„Bisschoppen Gijsen en Bar vóór opheffing van celibaatr w l-i GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen VOORZITTER HERVORMD ROMEBERAAD: Sympathie gevraagd voor verliezers in Seoul Vrouw in ambt ligt moeilijk Runcie waarschuwt voor kerkscheuring Ceidóe IAP CeidoeSou/iont DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 I Familieleden gevangenen in Chili bezetten nuntiatuur SANTIAGO Viif familieleden van Chileense politieke ge vangenen hebben de apostolische nunciatuur in Santiago bezet. Zij eisen dat het Vaticaan zich inspant voor de vrijlating van 500 gevangen leden van verboden linkse groepen. De advocaat van de politieke gevangenen, mr. Hugo Pavez, zei dat vier vrouwen en een man garanties willen voor het leven van de gedetineerden. Zij eisen voorts dat de strafsituatie van iedere Chileense politieke gevangene het onderwerp vormt van een officiële mededeling en dat het Vaticaan bemiddelt voor de in vrijheidstelling van de gevangenen. Indianen protesteren tegen zaligverklaring CARMEL Amerikaanse Indianen hebben geprotesteerd te gen de zaligverklaring van de Franciscaanse missionaris Juni- pero Serra. Zondag heeft paus Johannes Paulus II de Spaanse missionaris uit de 18e eeuw zalig verklaard. Volgens Indianen was Serra „een 18e-eeuwse Hitler" die de Indiaanse bevolking minachtte. Hij liet kinderen ontvoeren en hen vervolgens do pen. terwijl volwassen Indianen als slaven op de missiestations werden behandeld. „Hij vestigde het systeem van harde straf fen. de onvrijwllige dienstbaarheid en de uitbuiting van de In dianen ten gunste van Spanje," aldus Rupert Costo, een Cahuil- la Indiaan. Tijdens het pausbezoek aan de Verenigde Staten noemde de paus hem vorig jaar „een verdediger van de rechten der India- Zoek jezelf niet buiten je telt Ex-predikant ontvangt wijding tot r.-k. diaken ROTTERDAM De voor malige Hervormde predikant dr. J.H. van Leeuwen wordt zaterdag in Rotterdam door bisschop R.Ph. Bër tot diaken gewijd. Ook de priesterstudenten C. Biesjot uit Leiden en H. Ver geer uit Den Haag ontvangen dan de diakenwijding. De 40-jarige Van Leeuwen, gehuwd, werd vorig jaar na een lange periode van voor bereiding opgenomen in de Rooms-Katholieke Kerk. Hij is geboren in Den Haag en studeerde theologie in Brussel (licentiaat), Cambrid ge en Groningen. In 1985 sloot hij in Brussel zijn studie in de bijbelwetenschappen en exegese af met de verdedi ging van een proefschrift, dat tot stand kwam in de jaren waarin hij als hervormd pre dikant werkzaam was in Ró- zendaal bij Arnhem (1975- 1983) en Valkenswaard (1983-1987). Sinds vorig jaar is de heer Van Leeuwen me dewerker in de pastoraal in de parochie van de H. Fran- ciscus te Oudewater. Na zijn wijding zal hij werkzaam zijn als diaken in de parochies te Wassenaar. Steeds meer volgelingen Lefebvre terug naar Rome (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Veel volgelingen van de Franse bisschop Mar cel Lefebvre hebben spijt. Hele kloosters keren terug in de schoot van de moederkerk na het schisma van 30 juni. De 82-jarige traditionalisti sche bisschop, die het concilie verwerpt, werd door Rome geëxcommuniceerd toen hij er toe overging enkele bis schoppen te wijden. Tegelij kertijd benoemde de paus een commissie onder leiding van de Duitse curie-kardi naal Paul Augustin Mayer, die moest proberen de scha delijke gevolgen van het schisma zoveel mogelijk te beperken. Sindsdien is Mayer hardnekkig in de weer om zoveel mogelijk Lefebvria- nen terug te lokken naar de kerk van Rome. Die pogin gen zijn zeer succesvol. Op 18 juli, nauwelijks drie weken na het schisma, werd in Zwitserland de „Broeder schap Sint Pieter" opgericht. De naam duidt al op een toe nadering tot Rome. De stich- tingsacte van de broeder schap kwam tot stand in overleg met de commissie van Mayer. Dertien priesters, twaalf seminaristen en een diaken, allen volgelingen van Lefebvre, traden tot de broe derschap toe. Sindsdien groeit het aantal leden en geïnteresseerden. De Lefeb- vre-priesters die zich voor de broederschap melden zijn niet langer geëxcommuni ceerd. De broederschap be gint een seminarie in de buurt van Augsburg in West- Duitsland. Ook de zestig Benedictijnen van het klooster van Barroux in Frankrijk hebben de be jaarde Lefebvre in de steek gelaten. Datzelfde geldt voor het klooster van de Domini canen in Laval. Verder heb ben drie andere Franse, kloosters aan Mayer laten weten dat zij terug willen ke ren in de Rooms Katholieke kerk. In een interview met een conservatief Italiaans week blad heeft Mayer gezegd dat nog veel meer Lefebvrianen terug zullen keren wanneer de mogelijkheden om de mis in het Latijn op te dragen verruimd worden. Zijn com missie wil daar een aantal voorstellen voor doen. Tal van gelovigen die niets van doen willen hebben met Le- febvre's kruistocht tegen het concilie, wensen wel een mis in het Latijn, zo heeft mgr. Mayer gezegd. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te De Lier (toez.) A.C. Verweij, kand. te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Utrecht als geestelijk verzorger van het Diakonessenhuis drs. Tj. Hamstra te Oosterhout, die dit beroep heeft aangenomen. Baptisten gemeenten Beroepen te Hengelo-'t Venster N.A. van der Leer te Rotterdam- Zuid. Vrije Evangelische Gemeenten Aangenomen naar Amsterdam- West (part-time) E. van der Berg, kandidaat te Baarn. HENGELO De Roer- mondse bisschop Gijsen en de Rotterdamse bis schop Bar zijn beiden vóór opheffing van het celibaat van de rooms- katholieke priester. Mgr. Bar heeft bovendien geen problemen met de vrouw in het ambt. Dat onthulde dr. P.A. Elde- renbosch, voorzitter van het hervormd Rome-beraad, gis teravond op een classicale vergadering van de her vormde classis Hengelo. Hij hield daar een toespraak over de huidige verhouding tussen Rome en de reforma torische kerken. Dank zij zijn twintigjarige lidmaatschap van het Rome- beraad ontmoette Elderen- bosch regelmatig r.-k. bis schoppen. Zo werd in 1977 of 1978 een bijeenkomst van oe cumenisch gedelegeerden uit de Nederlandse r.-k. Kerk provincie met het hervormd en gereformeerd Romebe- raad door bisschop Gijsen be zocht. Mgr. Gijsen is zelf oe cumenisch gedelegeerde van het Roermondse bisdom.) Op de bijeenkomst kwam de bij na onmogelijkheid ter sprake van het celibaatschap voor priesters in bijvoorbeeld Afrika, waar polygamie eerder regel dan uitzonde ring is. Elderenbosch: „Mgr. Gijsen zei: Wij hebben als Nederlandse katholieken in Rome zo'n slechte naam ge kregen dat wij het celibaat bij het Vaticaan niet kunnen aankaarten. Maar ik ben er- helemaal voor dat het celi baat wordt opgeheven." Elderenbosch maakt deel uit van een katholiek-prote stantse commissie die mede onder instigatie van kardi naal Willebrands in 1980 in 's-Hertogenbosch werd opge richt en die zich buigt over de verschillen tussen beide kerkelijke tradities in de vi sie op de communie en het kerkelijke ambt. Aangezien Mgr. Bar namens de bis schoppenconferentie daarin zitting heeft, praatte Elde renbosch diverse malen met de Rotterdamse bisschop over de kerkelijke geschilpunten, bijvoorbeeld over de vrouw Mar. Gijsen a FOTO: DIJKSTRA in het ambt. „Het merkwaar dige is dat mgr. Bar tegen mij heeft gezegd dat hij geen pro blemen heeft met de vrouw in het ambt. De Rotterdamse bisschop ziet dat als een erfe nis van het verleden, net als het celibaat. Ook daar zegt mgr. Bar van: ,Het is een zaak van discipline, niet een principiële zaak'." Eindrapport De emeritus-predikant uit Maarsbergen meldde voorts dat in de eerste weken van 1989 het eindrapport van de commissie uit zal komen over de .Maaltijd des Heren en het kerkelijk ambt'. De titel dekt de twee grote delen waarin het rapport is onderverdeeld. De commissie verrichtte on derzoek naar wat de liturgi sche geschriften uit het Mis saal zeggen over de daadwer kelijke aanwezigheid van Christus in de Eucharistie. „Voor een dogmatische on derbouwing daarvan is in de liturgische misteksten geen steun te vinden. Het gaat om een aanwezigheid van Chris tus in spirituele zin." Ook een ander breekpunt blijkt op misverstanden te berusten. Eind zestiende eeuw noemde het reformato rische belijdenisgeschrift de Heidelberger Catechismus de gedachte dat Christus in de Eucharistie opnieuw gekrui sigd wordt, „een vervloekte ketterij". Want het offer van Golgotha is uniek en niet te herhalen. „In het missaal komt dat ook helemaal niet voor. Het gaat om het aanbie den van brood en wijn als het opdragen van het eigen leven aan God in Christus zelf, een verwijzing naar de Oudtesta mentische offerdienst", aldus Elderenbosch. „Wie dat zo leest, kan moeilijk volhouden dat de Heidelberger Catechis mus het heeft gemunt op de r.-k. liturgische viering anno 1988." Voor de rooms-katho- lieke commissieleden was het een evenzeer verrassende ontdekking dat „het her vormd en gereformeerd den ken niet afwijkt van de ge dachte dat er in het Avond maal werkelijk iets gebeurt". Gelijkheid In het hoofdstuk over het ambt wordt een grote gelijke nis geconstateerd tussen het ambt van predikant en dat van priester. Grote breek punt blijft echter het paus schap. „Daar kom je niet om heen", constateerde Elderen bosch spijtig. „Maar in de huidige r.-k. Kerk zijn er veel mensen die daar ook moeite mee hebben." Hij had weinig goede woorden over voor de huidi ge priesteropleidingen in ons land. De studenten aan de r.- k. theologische faculteiten willen aan het eind van hun studie alles doen behalve het priesterschap („en niet alleen door het celibaat"), en van seminaries a la Gijsens' Rol- duc heeft Elderenbosch hele maal geen hoge pet op. „Wat moeten priesters met witte boorden doen in een volks wijk in Maastreech", zo vroeg hij zich af. „Ik sluit niet uit dat de Acht-Meibe- ding, geschikt voor het eind van de twintigste eeuw, gaaf opzetten. En als Rome niet toegeeft, die priesters gaat wijden. Dan gebeurt hetzelf de als bij Lefèbvre." Aan het vraagstuk van de vrouw in het ambt wordt in het rapport een speciaal hoofdstuk gewijd. De com missie concludeert dat „de li turgische teksten daarover voortkomen uit een traditie waarin het ambt vanzelfspre kend werd gedragen door de man". Om zijn optimisme over een toekomstige open stelling van het priesterambt te staven, kwam Elderen bosch met het verhaal over mgr. Gijsen. Vanuit de zaal werd daar te genin gebracht dat paus Jo hannes Paulus II afgelopen vrijdag definitief de deur voor de vrouw heeft dichtge daan met verwijzing naar het feit dat Jezus slechts mannen uitkoos als zijn discipelen. „De behoudende rooms-ka- tholieken beroepen zich op dit soort relaties die op zien geen steek houden", gaf El derenbosch toe. „Déze uiterst behoudende paus zal daar ze ker geen verandering in brengen. Maar over enkele tientallen jaren kan het er heel anders uitzien." En met een verwijzing naar de angli caanse Kerk waar „na lang urmen" de kogel door de kerk is, zei hij: „Deze dingen hebben een zekere tijd nodig. Je doet er fout aan de men sen sneller dingen te willen leren dan ze leren kunnen." De oecumenische overeen stemming in het rapport is mooi, maar is van weinig be tekenis zolang het pausambt toenadering in de weg staat, erkende Elderenbosch vol mondig. Alleen op het plaat selijke vlak kan het rapport vap dienst zijn, zodat priester en predikant weten wat ze aan het doen zijn bij de inter communie. En volgens Elde renbosch Voelen „in de prak tijk 90 van de 100" priesters daarvoor, ondanks de ijzige oecumenische wind die uit Rome en Utrecht waait. En aan de andere tien pastoors „moet je laten zien dat de cu rie aan de reformatorische kerken de koude schouder van de oecumene heeft toe gekeerd." RUUD VAN HAASTRECHT Aids Tijdens een audiëntie in het Vaticaan kuste paus Johannes Paulus II Brendan O'Rourke, een vijfjarig aidspatientje uit San Francisco. Het jongetje werd met het virus besmet via een bloedtransfusie. MAINZ Indachtig het bijbelwoord „vele eersten zullen de laatsten zijn, want velen zijn geroepen doch weinigen uitver koren" heeft een Westduitse kerkelijk functionaris de bevol king opgeroepen sympathie voor de verliezers in Seoel te to nen. Terwijl de namen van de medaillewinnaars op een ie ders lip liggen, worden de olympische afvallers terzijde ge schoven. „Zij mogen dan nog van geluk spreken wanneer ze niet met verwijten worden overladen. Ds. Karl Heinz Neukamm, directeur van de generale diako- nale raad van de Duitse Evangelische Kirche te Stuttgart zei dat er geen winnaars zijn zonder verliezers. Juist verliezers hebben recht op troost en een beetje bemoediging. Hetzelfde geldt voor de „verliezers" in de samenleving. Honderdduizen den mensen hebben het gevoel dat ze de strijd hebben verlo ren, dat ze aan de kant worden geschoven en klagen over eenzaamheid. Bovendien wordt er in politiek en maatschappij hard over zulke mensen gesproken. MGR. BAR: ROTTERDAM Mgr. Bar van Rotterdam onderschrijft in een reactie via zijn woord voerder dat het celibaat een zaak van discipline is en geen principiële aangelegenheid. Dit echter op een lijn te stel len met de kwestie van de toelaatbaarheid van de vrouw in het ambt laat de bisschop „perplex". Volgens de bisschop is er in de tradi tie van de rk kerk nooit aan meegewerkt en „het is niet eenvoudig gronden daarvoor te vinden in de theologie". Over de uitspraken van paus Johannes Paulus vorige week in een document over de vrouw waarin hij uitsloot dat deze het kerkelijk ambt kan bekleden heeft de bis schop geen commentaar om dat hij het betreffende docu ment nog niet onder ogen heeft gehad. De Limburgse bisschop Gij sen was wegens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. De Utrechtse hulpbisschop Niënhaus zegt over de uit spraken van dominee Elde renbosch: „Het komt me zeer vreemd voor dat bisschop Gijsen dergelijke uitspraken heeft gedaan. Deze opvatting is me totaal onbekend. De laatste jaren is de kwestie van het verplichte priesterce libaat niet aan de orde ge weest in de bisschoppencon ferentie. Wel wordt er in al gemene zin over gesproken, namelijk dat het celibaat een froot goed is en een kerkelij- e wet. Vraagtekens worden dan gezet bij de vraag of het voor alle tijden en plaatsen in de wereld de celibaatswet een zelfde invulling moet krijgen". Eerste Samen Op Weg-classis EDAM In' het kader van het Samen op Weg-proces zullen de hervormde classica le (regionale) vergadering Edam en de gereformeerde classis Zaandam een federa tie aangaan. Daarmee is de eerste classicale federatie in het herenigingsproces van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland een feit. De beslissing werd door de gemeenschappelijke classica le vergadering met een rui me tweederde meerderheid genomen. Vijf jaar voorberei ding ging eraan vooraf. Deze eerste classicale federa tie was volgens ds. B.J. Aal- bers, secretaris van de raad van deputaten Samen op Weg, mogelijk omdat de grenzen Van de hervormde classicale vergadering en de gereformeerde classis vrijwel gelijk liepen. In andere delen van het land worden classica le federaties belemmerd doordat de grenzen van de classes niet samenvallen. LONDEN Na de verkie zing van een vrouw tot bis schop in de Episcopaalse (Anglicaanse) Kerk van de Verenigde Staten heeft het hoofd van de Anglicaanse Kerk, aartsbisschop Robert Runcie van Canterbury, ge waarschuwd 'tegen een scheuring in de Anglicaan se Kerk. In een verklaring deed hij een dringend beroep op prin cipiële tegenstanders geen verklaringen af te leggen die tot een scheuring zouden kunnen leiden. Desondanks heeft de conservatieve bis schop van Londen, Graham Leonard, reeds zijn gal ge spuwd over de verkiezing van de zwarte vrouwelijke priester Barbara Harris tot Episcopaals hulpbisschop van Boston. Deze verkiezing zal „ver strekkende gevolgen hebben voor het karakter van het Anglicanisme en zijn betrek kingen met andere kerken." Zowel in de Anglicaanse Kerk als daarbuiten zijn er bisschoppen die de wijding van een vrouw tot bisschop niet erkennen, aldus Runcie. Hij herhaalde zijn belofte, in juli op de Lambethconferen- tie gedaan, dat hij alles zal doen om de eenheid in de Anglicaanse geemeenschap te handhaven. Bisschop Leonard liet echter weten dat hij tesamen met vele bisschoppen niet in staat is een vrouwelijke bisschop of de geldigheid van priester wijdingen die door haar worden verricht, te erken nen. Herdenking Hendrik Kraemer Wereld en Zending, het drie maandelijks tijdschrift van de Nederlandse Zendings raad en de Nederlandse Mis sieraad, besteedt in het derde nummer van de lopende jaar gang veel aandacht aan de interreligieuze dialoog, onder meer naar aanleiding van de Hendrik Kramer-herden king, afgelopen zomer. Er zijn toespraken opgenomen van onder meer ar. D.C. Mulder en dr. C. van Peur- sen. Ook de visie van de Wit te Pater Armand Garon op Kraemer krijgt de ruimte. Het nummer biedt ook „praktijkverhalen" van ont moetingen van mensen met verschillende godsdiensten, volwassenen zowel als kinde ren. Wereld en Zending 1988/3, besteladres: Prins Hendrik laan 37, 1075 BA Amster dam. Prijs (incl. verzend kosten 10,-). Nieuwe druk „tussen filosofieën profetie" Prof. dr. Theo de Boer (Uni versiteit van Amsterdam) verzorgde voor Ambo wijsge rig een nieuwe druk van zijn bundel „Tussen filosofie en profetie; de wijsbegeerte van Emmanuel Levinas". Het boek, een bundeling van een aantal artikelen en toespra ken, kreeg een nieuw slot hoofdstuk. De Boer gaat daarin in op de verhouding tussen Heidegger en Levinas, aan de hand van drie begrip pen-paren. Het boek kan dienen als ken nismaking met het ook bij christenen zo in de be langstelling staande oeuvre van de Frans-joodse wijsgeer. Tussen Filosofie en profe tie door Theo de Boer. Uit gave Ambo. Prijs ƒ25,-. gewen „Mannetjesmakerij" op t Wie in het afgelopen weekeinde door het terugzi de wekker voldoende slaapreserve had opgebouwfcufg qq volgende nacht klaarwakker getuige zijn van het eef tv-duel tussen de twee Amerikaanse presidentska Ne< Als in één land de „mannetjesmakerij" tot politieke gebaar, verheven, dan is het wel in de Verenigde Staten. 1 van de zorgvuldig geregisseerde confrontatie tussen Dukakis gingen opiniepeilers onmiddellijk aan de vast te stellen wie had gewonnen, wie het beste wai komen en wie de meeste punten had gescoord. T verslagen uit Seoul leek het wel of het om een parti Romeins worstelen ging. TEGENWOORDIG spelen de media een steeds bel rol op het politieke toneel. Sommige politici bes krant, radio en televisie als onmisbare toneelknechl hulp worden geroepen zodra er een boodschap moi doorgegeven aan het kiezersvolk. De pers wordt verweten het politieke gebeuren tot op zekere hoog regisseren. Toneelmeester of knecht, in beide geval politieke invloed van de media evident. j In een van de (voorlopig) laatste bedrijven van dej, taffaire heeft premier Lubbers boze woorden gesprof de berichtgeving. Hij wees met een beschuldigend) naar journalisten die in zijn ogen de conclusies van c tecommissie te veel hadden gesimplificeerd en de 1 opinie rijp hadden gemaakt voor de openbare exeJ enkele bewindslieden. Wie zich echter hieraan stof daarbij niet over het hoofd zien dat politici de jou dikwijls weinig keus laten. POLITICI grijpen immers elke kans om in het j puntige commentaren te leveren, ook al is het op 1 gebeurtenissen waarover ze nog nauwelijks hebb^j^ dacht. Als er een camera, eén microfoon of een notitJ de buurt is moet er in veel gevallen een krachtige uitspraak worden gedaan. Niet alleen de journalisten vruj^ daar goed garen bij, maar over het geheel genomef j democratie. Hoe groter immers de openheid en de 0 heid, des te intensiever kan de burger worden betro n de maatschappelijke discussie. LEVENSGROOT is gaandeweg evenwel het risis burger met name door de tv wordt overvoerd met ii die te oppervlakkig is en te zeer opgehangen aan personen. De werkelijk belangrijke maatschappelijk stukken vervagen daardoor achter een niet aflateiLek opwindende filmbeelden. De politieke discussie lofgang! soms uit op een steekspel tussen een klein aantal ln ra ken, die weinig meer lijken te representeren dan zici^rbui; een is de sympathieke held, de ander de kwade ge^po kijker mag kiezen. ipport ten mi VAN een kamerdebat in crisissfeer krijgt de tv-rC stati zo het karakter van het verslag van een olympischjke nale. Het politieke debat wordt dan een passende op2g gf king van het Seoul-journaal. Voorhoeve in de er, Lubbers in de andere; helpers weg. Tot op zekere b het een onvermijdelijke ontwikkeling. Ook in ons l^enlljk politieke voorlieden zich onder invloed van de hLaf mediacultuur steeds sterker als tv-persoonlijkheden^en c ren, compleet met de ingestudeerde grap en de v*bod t sneer naar de tegenstander. t volgt chems •o ijkt da XvUUD Lubbers en Joris Voorhoeve zijn in dat ofohuizt driftig in de weer. Dat is vrijwel altijd spannend en a amusant, maar de verwijdering tussen CDA en VVi daardoor langzamerhand de dimensie van een kracb 1 tussen twee leidersfiguren, waarbij de inhoudelijke clïl J gen op de achtergrond raken. Het staat buiten kijf niveau van de politieke discussie met zulke per^0"^ J duels niet is gediend. het z •tieul iverz< irijft idebc itruir neemt af DE BILT (KNMI) Eind van de week moet het Europese weer tot rust komen. Para doxaal genoeg is de rustbren- ger de oude tropische cycloon Helene. Nu nog ligt Helene ver weg op de Oceaan, halver wege Amerika en Europa. Een flinke portie tropenlucht die zij heeft meegenomen zal een pril lagedrukgebied bij New foundland zo weten te aktive- ren dat er een forse stormde- pressie uitgroeit. Dit exem plaar zal niet op Europa aan koersen, maar uitwijken naar de wateren rond IJsland. Bo ven Europa kan dan een hoge- drukgebied aan zijn opbouw beginnen. Voordat het zover is moeten we in ons land nog en kele regengebieden verwer ken. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Noorwegen, zuid-Zweden en Denemarken: Van tijd tot tijd regen, donderdag van het westen uit enkele opklaringen. Middagtemperatuur rond 13 graden, aan de westkust en kele graden lager. Britse Eilanden: Van tijd tot tiid bui en. Middagtemperatuur uiteenlopend van 12 graden in Schotland tot om streeks 17 graden in zuid-Engeland. Benelux: Aanhoudend wisselvallig en van tijd tot tijd regen. Donderdag van het westen uit enkelé opklarin gen. Middagtemperatuur rond 17 gra- Duitsland: Aanhoudend wisselvallig en van tijd tot tijd regen. Middagtem peratuur in het noorden rond 17 gra den, in het zuiden eerst rond 22, don derdag rond 18 graden. Alpenlanden en noord-l\ perioden met zort en drc dag enkele buieii. tuur eerst rond 23 g rond 20 graden. kust en Griekse Eilanden: r droog. Middagtemperatui£JJn graden. Ik w 4%, 1»! het ]Jiranm< u Ifeir Eindhoven Rotterdam Klagen furl Kopenhagen HA :huv iobili fjrt w: 201 ven 100 27 wort H'Kroe afstaat jfc Bangkok Casablanca Damascus Los Angeles i enkele Frankrijk: Af en toe 2 buien. Middagtempera graden in het noordwesten tot 23 gra den in het zuiden. Langs de Rivièra middagtemperatuur rond 26 graden. Palm Beach l Pretoria t Rlo de Janeiro San Francisco i Singapore i Tol Avtv Tokyo i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2