erdwij nen Prentenkabinet •amp voor kunsthistorici STAD OMGEVING Nijver verleden van Leiden in beeld ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat STUDENTEN IN PETITIE [apitein üform Ondernemers willen vierde garage onder Beestenmarkt TENTOONSTELLING INDUSTRIEEL ERFGOED DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 meente komt belofte niet na -DEN De gemeente houdt de Koetsotheek aan de afspraken die zijn gemaakt over het 1 -ken van geluidsoverlast. Er zouden on- i ellijk veel strengere maatregelen moeten en genomen, zoals eerder beloofd is aan onenden. Dat schrijven buurtbewoners uit P Morsch aan de gemeente, wonenden klagen al jarenlang over ern- verlast van de discotheek. Ditmaal was s® ng van zaken tijdens de El Cid week voor ejaars studenten aanleiding voor een brief, adden toen meerderè live-optredens plaats volgens de bewoners geen toestemming vas. De gemeente is bezig een hinderwet- inning op te stellen voor de Koetsotheek, irplaatsing vooralsnog onmogelijk is. LEIDEN Toon Hermans treedt op 19 november en op 13 en 14 januari op in de Leidse Schouw burg. Deze drie voor stellingen zijn toege voegd aan het pro gramma. Van dit programma zijn ge annuleerd de optre dens van Astor Pia- zolla (op 4 oktober), de Brilleman (op 5 oktober), Litteris Sa crum (19 november) en de Danskern (op 29 november). LEIDEN De gemeente Lei den moet een consulent Licha melijke Opvoeding in dienst houden. Op die manier wordt de kwaliteit van het LO-on- derwijs het best gewaarborgd. Dat schrijft de afdeling Leiden e.o. van de Vereniging van Leraren LO in een brief aan het college van B en W. De ge meente wil geen opvolger be noemen van de huidige consu lent, die op 1 oktober zijn taak neerlegt, maar wil zij taken verdelen over een aantal amb tenaren. De afdeling wil dat de gemeente onderzoekt of het toch niet mogelijk is een con sulent in dienst te houden. Half jaar cel voor medeplichtigheid aan verkrachting DEN HAAG/LEIDEN Een 30-ja- rige Amsterdammer is door de Haag se rechtbank veroordeeld tot zes maanden celstraf waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man stond twee weken geleden terecht voor medeplichtig heid aan een verkrachting van een Leidse vrouw. Tegen de man was een jaar cel geëist. De man zou het slacht offer vastgehouden hebben terwijl twee andere mannen haar verkracht ten. Tijdens de rechtszitting van twee weken geleden werd ook een getuige gearresteerd wegens meineed. Hij heeft dit inmiddels toegegeven. CDA ALLEEN IN KWESTIE POLITIEKE BENOEMINGEN LEIDEN Het CDA hoeft niet te rekenen op steun in de sle pende kwestie van eventuele politieke benoemingen bij de ge meente Leiden. Niet één raadsfractie bleek het gisteravond eens met de stelling dat in Leiden ambtenaren soms in de eerste plaats worden benoemd vanwege hun politieke voorkeur in plaats van geschiktheid voor een bepaalde functie. Met name M. Boot (PvdA) wees bewijsmateriaal voor deze stelling resoluut van de hand. Het ging om een lijstje met elf namen van ambte naren die de afgelopen veertien jaar zouden zijn benoemd van wege hun politieke kleur. Fractievoorzitter J. Walenkamp had de lijst samengesteld. Ook bleek er geen steun voor de opvatting van het CDA dat bestuursmedewerkers van wethouders in prin cipe worden ontslagen als de wethouder zijn zetel, om welke re den dan ook, verlaat. De meerderheid van de raad vindt boven dien dat het college van B en W moet bepalen welke ambtena ren worden aangenomen. De gemeenteraad moet daar wel con trole op kunnen blijven uitoefenen. Het debat over deze kwestie werd overigens opnieuw niet afgerond. Bewoners ageren tegen bebouwing speelterrein LEIDEN Het speelterrein van de Beatrix- school aan de Herensingel moet niet worden be bouwd. Dat schrijven omwonenden in een brief aan de gemeente. De gemeente wil op het terrein, dat aan de Mecklenburgerstraat ligt, woningen bouwen. De omwonenden zijn tegen bebouwing omdat daardoor een tekort aan speelruimte zou ontstaan en aan parkeerplaatsen. Zij vrezen ook dat er te weinig licht en lucht overblijft voor om ringende woningen. Omwonenden klagen in de brief dat de gemeente op geen enkele manier naar hun mening over de plannen heeft gevraagd. Zij zijn het wel eens met het plan om op de plaats van de school een cen traal wonen voorziening te bouwen. Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) sprak gisteravond in een reactie van „voorbarige op winding. Er is nog geen bouwplan. Zodra dat er is, wordt er met de buurt overlegd". EIDEN Het verdwij- jen van het Prentenka binet aan het Rapenburg |)u een ramp voor de >idse kunsthistorici be- kenen. Dat is de strek- ng van de petitie die •afvaardiging van judenten kunstgeschie- fenis gisteravond aan de den van de universi- iitsraad aanbood. ndat de Letterenfaculteit een miljoen gulden moet be zuinigen kijkt een commissie of de collectie prenten en te keningen van net kabinet in de depots van de universi teitsbibliotheek onderge bracht kunnen worden. De Leidse kunsthistorici sidde ren bij het idee: Niets is voor een kunsthistoricus be langrijker dan het bekijken van kunst in het echt", aldus student kunstgeschiedenis Alexander Pechtold. „De zeer belangrijke collectie mag niet naar de universiteitsbi bliotheek verhuizen, waar zij wordt gedegradeerd tot de potverzameling". De studen ten zijn bang dat de prenten en tekeningen voorgoed zul len worden 'opgeborgen' en niet meer toegankelijk zijn voor studenten en andere wetenschappers. Pechtold gaf in zijn begelei dende pleidooi aan dat niet alleen Leidse studenten, maar ook nationale en inter nationale wetenschappers voor hun onderzoek gebruik maken van de collectie van het Prentenkabinet en dat het buitenlandse musea inte resse tonen in de verzame ling. „Een gedeelte van de collectie reist nu door Euro pa, Amerika en Japan", sprak Pechtold. Daarnaast onderstreepte Pechtold de historische waar de van het pand naast het Academiegebouw, waar het Prentenkabinet nu gevestigd is. Het is het laatst overgeble ven historische gebouw van de oude universiteit, dat on langs door de inmiddels ver trokken voorzitter van het College van Bestuur, K.J. Cath, nog 'het visitekaartje van de universiteit' werd ge noemd. De petitie werd, naast een tiental andere gerenommeer de Nederlandse musea, ge steund door de Leidse musea voor Volkenkunde en Oud heden. De leden van de universi teitsraad besloten de petitie in één van de komende com missievergaderingen te be spreken. J Eerste staalwoningen klaar De eerste van in totaal 116 'staalwoningen' in de wijk Stevenshof zijn voltooid. De panden werden ontworpen door de Leidse architect Fons Verheijen die in het verleden veel kritiek heeft gehad op de woningbouw in de Stevenshof. Daarop daagde wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting Verheijen enkele jaren geleden uit om goedkopere en mooiere woningen te bouwen. De Leidenaar nam de handschoen op en ontwierp het plan waarin staal een belangrijke functie zou krijgen. Zo zijn de gevels van de 76-premie A-koopwoningen en 49-vrije sector-woningen volledig uit staal plaat opgetrokken. Daarmee is het woningbouwproject in de Leidse Stevenshof uniek. FOTO: WIM VAN NOORT )eht DEN Koene Dirk ten tier, uitbater van hitje Vaart, de kleinste dvaartonderneming \Nederland, zit in zak Onverlaten hebben \ngs zijn kapiteinspet, ormjas, stropdas en bpersbril van zijn boot „Een minne pe binnenschipper die weten hevig gedu- d te zijn. „Ik kan mijn bende toespraak straks f October niet meer in officiële pak doen. ■i hoort niet. Ik ben nu jstig aan het zoeken een ander uniform. als ik er al in slaag tweedehands outfit op éop te tikken, dan kost pat zeker honderd gul- f'. Wie Koene Dirk Jnen tier bij het zoeken m helpen door eens op Ier rond te kijken, |t te weten dat Koene de confectiemaat 48 pikt. Positieve reacties Imen kwijt bij de Leid- wurant aan de Apothe- Wijk 34 (tel. 071- 144). Koene Dirk laat pn, dat de maat van de piet erg belangrijk is. f blijft toch wel zitten de rand opvul met \oude krant". ld verwerpt Finë °P jwenopvang Isaal !N De gevolgen van irgenomen bezuinigin- de mogelijkheden van inopvang zijn desa- Het is noodzakelijk dat de mogelijkheden van als hulpverlening vol- ijven gehandhaafd. Die I sprak de gemeente- isteren unaniem uit in 'tie, die ter kennis zal gebracht aan onder in de staatssecretaris D. ran WVC. Die heeft be lt het Vrouwenopvang- /Begeleid Wonen voor n met 4 ton zal gekort. Dat is bijna de an het totale budget, •rting zou de hulpverle- U. Irnstig schaden, zo was OS jemene opvatting. laan er vanuit dat de mi- van dit voornemen af- 'iden heeft als artikel 12 ite geen geld om de hei hand te Dieden, al voe- j ons wel verantwoorde- ?ei R. Hulsker (PvdA) in r J interpellatiedebat dat had op initiatief van Leiden. Wethouder H. 25 ^?nf>en (emancipatie?) e zich verheugd over de steun. Zij deed een LEIDEN Een meerder heid van de winkeliers in de d'Oude Morsch wil dat daar een parkeergarage wordt gebouwd onder de Beestenmarkt. Als parke ren op die plaats te duur zou worden willen 50 van 75 ondervraagde onderne mers dat er een garage komt in de St. Aagten straat. Dat blijkt uit een telefoni sche enquête die door de buurtvereniging d'Oude Morsch is gehouden onder 75 winkeliers. Daarvan spreken 41 hun voorkeur uit voor de lokatie Beestenmarkt. Negen prefereren een nieuwe gara ge aan de St. Aagtenstraat, één bedrijf wil in geen geval een vierde garage in het cen trum. De overige 24 bedrij ven/winkeliers, die aan de Morsstraat zijn gevestigd, pleiten voor een garage op de Morssingel. Overigens doen de winke liers de suggestie de in- en uitgang van de ondergrondse garage ter hoogte van het kruispunt Nieuwe Beesten markt/lste Binnenvestgracht te situeren. De enquête is een reactie op een onderzoek van de ge meente naar de mogelijke plaats van een vierde par keergarage in het centrum. Die moet aan de westzijde worden gebouwd. De ge meente heeft nog geen voor keur bepaald. Vast staat dat de hoge kosten een ernstige belemmering vormen voor een ondergrondse garage aan de Beestenmarkt. LEIDEN De vorig jaar opgerichte Stichting In dustrieel Erfgoed Leiden (STIEL) ziet de wens die zij vanaf het begin koes terde in vervulling gaan. Met het Gemeentearchief Leiden heeft STIEL een tentoonstelling opgezet onder de titel „Industrieel Erfgoed, resten van een werkend verleden in Lei den". De expositie geeft een beeld van het nijvere verleden dat Leiden rijk is. Prof. dr. H. de Vries zal de tentoonstelling vrijdagmiddag openen. Ter ge legenheid daarvan houdt hij een inleiding over „Het bedrijf en de industriële archeologie De expositie wordt gehouden in de expositieruimte De Vliet- panden van het gemeentear chief aan de Vliet 45. „Het unieke van deze tentoon stelling is dat er heel veel voorwerpen in bruikleen zijn gegeven door particuliere ver zamelaars", aldus de heer R.C.J. van Maanen, medewer ker van het gemeentearchief en tevens lid van de tentoon stellingscommissie. „Hoewel er vijftien jaar geleden al eens een expositie over het indus triële verleden van Leiden is gehouden, worden er nu voor de eerste keer foto's en pren ten getoond worden die een beeld geven van panden die nu nog in het stadsbeeld zicht baar zijn. Dit zijn voorname lijk gebouwen uit de periode 1850 tot 1940". Zo zijn er bijvoorbeeld prenten te zien van de oude distilleer derij van Harteveld aan de Langegracht en een schilderij van de conservenfabriek Tie- leman en Drost aan de Middel stegracht. Verder ook veel ta fereeltjes van hard zwoegende mensen die in vaak slechte omstandigheden en voor een schamel loontje hun dagelijks brood moesten verdienen. Putdeksel De Lakenhal heeft tal van ma chinerieën die in die periode in de Leidse fabrieken ge bruikt werden in bruikleen gegeven, zoals een breimachi ne uit de textielindustrie. „Ook hebben we de hand we ten te leggen op produkten en verpakkingen uit die tijd", vertelt Van Maanen. „Er zijn flessen uit de oude Harteveld- distilleerderij, dekens van Zaalberg, hele oude conser- venblikies. wikkels van klu- Een kijkje in het bedrijf van de bonbons en ander snoepgoed wens wol, reklames uit die tijd, modellen van stoomma chines en bonbonpapiertjes te zien. We hebben zelfs een niet te tillen putdeksel uit de oude grofsmederij bemachtigd". Pronkstuk van de tentoonstel ling is verder een stoommachi ne die afkomstig is uit de houtzaagmolen De Salaman der in Leidschendam. Van 1938 tot 1955 heeft de machine daadwerkelijk dienst gedaan in de molen. Voor de herbouw van deze' molen is deze week de eerste paal geslagen. Na de restauratie wordt de stoomma chine die uit 1894 dateert weer in de molen geplaatst. In de tentoonstellingsruimte van Industrieel Erfgoed is ver der een video-programma over meelfabriek De Sleutels te bezichtigen. Amateurfoto grafen' en -tekenaars kunnen Gebroeders Pel. fabriek van suikerwerken aan de Morsweg in het jaar 1915. met de hand verpakt. In dit lokaal werden FOTO: PR meedoen aan een wedstrijd. Iedereen kan tot 1 december zijn werkstukken met als on derwerp het industrieel erf deel van Leiden en omgeving inleveren. Een jury maakt uit wie uiteindelijk in de prijzen valt. Bloei Leiden is al vanaf de middel eeuwen één van de belangrijk ste nijvérheidssteden van Ne derland. Vooral in de zestien de en zeventiende eeuw kwa men verschillende industrieën tot grote bloei. Belangrijkste daarvan was de textielindus trie. Tot halverwege de zeven tiende eeuw bracht deze tak van industrie Leiden grote welvaart. Spinners, ververs, wevers en kammers werkten thuis in hun woningen in voornamelijk het noorden en oosten van de stad. De stoffen voornamelijk laken wer den in de Lakenhal gekeurd. Een andere stof, de saai, werd op kwaliteit gekeurd in de Saaihal aan de Steenschuur. In de tweede helft van de zeven tiende eeuw keerde het tij door de concurrentie zowel in de rest van Nederland als bui ten de landsgrenzen. In het begin van de negentiende eeuw werden er stoommachi nes in de fabrieken ingezet. De bekende Leidse textielfabrie ken zoals Le Poole, Clos en Leembruggen, Krantz, De Heyder, Zaalberg en Van Wijk ontstonden in die tijd. In die tijd groeide ook andere bedrij vigheden in Leiden zoals de metaalfabrieken, de conser- venbedrijven, de drukkerijen en de uitgeverijen. Bekende voorbeelden zijn Schretlen en de Grofsmederij in de metaal industrie, de conservenfabriek Tieleman Dros en Brill, Groen, IJdo en Sijthoff in de grafisché sector. Op de tentoonstelling in het gemeentearchief zijn vooral afbeeldingen van nog bestaan de of inmiddels gesloopte fa briekspanden uit deze periode te zien. In de jaren vijftig en zestig van deze eeuw zijn tal van kenmerkende bedrijfspan den echter verdwenen. De tentoonstelling Industrieel Erfgoed Leiden duurt tot 28 oktober. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 16.30 uur. Op donderdagavond kunnen be zoekers er van 19.00 tot 21.00 uur terecht. Op 3 oktober is de expositie van 10.00 tot 12.00 uur open. De toegang is gratis. Er is ook een vouwblad met toelichting en een stadswande ling verkrijgbaar. Seminar De Kamer van Koophandel in Leiden houdt morgen een seminar met als thema Pro- duktaansprakelijkheid, beta len bij falen?'. Binnenkort zijn producenten in Neder land aansprakelijk voor de gevolgen van problemen sa menhangend met het gebruik van zijn produkt kleven. Tij dens de bijeenkomst wordt ingegaan op deze problema tiek, daarbij id er aandacht voor de juridische aspecten, de verzekeringsmogelijkhe den en welke maatregelen getroffen kunnen worden. Voor nadere informatie 071- 250500. De Burcht Muziekvereniging De Burcht heeft plaats voor nieuwe le den voor de majorettengroep, het jeugdorkest en de jeugd- tamboers, de seniorentam boers en het seniorenorkest en de big band. Belangstel lenden kunnen de repetities vrijblijvend meemaken. Deze zijn elke avond behalve vrijdag in de Burchtves ting aan de Aalmarkt 9. Meer informatie is telefonisch ver krijgbaar bij Ben Limburg, 311995, Koos Kluts 211744 of bij het verenigingsgebouw, 142532. Cursussen Het Studiehuis Leiden begint in oktober twee nieuwe cur sussen, algemene ontwikke ling en „Leren zeggen wat je denkt. De eerste cursus is be doeld voor mensen die hun kennis willen opfrissen, bij voorbeeld om kinderen met hun huiswerk te helpen. De tweede is met name bedoeld voor vrouwen die zich in al lerlei situaties beter op hun gemak, zelfverzekerder, wil len voelen. Informatie en aanmelding bij Studiehuis Leiden, 071-141946. Debatavond over media en politiek LEIDEN De stichting Het Leids Debat houdt donderdag avond een debatavond over de stelling: De media hebben een te grote invloed op de politiek. Er wordt gedebatteerd vol gens het Cambridge-model. De gastpleiters zijn P. Lankhorst (PPR-lid Tweede Kamer) en drs. K. Lunshof (De Telegraaf). De voorzittershamer is in handen van mevr. drs. W.E. Bake- ma van de Leidse universiteit. Het debat heeft plaats in het Academiegebouw aan het Rapenburg en begint om 19.30 uur. Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 23,74 j kwartaal per acceptgiro f 70,93 5 Stuur als dank handdoek naar I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. j Adres: Postcode/plaats: CeidócSoutarit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13