij in. van B staat binnen de partij an, „jls een liberaal, die in- telde I hervormingen in het rder en economische sy- t aani steem bepleit. In Moskou werd hij lange tijd met enige achter docht bekeken, maar sinds het aantreden van Michail Gor- batsjov als partijleider „mag" hij daar weer. Maar voor veel Polen is hij het prototype van de communistische partijbons en de belichaming van de kille ambitie. Rakowski begon zijn loopbaan in 1949 in de-persafdeling van het Centraal Comité. In 1957 werd hij hoofdredacteur van het weekblad „Polityka". Hij werd een vertrouweling van de partijleiders Wladyslaw Go- mulka en Edward Gierek, maar in tegenstelling tot hen wist hij de politieke koerswijzi gingen na de onlusten van 1970 en 1980 te overleven. Rakowski kreeg in februari 1981 een sleutelrol, toen gene raal Wojciech Jaruzelski, die toen premier was, hem tot vice-premier benoemde en hem belastte met de onderhan delingen met het vakverbond Solidariteit, dat een half jaar daarvoor door de regering was erkend. Volgens vakobondsac- tivisten maakte Rakowski, on danks zijn liberale reputatie geen geheim van zijn afkeer van Lech Walesa en zijn vak verbond. Om die reden valt Rakowski bij datzelfde vakver bond in slechte aarde. Door zijn onafhankelijke op stelling als hoofdredacteur van Polityka had Rakowski veel vrienden onder de Poolse intel ligentsia, maar de meesten van hen keeerden zich van hem af, toen hij na de afkondiging van de staat van beleg in december 1981 aanbleef. In een analyse van de crisis in Polen, die vorig jaar uitlekte, schreef Rakowski dat het communistische bewind zou moeten proberen de radica le krachten in de oppositie te isoleren door Walesa een raad gevende functie aan te bieden. Vorige maand liet hij nog eens weten dat hij „op grond van de ervaringen van het verleden" vindt dat Solidariteit nooit meer moet worden toegelaten. Poolse. I Daan& vermoordt id em! moge- mafia heeft lagen Pc^t een van de af gajrechters van Sicilië orlogti- rige Antonino Saetta ïRLIfl ben met zijn 35-jarige apte zoon Stefanio I met kogels nadat de Sjn auto tot stoppen gedwongen. Saetta vooral bekendheid I veroordeling tot le- van de „baas der ba- de mafia Michele - bijgenaamd „de in 1985. Hij zou nlijk de beroepszaak voorzitten van het nafia-proces aller tij- ,;ind vorig jaar in Pa- I erd afgesloten. Dat een „gewone" rech- oelwit werd gekozen i onderzoeksrechter een escalatie in de lie g( ssen de mafia en de *d. I staat- èeft t is g (ADVERTENTIE) Bekijk dit weekend ons buurmanneke 'ns van dichtbij. Want zaterdag en zondag zijn er in Belgié weer de Trein- Tram-Bus-dagen. Dan reis je voor weinig Francs door 't hele land. Kaartjes zijn te koop op de grotere NS-stations. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? EINDE AAN SLEPEND GRENSCONFLICT NABIJ (Van onze correspondent Willi Werkman) JERUZALEM Als rond het middaguur de hete woestijnbries over Taba waait, vermengt de oproep tot gebed vanuit de moskee in de Egypti sche legerbasis zich met de wereldlijke westerse muziek in het Israëlische 5-sterrenhotel in Taba. Het is de symbolische waarschuwing van het vonnis, dat over enkele dagen over dit door Israel èn Egypte omstreden grensgebied wordt uitge sproken. Taba, minder dan één vierkan te kilometer in oppervlakte, zal door een internationaal panel van vijf rechters officieel tot Egyptisch grondgebied worden verklaard. Met die uitspraak zal een einde moeten komen aan een zes jaar durend pijnlijk en vaak tot in het absurde doorgevoerde gevecht tussen Israel en Egyp te, dat de verse vredesrelaties tussen beide landen scherp heeft aangetast. „We moeten nu alleen nog maar afwachten of Israel het vonnis werkelijk zal uitvoeren", zegt de Egypti sche consul in Eilat, dr. Ahmed El Messiri. Hij is er niet zo heel zeker van, maar als we samen door Taba rijden, wijst hij me met duidelijke trots de plaats aan waar binnenkort Egypte haar douanepost zal installeren. „Déér, waar u nu de Israeli's de papieren ziet controleren". Paaltjes Taba, acht kilometer ten zui den van Israel's haven- en toe ristenstadje Eilat, werd een on voorzien probleem nadat Israel en Egypte tien jaar geleden on der zware Amerikaanse druk een vredesverdrag uit de grond hadden gestampt, dat onder meer het terugtrekken van het Israëlische leger uit de gehele Sinaïwoestijn inhield. De nieu we vredeslijn zou getrokken worden langs de internationale grens, die in 1906 tijdens de Britse mandaatsperiode tussen Egypte en het toenmalige Pa lestina was vastgesteld. De af bakening van die grens bestond uit 91, irt pyramidevorm opge trokken paaltjes, van Rafiah in het noorden tot aan Taba in het zuiden. Paaltje 91 werd het legendari sche onderwerp van het Israe- lisch-Egyptische grensgeschil. Was de plaats van het paaltje op de heuveltop in het noorde lijk deel van Taba, zoals de Egyptenaren beweerden? Of ging het in werkelijkheid om een plekje tussen een paar palmbomen, zuidelijker, zoals Zonnen op het strand bij Taba is nu nog verre van aantrekkelijk, maar na overmorgen als het sle pende grensconflict eindelijk wordt beëindigd zal dat spoedig veranderen. Egypte staat nu al te springen om het gebied te ontwikkelen voor buitenlands toerisme. foto: epa Israel volhield? Het verschil tussen beide versies, hoe bela chelijk het ook moge klinken, was wezenlijk. Want tussen de heuveltop en de palmbomen ligt niet alleen een kilometer lang prachtig strand, maar ook een door de Israeli's gebouwd luxe hotel en een excentriek vakantiedorp. Israel vocht om het eigendom van die toeristi sche attractie. Egypte stond op haar nationale trots: Wat van ons is, is van ons! Het dispuut werd in 1982, toen Israel haar troepen uit het laat ste deel van de Sinaïwoestijn moest terugtrekken, bevroren met een dubbele grensoplos- sing. Eén afbakening zoals de Israeli's wilden, één volgens de Egyptische eis. Daar tussenin een kilometer niemandsland. De Israëlische vlag aan de noordelijke kant, de Egyptische aan de zuidelijke. Het Israëli sche bikini-Martini-geschitter in het hotel en in het vakantie dorp in Taba ging intussen on der het oog van de grommend toeziende Egyptenaren door. Toerisme De Egyptische consul en ik be sluiten Taba te doorkruisen en in zuidelijke richting te rijden over de weg naar Sjarm El Sjeich, die de Israeli's tijdens hun bezetting van de Sinaï woestijn gebouwd hebben. „Ik zal u laten zien hoe wij de Si- naïkust voor buitenlands toe risme gaan ontwikkelen", zegt dr. El Messiri. Ons besluit blijkt een bureaucratisch probleem op te leveren, dat ons urenlang zal ophouden. Om Taba te doorkruisen moet ik een Israë lische uitreisvergunning heb ben. Ik koop het papiertje voor bijna twintig gulden. Ik ver toon vervolgens mijn Neder landse paspoort aan de Israëli sche douaneambtenaar, die mij dan vraagt naar mijn Egypti sche inreisvisum. „Geen pro bleem", antwoord ik de man achter het loket. „Ik ben in ge zelschap van de Egyptische consul. Hij zal dat visum bij de Egyptische douanepost ter plekke regelen". De consul naast me knikt bevestigend. Een nieuw probleem. Mijn Is raëlische verblijfsvergunning blijkt twaalf dagen te zijn ver lopen! „Ik kan u alleen mijn stempel geven wanneer u be schikt over een Egyptisch vi sum. Dan zijn wij tenminste van de plicht af u bij terugkeer weer binnen te laten", zegt de Israëlische douaneambtenaar. We worden gedwongen weer naar het Egyptische consulaat in Eilat terug te rijden om het visum in mijn paspoort te laten stempelen. Binnen vijf minuten staan we weer buiten. Terug naar de Israëlische douanepost in Taba. Ik mag Israel verlaten. We rijden opgelucht door en komen een kilometer verder bij de Egyptische douanepost aan. We worden begroet door lachende Egyptische soldaten die heftig salueren voor „me neer de ambassadeur" en haas tig de lege olietonnen wegrol len voor zijn auto. „Welkom", zegt de Egyptische douaneamb tenaar. Nóg een stempel in mijn paspoort. We rijden de woestijn in, een lege weg. De zee, de Rode Zee, links van ons, de grijze woestijnheuvels rechts. Borden waarschuwen de niet aanwezige toeristen het woestijngebied niet zonder toe stemming te betreden. Langs het strand worden hier en daar voorbereidingen getroffen voor de bouw van negen hotels tus sen Taba en het 85 km zuidelij ker gelegen Nueiba. Vier 2- a 3-sterren vakantiedorpjes zijn al open. „Twee dollar per nacht, het is niks", roept de consul enthousiast. Verwijderen In het archief van het Egypti sche consulaat ligt een fotoko pie van een Israëlische publica tie uit 1986. Er staat in dat on middellijk na de ondertekening van het Israelisch-Egyptische vredesverdrag op regeringsni veau in Jeruzalem werd beslo ten het inmiddels beroemd ge worden grenspaaltje 91 op de heuveltop, die de Egyptische claim op het Taba grensgebied bevestigt, te verwijderen. In het diepste geheim werden twee Israëlische ambtenaren naar Taba gestuurd. „Wij hak ten het paaltje om en gooiden de brokken van de heuveltop af de zee in", schrijft het Israë lische blad. „Ziet U?", zegt de Egyptische consul. Hij weidt niet verder uit. Maar vraagt zich wel hard op af waarom de Israeli's zo lang problemen over Taba heb ben gemaakt als zelfs-de offi ciële Israëlische kaarten tussen 1949 en 1967 Taba op Egyptisch grondgebied aangaven. Aan het Taba-touwtrekken komt nu een einde. Jeruzalem heeft zich er al bij neergelegd dat Taba verloren is. Tenzij er op hoog niveau besloten zal worden nóg verder te kibbelen over de grenslijn vanaf paaltje 91 op de heuveltop tot aan de kustlijn. Een afstand van 150 meter! Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer jert Janszoon Is bij het laatste gevecht met Peer licht linkeroog gekwetst en hij verzoekt de stuurman de chi- 1j hem te stïiren. Maar deze is zelf gewond en ligt met ifoken arm en een hoofdwond in de ziekenboeg. Hoe 'f nu? Er zijn nog meer gewonden aan boord en zij loch verzorgd worden? De stuurman verbindt de gezag- ïo goed en zo kwaad als dat gaat en dan begeeft Robert 1,1 de ziekenboeg, waar hij de gewonden gaat verzorgen. Een goed zeeman is van alle markten thuis.... Dan daalt hij af naar het ruim, waar de gevangen genomen matrozen van de piratenvloot in de ijzers zijn kromgesloten. In dit vunzige hol, waar de ratten vrij spel hebben, zullen zij de reis verder meemaken. Robert Janszoon zal er wel voor zorgen, dat de schurken in leven blijven, opdat zij straks gevonnist worden in het s^derland. v BRUSSEL Bij het begin van het proces tegen zes le den van de communistische terreurorganisaties CCC en FRAP in Brussel, hebben de verdachten gisteren geen ge weigerd hun naam bekend te maken. „Wij zijn militanten" was alles wat de verdachten, die door een dubbele kogelvrije glazen wand van het gerecht worden gescheiden, kwijt wilden. Het zestal wordt beticht van 25 bomaanslagen in 1984 en 1985. Het voorlezen van de 134 pagi na's tellende aanklacht nam gistel-en de hele dag en ook een deel van vanochtend in beslag. CORRUPTE SCHOONZOON BREZJNEV: MOSKOU De schoonzoon van de vroegere Sovjet-presi dent Brezjnev heeft gisteren op voor de rechter verklaard dat hij voor 400.000 gulden aan smeergelden in eigen zak had gestoken, omdat hij niet goed wist wat hij met het geld aanmoest. Joeri Tsjoerbanov (51). die te recht staat voor curruptie en in 1982 eerste onderminister van binnenlandse zaken was. gaf toe dat een partijfunctiona ris uit Oezbekistan een goed gevuld attachékoffertje had overhandigd. „Ik had te horen gekregen dat het een present was, en heb het toen maar als zodanig aanvaard", aldus Tsjoerbanov. „Maar toen ik het koffertje later open maak te vond ik honderdduizend roebel. Ik wilde het terugge ven, maar aan wie? De man was vertrokken en ik kon de Oezbeekse partijleider, van wie het geld afkomstig was, niet goed bereiken". Tsjoerbanov werd voor het eerst gehoord sinds zijn proces drie weken geleden voor een militair tribunaal begon. Hij zei ook dat functionarissen van het ministerie hem had den verteld dat hij gerechtigd was fondsen van het ministe rie te gebruiken voor de bouw van een kelder onder zijn huis. Als hij schuldig wordt bevon den kan hij maximaal de doodstraf krijgen. De Oezbeekse partijleider Ras- jidov, die in 1983 stierf, had nauwe banden met Brezjnev. Sinds zijn dood zijn verschil lende functionarissen uit Oez- bekistan in staat van beschul diging gesteld wegens corrupte praktijken onder Rasjidov. Twee van hen zijn reeds ge ëxecuteerd. Tsjoerbanov werd in 1984, toen de eerste feiten aan het licht kwamen, ontsla gen als onderminister. Sudan verduisterd door sprinkhanen KHARTOUM Miljoenen sprinkhanen hebben gisteren de hemel boven Khartoum an derhalf uur lang verduisterd De zwerm trok van oostelijke in westelijke richting. Sommi ge sprinkhanen streken neer op bebouwde akkers langs de Nijl ert vraten er de gewassen op. De omvang van de schade die^de insekten hebben aange- - richt, is nog onbekend. Door de overstromingen van vorige maand zijn anders kale stuk ken grond begroeid geraakt, waardoor er uitstekende broedplaatsen voor de sprink hanen zijn ontstaan. Sudan heeft onvoldoende be strijdingsmiddelen om alle landbouwgronden te besproei en. Gevreesd wordt dat de sprinkhanen nog meer ver woestingen zullen aanrichten dan de overstromingen. w;j- Vergeten Het bijna onvermijdelijk: een ongeluk schuilt in een klein hoekje en daarom gaat er bij elke groot schalige operatie wel iets fout. Bij de NAVO-oefening „Free Lion" werd deze 19-jarige soldaat Johann Romers domweg vergeten. Johan. afkomstig uit Spijkenisse, bleef vijf dagen op wacht staan bij een brug over de rivier „Leine" bij Hannover, omdat hij nog niet de opdracht had gekre gen terug te keren naar zijn onderdeel. Hulpvaardige burgers uit de stad zorgden voor Romers' natje en droogje, tot hij gisteren van d^politie (I) te horen kreeg dat de oefening is afgelopen. Fom

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5